De dokter van Ajax heeft overuren gemaakt Trip naar Zuid-Amerika medisch onverantwoord Geestelijke en materiële welvaart te groot geworden „Latijns-Amerikaans voetbal jungle waarin alleen sterksten overleven” i AJAX VERTROETELD ROLINK: NA ACHT JAAR CLUBARTS TOCH OOK EEN BEETJE SUPPORTER (Van onze sportredactie) j Pastoriza: „Cruyff kan worden afgestopt” Italiaanse arts pleit voor Nederlanders Teams weten weinig van elkaar Boxem witheet op Leeuwenhoek Sterk snelschaak van Haarlemmer in nationaal toernooi 18 19 DINSDAG S SEPTEMBER 19 72 lopen te slapen. En dat Is niet de bedoe- lirtö at MARC SERNÉ (Van onze sportredactie) na aankomst in Buenos Aires in fauteuils ploffen. Cruuff mnar horotol rlo» - hadden het tijdens de reis te kwaad gekregen, Cruyff, Blankenburg en Keizer lieten zich direct i maar herstelden schil maakt het ook weer niet uit. Er is wellicht alleen sprake van een gradatie- verschil. Rolink hierover: „Medisch gezien blijft het een zeer zware belasting. Er zijn enkele gunstige factoren. Het jaargetijde is beter (vorig jaar was het in december) en het hoogteverschil is niet ongunstig, maar toch vindt er een verstoring plaats van het biologisch evenwicht. Daarom krijgen de spelers deze week ook alleen maar licht verteerbaar voedsel. Er is ten slotte een verschuiving van de hormonale stofwisseling. Die is ingesteld op een dag- nacht-waak-ritme. Als je slaapt is die stofwisseling minimaal. Is een mens wak ker dan treden er allerlei schema’s in werking waardoor je de dag denkend en werkend kunt doorbrengen. Door de rit- meverstoring is vooral de hormonale stof wisseling van slag. Als je daarom geen goed voorbereid schema voor deze trip hanteert dan kan het bij wijze van spre- (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Voor de wedstrijd had ze het er al over, maar eerst na de series van de 1500 meter ontlaadde zich de verontwaardiging, de woede. Want kwaad was de Enschedese Berny Boxem, witheet op de chef de mission van de Nederlandse olympische ploeg, Bram Leeuwenhoek. „Als ik hem weer tegenkom, dan krijgt hij het te horen. Stel je eens voor. De avond voor de wedstrijd komt hij me vertellen dat die limiet van 4.14,0 eigen lijk helemaal niets voorstelde. En aan die 4.10,5, die ik op Papendal liep, hechtte hij ook al in het geheel geen waarde. Hier in München zou ik me moeten waarmaken, al het voorgaande telde voor hem niet. En dat noemen ze dan oppeppen van een atlete. Het is gewoon verschrikkelijk”, brieste de Enschedese. „Leeuwenhoek zegt maar dat je hard moet zijn. Maar ik ben -geen keiharde, geen doorgewinterde atlete. Eigenlijk is dit mijn eerste grote wedstrijd in deze vorm. Wat willen ze dan? Voor mijn gevoel moet je je in Nederland bij wed strijden waarmaken en tijdens je training. Dan komt het in München ook wel goed”, aldus Berny Bexem. schil heb je één dag nodig om te accla- matiseren. U kunt dan zelf uitrekenen dat wij dan tijd tekort komen. Ook als wij vrijdag terugkomen zouden die vier dagen eigenlijk in acht moeten worden genomen. Dat is ook onmogelijk aangezien wij zon dag weer tegen NEC moeten spelen.” Bestempelden factoren als trainerswis- ■eling, het vertrek van enkele gerouti neerde krachten (Rijnders, Vasovic), bles sures van spelers als Krol, Suurbier, Mühren, het vorig jaar tot een onmogelij ke zaak, hoewel de zaak in feite al in Londen werd beslist tijdens het feestban ket in hotel Brittania na afloop van AjaxPanathinaikos, om voor de wereld beker te spelen, dit keer kon men er eenvoudig niet meer omheen. Het verlangen binnen de selectie was te groot, terwijl ook politieke invloed een rol heeft gespeeld. Rolink: „Burgemeester Samkalden heeft tijdens de huldiging van Ajax na het winnen van de Europa-cup daar duidelijke taal over gesproken.Daar konden wij moeilijk aan voorbij gaan.” Interessanter met betrekking tot dit punt is echter de waarde die Rolink ook aan de mening van het vaak zo denigerend bena derde supporterslegioen toekent. Rolink: „Uit economisch oogpunt kan Ajax deze groep niet in het gezicht slaan. Op dit punt is Ajax beslist kwetsbaarder dan Feyenoord dat door de capaciteit van haar stadion, maar ook door de mentaliteit van haar supporters-legioen van een veel hechtere inkomstenbasis verzekerd is. Dat geldt met name in de moeilijke tijden „Het zou een dwaasheid zijn deze zaak als werkelijke doping te kwalificeren. En het druist tegen mijn rechtsgevoel in de me dailles van de jongens te ontnemen, om dat juist de renner die positief reageerde al na 47 van de 100 km uitviel en de overige drie toch nog het brons grepen”. De zwakte in deze argumentatie is, dat juist Aad van den Hoek de zwakke scha kel in de tijdritploeg is... Toch waakt de dokter voor een al te groot optimisme. Misschien nog niet eens met betrekking tot deze wereldcup, maar Ajax heeft zo langzamerhand wat sportie ve successen betreft naar zijn oordeel wel het verzadigingspunt bereikt. Rolink reali seert zich: „De geestelijke en materiële welvaart is door de successen van de afgelopen jaren te groot geworden. Met geestelijke welvaart bedoel ik dat de spe lers zo langzamerhand alles hebben mee gemaakt en sportief gezien op clubniveau alles hebben bereikt. Ook de materiële welvaart is op dit moment bijzonder groot. Er wordt nog veel meer door de spelers verdiend dan vorig jaar. Deze zaken zijn op den duur echter onverenig baar met het feit dat deze mensen zich iedere zondag moeten opofferen en de zelfdiscipline moeten opbrengen, die weer moet leiden tot nieuwe successen. Dat kan niet altijd goed gaan. Op dit punt treedt een verzwakking op. Dit is echter een algemeen maatschappelijk verschijnsel, want dat wij op de verkeerde weg zijn daar ben ik heilig van overtuigd. Als ik die kamerdebatten volg op de televisie dan zeg ik dat wij bezig zijn om met zijn allen naar de bliksem te gaan. Niet alleen Ajax dus." Nu, in Buenos Aires, heerst een zelfde situatie. Er heerst weliswaar een heel andere stemming dan waar dan ook in Europa, maar naast een vriendelijke be groeting op het vliegveld, die zelfs Feye- noord in 1970 ten deel viel, manifesteert zich geen anti-campagne in kranten en op straat. Guus Brox zou Jaap van Praag rond moeten zien rijden met zijn pe perdure Mercedes 600 met chauffeur die hem door het bestuur van Independiente ter beschikking is gesteld. Van Praag en Ajax worden mat zóveel egards omringd, dat het toch echt wel wat Rolink heeft al eens eerder betoogd dat doping niet alleen in een daarvoor bekend staande sport als de wielrennerij, maar beslist ook in de voetbalsport voorkomt. De hele dope-kwestie wordt steeds ono verzichtelijker en steeds moeilijker con troleerbaar. Rolink zou - wat verboden stoffen betreft - gaarne klaarheid zien, betrekkelijk. Het wezenlijke voordeel van spioneren zit in het feit dat je minder snel verrast wordt als je weet hoe je tegenstander in een bepaalde situatie kan voetballen. Wjj moeten voor deze keer maar vertrouwen op de Ajax.spelers die in het veld naar bevind van zaken moeten handelen’ zoals wij die vorig jaar even hebben meegemaakt. Daarom is het duidelijk dat uit deze kring vorig jaar ook de scherpste protesten kwamen om pressie op ons uit te oefenen om toch naar Montevideo te gaan. Denkt u ook maar eens aan die handtekeningenactie.” Ajax is echter als elftal (en dat moet het tenslotte toch waarmaken) volwasse ner geworden. Er zit een schitterend evenwicht in dit team van gelouterde professionals, zodat bovenstaande bezwa ren gedeeltelijk uit de weg zijn geruimd. Medisch gezien ligt de zaak echter an ders. Argentinië of Uruguay, zoveel ver- maar waar ligt de grens? Is het bijvoor beeld verantwoord om een speler via pijnstillende injecties speelklaar te ma ken? Rolink: „Wanneer bepaalde injecties worden gegeven door daartoe bevoegde medici acht ik dit inderdaad verantwoord. De dienstdoende arts zal dan uiteraard wel oog dienen te hebben voor de algehe le fysieke en mentale conditie van de betrokken sportbeoefenaar.” Rolink heeft onder meer door zijn lang durige contacten met Ajax een naam apart in de Nederlandse sportgeneeskunde opgebouwd. Soms lopen medische en voet- bal-technische zaken echter zo in elkaar over dat hij zich ook op ander terrein moet begeven. Zoals bijvoorbeeld na Ben ficaAjax toen het tot een regelrechte explosie kwam tussen Rolink en trainer Kovacs. Er was nauwelijks meer een basis tot samenwerking. Hoe is dat opgelost? Rolink: „Heel prettig. De heer Kovacs bleek een gewillig en vooral open oor voor „onze” bezwaren te hebben. Kovacs ziet het allemaal wel goed. Hij is niet op zijn achterhoofd gevallen. Ajax moest aan Kovacs wennen en omgekeerd. Wat mij betreft zijn er tussen Kovacs en mij geen problemen.” mwuuwwwuuin^nnnnnnnivinnnnnr>nnnnnMnjwwwMWMwMWMwww»MMMM««»...»......__.nnnnn>w[n|1)uuuut k*WWWWMV'A*VWVWWWVVVWWWVVWW»A*WWWWWWVWWWWWVWWWW»AA#WWWVWWWWWVVVWVVVWWWWW1^#VI«*WWVVWVVWtAnrVWWWWWWWWWVWWVWWVVWVVVVWWVVW’ gewend zijnde Ajax zich in dit voetbalcir- cus een beetje gênant voelt, door deze carnavaleske situatie. Vergeten zijn in Argentinië de moeilijk heden rond Europese voetballer-van-het- jaar Johan Cruyff, die enkele weken gele den een rel in de Argentijnse pers ontke tende door voor een interview een astro nomisch bedrag te vragen. Gewillig po seerden de Ajacieden voor een leger dankbare persfotografen. Nog bereidwilli ge beantwoorden de Ajacieden zover de moeilijke Frans, Spaans, Engelse con versatie dat toestond de vragen van de vele tientallen journalisten die allemaal afkomstig waren uit Buenos Aires, met 9 miljoen inwoners de enige belangrijke stad in Argentinië. Vooral Kovacs liet geen gelegenheid voorbijgaan om te benadrukken (hoewel ook hij Independiente nog nooit heeft zien spelen), wat voor geweldig goed elftal Ajax’ komende tegenstander is. Toch res teren er voor Kovacs enkele vraagtekens, hoewel hij die uiteraard niet aan de Ar gentijnse pers meedeelde. Kovacs: „Het blijft Latijns-Amerikaans voetbal. Dat is gewoon anders. Ik ben bij Ajax de man met de meeste ervaring met dit voetbal. De spelers kijken er een beetje vreemd tegenaan. Het is hier alle maal anders dan waar ook ter wereld. Ik ben hier met het Roemeense nationale elftal al vier keer geweest. Het Argentijn se voetbal is bijvoorbeeld weer anders dan het spel zoals Brazilië of Uruguay dat speelt. Uruguay probeert bij wijze van spreken met breedtespel de bal in het doel te leggen. Argentinië voetbalt ook wel veelvuldig in de breedte, maar pro beert op beslissende momenten toch in de diepte te exploderen”. Zoals Ajax het tegen PSV voetbalde dus? Kovacs: „Dat is inderdaad een test geweest. Dat lukte ook goed. Wij zullen ook hier inderdaad zo’n soort tactiek uit- proberden”. Toch gelooft Kovacs dat Ajax niet dient af te gaan op de zeer misleiden de beelden die voor de televisie over Independiente zijn uitgezonden. - -ujf en Blankenburg snel zodra ze weer vaste grond onder de voeten hadden. AMSTERDAM. José Omar Pastoriza, stermiddenvelder van het Argentijnse Inde, pendiente die voor een recordbedrag aan het Franse AS Monaco is getransftereerd, trok tijdens zijn spionagetrip naar Am sterdam, waar hij de wedstrijd FC Am sterdam-Ajax bijwoonde, dezelfde conclu sies die al vele van zijn voorgangers in de loop der janen onder de meest verschil lende omstandigheden hebben gemaakt. Pastoriza concludeerde, na één van de slechtste competitiewedstrijden van de Amsterdammers sinds jaren; „Ik geloof dat onze defensie solide genoeg is om een man als Johan Cruyff af te stoppen en dan hoeft Ajax aanvallend toch het sterkste gedeelte van het elftal heel wat minder te betekenen”. Independiente kent Ajax alleen van en kele televisiewedstrijden en de faam die het elftal uit de Meer ook in Latijns Amerika (Waar Ajax herhaaldelijk verge leken wordt met het onaantastbare Real Madrid van het einde der vijftiger jaren) is vooruitgesneld. Ondanks een serie schit terende prestaties en de tot de verbeelding sprekende finale Ajax-Inter (Pastoriza: „Toen voetbalde Ajax bijzonder sterk”), die ook in Argentinië integraal is uitge zonden, weet Independiente niets van Ajax. Net zo min als de Amsterdammers veel van Independiente weten. Vanwege saaiste wuuneniuar van oram L,eeu- I (je enOrme afstand is spioneren, zo langza- wenhoek, de Nederlandse chef de mission: merhand een onontbeerlijk ingredient bij voetbal op dit niveau, niet mogelijk ge weest. Ajax vaste spion Henk Groot daar over: „Wij hebben alleen de filmflitser gezien die indertijd zijn uitgezonden door AVRO’s Sportpanorama, die een équipe naar Buenos Aires heeft gestuurd. Voor de rest hebben wij onze informatie voor deze wedstrijd uit kranten en voetbaltijd schriften gehaald”. Is dit een nadeel? Groott „Ach, zelfs het spioneren blijft (Van onze sportredactie) BUENOS AIRES —Opnieuw profiteert Ajax van de gemaakte fouten uit het verleden. Van aartsrivaal Feyenoord dan wel te verstaan. Afgezien van het feit dat de leiding van Ajax maar blijft benadruk ken hoe slecht Feyenoord de zaak enkele jaren geleden heeft voorbereid, roept de ambiance van dit eerste treffen om de wereldbeker dezelfde herinneringen op als destijds in Lissabon, toen Feyenoord spei- technisch en moreel de ene opdonder na de ander kreeg en Ajax het enkele weken later zowel binnen als buiten het veld veel en veel slimmer speelde. Kovacs: „Het Latijns-Amerikaanse voet- bal is een jungle waarin alleen de sterk sten enige kans van overleving hebben. Als je de Copa Libertadores verovert (de Zuidamerikaanse beker) dan moet je wat kunnen. Zelfs al heb je inmiddels, zoals Independiente gedaan heeft, je beste voet ballers getransfereerd naar andere clubs. Daar komt bij dat het Zuidamerikaanse voetbal Ajax niet ligt. Het is niet logisch. Tegen de Schotten, Duitsers of Russen kun je een tactiek uitstippelen. Tegen Zuidamerikanen eigenlijk niet. Die reage ren vaak te impulsief en zijn daardoor soms erg gevaarlijk”. Dat deze wedstrijd toch wel iets bete, kent in Buenos Aires wordt wellicht dui delijk geïllustreerd in de oplage van het grootste dagblad, Clarin. Op de donderdag (de dag na de wedstrijd dus) rollen 200.000 exemplaren meer van de persen dan op een „normale” dag. Independiente- Ajax vertegenwoordigt namelijk veel geld en publiciteit. Een terrein overigens, waar Ajax nu al tot de grote winnaar kan worden uitgeroepen. Vanwege het feit dat men in Europa vanwege de Olympische Spelen niet of nauwelijks (alleen Nederland zendt het duel rechtstreeks uit) belangstelling heeft, toucheert Argentinië en dus Independiente alleen de televisie-inkomsten van vijf lan den in Zuid-Amerika: Uruguay, Paraguay, Peru, Argentinië en Bolivia, dus niet het beste voetballand in Zuid-Amerika, Brazi lië, dat uit afgunst dat niet een Brazili aanse club kampioen is geworden, de zaak gewoon niet uitzendt. De televisie, die op haar beurt 20 procent aan Independiente moet betalen, houdt aan dit duel 90.000 dollar over, dus 1000 dollar per minuut voetballen. Ajax zit echter ook wat dit betreft veel beter. Op 4 oktober, als München dan alweer ver verleden tijd is, zenden 55 landen (waaronder ook Brazilië) het duel rechtstreeks uit. Dus ook wat dat betreft zijn er voor de Amsterdammers weinig problemen. BUENOS AIRES Nu Ajax aan de vooravond staat van één van de gewichtigste confrontaties uit zijn nu al legendarische internationale car rière, maakt de belangrijkste man uit de gehele voorbereiding, clubarts John Rolink, die moet leiden tot het (opgeschroefde) succes van het beha len van een wereldbeker, er nog steeds geen geheim van dat het hele „avontuur” medisch gezien een onverantwoorde zaak blijft. Rolink heeft de afgelopen weken overuren gemaakt. Naast zijn druk bezochte artsen praktijk in Velsen-Noord heeft hij vele uren gespendeerd aan conferenties met de medische staf van de KLM (vanwege hun grote ervaring met intercontinentale vluchten op Latijns-Amerika) heeft hij by de charter maatschappij Martin Air op een optimale service aangedrongen (Rolink: „Daarom hebben wij gedurende de tussenlandingen op Salt Island en Recife ook een half uur kunnen wandelen”), en heeft hij verschillende diëtisten geraadpleegd. De omstandigheden zijn daarbij iets gunstiger dan het afgelopen jaar toen Ajax botweg weigerde om tegen het Uru- guese Nacional voor de wereldbeker te voetballen, maar toch illustreert Rolink de problemen die zich ook nu voordoen uiterst scherp als hij opmerkt: „Vorig seizoen heb ik principieel geweigerd om aan een Zuidamerikaanse trip mee te werken, maar nu ik meega, en dus ver antwoordelijkheid draag, zal ik de schade tot een minimum proberen te beperken.” Want daar blijft dokter Rolink (50 jaar) wel van overtuigd: de roofbouw die er door deze negentig minuten voetbal op de Ajacieden wordt gepleegd zal voor het voetbal bedrijf Ajax zeker nadelige facet ten met zich meebrengen. De zeventien uur omvattende vliegreis, het tijdsverschil (het is in Buenos Aires vier uur vroeger dan in Nederland), het andere klimaat (Rolink: „Hoewel het wel een voordeel is dat Buenos Aires net als Amsterdam een zeeklimaat heeft”) en het verschillende voedsel vormen een enorm probleem. Daar komt bij dat Ajax zich lang niet zo goed heeft kunnen voorbereiden als Rolink voor ogen stond. De vinger wijst i daarbij naar de KNVB. Rolink: „Zaterdag avond hebben wij tegen PSV gespeeld. Dat had eigenlijk vrijdagavond moeten zijn. Dit kon echter niet omdat de meeste spelers van ons mee naar Praag zijn geweest. Die moesten vrijdag weer uitge breid medisch onderzocht worden. Mede daardoor konden wij niet diezelfde dag tegen PSV- dat wel medewerking wilde verlenen - voetballen. Daarom had de KNVB deze zaak beiter moeten coördine ren. Zij was al lang op de hoogte van ons programma en wist precies wanneer Ne derland tegen Tsjecho Slowakije zou voetballen. Wij zijn nu midden in de nacht van zondag op maandag in Argenti nië aangekomen. Voor ieder uur tijdsver- (Van onze correspondent) MOERDIJK. De Schiedammer J. van Baarle heeft zaterdag het Shell Chemie Moerdijk-toemooi om het open snel- sohaakkampioenschap van Nederland ge wonnen. Deze geroutineerde snelschaker versloeg in de finale de verrassend sterk spelende W. Nijdam uit Haarlem. De laat ste had in de voorronde ondermeer afge rekend met Timman en Cosemans. Dat Van Baarle in de finale zou komen, stond al bij voorbaat vast. De Schiedam mer is waarschijnlijk de sterkste snel schaker op dit moment Nijdam werd in de voorronde ingedeeld in één poule met Timman en Cosemans, de Antwerpenaar die in het verleden herhaaldelijk tot de finale wist door te dringen. De Haarlem mer verraste iedereen met bijzonder sterk spel en wist Timman binnen de voorge schreven tien minuten tot overgave te dwingen. De partij tegen Cosemans was bijzonder spannend. Nijdam wist echter in de slotfase, terwijl beide vlaggen op val len stonden, met een koelbloedig bereken de combinatie de Belg te verslaan. In de finale demonstreerde Van Baarle echter zijn enorme talent. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. De Italiaanse arts prof. Montenaro, voorzitter van de dopingcom- missie van de UCI, de internationale wie lerfederatie, heeft het al opgenomen voor de Nederlandse wielerploeg, die door een dopingschandaal de bronzen medaille toch Weer dreigt te verliezen. Prof. Montenaro heeft er tegenover de medische commissie van het IOC op ge wezen dat het inderdaad zeer verwarrend is voor sportartsen dat er twee verschil lende lijsten met verboden stimulerende middelen worden gehanteerd, een door het IOC en een door de UCI. Dokter P. van Dijk, oud-voorzitter van de KNWU (Nederlandse wielrenunie) en zowel lid van de medische commissie van het IOC als de medische commissie van de UCI, werd maandagavond onmiddellijk opgezocht door Arie van Vliet, chef de mission van de Nederlandse wielrenners, met het verzoek ook te pleiten voor de Nederlanders. Laatste commentaar van Bram Leeu- ken voorkomen dat de spelers op het veld ling.” Toch is Rolink niet zo’n zwartkijker dat hij meent dat Ajax door deze reis zo in de vernieling zal raken dat het hele seizoen verknald zal worden. Een tweede PSV-drama (na de Indonesië trip) ligt niet voor de hand. Rolink: „Die Indonesië- toernee valt niet te vergelijken met onze reis. Jonge getrainde atleten kunnen bo vendien heel wat hebben. Het enige punt blijft dat wij nog nooit zover zijn ge weest. Ten aanzien van afstand, milieu, klimaat etcetera zal het duidelijk zijn dat het spelen van een wedstrijd hier in Zuid-Amerika verdere consequenties heeft dan het voetballen van een wedstrijd in Turkije, waar Ajax ook gevoetbald heeft en waar wij ook met de nodige bezwaren werden geconfronteerd. Heeft Ajax nog aan de politieke factor gedacht? Argentinië beschikt dan mis schien niet over Tupamaro’s maar politiek stabiel valt het land moeilijk te kwalifi ceren. Rolink gniffelend: „Er gebeurt hier inderdaad ook wel het één en ander. Natuurlijk heeft het bestuur van Ajax zich georiënteerd over Argentinië en zich afgevraagd in hoeverre de veiligheid van Ajax gewaarborgd is. Zuid-Amerika is geen West-Europa.” Wat betekent voor hem persoonlijk het veroveren van de wereldbeker? Rolink: „Als je acht jaar clubarts van Ajax bent dan ben je na tuurlijk ook een beetje supporter van zo’n club. Daar ontkom je niet aan. Ik probeer de zaak altijd zo nuchter mogelijk te benaderen, maar als supporter van een chib vindt je het natuurlijk prachtig als er successen worden behaald. Een wereld beker kun je ook niet iedere dag verove ren.”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19