Regering sleutelt aan economisch evenwicht tussen groepen Vergoeding autoschade RASSENVERHOUDING BEDREIGT in strafproces beperkt TOEKOMST VAN MALEISIË Plantentuin in Bogor uniek Variatie parkeermeters RECHT, WET EN PRAKTIJK Civiele rechter beslist over ONDERZOEK NAAR JONGE KIEMPLANTEN hoge vordering K Mr (Van onze correspondent) Grote troep U itzondering RASSENRELLEN ONGEDULDIG (Van onze redacteur in Djakarta) Museum KOEALA LOEMPOER „Hier in de straat is een Chinees z’n eigen huis aan het bouwen. Hij laat zich daarbij helpen door een Indiër voor het eenvoudige werk. Aan de straat zit een Maleier. Hij is de waker en doet niets. Ik kom daar iedere dag voorbij en denk dan: daar moesten ze een film van maken, want dat toneeltje geeft zo goed weer hoe het hier staat met de rassenverhouding”. Aldus het verhaaltje van een Neder lander die al enige jaren in Maleisië woont. Nederlanders DJAKARTA De bekende plan tentuin van Bogor geniet bij botanici over de hele wereld nog steeds een zeer grote faam. De Kebun Raja, zo als hij nu heet, is de meest complete tuin van de tropen en voor de weten schap van eminent belang. Er gaat geen week voorbij of er komen ge leerden onderzoek doen en materiaal verzamelen. Daarnaast biedt de plantentuin een heerlijke recreatie mogelijkheid voor dagjesmensen uit de hele omgeving; Djakarta ligt maar een uur rijden van Bogor. Os ■i wwvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvi rood De de MMWUWMMUUliMWUWUIMUUWUMMMWMMUUUWkMAAAJWWMMWUWWUM^^ lAAAjIMVIAAJMUUWWUMJMUUMUWMUWUUUMIJMAAAMMWUWMWUWWWW i i kocht, die tui een ingrijpende verbouwing voor cruise-tochten zullen worden gebruikt. Op de foto de Argentina met daarachter de Brasil. Zij zullen over enkele maanden de namen Volendam en Veendam krijgen. Beide schepen, die worden geregistreerd in de Nederlandse Antillen, zul len straks elk 575 passagiers kunnen vervoeren. is een goede kennis van zaailingen dan ook essentieel”. Het vijfjarenplan houdt ook een streven in naar een jaarlijkse groei van het bruto nationale produkt met 6,5 percent. Een streven dat zeker haalbaar lijkt, want Maleisi’s economie is, vergeleken met die van de omliggende landen, vrjj gezond. Weliswaar is het met de rubber Malei- sië’s belangrijkste exportprodukt nog bodige luxe zijn als men bedenkt dat deze Indonesische landbouwkundige, die boven dien ook nog het hoofd is van de veilig heidsdienst van de tuin, een salaris „ge niet” van elf gulden per maand. De Vogel heeft er overigens alle vertrouwen in dat zijn Indonesische medewerker de zaak over een kleine twee jaar kan ovememen. weer helemaal kon evrvullen. Dat blijkt niet zo te zijn.” De weg, die de benadeelde moet bewan delen om zijn schade vergoed te krijgen, 1 1 aaaaaa/vv^aaa/ui^v\aaaaaaaaaaaaaj\aaaa/\aaaaaaaaaa/v\aaaaaaaaaaaaaaaaa/va/v\aaaaaa^aaaaaaaaaaaa/i van de Chinezen, die de regeringspolitiek kan doorkruisen, ook van de belangrijk ste, geheel uit Maleiers bestaande rege ringspartij UMNO (United Malaysian Na tional Organisation) dreigen gevaren. Dat is wel gebleken op het vorige maand gehouden partijcongres, toen vooral van de kant van de jongeren op grotere spoed werd aangedrongen bij de Maleisisatie. van voort De leiders van de UMNO slaakten na afloop van het congres een zucht van verlichting, omdat ze met moeite de jonge- De UMNO heeft toch al moeite genoeg moeten doen om zijn twee coalitiepartners, de Malaysian Chinese Assocation (MCA) en de Indiase Partij (MIC) van de juistheid van de „Maleiers-eerst”-politiek te over tuigen. De oppositionele, overwegend Chi nese partij DAP (Democrtic Action Par ty) verzet zich krachtig tegen de regerings- politek. De politiek van de regering is echter niet zonder gevaren en zal het uiterste vergen aan tact en regeerkracht van de Maleisische leiders. De grote vraag die Iedereen zich stelt* is: in hoeverre zullen ide Chinezen zich hun door hard werken verkregen economische voorrechten laten ontnemen? En als er dan moeilijkheden komen en groepen Chinezen met name ide minder welgestelden, die het effect van de nieuwe politiek het eerst sullen voelen in verzet komen, welke vorm zal dat dan aannemen? Herhaling van de heftige rassenrellen in mei 1969 naar aanleiding van de verkie zingen, die onverwacht een sterke polari teit tussen de rassen aan de oppervlakte hadden gebracht, wil men met alle mid delen voorkomen. steeds vrij zorgelijk gesteld door de da lende marktprijzen, maar de produktie en export van palmolie nemen sterk toe en ze komt na rubber en tin op de derde plaats als exportartikel. op gaan De benadeelde, die een grotere schade dan 200,- of 500,- heeft geleden, kan ook zijn vordering in het strafproces tot deze bedragen beperken.Maar als hij dat doet, verspeelt hij zijn recht om later bij de burgerlijke rechter aan te kloppen om het restant van zijn schade vergoed te krijgen. is wel zeer omslachtig. Dikwijls wordt hij eerst in het strafproces als getuige ge hoord en daarna dient hij een proces aanhangig te maken bij de burgerlijke rechter. Het zou veel eenvoudiger zijn en een grote besparing van proceskosten opleve ren, indien de strafrechter ook een uit spraak zou kunnen doen over de schade vergoeding. In andere landen, o.a. in België, kan de benadeelde tot een onbeperkt bedrag in een strafproces schadevergoeding vorde ren. In ons land bestaat er slechts een zeer beperkte mogelijkheid op dit gebied. Voor de kantonrechter mag in het straf proces geen hogere schadevergoeding ge vorderd worden dan 200,- en voor de rechtbank niet meer dan f 500. Is de vordering groter, dan moet de strafrechter zich onbevoegd verklaren om van de vor dering kennis te nemen. De onbevoegd- verklaring belet de benadeelde echter niet om zijn vordering alsnog bij de burgerlij ke rechter aanhangig te maken. Als de aansprakelijke persoon tot ver goeding van de schade wordt aangespro ken, is hij - ingevolge de verzekeringsover eenkomst - als regel verplicht de feitelij ke leiding van het proces over te laten aan de verzekeraar. Met het oog hierop bepaalt de W.A.M dat een vonnis, gewe zen tussen de benadeelde en de aanspra kelijke persoon, aan de verzekeraar kan worden tegengeworpen indien vaststaat dat de laatste in feite de leiding van het proces had. Dit geldt ook voor het vonnis van de strafrechter over de toekenning van schadevergoeding. De practische betekenis hiervan is, dat de verzekeraar in het latere proces voor de burgerlijke rechter tegen de feiten, welke de strafrechter bewezen heeft verklaard, geen tegenbewijs mag leveren. Sedert’ jaren gaan er stemmen op die de wettelijke mogelijkheden om civiele partij te stellen in een strafproces willen verruimen. In 1964 heeft de minister van Justitie een staatscommissie in het leven geroepen, welke o.a. tot taak heeft over dit onderwerp advies uit te brengen. Het rapport van deze commissie is nog steeds niet gereed. MR. C. A. BARON BENTINCK De bijna 10 miljoen zielen tellende bevolking van Maleisië bestaat voor 42 percent uit Maleiers en andere autotoch- tonen, 35 percent Chinezen en 23 percent mensen die oorspronkelijk uit India, Pa kistan en Ceylon zijn gekomen. De verre van evenwichtige verhouding tussen ras sensamenstelling en economisch leven vindt de regering onaanvaardbaar. Dit zal, zo is de redenatie, uiteindelijk slechts tot een toespitsing van de animositeit tussen Chinezen, Indiërs en Maleiers leiden. De Vogels project valt onder de NUF FIC, de Stichting der Nederlandse Univer- siteiten en Hogescholen voor Internationa le Samenwerking. Hij en zijn vrouw Ine ke zijn vorig jaar september aangekomen en hopen drie jaar te blijven. De Vogel moet vrij vaak op expeditie om zoveel mogelijk specimen van zaailingen te ver zamelen. De Vogel heeft gestudeerd onder prof, dr. C.G.G.J. van Steenis. „Een uiterst be langrijk en invloedrijk botanicus die vooral op het gebied van de tropische flora baanbrekend werk heeft verricht”, zegt hij. „Van Steenis liep al enige tijd met plannen om ergens in Azië, maar liefst in deze plantentuin, wat intensiever onderzoek te verrichten over zaden van bomen zaailingen geheten. Zo’n onder zoek is niet alleen interessant en noodza kelijk u.wetenschappelijk oogpunt, maar ook voor de bosbouw. De export van hout is voor veel ontwikkelingslanden erg be langrijk; in Inonesië komt de export van hout na olie zelfs op de tweede plaats. Als men serieus aan herbeplanting wil denken Tot het complex van de plantentuin behoort ook het zoölogisch museum. Het bevat voornamelijk opgezette dieren in glazen kasten en een veertig meter lang geraamte van een in 1916 aangespoelde walvis. De Vogel vertelt dat de hoorn van de neushoorn al verscheidene malen is gestolen, omdat er door sommige mensen speciale krachten aan worden toegekend. Na de eerste diefstallen kreeg het dier dan ook een plastic neus. Voor de liefhebbers is deze namaakneus blijkbaar even waar devol, want ook deze is nu al enkele malen ontvreemd. Men overweegt nu het beest met een stalen neus uit te rusten. Het museum bezit verder een bijzonde re vlindercollectie, die voor een groot deel van voor de oorlog dateert. Ook hier hebben dieven al verscheidene malen huisgehouden. De vlinders worden illegaal en goedkoop aan bezoekers van de plan tentuin te koop aangeboden. Het is helaas niet het enige voorbeeld van grote schade die wordt aangericht. Het gebeurt ook dat verwanten van per soneelsleden die in de tuin werken een ring snijden in de bast van een boom. De boom sterft dan en omdat het officieel is toegestaan dood hout te sprokkelen, doet er zich weer een gelegenheid voor om iets bij te verdienen. Niettemin: de planten- tuin is groot genoeg om deze tegenslagen te verwerken. Het is nog steeds een genot om er in rond te dwalen en zich te verbazen over de enorme verscheidenheid van de tropische flora. Uit deze nieuwe parkeermeters, die geplaatst zijn in de omgeving van de Champs Elysées in Parijs, moet een Het is zeker niet ondenkbaar dat een aantal rijkere Chinezen naar het door Chinezen gedomineerde Singapore zullen uitwijken. Anderen zullen zich misschien aansluiten bij de guerrilla in het noorden van West-Maleisië (het schiereiland Ma- lakka) en in Serawak (Oost-Maleisië). De tendens is nu al enigszins waarneembaar. Het is niet alleen de mogelijke reactie Op deze laatste regel heeft de „Wet aansprakelijkheidsverzekering motorrijtui gen” (W.A..M) een uitzondering gemaakt. Volgens deze wet mag een motorrijtuig slechts aan het verkeer deelnemen, indien de burgerrechtelijke aansprakelijkheid van de eigenaar en de bestuurder van het motorrijtuig door verzekering gedekt is. De wet geeft aan de benadeelde een eigen recht op schadevergoeding tegenover de verzekeraar. De benadeelde kan dus zowel van de aansprakelijke persoon als van de verzekeraar schadevergoeding ei sen. Indien de benadeelde in het strafpro ces van de aansprakelijke persoon schade vergoeding eist en zijn vordering beperkt tot het wettelijk maximum, is deze beper king niet van invloed op zijn vordering tegen de verzekeraar. Op de weekdagen kan men de tuin ook per auto doorkruisen. De meeste bezoe kers zullen dan het proeftuintje ergens achteraf in dat immense park vermoede lijk nauwelijks opmerken, of het moet Zijn door de rossige baard van drs. Ed de Vogel die samen met zijn Indonesische collega wetenschappelijk werk verricht. Door deze beperking verliest de bena deelde alleen jegens de aansprakelijke persoon zijn rechten op vergoeding van het restant van zijn schade. Van de verze keraar zal de benadeelde nog altijd in een proces voor de burgerlijke rechter vergoe ding kunnen eisen tot het volledige be drag van de door hem geleden schade. Als iemand door een auto-ongeval ernstig ge wond is geraakt, kan zijn schade in de tienduizenden guldens lopen. Wat voor zin kan het dan nog hebben eerst voor de strafrechter een bedrag van 200,- of 500,- te vorderen? De Maleisische regering wil van deze scène helemaal geen film maken, of het «ou voor het historische archief moeten zijn. Integendeel, ze wil een dergelijk beeld voor eens en altijd uitbannen. De manier die de regering onder lei ding van premier Toean Abdoel Razak heeft gekozen, is het scheppen van kansen en mogelijkheden voor het Maleisische bevolkingsdeel in de economische en in dustriële sector. Het tweede vijfjarenplan van Maleisië draagt het stempel van de zogeheten Maleisisatie, die tot doel heeft 30 percent van het industriële en commerciële leven van het land in han den van het Malelsisiche bevolkingsdeel te brengen. Dat percentage is nu nog geen anderhalf. „De verzameling, beschrijving en bestu dering van jonge kiemplanten leveren vermoedelijk minstens zoveel gegevens op voor systematiek en afstammingsleer als de studie van oude planten. Er is met name erg weinig bekend over de jonge stadia van een boom. In hoeverre heeft licht bij voorbeeld invloed op de groei en de ontkieming van boomzaden? Als je uit een bos bepaalde houtsoorten haalt, wat hier met djatihout nogal eens gebeurt, is het belangrijk te weten of langs natuur lijke weg verjonging plaats vindt. Is die er niet dan kun je er iets aan doen. Maar dan moet je natuurlijk wel weten hoe je moet kweken en uitpoten in het bos”, zo vertelt De Vogel. De benadeelde moet echter niet denken, dat het enkele feit van de strafrechtelijke veroordeling ten gevolge zal hebben, dat de gestrafte automobilist nu ook veroor deeld zal worden om de volledige schade te vergoeden. Nederlanders hebben in Maleisië een belangrijk aandeel in de houtwinning en -verwerking. De Anglo-American Corpora tion, een volle dochter van de Deli Maat schappij* is verreweg het grootste houtbe drijf in het land. De heer Frans Kok is manager van de AAC-fabrieken in Port Swettenham (na Penang Maleisië’s tweede haven) en Jurong in Singapore. Hij zegt: „Hout is nog steeds een veelgevraagd produkt, in het bijzonder op maat gezaagd en geschaafd hout voor de bouw van constructiewerken. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Indonesië staat de Ma leisische regering niet toe dat er boom stammen worden geëxporteerd. Alle hout moet dus ter plaatse worden verwerkt.” Op de vraag of men hier serieus werkt aan herbeplanting, om ontbossing op grote schaal te voorkomen, zegt Frans Kok: „De verwachting was dat in gebieden waar selectief was gekapt, dat wil zeggen dat alles met een kleinere diameter dan 45 cm was blijven staan, na 30 cm weer zover hersteld zou zijn, dat het zijn na tuurlijke functie als watervasthouder Later spreek ik met de Amerikaanse botanicus Ben Stone, die doceert aan de universiteit van Malaya, over mogelijke gevaren voor het natuurlijk evenwicht, die het kappen van bossen kan hebben. Hij zegt: „Nu wordt ongeveer één procent per jaar van Malesiië’s bosvoorraad omge,- kapt en dat zal voorlopig wel zo blijven. Op den duur zijn hier, net als op Java en In de Filippijnen, waar de situatie vrij hopeloos is* de gevaren voor een dergelij- ki situatie zeker aanwezig.” In Maleisië bestaat weinig corruptie (ambtenaren worden redelijk betaald) en er heerst een betrekkelijke politieke en sociale rust, zodat het klimaat voor bui tenlandse investeerders, waaraan grote behoefte is, gunstig is. Een Nederlandse zakenman: „In dit land kun je tenminste normaal werken. Overal elders in buurt is het een grote troep.” burgerlijke rechter oordeelt geheel zelfstandig over de vraag of en in hoe verre de gestrafte automobilist schuld heeft aan het ongeval. Het is namelijk mogelijk dat de benadeelde zelf ook schuld heeft, omdat hij te hard gereden heeft of bij meer oplettendheid het onge val had kunnen voorkomen. De Vogels Indonesische medewerker heeft middelbare school en landbouw school. Hoewel aan de geestdrift van De Vogels collega niet behoeft te worden getwijfeld, is het een groot nadeel dat er zo weinig financiële middelen beschikbaar zijn, dat hij praktisch nooit Ed de Vogel op zijn expeditie kan vergezellen. En het zijn juist deze werktochten door het oer woud, die niet alleen leerzaam zijn, maar ook de banden tussen ontwikkelingshelper en zijn medewerkers verstevigen. De Vo gel zou het geld om zijn collega mee te nemen er wel voor over hebben, maar dat is volgens de NUFFIC-voorschriften ver boden. In dit geval zou het echter geen over- Een automobilist die door een verkeerslicht rijdt, pleegt een strafbaar feit, dat hem voor de strafrechter kan brengen. Als hij daarbij ook nog door een aanrijding schade aan een ander heeft toegebracht, zal hij die moeten vergoeden. De benadeelde, zal als regel wachten op de afloop van het proces. Vervolgens zal hij, gewapend met het strafvonnis, de door het rode licht gereden automobilist laten dagvaarden voor de burgerlijke rechter. Of de ontwikkeling van Maleisië deze wijze voort kan hangt af van het succes van de regerings politiek, die het economisch evenwicht tussen de rassen wil herstellen. iiillliiwiiyffiwjg wSiiiaW ifc de voorruit kaartje worden getrokken waarop dan de aankomsttijd staat en hoe lang geparkeerd mag worden. Het -s o kaartje moei men achter van de auto plaatsen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10