Haagse comedie heeft zich SPANNENDE „INBREKER als geëngageerd verkleed Verrassend goed spel van Rijk DRUK POPSEIZOEN VERWACHT ZESDE ZOMERCONCERT donderdag 14 september 1972, 20.15 uur dirigent solist Leak Thorens Ortofoon Alphenaar Alphenaar 1575.- HETHOGEOUIN PIANO’S: Parttime strijkers Brabants Orkest Ontcijfering hiërogliefen herdacht 15 14 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 19 72 Gefantaseerd Kunst uit de kolonie 3 topmerken Rob Clous in Alkmaar I 4 Gezellige zalenakkommodatie DEN HAAG Vier jaar geleden stak de Praagse filosofiestudent Jan Palach zich in brand om de Tsjechen te inspireren tot verzet, toen de Rus sen en andere „broedervolken” hun land waren binnengetrokken. Wie daar nog wakker van ligt, mag het zeggen. Over deze onverschilligheid brengt de Haagse Comedie een stuk, dat „Jan Palach” heet en dat gisteren in première ging in het HOT. Het is mij onduidelijk waarom dit gedaan is. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 1 Noordhollands Philharmonisch Orkest IN DE RACE om wie de eerste zal zijn die in dit seizoen van vaderlandse produkties zijn film op het doek brengt heeft Parkfilm met „De inbreker” royaal gewon nen. Dinsdagavond is de door Frans Weisz geregisseerde film voor genodigden gedraaid, donder dag is hij in tien bioscopen, waar onder het Amsterdamse City in première gegaan. En naar het zich laat aanzien start daarmee een succesvolle reeks voorstellingen, een veronderstelling die niet al leen gebaseerd is op de opgewekte stemming waarin de bezoekers van de besloten voorstelling bij het zien van „De inbreker” kwamen te verkeren, maar ook op het pakket van goed gedoseerde attracties, waarmee de film van Frans Weisz een groot publiek zal weten te boeien. Opgestaan N achtvoorstellingen in een aanbieding CN vraag folder ygjfrnet menusuggesties! iL in Amsterdam J. HEIJER van de ge- Ra- (Van onze correspondent) Rijk de Gooyer als Glimmie Jennifer Willems als Slofje in „De inbreker" van Frans Weisz. steedi elopp» le ad- brie! De gevleugelde woorden: „Je tiens l’af- faire ik heb het onder de knie!”, welke Champollion op die septembermiddag van 1822 uitriep, staan aan het eind van een eeuwenlange speurtocht en aan het begin van de hedendaagse Egyptologie. „Je tiens l’affaire” is de titel van een kleine exposi tie in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Dit museum, waar de Nederlandse Egyptologie is geboren, onderhield nauwe contacten met Champollion en de Franse school. Behalve een handschrift van de grote ontcijferaar zelf, wordt op deze tentoonstelling een afgietsel van de Steen van Rosette getoond, de beroemde inscrip tie met behulp waarvan de hiërogliefen zijn ontcijferd. Documenten en gravures Lou van Rees: „Als je geen contract hebt ben je nergens zeker van. Ik liet me eert paar maanden geleden voor de tv ontvallen dat ik met The Who bezig was. De concurrentie zat dezelfde dag in Lon den om 1.000 dollar meer te bieden. En ik was The Who kwijt." Lou van Rees organiseerde het afgelo- zijn het sinistere meneer van Borsen (Bob Lange), later door de politie voor Prijs 3095,— 3160,— 3310,— 3325,— 3260,— 3290,— 3220,— 3205,— 3730,— 4125,— 4365.— piano’s Een complete stereo- installatie losse componenten samen 1875, Als complete set Weer zo’n aanbieding van: NACHTvoorstelllngen waar „The voor huwelijksdiners, recepties, enz. GÉÉNZAALHUUR! PORT SHERRY-VERMOUTH nog steeds 1.- DE GEHELE WEEK GEOPEND! WIJK AAN ZEE Rijkert Aertszweg 50-tel.02517;322of 341 40 meter boven zee! van het Dirk van den Broek-concern als „Jan Palach” kunnen ook Nederlan ders bij elkaar improviseren. Maar daar komt de Haagse Comedie niet op, dan wel gunt zich er de tijd niet voor, dan wel is geestelijk lui. Ik betwijfel echter of de Comedie wel zo’n verontwaardigde, woe dende club kan zijn. Laat zij zich bij haar stiel houden en zich niet vermommen voor een gelegenheidsengagement. Dat is travestie. De Haagse Comedie als Pip Simmons verkleed. Om je rot te lachen. pen seizoen concerten met ongeveer 30 groten uit de lichte- en popmuziekwereld. Artistiek en financieel was Shirley Bassey een hoogtepunt voor hem maar recente lijk trok Andy Williams ook volle huizen. Miskleunen heeft Van Rees nauwelijks gemaakt. Eigenlijk maar één grote: T- Rex. Voor het komende jaar belooft hij minstens 30 attracties. Zijn eerste popa- vond is zondag 24 september in het con certgebouw: Curved Air met zangeres Sonja Kristina. In het voorprogramma de Nederlandse formatie Tag Rag. Eind september toert Theodorakis weer door het land en 15 oktober zit Strawbs voor Van Rees in het concertgebouw. Een maand later Fleetwood Mac. In 1973 komt er ook weer een Gale en een Concert of the Year want die hebben er het vorige seizoen mede voor gezorgd dat de Amster dammer spreekt van een seizoen waarin hij „verschrikkelijk goed” heeft gedraaid. Hij voelt er niet veel voor om in het kader van de Fifty’s Revival rocksterren Type Hyaku 105 Akademik Romantik 110 Harmonie 114 K Gavotte Chidori Mikado 104 E 108/5 gebruikte HANS VONK JAN WIJN - piano PROGRAMMA: Beethoven Ouverture Egmont; Beethoven Pianoconcert no. 5; MozartPosthoorn Serenade. Entree f 3.50 (a.i.). Kindeern tot 12 jaar 1.C.J.P. geldig. Kaartverkoop en plaatsbespreken bij het Concertgebouw, Lange Begijnestr. 13, van 103 uur, telefonisch 320994 van 123 uur. verloedering van de Swieps” van Eric Terpstra, „Het compromis" van Philo Bregstein en „Monsieur Hawarden” van Harry Kümel, misschien ook om dat te hoog gegrepen werd in een periode dat de Nederlandse speelfilm verre van populair was. Met „De in breker” is in ieder geval die „fout” niet herhaald, hoewel ook weer niet door allerlei concessies aan het publiek naar ?en goedkoop of gemakkelijk succes is gestreefd. Er is een allerplezierigste ontspan- aingsfilm ontstaan vol verrassingen, sensatie, humor en met een dankbaar gebruik van het rosse Amsterdamse wereldje, waarin Defresne zijn roman gesitueerd heeft. Veel van het slagen van deze luchtige thriller moet gezocht worden in het sluitende script dat producent Du Mée samen met Chiem van Houweninge uit het boek distil leerde. Maar uiteindelijk komt de meeste eer toch Frans Weisz toe die op een uiterst pittige manier en in hoog tempo de ingewikkelde intrige verfilm de en vooral een voortreffelijk spel- regisseur is blijken te zijn die van de meeste van zijn acteurs opvallend ster ke creaties heeft weten af te dwin gen. Dat geldt vooral voor Rijk de Gooyer die met een verbazingwekken de routine, souplesse en plastiek. Glim mie speelt, de „Prosper” (uit het liedje van Chevalier) van de Zeedijk, de handige jongen en notoire inbreker die gevreesd en geliefd is in het milieu en zich bekwaam weet te manoeuvreren uit een tweetal valstrikken, eerst door uit Champollions tijd brengen de grote Egyptoloog en zijn werk weer tot leven. De uitvoerige, begeleidende teksten samengevat in een gids, welke in museum verkrijgbaar is. Het Rijksmuseum van Oudheden, penbrug 28 in Leiden (tel. 01710-46246) is dagelijks geopend van 10-17 uur, op zon en feestdagen van 13-17 uur. HAARLEM. De Haarlemse kunste naar Rob Clous exposeert tot en met 5 oktober kleuretsen en polyester paneeltjes in galerie Bon-Ap’art, Nieuwlandersingel 48 in Alkmaar. Tegelijkertijd worden plastieken van Han Faken getoond. Concertgebouw Haarlem Het Eindhovense ensemble (in 1968 op gericht) heeft muzikaal een goede naam, maar zit in geldnood. Het Brabants Orkest heeft vier vakatures bij de strijkers, die het niet gaat opvullen door vier volledige krachten aan te trekken, maar door 13 leden van het Barokerrsemble te engage ren. De 13 nemen de verplichting op zich een aantal concerten met bijbehorende repetities in het Brabants Orkest mee te spelen. De betrokkenen menen dat de homogeniteit van het Brabants Orkest door deze maatregel niet geschaad zal worden. Tot die attracties zal misschien niet direct het feit gerekend kunnen wor den dat „De inbreker” zijn stof ont leent aan een roman van August De fresne die meer bekend is bij het to- neelminnend publiek als dramaturg en leider, maar, naar blijkt, veel te weinig aandacht gekregen heeft als auteur van populaire romans. Het is de ver dienste van Rob Du Mée geweest de levendige en boeiende verteller van o.m. detective-verhalen die Defresne was, herontdekt te hebben door zijn keuze van onderwerp voor een nieuwe speelfilm van zijn onderneming Park film te hebben laten vallen op „De inbreker”, een in 1961 verschenen ro man over het rosse leven van Amster dam, waarin misdaad een grote rol speelt. Parkfilm heeft in het verleden, naar publiek succes gemeten, niet zo geluk kig geopereerd met speelfilms als „De de de hem uitgezet. Van Borsen, een schatrijke bankier met een duister oorlogsverleden en een nog duisterder heden, geeft Glimmie de opdracht zijn stiefdochter Fanny (Wil- leke van Ammelrooy) die van huis weggelopen is, voor hem op te sporen. Glimmie, altijd vergezeld van zijn trouwe lijfwacht De Bonk (Jon Blu- ming), ruikt onraad en komt er al gauw achter, dat Van Borsen het ver dwenen meisje wil vermoorden omdat ze teveel weet van zijn troebele poli tieke activiteiten. De moord kan dan gemakkelijk in Glimmies schoenen ge schoven worden als deze vaak met Fanny gezien wordt. Later, als Fanny inderdaad vermoord is, gaat de recherche van de „inbreker” gebruik maken om achter het geheime leven van de onaantastbare Van Bor sen te komen en daarzelf bij buiten schot te blijven. Tot tweemaal toe dreigt Glimmie dus de dupe te worden van instanties die hem maatschappelijk veroordelen, maar wel van zijn han digheid en bekendheid met het milieu willen profiteren. Maar tot tweemaal toe is Glimmie hen te slim af en hij eindigt met veel geld en een aardig vriendinnetje in een luxe-zeiljacht. Dat vriendinnetje is Slofje, een minderjarig hulpje dat bij Glimmie in dienst komt als hij met zijn gabberd De Bonk gebroken heeft. Hoe zij van een slordig en onaanzien lijk meisje onder leiding van Glimmie als een tweede Pygmalion tot aantrek kelijke jonge vrouw evolueert, is een allervermakelijkst intermezzo dat de actrice Jennifer Willems die ontwape nend en met veel improviserende de tails Slofje speelt, bijna de avond deed stelen. Het opvallende van De inbreker” is nl. dat scenaristen Du Mée en Chiem van Houweninge plus regisseur Frans Weisz voortdurend als de gang van zaken dreigt te verslappen of als een hoogtepunt bereikt schijnt te zijn nieu we injecties toedienen, waardoor de intrige van richting verandert, en voor onverwachte verrassingen zorgt. Weisz heeft samen met cameraman Ferenc Kalman-Gall aan dit snel wisselen van stemmingen en kansen zijn regie aan gepast en de film is daardoor bijzonder levendig en van een meeslepend tempo geworden die gemakkelijk enige ondui delijkheden, inzinkingen en minder lo gische verwikkelingen doet vergeten. Naast de genoemde acteurs komen we nog bekende namen tegen als Han Bentz van den Berg, Annie de Lange (als een mooie, volkse moeder van Glimmie), Sylvia de Leur, Henk Rig- ters en Ronnie Bierman, maar de top prestaties blijven in handen van Rijk de Gooyer en Jennifer Willems, terwijl ook Frits Lambrechts die een onortho doxe inspecteur van politie met de nodige achteloosheid speelt, opvalt. Als vlotte misdaadcomedie heeft „De in breker” alles mee om een „long run” te halen: een boeiend verhaal, goede acteursprestaties, schilderachtig milieu en een vakmatig gemak van filmen dat maar een enkele keer in de Nederland se speelfilm bereikt werd. DE BESTE zijn te vinden in De Uitkijk, Buster Keaton’s onvergefelijke cameraman”, 44 jaar oud, maar nog springlevend vertoond wordt; in Studio K. waar Costa Gravas’ „Z” met Yves Montand en Jean-Louis Trintignant zijn vierde week ingaat en in The Movies die Fellini’s „Giulietta van de geesten” heeft geprolongeerd. Prolon gatie ook in Kriterion dat voor de vijfde week Godard’s „Le weekend” op het nachtelijke programma houdt. In de Steven McQueen-serie in Ca lypso is „Heil is for the heroes” van Don Siegel aan de beurt, terwijl Ciné- tol een van de favoriete westerns van Wim Verstappen laat zien, n.l. „Hour of the gun” van John Sturges. Voor Bunuel-vereerders geeft Cineac, kort voor vertoning van de film op de VPRO-televisie (op a.s. donderdag) „Het dagboek van een kamermeisje” en voor de liefhebbers van griezelen staat Cine D klaar met „The Corgon”, een Hammer-productie met Peter Cushing en Christopher Lee. en wij en op onder op dat meld.' orzen- maakt komt, beslist geen acteurs en actrices van de Haagse Comedie, of van welk ander gevestigd gezelschap dan ook. Als de Haagse Comedie zich sociaal kwaad wil maken, waarom dan niet aan de hand van specifiek Nederlandse wan toestanden. Er zijn er genoeg. En een stuk DE NIEUWE NEDERLANDSE FILM „De inbreker” van Frans Weisz die in City (City Film Produktie Maatschap- py N.V. is een van de mede-producen- ten) in premire is gegaan en waarover hierboven meer informatie, heeft dez week hoogstens concurrentie van de Franse gangsterfilm „De onderwereld rekent altijd af” („L’Ardoise”) van Claude Bernard-Aubert die in het Rembrandtplein Theater is ingezet. Men mag echter aannemen dat het publiek bij een dergelijke keuze het eigen milieu van Zeedijk en Amster damse misdaad in „De inbreker” ver kiest boven de gefantaseerde en naar Amerikaans model getekende Parijse gangsterwereld. UTRECHT. Met het concert van Frank Zappa en zijn 26 Hot Rats op zondag 17 september in de Haagse Hout- rusthallen is het hek van de „pop”dam want de drie belangrijkste organisatoren Paul Acket, Lou van Rees en Berry Visser hebben tientallen topgroepen en solosterren gecontracteerd. Het worde11 drukke maanden voor de popfanaat. Hier onder geven de organisatoren vast wat namen prijs. Maar niet alles, want met loslippigheid hebben ze elk nare ervarin gen. van weleer naar Nederland te halen om de eenvoudige reden dat hij niet zo gek is op die muziekstijl. Mojo, het bureau van Berry Visser en Leon Ramakers denkt er anders over. Half oktober komen de Everly Brothers weer naar ons land voor twee optredens: de 14e in Alkmaar en een dag later in Sittard. Voors wordt verklapt dat Neil Young begin volgend jaar verwacht en ervoor het duo David Crosby en Graham Nash. Nog dit jaar zal het schitterende soul-koppel Ike and Tina Turner komen en 30 september is er in Amsterdam een nachtconcert van Jeff Beck’s nieuwe band. Eind volgende maand toert Red Wing door de lage landen. Leon Ramakers, de 24-jarige rechter hand van Berry Visser, noemt het concert van Randy Newman artistiek (zeker niet financieel) een hoogtepunt in het afgelo pen seizoen. Frank Zappa, die met zijn Mothers in november in de Ahoy-hal Verder gaat er in Calypso een klucht, waarvan men.de ouderdom kan uitrekenen aan de hand van het feit dat Sharon Tate, de in ’69 vermoorde echtgenote van Roman Polanski er de vrouwelijke hoofdrol in speelt. „Opge staan. plaats vergaan” heet de interna tionale klucht die eerder „12 plus 1 is 3” werd genoemd en de bekende intri ge weer eens verteld van een erfenis, die verstopt is in een van dertien identieke stoelen. Heinz Rühmann heeft er ooit al eens triomfen in ge vierd en nu tracht Vittorio Gassman dit succes te herhalen in een comedi- antenstijl die nog veel ouder is dan de film-zelf. De bekende „schnabbelaars” van naam in de Europese filmindustrie. Vittorio de Sica en Orson Welles, die geen rol schuwen, zijn ook aanwezig, maar kunnen het wrakke bouwwerk van regisseur Nicolas Gessner niet van totale ineenstorting redden. Het stuk is ontstaan uit improvisaties door acteurs van het Open Space Theatre in Londen, die vastgelegd zijn door de schrijvers Alan Burns en Charles Maro- witz. Deze tekst is vertaald en in een Nederlandse situatie gezet door Peter Hoeksema, (toegegeven dat heeft hij erg leuk gedaan). Men laat een toneelspeler zien, die zich oprecht bezighoudt met Palach’s daad. Hij is wat men noemt geëngageerd. Hij ziet die betrokkenheid kapotlopen op onverschilligheid van de omgeving: andere spelers en het publiek. Die onverschilligheid wordt gesymbolieerd met een stroom van reclamekreten en andere cliché-uitdrukkingen. Het stuk lijkt de schuld van onze onverschilligheid vooral op de televisie en reclame te willen schuiven (het sterft in deze voorstelling van de tv-toestellen). Wat een onzin. Na verloop van tijd zijn we nagenoeg alle rampen vergeten, die ons niet persoonlijk en op traumatische wijze hebben getroffen. Het Leven Gaat Door. Maar dat schijnen het Open Space Theatre, Marowitz, Burns, Hoeksema, re gisseur Cees Coolen, zijn spelers, de Haag se Comedie ons te willen verwijten. De gotspé! En wat een druk gedoe om iets aan te tonen, wat we al lang weten. Persoonlijk komt mij het commentaar van aanvoerder Nico Spits van ons natio nale hockeyteam op de moordpartij in München voor als een veel indringender en dramaturgisch verantwoord voorbeeld van onverschilligheid: „Het enige wat ik constateer is dat het rustig moet worden in het Olympisch dorp, zodat ik lekker in de zon kan liggen”, heeft hij gezegd (Algemeen Dagblad; 6 sept.). Ik vermoed dat iemand van de Haagse Comedie het stuk in het Open Space Theatre heeft gezien en er enthousiast over was. Hij kan ontdaan zijn geweest over ’s werelds onverschilligheid, wellicht verrukt van de aanpak van Burns en Marowitz. Maar het (boze) vermoeden maakt zich van mij meester, dat men het vooral heeft gekozen omdat het HOT zich er zo goed voor leent. Op vier speelvlak ken verbonden door grillig lopende paden speelt het stuk zich af; het publiek zit op de grond middenin; begeleidende geluiden komen overal vandaan en de spelers kun nen lopen dat het een aard heeft en ook nog tussen het publiek komen. Wat doen ze hun best. Hans Culeman moet in priesterpak met daaroverheen een zalmkleurig damescorset zelfs stuiptrek kend over de vloer rollen aan de voet van een altaar, waarop een televisietoestel als tabernakel en een goudvissenkom als mis saal staan. Ook aan de andere spelers is duidelijk te merken dat het instuderen van de destijds ooit geïmproviseerde tek sten veel moeite heeft gekost. En Jaap Wieringa staat zich hevig in te leven in de rol van oprecht geëngageerd acteur. En waarachtig het lukt hem nog ook (als hij de brief voorleest die Palach heeft nage laten om zijn daad te verklaren) om de zaal iets van ontroering over te brengen, zij het helaas geen geëngageerdheid. Want waar blijft achter al die moeite de grote verontwaardiging, die achter elk stuk politiek of sociaal theater moet staan? Waar blijft de grote woede die acteurs ertoe drijft om zich op het toneel kwaad te maken over maatschappelijke misstanden? Die woede heb ik dezer da gen wèl gezien in het Mickerytheater bij Pip Simmons in de „George Jackson Black and White Minstrel Show” en bij het Portable Theatre in „England’s Ire land”. Maar wie je ook in Mickery tegen- DEN BOSCH. Financiële moeilijkhe den bij het Eindhovense Barokensemble en bezettingsmoeilijkheden bij het Bra bants Orkest zijn door de betrokkenen opgelost op een wijze, die door ingewijden wordt gezien als een test van de door velen gewenste vernieuwing van het or- kestbestel. Jaap Wieringa en Nanni Vermeer in „Jan Palach”. AMSTERDAM. Van 19 oktober tot 10 december wordt in het Rijksmuseum een tentoonstelling gehouden, getiteld „Nederlandse kunstenaars in de Oost”. Er worden schilderijen en tekeningen in op genomen die door Nederlnadse en in Ne derland opgeleide kunstenaars van 17de eeuw tot in de 20ste eeuw in het voormalige Nederlands-Indië zijn maakt. Het is voor het eerst dat dit werk op een dergelijke schaal wordt getoond. LEIDEN. Op 14 september is het honderdvijftig jaar geleden dat Champol lion le Jeune (1790-1832) het oud-Egypti- sche schrift, de hiërogliefen, ontcijferde. De dramatische ontdekking van deze Franse geleerde beroofde de „heilige te kens” van de oude Egyptenaren van de mystieke sluier waarmee zij vijftien eeu wen lang waren bedekt. De fraai gegra veerde figuurtjes bleken niet de geheim zinnige, voor velerlei uitleg vatbare sym bolen te zijn, waarvoor zij sedert de 5e eeuw na Chr. waren gehouden. Die teke ningen van góden, mensen en dieren, van vogels, vissen en slangen, van gebouwen en gebruiksvoorwerpen, vormen tezamen woorden en zinnen, zijn de schrifttekens van een taal, die meer dan dertig eeuwen is gesproken en geschreven: het Egyptisch. stond, was financieel en artistiek een hit. Leon voegt ook nog Alice Cooper en Grateful Dead bij de artistieke toppers. Paul Ackets eerste concert is aanstaan de zaterdagavond, Johnny Matthis in Am sterdam. Later deze maand komt Rod McKuert naar Utrecht (21), Rotterdam (22) en Amsterdam (23) en vrijdagavond 29 september is in het concertgebouw het afscheidsconcert van Steppenwolff en te vens het eerste optreden van ex-Steppen- wolff’s John Kay. In Otober verwacht Paul Acket Manas sas van en met Stephen Stills (een con cert op dinsdagavond 3 oktober in Am sterdam), B.B. King (vrijdag 13de in Rot terdam en een dag later in Amsterdam), Slade (20 oktober Rotterdam, 21 oktober Amsterdam), en Ray Charles met zijn Realettes en groot orkest (op zaterdag 21 oktober in De Doelen) en Curtis Mayfield die waarschijnlijk donderdagavond 2 no vember in Amsterdam speelt. De piano is een goede vriend voor uw gehele leven. Een goe de piano is zo geconstrueerd dat hij tenminste 50 tot 60 jaar meegaat. Dat is in deze tijd van moderne produktie- methoden een unicum. De prijs voor een goede piano met volledige klavieromvang begint momenteel bij ca. ƒ3000,-. Alleen de goede in strumenten in deze prijsklasse hebben een lange levensduur en geven u langdurig onge stoord muziekgenot. Wij geven op deze instrumenten dan ook vijf jaar garantie. Wij noemen hieronder enige instrumenten uit onze collectie: Merk Yamah Zimmermann Förster Förster Petrov Petrov Herrmann Yamaha Yamaha Schimmel Schimmel Prijzen van op aanvraag. Enige andere merken uit onze collectie: Bechstein - Ibach - Bliithncr - Bentley - Zeitter Winkelmann >elan|l’

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15