FEILLOZE SAMENWERKING IN DE PLOEG PLAK KUIPER GOUDEN BRACHT HENNIE Vertrekkende Barend Kops immuum voor wielersport „Ik Kampioen na solo: voelde me wel eenzaam” Kuiper: „Nu wachten op Basketfinale: Rusland-USA fi’ contracten” Doden konden niet met champagne weggespoeld Bewaking voor Oostduitse ploeg Excuses Brundage aan Afrikanen Geen erewedstrijd uit de computer „Afschuwelijk gedoe” VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 23 (Van onze sportredactie) Kees Priem aan hun land- wonnen. Geen verwijt V erwarring aal: Uitgespeeld Niet van boven Want terwijl de andere concurrenten in de kopgroep nog dachten dat Kuiper veel te vroeg alleen was ontsnapt en het nooit in eenzaamheid tot aan de finish vol zou houden, joeg Maertens steeds uit de kopgroep weg om de Nederlander te achterhalen. Priem voerde dan exact de op iii dracht van coach Joop Middelink uit: de koppositie van Kuiper bescher men. En dus klitte hij keer op keer aan het wiel van Maertens, die steeds maar weer naar de Goese renner schreeuwde: „Kom ook eens op kop.” Maar Priem weigerde pertinent. De Zeeuw vertelde later: „Op het laatst werd hij zo woedend op me, dat hij me plotseling in mijn gezicht sloeg. Toen moest ik wel terugmeppen.” Juist op dat moment bereikte Fedor den Hertog, die aanvankelijk de slag had gemist, na een eveneens impo nerende solo over 25 km de kopgroep. De wereldberoemde Fedor, die onder de Europese amateurs wel enig gezag heeft, zei later lachend: „Ik moest gewoon als scheidsrechter optreden.” MÜNCHEN. In een eenzaamheid, die hem werd benijd door 162 kansloze concurrenten, is wielrenner Hennie Kuiper uit Oldenzaal donderdagmiddag in het plaatsje Grünwald ten zuiden van München naar het olympisch goud gereden in de 182,4 km lange wegwedstrijd. Veertig kilometer voor het einde was de 23-jarige werktuigbouwkundige uit een 15 man sterke kopgroep ontsnapt en ondanks de tegenaanvallen van vooral Belgische, Italiaanse en Spaanse rivalen was hij ver buiten het bereik van de concurrentie ge bleven. Zo veranderde Kuiper het brons, veroverd in de ploegentijdrit, maar verloren door het dopingschandaal, in goud! Kuiper na zijn indruk wekkende solo: „Je voelt je wel eenzaam op zo’n fiets.” Niet alleen dank zij z’n eigen verbazingwekende conditie, maar ook dank zij de water dichte rugdekking die Fedor den Hertog en genoot gaven, kon Hennie Kuiper de geslaagde greep naar het goud doen. Kees Priem moest daarvoor niet alleen een wielergevecht, maar op een gegeven moment zelfs ook een vuistgevecht leveren: hij raakte op de fiets slaags met Freddy Maertens, vorig jaar kampioen van België, die In 1971 op hetzelfde parcours de pre-olympische wegwedstrijd had ge- renner MMMMIMM*MM* Ss* ssi Hennie Kuiper (194) op kop in het leidende groepje, met achter hem (v.l.n.r.) Huelamo (102, Spanje), de Zwitser Schmid, Sefton (17, Australië), Sarabia (Mexico) en de Zwitser Sutter. JOOP VAN DEN BERG (Van onze sportredactie) klassement later was Fedor den (Van onze sportredactie) o ie. we met z’n tweeën wel 100 meter voor de groep uit, maar ik liet Moser toch al het werk doen. Ik zei tegen hem: het belang van een landgenoot weegt nu zwaarder dan onze vriendschap”. De communicatie tussen Fedor en de Italiaan kon inderdaad zonder storingen verlopen, want Den Her tog spreekt voortreffelijk Italiaans. Hennie Kuiper kan er rustig de tijd voor nemen. Helemaal alleen legt h.j laatste meters naar de eindstreep af. onze sportredactie) MÜNCHEN. Het was een •vat triest gezicht. Terwijl de slierten closetpapier, die als feestvertoon voor Hennie Kui per van het balkon afhingen, bijna in het gezicht van Ba rend Kops woeien, pakte de op dat mo ment zeer eenzame worstelaar zijn koffer op en vertrok. Willem Ruska, de judo- kampioen. zag het en kwam naar Kops toe om hem ten afscheid goede dag te zeggen. Kops, die zijn kansen niet had wilen verdedigen omdat hjj het tegenover zijn vermoorde Israëlische vrienden niet op kon brengen om de mat op te gaan. De worstelaar had zijn olympische kos tuum voor op de terugreis niet aan. Hij voelde zich geen olympiër meer. Luynenburg vond het ook een vreemde zaak dat men zich in Nederland zo collec- „Als president van het IOC betreur ik elke verkeerde uitleg van mijn woorden tijdens mijn toespraak. Het was geenszins de bedoeling de Rhodesische kwestie, die een zaak van zuiver sportieve aard was, op èèn lijn te stellen met de over de hele wereld veroordeelde terreurdaad”. op :ns en an ite D- als ■ch ■n- MÜNCHEN De erewedstrijd tussen de Olympische hockey kampioen en het wereldelftal, die zondag in Berlijn zou worden gehouden, is afgelast in ver band met de wijzigingen in het olympi sche programma. MÜNCHEN Avery Brundage, presi dent van het IOC, heeft zijn excuses aan de Raad voor de Sport in Afrika gemaakt naar aanleiding van een beledigende op merking in zijn rede tijdens de rouwbij- eenkomst in het Olympisch Stadion. Maar dezelfde Fedor werd even later verwenst en vervloekt door een vriend. Want het was uitgerekend de sterke Itali aan Francesco Moser, die na Maertens voortdurend probeerde de steeds groeiende afstand tussen koploper en groep te over bruggen. En nu moest Den Hertog deze concurrent afstoppen. Fedor daarover: „Ik ben in het voorjaar drie maanden in Italië geweest en ik heb toen steeds bij de familie Moser gelogeerd. Dan worden het je vrienden”. En verder: „Francesco zei maar steeds dat ik ook eens op kop moest komen rijden. Hij gilde tenslotte van woede te gen me. Maar ik zei: sorry. Want in zo’n geval moet je keihard zijn. Soms reden De Sovjet-Unie, Europees kampioen en tweemaal tweede in een olympisch toer nooi, had heel wat meer moeite met de sterke Cubanen. In de eerste helft zag het er zelfs naar uit dat Cuba voor een sensatie zou gaan zorgen. Met razendsnel le aanvallen namen de Middenamerikanen steeds weer een voorsprong. Na 28-36 herstelden de Russen zich van hun nerveuze start. Na een ruststand van 35-36 speelden zij in de tweede helft veel geconcentreerder en zegevierden tenslotte met zes punten verschil: 67-61. Beste spelers in het Russische team waren Sjar- moehamedov Paulauskoes en de gebroe ders Belov. Bij Cuba imponeerde vooral Pedro Chappe, die twintig punten (record) •coorde. MÜNCHEN. Zoals verwacht zullen de teams van de Verenigde Staten en de Sovjet-ünie zaterdagavond in de finale van het basketbaltoernooi tegenover el kaar staan. In de halve-finale plaatste de Sovjet-Unie zich door een overwinning (67-61) op Cuba en de Verenigde Staten door een zege op Italië. De verantwoordelijke dienst heeft ge vraagd de verontschuldigingen daarvoor te accepteren. „Het kon technisch niet anders en het is geen gebrek aan pië teit”. Acht rondes van 22,8 km telde de race en enkele kilometers na het ingaan van de zevende ronde (me.t nog ruim 40 km voor de boeg) streek Fedor op de kop groep neer na in een solo een achterstand (Van een speciale verslaggever) MÜNCHEN Het IOC heeft met een probleem gezeten. In de al gedrukte start- lijsten stonden ook de namen van de vermoorde Israëli’s nog vermeld. Voor de door de computer elektronisch samenge stelde uitslagenlijsten was er geen andere mogelijkheid om die te vervaardigen dan de namen van de Israëli’s te noteren met de opmerking „niet aanwezig”. Kuiper wist tijdens de persconferentie nog te melden dat de eerste ronde met de 163 deelnemers „levensgevaarlijk” was ge weest: „Ik kwam twee keer te vallen en werd twee keer in de berm gereden”. Maar de zwakken bleven spoedig achter: na één ronde kwamen er renners uit Malawi en Jamaica en andere verre stre ken al met tien minuten (of meer) achter stand door. Vanaf dat moment gingen de Nederlan ders inderdaad in een voortreffelijk ploeg- verband samenwerken. Kuiper vertelde later: „De afspraak was niet af te wach ten, maar zeer aanvallend te rijden. Eerst zonder kopman. Maar zodra er een Neder lander alleen weg zou zijn, zouden de anderen hem beschermen. Dat is voortref felijk gebeurd. Ik heb veel aan de ande ren te danken”. 9^ (Duitsland), Kuiper en Priem. Moser (Ita lië), Bidole (Nieuw-Zeeland), Sarabia (Mexico) en de Zwitsers Schmid en Sut ter. Achter dit esquadron vormde zich later een jachtgroep met de vierde Neder lander: Piet van Katwijk. Die groep, uit gedund tot zeven man, bereikte vlak voor het einde de groep van Priem en Den Hertog nog. En zo kon het gebeuren dat Van Katwijk (11de) nog net voor Priem (12de) de tweede Nederlander werd. Fedor werd 25ste. Moser en i we zo 1 had hij geen van 1.30 minuut te hebben overbrugd. Maar net voor Fedor aansluiting kreeg, sprong Kuiper weg. Bij de concurrentie was er onmiddellijk verwarring. Fedor daarover: „Die Belg Maertens vroeg me stomverbaasd: ben je er alleen bij geko men?” Door die verbazing lag het tempo even stil en groeide de voorsprong van Kuiper razendsnel. had hem plezier gedaan dat hij er toch maar weer in geslaagd was voor een gouden medaille te zorgen: „Een topspor ter hoort onder alle omstandigheden top sport te kunnen leveren”. En na de prestatie de ontspanning. Na dat de gulden Kuiper, die aanvankelijk door chef de mission Leeuwenhoek over het hoofd was gezien, omdat hij niet in het oranje liep en Den Hertog en Priem wel, wat gezwommen en gegeten had, was er de toast van het NOC en het afscheids feestje van de jongens onder elkaar. Mid- delink: „We hebben zo’n tien weken bij elkaar gezeten”. Even verderop wilde ook Roel Luynen burg, de bronzen medaillewinnaar bij het roeien dat wel staven, maar dan over het web, waarin naar zijn mening de olympi sche deelnemers terecht gekomen waren na de moordpartij: Het web van de publi- citeitsmacht. waardoor het voor ieder in dividu in de Nederlandse ploeg onmoge lijk geworden was zijn eigen mening naar buiten te dragen en daar naar te hande len. Luynenburg: „Je kunt ten opzichte van de anderen, die wel blijven, gewoon niet weggaan. Ik was het gisteravond van plan, maar ik heb erover nagedacht. Ik had gemakkelijk kunnen vertrekken, want ik ben tenslotte uitgeroeid. Iemand, die er een andere mening over de moord en de Olympische Spelen op na houdt (dus bijvoorbeeld als hij zegt: ik heb er niets mee te maken), kan die mening onder druk van de publiciteitsmedia niet naar buiten brengen. Zo wordt het voor de blijvers én de vertrekkers een moeilij ke zaak. Ik heb maar besloten om te blijven, hoewel ik veel liever, net zoals de meesten van ons roeiers, na die rouw- plechtigheid meteen naar huis had willen gaan”. De eavaren wielercoach had dat bij de wielermannen uitgespeeld, toen hij ze mentaal aan het bewerken was geweest voor de start van de wegkoers. En het In ieder geval was iedereen het er wel over eens dat de Nederlandse regering het parlement, die zich nooit wat sport gelegen laten liggen, Aan de andere kant van het olympische dorp waren er geen discussies. Daar lagen stil bloemen bij een flat. Boven zijn hoofd in de Nederlandse flat stond de champagne klaar om Kui pers gouden plak te vieren. Champagne van de wielerunie en ook nog champagne van het NOC. Wielercoach Joop Midde link had geen erg in de vertrekkende Kops. Hij zat vergenoegd, in hagelnieuw oranje-jack, te genieten van de triomf van Kuiper, die gebouwd was op de afschuw van het geschrijf in de Nederlandse kran ten over de dopingaffaire van Van den Hoek en ook en dat kwam met een brede glimlach over „op dat afschuwe lijke gedoe van de avond tevoren”. Middelink doelde op het besluit van enkele atleten om in verband met de moord op de Israëli’s te vertrekken en de sport de sport te laten en vooral de daarmee samenhangende discussies tussen spelers, officials en journalisten in de openlucht. Dat had Middelink grotelijks geërgerd. Coach Middelink was echter nauwelijks een verwijt te maken: hij was na de doorstane spanning tijdens de solo van Kuiper zo geëmotioneerd geraakt toen het goud eenmaal veroverd was, dat hij minu ten lang huilde als een kind. Zelfs tijdens de persconferentie, waaraan iedere goud- winnaar zich moet onderwerpen, sprongen Middelink voortdurend de tranen in de ogen: „Zo heeft nog nooit een Nederland se ploeg samengewerkt. Maandenlang hebben we aan deze eenheid gewerkt. Altijd zijn we samen geweest. Dan doet het je wat dit te beleven”. Sinds basketbal 36 jaar geleden op het programma werd geplaatst, heeft de Vere nigde Staten steeds de gouden medaille gewonnen. De Amerikanen hebben zich tegen Italië geen moment echt behoeven in te spannen. Bij rust was de stand 33- 16, welke voorsprong door „de beste ama teurs ter wereld” in de tweede helft moeiteloos werd uitgebouwd. Met de eind stand van 68-38 mochten de Italianen nog tevreden zijn. De experts hadden ver wacht dat de Amerikanen in deze wed strijd meer dan honderd punten zouden scoren. en aan sport gelegen laten liggen, geen recht hadden om nu ineens over dit soort zaken mee te praten. „Maar ja”, aldus Luynen burg en roei-official De Jong, „de verkie zingen zijn dichtbij”. Dank zij een uitstekende samenwer king in de Nederlandse ploeg kon het goud dan ook veroverd worden. Die sa menwerking was opvallend, want vroeger sneuvelden de Nederlanders In de strijd om de wereld- of olympische titel vrijwel altijd door onderlinge rivaliteit. Nederland kon samenwerken, omdat alleen het Oranje-team en Zwitserland twee man in de kopgroep hadden. De twee Zwitsers (Schmid en Sutter) reden echter te zwak om zelf in de aanval te kunnen gaan en bovendien kregen de twee Nederlanders (Kuiper en Priem) op een schitterend mo ment versterking van Fedor den Her tog. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De Oostduitse regering heeft het organisatie-comité van de spelen verzocht zijn olympische ploeg politiebe waking te geven. De Oostduitsers hebben niet gezegd waarom ze speciaal beschermd moeten worden. Er schijnen wel bedrei gingen binnengekomen te zijn. Maar een half uur later was Priem woedend: „Het is nu toch wel schunnig dat niemand naar Fedor en mij toekomt om ons te bedanken. Middelink heeft ons nog niet zien staan. Chef d’equipe Arie van Vliet denkt niet aan ons. Niemand. Als Fedor en ik waren gaan fietsen in die kopgroep met Maertens, Moser en de Spanjaard Huelamo waren we zo naar Kuiper toegevlogen. Dan schijn van kans gehad. Hij heeft het aan ons te danken. Maar een bedankje van de leiding krijg je niet. Het is schunnig”. In de vierde ronde (na ongeveer 70 km) ontstond de 15 man sterke kopgroep: Sef ton (Australië), Maertens (België), Morales (Columbia), Arencibia (Cuba), Huelamo (Spanje), Bayton (Engeland), Tischer (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Goudwinnaar Hennie Kuiper aarzelt nu geen moment meer: per 1 januari 1973 wordt hij beroeps renner. Als olympisch winnaar heeft hij de plicht gedurende, het gehele olympische jaar 1972 nog amateur te blijven, „maar daarna ga ik onmiddel- lijk over naar de profs”. Kuiper ziet daarmee zijn uitgestip peld toekomstplan precies werkelijk heid worden: „Al vijf jaar rijd ik bij de amateurs, maar ik heb altijd ge dacht: als 23-jarige moet ik naar de profs kunnen overstappen, want daar na wordt het te Iaat. En dat lukt nu dus”. De renner uit Oldenzaal is ervan overtuigd dat hij met zijn olympische titel wel een goed contract aangeboden krijgt. Bovendien maakte hij dit jaar al naam door de Ronde van Engeland (de Milkrace) te winnen en tweede te worden in de Ronde van Oost-Duits- land. Direct na zijn zege bij München werd Hennie Kuiper hartstochtelijk omhelsd door zijn 23-jarige vrouw Ine Kuiper-Nolten, evenals haar man gebo ren en getogen in Denekamp. Sinds 28 juni dit jaar zijn ze getrouwd en wo nen ze in Oldenzaal. Wegcoach Midde link: „Juist na zijn huwelijk is Kuiper nog sterker gaan rijden. Hij is een van de weinige Nederlandse amateurs die ik inderdaad rijp acht om over te gaan naar de profs”. Op het parcours bij Grunwald waren ook aanwezig ploegleider Piet Liebregts en directeur De Vries van Frisol, die reeds een amateurploeg (met onder meer Priem en Den Hertog) heeft en die per 1 januari met een prof ploeg wil beginnen. Frisol wil met name Den Hertog, Priem en Kuiper in deze prof- ploeg. Vanzelfsprekend heeft Kuiper tegen Frisol nog geen „ja” gezegd. Kui per: „Ik wacht het beste contract af. Dan pas ga ik over”. tief opgewonden had over het besluit van het NOC om door te gaan. „Ik vind het een goed besluit, omdat iedereen de vrij heid had zich terug te trekken. Het moet van de mensen zelf uitgaan. Zoiets moet je niet van boven af decreteren. Het IOC heeft wel gezegd: we gaan door met de Spelen, maar als iedere deelnemer had gezegd: dat kan wel zijn, maar wij doen dat niet, dan was het afgelopen geweest”. En peinzend: „Een interessante zaak om eens uit te zoeken is, waarom Nederland altijd zo voorop loopt met dit soort din gen”. Laconiek liet Priem direct na de wed strijd weten: „Ook in de Ronde van Enge land had Kuiper veel aan mij te danken. In de laatste etappe stond Duchemin nog aan de leiding, maar ik heb er toen voor gezorgd dat Kuiper in de laatste rit twee de werd. Door de bonificatie won hij toen de Ronde van Engeland. Zelf had ik die laatste rit makkelijk kunnen winnen en dan was ik in plaats van vijfde in het algemeen klassement tweede gewor den”.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23