FOUT VAN ARTS GAAT TIJDRIJDERS BRONS KOSTEN Kees Priem Wat er ook gebeurt, ik eet mijn medaille Wielerploeg is brons kwijt Hockeyers speelden tegen Australië Arts fout een nieuw systeem (3-2) Duitsers blij met Nederland „OP HOOP VAN ZEGEN” liever op” ofymnische spelen WF ita Zevende plaats waterpoloteam DINSDAG 5 SEPTEMBER 1972 15 14 inniüi'Hnnnii imnaiaaiimn nmnr Ut lag Niet benauwd Zware opgave 1 ?s a mrannn IB I i NE anden 4 d MMH (Van onze sportredactie) Frans Spits baant zich een weg door de Australische verdediging. "n Ogenschijnlijk is dat voor de Nederlan- r 26 32 Chef de mission Bram van Leeuwen hoek bekende dat hij, de medische staf en Arie van Vliet, chef d’équipe van de wielerploeg en Joop Middelink, coach van de wegrenners, al vanaf vrijdag middag op de hoogte waren van het schokkende feit dat bij het dopingon derzoek stimulerende middelen in de ders een te zware opgave. De laatste jaren was West-Duitsland in vrijwel alle onder linge ontmoetingen superieur. Er is echter één hoopgevend verschil met het Neder landse team van vroeger: dank zij topsco rer Ties Kruize is het zelfvertrouwen aan zienlijk toegenomen. Nadat Riley de stand met een dubieus doelpunt (buitenspel en sticks) op 3-2 had gebracht, beperkte Nederland zich tot de- uur de Au- structief hockey, waarbij elke bal zo hard mogelijk naar voren of over de lijnen werd gemaaid. Nico Spits: „Wij speelden vandaag een nieuw systeem, het zoge naamde Heijermans-systeem: op hoop van zegen”. Deze werd dan ook onmiddellijk oor tien minuten verwijderd. Leefers laad dat wel licht niet overleefd, maar de onverschilli ge „Bolle” kan overal tegen. De Nederlandse hockeycoach had zich maandag niet opnieuw laten verleiden tot gewaagde, tactische experimenten Alleen schakelspeler Wouter Leefers was ditmaal vervangen door de fysiek sterkere Andrè Bolhuis. Van Grimbergen: „De lichaams kracht van de Australische spelers ken nende. leek het me beter om een subtiele speler als Leefers niet op te stellen”. Leeuwenhoek was boven verontwaardigd over het ra«t slijk sch ich- rer- ker. Vriens equipe toonde ook tegen Spanj» (7-5) weer twee gezichten. De start wal zwak, in de tweede en derde periode werd goed en bij vlagen zelfs uitstekend ge speeld en in het laatste speldeel haperde de machine weer enkele keren. Mart Bras had met vijf treffers, waar van drie uit een strafworp. een belangrijk aandeel in de zege. Toch was niet hij, maar Gijs Stroboer de uitblinker. De Hil versummer maakte het de Spaanse verde digers door zijn enorme beweeglijkheid ontzettend moeilijk. Liefst vijf keer kon den zijn tegenstanders hem alleen met zware overtredingen aan banden leggen, hetgeen Nederland twee «trafworpen en drie periodes van numerieke meerderheid opleverde. Bovendien scoorde Stroboer het vijfde doelpunt MÜNCHEN. Het IOC heeft volgens de reglementen gehandeld in de doping- kwestie van de Nederlandse renners. De coureurs, hoe triest het ook voor hen is, zullen hun bronzen medailles, veroverd in een harde strijd op de 100 km tijdrit, terug moeten geven, omdat een van hen zonder het te weten een middel heeft gebruikt dat op de lijst van verboden olympische stimulantia voorkomt. Een juiste conclusie, vooral met het oog op de enorme maagstoot, die Bolhuis kreeg toegediend van de Australiër Nilan In Kruize heeft Nederland een wapen, dat ook de sterkste tegenstanders kan verrassen. De befaamde ex-coach van het Nederlandse team, Piet Bromberg, zei maandag over hem: „Hij is een superhoc- keyer. Na de spelen zal hij zeker in het wereldelftal worden gekozen. Eigenlijk is het jammer dat we hem voor die straf cor ners zo hard nodig hebben. Hij moet nu met een zware stick spelen, wat hem duidelijk belemmert in zijn bewegingen. Anders zou je nog veel meer van hem zien”. Het is een onschuldig middel, zegt men. Maar het staat niet voor niets op die lijst. De medische controlecommissie van het IOC zit er niet om naar het produceren van urine door atleten te kijken of om elkaar grappen te vertellen. Als er dus iemand betrapt wordt en het wordt nog toegegeven ook, dan volgt er straf. Was het anders, dan had de controle totaal geen zin. Ook vorig jaar bij de wereldkampi oenschappen in de Zwitserse plaats Mendrisio en dit jaar bij het Neder landse wegkampioenschap kwam Aad van den Hoek met dezelfde klachten bij dokter Rozijn. Deze arts daarover: „Ik heb toen steeds dat middel Corami- ne gegeven, omdat ik wel wist dat het niet op de lijst van verboden middelen van de UCI staat. Van den Hoek heeft het middel dus al veel vaker ge had”. Maandagavond had dokter Rozijn er tijdens een persconferentie aanvanke lijk geen verklaring voor dat hij niet meer wist of zich niet meer realiseerde dat het middel wel verboden is door het IOC. Deze fout krijgt nog een extra dimensie als men weet dat de zelfde lijst van verboden middelen ook al van toepassing was tijdens de olym pische winterspelen in Sapporo, waar A Nico Spits haalde grimmig zijn schou ders op toen hij de Westduitse reacties vernam. „Ze ondesrchatten ons en daarin ligt onze kans. Het maakt mij niets uit tegen wie we in de halve finale moeten spelen. Elke ploeg die zover komt, is erg sterk. Of het nu Duitsland is of Pakistan. Ze zeggen wel dat Pakistan momenteel minder is, maar dat moet ik nog altijd zien”. Toch gaven enkele andere Nederlandse spelers schoorvoetend toe dat zij liever tegen Pakistan dan tegen het in blakende vorm verkerende West-Duitsland zouden spelen. Ook de Indiase ploeg was kenne lijk die mening toegedaan. Na de zege van Nederland op Australië liepen de Indiërs zich tegen Nieuw-Zeeland het vuur uit de sloffen om via een overwinning de eerste plaats in poule-B te behouden. Met een moeizame 3-2 slaagden zij in hun opzet: Pakistan, tweede in poule-A, wordt hun tegenstander, terwijl Nederland donder dagmorgen met West-Duitsland wordt ge confronteerd. Voor Aad van den Hoek zelf kwam het schokkende nieuws als een donder slag bij heldere hemel. Uit de recon structie van de zaak kwam inderdaad èèn ding scherp naar voren: niet deze wielrenner treft schuld, maar wel de 39-jarige dokter Ab Rozijn uit het Drentse Norg, een van de leden van de medische staf van de Nederlandse olympische ploeg. Dokter Rozijn be kende het maandagavond direct„Het is te wijten aan een even betreurens- waardige als afschuwelijke blunder die ik gemaakt heb”. Niettemin zag Australië donderdag al méér dan genoeg van Kruize. Wederom was de Hagenaar met drie flitsende scho ten de onverbiddelijke „killer”, die 17 van de 20 Nederlandse doelpunten in dit toer nooi voor zijn rekening nam. (Op de topscorers] ij st volgt de Duitser Krause met acht treffers op grote afstand). Ook Australië werd dank zij Kruize uit twee strafcorners binnen een kwartier op een 2-0-achterstand gezet. Toen Glencross na een half eveneens uit een strafcomer stralische ploeg toch nog gevaarlijk dicht bij bracht, was het weer Kruize die uit een lange corner scoorde (3-1). Het doel punt viel enkele seconden voor het rust- signaal en was in feite de genadeslag voor de Australische ploeg Zij moest na de rust nog drie treffers produceren om zich te kwalificeren voor de halve finale en dat is tegen een complete Nederlandse defensie (coach Van Grimbergen had Ta- miniau na het echec tegen Groot-Brittan- nië weer teruggehaald) een onmogelijke opgave. Het was dan ook begrijpelijk dat elke Nederlandse hockeyer de 3-2-zege op Au stralië als het hoogtepunt van zijn carriè re beschouwde. Aanvoerder Nico Spits verwoordde de blijdschap heel simpel: „Voor ons hockeyers is een olympische plak het hoogste wat er te bereiken valt. Het is nog altijd belangrijker dan een Europees of wereldkampioenschap. Een zwaarder toernooi dan het olympische be staat er eenvoudig niet”. MÜNCHEN. Het leek wel alsof de Nederlandse hockeyers de gouden plak al hadden veroverd. De dolle vreugde waarmee maandag de plaatsing in de halve finale werd bejubeld, contrasteerde sterk met de nuchterheid van de Westduitse, Indiase en Pakistaanse spelers bij het bereiken van het zelfde doel. Een verschil in benadering dat historisch verklaarbaar is. Voor Ne derland is het thans precies 20 jaar geleden dat het nationale elftal zich bij de vier beste hockey-naties ter wereld schaarde: in Helsinki ’52 won nen Dick Loggere c.s. het zilver. De drie andere halve finalisten van Mün chen streden daarentegen ook nog in Mexico ’68 om het olympisch edel metaal. Dokter Rozijn heeft namelijk op de avond voor de wedstrijd aan Van tien Hoek 15 druppels Coramine gegeven en op de ochtend van de wedstrijd nog eens 10 druppels. Dokter Rozijn: „Het was vanzelfsprekend zuiver op medi sche indicatie. Van den Hoek had klachten en die wilde ik bestrijden met een vaatstabiliserend middel”. De blunder is echter dat dokter Ro zijn daarmee een middel gaf dat op de lijst van verboden middelen van het IOC staat. Reeds in maart is deze lijst aan de artsen, die als medische begelei ders op <je Olympische Spelen in Mün chen aanwezig zouden zijn, toegestuurd en vanzelfsprekend heeft ook dokter Rozijn de lijst ontvangen en dus onder ogen gehad. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Vijf overwinningen, twee gelijke spelen e n één nederlaag. Deze toch acceptabele score leverde de Ne derlandse waterpoloploeg slechts de ze vende plaats in het olympisch toernooi op. Drie spelers, aanvoerder Hans Wouda, Hans Hoogveld en Hans Parrel, speelden maandag tegen Spanje hun afscheidswed- strijd. Het is niet bekend of er nog meer plaatsen open zullen komen. Enkele spe lers hebben namelijk nog geen beslissing genomen. Hoe wrang het ook moge klinken, de Westduitse hockeyers waren maandag eveneens erg blij met het Nederlandse succes. Routenier Fritz Schmidt zei opge togen: „Voor ons is Nederland een gunsti ger tegenstander dan Australië, dat een betere wedstrjjdmentaliteit heeft. Wij kennen het Nederlandse spel door en door en kunnen ons er daarom helemaal op Da Nederlandse leiders in het olympi sche dorp hebben elkaar de laatste dagen met drogredenen op de been willen hou den. Men dacht dat het wel mee zou vallen. Men meende in alle argeloosheid dat het IOC voor ons wel een uitzonde ring zou willen maken, omdat de dokter zich vergist had en wij zulke aardige mensen zijn. Het IOC heeft echter en terecht geen uitzondering gemaakt. Het is natuurlijk een enorme blunder van een arts om de lijst, die gehanteerd moest worden, niet te bestuderen. De aan hem toevertrouwde sportjongens zijn er de dupe van geworden. Het lijkt beter de heer Rozijn maar met de medailles te laten verdwijnen. Iets anders is dat het een belachelijke zaak is dat er twee lijsten bestaan, een van het IOC en een van de UCI. Het wordt de hoogste tijd dat men één uniforme lijst van verboden middelen invoert. Een geheel ander, en ook kwalijk as pect van de affaire, is dat de chef de mission van de Nederlandse olympische delegatie, de zaak dood heeft willen zwij gen. Men wilde het voor de renners nog geheim houden, totdat ze woensdag uitgefietst zouden zijn. Hoe nobel de be doelingen ook waren, men had toch beter kunnen weten. Dergelijke zaken houdt men niet stil. De coureurs hadden nu van buitenstaan der" t" horen kunnen krijgen wat er aan de was. Op het allerlaatste moment hee ~n dat kunnen voorkomen. Nu viel de T-lap vlak voor het wegkampioen schap. r eeuwenhoek en zijn staf hebben laten zien dat ze zaken als deze niet op de juiste wijze kunnen taxeren. Er is zeer onrealistisch gedacht en gehandeld. Er had toch ook nog een psycholoog meege moeten. Natuurlijk had dokter Rozijn een verklaring voor zijn blunder. Renner Aad van den Hoek pleegt voor belang rijke wielerwedstrijden hypernerveus te zijn en wordt daardoor „draaierig, licht in het hoofd”, zoals Van den Hoek het zelf noemde. „Ik voel me dan helemaal niet goed”. Dat had de renner uit Dirksland niet voor het eerst in München. Lx- '4^ Dokter J. L. de Jongste, chef van de medische staf, legde nog eens nadruk kelijk uit dat het hier volstrekt om een geneesmiddel ging: „Van den Hoek had klachten over onlustgevoelens. Door nervositeit worden die veroorzaakt. De bloedvaten reageren dan namelijk niet meer precies op de prikkels van de zenuwen. Dat kan een labiliteit geven in de hele constitutie. Dan wordt een vaatstabiliserend middel voorgeschre ven. Coramine is zo’n middel. Het komt ook in de huisartsenpraktijk voor”. Dokter Rozijn voegde hier nog aan toe: „Het middel is trouwens in België en Frankrijk vrij te verkrijgen in de apo theek”. Het middel werkt vanzelfsprekend tevens op de coronaire vaten, de bloed vaten van het hart. Juist daardoor wordt het door de medische commissie van de UCI gezien als een stimulerend middel. Tandarts Hans Eijsvogel, aan wezig op de persconferentie als radio verslaggever, had voordien onver bloemd laten weten: „Een arts maakt zich totaal belachelijk als hij zou zeg gen niet te weten dat Coramine een stimulerend middel is, want hij weet natuurlijk dat het op de coronaire vaten werkt”. de UCI, de internationale wielerorgani satie. Bram Leeuwenhoek, de chef de mission van de Nederlandse ploeg: „Daarmee is natuurlek niet weggeno men dat er een afschuweljjke fout is gemaakt. Want dokter Rozijn moest weten dat' Coramine voor het IOC, het internationale olympische comité, wèl een verboden, stimulerend middel is’’. Hoe is het dan mogeljjk dat Rozijn toch de fout maakte? Aantwoord: het middel Coramine komt wel voor op de lijst van het IOC, maar niet op die van Van den Hoek verder: „Verschrikke lijk vind ik het voor de hele ploeg. Maar toch ook heel erg voor mezelf. Nu denkt iedereen in Dirksland na tuurlijk dat ik geslikt heb, maar dat is niet zo. Tegen zoveel pech kan ik niet. Eerst die blessure aan m’n knie. De angst dat ik er niet bij zou zijn hier in München. Toen die gebroken spaak in mijn wiel, waardoor ik na 47 km de strijd al moest staken in de 100 km- tijdrit en nu dit. Ik heb zin om, als ik thuis kom, mijn fiets voor goed op te bergen”. instellen”. De Westduitse hockeycoach Werner Delmes werd zelfs verrast door de Nederlandse overwinning: „Ik rekende erop dat de Australiërs de halve finale zouden halen”. Inmiddels was renner Aad van den Hoek zwaar aangeslagen door het nieuws: „Ik voel me belazerd”, was zijn eerste reactie. Maar Bram Leeu wenhoek corrigeerde hem: „Dat woord is niet goed gekozen. Je voelt je toch niet belazerd door de dokter?”. Van den Hoek: „Nee, natuurlijk niet”. Fe dor den Hertog: „Belazerd heeft meer betekenissen”. de integriteit van dokter Rozijn. Hij heeft volkomen op medische gronden gehandeld en heeft zeker niet bewust een stimulerend middel toegepast. Ik sta volkomen achter hem”. Van Leeuwenhoek moest wel beken nen dat het voor hem als een enorme klap is gekomen: „Jaren ben je bezig met de voorbereiding voor de spelen, hopend dat zoiets niet zal gebeuren. Dan komt het natuurlijk als een enor me dreun. We kunnen nu alleen nog maar hopen dat het moreel van de ploeg niet geschokt is”. aan de UCI voor Van den Hoek te diskwalificeren, maar hoe kan de UCI dat doen als het middel niet op zijn met verboden middelen Dit zijn de vier renners die door de fout van dokter Rozijn hun bronzen medail- es kwijt zullen raken. V.l.n.r. Den Hertog, Van den Hoek, Prim en Ktuiper. Later op de avond had dokter Rozijn wel een excuus: „Coramine staat niet onder deze naam op de IOC-lijst, maar wordt gerangschikt onder de groep ni- kethamiden”. Overigens is dokter Ro zijn vanzelfsprekend uitstekend op de hoogte van de vele geneesmiddelen: in het kleine Norg (dat geen apotheek rijk is) is hij niet alleen huisarts, maar levert hij ook de geneesmiddelen aan zijn patiënten. Kees Priem typeerde de stemming in de ploeg, toen hij opmerkte: „Wat er ook gebeurt, ik vreet mijn medaille nog liever op dan dat ik hem teruggeef”. Bram van Leeuwenhoek toonde overi gena eveneens een opmerkelijk optimis me: „Natuurlijk kan ik er nu nog geen zinnig woord over zeggen, maar het is natuurlijk wel een vreemde zaak. De medische commissie van het IOC stelt A -- e- A - U* k '4 x. - DOKTER AB ROZIJN Overigens kon de medische commis sie van het IOC niet aangeven hoeveel Coramine renner Van den Hoek wel „geslikt” moet hebben en dat was enigszins verwonderlijk, want de me dische commissie had eerder meege deeld dat bij het dopingonderzoek vrij nauwkeurig de hoeveelheid stimuleren de middelen kon worden vastge steld. Dokter Da Jongste daarover: „Dat wijst er al op dat er bijzonder weinig van dit middel aan Van den Hoek is gegeven. Want één keer 15 druppels en daarna de volgende morgen nog eens 10 druppels is weinig. Het is de hoe veelheid die een huisarts zo nodig aan een kind voorschrijft. Volwassenen krijgen wel driemaal daags 30 tot 60 druppels”. Met nadruk wilde Bram van Leeu wenhoek nog kwijt, dat hij als chef de mission absoluut geen strafmaatregelen tegen dokter Rozijn zal nemen: „Ik ben me ervan bewust dat hier een zeer ernstige fout is gemaakt. En ik heb de zaak tot op de bodem doorgepraat met hem, maar ik twijfel geen moment aan nnnninimi’vminnnnnnnnn SSSIgaigfflSH! urine van Aad van den Hoek waren gevonden. Onmiddellijk besloten deze betrokke nen tot de grootste geheimhouding Ook Aad van den Hoek werd die vrij dag niets verteld. Bram van Leeuwen hoek had wel een verklaring voor die geheimhouding, die vroeger of later toch verbroken moest worden: „We wilden alles doen om de zaak niet aan het licht te brengen voor de wegwed strijd van woensdag aanstaande waar aan onze jongens Fedor den Hertog Kees Priem, Hennie Kuiper en Pief van Katwijk zullen deelnemen”. Dat het niet zou meevallen, konden zij toen nog niet bevroeden. Ook Leeuwenhoek bleef nog tot diep in de avond herhalen, dat het eigenlijk best kon meevallen. Hij wees op de formele weg die gevolgd zou moeten worden en dacht, dat uiteindelijk het uitvoerende comité van het IOC de uitspraak zou moeten doen. Hij was dan ook niet wei nig verbaasd, toen na middernacht de pers hem vertelde, dat de bijl was ge vallen. Hij liet doorschemeren, het er niet bij te zullen laten. eigen lijst staat”. Bram van dien uiterst feit dat de hele zaak hem ter kennis is gebracht door de medische commissie van het IOC: „Dat is een subcommissie met geen enkele uitvoerende macht”. Nog meer verontwaardigd was hij dat hij via een perscommuniqué van de medische commissie van het IOC moest vernemen dat aan de UCI is gevraagd Van den Hoek te diskwalificeren. „Ik vind het grof dat dit niet eens is meegedeeld aan de chef de mission van de betrokken ploeg”, aldus Van Leeu wenhoek. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Wat in de loop van maandagavond zelfs nog door Bram Leeuwenhoek, de chef de mission van de Nederlandse vertegenwoordiging in München voor ondenkbaar was gehouden, gebeurde kort na middernacht. De wie lerploeg, die vorige week dinsdag in de 100-km- tijdrit op de weg het brons veroverde, kreeg van de FIAC, de amateursectie van de UCI een diskwalificatie uitgereikt plus de opdracht de veroverde bron zen medailles in te leveren. Omdat bij de 20-jarige Aad van den Hoek uit Dirksland het gebruik van een stimulerend middel is geconstateerd (door dokter Ab Rozijn met voorbij gaan van de IOC-lijst van verboden middelen toegediend), moeten Van den Hoek, Fedor den Hertog, Kees Priem en Hennie Kuiper hun plak ken inleveren. Van den Hoek is bovendien voor een maand ge schorst. relijk, eemse iruide ten of on op seling orven nars heeft i dan aan- isnel- irengt i ert de arree.' pret- Zorg j hebt. Na de nederlaag tegen de Britten had den de Nederlandse spelers geen moment de Indruk gewekt dat zij benauwd waren voor het duel met Australië. Die houding is inderdaad geen bluf gebleken. Van Grimbergen: „Ik heb er steeds op geha merd dat de nederlaag van zondag maar toevallig was. En ik merkte ook gauw genoeg dat het zelfvertrouwen van de spelers hoegenaamd niet was aange tast”. Wielercoach Joop Middelink was bij na tot tranen toe bewogen door de affaire: „In Mexico hadden we vier jaar geleden het schandaal met de hormooninjecties. Nu neem je een ei gen sportarts mee en dan denk je; dit keer kan ons niets gebeuren. Ik heb de grootste moeite gehad het drie dagen te verzwijgen en met een lachend gezicht bij de jongens te blijven. Ik geloof dat ze door deze zaak het moreel van de Nederlandse ploeg willen breken, maar dat zal niet gebeuren. Nu komen we woensdag nog geladener aan de start”. Arie van Vliet („Ik had de jongens liever een klap in het gezicht gegeven dan dat ik ze dit nieuws moest vertel len”) ging gisteravond nog naar het wielerstadion om bij officials van de UCI te trachten te redden wat er nog te redden was... Betreurenswaardig in de hele affaire is ook dat dokter Rozijn vorige week dinsdag niet bij het dopin gonderzoek aanwezig was (hij moest toen naar bokswedstrijden) en daar door niet bij voorbaat kon vertellen dat hij een middel had toegediend. JOOP VAN DEN BERG dokter Rozijn ook behoorde tot de me dische staf. Toen had hij de lijst dus al. Daarna kreeg hij, in de maand maart van dit jaar, de lijst nogmaals toegestuurd voor de zomerspelen. e -hST Rp..

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15