Heath doet beroep STUDENTENPROTESTEN op collega Lynch LEIDEN TOT INCIDENTEN Pompidou AMERIKA STAAT OP over PUNT LON NOL EEG-top TE LATEN VALLEN Jeugdwerkloosheid in 1972 valt mee Franse communisten zetten ambassadeur „op de tocht” 1 Arrestatiegolf Krachtiger aanpak van IRA Groningen, Rotterdam, Leiden in Baskenland Vluchteling in vliegtuig Prins Norodom Sihanoek: bewusteloos I Mitterrand ziet na „ruzie” met Rus af van reis meer openheid Zwitserland houdt Edith Irving Twee Groningse in voorarrest wethouders afgetreden Journalisten op Antillen willen Vals bomalarm op Zestienhoven l «ij 3 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1972 Op goede weg Besloten zitting V eelzeggend UDA PARIJS. Een erg stekelige briefwisseling tussen de Franse socialisten leider Mitterrand en de Russische ambassadeur in Parijs, Pjotr Abrassimov, over Tsjechoslowakije en de positie van de joden in Rusland is voor Mitter rand reden geweest af te zien van de reis, die hij volgende maand op uit nodiging van het Kremlin naar Moskou zou ondernemen. Bezetters fk w staatshoofd er n is (Van onze redactie economie) (Van onze redacteur in Parijs) r P i 1 In een besloten zitting van de senaat 1 1 r Dat Mitterrand voor de volgende maand de voormalige leiders van de „Praagse lento” naar Parijs had geïnviteerd, ver- De streefdatum voor de EEG-top is 19, 20 en 21 oktober. De Fransen zijn een aantal weken optimistisch geweest over de haalbaarheid hiervan. Dr. Wattel had eerder de studentenor ganisaties laten weten niet tot een discus sie te zullen overgaan op een moment dat zij dat wensten, met wat hij noemde „het mes op tafel”. Hij noemde het protest van klaart voor een deel zeker wel het uiter mate felle offensief dat nu vanuit Moskou en Praag tegen hem geopend is. Maar voor een ander en nog groter deel schuilt de oorzaak toch in het feit, dat de Russen zich nu zorgen beginnen te maken over de ontwikkeling die ook de Franse com munisten momenteel doormaken. Met het ondertekenen van een gemeenschappelijk regeerakkoord door de communisten en de socialisten is het ontdooiïngsproces van het Franse Stalinisme nu toch duidelijk ingezet. Ook in Rotterdam deed zich een incident voor toen de rector magnificus, prof. dr. C. J. van der Heijden, zijn rede wilde uitspreken. Dit voormalige Cyrankiewicz ambassadeur. Jozef Cyran- kiewicz, die van 1947 tot 1970 bijna onafgebroken premier van Polen is ge weest en vervolgens tot 1971 voorzitter van de staatsraad, wordt Pools ambas sadeur in Bern. Clifford Irving zit een gevangenisstraf van twee en een half jaar in de Verenig de Staten uit. dezelfde maand in 19G8 5650, in 1969 3680. in 1970 2060 en in 1971 2430. Journalisten omringden gisteren de Ierse premier Jack Lynch, nadat hij in München een gseprek voerde met zijn Britse ambtgenoot Edward Heath- Beiden waren in de Beierse hoofdstad in verband met de Olympische Spelen. a. i- e i st a. e a. n d ;e ir d e d e t a a s st n De Ulster Defence Association (UDA), een para-militaire organisatie van de pro testanten in Ulster, heeft gisteren haar „diplomatieke betrekkingen” met het Brit se leger afgebroken en haar leden opge dragen wederom maskers en donkere bril len te dragen. van de Vrije Universiteit in Amsterdam is het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid uitgereikt aan prof. mr. Notohamidjojo, rector aan de christelijk universiteit in Salatiga (Indonesië). Het besluit de uitrei king in een besloten zitting te doen ge schieden is volgens het Bureau Voorlich ting van de V.U. genomen „omdat moest worden aangenomen dat de studentenraad de uitreiking in een openbare zitting zou verstoren. Mede wegens de precaire ge zondheidstoestand van prof. Notohamidjo jo is een besloten zitting gehouden”. De Antilliaanse bevolking heeft er recht op volledig geïnformeerd te zijn over za ken die hun toekomst raken, aldus de journalisten. Verder hebben de Antilliaanse journa listen besloten binnenkort met voorstellen te komen over een opleiding tot de jour nalistiek. Daardoor kan Moskou op de onvoor waardelijke gehoorzaamheid van zijn ge loofsgenoten in Frankrijk niet meer reke nen. Veelzeggend is dan ook dat het communistische partijblad l’Humanité de uitlatingen van de Sovjetrussische ambas sadeur helemaal niet voor zijn rekening heeft genomen, en integendeel zijn afkeu ring van de Russische inval in Tsjechoslo- wakije dezer dagen nog eens nadrukkelijk herhaalde. Oorzaak: een bommelding kort nadat het toestel eerder op de avond, even na half acht, was opgestegen. Een kwartier later stond het, gewaarschuwd door de verkeersleiding in Rotterdam, alweer aan de grond. In zijn informele ontmoeting met de pers wees Pompidou er nadrukkelijk op, dat Frankrijk nog steeds sterk hecht aan de totstandkoming van een gemeenschap pelijke Europese anti-inflatiepolitiek. „Frankrijk streeft naar economische ex pansie zonder inflatie, terwijl andere lan den expansie alleen door inflatie beleven.” aldus pompidou. DEN HAAG. Uit de werkloosheids cijfers van juli trekt minister Boersma van Sociale Zaken de conclusie, dat de jeugdwerkloosheid in 1972 geen ernstige vormen zal aannemen. In totaal waren in die maand 4010 jongeren beneden de 19 jaar werkloos, waarvan 830 bouwvakar beiders, 1750 metaalbewerkers en 590 per sonen in de administratieve sector. In juli 1967 waren 7500 jongeren werkloos, in In haar verklaring van gisteren verbiedt de UDA Britse militairen vergaderlokalen an clubs van de organisatie te betreden. Trouwens, ook de Russische ambassa deur had Mitterrand al niet onduidelijk te verstaan gegeven, dat zijn regering in verband met het anti-Sovjetisme waarvan hij hem betichtte, nu nauwelijks meer prijs stelde op zijn komst. In een lange brief, die gisteren ook in de Franse pers verscheen, verwierp de Russische diplo maat alle kritiek die Mitterrand zich op het Kremlin had veroorloofd als uitingen van onkunde en kwaadaardigheid. De Russische militaire interventie in Tsjechosclowakije moest als de gewaar deerde hulp van de socialistische nabuur landen worden verstaan om een revanche van de klassevijanden te voorkomen. En de joden werd in de Sovjet-Unie natuur lijk geen haarbreed in de weg gelegd. Al eerder was Mitterrand in de officiële Tsjechische pers met de bekende titel van „stinkende adder” vereerd, die maar niet ophield zijn anti-communistisch gif te spuien. hebben ongeveer zeventig studenten het inlichtingenbureau in het academiegebouw bezet, als protest tegen de verhoging van het collegegeld. Voorts trok een twaalftal studenten van het academiegebouw met spandoeken naar de Pieterskerk, waar de opening van het aca demisch jaar plaatshad. Zij kwamen daar te laat. Juist op het moment dat zij arriveerden verlieten de genodigden de kerk. Want tot voor kort placht het Kremlin het karwei, politieke tegenstanders de mond te snoeren, geheel aan zijn Franse kameraden over te laten. Die Franse ka meraden hebben nu de Russische ambas sadeur lelijk op de tocht gezet door hem zijn peultjes zelf te laten doppen. Edith Irving, de schrijver aan- gear- Na afloop van het gesprek zei premier Lynch dat er „belangrijke resultaten” wa ren bereikt. Ook Lynch sprak zich voor een krachtiger aanpak van de golf van terreur uit. Intussen is de zaak van Francois Mitte- rand, die zich ten doel heeft gesteld samen met de communisten de basis voor een linkse regeringscoalitie te leggen, na tuurlijk niet zo eenvoudig. Om het nume rieke evenwicht met de wel vijf maal sterkere en veel hechter georganiseerde communistische partij te herstellen, ziet hij zich ook natuurlijk tegenover het Gaullistische regeringskamp voortdu rend verplicht de democratische vrijheden van het socialisme hoog aan te prijzen. Hij werd op een draagbaar uit het vliegtuig gehaald door Britse ziekenbroe ders en naar het ziekenhuis op de luchtha ven gebracht. De vluchteling was vanuit Kopenhagen aan boord van een Brits vliegtuig naar Londen gebracht, nadat de Boeing 707 van Pan American Airways, die hem van Stockholm naar de V.S. zou overbrengen, een tussenlanding in Kopen hagen had gemaakt wegens een techni sche storing. de studenten een volstrekt eenzijdige en ondemocratische handelswijze. Hij was van mening dat met tevoren geplande vormen van bezetting en intimidatie aan een groep van andersdenkenden een be paalde mening wordt opgedrongen. Hij hoopte „dat ook de zwijgende meerderheid de mond zal opendoen”. Maar hij herhaalde met nadruk dat hij de bijeenkomst in Rome van de EEG- ministers van Buitenlandse Zaken en Fi nanciën op 11 en 12 september beschouwt als „beslissende factor” bij de constatering of de EEG-top der tien vruchten zal kunnen afwerpen. Tsjeng is in de Verenigde Staten ver oordeeld voor zijn aandeel in een samen zwering om Tsjang Sjing-Kwo, nu pre mier van Taiwan, te vermoorden, toen hij in 1970 een bezoek aan New York bracht. Later is hij naar Zweden gevlucht en is door de Zweedse regering uitgeleverd. De aanhoudingen zijn vooral geschied in gebieden waar de bevolking in hoofd zaak Baskisch spreekt, zoals bij Guernica, Lequieitio. Amore Bieta en Llodio ten oos ten van Bilbao. In Lequieitio hielden zon dag enige honderden mensen een betoging om te protesteren tegen de dood van twee jonge Basken die de dag tevoren door de guardia civiel waren doodgeschoten. Toen de poljtie op het toneel verscheen, vlucht ten de demonstranten in paniek in een kerk. Op uast van de politie verlieten zij tenslotte met de handen in de hoogte het kerkgebouw. Naar verluidt werden er Voor alle zekerheid gealarmeerde eieken- auto’s en brandweerwagens konden on- verrichterzake weer wegrijden, nadat een uitgebreid onderzoek geen enkel resultaat opleverde. Ook alle bagage van de 23 passagiers werd onderzocht. Drie van hen gaven er na afloop de voorkeur aan, uit veiligheidsoverwegingen, om niet met het vliegtuig mee te gaan. heeft men bijna dertig van dergelijk» grensschendingen geconstateerd. Heath ontvangt op 12 september op Chequers vertegenwoordigers van de Ierse Sociaaldemocratische en Labourpartij (SDLP). Volgens een Britse woordvoerder hoopt men in Londen dat deze grootste Noordierse oppositiepartij eind september aan de overgenomen conferentie van alle betrokken partijen zal deelnemen, waar getracht zal worden een oplossing voor het conflict te vinden. PARIJS (Reuter) President Georges Pompidou van Frankrijk heeft gisteren over de voorgestelde topconferentie van de EEG gezegd dat hij verwacht dat zijn ontmoeting met bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland zaterdag in München, „meer elementen” zal opleveren. LONDEN. (AP) Tsjeng tzoe-tsai, een 35-jarige vluchteling uit Taiwan die ver oordeeld is in verband met een samen zwering om een zoon van Tsjang Kai- Sjek te vermoorden is gisteravond in bewusteloze toestand uit een vliegtuig ge dragen op het vliegveld Heathrow van Londen, geëscorteerd door twee Ameri kaanse politieagenten. Het spoorwegpersoneel wil loonsverho ging, uitbreiding met nieuwe krachten en overheidsinvesteringen op grote schaal ter modernisering van de spoor wegen. In een anderhalf uur durend gesprek onder vier ogen in München, waar beide mannen ter gelegenheid van de Olympi sche Spelen waren, heeft Heath zich vol gens welingelichte zijde bij Lynch be klaagd over het feit dat steeds weer commando’s van het illegale Ierse Repu blikeinse Leger van Ierland uit de grens naar het noorden overschrijden en daar terreurdaden plegen. In de eerste twintig dagen van augustus Pas na de conferentie van Rome, aldus de Franse president, zal men eindelijk een definitieve datum voor de top kunen vast stellen. Wel merkte de minister op, dat in overeenstemming met de huidige conjunc turele situatie de arbeidsbemiddeling van schoolverlaters trager verloopt dan in voorgaande jaren. Het bedrijfsleven heeft aanmerkelijk minder vacature» en de se lectie geschiedt volgens strengere maat staven. Op dit moment bestaat echter nog geen volledig beeld omtrent de plaatsings- kansen. aangezien tal van jongeren in de leeftijdsgroep van 19 tot en met 22 jaar zich nog nietbij de arbeidsbureaus heb ben gemeld, terwijl voorts de bemiddeling pas na de vakantieperiode op volle toeren kan gaan draaien. De ervaring heeft ge leerd, dat het inschrijvingsseizoen van schoolverlaters zich uitstrekt van juni tot en met oktober. De minister heeft de verwachting dat eind 1972 in de leeftijdsgroep beneden 19 jaar 100 jongens met een bouwopleiding en 220 a 250 jongens met een metaaloplei- ding nog geen arbeidsplaats hebben kun nen vinden en voorts 250 jongens en meisjes, ingeschreven in een administra tief beroep. Ten aanzien van de school verlaters van 19 tot en met 22 jaar kan worden aangenomen dat eind 1972 500 a 600 jongeren, behorend tot de beroeps groep kantoor- en onderwijzend personeel, nog geen betrekking hebben gevonden. KRALENDIJK, BONAIRE De Antil liaanse journalisten willen dat de Konin- krijkscommissie voortaan in volledige openbaarheid gaat werken. Op een con gres van Antilliaanse journalisten op het eiland Bonaire ia dit weekeinde een reso lutie aangenomen waarin hierop wordt aangedrongen. De motie was ingediend door G.P.V.’er B. Hamming en mr. E. IJspeert (A.R. C. H.U. K.V.P.). P.v.d.A., C.P.N., D’66 en P.S.P. stemden tegen. De wethouders Von Meijenfeldt en mejuffrouw Nijhoff, die in een persoonlijke verklaring al hadden ge steld niet meer met wethouder Van den Berg te kunnen samenwerken, trokken uit de verwerping van de motie de politieke consequentie en traden af. Men verwacht dat de derde confessio nele wethouder, P. G. van Delden, die wegens vakantie afwezig is, hun voorbeeld zal volgen, waarmee dan het college tot halve sterkte zal zijn teruggebracht. sinds de blokkade van Noordvietnamese havensteden een groeiende samenwerking ontstaan tussen de Sovjet-Unie, China en Vietnam wat betreft het vervoer van wapens en materieel. Het aantal transpor ten per trein is toegenomen. Het persbureau van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront, Giaiphon heeft gisteren meegedeeld dat Amerikaanse vliegtuigen boven de provincie Quang Ngai duizenden insecten hebben uitgeworpen, die grote schade veroorzaken aan de rijst. In het dorp Dan zou twee derde van de rijst oogst zijn verwoest. Edith Irving keek bedrukt toen zij gisteren met haar twee kinderen aan kwam in Zurich. Zij werd meteen na haar aankomst in Zwitserland gear resteerd. Edith ging xrijwillig naar Zwitserland om zich ter beschikking van de justitie te stellen. GRONINGEN. Het conflict binnen het college van B. en W. van de gemeente Groningen is in de afgelopen nacht tot een uitbarsting gekomen. Twee wethou ders van de confessionele combinatie, drs. F. H. von Meijenfeldt en mejuffrouw mr. A. C. C. Nijhoff, traden af nadat een tegen wethouder drs. M. J. van den Berg (P.v.d.A.) gerichte motie door de gemeen teraad met 22 tegen 14 stemmen was verworpen. De organisatie, die op eigen houtje pa- trouillediensten onderhoudt omdat naar haar oordeel het leger en de politie niet krachtig genoeg optreden tegen het illega le Ierse Republikeinse Leger, liet vorig maand het dragen van maskers en donke re brillen door haar leden achterwege onder druk van de publieke opinie in Engeland. GRONINGEN In Groningen is het academisch jaar gisteren niet offi cieel geopend. Nadat de rector magnificus dr. A. Wattel, ongeveer twintig minuten had gesproken, werd hem door ruim honderd schreeuwende stu denten het verder spreken belet. Hij sloot daarop de bijeenkomst. Tevoren hadden de studenten de rede van dr. Wattel voortdurend onderbroken met handgeklap en geroep „boycot, boy cot”. Bij de binnenkomst van de hooglere- aren had Thewis Wits, de voorzitter van de Groninger Studentenbond de rector luidkeels uitgenodigd tot een discussie na afloop van de bijeenkomst. Als reden voor dit besluit noemt de UDA dat haar leden voortdurend door d« Britse veiligheidstroepen lastig worden ge vallen. De politiek van de Britse minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, wordt door de UDA als „knoeierij” be stempeld. HANOI-PEKING (AFP) „De Ameri kaanse regering is „welhaast” bereid niet langer steun te verlenen aan het bewind van maarschalk Lon Nol in Cambodja.” verklaarde gisteren in Peking het Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek. Volgens de prins is deze Amerikaanse koersverandering bekend geworden tijdens de regelmatige contacten tussen de Chinese premier Tsjoe En Lai en Nixons speciale raadgever Henry Kissinger. De VS zouden meer en meer overhellen naar de opvat ting, dat het geen zin heeft langer steun te geven aan het huidige bewind in Pnom Penh. Naar de mening van Sihanoek is Twee studenten in rode hemden met het opschrift „boycot 1000” verschenen op het podium in het auditorium van de Economische Hogeschool met een lang spandoek met gelijke tekst. „Het is geen gewoonte op deze plaats een rede uit te spreken, terwijl er anderen op het podium staan. Ik verzoek u dan ook weg te gaan”, zei de rector. De twee studenten gingen er echter bij zitten. Toen kwamen er twee andere studenten uit de zaal, trokken het doek uit handen van de demonstranten en brachten het naar buiten. Enkele tientallen mensen verlieten toen de zaal. De demonstranten protesteerden tegen dit „gebruik van ge weld” en kondigden nadere acties aan. In Leiden Het besluit is genomen om .te voorko men dat beklaagde en getuigen elkaar tijdens het vooronderzoek ontmoeten. Mevr. Irving wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan oplichting van de Amerikaanse uitgeverij McGraw-Hill voor een bedrag van 650.000 dollar door een valse biografie van Howard Hughes, de Amerikaanse zakenman en miljardair, ge schreven door haar echtgenoot. Het geld werd op een Zwitserse bank gestort. De twee kinderen van de Irvings, vier en twee jaar oud, zijn met hun moeder uit New York in Zürich aangekomen en voor de tijd van haar detentie bij vrien den ondergebracht (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Met enkele uren ver traging is maandagavond tegen tien uur een BAC-111 straalpassagiersvliegtuig van British Caledonian van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven naar Londen (Gat wick) vertrokken. ZURICH (AFP) vrouw van de Amerikaanse Clifford Irving die gisteren bij haar komst per vliegtuig in Zürich werd resfeerd, zal tot nader order ingesloten blijven, aldus een besluit van de rechter commissaris. MÜNCHEN <DPA). De Britse pre mier Edward Heath heeft er bij zijn Ierse ambtgenoot Jack Lynch op aangedrongen in de kwestie Noord-Ierland nog nauwer met Londen samen te werken en het van de republiek Ierland uit opererende IRA krachtig aan te pakken. Spoorwegstaking. Het Italiaanse spoor wegverkeer is maandagavond danig ontwricht toen het merendeel van de 216.000 spoorwegwerkers voor een fag in staking ging. Gedurende enige tijd ontstond een penibe le situatie toen spoorwegovergangen on bewaakt aren terwijl treinen die op het ogenblik waarop de staking inging het dichtsbij zijnde station opzichten om jr tot acht uur vanavond stil te blijven staan. Maar door al te luidruchtig op die trom te slaan, riskeert hij gelijktijdig de com munistische leiders voor het hoofd te stoten die alle Marxistische dogma’s van een dictatuur van het proletariaat toch ook nog lang niet hebben losgelaten. Maar dat Mitterrand op de goede weg lijkt te zijn, bewijst nu opnieuw deze jongste rel met de energieke Russische ambassadeur, die van zijn hart geen moordkuil maakt en brede opvattingen huldigt over de vrijheden die een diplomaat zich op zijn hoge post kan toeëigenen. BILBAO (AFP). In het Spaanse Basken land zijn de laatste dagen talrijke arresta ties verricht naar aanleiding van de bloe dige botsingen van vorige week tussen leden van de separatistische beweging ETA en de politie. Naar van welingelichte zijde in Bilbao is vernomen worden ongeveer 190 personen door de politie ondervraagd. Onder hen bevinden zich verscheidene jongelui die er van worden verdacht lid te zijn van het „Baskische Nationale Front,” een overkoepelend orgaan van niet-Marxistische Baskische groeperingen. 8'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3