WET OP SCHOOLGELD OP DE LANGE BAAN Daders van roofoverval gepakt Burgemeester van Gaza ontsnapt moordpoging aan Brazilië martelt gevangenen Molen van flessen India wil beperkt aantal Oegandese Aziaten opnemen Regering vreest confrontatie met Kamer Leider van syndicaat in narcotica in arrest Ex-mijnwerker leefde op kosten van V en D it panty V Pools-Westduitse betrekkingen over 10 dagen volledig Kamervragen over academische ziekenhuizen AMNESTY INTERNATIONAL: Op roep tot strijd tegen kapers van vliegtuigen Internationale Commissie van Juristen noemt uitwijzing toelaatbaar Moskou waarschuwt voor ondermijning SALT-akkoorden Jongen bekent wurging de panty voor iedere vrouw voor iedere maat HET WEER i DINSDAG S SEPTEMBER 1972 2 Geen tijd „LEUGEN” P E I nflatiecorrectie ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Jeruzalem) /(Van onze correspondent) een WEERRAPPORTTO» i i le De commissie sprak de waarschuwing uit dat als er Aziaten met paspoorten van Oeganda zouden worden uitgewezen dit in strijd zou zijn met de grondwet van Oeganda en een inbruik zou betekenen op de grondbeginselen van de verklaring van de rechten van de mans. MOSKOU (Reuter) De Sowjet-Unie heeft gisteren gewaarschuwd voor eenzij dig optreden dat de Russisch-Amerikaanse akkoorden over beperking van de strate gische bewapening zou kunnen bedreigen zonder ze in feite te schenden. Dit is een deel van de preludinetablet- ten die de politie in Limburg tijden* huiszoekingen vond. In verband hier mee werd een uit Oost-Duitsland af komstig, man gearresteerd. Het meisje werd sinds zondag 27 augus tus vermist. Donderdag 31 augustus werd haar lijk aangetroffen in een greppel nabij Hilvarenbeek. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland zw. bew. 1. bew. zo zo wzw zw wnw nw nno nnw ver. ono no n n 16 17 18 I» 20 17 17 17 18 20 10 5 5 11 8 13 8 4 13 7 uur. uur. 0 8 0 5 0 0 0 2 0 0 0 0 0 9 27 0 11 0 o 4 0 o o 1 o o 1 0.2 0.4 0 0 0 0 0 0 0 o De minister veroordeelde de racistische- motieven die ten grondslg liggen aan het bevel van president Amin van Oeganda. De Internationale Commissie van Juris ten in Genève heeft verklaard dat de uitwijzing van Aziaten met buitenlandse paspoorten uit Oeganda „niet vergeleken kan worden met de racistische leerstellin gen en praktijken van Zuid-Afrika, Rho- disië en de Portugese koloniën”. Wel be treurt de commissie het racistische karak ter van de uitwijzing. De commissie voegde er aan toe: „Al hoewel het uitwijzen van niet-staatsbur- gers onder het huidige internationale recht toelaatbaar is, heeft de manier waraop dez emassale uitwijzing werd bevolen een tekort aan menselijk gevoel getoond en heeft daardoor de publieke opinie ge schokt”. WASHINGTON (Reuter) In Wash ington is gisteren een beroep gedaan om een einde te maken aan vliegtuigkaperij, „waarmee de toekomst van het commer ciële luchtverkeer wordt bedreigd” gering overweegt uit Oeganda afkomstige Aziaten in Suriname toe te laten. Het regeringsblad Izvestia schreef dat verdere vooruitgang in het ontwapenings- overleg zou afhangen van de mate waarin het verdrag naar letter en geest wordt toegepast. Allen die ernstig streven naar verdere verbetering van de betrekkingen tussen mogendheden beseffen dat de gunstige situatie die is gevolgd op president Nixons recente bezoek aan Moskou, een ’’uiterma te delicate” is, aldus de Izvestia. Het blad hekelde Amerikaanse politici die de akkoorden in twijfel trekken om dat ze de Sovjet-Unie zouden bevoordelen. De huidige situatie behoeft volgens Iz vestia „zorgvuldige verzorging van de jon ge plantjes van vertrouwen die in Moskou uitgezet werden”. De spanning langs de Israëlisch-Syri- sche bestandslijn is gisteren opnieuw toe genomen, toen een Israëlische tank op een mijn reed, die was aangebracht door Ara bische guerrillastrijders die vanaf Syrisch grondgebied opereren. Dit heeft het Israë lische opperbevel bekendgemaakt. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg regen zw. bew. h. bew. n nnw 19 15 10 14 10 12 10 2 8 11 13 12 10 12 14 7 16 7 12 18 4 12 9 16 14 22 19 02 25 21 20 17 21 23 22 11 20 17 21 19 22 21 23 22 24 17 23 26 15 24 21 25 26 29 29 ROTTERDAM. De twee mannen, die zaterdagavond de 49-jarige kantoorbedien de H. Kooy op de Oude Dijk in Rotter dam van een tas met 20.000 gulden be roofden, zijn door de politie aangehouden. Zij hebben bekend. Het grootste gedeelte van de buit werd teruggevonden in het Kralingse Bos, waar de daders het geld hadden verstopt. NEW DELHI (AP). De minister van Buitenlandse Zaken van India Swaran Singh heeft gezegd dat India een aantal Aziaten met Britse pas poorten dat uit Oeganda wordt uit gewezen zal binnen laten in India. Maar hij verklaarde in het parlement dat dit niet zou betekenen dat zij allemaal zouden worden toegelaten. TEL AVIV Burgemeester Rasjad As- jawa van Gaza is gistermiddag op won derbaarlijke wijze aan een aanslag op zijn leven ontsnapt. Een handgranaat werd naar zijn auto gegooid nabij zijn huis en zeven schoten werden op zijn auto afge vuurd, maar de handgranaat ontplofte niet en de kogels misten hun doel. De daders wisten te ontkomen. „De grootste leugen” en „volkomen uit de lucht gegrepen". Zo noemde de Suri naamse Statenvoorzitter Jaggernath Lach man (tevens voorzitter van de Hindoe- staande Vatan Hitkari Partij, de grootste regeringspartij in Suriname), de bewering van Hank Arron, de voorzitter van de oppositionele NPS, dat de Surinaamse re- Dit betekent al met al, dat éérst het wetsontwerp op de inkomstenbelasting be handeld moet worden, dat daarna pas het sluitende antwoord van minister Van Veen kan komen op de Kamervragen over het schoolgeld en dat pas daaropvolgend de schoolgeldwet in behandeling zal kun nen komen. Voor het echter zo ver is, zal blijken dat daarvoor geen tijd meer over schiet. Een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs bevestigde ons gisteren dat het zo inderdaad zou kunnen gaan, maar hij zei erbij dat de minister tóch vast houdt aan zijn principe: de 80 miljoen gulden extra, die de schoolgeldwet moet opleveren, zijn onverminderd nodig om zijn begroting te dekken. Als de Kamer, Spanning in Joegoslavië. De inbeslagne ming van het tijdschrift van het Ser visch genootschap voor filosofie, „Filo- sofia 72”, heeft beroering gewekt in intellectuele en politieke kringen in Joegoslavië, waar men bevreesd is voor een terugkeer van het „stalinisme”. Het beroep werd gedaan door de Ame rikaanse minister van Verkeer, John Vol pe, bij de opening van een vergadering van de juridische subcommissie van de Internationale Vereniging voor de Burger luchtvaart (ICAO) in de Amerikaanse hoofdstad. Volpe vroeg ermee om steun voor een Amerikaans-Canadese resolutie. Deze pleit voor sancties tegen landen die weigeren luchtpiraten te vervolgen of uit te wijzen naar hun land van herkomst. BREDA. Een 15-jarige LTS-leerling uit Hilvarenbeek heeft gisteren bekend de 13-jarige Lili Tooten uit dezelfde plaats te hebben gewurgd. Hij zei ruzie met het meisje te hebben gehad. Volgens de rijks politie in Breda was de ruzie de aanlei ding voor de wurging. In verband met de minderjarigheid van de verdachte ver strekte de politie niet meer gegevens over deze zaak. Zondagavond werd de jongen gearresteerd. In een toelichting op vragen stelt het Kamerlid dat oud-minister De Brauw de beslissingsdatum voor de bouw van de drie nieuwe ziekenhuizen gesteld had op 1 september. Hij informeert of de beslissing nog vóór de komende verkiezingen kan worden tegemoet gezien. Roll-on-roll off. Gisteren is in de Vlis- singse binnenhaven de roll-on-roll-off dienst tussen Vlissingen en Ramsgate geopend. De dienst wordt uitgevoerd door de zes maanden geleden opgerichte „Channel Bridge Line” ltd., een Engels- Belgische maatschappij. Thans beschikt de maatschappij over twee schepen. In oktober zullen nog twee schepen in dienst worden genomen. Dan zal tevens het aantal aanloophavens worden uitge breid. De schepen worden tweemaal per dag in Vlissingen en in Ramsgate gela den en gelost. De directie hoopt ook op een groot goederenaanbod uit de Oost bloklanden. MELBOURNE. De uit Nederland afkomstige Jo Eykenboom heeft bij zijn woning in Kinglake, in de omge ving van het Australische Melbourne, van 5.000 lege flessen een molen ge bouwd van 10 meter hoogte en wieken van 7 meter. Zon Maan op zw. bew. zw. bew. zw. bew. w.stil zw. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. w.stil 1. bew. onbew. MAASTRICHT. De rijkspolitie in het Limburgse Schaesberg heeft gisteren een 34-jarige man gearresteerd, die ervan ver dacht wordt leider te zijn van een inter nationaal smokkelsyndicaat in narcotica. De uit Breslau (Oost-Duitsland) afkomsti ge man had voor zijn grootscheepse han del in stimulerende middelen Zuid-Lim- burg als operatieterrein gekozen. Het grootste afzetgebied vond hij in Zweden, waar hij op een uitgebreide distributie- organisatie kon rekenen. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Brussel Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stock; olm Wenen Zürich Casablanca Pas Palmas Tel Aviv Tunis onbew. 1. bew. h. bew. w.stil motregen 1. bew. I. bew. Warschau en Bonn hebben momenteel alleen maar handelsbetrekkingen. Het bezoek van Olszowski aan de Bondsrepu bliek begint waarschijnlijk op 13 septem ber. Hoeveel tijd er gemoeid was met het legen van de nodige flessen is niet bekend. Voor de bouw van de molen had de landverhuizer vier maanden nodig. Eerder had hij in acht maanden tijd een huis van flessen gebouwd, waar vele toeristen naar komen kijken. Dat de wet niettemin van tafel is ver dwenen, is het gevolg van een politieke beslissing, die eind vorige week is geval len. De regering riskeert uiteindelijk de confrontatie met de Kamer niet, omdat het zeker is dat de voorstellen er niet ongeschonden door zullen komen maar vooral ook omdat de kwestie zó contro versieel is schoolgeld voor leerplichti gen! dat géén regeringspartij er in de verkiezingsstrijd mee voor de dag kan komen. zo redeneert de bewindsman, de school geldwet niet wil, zal ze zelf voor een andere dekking moeten zorgen. Dat alles wordt intussen in regerings kringen niet als reden voor het wegschui ven van de schoolgeldwet opgegeven. Als officiële oorzaak zal straks genoemd wor den, de onzekerheid die nog bestaat over het nieuwe systeem van de inkomstenbe lasting, nu de Kamer ook daartegen, blij kens haar voorlopige verslag van vorige week, veel bedenkingen heeft. Pas als bekend is hoe door het voorge stelde „schijvensysteem” de belastingdruk over de verschillende bevolkingsgroepen verdeeld zal worden, kan berekend wor den hoe het schoolgeld er zal gaan uit zien, dat immers gekoppeld wordt aan de hoogte van het belastbare inkomen. meent dat zijn rechten of die van zijn cliënt geschonden zijn.” De overheid tracht daarnaast volgens Amnesty de universiteiten onder controle te houden en heeft voor het eerst in de moderne Braziliaanse geschiedenis de doodstraf ingevoerd. Officieel zijn slechts twee politieke partijen toegestaan en de censuur van de pers maakt een discussie over politieke ontwikkelingen zeer moei lijk, aldus het rapport. In de hoofdstukken over de martelingen vertellen getuigen over de manier waarop zij zijn mishandeld. „De omstandigheden in de gevangenissen zjn erbarmelijk, de cellen zijn klein en overvol, het eten is van zeer slechte kwaliteit en de artsen in de gevangenissen zijn er alleen om na te gaan of het slachtoffer voldoende weer stand bezit om opnieuw gemarteld te kunnenworden,” zo stelt Amnesty Inter- naional. WARSCHAU (Reuter) Polen en West-Duitsland zijn van plan over een dag of tien volledige diplomatieke betrek kingen aan te knopen, samenvallend met het bezoek van de Poolse minister van Buitenlandse zaken Stefan Olszowski aan Bonn, aldus gisteren gezaghebbende krin gen in de Poolse hoofdstad. KERKRADE. In de woning van 58-jarige gepensioneerde mijnwerker in Schaesberg heeft de Kerkraadse politie een compleet warenhuis aan gestolen goe deren aangetroffen. De ex-mijnwerker was vorige week op winkeldiefstallen be trapt bij V en D in Kerkrade. Toen men hem verhoorde, kwam aan het licht, dat hij de laatste twee jaar in dit warenhuis voor naar schatting 20.000 had gestolen. (In de rode verpakking) (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG. De regering heeft niet langer de bedoeling de school geldwet in behandeling te brengen, ook al staat het betreffende ontwerp (nog) op premier Biesheuvels prioriteitenlijst Tot vorige .week stond minister Van Veen van Onderwijs erop dat zijn schoolgeldvoorstellen wel behandeld zouden worden. Hij heeft zelfs zijn memorie van antwoord op de vele kritische vragen uit de Tweede Kamer klaar liggen en aan de scholen in het hele land heeft hij de richtlijnen al laten sturen volgens welke zij bij aanname van de wet moeten handelen. Carson Blake. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Carson Blake, heeft gisteren de blanke christe nen in Europa en Noord-Amerika ver zocht de Afrikaanse kerken en organi saties te steunen, die langs vreedzame weg proberen de vrijheid te verkrijgen voor de negers in Rhodesië. De overvallers, een 23-jarige Rotter dammer en zijn 28-jarige broer uit Capel- le a.d. IJssel, werden zondag gearresteerd. De politie herkende het kenteken van de auto waarin de overvallers waren ge vlucht. De daders hadden pech gehad doordat een politieman op dat moment buiten dienst bij kennissen op bezoek was In een huis vlakbij de platas van de overval. Vanuit het raam zag hij hoe de overval lers de kantoorbediende overrompelden en de tas met geld uit zijn hand rukten. Zij vluchtten in een auto. De politieman ging er in een auto achteraan en noteerde het kenteken. De broers konden daardoor snel worden opgespoord. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid De Gaay Fortman (P.P.R.) heeft minister Van Veen (Onderwijs) gevraagd de Kamer in te lichten over de te verwachten ex ploitatietekorten bjj doorvoering van het plan voor een nieuw academisch zieken huis van duizend bedden in Amsterdam. Ook vraagt hij, of de nieuwe academische ziekenhuizen in Leiden en Utrecht in voldoende mate bezet zullen worden in dien daar eveneens een capaciteit van dui zend bedden wordt gevestigd. DEN HAAG De Brziliaanse overheid treedt de fundamentele mensenrechten met voeten. Zij doet dit onder meer door het martelen van burgers. Dit concludeert Amnesty International in zijn zojuist ver schenen Braziliërapport. Amnesty heeft dit rapport samengesteld op grond van getuigenverklaringen van buiten Brazilië levende politieke ballingen. Men houdt zich niet meer aan de wet telijke procedures, aldus het rapport. „De bescherming, die de advocaten genieten volgens het statuut van de „Ordem dos Advogados” wordt door de militaire straf procedure terzijde geschoven. Daardoor heeft de advocaat geen beroep als h ij Drie jongemannen van ongeveer 16 jaar wachtten de burgemeester bij zijn huis op. Toen Asjawa in zijn auto arriveerde, openden zij het vuur. Er werden zeven kogels afgevuurd, waarvan er één de voorruit van de auto doorboorde. Daarna werd de handgranaat gegooid die bleef liggen. Burgemeester Asjawa heeft de laatste tijd toenemende kritiek te verwerken ge had van notabelen in de Gazastrook van wege zijn steun aan koning Hoessein van Jordanië. De afgelopen weken is Asjawa enige malen in Amman geweest en heeft zich daar uitgesproken voor aansluiting van de Gazastrook bij de federatie van koning Hoessein. Koning Hoesein is bij de bevolking van Gaza niet bijzonder populair en het is waarschijnlijk in dit licht, dat de aanslag op de burgemeester moet worden gezien. In de Syrische hoofdstad Damascus ver klaarde en woordvoerder van het „algeme ne opperbevel van de strijdkrachten van de Palestijnse revolutie” dat een „speciale eenheid” van deze organisatie o pdracht had de doodstraf te voltrekken die over de „verrader” Sjawa is geveld. „Een vol gende maal zal hij niet ontkomen,” aldus de Palestijnse woordvoerder. Op een partijvergadering had Arron onder meer verklaard „van een minister gehoord te hebben, dat de regering over wogen heeft de door president Amin van Oeganda uitgewezen Aziaten (voorname lijk Hindoestanen) toestemming te verle nen zich in Suriname te vestigen”. Arron voegde eraan toe, dat de VHP-leider „zijn machtspositie niet moet versferken door mensen uit het buitenland te laten aan rukken. In een reactie zei VHP-voorzitter Lach- mon het te betreuren dat de NPS-voorzit- ter op „zo’n radicale wijze politek predik te”. Lachmon zei verder het treurig te vinden dat thans kleurlingen elkaar be ginnen te discrimineren en voegde eraan toe dat het nu de blanken zijn, die van discriminatie beschuldigd werden, die de kleurlingen moeten opvangen. „Als Suri name ook een besluit zou nemen om enkele van deze mensen op enigerlei wijze steun te bieden, zou dit van begrip voor menslievendheid van de regering getui gen”, aldus de heer Lachmon. Enkela jaren geleden werden twee Lim burgse koeriers van de verdachte door de Zweedse narcoticabrigade aangehouden. Ze werden wegens het smokkelen van een grote hoeveelheid preludine veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Vorige week is het tweetal opnieuw tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, nu op grond van het feit dat ze 30.000 capsules prelu dine in Zweden a an de man h adden gebracht. Enige tijd geleden werd de verdacht* als ongewenst vreemdeling over de grens gezet. P.v.d.A.-Kamerlid Laban: „Ik zou het jammer vinden als die schoolgeldwet niet in behandeling komt. Het gevecht daar over zou ik graag geleverd hebben. Maar als de regering het wetsontwerp laat val len, zie ik dat toch ook als een toegeven aan de wensen van de oppositie. Het is óók een poging van de regering om voor de vakbonden weer wat geloofwaardiger te worden; die hebben immers het niet- doorgaan van de schoolgeldwet een van de voorwaarden genoemd voor het afslui ten van een sociaal contract.” ozo no no mist w.stil regen wzw onbew. w.stil zw. bew. n zw. bew. w.stil nno no zw. bew. w.stil h. bew. w.stil onbew. w.stil nnw n nno regen w.stil geh. bew. onbew. mist zw. bew. zw. bew. onbew. w.stil regenbui w.stil WOENSDAG 6 SEPTEMBER Hoog water 2.39 uur en 15.05 Laag water 10.49 uur en 23.08 WOENSDAG 6 SEPTEMBER op 6.00 uur onder 19.16 uur. 4.28 uur onder 18.29 uur. 2.39 uur en 10.49 uur en VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG. Zonnige perioden en normale temperaturen. Later minder bestendig. Aantal uren zon: 1 tot 9: minimum tempera tuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal: maximum temperatuur: omstreeks normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 7 september mi nimum 14, maximum 19 graden. De gestolen goederen werden door de vrouw van J. op een camping in België in een als winkel ingerichte caravan voor de halve prijs verkocht aan de campinggas- ten. In de caravan lag nog voor een waarde van 6000 aan goederen, in het huis van J. voor 5000. De ex-mijnwerker verzamelde dagelijks het pakpapier en de kartonnen dozen, waarin alle goederen bij V en D worden afgeleverd. Met dit oud papier verdwenen dan een groot aantal voorwerpen uit het warenhuis. Vorige week ontdekte men voor het eerst dat J. goederen in zijn auto had gestouwd. Bij zijn verhoor liet J. weten dat hij anderhalf jaar kosteloos heeft kunnen eten. Voor de P.v.d.A. zal die andere dekking te vinden zijn in het niet-teruggeven van de 80 percent inflatiecorrectie, die het kabinet voorstaat. Daarmee zou een ex- tra-dekkingsmogelijkheid van 800 miljoen gulden ontstaan. Een amendement in die zin van de kant van de oppositie zal zeker worden ingediend. Het ziet ernaar uit, dat dit voldoende steun van dissidenten uit de regeringspartijen en met name van de K.V.P. zal krijgen om aangenomen te worden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2