agenda I Peter de Jong Een Japanse plastic minnares Jarig Nieuwe Komedie speelt Geen Bacchanalen Waalse kerk krijgt I nieuwe organist IN STADSSCHOUWBURG FILMS IN HAARLEM 1 8 18 19 Amsterdam Velsen4Jmuiden Boris Karloff Polanski Pianoconcert Sterke mannen In en om Haarlem 33 Niels op reis Film Liga Beverwijk Heemskerk F DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 Tentoonstellingen Muziek en toneel Wb J 'I I 1 I 'I 1 de ”noeg Bollenstreek Bioscopen Ad Femhout en Ineke Roosen in „Geen Bacchanalen" WVtAA/VWWVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVV 20 s P. ZWAANSWIJK CEES STRAUS Charles Boost Theater behalve JH UIT Tretow „Niels alle te DIVERSEN Brandweergarage (achter Maerelaan). Zater dag van 10 tot 16 uur open huis in verband met nationale brandweerdag. zorgt, 1965 heeft 9 in u„ t evens 14 u. -J en 11.00 u.: 9 9 wijzer beiden hun studie beëindigden. Besloten werd op de inmiddels bekende toer verder te gaan. Peter de Jong en Donald ten Hooven stelden uit 22 nummers het nieuwe programma samen, „DIT TONEELSTUK is zowel bij de pers als bij het publiek geweldig ingeslagen. Ik heb in 17 kranten en bladen de kritie ken gelezen. Daarvan waren er 16 goed en één was wat minder zonder het stuk echter „af te kraken”. Onder die 17 kranten bevonden zich de meest contro versiële dagbladen, variërend van „de Volkskrant”, „De Tele graaf” tot „De Tijd”.\ méér kan dan alleen maar via een gruwelijk masker angst aanjagen. I JAN WIJN is solist in het Vijfde pianoconcert van Beet hoven dat donderdag 14 sep tember, in het Haarlemse Con certgebouw wordt gespeeld tij dens het laatste populaire zo- merconcert van het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Hans Vonk. Het concert wordt geopend met Beethoven’s bekende ouverture Egmont, terwijl na de pauze de Posthoorn serenade van Mozart zal worden uitgevoerd. Klaas Kos vertolkt daarbij het solisti sche gedeelte. Aanvang 20.15 uur. Erik Plooyer (38) volgde gedurende twee jaar de Am sterdamse Toneelacademie, waarna hij bij de Hoorspel- kern terecht kwam. Zowel het Rotterdams Toneel als de televisietoneelkem heeft hem leren kennen. Bij Studio bleef hij 10 jaar, ge volgd door een jaar Anatev- ka. Vier jaar geleden sloot hij (tijdelijk, zoals is geble ken) zijn acteursloopbaan af en tekende voor de directie en artistiekeleiding bij de Nieuwe Komedie, te zamen met Aad Greidanus en Cor Stedelinck. Deed tot nu toe 10 regies, waaronder zeven Nederlandse stukken. Is sinds afgelopen zaterdag op nieuw acteur door zijn bij drage aan Rashomon. Concertgebouw (Van Baerlestraat): Zater dag gr. zaal 20.15 uur: Johnny Mathis. Stadsschouwburg (Leidseplein): T.e.m. zondag 10 s eptember, dagelijks 20.15 uur, zondag 3 en 10 september ook 13.30 uur: Amsterdams Toneel: „Oidipous Oi- dipous” van Harry Mulisch. Maandag 11 t.e.m. donderdag 14 september gesloten. Carré (Amstel): T.e.m. 2 december, dage lijks (beh. maandags) 20 uur: Musical „Promotie!, Promotie! met Gerard Cox, Trudy Labij e.a. Nieuwe de la Mar Theater (Marnixstr.): T.e.m. 21 september, dagelijks (beh. maandags) 20.15 uur: Neerlands Hoop in Panama” met Freek de Jonge en Bram Vermeulen. Theater De Brakke Grond (Nes) T.e.m. zaterdag 9 september, dagelijks 20.30 uur Nieuwe Komedie: „Rashomon” van Akutagawa-Kanin. Shaffy Theater (Keizersgracht): T.e.m. donderdag 21 september, zuilenzaal, da gelijks (beh. zondag en maandag) 20.30 uur: Toneelgroep Appel: „Op leven en dood” door Peter van der Linden en Carol LinsSen. ik wil onderbrengen onder de noemer „fanclub van Hella Haasse”. Aan die laatste groep mensen, zo rond de middelbare leeftijd, merk je hoe veel men sen van haar werk houden”. De Haagse schrijfster komt regelmatig naar haar toneel stuk kijken. „In het afgelopen seizoen is dat zo’n 15 keer ge beurd”, vertelde Plooyer. In de repetitieperiode was mevrouw Haasse zelfs iedere dag aanwe zig om „Geen Bacchanalen” waar dat nodig was in te kor ten, maar ook werden er soms scènes van 10 bladzijden bij ge schreven. „Dan ervaar je met een geroutineerde romancière te doen te hebben. Ik heb haar op die wijze goed leren kennen”. Wat volgens regisseur Plooy er in lange tijd niet is gebeurd: „Geen Bacchanalen” levert hem fanmail op. Vorige week ont- kan gelden voor een bijna ver geten genre dat ooit door René Clair op zo’n voortreffelijke wijze beoefend werd. In Studio, waar deze week „Domicile con jugal” loopt, kan men van een uiterlijk onschuldige, maar daardoor in de huidige omstan digheden originele en voortdu rend amusante film genieten die opnieuw niet gemakelijk aansprekelijke talent van Truf faut bevestigt. „DOMICILE CONJUGAL”, in het Nederlands met „Een Ja panse minnares” vertaald, be ëindigt de levensgeschiedenis van Antoine Doinel die door Frangois Truffaut in „Les quatre cents coups” uit 1959 geïntroduceerd werd en wiens verdere belevenissen achter eenvolgens in „L’amour a vingt ans” (’62) en „Baisers volés” (’68) gevolgd werden. is S ving hij een brief uit Bussum, „kennelijk van oudere mensen” die hem schreven dat zij voor het eerst ha 20 jaar naar het theater te zijn geweest een to neelstuk konden volgen en ver staan. Dat onderstreept het feit dat „Geen Bacchanalen” geen zoge naamd moeilijk stuk is, „wel interessant”. Het is voor de meesten onder de theaterbezoe kers snel te begrijpen en het levert een brok problematiek dat duidelijk herkenbaar is Het komt dan ook voor dat mensen uit het onderwijs na afloop van de voorstelling op de acteurs afstappen en hun vertellen dat zij dagelijks met identieke situ aties hebben te maken. Ofschoon de middelbare school zoals die in „Geen Bac chanalen” voorkomt, gesitueerd is in een provinciestad, is het verhaal „geënt” op een situatie die zich twee jaar geleden af speelde op één der Haagse scholengemeenschappen. Een situatie, aldus Erik Plooyer, die tijdens de try-outs door vele scholieren duidelijk werd her kend. Luxor. Dat geldt ook voor „Ge jaagd door de wind”, Uc uug net voor de Tweede Wereldoor- log voltooide film van Victor h ES zang. S S Van REGELMATIGE BEZOE KERS van kleinkunsttheater Haarloheim in de Haarlemse Smedestraat zullen zaterdag 9 en 16 september een vertrouw de cabaretgroep zien optreden, namelijk cabaret Peter de Jong met „Da’s geen kunst”. Samen met Donald ten Hooven, die voor de muzikale vormgeving brengt De Jong sinds studentencabaret. Dat tot 1970 geduurd toen MET INGANG VAN 1 sept. is organist Kees Rosenhart in dienst getreden van de Waalse Gemeente als vaste bespeler van het orgel van de Waalse Kerk aan het Begijnhof. Hij komt in de plaats van Wim Husslage, die sinds 1954 als kerkorganist bij de gemeente in dienst is geweest. Husslage heeft zich evenwel als plaats vervangend organist beschik baar gesteld. De nieuwbenoemde organist Rosenhart is een geboren Haar lemmer. Hij heeft het grootste deel van zijn jeugd-jaren in Zwolle gewoond, maar na de voleinding van zijn muzikale opleiding aan het Amsterdamse Conservatorium heeft hij zich weer in zijn vaderstad geves tigd. Rosenhart kreeg zijn oplei ding als organist van Albert de Klerk en als klavecinist van Gustav Leonhardt. Zijn studie werd bekroond met een solo- diploma zowel voor orgel- als klavecimbel-spel. Thans is hij als leraar voor klavecimbel verbonden aan de Haarlemse' muziekschool van „Toonkunst”, aan de Verenigde Muzieklycea en aan de Stede lijke Muziekschool van Bever wijk. Voorts maakt hij deel uit van het ensemble „Fiori Musi- cali”, dat zich toelegt op histo risch verantwoorde uitvoerin gen van oude muziek. Op zondag 17 september zal Rijksmuseum (Stadhouderskade): T.e.m. 3 september Jugenstil, Art Nouveau, Nieuwe Kunst”, voornamelijk Neder landse kunstnijverheid uit de periode 1900-1925; wandbetimmeringen, pla fonds, meubels, ceramiek, glas, zilver, textiel, sieraden en verlichtingsorna- menten worden geëxposeerd. T.e.m. 29 oktober „Vorstenportretten in houtsnede uit de 16e eeuw”. T.e.m. 29 oktober „Thorbecke als wetgever”, in de afde ling Nederlandse Geschiedenis wordt in de zaal van de 19e eeuw extra aandacht besteed aan de Nederlandse staatsman Thorbecke. Permanente expositie: Oude schilderijen, beeldhouwkunst, kunstnij verheid, vaderlandse geschiedenis, Azia tische kunst en Rijksprentenkabinet. Geopend dagelijks 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Stedelijk Museum (Paulus Potterstr.): Tot medio september zomertentoonstelling eigen collectie: overzicht van Neder landse en buitenlandse schilder- en beeldhouwkunst van 1850 tot heden. O.a. werken van Van Gogh, Chagall, Picasso, Mondriaan, Appel e.a. Perma nente expositie: vijf generaties (beel dende kunst uit de laatste honderd jaar) en Vincent van Gogh, grote verza meling schilderijen en tekeningen uit alle perioden. Geopend maandag t.e.m. vrijdag 9.30-18 uur en 19-22.30 uur, zaterdagen 9.30-17 uur, zon- en feestda gen 13-17 uur. Tropenmuseum (Linnaeusstr.): Tot eind december tentoonstelling „In het land van Ghor”, semi-nomaden in Afghanis tan. Geopend dagelijks 10-17 uur, zon en feestdagen 12-17 uur. In al deze films speelde Jean Pierre Léaud de opgroeinede Antoine, eerst als onbegrepen schooljongen in Truffaut’s speelfilmdebuut „Les quatre cents coups”, vervolgens als on handige puber en tenslotte als jongeman op zoek naar een vrouw om mee te trouwen. Die heeft Antoine dan in „Domicile conjugal” gevonden in Christia ne (Claude Jane) met wie we hem getrouwd op een Parijse flat aantreffen. Christiane geeft vioolles en Antoine doet allerlei pogingen geld te verdienen ofn niet op de zak van zijn vrouw te hoeven teren. Als hij on danks zijn weinig practische le vensinstellingen uiteindelijk een mooie baan bij een Ameri kaanse firma krijgt en zich ge slaagd gaat voelen, komt er een Japanse schone in zijn leven met wie hij, meer omdat dat nu eenmaal zo hoort bij een succesvolle carrière, een ver houding begint. De verwikkelingen die daar van het gevolg zijn, worden door Truffaut op bijzonder lichtvoetige manier en met veel humor behandeld, zoals hij ook in het begin de omstandigheden waaronder het jonge echtpaar in een schilderachtige woonka zerne leeft, uiterst luchtig en vol aandoenlijk-menselijke de tails beschrijft. Truffaut is een dichterlijk en humaan filmer die uit alledaagse situaties een verrukkelijke comedie weet sa men te stellen die als voorbeeld dat echter niet zo nieuw is want de Haarloheim-gangers zullen er vijf nummers in her kennen die zij al eerder in hun theatertje door het cabaretduo zagen uitvoeren. IN DE TONEELSCHUUR geeft toneelgroep Centrum vol gende week donderdag 14 sep tember de premiere van „Jarig in plastic”, een stuk van de jonge Engelse toneelspeler John Kane. Het gaat over een meisje dat haar kindje vermoordt om dat ze merkt niets voor dat kind te voelen. Regisseur is Christiaan Nor- tier, die vorig seizoen „Kwar tet” regisséerde. Hij zegt ervan: „Ik veroordeel die moord. We willen geen meelij wekken, maar wel begrip voor de situa tie, voor de beslissing die dat meisje zelf neemt”. De drie andere figuren in het stuk een oudere vrouw, de jon ge verleider van het meisje en een conférencier die haar lot- Jean-Pierre Léaud in „Een Japanse minnares”. MISSCHIEN IS HIJ hier minder bekend, maar in Zwe den geniet Niels Holgersson een even grote bekendheid als Pippi Langkous. Van het gelijknami ge boek, dat werd geschreven door Selma Lagerlöf, is een aardige film gemaakt onder de titel „Niels Holgersson’s won derbare reis”. In deze film, die Cenema Palace in de kinder- matinees vertoont, spelen Sven Lundberg als Niels, Max von Sydow als Niels’ vader en An nika Tretow als diens vrouw. „Niels Holgersson’s vader en Annika Tretow als diens vrouw. „Niels Holgersson’s wonderbare reis” wordt geheel Nederlands ingesproken In Studio nog steeds de schelmse avontuurtjes van Pip pi Langkous, terwijl op zondag morgen wordt gedraaid „De zotte wereld van Laurel en Hardy”. In Lido tenslotte de alle-leeftijden-film „Het oer woud roept”, met als produ- cer-regisseur de ontdekkings reiziger Armand Denis. „WHAT’S UP DOC” draait nog steeds met veel succes in S Frails Roozen (Vogelenzangseweg), Vogelen- -Z. Zomershow met lelies en zomerbloemen in kas en showtuin. Dag. geopend 8-17 uur. Van Grieken (Vogelenzangseweg, Vogelen zang) bloemenshowtuin met exotische vogels. Tresiong (HillegomL Dagelijks maand, dlner-dansant. Linnaeushof (Bennebroek). Groot recreatie park met bloemen en ontspanning, o.a. midget golf, speeltuin, bootjes, mini-spoorbaan en kin- derparadijs, dag. geopend S-18 uur. BEROEPSCINEAST Boud Smit laat 15 september een aantal door hemzelf gemaakte films afdraaien voor leden en belanstellenden van de Haar lemse Smalfilm Liga in de clubzaal, Het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal. Boud Smit is sinds 1962 zelf standig filmer. Hij maakte tot nog toe 22 films en doceert voorts aan de Filmacademie. De Smalfilm Liga houdt 6 ok tober een „open huis”. Leden van de Liga vertonen dan eigen werk, zodat andere amateurfil- mers ideeën kunnen opdoen. Ook deze avond, eveneens in de clubzaal, begint om 20 uur. Be langstellenden kunnen zich op geven bij de secretaris van de HSL, de heer C. P. H. Verbeek, Van de Spiegellaan 27 te Heemstede, tel. 282317. Aan beide avonden zijn geen kosten verbonden. gevallen toelicht. „Het zijn drie figuren uit de angstdroom, waarin het meisje zichzelf te genover haar daad plaatst. Het is géén ziektegeval, het is een te beredeneren daad”. Het meisje wordt gespeeld door Ansje Beentjes, de andere rollen door Karin Haage, Ad van Kempen en Ben Hulsman. Ook gaat op 14 september een nieuwe versie van Gerben Hellinga’s „Verschuivingen” in première. Wim van der Grijn, die Centrum verliet, is opge volgd door Jules Hamel. Van der Grijn had zich in dit thea tergroepje voor vier sprekende hoofden uitgedost als Marilyn Monroe. Hamel maakt er Pippi Langkous van. Anderhalf jaar voor hij on der regie van Peter Bogdano vich in „Targets” zijn laatste rol zou spelen heeft Boris Kar loff in de Londense studios in 1967 meegewerkt aan de tot standkoming van de griezelfilm „The sorcerers”, gemaakt door Michael Reeves die kort daarop „The Witchfinder General” re gisseerde voor hij zich in maart ’69 van het leven zou beroven. „The sorcerers” (In de ban van Boris Karloff”) die deze week in Roxy draait, heeft een bijzonder boeiend en origineel scenario dat zich concentreert op een uitvinding van de aan lager wal geraakte professor Montserrat (Karloff), een inge wikkelde machine, waarmee deze in staat is het brein van anderen volledig te beheersen. Hij probeert samen met zijn vrouw het hypnotiserend me chaniek uit op een jongeman die toevallig in hun gezelschap geraakt en als de proef slaagt kan de oude uitvinder, onder druk van zijn dominerende vrouw (Catherine Lacey), er niet mee ophouden, waardoor dramatische verwikkelingen met moord en doodslag ont staan. Evenals „Targets” is „The sorcerers” met een minimum aan geld gemaakt, wat ook in dit teval geleid heeft tot het prik kelen van alle beschikbare in ventiviteit en fantasie bij de filmer. Met uiterst economische middelen heeft deze een onge wone horrorfilm gemaakt die tegelijk laat zien dat Karloff LIEFDES-EPXLOSIES heet de film die Roxy in de nacht en tijdens de tweetje helft van de speelweek ook in de normale programma’s brengt. Frans Hals draait „Het oceaange- drocht valt aan”. In Cinema Palace een rolprent van de Pools-Amerikaanse cineast Ro man Polanski: Cul-de-Sac. Met Donald Pleasence, Francoise Dorleac en lain Quarrier in de hoofdrollen. Met „Cul-de-Sac” had Polanski reeds aanmerke lijke bekendheid verworven. Eerder verwierf hij een trits van prijzen met „Repulsion”. „De zoogdieren” en „De wereld wil bedrogen worden”. Ook in „Cul-de-Sac” bestaat het recept weer uit een grote dosis span ning met geweld in een vorm, waarvan Polanski blijkbaar het alleenrecht heeft. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wllsonspleln). Vandaag en morgen 20.15 u.: Toneelgroep Centrum met „Vis voor vier”. Theater Haarloheim (Smedestraat 23). Zater dag 20.30 u.: Cabaret Peter de Jong uit Leiden. MUZIEK Haarlemse Jazzclub (Gr. Heiligland 47). 21.30 u.: Sessions. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr. 111) 15.30 en 19.30 u.: Gejaagd door de wind”, 14 j. Vandaag en morgen nachtvoorstellïng 24.00 u.: „Cul de sac” 18 j. Zaterdag en zondag 13.30 u.: „Niels Holgerssons wonderbare reis", a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u. tevens zondag 14.00 u.: „De terugkeer van de sterkste mannen ter wereld”, 14 j. Vandaag en morgen nachtvoorstellïng 23.30 u.: „Het oceaan- gedrocht valt aan”, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u. tevens zondag 16.15 u.„Sartana komt”, 14 j. Zondag 11.00 tl.: „Het oerwoud roept”, a.l. Luxor (Gr. Houtstr. 139) 14, 19 en 21.15 u„ tevens zondag 16.15 u.: What’s up doc”, a.l. Roxy (KI. Houtstr. 79) 14.30, 19 en 21.15 u. (aanvang zaterdag 13.30 u.): „In de ban van Boris Karloff”, 18 j. Vandaag en morgen nacht- voorstelling 24.00 u„ tevens maandag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Liefdesexplosies”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 maandag 14.15 u.: ,,’n Japanse minnares”, 14 Zaterdag en woensdag 14.15 u„ zondag 14.00 16.15 u.: „Plppi Langkous” a.l. Zondag „De zotte wereld van Laurel en Hardy”, a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 63) perma nente tentoonstelling Hals’ meesterwerken van de Haarlemse school van de 16e t.m. 19e eeuw. Prentenkabinet: tentoonstelling moderne kunst met o.a. Jan Toorop, Jan Sluyters, P. Mondri aan, Herman Kruyder, Leo Gestel. Geopend ma. t.m. za. 10-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16). Tentoonstelling van grafisch werk van Jacques Callot. Perma nente tentoonstelling van schilderijen, tekenin gen, fossielen, mineralen en historische natuur- kunde-instrumenten. Geopend di. t.m. za. 10-17 uur. 1ste zond. v.d. maand 14-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Ten toonstelling „Spiegel van voorbije vroomheid”, bid- en devotieprentjes vanaf 17e eeuw. Tot en met 3 dec. Permanente tentoonstelling oude en religieuze kunst. Geopend di. t.m. za. 10-12.30 en 13.30-17 uur. Zo. 14-17 uur. Stichting Beeldende Kunst (Ged. Oude Gracht 121). Expositie uitleenkunst. Eigentijdse Nederl. schilderijen, grafiek, wandkleden en klei plas tiek. Di. t.m. vr. 13-17 u. za. 11-17 u„ do.avond 20-22 uur. Cruquiusmuseum (bij Ringvaart, Haarlemmer meer). Oudhollandse molens, maquette water standen, stormramp 1953, oud stoomgemaal etc. Dag. geopend 9-16 uur, za. 9-12 u„ zo. gesloten. Vishal (Gr. Markt). Tentoonstelling uit eigen bezit, nieuwe figuratie. Geopend dag. 10-17 uur en zo. 13-17 uur. Vleeshal (Gr. Markt). Eerste etage tentoon stelling met als kern Cobra met werk van o.a. Karei Appel, Corneille, Constant; op de begane grond-tentoonstelling kinetische objecten en ab stracte kunstwerken uit bezit Frans Halsmu seum' en gemeente Haarlem. Dag. geopend 10-17 en zo. 13-17 uur. Consistoriekamer Grote of St. Bavokerk (Ou de Groenmarkt 23). Tentoonstelling Oudholland se tegels uit ca. 1580-1800. Tot en met 9 sept. Geopend ma. t.m. za. 10-17 uur. Galerie Kunst voor U (Warmoesstr. 16, Haar lem). Expositie van werk (lijnentechniek) van Y. G. Youssef. Tot en met 7 september. Geopend ma. 13-18 uur. Stichting MACRO-centrum Kosmos (Amster- damstraat 61). Expositie over ruimtevaart, astronomie, geologie etc. Dag. geopend 12-17 uur. Elke avond beh. zat. en zon. 19.30-22.00 uur. Gemeentehuis Bloemendaal Bloemendaalse- weg, Overveen). Eretentoonstelllng van werk van Jos Hooghout, dag. geopend 14-17 uur. Tot en met 23 sept. Galerie Eylders (Haltestraat 77, Zandvoort). Expositie van de schilder Anton Rooskens en de beeldhouwer Jan Dokter. Dag. geopend 13-17 uur. 9 sept. t.m. 28 sept. Galerie Judasoog (Westkolk, Spaarndam). Ex positie olieverfschilderijen en aquarellen van Léon Spierenburg, plastieken en batikwerk van Gerda Spierenburg, sieraden van Anita Schultz, aquarellen van Piet de Ridder en weefwerk van Jeanette Plas. Geopend za. 14-17 uur en zondag 10-17 uur. Galerie Eylders (Haltestraat 77, Zandvoort). Expositie van de schilder Anton Rooskens en de beeldhouwer Jan Dokter. Dag. geopend van 13-17 uur. Van 9-28 september. DIVERSEN Jeugdhuis Deining (Rlpperdastraat 13a). Za terdag 14-16 uur: Ruilbeurs voor verzamelaars. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35). Zaterdag 14.30 u.: De Chinese draak. Poppentheater Mijko (Peuzelaarssteeg 4). Za terdag 14.30 u.: Glittergroente. Grote Markt: Zaterdag 19.30 u.: Manifestatie „Mars der Muzikanten” met harmonie- fanfa re- en tamboerkorpsen en drumbands. Wijkcentrum Europawijk (Laan van Angers 2) dinsd. 10-12 u„ vrljd. 14-16 u. spreekuur. Bowlingcentrum (t.o. Honkbalstadion). Dag. geopend 13.00-02 uur, zat. en zo. 11.00-13.00 uur, jeugdbouwlen iedere za. en zo. 11-13 uur. Thijsse’s Hof (Mollaan, Bloemendaal). Plan ten- en vogeltuln, dagelijks 9-17 uur. Biologisch Centrum „De Duyvetil” (Vogelen zangseweg bij „Oase”). Tentoonstelling over het insektenleven. geopend zo. 11-17 u. Elke zond. 13 u.: natuurwandeling o.l.v. gids. Hotel Bouwes (Zandvoort). Dag. diner-dansant met het orkest Toni Damon. Dolfirama (Zandvoort), dagelijks 10.30, 12, 14 en 16 uur. Di„ vrljd., zat. avondvoorstellingen 21 uur. Bowlingcentrum (Burg. v. Fenemaplein Zand voort). Dagelijks 14.00 uur. Laterndl (Diaconessenhulsstr. 1, Zandvoort). Dagelijks (behalve maandag) 20-03 u. orkestmu ziek. Le Perroquet (bij station Zandvoort). Dage- 8 lijks optreden zigeunerorkest. BIOSCOPEN City Theater, vrijdag 20 u„ zaterdag 19 u. en 21.30 ,.The Burglars”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en Felison Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, dageljks van 14 u. tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum, in gebouw Cultu reel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, dagelijks van 9.30 tot 12 uur en van 14 u. tot 16.30 uur; zaterdag en zondag gesloten. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 1 werkdagen (maandag tot en met vrijdag) bezichtigen van 10 tot 12 uur. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat) 19 en 21.15 u: „The Burglars”, 23.30 u: „Comman- do-raid bij ochtendgloren”. Luxor Theater (Breestraat) 19 en 21.15 u: ,.De vier vuisten van de duivel”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Scheybeeck. Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 16.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23. Beverwijk, tel. 02510-25120. BIOSCOPEN S Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). „Dr. Zjivago”. I LVtst-S XvUocIlllcxl L UU11 ZxJil Lddn als kerkorganist beginnen, maar eerst krijgt men gelegen heid met de organist kennis te maken na het concert, dat hij een week daarvoor, op zondag 10 september, ’s middags om half drie op het fraaie orgel van de Waalse Kerk zal geven en waarop een bijzonder mooi programma van werken uit de 16e, 17e en 18e eeuw tot uit voering zal komen. Daarbij zijn composities van Sweelinck, Frescobaldi, Froberger, Bach en de Grigny. Dit kennismakingsconcert kan beschouwd worden als het eerste van een reeks concerten, die Rosenhart van plan is re gelmatig op de middagen van de tweede en vierde zondag van de komende maanden in de kerk te geven en waarop hij zich niet alleen als organist, maar ook als klavecinist hoopt te doen horen Hij heeft daar voor de medewerking gevraagd en verkregen van instrumentale solisten. Al deze concerten beant woorden mede aan het streven van Wim Husslage, die het kerkgebouw in zijn geheel tot een centrum van kunstzinnige aktiviteiten wil doen worden, wat gezien de eigen sfeer van dit eeuwenoude gebouw zeker als mogelijk moet worden be schouwd. Alhambra (Weteringschans): Jon Finch in „Frenzy”, toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19 en 21.30 uur, zo. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Bellevue Cinerama (Marnixstr.): Keir Dullea in „2001, a space Odyssey”, toeg. 14 j. Dagelijks 14 en 20 uur. Calypso (Marnixstr.): Sharon Tate in „Op gestaan plaatsvergaan”, toeg. 14 ji Dag. 13.45, 16, 19.30 en 21.45 uur. Ceintuur (Ceintuurbaan): Brigitte Bardot in „Ontembare vrouwen in het wilde westen”, toeg. 14 j. Dag. 14 (beh. za. zo. wo. midd.) 19.15 en 21.30 uur. Centraal (Nieuwendijk): „Waar ouders van wakker liggen”, toeg. 18 j. Doorl. voorst 13, 14.45, 16.30, 18.15, 20 en 21.45 uur. Cineac (Damrak)„Hoe vang ik een man?”, toeg. 18 j. Dag. 9.30, 11.30, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30 en 21.30 uur, zo. 13.30 uur enz. Cineac (Reg. Breestr.): Ochtend en middag 9.30, 11.30, 13.30, 15.30, zo. 11.30 uur Woody Woodpecker tekenfilm-festi- val”, toeg. a.l. Elke avond 17.30, 19.30 en 21.30 uur „Slaapkamer mazurka”, toeg. 18 j. City (Leidseplein): Rijk de Gooyer in „De inbreker”, toeg. 14 j. Dagelijks 14.15. 19 en 21.30 uur, zo. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Corso (Kalverstr.): Bud Spencer in „Azen zijn troef”, toeg. 14 j. Dagelijks 13.30, 15.45, 19 en 21.30 uur. Du Midi (Apollolaan): Charlton Heston in „De tien geboden”, toeg. a.l. Dag. 13.30 er 19.30 uur. Flora (Amstelstr.): Terence Hill in „D« vier vuisten van de duivel”, toeg. 14 j. Dag. 14.30, 19.30 en 21.45 uur. zo. 13.30, 15.45, 19.30 en 21.45 uur. Kriterion (Leidseplein): Sandy Retcliff in „Family life”, toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19.45 en 22 uur, zo. 13.30. 15.45, 19.45 en 22 uur. Leidseplein Theater (Leidseplein): Victoria Wilde in „Scratch Harry”, toeg. 18 j. Dag. 14.45, 19.45 en 22 uur, zo. 13.45, 16.15, 19.45 en 22 uur. Luxor (Nieuwendijk): Charles Bronson in „De rode zon”, toeg. 14 j. Dag. 13.30 (beh. zo. wo. midd.) 15.30, 19.15 en 21.30 uur. Nöggerath (Reg. Breestr.): „A clockwork orange”, toeg. 18 j. Dag. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Parisien (Nieuwendijk): „Oh, wat onfat soenlijk”, toeg. 18 j. Dag. 11.30, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30 en 21.30 uur, zo. 13.30 uur enz. Rembrandtplein Theater (Rembrandt- plein): Adamo in „De onderwereld re kent altijd af”, toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19.15 en 21.45 uur, zo. 13.30, 16. 19.15 en 21.45 uur. Rialto (Ceintuurbaan): „Woeste hoogten”, toeg. 14 j. Dag. 14. ()?eh. za. zo. wo.), 19.15 en 21.30 uur. Za. zo. wo. 14 uur jeugdbios „Dik Trom en het circus”, toeg. a.l. Roxy (Kalverstraat): Jane Fonda in „Klu- te”, toeg. 18 j. Dag. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Royal (Nieuwendijk): Brook Williams in „Het bloedritueel van de Zombies”, toeg. 18 j. Dag. 13.30, 15.45, 19 en 21.30 uur. Studio K (Boven Kriterion): Jane Fonda in ,,Les Histoires extraordinaires”, toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19.30 en 21.45 uur, zo. 14, 16.15, 19.30 en 21.45 uur. The Movies (Haarlemmerdijk): „Coup pour coup”, toeg. 14 j. Dag. 19.45 en 22 uur, zaterdags alleen 22 uur. Tuschinski (Reg. Breestr.): Barbara Strei sand in „What’s up doc?” toeg. a.l. Dag. 14.15, 19 en 21.30 uur. za. zo. 13.30. 15.45. 19 en 21.30 uur. Te Uitkijk (Prinsengracht): Joe Dallesan dro in „Andy Warhol’s Flesh”, toeg. 18 j. Dag. 14, 19 en 21.30 uur, zo. 13.15, 15.45, 19 en 21.30 uur. Aldus Erik Plooyer, artistiek leider van de Nieuwe Komedie en regisseur van het volbloed Nederlandse toneelstuk „Geen Bacchanalen”, dat maandag 11 september In de Haarlemse Stadsschouwburg wordt ge speeld. „Geen Bacchanalen” werd in opdracht van de Nieuwe Kome die geschreven door Hella Haasse en beleefde vorig sei zoen zijn première. Het wordt nog tot en met de eerste week van oktober „in den lande” op gevoerd, totdat het definitief van het repertoire wordt geno men. De nieuwe Komedie heeft „Geen Bacchanalen” in het af gelopen seizoen liefst 100 keer gebracht. Haarlem zal de 104e opvoering kunnen meemaken. Inmiddels is de bezetting iets veranderd: Jaap Hoogstra ver vangt een zieke Johan Sirag als de concierge Sneevoort, terwijl Robert Prager (André) zijn plaats inruilde voor Polio Hamburger. Verder is de „cast” gelijk gebleven, dat wil dus zeggen Niek Pancras als Simon, Wim de Haas (tot het einde van de voorstellingenreeks uit geleend door het Amsterdams Toneel) als de rector, Ineke Roosen als Delia, Ad Fernhout als Rupert en Dore Smit, vrouw van Erik Plooyer in de rol van juffrouw Otterman, de lerares. Die zeven acteurs beelden een serie problemen uit die op een middelbare school ontstaan door het autoritaire gedrag van de rector. Een nog steeds actu eel gegeven dus. Het aantal van zeven acteurs waarmee de school vorm wordt gegeven is niet bepaald groot te noemen. Plooyer noemt het zelfs „weinig”. Ik dacht in het begin aan horden kinderen die over het toneel moesten rennen om daarmee de school weer te geven. Maar uit de regie blijkt dat het met een veel kleiner aantal en een simpel decor kan”. Hoewel iedere voorstelling in een bepaalde richting evolueert, wordt er in tegenstelling met de eerste 25 voorstellingen niets meer aan „Geen Bacchanalen” veranderd. „In de beginperiode ben ik soms met bepaalde scènes naar Hella Haasse ge gaan als de acteurs lieten blij ken dat een zin of een woord niet over kwam”. De reacties van het publiek zijn sedert het begin steeds zeer positief ge weest, al blijft er natuurlijk altijd een percentage van 10 tot 20 percent dat geen waardering voor het stuk van opbrengen. „Maar dat is een minimumper centage dat voor ieder toneel stuk opgaat. Je kan het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken”. Erik Plooyer ziet duidelijk vijf categorieën onder de be zoekers van „Geen Bacchana- - len”. „Dat is ten eerste de groep jongeren van 15-17 jaar. die zelf onderwerp van de schoolsituatie vormen, zoals die door de Nieuwe Komedie wordt gespeeld, naast een groep van iets oudere mensen die met nostalgie terugkijken op hun schooljaren. Dan zijn er de ou ders die zeggen dat „alle ouders dit stuk moeten gaan zien” en tenslotte een aantal mensen die net voor de Tweede wereldoor- log voltooide film van Victor Fleming. In Frans Hals „Terug- S keer van de sterkste mannen k ter wereld” voor de liefhebbers S ------ j- van glimmende spierballen. DaTg4^ „Sartana komt” is een kreet die S te horen valt in Lido, waar S John Garko de rol van Sarta- S na op zich neemt. S (Vogelenzangseweg,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19