beeld Rampdag Voortaan wellicht in München bij Dachau Onderzoek prijsafspraken veerdiensten Engels Kanaal ff Geen vlaggen voor prins Claus ■1 I I IO t Zweedse premier bedreigd met moord SCHIETPARTIJ NA OVERVAL IRA wil alleen OP BANK IN aanslagen tegen AMSTERDAM Britse troepen veroordeeld Henry Kissinger naar Moskou Pater Berrigan en zuster McAlister F'. Haarlemse agent begraven I J H x iw I WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1072 99 Represaille-acties 5 r r e d ft k h N o: d K - - Het drama rond de Olympische Spelen werd gisteren op de voet ge volgd door de persfotografen. Enkele van de sprekendste foto’s geven wij hier van links naar rechts weer. Allereerst ziet men een scherp schutter van de politie in burgerkleding, die zich met een telescoop- geweer naar het Israëlische woongedeelte in het Olympische dorp begeeft, daarnaast demonstrerende leden van de joodse gemeente in München, die afgelasting van de Spelen vragen, vervolgens de West duitse minister van Binnenlandse Zaken Genscher (tweede van links) temidden van een groep onderhandelaars, die zich tot een Arabische terrorist wendt, die zich uit een venster buigt. De volgende foto, wederom links, geeft een beeld van met machinegeweren bewapende agenten van politie, die zich tegenover het Israëlische verblijf hebben geposteerd. De voorlaatste opname toont de bus, waarmee de Ara bische guerrilla’s en de gegijzelden naar het NAVO-vliegveld Fürstenfeldbrück bij München reden. Tenslotte het moment waarop een doodkist uit het Olympische dorp wordt gedragen met het stoffe lijk overschot van een van de Israëlische sportlieden. J-'" o WO ml Hl F d (Van onze redacteur in Jeruzalem) 1 J Volgens berichten uit de Libanon zal Israel represaille-acties ditmaal op Syrië richten. Dit bericht hangt kennelijk sa men met de toenemende activiteiten van Palestijnse guerrilla’s langs de Syrisch- Israelische grens. n v d f: i< js wapende actie in overleg met de Israëliërs en waarschijnlijk wel op hun aandrang en met hun adviezen is uitgevoerd. BELFAST. (UPI en Reuter) De voor lopige vluegel van het buiten de wet gestelde Ierse Republikeinse Leger (IRA), zal binnenkort de aanslagen op niet-mili- taire doelwitten beperken en zich concen treren op het aanvallen van Britse troe pen. Dit is gisteren vernomen uit kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de leiding van de voorlopige vleugel van de IRA. Zeker twee Italianen liepen verwondin gen op. Zij zijn naar een ziekenhuis gebracht. Een van de overvallers is nog voortvluchtig. Er is ook een meisje gear resteerd, dat op straat stond en dat moge lijk met de daders contact onderhield. Om één uur ’s middags werd de rouw dienst gehouden in de .Teugdkerk en daar na volgde de teraardebestelling op de Algemene begraafplaats, waarbij enige honderden van hun meeleven getuigden. Leidsche wol. De resultaen van de Leidsche Wolspinnerij nv in het lopende boek jaar zijn niet ongunstig. De president van de raad van beheer A. Verhoef, die dit op de jaarvergadering meedeelde, merkte daarbij op dat op het ogenblik over de gehele wereld een grote vraag naar handbreiwol bestaat. In Nederland was de vraag in het afgelopen boekjaar al aanmerkelijk groter dan in het voor gaande jaar. Een probleem voor de on derneming is de verkoop van wol tegen dumpprijzen in Frankrijk, waar op het ogenblik weinig aan te doen valt. In het lopende boekjaar zal de Leidsche Wolspinnerij voor ongeveer 1 miljoen investeren, zo werd nog meegedeeld. Wegens het ontbreken van het vereiste quorum zal op 20 september een tweede vergadering worden gehouden ter behan deling van een statutenwijziging. Voor gesteld wordt o.a. de aandelencoupures te wijzigen van 500 in f 100. De radiostations van de Palestijnse or ganisaties in Damascus, Bagdad, Cairo en Tripoli spraken in jubeltoon over de moord in München. De Egyptische bladen Al Ahram en Al Akhbar besteedden in hun redactionele commentaren vooral aan dacht aan de Israëlische misdaden tegen de Arabieren en noemen in het bijzonder de brand in de Aksa-moskee in 1969. w geland, Frankrijk, België, Nederland en Scandinavië. De Britse regering heeft klachten gekregen dat de tarieven van verschillende rederijen die op een route moeten concurreren gelijk zijn, ongeacht de afstand of de voorzieningen aan boord van de schepen. De enige uitzondering is de hovercraft(jienst van 'n Scandinavische onderneming. Het onderzoek van de mo- nopoliecommissie zal zich uitstrekken tot alle diensten vanuit havens tussen Felix stowe en Southampton en tussen Neder land en Cherbourg. Kort voor het middaguur drongen vier of vijf Italianen de Amro-bank aan het Valeriusplein binnen. Even later maakten zij zich met een zak Vol geld uit de voeten in een Fiat 125, kenteken 73-15- FD. De wagen werd echter door de terstond aanwezige politie onder schot genomen en kwam niet verder dan de kruising Valeri usplein - Koninginneweg - Emmalaan. Volgens ooggetuigen schoten de overval lers terug. Dit besluit van de leiding van de voor lopige vleugel van de IRA zou genomen zijn onder druk van rooms-katholieken in Belfast en Londonderry, die van de guer- rilla-activiteit de meeste last hebben en dit beu worden. Bovendien zouden er in de voorlopige vleugel van de IRA twee stromingen zijn: Eén vóór voortzetting van de aansla gen op niet-mllitaire doelen en de andere tegen voortzetting. Men zou een compro mis hebben gesloten, dat neerkomt op verheviging van de aanvallen op Britse troepen en opvoering van de activiteit van sluipschutters in stadsgebieden. SAN CLEMENTE. (Reuter en hass) Henry Kissinger, Nixons speciale advi seur voor veiligheidszaken, gaat zondag naar Moskou en zal daar drie dagen overleg plegen met de Russische leiders. Dit is gisteren bekendgemaakt in San Clemente waar president Nixon op het ogenblik verblijft. Kissinger vliegt op 8 september naar München voor besprekingen met bonds kanselier Willy Brandt van West-Duits- land en andere Westduitse autoriteiten, onder wie ook leiders van de oppositie. Vandaar vliegt hij door naar Moskou. De perschef van het Witte Huis Ronald Ziegler verklaarde dat Kissinger met de leiders in het Kremlin onder meer van gedachten zal wisselen over de veiligheid in Europa, de oorlog in Vietnam en het vastgelopen vredesoverleg, de kwestie van de handelsakkoorden tussen beide landen en de plannen voor de onderhandelingen tussen de VS en de Sovjet-Unie over beperking van strategische bewapening. De minister van Voorlichting, Sjimon Peres, zei dat langzamerhand de gehele wereld kennis leert maken met de ware aard van de Palestijnse terreur. Groot is de verbittering over de weigering van de Egyptische vice-president Sidki om be hulpzaam te zijn bij het redden van de Israëlische gijzelaars, zoals de woordvoer der van de Westduitse bondsregering, Konrad Ahlers, heeft bekendgemaakt. De Israëlische radio zendt vandaag al leen rouwmuziek uit. De radio is de gehele nacht in de lucht gebleven. De Israëlische aanpak die bij de ontzetting van het Sabena-vliegtuig enige maanden geleden op het vliegveld Lod slaagde, is nu in München mislukt. Aangenomen moet worden dat de ge- STOCKHOLM. (Reuter) Premier Olof Palme van Zweden en twee leden van zijn kabinet worden sinds gisteren bewaakt, naar aanleiding van een telefo nische bedreiging tegen hun leven. Lager resultaat KNSM. Het exploitatiere sultaat van de KNSM over het eerste halfjaar 1972 heeft niet a an de ver wachtingen voldaan. Al in de jaarver gadering werd een indicatie gegeven dat de resultaten van de zeebedrijven ach terbleven. Dank zij bijzondere baten is de nettowinst in het eerste halfjaar maar weinig lager dan die over hét eerste halfjaar van 1971. In verband met de omstandigheid dat bijzondere baten voor uitkering aan aandeelhouders in aanmerking komen, zal de agioreserve ten belope van 4 percent van het geplaatste kapitaal tot uitkering worden gebracht. De aldus uit te geven aandelenbewijzen zullen divi- dendgerechtigd zijn vanaf 1 januari 1972, zo deelt de directie mee in een tussentijds bericht. DEN HAAG. In verband met de gebeurtenissen in München heeft de rege ring geheel in overeenstemming met de gevoelens van prins Claus, die vandaag jarig is besloten niet de vlaggen van de regeringsgebouwen uit te steken. Prinses Beatrix en prins Claus hebben besloten om niet zoals in hun voorne men lag van 7 tot 11 september naar München te gaan voor een bezoek aan de Olympische spelen. Het telefoontje werd maandagavond ontvangen van een onbekende man. Hij zei dat hij Palme, minister van Buiten landse Zaken Krister Wickman en minis ter van Binnenlandse Zaken Eric Holmq- vist binnen 24 uur zou vermoorden. Men vermoedt dat de bedreiging ver band houdt met de deportatie van een Taiwanees naar de Verenigde Staten. De Taiwanees, de 35-jarige architect Tzoe-Tsai Tsjeng, werd maandag uit Stockholm naar Amerika gedeporteerd om daar een gevangenisstraf uit te zitten wegens poging tot moord in 1970 op de toenmalige vice-premier van Taiwan, die in de VS op bezoek was. (Van een onzer verslaggevers) LONDEN. De monopoliecommissie van de Britse regering gaat een onderzoek instellen naar vermeende prijsafspraken tussen rederijen die veerdiensten over het kanaal onderhouden. De rederijen zijn het gezamenlijke eigendom van staatsbedrij ven en particuliere ondernemingen in En- AMSTERDAM. Bij een bankoverval in Amsterdam-Zuid en een daarop vol gende achtervolging van de overvallers is het kort na het middaguur op het Valeri usplein bij de Koninginneweg tot een schietpartij gekomen tussen de daders en de politie. HARRISBURG. (Reuter) Pater Phi lip Berrigan, een activist tegen de oorlog in Vietnam, is gisteren tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van brieven in en uit zijn gevangeniscel in het kader van een „kom- plot, de adviseur van president Nixon, Henry Kissinger, te ontvoeren.” Zuster Elizabeth McAlister, die volgens de Amerikaanse regering deel heeft uitge maakt van het komplot is tot een jaar en een dag gevangenisstraf veroordeeld eveneens wegens het smokkelen van brie ven. De Amerikaanse regering heeft voorts verklaard, dat zij geen verdere poging zal doen pater Berrigan, zuster McAlister of de zes anderen in het komplot schuldig te doen bevinden in verband met ernstiger aanklachten die verband houden met het zogenoemde plan om Kissinger te ontvoe ren. HAARLEM Gistermiddag is in Win terswijk begraven de 19-jarige Haarlemse politieagent Cor Jumelet, die is omgeko men b(j de brand in hotel Victoria in de nacht van dinsdag 29 op woensdag 30 augustus. JERUZALEM. De Israëlische rege ring is vanmorgen in spoedzitting bijeen gekomen. Voor het begin van de zitting van het kabinet zei de minister van Bin nenlandse Zaken, Joseph Burg, dat een uitvoerig gemeenschappelijk Duits-Isra- elisch onderzoek over de ramp in München moet worden ingesteld. „In het vervolg zullen wij wellicht niet meer spreken over Dachau bij München, maar over München bij Dachau”, aldus minis ter Burg. s' 5 r SS 7 7/,//^'^ 7 r'/

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4