Veiligheidsmaatregelen onvoldoende EEN WITTE VETER VOLDOENDE OM ’T DORP BINNEN TE KOMEN Spits: „Mij raakt deze zaak niet Mieke Jaapies eerste door snel eindschot Haico Scharn vindt overval storend voor concentratie München Q99 1972 in wereldselectie Hockeydames Nog steeds brons hebben kans Promotie arbiter Maarten Sikking en Ties Kruize op Montreal 21 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 20 m Hri 99 to Schermen »N )5 TA P ;ta» er- te 656 334 00.65656.3342 8858585858.64646.5353535.997979.00221.5 00099 2211 34.4 4.476724022.221288.4343436633.9922.0111000.54 Boksen Zaalhandbal Basketbal Kano Hmmininninniinnn Paardensport Zeilen Volleybal «■nannnnninnnnnnai die doorgang van de spelen bepleitten op voorwaarde dat de gijzelaars vrij kwamen. Voetbal mrannmnnnnnnnnani t (Van onze sportredactie) Mieke Japies op weg naar de overwinning. HANS ROMBOUTS en stuikte brandend in el- te voor lx*'-' niet werden voortgezet. Nu er straks weer hockeyers over de velden ren nen, marathonlopers urenlang in mo notone gang over de Duitse wegen gaan, atleten over het rode tartan flitsen, wielrenners beginnen aan de slopende tocht over 184 km, dan toch draagt het evenement niet langer het olympische symbool: de vrede Want die is niet meer in het olym pische dorp. itt. Reeds een dag tevoren stond heit vast, dat de Nederlandse afgevaardigden in de Finnjollen- en de FD-klasse niet meer op een plaatsing bij de eerste drie behoefden te rekenen. Thans is het ook zeer de vraag, of Ben Staartjes nog met een me daille naar zijn Bussumse huis zal terug keren. Hij staat thans, na aftrek van zijn slechtste wedstrijd die van gisteren dus reeds op de 6e plaats met 58,7 punt. De koploper in deze klasse, de Rus Valentin Mankin, heeft 22,4 punt en nummer twee, de Engelsman Alan Warren 22,7. Nummer drie in de rangschikking is de Amerikaan Glen Foster, die 44 punten heeft. Bij de Finnjollen bereikten slechts vier scheepjes binnen de limiettijd van 4 uur de finish. De Nederlander Kees Douze behoorde niet tot hen. Bij de voorlaatste boei lag hij nog in de 24e positie. In de Flying Dutchman-klasse is de Engelsman Rodney Pattison reeds zeker van het goud. Ook gisteren zegevierde hij. De Engelsman heeft thans slechts 5,7 punt tegen de 37,7 punt van nummer twee in het klassement, de Fransman Yves Pa- jot. In de Finnjollenklas.se staat Serge Mau ry thans aan de kop met 50 punten. Kees Douze bezet de 21e plaats met 123 pun ten. deze Olympische Spelen afdoende veilig heidsmaatregelen te nemen. Maar, en daar waren velen het in het perscentrum over eens, het is wel aanvechtbaar dat er bijna geen veiligheidsmaatregelen meer waren, omdat er ook sprake was van over-orga- nisatie. denburg kaar Zover is het nog niet met de Olym pische Spelen, dit kolossale luchtschip is vooralsnog alleen maar doorgeprikt en ligt nu leeg aan onze voeten. Kan is is (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Chef de mission Leeu wenhoek zegt nog steeds niet officieel te weten wat er met de bronzen medailles van de wielrenners gebeurt na de do- pingconstatering bij Van den Hoek. tio- en 4 =er Degenschermen Halve finales (Eerste drie uit halve finales naar finale) Groep A: 1. Kulcsar en Man de gete- zei olympisch cijfeimateriaal Kwartfinales VlieggewichtB. Lazynski (Polen) wint op punten van You (Kor) Kostadlnov (Buig) wint op punten van Perez (Col). Ban- tamgewicht: Turpin (Brit) wint op punten van Nderu (Ken), Martinez (Cuba) wint op punten van Moniaga (Indon). Lichtgewicht: Sczepanski (Pool) wint van Nash (Ier), die in derde ronde (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De aanslag op de Israë li's heeft natuurlijk ook de Nederlandse ploeg geschokt. Maar de leiding heeft nog geen officieel standpunt ingenomen ten aanzien van de gebeurtenissen. Men wil, zo zei dinsdagavond de uit het nog steeds afgesloten olympische dorp gekomen chef de mission Leeuwenhoek, de ontwikkeling afwachten. „Morgen gaan we ons beraden. We willen geen emotioneel besluit ne men”. Leeuwenhoek zelf vindt nog steeds dat de Spelen moeten doorgaan. Hij heeft vrijwel geen contact gehad met andere delegatieleiders en wil die ook niet opzoe ken. „Ik hoor bij mijn ploeg te zijn”. twee dagen dat ze niet hoefden te spelen. Dus kwam het bij ons minder hard aan. Er was trouwens van de hele zaak weinig te merken bij ons in het dorp. We hadden het alleen van de televisie. En wat zijn nu berichten?”.. Schnitger: „Ik hoop dat het met een sisser afloopt”. Toen -hem gezegd werd: noemt u dat een sisser? krabbelde hij haastig terug. „Nee, dat kan natuurlijk geen sisser meer zijn”. Leeuwenhoek vond de onderbreking van het olympische programma een juiste be slissing: „Dit was de enige oplossing om de Spelen nog te redden”. En daar was in het perscentrum ook die Portugese journalist, die koel analyseerde: bij autoraces valt er ook wel eens een dode en dan gaat de strijd toch ook door. Die man, een zwarte raaf, wist zich god dank niet bij de meerderheid, die somber vaststelde: nu moet er maar een streep onder gezet worden. Tussen de persconfe renties door discussiërend met elkaar, kwamen vele journalisten tot de conclu sie: het is wel verbijsterend, maar niet verbazingwekkend dat dit kon gebeu ren. Finalegroep: TsjechoslowakijeZweden 151 (7—6). Zou Duitsland niet de gouden medaille winnen, dan is één speler zeker van zijn keuze, namelijk de Duitse aanvoerder Carsten Keller, die 130 keer voor het team van de Bondsrepubliek speelde en in Berlijn woont. De geselecteerde spelers zijn: Carrera (Sp), Dearing (Aus) en Sikking (Ned), verdedigers: Belavantheran (Maleisië), Kindo (Ind), Zaman (Pak), Peter (Did) en Solie (Belg) middenvelders en aanvallers: Ajitpal Singh, Koemar en Govinda (Ind), (Cotton (Brit), Droese, Keller en Vos (Did), Francisco Fabregas en Jorge Fabre- gas (Sp), Riman, Islahoedin, Anwar en Sjanaz (Pak), 'Haigh (Aus), Kruize (Ned). Koeldip Singh (Oeg), Selwyn Maister (NZeeland) en Rihal (Kenia). hij nog bijtijds en in bliksemtempo gerepareerd en opgeblazen worden? Ik betwijfel het. Ik heb er eerlijk ge zegd nooit aan getwijfeld dat de spelen zullen doorgaan, maar het zullen de zelfde spelen niet meer zijn. Uiterst merkwaardig vond ik de vele reacties. (Hong) 4 overwinningen, 2. Edling (Zwe) 3, 3, Brodin (Fr) 2. Groep B: 1. Pongratz (Roem) 4 overwinningen, 2. La Degalllerie (Fr) 3 3. Fenyvesl (Hong) 3. 9-12e plaats: AustraliëWest Duitsland 70-69 (46—34), philippijnen—Egypte 2—0 (reglemen tair). In het olympische zeiltreffen in Kiel waren de verrichtingen van de Neder landse zeilers teleurstellend, zo meldt onze speciale verslaggever aldaar. Slechts het duo Fred Imhoff-Simon Korver in de Flying Dutchman-klasse kwam met een tiende plaats tot een redelijk resultaat. In de Tempest-klasse bleef het team Ben Staartjes-Kees Kurpershoek dinsdag ver beneden de verwachtingen. Hij kwam de ze keer van de 18 gefinishte schepen als 17e over de eindstreep. Want hooggeplaatste heren van regering en politie mochten dan verklaren dat er juist met de Israëlische autoriteiten wel degelijk overleg was geweest nog voor de spelen begonnen, toch was het voor ieder een duidelijk dat de veiligheidsmaatrege len in het olympische dorp totaal onvol doende waren. Ook rond de niet-verdedig- de veste van de Israëlische afvaardiging in het olympische dorp. In de dagen die aan de spelen vooraf gingen en waarin bijna iedereen (deelne mers, officials, journalisten) al in Mün chen was neergestreken, mocht niet ieder een maar zo het olympische dorp binnen. Men weet het nog: van de 4000 dagblad journalisten wilde iedere dag minstens de helft het dorp wel in. En dus gaf de organisatie pasjes uit: 200. Anders gezegd: 3800 journalisten mochten er toen niet in. Later, toen het olympisch programma eenmaal w*s losgebarsten op alle velden, banen en zalen en de aandacht dus niet meer uitsluitend en massaal op het olym pische dorp was gericht, was het nog gemakkelijker om binnen te komen. Wie een witte veter om de nek had hangen, kwam in de drukte makkelijk binnen, ook zonder het speciale „ausweis”. want de bewakers associeerden witte veters met de kaart die eraan vast moest zitten, maar er niet altijd aan zat. Natuurlijk, het is volstrekt onmogelijk om bij een zo’n massaal evenement als voor de Olympische Spelen te steunen, omdat alleen in een dictatuur vandaag de dag nog veiligheid voor de deelne mers kan worden gegarandeerd... ,Die heitere Spiele sind zu Ende”, Willy Brandt. Wat er nu ook nog Heren KI (1000 meter) Eerste serie: 1. Soucek (Tsjech) 4.04.07, 2. Peterson (Zwe) 4.04.76. 3. Oldersham (Can) 4.07.52. Tweede serie: 1. Burny (Belg) 3.58.89, 2. Csapok (Hong) 3.59.88, 3. Nupi- mlsto (Fin) 4.01.20. Derde serie: 1. Sjaparenko (SU) 4.02.60, 2. Mattern (DDR) 4.02.68, 3. Sled- ziewski (Pool) 4.03.40. (De eerste drie gaan over naar de halve finales). K2 (1000 meter) Eerste serie: 1. Deme-Ratkai (Hong) 3.41.63, 2. Pfaff-Hediger (Oost) 3.43.34, 3. Tsjllinglrov-Donkov (Buig) 3.45.06. Tweede serie: 1. Kurth-SIatnow (DDR) 3.46.05, 2. Szusklewicz- Piszcz (Pol) 3.48.13, 3. Malacarne-de Santis (It) 3.50.06. Derde serie: 1. Gorbasjef-Kratassieok (SU) 3.42.18. 2. Cosnita-Simiocenco (Roem) 3.43.33, 3. Riemenschneider-Mattern (Did) 3.45.78. (De eerste drie gaan over naar de halve finales, de overigen naar de herkansingen. Cl: Eerste serie: 1. Wichman (Hong) 4.39.01, 2. Lubenov (Buig) 4.32.03 3. Opara (Pool) 4.32.39. Tweede serie: 1. Lewé (Did) 4.31.79, 2. Joersjenki (SU) 4.33.34, 3. Weise (DDR) 4.41.04. (Eerste drie gaan over naar de finale). C2 (1000 meter): Eerste serie: 1. Sjesjoenas-Lobanov (SU) 4.07.73, 2. Hoffmann-Glaser (Did) 4.08.89, 3. Wood-Lee (Can) 4.12.35. Tweede serie: 1. Patzasjin-Covalio (Roem) 4.09.21, 2. Welse-Lichtenberg (DDR) 4.12.95, 3. Damlanov-Boertsjlen (Buig) 4.14.47. (De eerste drie naar de finale, rest naar herkansin gen). K4 (1000 meter) Eerste serie: 1. Roemenië 3.16.15, 2. West-Duitsland 3.18.42, 3. Zweden 3.19.69. Tweede serie: 1. Sovjet-Unie 3.18.35, 2. DDR 3.18.85, 3. Z.-Slavlë 3.22.98. Derde serie: 1. Noorwegen 3.19.12, 2. Polen 3.24.59, 3. Finland MÜNCHEN. De Nederlandse hockey- scheidsrechter Bob Davidzon, die reeds op de lijst van internationale arbiters stond, is gepromoveerd tot de „eerste categorie”. Onze landgenoot Ronald Wouters is be noemd tot internationaal scheidsrechter. zijn de poppen waarmee het politieke spel gespeeld wordt, maar zelf zijn zij geheel a-politiek”. Misschien kan je het ze niet eens kwalijk nemen. Wij jour nalisten gaan ook gewoon door met ons werk, al is het dan met een geeste lijke kater. Jammer, wij zijn hier be roepshalve, wij moeten over alles be richten, roepen we nu natuurlijk. Maar in de praktijk is natuurlijk ook de sportman, die vier jaar naar de spelen heeft toegeleefd, iemand die het gevoel heeft hier „beroepshalve” te zijn. Hij krijgt er misschien geen geld voor, maar het is gedurende de spelen wel zijn „werk”. En dat hij dan maar gewoon doorbokst of doorworstelt ter wijl even verderop de zwaargewonde sportbroeders onverzorgd op sterven liggen, is misschien ook niet eens zo onbegrijpelijk. Tenslotte doen de huis vrouwen in Belfast ook nog steeds gewoon boodschappen in de warenhui zen, die regelmatig door bommen ver woest worden. En Stijn Streuvels be schrijft in zijn Dagboek over de oorlog van 1914-1918, hoe hij een boer zijn land zag ploegen, terwijl in zijn on middellijke nabijheid de Duitsers en Belgen „hun” strijd uitvochten. Dat land, dat was zijn zorg, die oorlog, die was hun zorg... NICO SCHEEPMAKER gebeurt, hoe alles ook afloopt, de vro lijkheid is aan de spelen ontnomen. Op het ogenblik lijken de Olympische Spe len 1972 enigszins op de trotse zeppelin Hindenburg: het leek zo goed te gaan, maar opeens sloeg de vlam in de pan en was het sprookje voorbij, de Hin- De spelen zijn vergiftigd. München- 1972, uitbundig, fantastisch en kleurrijk begonnen als de Spelen van de Vrede en de Jeugd, is gedompeld in de zwarte schaduw van de gruwelijke terroristen daad in het nu bijna lugubere huis aan de Conollystraat in het olympische dorp. In enkele minuten werd het schitterende re sultaat van een jarenlange Westduitse or ganisatie verschrompeld. De spelen, dat stelden dinsdagavond vele journalisten vast, waren niet meer te redden! En terwijl Hans Klein en dr. fred Schreiber, het hoofd van Müncherer politie, met strakke, kende gezichten hun persconferenties gaven, sloegen op de zwijgende, maar zeer kleurrijke kleuren-tv’s de boksers elkaar systematisch in elkaar, dwarrelden bas ketbalspelers over het scherm en knalden volleyballers de vuisten tegen de bal. Alsof er ergens anders op die zelfde geheiligde olympische grond enige tijd eerder niet het deerlijk verminkte lijk van een Israëli had gelegen, alsof niet ergens in een met gordijnen versomberde achterkamer van een huis in het olym pisch dorp een aantal andere Israëli’s te zelf der tijd door grimmige terroristen on der schot werd gehouden. MÜNCHEN. Het is waarschijnlijk dat bij de Spelen van Montreal In 1976 ook dameshockey op het programma zal staan. René Frank, voorzitter van de In ternationale Hockey Federatie maakte dit bekend op een persconferentie. MÜNCHEN. De spelen van München-1972 zijn niet meer Tot die trieste vaststelling kwamen dinsdag meer en meer journalisten in het soms chaotische olympische perscentrum. Het was niet eens meer zo belangrijk of de spelen nu wel of 3.26.90 (De eerste drie naar de halve finales, de rest naar de herkansingen). Dames: KI (500 meter) Eerste serie: 1. Jabs- jinskaja (SU) 2.09.27, 2. Svensson (Zwe) 2.11.63, 3. Nichiforow (Roem) 2.12.27. Tweede serie: 1. Mieke Jaapies (Ned) 2.12.86, 2. Pfeffer (Hong) 2.13.51. 3. Pepinhage (Did) 2.14.34. (Eecste drie gaan over naar de halve finale). K2 (500 meter): Eerste serie: 1. Pinajevka-Koersjenko (SU) 2.00.31, 2. Kashoebe-Grabowsky (DDR) 2.00.96, 3. Pfeffer-Holossy (Hong) 2.01.87. Tweede serie: 1. Nichiforov-Dumitru (Roem) 1.59.59, 2. Esser- Breur (Did) 2.00.32. 3. Jaapies-Van der Holst (Ned.) 2.03.33. (De eerste drie naar de finale overigen naar de herkansingen). Dressuur: 1. Linsehoff (Did) )Piaff 1763, 2. Kisimov (SU) „Ikhor 17.01, 3. Hakansson (Zwe) „Ajax” 1659. 12. Van Doome (Ned) ..Pericles” 1480. 19. Benedictus (Ned) ..Turista” 1420. Landen" rangschikking: 1. West Duitsland 3377, 2. Sovjet- Unie 3346, 3. Zweden 3271, 9. Nederland 2900. werd gediskwalificeerd, Mbufua (Ken) wint op punten van Paulsen (Noord). Weltergewicht: Kajdi (Hong) wint op punten van Hope (Brit),- Murunga (Ken) wint door k.o. in de le ronde van Lozano (Mex). Zwaarweltergewicht: Minter (Brit) wint op punten van Mamani (Alg), Kottysch (Did) wint op punten van Majeri (Tun) Zwaargewicht Hussin (Did) wint door k.o. in de le ronde van Ludena (Peru), Stevenson (Cuba) wint door interventie in de derde ronde van Bobick (VS). Flying Dutchman: 1. Pattison (Brit) 2. Conrad (Braz), 3. Fjoran (Noor), 10 Imhoff (Ned) De stand na zes races: 1. Pattison (Brit) 5,7 2. Pajot (Fr) 37,7, 3. Grego (ZSlavië) 50.7. 10 Imhoff (Ned) 67.0. Star: 1. Forbes (Aus), 2. Bruder (Braz), 3. Bernet (Zwlt), De stand na zes races: 1. Forbes (Aus) 22,4 2. Petterson (Zwe) 34.0, 3. Kuhweide (Did) 36.4. Tempest: 1. Kohler (Zwlt), 2. Mankin (SU), 3. Albrechtsson (Zwe). De stand na zes races: 1. Mankin (SU) 22.4, 2. Warren (Brit) 22.7, 3.Foster (VS) 44.7. 6. Staartjes (Ned) 58,7. Finjollen: 1. Finaczy (Hong), 2. Maury (Fr), 3. Weber (Fin), 4. Schroeder (DDR), Wedstrijd afgebroken. De stand na zes races: 1. Frankrijk 50,0, 2. Oost Duitsland 52.0. 3. Griekenland 56.0, 21. Nederland 123.0. Heren: Groep A: TsjechoslowakijeZuid Ko rea 30, BulgarijeTunesië 30, Sovjet Unie— Polen 32. Groep B: West DuitslandJapan 0 3. zelfde geval als indertijd bij de bomaan slag in Tel Aviv. Dat deed me ook hele maal niets. Ik heb jaren naar dit toernooi toegeleefd. Ik wil doorspelen”. Spits was een van de deelnemers (plus atletiekcoach Koppelaar), die met Leeu wenhoek waren meegekomen het was voor ons onmogelijk om het dorp binnen te dringen. Opmerkelijkerwijs waren er geen damesatleten bij, noch Hermens, die ten aanzien van zaken als die van de aanslag een bepaalde mening heeft. Wanneer het NOC een beslissing zal nemen over al of niet weggaan, dan zal dat gezelschap die beslissing zelf nemen. Leeuwenhoek: „We zullen misschien wel de mening van de atleten peilen, maar ik vraag me af of dat wel verstandig is, omdat we rationeel moeten denken niet emotioneel”. Haico Scharn vond de moordpartij, die zo dichtbij had plaatsgegrepen, wel sto rend voor zijn concentratie: „Maar ik probeer me er tegen te verzetten. Ik ben nogal gemakkelijk op dat punt. Dat is niet zo moeilijk”. Wielrenner Koken wist te melden dat de wegrenners gewoon waren gaan trai nen. „Het was wel vervelend dat het nu juist vlak voor de wegwedstrijd gebeurde. Als het daarna was geweest, was er niets aan de hand geweest”. Hockeymanager Schnitger ten slotte vond dat je je maar bij alle beslissingen moest neerleggen. „Moet je spelen dan speel je, moet je niet spelen, nou, dan maar niet. We moeten rustig blijven en wachten op de beslissingen die genomen worden. De hockeyers hadden gelukkig Ook een Israëli sprak in die zin. Dit maakt de indruk alsof twee vermoorde deelnemers nog net een aanvaardbaar maximum is: je gooit er een herden kingsdienst tegen aan en het leed geleden zolang de strijd nog niet gestreden. Er valt natuurlijk wel wat zeggen, dat je je door een klein groep je terroristen niet de wet moet laten voorschrijven. Op die manier kan elke idioot elk internationaal gebeuren tor pederen, dat is waar. Maar toen dins dagochtend de gijzelaars in levensge vaar verkeerden en desondanks de wedstrijden doorgingen, zelfs ’s mid dags de worstelaars nog op de mat kwamen terwijl één van hun collega’s ontbrak, omdat hij op enkele honder den meters afstand van het „strijdto neel” zijn eigen strijdtoneel had als gijzelaar, was de vraag natuurlijk niet of je door de spelen af te breken de guerrilla’s in de kaart zou spelen, maar of je als mens en sportman met over gave sport kan gaan bedrijven, terwijl een van je collega’s zich in een ter- reursituatie bevindt? „De enigen die met de Olympische Spelen geen politiek bedrijven, zijn de atleten zelf”, zei Richard Mandell. „Zij De voorzitter van de IHF vertelde ver der dat het in de bedoeling ligt voor Montreal slechts twaalf herenteams toe te loten. Dit houdt in dat voor de volgende spelen niet automatisch vier ploegen zullen worden geplaatst, zoals tot nu toe gewoonte was. „Met 800 miljoen mensen die toekij ken is het niet moeilijk om politiek te creëren. Alleen al om die reden zijn de Olympische Spelen een politieke ge beurtenis van de eerste orde”, meende hij. Hij voegde er met enige ironie aan toe, dat hij tot nog toe steeds een tegenstander was geweest van Mos- kou’s aanspraken op de spelen van 1980: „In een klimaat van onvrijheid kan je geen sport gaan bedrijven”, zei hij. Maar na wat nu gebeurd was, zou hij ertoe' neigen Moskou’s kandidatuur Groep A: Oost DuitslandMexico 70 (20. De stand is: 1. Hongarije 1-2 2-0, 2. Oost Duitsland 2-2 7-2, 3. West Duitsland 1-1 1-1. 4. Mexico 2-1 1-8. Groep B: PolenSovjet Unie 21 (0I), MarokkoDenemarken 13 (00). De stand Is: 1. Denemarken 2-3 4-2, 2. Polen 2-3 3-2, 3. Sovjet Unie 2-2 4-2, 4. Marokko 2-0 1-6. omdat men „het olympische dorp bij nacht" wilde filmen, zou opheldering kunnen verschaffen over de gedragen sportkleding, maar helaas: men was er getuige van, maar bleek vergeten te hebben een film mee te nemen. Later, toen het te laat was en niemand het dorp meer in mocht, hebben collega's het vergeten filmmateriaal over het hek geworpen... Had dit alles niet voorkomen kunnen worden, is natuurlijk de vraag die alom gesteld wordt. De Amerikaanse schrijver van het boek The Nazi Olympics, Richard D. Mandell, noemde de Olympische Spelen „een gigantisch platform” en zei dat het hier niet ging om een liaison tussen sport en politiek, of tussen sport en terreur, maar tussen sport en massamedia. De Wormerveerse voer, samen met Ma ria van der Holst-Blijlevens de finale van de K-2 binnen. Een derde plaats was daarvoor voldoende achter de Roemeense en Westduitse twee. Het verschil in tijd: 1.59,59, 2.00,32 en 2.03,33. Duidelijk was dat niemand op de eerste dag al direct tot het uiterste ging. Bjj de dressuurritten was mevrouw Be. nedictus op de hengst Toerista aanvanke lijk de beste Nederlandse vertegenwoor digster. Ze verzamelde 1420 punten. Ter vergelijking: de voorlopig bovenaan staande Westduitse Liselott Linsenhoff heeft 1763 punten. Anne van Doorne ver gaarde 1480 punten. De Nederlandse equi pe staat voorlopig op de negende plaats. Swaab moet nog starten. Maandag overdag ging de Israëlische olympische ploeg naar het (voormalige, moet je er dan bij zeggen) concentra tiekamp Dachau voor een plechtige bijeenkomst, ’s Avonds ging men naar Anatevka in het Deutsche Theater. En kele uren later, in de vroege dinsdag ochtend, werden de mannen van de Israeëlische ploeg overvallen door le den van de Palestijnse commando’s Zwarte September, twee van hen von den de dood, de anderen werden gegij zeld. Ziedaar het bestaan van een Is raëli anno 1972 in een notedop samen- gevat: Dachau Anatevka gijze ling. Een tv-ploeg van de Duitse ARD was op het moment van de overval in het olympische dorp. Dat was om half vijf ’s nachts, werkvrouwen en een postbo de zagen vijf mannen in trainingspak ken en met sporttassen bij zich over het hek klauteren. Welke trainingspak ken en welke sporttassen zullen dat geweest zijn, vraag je je nu af: Adidas of Puma? De joodse zevenvoudige goudwinnaar Mark Spitz, die spoor slags naar Amerika terugkeerde, werd eelt kleine week geleden nog ernstig berispt omdat hij met Adidas-schoenen in zijn hand op het erepodium ging staan. De film van de ARD-ploeg, die stom toevallig die nacht in het dorp was Zijn er geen mensen in de ploeg ge weest, die gezegd hebben: we willen weg? Leeuwenhoek: „Er is wel een opmerking geweest in de geest van: we moesten maar afnokken, maar die heb ik niet serieus genomen. Je kunt pas een oor deelsvorming hebben als je eerst orde op zaken hebt gesteld en alles op een rijtje gezet”. Leeuwenhoek is vooral verbolgen over het feit dat men niets officieels hoort („Aan die praatjes op de radio en geruch ten heb ik niets”). Hij had, zo zei hij, hét gevoel gehad weer in mei 1940 te zijn, toen er ook de gekste verhalen de ronde deden. Nico Spits, de aanvoerder van het hoc keyteam dat nog volop in de olympische medaillestrijd is gewikkeld, liet weten dat het allemaal buiten hem omging: „Mij persoonlijk raakt het niet. Toevallig zit ik er hier nu dicht bij, maar het is een (Van onze sportredactie) MÜNCHEN-KIEL Er is. terwijl de Palestijnse activisten in het olympische dorp te München moorden gepleegd hadden en Israëli’s gijzelden, toch nog aan sport gedaan. Zo werd er gezeild, gevol leybald, gebokst, kanogevaren en dressuur gereden. Het programma werd pas om half vijf ’s middags verder afgelast. Daar door kwam in München de Nederlandse worstelaar Kops niet meer in de ring. Mieke Jaapies en Maria v.d. Holst-Blijle vens waren op de roeibaan bij Ober- schleiszheim wel actief, evenals de Neder landse dressuurploeg bij Nymphen- burg. Mieke Jaapies deed het voortreffelijk. De Wormerveerse hield in de K-l-klasse de sterke Hongaarse Anna Pfeffer achter zich, dank zij een stevige finish. Het verschil was niet groot. De tijd van Mieke Jaapies was 2.12,86 en die van de Hon gaarse 2.13,51. Opmerkelijk was dat de Bulgaarse en Oostduitse dames royaal achter bleven. Mieke Jaapies bereikte door dit resultaat de halve finales. MÜNCHEN De Internationale Hoc key Federatie heeft zaterdag de namen van de 26 spelers, die zijn geselecteerd voor het wereldelftal, bekend gemaakt. Het wereldelftal zal zondag in Berlijn een wedstrijd spelen tegen de ploeg die Olym pisch goud heeft veroverd. Bij de selectie zijn twee Nedelandse spelers, namelijk d oelman Maarten Sik king en topscorer Ties Kruize. De spelers die deel uitmaken van de olympische kampioensploeg zullen niet behoren bij het uiteindelijke veertiental dat onmidde- lijk na de olympische finale naar Berlijn vliegt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21