Van minuut tot minuut SCHIETPARTIJ OP NAVO-BASIS van VAN FURSTENFELDBRUCK Senaat akkoord met benoeming verkeersschout slachting op vliegveld Zwarte dag München U krijgt tot 612% bo de postspaarbank altijd safe George McGovern: „Stop het doden overal Reacties en commentaren na „Eerst knal van geweer, daarna automatische pistolen” H! f’W’W 3 e WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 (Vervolg van pagina 1) Vermaak Lichten uit BONN (Reuter, UPI en AFP) Woordvoerder van Westduitse partijen Gebed Afschuw hebben vandaag uiting gegeven aan hun droefheid over het bloedige einde van de pogingen om negen Israëlische atleten te bevrijden uit de handen van Arabische extremisten. Rainer Barzel, de voorzitter van de Christen- Democratische (oppositie)Partij, zei dat de bevolking nu moet overwegen wat er met de Olympische Spelen moet gebeuren na het binnendringen van extremistische politiek op het gebied van de sport. Dieter Chemin- Petit, woordvoerder van de (regerings) partij Vrije Democraten, noemde de gebeurtenissen „een tragedie, geboren uit haat”. Hij zei dat „het mis dadige fanatisme van de Arabische extremisten kennelijk de pogingen van de autoriteiten om de gijzelaars te redden, tot mislukking had gedoemd”. „Stop het doden' «■■ft schutters klauteren naar onderhandelingen '99 ADVERTENTIE De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht de ae en de co-piloot van een van de helikop ters sprongen op de grond. De piloot was zwaargewond en bleef liggen. De andere rolde zich in de richting van het vliegtuig. De lichten gingen uit en alleen de vuur stralen van het schieten waren zichtbaar.” De Tweede Kamer heeft gisteren op initiatief van voorzitter Van Thiel een telegram gestuurd aan het Israëlisch par lement om haar afschuw uit te spreken over de terreurdaden die in het Olym pisch dorp zijn begaan tegen deelnemers aan de Spelen. De Nederlandse regering besliste gister avond dat het niet tot haar taak behoort invloed uit te oefenen op een beslissing van het Nederlands Olympisch Comité om de ploeg al dan niet terug te trekken van de Spelen. „Dat valt buiten onze bevoegd heid. Het is toch geen regeringsploeg die daar deelneemt”, zo verklaarde de staats secretaris voor Sportzaken bij CRM, de heer H. Vonhoff. De staatssecretaris was Men was in Israel naar bed gegaan met de verzekering van de nationale radio dat de mannen gered waren. Het nieuws van hun dood, ondanks de koppen in de och tendbladen die hét tegenovergestelde meldden, sloeg in als een bom. De woordvoerder van de Israëlische premier Golda Meir, zei dat haar reactie er een van diep verdriet was en e en mengeling van geschoktheid en biterheid. Iedereen die dinsdagavond naar de radio had geluisterd, was tot de slotsom geko men dat de mannen in veiligheid zijn. „Wij waren optimistisch.” De uitzending van de nationale radio om zes uur vanochtend opende echter met gebeden uit het boek Genesis. De omroe per zei dat de reddingspoging was mis lukt. Pas in de uitzending een uur later werd de bekendmaking gedaan over de doden. De Israëlische regering heeft verklaard dat de regering van Israel met diepe droefheid bekendmaakt dat elf leden van de Israëlische delegatie naar de Olympi sche Spelen door Arabische terroristen werden vermoord. De regering betuigt diepgevoeld medeleven met de getroffen familieleden. De mensen bij het hek dromden samen om via portables het laatste nieuws te horen. Waarschuwingen van de politie: „Automobilisten, stop niet op de wegen van München naar Stuttgart, neem nie mand in je wagen. Er is nog steeds een Arabische terrorist voortvluchtig”. Een helikopter van de Westduitse grenspolitie landde gistermiddag in het Olympische dorp. Met dit toestel zouden later Palestijnen en hun gijze laars naar de NAVO-basis Fursten feldbruck vertrekken. Een golf van bitterheid jegens West- Duitsland, geroep om strijd tegen de Ara bische guerrillabeweging en duidelijk zichtbaar verdriet waren de indrukken in Israel vanochtend toen men boorde dat de gijzelaars van München dood waren. FURSTENFELDBRUCK Er hing een onwezenlijke sfeer gisteravond bij de hekken van het militaire vlieg veld Fürstenfeldbriick. Uit de rich ting München kwam een helikopter met rode knipperlichten. Op de weg naar de NAVO-basis dromden nieuwsgierigen naar voren. Tussen de mensen door raasden hel oranje auto’s met politiegorilla’s wapen In de aanslag uit de geopende ramen weg naar het donkere gat van de nacht achter de slagbomen van de basis. Uit de duisternis, die door regelmatige klappen van een licht baken flauw werd opengescheurd, klonken geweersalvo’s. Een lid van de Arabische commando groep verschijnt gemaskerd op het balkon van de Israëlische flat in het Olympisch dorp. Het drama van Fürstenfeldbrück ging naar zijn hoogtepunt toe en het volk vermaakte zich aam de poort. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Na de Tweede Kamer heeft nu ook de Eerste Kamer zich ak koord verklaard met het voorstel van minister Van Agt van Justitie een ver keersschout te benoemen bij het Open baar Ministerie. De verkeerschouten zul len zich bezig moeten houden met een voudige verkeersdelicten. Binnenkort be gint een actie om belangstellenden op te roepen. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft een boodschap van medeleven aan de Israëlische premier, Golda Meir gezon den. „Ik wens aan u en door u het volk van Israel mijn diepe droefheid over te brengen over de tragedie die in München is gebeurd. Ondanks alle pogin gen van hen deze zinloze ramp af te wenden is de dood gekomen voor alle Israëlische atleten die werden ontvoerd. Woorden kunnen niet de afschuw en schok weergeven die alle mensen van goede wil moeten voelen na deze verbijs terende gebeurtenis. Ik vraag u mijn die pe sympathie en medeleven over te bren gen aan de familie van de slachtoffers.” (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Het „draaiboek” van de „zwarte september-dag” (5 september 1972) in de Olympische stad München: 04.15 uur: Acht in trainingspakken jeklede mannen klimmen over het hek van het Olympische dorp. 04.30 uur: De Arabische terroristen dringen het Israëlische appartement aan de Connolystraat 131 binnen, schieten de zich verzettende Mosje Weinberg, coach van de worstelaars, dood. 04.31 uur: Tijdens heftige vecht partijen tussen de commando’s en de Israëliërs weten drie atleten te ont komen. Een soldaat van de Bundeswehr, juist klaar van zijn dienst, vertelde het verhaal van de schietpartij waarbij het toen nog onduidelijk was hoeveel mensen er ge sneuveld waren. In ieder geval vier Ara bieren en een Westduitse politieman. toen van mening dat het de moeite waard is om te onderzoeken of de Spelen in 1980 in Nederland gehouden kunnen worden. „We moeten nu niet op de golven van de emotionaliteit e n verontwaardiging zeg gen: Olympische Spelen, dat nooit meer”, aldus de staatssecretaris gisteravond voor de televisie. „Je legt ook na een vliegtuig kaping het luchtverkeer niet volledig lam.” De joodse kerkgenootschappen in Ne derland hebben gisteren in een telegram aan de minister-president gevraagd of de Nederlandse regering de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen on middellijk wil terugroepen. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard ontsteld te zijn door de aanslag. Premier Heath die in München de Spelen bijwoont, sprak zijn afschuw uit over de actie van de Palestijnen. Ik was in de buurt van de landings baan. De drie helikopters landden. Op de grond stond en Boeing-747 van de Luft hansa. Uit een van de helikopters kwa men twee terroristen. Ze gingen naar het vliegtuig en inspecteerden het. Ze kwa men terug, en nu kwamen ook de ande ren naar buiten. Plotseling begon het schieten. Eerst een knal van een geweer, daarna geratel van automatische pistolen. Er ontplofte een handgranaat. De piloot De mensen luisterden alsof het om een schiettent op de kermis ging. Ze vermaak ten zich uitstekend bij die poort. Ze gaven de in- en uitkomende wagens met blauwe zwaailichten nauwelijks de kans om door te rijden. Per megafoon werd het publiek verzocht bij de hekken te verdwijnen. Niemand ging. Opnieuw ronkte er in de verte een helikopter. Weer arriveerde er een wagen met een politiehond. De geleider en zijn hond wer den onmiddellijk ingeschakeld. Het schie ten hield aan. Weer reed er een ziekenwa gen weg. De weg was bijna geheel ver sperd door privé-auto’s. De chauffeur van de ambulance vloekte. 05.00 uur: Het Olympisch dorp wordt hermetisch afgesloten, waarna in een kelder dicht bij het Israëlische apparte ment een commandopost door de politie en justitie wordt ingericht. 06.00 uur: Journalisten vragen de organi satie om opheldering. 06.30 uur: Het leven elders in het Olym pische dorp komt normaal op gang. 07.00 uur: De organisatie verstrekt eerste summiere informaties aan pers. De verwarring groeit met de mi nuut. 08.00 uur: De Olympische wedstrijden be ginnen normaal. 08.55 uur: De terroristen maken hun ei sen bekend. 08.57 uur: De organisatie laat weten dat de Spelen doorgaan. 09.00 uur: De Amerikaanse zwemmer Mark Spitz, winnaar van zeven gouden medailles, houdt normaal de aangekon- digde persconferentie. 10.00 uur: Voor het eerst wordt onder voorbehoud bekendgemaakt dat de aanslag van de terroristen een tweede Jozef Romano, dode, gewichtheffer heeft geëist. 11.00 tot 12.00 uur: De met de commando’s komen goed op gang. Een voorstel om de gijzelaars vrij te laten voor een ongelimiteerd bedrag en voor een eveneens ongelimiteerd aantal Westduitse gijzelaars wordt afge wezen. 12.00 uur: Het ultimatum loopt af. De terroristen verlengen de periode met één uur, waarin nieuwe onderhandelin gen door verschillen.de groepen betrok kenen zonder resultaat blijven. 13.00 uur: Het ultimatum wordt opnieuw verlengd. Nu tot 15.00 uur. TELEVISIE 14.00 uur: De Westduitse televisie staakt de rechtstreekse uitzendingen met de camera, die op het appartement van de Israëlische ploeg is gericht, omdat de Arabieren kunnen volgen wat er alle maal gebeurt. 15.00 uur: Het ultimatum wordt voor de derde keer verlengd. Nu tot 17.00 uur. 15.30 uur: Een rondgang langs de hekken van het Olympische dorp leert, dat de vlaggen nog altijd niet halfstok hangen. 16.00 uur: Een groep Israëliërs demon streert buiten het dorp dicht bij de ingang naar de Connolystraat. Een Is raëlische zwemster roept geëmotioneerd uit: „Het waren mijn sportvrienden. Ze hebben er twee vermoord. Vraag alsje blieft niet naar mijn naam, want dan breng je mijn leven in gevaar.” 16.10 uur: Op het balkon van het Israëli sche appartement worden enkele men sen waargenomen. Zuidkoreanen willen naar hun woning, die naast die van de Israëliërs ligt. Zij krijgen geen toestem ming. 16.20 uur: Walter Tröger, burgemeester van het Olympische dorp, komt naar de uitgang van het dorp. Journalisten stro men daar samen, maar Tröger keert weer terug. 16.47 uur: Het uur U nadert. Een groep Bij het wachtlokaal aan die poort kwam een patrouille van de Bundeswehr terug, het geweer nog in de aanslag. Lichten priemden vanuit de verte. Een ambulance met ziekenbroeders en politiemannen gierden weg, richting München. Camera mannen en fotografen knalden driftig met hun lampen. Na een pauze klonken er opnieuw salvo’s uit de duisternis, niet zo ver van de poort vandaan. De Arabische regeringen waren gisteren terughoudend in hun commentaar op de gebeurtenissen in München. Alleen ko- ning Hoessein van Jordanië verklaarde openlijk dat hij het optreden van de Zwarte September-beweging beschouwt als „een afschuwelijke misdaad”. UPI- correspondent Ray Wilkinson werd giste ren door Libanon uitgewezen, nadat hij had bericht da Israel waarschijnlijk in Syrië vergeldingsacties zal uitvoeren. Och tendbladen in Libanon gingen er in hun koppen en berichten nog van uit dat de Israëlische gijzelaars ontkomen waren Het onafhankelijke blad „l’Orient du jour" schreef in een hoofdartikel dat de gebeurtenissen in München ertoe bijdra gen dat aan alle bemiddelingspogingen in het conflict rond het Midden-Oosten een einde zal komen. De krant merkte verder op dat „overdreven verklaringen” van de leider van de Egyptische ploeg niet doen vergetend dat de eerste officiële contactne tussen West-Duitsland en Egypte sedert de h ervatting van de betrekkingen in München plaatsvonden (bij het bezoek van de bekende journalist en medewerker van president Sadat, Heikal). Heikal ha4 in zijn gesprekken met Westduitse politici naar de beste wegen voor het liquideren van het Palestijnse vraagstuk gezocht. Syrië heeft West-Duitsland de schuld gegeven van de tragedie in München en heeft de Palestijnse guerrillastrijders die daarbij betrokken waren, martelaars ge noemd. Het commentaar werd gegeven via de officiële radio-Damascus. Op zoek naar h°ge rente? Wat vanavond met vernieuwde moet worden gezegd, is: stop het stop het doden overal in de we- Volgens mr. Van Agt zullen dat er veel zijn, gezien de talrijke verzoeken om in lichtingen over de nieuwe functie die bij zijn ministerie zijn binnengekomen. Voor de nieuwe functie komen ook niet-juris- ten in aanmerking. In de rechtszaal zullen de verkeers schouten optreden in een zwarte toga, om niet de indruk te laten ontstaan dat de verkeersschout de mindere Is van de offi cier van Justitie. De nieuwe functie is volgens minister Van Agt nodig geworden, omdat het OM het werk door het grote aantal verkeersdelicten niet snel genoeg meer zou kunnen verwerken. Een auto van de Westduitse politie gaat met een gevangengenomen guer rilla van het vliegveld terug naar München. opening van zijn campagne in Zuid-Cali- fornië zou houden. „Het is geen goede avond voor een politieke bijeenkomst”, zei George McGovern tot een gehoor van 4500 mensen, meest jongeren. „Het zijn niet alleen negen jonge atle ten die omkwamen, het was een stuk van de overgebleven hoop In de wereld op vrede, kracht doden, reld.” President Nixon sprak zijn „diepgevoeld medeleven” uit met de verwanten van de Israëlische en Duitse slachtoffers van het vuurgevecht in München. Het Ameri kaanse staatshoofd had eerder zijn grote verontwaardiging geuit over de aanval op de Israëlischs ploeg. (ongeveer 13) Westduitse scherpschut ters, gekleed in trainingspakken en be schermd met kogelvesten, begeeft zich naar het Israëlische appartement. Ze zetten helmen op en nemen strategische posities in. 16.50 uur: De toeschouwers worden door politie en militairen teruggeduwd. En kele keren dreigt het cordon te worden doorbroken. Het houdt tenslotte toch stand. 17.00 uur: Er klinken geen schoten. 17.05 uur: Een Arabische delegatie gaat met de terroristen praten. 17.19 uur: De schutters trekken zich te rug. 17.25 uur: Enkele schutters klimmen op het dak van het appartement van de Zuidkoreanen. 17.30 uur: De Olympische bewakings dienst vormt binnen de afrastering een cordon. 17.48 uur: Twee schutters dringen het ap partement van de Israëliërs binnen. 17.50 uur: Beide schutters komen weer naar buiten. 18.11 uur: De beneden. 18.23 uur: Voor het eerst sinds anderhalf uur hebben de onderhandelaars weer contact met de terroristen. 18.48 uur: Zes schutters verlaten het af gezette gebied rond het Israëlische ap partement. 19.50 uur: Bekend wordt gemaakt, dat de Egyptische ploeg het Olympische dorp heeft verlaten. Tot 21.45 uur blijft het vrij rustig. 21.45 uur: Een bus rijdt voor het Israëli sche appartement. De terroristen leiden de geboeide gijzelaars de bus in en stappen zelf ook in. 21.55 uur: De eerste van de drie helikop ters vertrekt vanuit het Olympische dorp. 22.05 uur: Het begin van het drama, dat gisteravond laat het leven van elf Is raëliërs van een politieagent en vier terroristen eiste. Vanaf dat moment worden zeer regelma tig op radio en tv onvolledige berichten over de schietpartij doorgegeven. De vrees, dat de gijzelaars iets is overko men, groeit. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 3.09 UUR: Begin van de persconferentie, waarop eindelijk de fatale gebeurtenissen wor den verteld. De Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap George McGovern heeft niet de tekst uitgespro ken van de politieke rede die hij ter /4’ Sn

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3