Borzov, Keino en Jipcho beledigd ZESTIENJARIGE ULRIKE MEYFARTH KWAM TOT GISTEREN NIET BOVEN 1.85 METER Olympische Spielerei KEIZER „IK KAN NOG HARDER mische spelen wn I Et I RUILHANDEL DOODMOE IJZEREN GORDIJN TWEE KWAKKELAARS DINSDAG S SEPTEMBER 1972 16 I (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Berny Boxem (rechts) op weg naar haar plaats in de tweede ronde op de 1500 meter. DICK LOMAN Wel wordt hij als Olympia-Sieger von Kortom, een boeiende race waarover se over haar toekomstplannen. De schou ders ophalend vervolgde ze: „Ik heb echt geen verklaring voor die plotselinge ex plosie. De laatste drie a vier weken ben ik veel te schrijven valt. Zo niet de beide populaire dagbladen Bild en TZ in hun Munchense edities. Bild had voor de 10.000 meter-loop helemaal geen woord over (er liep geen Duitser in mee), TZ alleen een verslagje vol fouten. Over Gammoudi, eruit vallend, geen woord. de finish mijn hemel, wat word ik moe van zulke journalistiek „Wat Wil je? In het eerste jaar, waarin ik ben overgeschakeld van de sprint naar de 400 meter, kwam ik van 54,4 seconden tot 52,5 seconden. Ik ben nu blij dat ik voor de 400 meter heb gekozen en het afgelopen seizoen geeft me veel zelfver trouwen voor de winter. Nu kan ik rustig verder bouwen naar Rome ’74, de Europe se kampioenschappen dus. Rustiger in elk geval dan dit jaar, waar dat limieten- gedoe een goede voorbereiding en opbouw onmogelijk maakte”. Wilma van Gooi kwam maandag twee keer in actie en beide keren met succes. In de series had ze helemaal geen moeite om zich van de volgende ronde te verze keren en ook de kwartfinales overleefde ze heel gemakkelijlk. Haar tijd van 23,22 seconden een derde plaats was ruimschoots voldoende om door te dringen tot ’s werelds snelste 16 200 meter-loop- sters. zon- ik s fc E n u k i c 1 I i t 8 i c goed in vorm, meer kan ik er niet over zeggen. Ook voor mij komt het onver wacht”, aldus Ulrike, die nog wel wilde verklaren waarom ze elke keer vóór haar sprong naar de lat liep om de hoogte te bekijken. „Ik moest toch eerst even kijken hoe hoog het precies was. Het waren toch hoogten die ik nog nooit had gespron gen...”. Het was dat ijzeren gordijn dat Va leri Borsov belette zijn tweede pers conferentie te houden nadat de eerste hem niet had belet zijn tweede gouden T o b O n g ti d h d V n v d medaille te winnen. Hij weigerde te komen, omdat de vragen hem de vorige keer niet hadden aangestaan. Tja, jon gen, zo gaat dat in het wilde westen, die journalisten vrafien maar raak. Dat ben je thuis natuurlijk niet gewend Ik vond overigens dat hij zich er, „onder koeld", heel aardig doorheen sloeg. Bo vendien had hij dit keer eigenlijk meer reden om te komen dan de eerste keer, omdat hij nu behalve de 200 meter ook „definitief” voor het gevoel van de wereld de 100 meter had gewonnen. De Amerikanen. Blake, Burton en Smith waren nu inmiddels wèl op tijd aan de start gekomen, alleen kwamen ze nog steeds niet op tijd aan de finish! Overi gens was speerwerper Lusis (zilveren medaille) minder gereserveerd, erg aar dig en hartelijk op de persconferentie maar hij komt dan ook niet uit Mos kou maar uit Riga, daar praat men wat „losser uit de heup” Maar over het algemeen valt het toch wel op dat de winnaars van achter het ijzeren gor dijn (USSR, DDR, etc.) op zo’n pers conferentie hoffelijk zijn, altijd correct, maar toch ook een beetje de houding hebben van kinderen die geleerd heb ben dat je altijd met twee woorden moet spreken en nooit de mond open moet doen voordat je wat gevraagd wordt. Ten dele zal dat te wijten zijn aan het feit dat zij zulke, vaak directe en persoonlijke, soms provocerende vragen niet gewend zijn, ten dele ooi aan de landaard resp. milieu-aard. Dr Fin Lasse Viren was tenslotte ook geer grote initiatiefrijke prater... NICO SCHEEPMAKER Russin Ludmilla Bragina gisteren met 4.0,5 sec. vestigde. Philip Baker vertelde iets heel belang rijks. De meest geciteerde olympische uitspraak van baron De Coubertin, de stichter van de moderne olympische spelen: „Het belangrijkste is niet te winnen, maar deel te nemen" (een goeie week geleden door een Afrikaan se politicus „vervalst” tot: Het belang rijkste is niet te winnen, maar goed te strijden, en via strijd te overwinnen”), blijkt helemaal niet van De Coubertin afkomstig te zijn. eZ is afkomstig van de bisschop van Pennsylvania in een preek in de Londense St. Pauls kathe draal in 1908... Voor de 18-jarige Ria Ahlers is het olympische toernooi al voorbij. Drie keer strandde de Drentse op haar nationale recordhoogte van 1.82 meter. Twee keer lukte het bijna, maar de derde keer, toen ze te dicht onder de lat uitkwam, was er geen twijfel mogelijk. Mexico opgevoerd dat was hij wel, maar op de 5000 meter en niet op die 10.000 meter. Er wordt gesproken over „tussensprints” van Bedford: Bedford maakte geen tussensprints, want dat kan hij nu eenmaal niet. „Gammoudi struikelde enkele ronden voor de fi nish, Lasse Viren kon hem niet meer ontwijken” op de foto zie je Viren al liggen, terwijl Gammoudi nog bezig is over hem heen te vallen. Gammoudi hield er later, met nog 11 ronden te lopen, mee op, dus „enkele ronden voor de finish” was het ook niet. „150 meter voor de finish spurtte Viren weg van Puttemans” dat was 400 meter voor Goud voor Kenia en voor West-Duits- land dus. Maar twee keer goud voor Rusland, via wereldrecordhouder hink- stap-springen Victor Saneev, die met zijn winnende sprong van 17.35 meter slechts vier centimeter onder zijn record bleef; en goud voor de „supersprinter” van dit toernooi, Valeri Borzov. Maar psychologisch heel goed ge bracht; Kenianen zijn daar (gezien het spel in de Rhodesische kwestie) goed in de donkere manager had nog iets in petto. „Mijn mannen wilden eerst even voor onze eigen, kleine nationale radio praten. Mag dat of mag dat soms niet? De sluitingstijd voor de uitzending was binnen 20 minuten”. Jenneby keek met fonkelende ogen- rond. Niemand, die zei dat dat niet mocht. Ja die hoogspringfinale plaatste eigen lek al het andere atletiekgebeuren in de schaduw. Ook die zo boeiende finale 3000 meter steeple-chase, waarop Afrika na het succes van Akii-Buea voor de twee de keer toesloeg, keihard toesloeg via de Keniaanse „trein” Keino-Jipcho-Biwott, die in de slotfase alleen laatstgenoemde verloor, waardoor de Fin Kantanen nog naar brons kon reiken. Dit ondanks het feit dat ze niet nerveus aan de start kwam. Voor de wedstrijd zei ze nog: „Ik ben minder gespannen dan zondag”. De dag, waarop ze moeiteloos de kwalificatie-eis van 1.76 meter haalde. En ook maandag ging het in begin voor treffelijk. Ze had elke keer maar één poging nodig om over de 1.66, 1.71, 1.76 eh de 1.79 meter te komen. Berny Boxem had gelijk toen ze al geruime tijd geleden zei, dat er al in de Natuurlijk was dat missen van die 1.82 meter een teleurstelling voor het jon ge Drentse talent. Maar het verlaten van het olympische dorp woensdag gaat ze weer terug naar de politie-academie in Apeldoorn gaat haar niet aan het hart. „Nee, het bevalt me daar helemaal niet. Het is net een soort Bijlmer”, vindt ze. niemand kan ons bevelen dat te doen, ook niet die man met die witte pet. Dat zal wel een veiligheidsman zijn”. En hij mompelde iets zachts daar ach teraan, waarschijnlijk in het Swahili dat inhield: „Is-ie-helemaal-bedon- derd”. Jenneba: „Wij, het zwarte volk, laten ons hier door niemand comman deren”. melden dat de Nobelprijswinnaar en ex-lagerhuislid Philip Noel-Baker (80 jaar) in München is. Hij was in 1912 (60 jaar geleden) de laatste atleet die niet voor zijn land maar als privè- persoon op de Olympische Spelen (in Stockholm) uitkwam. Dat moeten mooie tijden zijn geweest. Hij werd zesde op de 1500 meter en liep in de kleuren van de Cambridge University. In 1920 won Philip Noel-Baker (zijn naam staat in de annalen over Philip Baker) een zilveren medaille op de 1500 meter, in een tijd van 4.02,4 sec. Dat was toch nog altijd vier seconden sneller dan het wereldrecord dat de Berny Boxem moest in haar serie, waarin ze eveneens derde werd, zelf het tempo maken. „Anders ga je op de laatste meters de boot in. Ik moet het hebben van een snelle race en als anderen dat in het begin niet doen, dan zorg ik daar voor”, aldus de Enschedese, die zich later rustig kon laten passeren door de Itali aanse Paolo Cacchi-Pigni, die met 4.09,5 ook al onder de 4.10,0 bleef. Maandagmiddag bewees hij dat. „Ik vond dat het in het begin gewoon te langzaam ging. Daarom zijn we naar vo ren gegaan”, vertelde Keino, die in de laatste ronde keihard toesloeg. Onweer staanbaar demarreerde hij, om te finishen in een tijd, die slechts 1,6 seconde boven het wereldrecord van 8.22,0 lag. En dat tijdens zijn zesde internationale steep le... „Op het laatste stuk heb ik nog niet alles behoeven te geven, al voelde ik mijn benen wel”, vertelde de Enschedese, die achter de Italiaanse en de Bulgaarse Am- zina rustig in 4.13,8 als derde finishte. Twee halve finalisten dus en bovendien een nationaal record, waarvoor al eerder 400 meter-loopster Trudy Ruth zorgde. Die tijd van 52,5 sec. bezorgde haar een plaats bij de laatste 16. Verder kwam de (Van onze sportredactie) MÜNCHEN In de topsport zijn toch nog wonderen mogelijk. Sterker nog: sprookjes zelfs. Het sprookje namelijk van een 16-jarige scholiere, die dit jaar bij de nationale kampioenschappen met 1.79 meter reikte naar een derde plaats. Daarna we hebben het al over augustus 1972! verbeterde ze haar persoonlijke record tot een hoogte van 1.85 meter, waarmee ze zich mocht rekenen bij de beste tien hoogspringsters ter wereld. Letterlijk en fi guurlijk dus een flinke sprong vooruit, die echter niet vol doende was om haar een favorietenrol toe te bedelen bij de Olympische Spelen. Om in München te winnen, zou een wereldrecord nodig zijn, voor- Gelukkig zijn niet alle Duitse kran ten zo. Die Welt bijvoorbeeld weet te MÜNCHEN de persconferenties met de winnaars na afloop van de atletieknummers hebben altijd al een uitermate chaotisch karakter, maar maandagavond was het helemaal raak Borzov wenste niet te komen, zo liet hij weten, omdat men hem na de finale 100 meter beledigende vragen gesteld had en hij er niets voor voelde op nieuw het doelwit van hem beledigen de journalisten te worden: De Kenia nen Keino en Jipcho verschenen aan vankelijk ook niet in de interviewka- mer. Wel arriveerde een hijgende en vreselijk woedend kijkende teammana ger de heer Jenneby, die verklaarde dat zijn medaiïlewinnaars niet wilden verschijnen, omdat ze door Duitse lie den beledigd waren. „Niemand kan ons verplichten hier te komen. En zeker Ilja Keizer was een van degenen, die de Enschedese in het gelijk stelde. „En ik geloof dat ik nog harder kgn. Dit was echt nog niet mijn top, al had ik deze tijd zeker in de serie nog niet verwacht. Ei genlijk had ik helemaal geen zin om direct al zo hard te gaan. Maar Bragina trok er zo verschrikkelijk aan, dat we wel mee moesten. Forceren hoefde ik me ech ter geen moment”, aldus de Utrechtse. „Omdat dit met het oog op het pro gramma beter is te combineren met de 1500 meter. Ik zie deze steeple dan ook als een goede voorbereiding voor de 1500 me ter. Inderdaad was het pas mijn zesde internationale steeple. Ik heb helemaal geen ervaring met de horden. Daarom trapte fk er ook verschillende keren bo ven op”, aldus het toch wel verbijsterende commentaar van de Keniaan, die het principe huldigt dat bij een goede conditie alles mogelijk is. Hoe snel het in die series, die ook Berny Boxem met een tijd van 4.13,8 overleefde, ging, blijkt al uit dat nieuwe wereldrecord van de Russische Bragina, die liefst vier atletes meesleepte naar een tijd van ruim onder de 4.10,0. Hilversumse niet, want in de halve finale werd ze met een tijd van 53 sec. laatste. „Het knalde gewoon niet zoals dag. Op de 200 meter voelde het al. Misschien kwam het ook wel omdat ik zondag die voor mij zo onver wachte top had gehaald. Dat stemt je dan al tot tevredenheid. Natuurlijk was ik graag in de finale gekomen, maar daar voor moet je hier onder de 52 seconden lopen en dat zat er dit jaar nog niet in”, vertelde een ondanks die nederlaag bij zonder tevreden Trudy Ruth. ■MHMMÜNCHEN. De kleine j [Nederlandse atletiekaf- i Ivaardiging in München ■kan terugzien op een re- Jdelyk geslaagde dag, waar op met name de Utrechtse 1500 me ter-loopster Ilja Keizer-Laman voor een geweldig hoogtepunt zorgde. In die zo verschrikkelijk snelle eerste serie, waarin de Russische Bragina haar recente wereldrecord van 4.06.9 met 0,4 seconde verbeterde, kwam de Nederlandse tot een indrukwekken de verbetering van het nationale re cord. Ilja Keizer kwam uit op vier minuten en acht seconden - vóór de Olympische Spelen „doken” slechts twee atletes onder de 4.10.0 - waar mee ze de Enschedese Berny Boxem- Lenferink als nationaal recordhoud- ster (4.10.5) onttroonde. Valeri Borsov zwaait ontspannen naar het publiek, nadat hij met zijn overwin ning op de 200 meter de praatjes over zijn „bemazzelde” zege op de 100 meter uit de wereld geholpen had. Na Lasse Viren en John Akii-Bua sloeg maandag een derde politieman toe: Kip- choge Keino, in Mexico al winnaar van de 1500 meter en tweede op de 5000 meter. De al 32-jarige Keniaan, die in München aan de steeple de voorkeur gaf boven de 5000 meter. series tijden van beneden die tot voor kort zo magische grens gelopen zouden worden. „En in de finale moet je dan zo rond de 4.05,0 lopen, wil je een medaille halen”. spelde iedereen. Een sprong dus van tenminste 1.92 meter. Maandag verscheen die hoogte inder daad op het bord, onder het nummer 168... het nummer van die Westduitse 16-jarige, het nummer van Ulrike Meyfarth, die voor de grootste olympische sensatie zorg de, door niet alleen het goud te winnen, maar ook het wereldrecord van de Oos tenrijkse Ilona Gusenbauer te evenaren. Dit via een serie sprongen, die op èèn na dat was op 1.90 meter alle in èèn poging succes opleverden. Bijna was ze bij haar toegift zelfs nog over de 1.94 meter gesprongen. Inderdaad, weer tijdens die ■terke eerste poging. „Toen had ik allang geen angst meer. Echt bang ben ik eigenlijk niet geweest. Alleen even op de 1.88 meter, de eerste hoogte, die ik nog nooit had gesprongen. Voor de rest verliep alles „toll”, aldus de luidruchtig bejubelde Westduitse, die haar land alleen bij de atletiek al de vijfde gouden medaille bezorgde. Een gouden plak die eerst bij twee atletes terecht bleek te zullen komen, want ook de Bulgaarse Yordanka Blagoeva haalde elke hoogte bij haar eerste poging. Dit in tegenstelling tot wereldrecordhoud- ster Ilona Gusenbauer, die al op 1.71 meter met een foutsprong begon en hier aan nogal wat missers toevoegde. Bij de 1.88 meter was bekend wie de drie medailles zouden opeisen. Alleen de volgorde was nog niet bepaald. Gusenbau er faalde drie keer op de 1.90 meter, evenals de Bulgaarse, die even in de overtuiging was dat ze die hoogte toch nog had gehaald. De lat trilde zeker vier seconden, waarna toch nog een onver wachte val volgde. Ulrike Meyfarth had inmiddels in haar tweede poging die hoogte al bedwongen, waarmee ze geheel onverwacht dat vijfde Westduitse atletiekgoud greep, daaraan dus nog het wereldrecord van 1.92 meter (weer in de eerste poging) toevoegend. „Voorlopig ga ik eerst aan school (gym nasium) denken. Ik denk niet dat ik veel tijd zal hebben om te trainen. Ik heb nogal wat in te halen”, aldus de Westduit- Zo schonk een Amerikaan dus via een preek in Engeland aan de wereld een van haar bekendste citaten. Het doet wat denken aan een ruilhandeltje want het was geloof ik in 1946 dat de Engelse ex-premier Winston Churchill in een toespraak in Amerika (en zich evenmin als die Amerikaanse bisschop ervan bewust dat hij tussen neus en lippen iets „creëerde”) de wereld het begrip van „Ijzeren Gordijn” schonk. MÜNCHEN Saaie 10.000 meter- finales zijn er vermoedelijk weinig ge weest op de Olympische Spelen, maar die van München 1972 was natuurlijk van een bijzonder gehalte. Eerst al dat ronde na ronde op kop lopen van David Bedford, de gedoodverfde favo riet, die als Lex Schoenmaker loopt en daarom nooit kon winnen. Maar dat wisten we pas zeker nadat hij als zesde was geëindigd. Toch verdiende hij de groene trui omdat hij de meeste keren van alle lopers als eerste de finishlijn gepasseerd was. Dan kwam die val van de Fin Lasse Viren. Gammoundi uit Tu nesië viel over Viren heen en gaf korte tijd later op, maar Viren kwam weer overeind, won een tijdje later de gou den medaille en brak bovendien het wereldrecord. Is dat niet wonderbaar, voor een jongen die met zijn lengte van 1.80 meter en zijn gewicht van 61 kilo natuurlijk eigenlijk naar de dok ter gestuurd zou moeten worden (zoals een collega opmerkte), in plaats van naar de Olympische Spelen. Hoewel, Shorter, de Amerikaan die de vallende Viren nog net wist te ontwijken, is ook 1.80 meter lang en weegt 59 kilo, en wie weet is de dokter zelf wel 1.54 meter lang en weegt hij 97 kilo, dus dat zegt allemaal niks. Er viel nog wel meer pikants op te merken over die 10.000 meter. Waarom verloor Emile Puttemans de race van Viren? Een van de redenen zou kun nen zijn dat zijn beste tijd toch nog Ilja Keizer verdedigde haar derde plaats in de slotfase met succes. Haar positie op de eindstreep was ruim voldoende voor een plaats in de tweede ronde op de 1500 meter. II111IB1II11IIUUIUHUMU altijd negen seconden langzamer was dan Virens beste tijd tot dan toe, maar een andere reden was Puttemans land genoot Polleunis. Toen Viren, Putte mans en de Ethiopiër Yifter in deze volgorde op het punt stonden om èèn ronde voor de finish de Belg Polleunis en de Keniaan Mose te „lappen”, ble ven deze twee achterblijvers op de binnenbaan lopen, in plaats van, zoals een goed gebruik is, ruim baan te maken door even opzij te stappen in de tweede baan Viren, als vooroploper, overzag de situatie het best, hij pas seerde beide kwakkelaars en maakte meteen een tussensprintje, dat hem enige meters losscheurde van Putte mans. Yifter als derde had overigens nog meer last van Mose en Polleunis dan Puttemans, hij „stuitte” echt op ze, en moest zich even afzetten en inhou den voor hij verder kon. Viren had inmiddels voldoende tussenruimte ge schapen om Puttemans en Yifter voor goed te kunnen afsenudden. Uiteraard heeft de omweg die hij door de onno zelheid van Polleunis en Mose moest maken ook minstens enkele tienden van seconden in het wereldrecord ge scheeld pi ■HE

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 16