Wantrouwen van NOC gelogenstraft KEIZER EN BOXEM IN DE WERELD TOP-TIEN Wayne Collett: toch geen politieke rel Mieke Jaapies in finale KI-klasse Zes Olympiërs al weer thuis München Q991972 inische spelen Vince Matthews en Daume uitgeput I 24 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 Decadentie Ontgoocheld Barend Kops Gebogen hoofd un LAATSTE NIEÜWS Wrede aanslagen ■■■■■■■■■■wwwwwwwwwwbwwbwwww mii MiiniiiiiiiiiiiiwwMnnwwwnnHiiiniiiHiiifiMrtiiwwiniwJwiiiinimwtwiiiii DICK LOMAN (Van onze sportredactie) FRITS ABRAHAMS IMI I J Wie bijvoorbeeld Barend Kops enkele wnmiiifiiiiiiiifwwiiii IOC-leden, Beaumont, Karnebeek. De Van Benny Boxem (rechts) gaat hier nog aan kop in de halve finale. Zij zou later genoegen moeten nemen met de vijfde plaats, nog net voldoende voor klassering in de eindstrijd. In zijn geheel gaat de Nederlandse ploeg dus door. „In solidariteit met de IOC”, zoals in het communiqué staat. voorspelden hoe de 400 meter zou aflopen. Ze hadden mij telkens als zesde of zeven de genoteerd. Dat heeft me gekwetst en gefrustreerd. Als ze me alleen achter Collett, Smith of Evans hadden gezet, had ik het niet erg gevonden. Maar een zesde plaats vond ik een belediging”. i i i tien 1500 meter-loopsters, die zater dag onderling de medailles gaan ver delen. Vooral de wijze waarop beide atletes zich in de finale liepen en eigenlijk nog meer de tijden, die zij daarvoor nodig hadden, was zonder meer overtuigend. Ilja Keizer, die met een beste tijd van 4.11.3 naar München trok, en de tot vóór Mün chen met 4.10.5 nationaal record- houdster Berny Boxem, verbeterden in enkele dagen dat ze in München actief zijn, hun persoonlijke records met volle seconden. 4 Ook van onze uitgespeelde waterpo- loërs waren er nogal wat jongens die weinig lust gehad hadden door te gaan, als ze hadden moeten spelen. Coach Harry Vriend had 's avonds, vanaf het hooggelegen balkon van Peru, als ik mij goed herinner, het overbrengen van de Israëlische gijzelaars naar de helikopters gezien. 1 dagen voor de ramp hoorde vertellen over zijn training met de Noren en de Ruska, maar voor mij, en wat nog belangrijker is: voor zichzelf, zal hij altijd tot de winnaars van de Olympi sche Spelen in München behoren. In de eerste plaats heb ik er niets van gemerkt dat de IOC „niet week MÜNCHEN —Willi Daume, voorzitter van het organisatie-comité van de Olym pische Spelen, heeft zich onder doktersbe handeling moeten stellen. Door alle moei lijkheden, die zich vlak voor en tijdens de spelen hebben voorgedaan, is hij uitgeput geraakt. Waterpoloër Hans Parrel sprak in dezelfde zin. „Het onwezenlijke is dat je er eigenlijk niets van merkte. Dat was in Mexico ook, bij die studenten onlusten. We lazen vier dagen later in de Nederlandse kranten wat er ge beurd was. Het verschil tussen deelna me aan Mexico en nu in München is, dat je toen vier jaar jonger was en trots was dat je erbij geweest was. Dat heb ik momenteel totaal niet, eerder een gevoel van schaamte dat ik erbij ben geweest: het gevoel dat je deel hebt uitgemaakt van een vorm van decadentie”. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Het Ne derlandse 1500 meter-duo Ilja Keizer-Laman en Ber ny Boxem-Lenferink heeft donderdag duidelijk aan getoond, dat het niet bijster grote vertrouwen van het Nederlands Olympisch Comité, uitmondend in een late aanwijzing voor München, allerminst gerechtvaardigd is ge weest. Beide Nederlandse atletes schaarden zich onder ’s werelds beste MÜNCHEN Mieke Jaapies, met Maria van der Holst-Blij levens al zeker van een plaats in de eindstrijd K II-klasse dames 500 meter, heeft zich vrijdagmorgen ook geplaatst voor de finales K I-klasse van de kanoregatta. De 29-jarige blonde kanovaarster uit Wormerveer. die aan een derde plaats voldoende had in een race van slechts vier boten liet op de baan van Feldmo- ching niets aan het toeval over. Samen met de Roemeense Maria Nichifo- rov nam de Nederlandse direct al een voorsprong op de Deense Kate Olsen en de Poolse Stanislava Szydlovska. Halverwege de wedstrijd verdrong Ma ria Nichiforov Mieke Jaapies van de eer ste plaats. In de laatste honderd meter kwam de Nederlandse kampioene echter gemakkelijk terug en won met een halve lengte. De uitslag luidt: 1. Mieke Jaapies (Ned) 2 min. 4.4 sec., 2 Maria Nichiforov (Roem) 2 min. 5.23 sec., 3. Kate Olsen (Den) 2 min. 6.20 sec., 4. Stanislava Szydlovska (Polen) 2 min. 8.89 sec. De halve finales: heren K 1. Eerste halve finale: 1. Csapa (Hong) 3.54,96, 2. Sledziekwski (Pol) 3.55,45, 3. Soucek (Tsjech.) 3.55,74. Tweede halve finale: 1. Hensen (Den.) 3.51.12, 2. Bumy Belg) 3.52.06. 3. Mattern (Did) 3.54.24. Derde halve finale: 1. Shaparenko (SU) 3.52.14, 2. Peterson (Zwe) 3.53.75, 3. Nummisto (Finl.) 3.54.48. van de Nederlandse ploeg uit Melbourne (het jaar van de Russische inval in Hon garije red.) heeft uitgehaald”, stelde Hans Keizer. Berny Boxem tijdens de wedstrijd een rouwband om de pols dragend liep donderdag, zoals ze zei, een van tevoren uitgestippelde race. „En alles kwam uit zoals we hadden gedacht. Toen ik na 300 meter op 45 seconden doorkwam, wist ik dat het goed ging”, aldus de Enschede- se. Eèn van de onderdelen van het plan was om die eerste 200 a 300 meter de kop te nemen. Daarna zou de aanval komen van de zo graag solo-lopende wereldre- cordhoudster Ludmilla Bragina, de al bij na 30-jarige Russische. Die aanval kwam ook. Er ontstond wel een flink gat, maar Berny Boxem kon goed blijven volgen. Op 600 meter voor de finish zette de Oost- duitse Karin Burneleit haar aanval in, daarbij Ellen Tittel en Carey Sheila mee trekkend. Bemy moest hiervoor buigen, maar de vijfde plaats in deze snelste halve finale hield ze goed vast, daarmee de eindstrijd bereikend. MÜNCHEN Zes Nederlandse atleten zyn donderdag naar Nederland terug gekeerd. Sprintster Wilma van Gooi, atleet Jos Hermens en de hockeyers Flip van Lidth de Jeude en Paul Litjens zijn om kwart over negen in het vliegtuig gestapt. Zij weigerden verder nog mee te spelen in het olympische toernooi na de moordpartij door de Arabische terroristen. Worstelaar Kops en hockey-doelman Buy keerden ‘s avonds terug. Het gaat hier helemaal om spelers, die nog uit moesten komen in wedstrijden. Het NOC had hun verzocht te blijven om de scheiding tussen de blijvers en degenen die om principiële redenen niet meer startten, niet te vergroten. Het zestal had echter geen zin meer om in het olympi sche dorp te blijven, waar mede-sport- mensen vermoord zijn. „Dan vergaat je de lust tot verder spelen wel”, zei hij. „Ze liepen er als ter dood veroordeelden bij, gebonden en met gebogen hoofd. Helemaal niet als mensen die dachten dat nu de oplossing nabij was, integendeel”. Har ry Vriend meende dat het weinig zin vol was je terug te trekken als je al bent uitgespeeld, maar de lust om de komende dagen nog naar andere wed strijden te kijken, ontbrak volledig. Israëli’s (onder wie de vermoorde Sha piro) en over de goede moed die hij voor de wedstrijden had, begrijpt dat hij, die als eerste na het bloedbad moest aantreden en zelfstandig zijn be slissing moest nemen om op de mat te gaan of daarvan af te zien, als sport man een groot offer heeft gebracht. Zijn goud is minder meetbaar, minder oppoetsbaar, dan het goud van Wim Wat houdt dat dan nog in: wij wij ken niet voor terreur? Alleen maar: wij bemoeien ons er niet mee, wij houden ons er verre van, ook al betreft het olympische deelnemers? Daar komt nog iets anders bij. Als de olympische beweging niet voor terreur wil wijken omdat dat strijdig zou zijn met de olympische gedachte, is het dan ook strijdig met de olympische gedachte om te wijken voor diepe rouw? Gaat het bruiloftsfeest door als enkelen van de geïnviteerde gasten door fanatici worden neergeknald, alleen omdat men niet voor terreur wil wijken? Of last men de feestelijkheden af, omdat het geen pas geeft feest te vieren als enke le gasten bruutweg vermoord zijn? Het heeft er alle schijn van dat de limiet om naar München te worden afgevaar digd, aanzienlijk scherper werd gesteld dan de limiet (17 doden) om. München de rug tóe te keren... Zes Nederlanders die nog in de strijd waren, hebben zich dus teruggetrok ken: de worstelaar Barend Kops, de atlete Wilma van Gooi, de atleten Jos Hermens en Bram Wassenaar en de hockeyers Flip van Lidth de Jeude en Paul Litjens. Zijn zij „meer” dan de anderen, die besloten hebben door te gaan? Het lijkt me onrechtvaardig het zo te stellen. Maar zij zijn wel „meer” dan zij zelf waren, voordat zij tot hun besluit kwamen. voor terreur”, het enige wat ik ge merkt heb is dat men aanvankelijk gewoon doorging met de wedstrijden en dat Brundage zelfs de spelen aan vankelijk niet onderbreken wilde. Maar ik heb niemand van al die IOC- heren bij het Israëlische kwartier ge zien, tijdens de onderhandelingen en het waren Duitse politici die zich als ruilgijzelaars aangeboden hebben, geen MÜNCHEN Een nieuwe Olympische atletiekrel leek geboren, toen de Ameri kaanse negers Vince Matthews en Wayne Collett, respectievelijk eerste en tweede in de 400 meter-finale. onder het gejoel van het publiek het erepodium afstapten. De 80.000 toeschouwers waren zeer verontwaardigd omdat beide Amerikanen zich inderdaad erg onverschillig hadden gedragen, toen hun volkslied werd gespeeld. Matthews inviteerde Collett om naast hem op de hoogste trede te komen staan, waar beide heren genoeglijk babbelend wachtten op het einde van de nationale hymne. Tijdens de geanimeerde conversatie draaide Matthews ook nog wat met zijn heupen en krabde hij enigszins verveeld in zijn nek. Opnieuw een politieke demonstratie in de Olympische arena? Zoals destijds in Mexico, waar de 200 meter-lopers Tommy Smith en John Carlos tijdens de huldiging met gebalde vuist de Black-Powergroet brachten? Het leek er aanvankelijk wel op, te meer daar Matthews en Collett goed bevriend zijn met Lee Evans, de man die in Mexico na zijn zege op de 400 meter (43.8) met een zwarte muts het erepodium betrad. Achteraf bleek echter dat niet te zwaar mocht worden getild aan de door Matthews en Collett gedemonstreerde onverschilligheid. Matthews is weliswaar een politiek bewuste neger, maar hij ontkende later ten stelligste dat hij met zijn houding een bepaalde bedoeling had. „Als we werkelijk hadden willen protesteren, dan waren er wel andere, doeltreffender methoden geweest. Ik ben in 1968 zelf in Mexico geweest (hij was toen lid van de 4 x 400 meter-estafette-ploeg red.) en toen heb ik gezien wat een echt protest is. Wat wij vandaag deden, had daar niets mee te maken”. De Utrechtse atlete, die in de series al tot een nationale recordtijd van 4.80,0 kwam, bleef donderdag slechts 0,3 seconde boven die recordtijd. Het leverde een vierde plaats op. voldoende dus voor een plaats in de finale. Berny Boxem was afhankelijk van haar tijd. Ze viel juist buiten de eerste vier, maar omdat ook nog de twee tijd-besten overgingen, nestelde ze zich met een knappe persoonlijke recordtijd van 4.08,8 toch nog bij ’s werelds beste tien. Tijden dus ruimschoots onder die vooral door het NOC zo aangevochten Papendal- scores. „Ten onrechte natuurlijk, want na die prachtige tijden op de sintelbaan van Kerkrade (in augustus bij de nationale kampioenschappen, red.) was al duide lijk dat beiden in München ruimschoots onder de 4.10,0 zouden gaan lopen”, aldus Ilja’s echtgenoot-trainer Hans Keizer na afloop. Iets dat zoals nu blijkt zonder meer een vereiste was om hier in Mün chen een vooraanstaande rol te spelen. Een belangrijke rol te spelen op een nummer, dat nog volop in ontwikkeling is. De Russische Bragina toonde dat weer eens aan met haar tweede in München gevestigde wereldrecord. Ditmaal haalde ze weer eens 1,4 seconden van haar beste tijd af: 4.05,1. Dit jaar was een tijd van 4.10,0 nog goed voor een derde plaats op de wereld ranglijst. Donderdagmiddag was een ra ce, die èèn volle seconde sneller ging, nog niet eens genoeg voor een finaleplaats... „En in de finale gaat het nog harder”, voorspelde Hans Keizer, die zijn echtgeno te een tijd van zo rond de 4.06,6 toe denkt. „Als alles natuurlijk goed gaat. Voor de halve finale zag ik het niet zo zitten voor Ilja. Alle verwikkelingen van de laatste dagen hebben haar flink aangegrepen. Zelfs tijdens de race heeft ze eraan ge dacht. Maar ik ben het eens met Ilja, wanneer ze zegt dat het zinloos is om je als naamloze terug te trekken. We hebben er veel over gepraat, maar kijk bijvooor- beeld eens wat het terugtrekken in 1956 Ik sprak donderdagmorgen met een van de Israëlische journalisten die u tijdens de reportages over de gijzeling op uw beeldscherm hebt gezien, als min of meer ooggetuige. Ik vertelde hem dat zes Nederlanders zich hadden teruggetrokken, die ook nog daadwer kelijk in de strijd waren en hij zei (hand op mijn schouder) dat dit ty pisch Nederlands was. Het mooiste compliment dat ik tot nu toe in Mün chen, als Nederlander, kreeg. In Israël. zei hij, is men erg ontgoocheld over het feit dat de spelen worden voortge zet doorgezet is een nog juister woord. En de tweede „wrede aanslag” kwam van buitenaf en leidde tot de dood van 17 mensen, waaronder elf olympiërs. Wie zich solidair verklaart met de ab surde, verwrongen ideeën van een aderverkalkte oude man, liever dan met de rouw van de ware getroffenen is als olympische padvinder, vrees ik, ’och op het verkeerde spoor gezet. Want het is een blijk van onzindelijk, of op zijn, minst onlogisch denken, als mën het nu wil voorstellen alsof de Palestijnen een aanslag uitvoerden op de Olympische Spelen. Zij voerden een inslag uit op de Israëli’s: die zijn de ware slachtoffers, niet die mooie vro lijke spelen van Brundage. Solidariteit met de Israëli’s ligt dus meer voor de hand dan solidariteit met de Olympi sche Spelen. NTCO SCHEEPMAKER Maar waarom stond hjj dan te praten met Collett? Matthews: „Dat hebben we ons niet eens gerealiseerd. Het was de gewoonste zaak van de wereld dat ik Collett naast me trok. Andersom zou hij het ook gedaan hebben. Collett, Smith, Evans en ik zijn de vier beste 400 meter-lopers ter wereld. We ontlopen elkaar niet veel. Regelmatig verslaan we elkaar, dat hangt helemaal af van de vorm van de dag. Omdat Collett niet minder is dan ik, vroeg ik hem naast me te komen staan. Met Smith en Evans zou ik dat ook gedaan hebben”. Over zijn onverschillige gedraai op het podium zei Matthews nog: „Ik was gewoon vermoeid. Vijf minuten na de race moesten we al weer op het podium komen”. Ook voor de verontwaardigde houding van het publiek had Matthews nog wel een verklaring. „Die mensen verwachtten wat van ons. Ze wilden bepaalde dingen van ons zien. Het zijn dezelfde mensen die Alice in Wonderland lezen en er pornografie in ontdekken”. Tenslotte werd Matthews zelfs kwaad toen er steeds weer vragen over deze affaire werden gesteld. Met een „al die mensen hier lijken wel gek”, vluchtte hij de catacomben van het Olympisch Stadion in. Vermoedelijk hebben Matthews en Collett inderdaad niet doelbewust gestreefd naar een politieke demonstratie. Hun houding leek simpelweg bepaald door de minachting van de doorsnee-Amerikaanse neger voor het volkslied en de vlag van een land, waarin hij zich gediscrimineerd acht. Voor Vince Matthews was deze Olympische zege in 44.66 sec. zijn eerste grote inter nationale triomf. Definitief stapte hjj daarmee uit de schaduw van de hoger gewaar deerde Collett, Smith en Evans. In München was Matthews méér dan wie ook belust op een zege. Matthews: „Ik heb een heel belangrijke prikkel gehad. Kort voor mijn aankomst bladerde ik toevallig in een Amerikaans atletiektijdschrift, waarin tien journalisten tnnnniwvwwnnnri-.nn,- Een hoogst ongelukkige term, want so lidariteit zou je in de allereerste plaats verwachten met Israël en de rouw van Israël. Wat betekent dat nu eigenlijk, zo’n zinnetje als: „Omdat de olympi sche sport niet mag wijken voor ter reur”. De Amerikaanse negeratleten Wayne Collett (links) en winnaar Vincent Mat thews haalden zich met hun onverschillige houding op het ereplatform de woede van het publiek op de hals. „Wij danken allen voor de ons bewe zen solidariteit”, zei de Israëlische chef de mission tijdens de herdenkings plechtigheid in het Olympisch Stadion. Kort daarop duikt dat woord solidari teit dus opnieuw op in het communi qué van het Nederlands Olympisch Co mité, maar dan niet met de Israëli’s maar met het IOC, welks voorzitter Avery Brundage de ongelooflijke stompzinnigheid beging om deze zin in zijn rede te vervlechten: „De spelen van de XX Olympiade zijn het doel geworden van twee wrede aanslagen want we hebben in de kwestie-Rhode- sië de strijd tegen politieke afpersing verloren”. Ter herinnering: de ene „wrede aanslag” betrof het feit dat de Afrikaanse landen dreigden niet deel te zullen nemen als Rhodesië (waar ras sendiscriminatie heerst ten aanzien van de zwarte sportbeoefenaren) onder val se naam. en valse vlag zou mogen aantreden geen Brundage, geen geen Killanin, geen Het aardige van Nederland, en de Nederlandse ploeg in München, is na tuurlijk toch, dat mee blijven doen of stoppen inderdaad een probleem is ge weest waarover lang gediscussieerd en nagedacht is. Nogal wiedes, roept u nu uit, maar zo erg wiedes is dat blijkbaar niet, want voor zover momenteel be kend hebben alleen de Nederlanders en de Noren er echt hun hoofd over gebroken en zijn er alleen van die twee landen deelnemers die voortijdig gestopt zijn. De Duitse kranten van donderdagochtend spreken van zes Ne derlanders en 13 Noren, waarbij aante kening verdient dat tot die 13 Noren ook de voltallige handbalploeg behoort die al uitgespeeld is en b ovendien zwaar de pest in had omdat men uitge schakeld raakte door het grofste staalt je spelregelverkrachting dat ooit ver toond is: vlak voor tijd brak bij gelijke stand een Noor uit, maar voordat hij, alleen voor de keeper staand, kon sco ren, snelde een Duitse reserve van de reservebank het veld op om hem het. scoren te beletten. Zoiets gebeurt zelfs bij beroepsvoetbal nog niet Scheids rechter en jury waren zo overbluft, dat men het er maar bij liet. West- Duitsland kwam daardoor verder. Noorwegen niet... -zzzzzzzzZ^ WW///"

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 24