Serenade voor componist SPAAR PLUS GEEFT 1EXTRA RENTE drakerige kitsch Thieu voert doodstraf in voor kapers STERRENHEMEL IN SEPTEMBER „Rashomon” als Hilversum in financiële nood Komisch en geraffineerd Verzending van tijdschriften zonder wikkel Altijd groene olifant in Disney-land 1 BIJ NIEUWE KOMEDIE Grafische kunst in warenhuis Presentatie boek over historie van Heemstede Nederlandse hulp voor Soedan Dreggen naar Amerikaanse toerist gestaakt JL MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 7 DRS. P. TREEDT OP Nieuwe volmachten voor regime in Saigon w. t Om schuld af te lossen Japanner liet zijn 9-jarige dochter vermoorden 5' N Mondriaan-expositie Amerikaanse benoeming voor Benjamin Harkarvy i» Tuesday Weid uitgekozen als beste actrice *z^teenbok -117— pool- J .SCHOTT»'® te hoge bedragen niet B Q tl a Is s J. HEIJER mr. Aat van LEEUWEN ver tl 5 1 het een bevinden van DEN HAAG. De Nederlandse rege ring zal een F-27 Troopship van de Ko ninklijke Luchtmacht beschikbaar stellen vóór het transport van voedsel en medica menten v an Khartoem naar het zuiden van Soedan. Dit heeft de voorlichtings dienst ontwikkelingssamenwerking meege deeld. PRINSENBEEK. De rijkspolitie in het district Breda is niet van plan langs de rijksweg Breda Rotterdam opnieuw te gaan dreggen naar de vermiste 22- jarige Amerikaanse toerist Allan Evart. Bezweken. Juan Carlos Guia, leider van de metaalarbeidersbond in Argentinië, is in een ziekenhuis overleden. Hij werd door kogels gewond bij een aanslag. Twee vooraanstaande Amerikaanse te genstanders van de oorlog in Vietnam, David Dellinger en mevrouw Cora Weiss, hebben op een persconferentie in Parijs meegedeeld, dat drie Amerikaanse piloten binnen enkele weken door Noord-Vietnam vrijgelaten zullen worden. Bij een gevecht met een Noordvietna- mees regiment op 65 km ten noorden van Saigon hebben de Zuidvietnamese troepen zware verliezen geleden. Volgens Noord- Vietnam werden 500 Zuidvietnamezen ge dood. (AP), van Een altijd groene olifant gevormd uit een heester, siert de plantentuin van Disney-World in Florida. s f j X HAARLEM. Tussen een groepje jong geklede en gekapte cabaretartiesten treedt plotsklaps een heer naar voren in ambte- naarszomerkostuum, een bijdetijdse bril op het gelaat, doch schuchter lachend. Met de voorzichtige tred van iemand die zich afvraagt of hij wel bij het juiste gezelschap is aangekomen, verschijnt hij in hun midden. Om dan te laten blijken dat hy zeker is van zichzelf door zich fier in een spastisch joyeuze houding te storten. Hij is de vedette van het gezelschap en heet drs. P. Hij heeft zich deze avond weer als komisch genie laten gelden. Er zelf plezier aan beleefd dat heeft hij niet kunnen camoufleren en het publiek laten ge nieten van zijn teksten die zich temeer oprichten d^or de dining van drs. P.’s pre- sentat:/' bij de Nieuwe Komedie een Amerikaanse bewerking van het Japanse verhaal „Rash- omon” in scène gezet. Zaterdagavond ging het in de Brakke Grond te Amster dam in première Vorige week is ter plaatse uitvoerig gedregd, omdat sommige automobilisten bij de verkeesramp van maandag j.l. op deze weg hadden gezien, dat mensen brandend in deze sloot zijn gesprongen. Onder de slachtoffers bij deze ramp bevonden zich de vader en het zusje van de Amerikaan. Omdat Allan Evart niet in zijn hotel in Amsterdam werd aangetrof fen en opsporingspogingen van de Am sterdamse politie zonder resultaat waren gebleven, werd verondersteld dat de jon geman bij zijn vader in de auto heeft gezeten. SAIGON (Reuter en AP). President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam hee.ft zichzelf verstrekkende nieuwe vol machten toegekend. Hij heeft beslist dat de doodstraf zal worden gegeven voor vliegtuigkaping, gewapende roofoverval en verkrachting. DEN HAAG. In 23 warenhuizen zullen vanaf 8 september litho’s, etsen, houtsne den en zeefdrukken worden geëxposeerd van twaalf grafische kunstenaars uit ons land. De werken zijn gemaakt in opdracht van V. en D. In haar opzet is de expositie daarmee een van de grootste, die ooit in ons land is gehouden. Tevens worden werken uit de collectie Clement (steen drukkerij Piet Clement, Amsterdam) ge toond. waarvoor de rijksoverheid subsidie beschikbaar heeft gesteld. DEN HAAG. De Mondriaan-expositie in het Haags Gemeente museum is met on geveer anderhalve maand verlengd. Aan vankelijk zou de tentoonstelling tot 24 september duren; de sluitingsdatum is nu bepaald op 5 november. Volgens de direc tie van het museum is dit vooral gedaan om scholieren de kans te geven de exposi tie te bezichtigen. De tentoonstelling heeft tot nog toe 32.000 bezoekers getrokken. Thieu besliste verder dat ook de dood straf zal worden toegepast op mensen die vrouwen tot prostitutie dwingen. Een van de andere nieuwe wetten machtigt het Zuidvietnamese regime zonder vorm van proces straffen op te leggen aan militai ren en burgers die zijn aangeklaagd we gens verraad, lidmaatschap van een com munistische organisatie, overgave aan de vijand, rebellie in het leger, het niet opvolgen van militaire of burgerlijke op drachten in geval van confrontatie met de vijand. Het Japanse verhaal, dat gebaseerd is op oude legenden, geeft in flash-backs de vier „ooggetuigenverklaringen’ weer van een moord. Ook het slachtoffer zelf geeft, via een medium zijn versie. Geen van de vier lezingen hoeft waar te zijn. Wat is waarheid, concludeert de cynische prui kenmaker een profiteur van ander mans ellende tot besluit. Cor Stede linck- heeft zich echter niet bekommerd om de filosofische betekenis van het ver haal maar, zo meldt het programma, om de melodramatische theatervorm, die Ste- delinck een man die vrijwel uitsluitend op ui terlijke vorm valt in het verhaal ontdekte. Af gezien van de vraag of een dergelijk uitgangspunt wel waard is om er een VENETIË (REUTER). De prijs van de critici op het 33e Filmfestival in Vene tië voor het beste debuut is gisteren naar de Brit Bill Douglas gegaan voor „My Childwood” en de prijs voor de beste film naar de Zweed Johan Bergenstrahle voor „Kocksgatan 48’’ De critici vonden de beste actrices de Amerikaanse Tuesday Weid voor haar rol in „Play it as it lays” en Jutta Hoffman (DDR) voor haar spel in „Der Dritte”. Zij mogen de prijs delen. Aardbeving. Het seismologisch instituut in de Zweedse stad Uppsala heeft een krachtige aardbeving geregistreerd in Pamir, een bergachtig gefTied in het noordoosten van Afganistan. oven het hoofd houden en het noorden N) laten samenvallen met de noordelijke uorizon. De stand van de hemel is die op 15 september om 21 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor Als een uitgever zijn bladen op de nieuwe wijze wil gaan verzenden, dan moet het formaat bij voorkeur niet groter zijn dan ongeveer 65 bij 45 centimeter. Het blad moet redelijk stevig zijn gesloten met bijvoorbeeld een sluitetiket. Het adres moet langs de langste zijde van het blad worden aangebracht en direct in het oog springen. Het moet geen zoekplaatje voor PTT-per- soneel worden, heeft PTT als voorwaarde voor deze proef gesteld. Er wordt op 1 ja nuari mee gestart. enkele tijdstippen aangeduid. Ook de po sitie van Jupiter (J) is aangeduid. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ekliptika (dieren riem of Zodiak). De zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. Het meisje werd vorige week door een auto doodgereden toen zij met haar va der op straat liep. De man heeft nu be kend dat hij twee mannen elk 1.500 gulden heeft betaald voor de moord, die op een ongeluk moest lijken. Hij had op zijn dochtertje een levensverzekering van ruim 200.000 gulden afgesloten en wilde het geld bestemmen voor de aflossing van schulden. Zijn bedrijf was kortgeleden failliet gegaan. Een gevolg van de besparingen zal zijn, dat de gemeente Hilversum al vanaf van daag geen rokertjes meer presenteert. Er zal geen uitbreiding van het personeel plaatsvinden en waar mogelijk zullen va catures ook niet worden vervuld. Aanmer kelijk minder geld zal Hilversum ook kun nen besteden aan ’t onderhoud van wegen, riolering, plantsoenen en dergelijke. De frequentie van het ophalen van huisvuil zal moeten worden teruggebracht van twee maal per week tot eenmaal. De nood is zelf zo hoog, dat er geen geld is om de vergaderkamer van de burgemeester op te knappen, dat het presentiegeld van de raadsleden verlaagd zal moeten worden en dat de kosten van voorlichting en officiële ontvangsten aanmerkelijk gedrukt zullen moeten worden. Verschillende subsidies moeten worden ingetrokken, wat onder meer tot gevolg zal hebben, dat het volks- badhuis moet worden opgeheven, terwijl het gemeentelijk verpleegtehuis zal moeten worden af gestoten. Ook het onderwijs zal te lijden hebben van de financiële nood, evenals tal van verenigingn en instellingen op sportief, cultureel en maatschappelijk gebied. Twee geniedeskundigen van de Konin klijke Landmacht gaan verder bekijken of er bij Juba een betere oeververbinding over de Nijl kan worden aangelegd. De hoge commissarissen voor de vluch telingen hebben het verzoek om hulp aan de Soedan aan de Nederlandse regering overgebracht. In zuidelijk Soedan leven ongeveer 500.000 vluchtelingen. Zij ver blijven hier ten gevolge van jarenlange spanningen in dat land. Voor deze mensen is thans een hulpprogramma op gang gekomen. Dit verloopt door de lucht van uit Khartoem en via de weg vanuit Kenia. In het laatste geval levert de oversteek over de Nijl aanzienlijke vertraging op. In Kenia wachten 25000 ton hulpgoederen op vervoer naar Soedan. De opbrengst van de middelen blijft achter bij de geraamde uitgaven. HILVERSUM. De gemeente Hilver sum verkeert in dusdanige financiële moei- lykheden (het tekort voor 1973 is geraamd op ruim tien miljoen gulden), dat een aan tal zeer drastische bezuinigingen zal moe ten worden doorgevoerd. B. en W. hebben de raad geiyktydig met de begroting een 120 punten omvattende iyst met suggesties voor bezuiningen en tariefsverhogingen voorgelegd, die overigens weinig keuze mo. geljjk maakt. Binnen het totaal van 10,7 miljoen aan voorgestelde bezuinigingen is slechts een speelruimte van een half mil joen mogeiyk. Jammer genoeg, kregen niet alle spelers deze toon te pakken. Roelant Radier speelde een boze rover en Willem Wagter de pruikenmaker, als golden het figuren in een Pipo-de-Clown-serie. Daarentegen hadden Tatiana Radier, als bovenvermelde dienstbode, Paula Petri als haar dochter en met name Robert Prager als de ver moorde man de grap dóór. Misschien kwam het, omdat zij in hun mimiek en beweging heel exact de motoriek parodi eerden die men in het Westen voor ty pisch Japans houdt. HEEMSTEDE. Het door mr. J. Groesbeek samengestelde boek „Heem stede in de historie” is binnenkort gereed en zal op donderdag 14 september om 16 uur tijdens een bijeenkomst in de raad zaal aan het gemeentebestuur van Heem stede worden aangeboden. PROF. HENDRIK ANDRIESSEN uit Heemstede, componist, musico loog en oud-hoogleraar te Nij megen, die 17 september zijn 80ste verjaardag hoopt te vieren, heeft zondag al een voorspel van de feestviering ondervonden. Zijn vele familieleden en vrienden wa ren ’s middags de gasten van mr. H. Rhodius, oud-leerling van de aanstaande jarige, op een tuinfeest in Heemstede. Een Noordhollands koperblaaskwartet speelde werken van Hendrik Andriessen en „Kunst na Arbeid” uit Bennebroek bracht een serenade. De openbare huldi ging is 3 oktober. Dan wordt in de Grote of St. Bavokerk te Haar lem een concert gegeven waarop werken van Andriessen ten gehore zullen worden gebracht. Op de foto mevrouw en professor An driessen kijken en luisteren naar „Kunst na Arbeid”. Omdat men altijd die l°/o over het opgenomen bedrag verschuldigd is en me- toch ééns over het tegoed zal willen beschikken, betekent Spaar-Plus, dat men die 5 rente per jaar wel zal kunnen halen, doch over de totale looptijd van de Spaar-Plus rekening blijft men fracties van tienden van procenten beneden de 5°/o. Mits men een trouwe spaarder is en mits men niet van plan is het totale saldo weer snel op te nemen en men inderdaad behoort tot degenen die regelmatig geld inleggen en niet al opnemen. Overigens: mocht „Spaar-Plus-spaarder” omstandigheden kort na de opening van zijn nieuwe rekening wordt gedwongen zijn tegoed weer op te nemen, dan bere kent de bank geen negatieve rente. Uit het feit, dat het ontstaan van een negatieve rente in principe mogelijk is, blijkt duidelijk, dat het Spaar-Plus-sparen niet geschikt is voor degenen, die de Spaar-Plus-rekening als een soort salaris rekening gebruiken. Iemand die veel op neemt en weinig inlegt, is zeer onvoor delig uit. De trouwe spaarder daarentegne profiteert van de rentevoordelen, die deez spaarregeling biedt. De kunstwerken, waartoe opdracht werd verstrekt, zijn in een oplage van 200 stuks vervaardigd. De twaalf kunstenaars zijn: Jef Diederen, Eduard Flor, Jeroen Henneman, Metten Koornstra, Lucebert, Montijn, Hannes Postma, Guilliaume le Roy, Jan Sierhuis. Pierre van Soest, Verhoog en Peter Vos. V. en D. deelde nog mee. dat concern ervan uit is gegaan dat er grote groep in kunst geïnteresseerde men sen is, die door drempelvrees of prijsni veau de weg naar de kunsthandel nog niet heeft gevonden. Dr. J. Hulsker, direc- teur-generaal voor Culturele Zaken van het ministerie van CRM zal de landelijke tentoonstelling in het Haagse warenhuis openen. Een optreden van drs. P. voert de gedachten naar rijmende filmexplicateurs uit voorbije tijden. Zijn taalgebruik is hoofs en statig voor de meest eenvoudige zaken. Zijn luim wordt met eerbiedige bewoordingen geuit. Daar komt bij dat een volledige drs. P.rtekst pas een komisch verrassingspakket wordt doordat zich daarbinnen ook weer weloverwogen tegenstellingen bevinden. Schijnbare een voud die steunt op raffinement van de eerste orde. AMSTERDAM. Cor Stedelinck heeft produktie op te baseren, is melodrama heden ten dage alleen maar te pruimen, als het met een duidelijke knipoog op het pu bliek af komt. Het zou opzettelijke, modieuze kitsch moeten zijn. Stedelinck slaagt daarin slechts in de tweede helft. Voor dien zit men aan te kijken tegen een ouderwetse draak, waarin Japanse uitge doste spelers in Westerse trant typen1 staan te maken. Mooi aangekleed, mooi van beweging en heel mooi belicht, maar het eigenlijke spel blijft erbij achter. Zeker, er zijn enige goede momenten te bewonderen, zoals een perfect uitgevoerd zwaardgevecht en een vermakelijk ge speelde getuigenis van een dienstbode voor de rechtbank. Maar de fraaiigheden lijken er te zijn ter wille van de fraaiig heden. Ze houden nauwelijks verband met elkaar, noch met het verhaal op zich. Pas in de tweede helft bereikt Stedelinck via een totaal onverwacht kluchtige scène de beoogde kitsch-toon. PHILADELPHIA (AP). Benjamin Harkarvy, stichter van het Nederlands Dans Theater is benoemd tot artistiek directeur van het Penssylvania Ballet voor het seizoen 1972-73. Harkarvy is ook artistiek directeur ge weest van de Royal Winnipegharkness en het Nederlands Nationaal Ballet. TOKIO. In een Noordjapanse stad vandaag een man gearresteerd die zyn dochtertje van negen jaar door twee ge huurde moordenaars heeft laten vermoor den om een verzekeringspremie op te kunnen strijken. AMSTERDAM. Voor ,t,rouwe” spaar ders zegt de AMRO bank als eerste grote spaarinstelling een nieuwe vorm van spa ren te hebben ingevoerd, die een extra rente oplevert van maximaal 1% per jaar, zonder dat men zich wat het opne men van het spaargeld betreft, vastlegt. De bank noemt deze spaarvorm het „Spaar-Plus-sparen”. Wie een Spaar-Plus- rekening opent (eerste inleg minimaal 100, alle volgende stortingen geheel vrij) ontvangt 5’/» rente per jaar, dat wil zeggen zo lang men niets van zijn tegoed opneemt. Doet men dat wel, dan wordt over het opgenomen bedrag berekend. Dit wordt In mindering gebracht bij de jaarlijkse rentebijschrijving. blijken dat een door onvoorziene Niet zo heel veel amateur-sterrekundigen hebben al een kans gehad de planeet Mercurius waar te nemen. Deze kleine planeet (met een diameter van slechts iets meer dan een derde van die der aarde) bevindt zich altijd dicht bij de zon. Soms verwijdert Mercurius zich ver genoeg van de zon om met het blote oog te worden waargenomen. Begin september doet zich zo’n gelegenheid voor. Mercurius bevindt zich dan langs de westelijke kant van de zon. Zij is dan te zien ’s morgens vroeg als de zon nog juist niet is opgekomen en de planeet wél. Men kan Mercurius dan zien als een fel lichtpuntje laag boven de noordoostelijke horizon. Wie de moeite heeft genomen vroeg op te staan om Mer curius op te sporen wordt er dubbel voor beloond. Aan de ochtendhemel in de nabijheid van de ster Regulus straalt namelijk met haast verblindende helderheid de planeet Ve nus. Deze planeet komt veel eerder op en kan dus al worden gezien als het nog donker is; aan het einde van de maand verschijnt zij meer dan vier uur vóór de zon boven de hori zon. Het herkennen van Venus kan geen moeilijkheden op leveren, zij staat in het oosten en is helderder dan alle ster ren. Mars is deze maand niet waarneembaar, want deze pla neet bevindt zich thans te dicht bij de zon. Op 7 september om twaalf uur bevindt Mars zich in conjunctie (samenstand) met de zon. Jupiter is ’s avonds boven de zuidelijke horizon waar te nemen. Deze reusachtige planeet, de grootste van ons zonne stelsel, staat in het sterrebeeld Schutter. Saturnus, de verste van de met het blote oog waarneem bare planeten, is nu in de tweede helft van de nacht te zien in het sterrebeeld Stier. Op 22 september om 23 uur 33 minuten begint, astrono misch gesproken, de herfst. Dan zullen de nachten langer zijn dan de dagen. Efemeriden: Van 31 augustus tot 30 september korten de dagen met één uur en 56 minuten. Voor de dag neemt men de periode die begint bij de aanvang der schemering, voor zonsopkomst, en eindje’ bij het einde der schemering, na zonsT'c’^: gang. Maan: Nieuwe .Maan 7 septembe 28 Eerste Kwartier 15 september 20.13 Volle Maan 23 september 5.07 Laatste Kwartier 29 september 20.16 Om de kaart te richten moet men deze Het groepje is het cabaret van Ivo de Wijs, waarbij de unieke doctorandus op treedt als hij daar zelf zin in heeft. Zoals nu in Haarloheim ter gelegenheid van de opening valt weinig nieuws te melden. Ivo zelf, bekketrekkende pianist Pieter Nie- wint, Richard Fritschy en de mooie Aggie Terlingen waren tegen het einde van het vorig seizoen ook al in Haarlem met vrijwel het zelfde programma. Nu was P. de grote trekpleister. Een gast van formaat die zich tegenover ieder een alles kan permitteren. Talloze zijn de haperingen in zijn optreden, verscheidene malen moet hij een tekstgedeelte terugne men als geldt het een repetitie. Maar het hoort bij de bouwstenen voor de burcht van succes van waaruit hij somstijds persoonlijk naar buiten komt. Drs. P. blikt met een schalkse twinke ling in de ogen het zaaltje in. Schiet in de lach voordat hij zijn gebersten stemgeluid voor de eerste maal laat klinken. Huppelt vreemde lichtvoetige pasjes in het rond als een bejaarde die leuk wil doen voor de kleine kinderen. Het publiek verkneu kelt zich erover, vermaakt zich om het ongebruikelijke contrast. Dan is het stil. Want drs. P. heeft zich aan de piano gezet om een lied te zingen. In staccato volgt het muzikaal relaas over de vrouwtjes die munt uit de liefde slaan, of het verhaal van de „bonenpiksters” die zoveel plezier hebben in het „bonenpikken”, een werkje dat tot resultaat heeft dat de beste bonen naar de directie gaan en de slechte in de handel worden gebracht. Een schitterend lied volgt er over Herodes Antipas „Door iedereen verguisd, doch door 'n vrouw er ingeluisd” (U weet wel de koning die Johannes de Doper voor z’n ega liet onthoofden). UTRECHT. De PTT is bereid een proef te nemen met verzending van tyd- schriften zonder envelop, wikkel of adres band, aldus het reclameblad Ariadne. De proef is het resultaat van een gesprek op initiatief van de Nederlandse Organisatie van Tydschriften Uitgevers in verband met de maatregel, dat op 1 januari het ge wicht van de verpakking meebepalend wordt voor het posttarief. :-:s s

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7