AZ’67 in 1978 landskampioen Indepediente is alleen maar uit op derde wedstrijd om kas te spekken ARGENTIJNEN WILLEN PRESTIGE TEGENOVER DE FIFA OPVIJZELEN Wat zijn we hier Kovacs nu eigenlijk aan het doen WERELDCUP VOOR AJAX AL NIET ZO LEUK MEER UEFA komt Zuidamerikanen met nieuwe regel tegemoet “’‘Mooaia Ruime zege Feyenoord Topscorerslijst Levi’s wantrouwt gang van zaken Pachman komt naar Nederland bij EC-loting is I 23 22 nn ^«DSDIOOl Lw**JL,* WOENSDAG SEPTEMBER 1972 99 99 n 99 99 r ,8 '■f (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Molenaar. J >4 l 1 München'*. 1 3 1 1 J 1 3 3 1 3 2 1 1 1 1 3 2 DEN HAAG „Ik ben niet van plan me in West-Duitsland te vestigen, maar in Nederland. Van dit land heb ik de meeste steun en vriendschap ondervonden,” zo zei de Tsjechische schaakgrootmeester Ludek S ih 3 a v I S»*SSs' al. B- 3S ;s u. ir. R ROTTERDAM. De Rotterdamse ere divisieclub Feyenoord heeft gisteravond in eigen stadion gemakkelijk gewonnen van het Westduitse HSV Hamburg, dat uit komt in de Bundesliga. De eindstand was 5-2 (3-0). In het elftal van Feyenoord speelde de Israëliër Kalderon. Hij scoorde in de 49ste minuut het vierde doelpunt voor de Rotterdammers. Het scoreverloop: 15. Hasil 1-0, 22. Jan sen 2-0, 25. Schoenmaker 3-0, 49. Kalder on 4-0, 55. Volkert 4-1, 78. Hasil 5-1, 86. Honig 5-2. Er waren 15.000 toeschouwers. MÜNCHEN. De topscorerslijst van het olympisch hockeytoemooi ziet er als volgt uit: 1. Ties Kruize (Ned) 17 doelpun ten; 2. Michael Krause (Did) en Mukhbain Sing (Ind) 8; 4. Greg Dayman (N.Zeeland) en Ronald Riley (Aus) 7; 6. Abdul Rashid (Pak) 6; 7. Barry Maister (N.Zeeland) 5; 8. Henryk Grotowsky (Pol), Harmik Singh We hebben, ook alles geprobeerd om deze regeling geannuleerd te krijgen. Dat bleek echter niet mogelijk. Het betekent echter toch wel een enorme extra belasting, aangezien het de kansen op een derde duel bijzonder vergroot”. Stefan Kovacs: „Normaal gesproken zou een 10 nederlaag voor ons hier in Buenos Aires niet zo’n slecht resultaat zijn en uitstekende perspectieven bieden voor Amsterdam. Nu ben je wel genoodzaakt als je achterkomt om proberen gelijk te maken, want als je verliest hoe miniem ook dan ben je al voor de helft verloren”. Nu de mogelijkheden op een derde duel bijzonder groot zijn is het duidelijk dat er eveneens het grootste geharrewar is omtrent het feit waar deze eventuele be slissingswedstrijd gespeeld moet worden. Het gaat Independiente alleen maar om de centen en daarom heeft Ajax onmiddellijk Amsterdam voorgesteld. Hiervoor is echter nog geen toestemming verleend. De UEFA denkt als uitwijkmogelijkheid ook nog aan Antwerpen. De Nederlandse topvoetballers zijn door de grote successen van de afgelopen jaren nauwelijks meer te porren voor zo iets abstracts als „sportieve eer”. Zij kijken liever naar hun portemonnee. En dan is dit voetballen om de wereldbeker beslist geen lucratieve zaak. De Ajacieden kun nen bij een eventuele verovering van de Wereld Cup 10.000 gulden toucheren (de Independiente-spelers krijgen 20 procent van de netto-opbrengst van het duel), een bedrag dat bijvoorbeeld in geen enkele verhouding staat tot de 25 mille die Ajax- Inter hun opleverde. Wim Suurbier daarover: „Dat de winst- premie lager ligt dan voor de Europa- Cupfinale is gezien de waarde van deze overwinning wel begrijpelijk. Die wereld beker houdt tenslotte niets in. Het is in feite idioot dat je twee keer 22 uur moet reizen voor 90 minuten voetbal”. Toch is Ajax uiteindelijk gezwicht voor de druk van buitenaf. Ruud Krol bedenkt met betrekking tot de belangrijkste pres siegroep die verder uitstel onmogelijk maakte: „We moeten in de eerste plaats dit keer wel vanwege dat publiek van ons. Die beker lijkt wel heilig voor de supporters. Het spreekt hen ook veel meer aan dan ons als spelers. Misschien komt dat omdat Feyenoord hem ook heeft ge- BUENOS AIRES Nu de Ajacieden zich op de 24ste verdieping van het im mense Sheraton Hotel in Buenos Aires langzaam maar zeker hebben aangepast aan hun Argentijnse omgeving, is men zowel bij de leiding als bij de spelers min of meer unaniem tot de conclusie geko men dat de waarde van het spelen voor een wereldbeker, dat tenslotte vanwege een grote blessure-ontvankelijkheid en de te verwachten terugslag In de Europe se en vaderlandse competitie enorme risi co’s met zich meebrengt, eigenlijk miniem is. Krol in actie tijdens de training op het veld van Independiente. V.l.n.r. Rep, Gerrie Mühren, Neeskens en Wever. Klaas Molenaar is echter ook op sportgebied een ambitieus man. Zo zelfs, dat hij stelt, dat AZ’67 in 1978 Nederlands kampioen moet worden Om dat te bereiken is een meerjaren plan opgesteld. Al over drie jaar moet de club tot de vijf sterkste teams van Nederland gaan behoren. „Het uitgangspunt is een zuiver za kelijke opzet", zegt Klaas Molenaar, „we zitten dit seizoen nog in de op bouw en dienen ons te handhaven. Daarom, ook zijn Zoetendal en Suuren- donk aangetrokken. Ook de toekomst hebben we in de gaten gehouden door het aantrekken van Kist, Blauw en Hoogesteger, die de beste voetballer van Nederland is. We kochten hem voor slechts drie duizend gulden. In samenwerking met de gemeente Alk maar moeten we verder bouwen aan onze plannen. De accommodatie moet worden uitgebreid tot 25.000 overdekte, verwarmde zitplaatsen”. „Een full-professionele aanpak is voorlopig nog niet nodig. We willen wel gaan beginnen met een dag in de week bijeen te komen. Dat is goed voor de onderlinge banden. Ook willen we meer op zaterdag de spelers bijeen brengen als voorbereiding op de zon dagse competitiewedstrijd. We moeten wel met beide .benen op de grond blijven staan. We kunnen het plan alleen maar verwezelijken met een za kelijke aanpak, goed koopmanschap en een warm hart voor de voetbalsport. Met de goede mensen op de juiste plaatsen heb ik er veel vertrouwen in. Net zoveel vertrouwen als ik altijd in mijn zakelijke werkzaamheden heb ge had. Wat mij met Wastora is gelukt, moet ook met AZ’67 lukken”. Ofschoon het gat tussen Ajax en de „rest" steeds groter lijkt te worden, ■HMMAMMHMMMMMMMMWWWWWMMnMMUUVWUWWWMMWVWW Nuchter stelt hij: „Het zou eigenlijk beter geweest zijn dat die hele wereldbeker niet had bestaan. De eer staat in geen enkele verhouding tot de extra belasting die het spelen voor deze cup met zich toe brengt”. Toch baart Ajax in Argentinië enorm veel opzien. Op de breedste boulevard ter wereld, die van de Negende Juli, hebben de overwegend arme Argentijnen nog nooit meegemaakt dat zich voor het standbeeld van de generaal San Martin, de bevrijder van het land van de Spaanse overheer sing, zoveel supporters uit Europa bevin den. Dit is nog nooit vertoond. Toch hoeft dat ook van Stefan Kovacs allemaal niet. De Roemeen, die zich van wege het feit dat hij vele jaren bonds coach is geweest van het Roemeense natio nale elftal al lang realiseert dat er weinig publiciteit van die wereldbeker uitgaat, merkt op: Het is een confrontatie tussen twee continenten vol chauvinisme. En waarom eigenlijk? Er wordt toch om de vier jaar een wereldkampioenschap voet bal gespeeld, waarbij afwisselend Europa en Zuid-Amerika aan de beurt komen? Als ik dan zie dat een land als Brazilië, dat zich herhaaldelijk het sterkste voet balland ter wereld heeft getoond, nauwe lijks in staat is om op clubniveau die wereldbeker te pakken, dan vraag ik mij toch wel af: „Wat zijn wij hier eigenlijk aan het doen?” BUENOS AIRES Er is bij Ajax nogal wat deining ontstaan door een unieke maatregel van de UEFA. De Europese Voetbalbond heeft voor het eerst in de ge schiedenis van de wereldbeker gedecreteerd dat niet het verschil in aantal doel punten over beide wedstrijden beslissend is, maar dat diegene die de meeste wed- strijdpunten in beide duels heeft verzameld ook wereldkampioen is. De UEFA komt daarmee tegemoet aan een verzoek van Independiente dat erg geporteerd is van een derde wedstrijd, aangezien de club de recette best kan ge bruiken en nagenoeg voor een financieel bankroet staat. Stel dat Ajax in Buenos Aires met 10 verliest en in Amsterdam, met 40 wint dan komt er toch een derde wedstrijd. Als Ajax echter gelijk weet té spelen en in Amsterdam weet te winnen dan is men wereldkampioen. Van Praag: „Een belachelijke maatregel natuurlijk. (Van onze sportredactie) HAARLEM —De uitslag van de loting (tegen Rode Ster Belgrado), of wat daar voor door mag gaan, voor bet Europese bekertoernooi, is bij Levi's Flamingo's ingeslagen als een bom. Voorzitter Jan Massaro:”Op grond van onze prestaties van vorig jaar, toen we de kwartfinale* haalden, meenden we recht te hebben op plaatsing. In voorgaande jaren was het altijd zo dat de sterkste clubs in de eerste ronde niet tegen elkaar konden komen. Nu dat weer niet zo blijkt te zijn, vragen wij ons af of er in München wel sprake is geweest van een echte loting, of dat er meer gehandeld werd. Wij zullen dezo zaak verder onderzoeken zodra de Neder landse vertegenwoordigers terug zijn uit Ut De tototips van Klaas Molenaar: MW—Utrecht Sparta—AZ’67 ExcelsiorHaarlem FC Den HaagFC Amsterdam FC Den Bosch—Go Ahead E. TelstarFeyenoord NACGroningen VeendamPEC VitesseVolewijckers FC DordrechtFortuna VI EindhovenRoda J C SWWageningen ZAANDAM. Klaas Molenaar is een ambitieus en succesvol zakenman. Met zijn broer Cees bouwde hij in nauwelijks 25 jaar een electro-techni- sche groothandel op die nu tot de grootste van Europa kan worden gere kend. Vrijdagmiddag wordt na een in grijpende verbouwing en uitbreiding de dubbel zo groot geworden zaak in Zaandam heropend. „Ajax is een van de sterkste teams, die het Europese continent ooit heeft voortge bracht. Daarom zijn deze wedstrijden voor ons erg belangrijk. Ajax verslaan bete kent zeker hier in Zuid-Amerika namelijk iets”, aldus Ferreiro. Dat Independiente vooral door de extra belasting van de topspelers tijdens het mini-wereldkampioenschap in Argen tine sterk teruggevallen in de competitie tegen Ajax alles op één kaart zal zetten, werd afgelopen zaterdag duidelijk. Tegen het onbetekenende Colon werd een compleet b-elftal ingezet. Niettemin won Independiente met 1-0. Het neemt nu met nog vijf wedstrijden te spelen (in Argenti nië is het net winter geweest) een der tiende plaats op de ranglijst in. Ajax zal dus de klapper moeten worden. Tegen die achtergrond kan ook ver klaard worden, dat de premie voor de In dependiente-spelers gelijk blijft bij verlies of winst. Toch wel een merkwaardige zaak. Ferreiro: „Ik weet het niet. Omdat de spelers de wetenschap hebben dat zij hoe dan ook flink aan deze wedstrijd kunnen verdienen, zullen zij rustiger voetballen. Over de inzet van mijn voetballers maak ik mij niet veel zorgen. Men weet gewoon dat men tegenover ons publiek (het stadi on is met 80.000 plaatsen nog niet geheel uitverkocht, ook omdat de wedstrijd op de televisie wordt uitgezonden) tegen Ajax niet mag falen”. Independiente neemt voor de derde keer aan de strijd om de Wereldbeker deel. Twee keer in 1964 en 1965 was Intemazionale de tegenstander (Ferreiro maakte toen trouwens nog deel van het elftal van Independiente uit) en even zo veel malen werd verloren. Toch slaagt de club er niet in om zich jaarlijks aan de top te handhaven. Ferreiro: „De concurrentie is hier ge woon veel groter dan voor Ajax in Ne derland. Wij moeten hier optornen tegen grote rivalen als River Plate, Boca Juniors en Estudlantes. Het publiek trekt alleen naar degene die echt succes heeft. De toeschouwers zijn grillig. Ze willen alleen maar successen zien, terwijl er maar één kampioen kan worden. Alle grote clubs hebben hier echter zo’n dure huishouding dat iedereen eigenlijk kampioen zou moe ten zijn om die dure salarissen te kunnen bekostigen. Door de enorme hoeveelheid grote verenigingen is het moeilijk om met je recette je begroting rond te krij gen”. Wat weet Ferreiro eigenlijk van Ajax? ferreiro: „Dat het een snel en beweeglijk elftal is en dat het sterk aanvallend voet bal speelt. Pastoriza heeft voor ons in Amsterdam FC Amsterdam-Ajax bekeken. Hij is toen niet veel wijzer geworden. Ajax speelde toen onherkenbaar. Er zijn natuurlijk enkele zaken in ons voordeel. We spelen in onze eigen omgeving, voor eigen publiek en op ons eigen veld. Voor Amsterdam zie ik. wat acclimatisatie be treft. niet zoveel problemen. Wij zullen vijf dagen van tevoren op 23 september in Nederland aankomen. De spelers hebben wel zoveel internationale ervaring, (Van onze sportredactie) BUENOS AIRES. Het is „slechts” vier jaar geleden, in 1968, dat de wed strijd om de wereldbeker in Buenos Aires tussen Estudiantes de la Plata en AC Milan een eenzaam dieptepunt opleverde in de internationale voet- balhistorie. Het „houthakkersvoetbal” van de Argentijnen contra de uitge kookte Italiaanse professionals, die ook wel enkele notoire schoppers in hun gelederen hadden, leverde zo’n schandaal op dat de Argentijnse doel man Poletti voor het leven werd ge schorst en twee andere spelers (die evenals Poletti later weer gratie kre gen) eveneens voor vele jaren uit de roulatie moesten blijven. En toch be weerde een Estudiantes-official dat er weinig aan de hand was geweest. Ja, die Frans-Argentijnse overloper, Nes tor Combin, die bij AC Milan speelde, was bijna invalide geschopt en later gearresteerd. Maar hij was uiteinde lijk toch maar weer vrijgelaten. Kort om, blauwe plekken, blauwe ogen, manke spelers en schandalen werden met nietszeggende kreten vrolijk weg gewuifd. veel in gevaar gekomen. Onder de 24 jaar kan niemand meer als voetballer het land verlaten. Als men ouder dan 24 jaar is en men wil voor een andere club gaan spelen in het buitenland, dan is daar toestem ming voor nodig. Voor internationals wordt die toestemming dan nooit ver leend”. Deze maatregelen zijn mede tot stand gekomen door de povere resultaten van Argentinië tijdens de mini-wereldkampi- oenschappen deze zomer in Brazilië. De Argentijnse bond wil ook al met het oog op de wereldkampioenschappen in '78 in Argentinië het nationale elftal nu al op een hoger plan brengen. Tijdens die wedstrijden in Brazilië speelden de Inde pendiente-spelers doelman Santoro, verde diger Lopez en de middenvelders Pastori za, Raimondo en Semenewicz in het Ar gentijnse elftal mee, terwijl aanvoerder Savoni in de nationale elf van Uruguay opereerde. De defensie en middenlinie zijn de best georganiseerde onderdelen van Indepen diente. De aanval, die bovendien voortdu rend wijziging ondergaat, is het zwakste gedeelte van het team. Evenals de meeste Latijns-Amerikaanse elftallen is Indepen diente sterk verdedigend georiënteerd. Een 1-0-voorsprong is vaak al voldoende voor de winst. Zelfs naar men verwacht tegen een sterk aanvallend elftal als Ajax. Ferreiro daarover: ,„Ik hoop hier een kleine overwinning te behalen. In Am. sterdam moet mijn defensie toch staande kunnen blijven”. Dat dacht Inter ook. Ferreiro: „Wij hebben nu drie keer Ajax- Inter op film gezien. Inter was een ouder wets voetballend elftal, dat volkomen in ferieur was aan Ajax. Zelfs in verdedi gend opzicht. Wel zijn we door die wed strijd aan de weet gekomen dat Ajax een voortreffelijk elftal heeft”. De schrik bij de Haarlemmer» is wel begrijpelijk. Rode Ster Belgrado, een le- gerploeg, staat bekend al een van de sterkste teams van Europa. De Joegosla- ven die de nationale titel vorig jaar aan Joegoplastika moesten laten, haalden meerdere malen de finale van het Euro pese toernooi. Een extranadeel voor de Nederlandse vertegenwoordigers is de ver plichting de eerste wedstrijd thuis te moeten spelen. Vreemd genoeg gebeurde dat vorig jaar bij alle vier gespeelde wedstrijden ook. Massaro:”Het maakt voor ons tegen dergelijke ploegen erg veel uit of we eerst huis of uit spelen. Maar ook dat voordeeltje schijnt o ns niet te worden gegund. Het lijkt er erg veel op stelt Klaas Molenaar: „De landstitel os in 1978 voor ons”. Verduidelijkend voegt hij eraan toe: „In dat jaar of eerder heb je misschien al een Europe se topcompetitie met Duitse, Belgische en Nederlandse clubs. Ajax is daar bijvoorbeeld een groot voorstander van. Als dat plan van de grond komtj wordt de mogelijkheid om landskampi oen te worden natuurlijk groter. Ik gebruik dit natuurlijk niet als uit vlucht, maar we moeten er natuurlijk rekening mee houden, dat dit kan ge beuren". De landstitel is dus het doel van AZ’67. „Ja inderdaad”, zegt Klaas Mo lenaar, „zoals je je in het dagelijks leven een doel voor ogen stelt zo doen wij het ook in het voetbal. En dan is er maar een mogelijkheid. Dat is het allerhoogste”. AZ’67 gaat het niet zoeken in dure spelers. ,PSV heeft het daarmee niet kunnen waarmaken. Wij zoeken het in jonge talenten. En hebben wij die ta lenten, dan zullen we ze beslist niet verkopen”. NEC en Go Ahead Eagles moeten dat steeds doen om de zaak draaiende te houden. Wij niet. Wij hebben zevenhonderd aandeelhouder! die bijna één miljoen hebben bijeenge bracht. Met dit geld, dat goed wordt beheerd, gaan wij werken en kunnen wij onze goede voetballers vasthouden. Hoogesteger hebben wij al en ook Schaafstra komt weer terug aan de top. Die jongens verkopen wij voor geen enkele prijs”. De toekomst zal moeten uitwijzen of Klaas Molenaar gelijk gaat krijgen. Een vorig vijfjarenplan, bij de oprich ting van AZ’67 in het leven geroepen, is mislukt. „De omstandigheden waren toen anders", aldus Klaas Nu la Independiente net zo min Es tudiantes de la Plata als Ajax AC Milan is. Independiente staat zeker in de Argentijnse competitie, waar het de min ste schorsingen op zijn naam heeft staan innnnnnnnnnnntMinrwTrr— BUENOS AIRES Ajax zal voor de eerste keer, dat het voor de wereldbeker tegen Independiente speelt, met hetzelfde elftal uitkomen waarmee het de Europa Cup veroverde. De opstellingen luiden. Ajax: Doel: Stuy: Achter: Suurbier, Blan kenburg, Hulshoff en Krol; Midden: Haan, Mühren en Neeskens; Voor: Swart, Cruyff en Keizer. Independiente: Doel: Santoro, Achter: Commisso, Lopez. Sa en Pavoni, Midden: Raimondo, Pastorizza en Semene wicz. Voor: Balbuena, Maglioni en Gonza lez. bekend als een sportief spelend elftal. Hoewel altijd nog maar moet worden afgewacht in hoeverre de spelers uitgere kend tegen Ajax geen metamorfose zullen ondergaan, zit er ten minste één interes sant aspect aan deze Wereldbeker. De Argentijnse secretaris van sport heeft de clubleiding van Independiente onomwon den te verstaan gegeven, dat er dit keer eenvoudig geen rellen mogen komen. En dat legt in Argentinië toch echt wel wat meer gewicht in de schaal dan wanneer Vonhoff in Nederland een decreet van dezelfde strekking bij Ajax op tafel zou leggen. Independiente-trainer Roberto Ferreiro (36 jaar) legt onomwonden uit: „In 1978 worden In Argentinië de wereldkampioen schappen voetbal gehouden. Nu zijn er verschillende landen vooral Brazilië die ons land in diskrediet willen brengen. Deze wedstrijd moet eigenlijk al zoveel propaganda opleveren, dat het helemaal geen punt is dat Argentinië in 1978 de wereldkampioenschappen organiseert. Wij mogen onze kwaadsprekers geen wapens in handen geven die later via de FIFA tegen ons gebruikt kunnen worden. Daar om moet alles ordentelijk verlopen”. Roberto Ferreiro is via jeugdtrainer nu de topcoach van Independiente. Een erg benijdenswaardige baan lijkt het voor de veelvuldig ex-international op het eerste gezicht niet, hoewel topvoetballers en hun trainers evenals in Nederland zeker in een veel hogere inkomensklasse vallen dan de gemiddelde burger. Ferreiro: „De meeste voetballers, die enkele jaren in de top van het Argentijnse voetbal meedraaien, heb ben na enkele jaren een tweede huis en rijden in een auto. De sociale status van de voetballers in Argentinië is evenals overal waar profvoetbal gespeeld wordt niet slecht. Integendeel”. Toch wordt het Argentijnse voetbal be dreigd door een enorm financieel bank roet, waarvan ook Independiente het slachtoffer dreigt te worden. Zo werden in het verleden gereputeerde internatio nals als Yazaldo, Bemao en Tarabini en kel en alleen uit financiële nood getrans fereerd, terwijl Ferreiro ook liever niet had gezien dat Pastoriza na het spelen van de wedstrijden tegen Ajax naar AS Monaco gaat. Ferreiro daarover: „Ook de voetbalbond heeft ingezien dat het zo niet veel langer meer kan gaan. De spelers hebben nu L z Ifc K 1" WêW-’M MRMmM gen". MARC SERNE sprek met Dick Verkijk, die Pachman peraoonl Uk goed kent. B, ir Arje Haan heeft voor de opgepepte confrontatie nog een veel betere oplossing. de FIBA om dat te kunnen bewerkstelli gen”. het buitenland te gaan. De continuïteit van het Argentijnse voetbal is namelijk te Singh (Ind.) en Munawar-UZ-Zaman (Pak) 4.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23