SLECHTS VIJF SCHERPSCHUTTERS BIJ ACTIE TEGEN TERRORISTEN maatregelen nemen Kamer wil praten over boycot op universiteiten Russen hebben kwart van hun legers langs Chinese grens „Hele wereld moet Dood Spelen en Britse troepen overvallen protestants opleidings kamp Jaaroverzicht IISS „Military balance” Schokkende onthullingen op persconferentie Münchense politie Vice-premier Allon in grafrede: l - Pijn is te verhelpen. Met Togal. In doordrukstrip. Handig. Helpt. Goed. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 3 99 Verknoeid Hevige discussies Vertraging China 1 K (Van onze speciale verslaggever) MÜ.NCHEN. In München zijn gisteren door de politie van München en het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken twee nieuwe feiten be kend gemaakt over het tragische gebeuren op de vliegbasis Fürstenfeld bruck. Ten eerste werd meegedeeld dat op de basis slechts vijf scherp schutters in stelling waren gelegd toen de acht terroristen met hun gijze laars naderden; ten tweede moest worden geconstateerd dat tussen het vallen van het eerste schot om tien voor elf en het ogenblik waarop een helikopter met gijzelaars door een handgranaat werd opgeblazen, niet min der dan 74 minuten waren verlopen. Egypte-Israel LONDEN (AFP) Het verdrag ter beperking van de strategische (kern)bewapening het zogenaamde Salt-verdrag heeft Amerika en Rusland ertoe gebracht hun strategisch arsenaal eerder te verbeteren dan numeriek uit te breiden, terwijl het ver achter liggende China zijn con ventionele en strategische capaciteit blijft opvoeren. Tot deze conclusie komt het Internationaal Instituut voor Strategische Studies (IISS) het in Londen gevestigde niet-officiële instituut van internationale mili taire en politieke westelijke deskundigen in zijn jaaroverzicht „The Military balance 19721973” dat vandaag is gepubliceerd. i „We hoopten dat als zich zouden anderen I offensief (Van onze onderwijsredacteur) ADVERTENTIE vragen van het V.V.D.-Kamerlid mevrouw Smit. Nog eind juli verwachtte het minis terie dat zeker 2600 man afgewezen zou den moeten worden. nog uit infanteristen en artilleristen. Er zijn maar vijf pantserdivisies en de Chi nezen beschikken niet over de installaties en logistieke ondersteuning voor langduri ge operaties buiten Chinees gebied. Beide landen hebben er minstens veer tig moderne vliegtuigen bij gekregen (Is rael meer dan Egypte) en Israel heeft langeafstandsgeschut. vliegveld te brengen. Bovendien konden de schutters meer dan één schot leveren.” Door wie zijn de gijzelaars gedood? Dr. Wolff. „We kunnen verzekeren dat de gij zelaars door de terroristen zijn gedood. Daarover bestaat geen twijfel. Nee, het kan niet door schoten van politiemannen zijn gebeurd. Het was een zeer gediscipli neerde schietpartij.” „De terrorist onder de helikopter, waar schijnlijk de aanvoerder, schoot op de ver keerstoren, die 30 meter van hem verwij derd was, en vernielde daardoor de radio apparatuur. Mogelijk schoten toen ook al andere terroristen in en buiten de heli kopters. De piloten, één was zwaar ge wond, wisten te ontkomen. We nemen aan dat de gijzelaars toen nog leefden.” BELFAST (UPI).Britse troepen zijn gisteren een opleidingskamp van protes tantse extremisten, ten noorden van Bel fast, binnengedrongen. De militairen namen wapens en munitie in beslag en arresteerden zestien mensen, zo heeft een Britse militaire woordvoerder meegedeeld. ■F h De officiële woordvoerder begon met excuses te maken over de persvoorlichting op de avond van het drama. „Er was en is terecht veel kritiek. Maar het was niet mogelijk officiële berichten door te geven Ze waren er niet, omdat er geen contact was en ook niet kon worden gemaakt met de politieleiding op het vliegveld.” De plechtigheid werd geleid door leger- rabbijn generaal Piron. De kisten stonden opgebaard op legertrucks. Familieleden van de vermoorde atleten konden h un emoties niet de baas. De familie van de gewichtheffer Joser Romano zat volgens joodse traditie op de grond als teken van rouw. Na de officiële plechtigheid werden de doden naar begraafplaatsen gebracht in verschillende delen van het land. In regeringskringen in Israel heeft men goede verwachtingen dat Duitsland effec tieve maatregelen zal nemen om de haar den van Palestijnse organisaties in Duits land uit te roeien. Israel zal een diploma- De discussie over het besluit van het Internationaal Olympisch Comité de Spe len voort te zetten, duurde gisteren nog in alle hevigheid voort. De Britse Labourlei- der Harold Wilson riep premier Heath op de Britse Olympische ploeg naar huis terug te doen keren. In een gisteren gepubliceerde verklaring drong Wilson er ook op aan af te zien van voorgenomen wapenleveranties aan Egypte. Naar zijn mening moet het bezoek aan Engeland van de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Ghaleb, worden afgelast. De motieven van het NOC om de Ne derlandse ploeg niet terug te trekken van de Spelen hebben weinig indruk gemaakt op de Tweede Kamer. Hoewel verdere actie op parlementair niveau tegen deze beslissing niet is te verwachten, lieten de meeste Kamerleden gisteren nog eens we ten dit besluit te betreuren. Russische experimenten met de MIRV zijn nog niet waargenomen. Het IISS merkt op dat het SALT-akkoord de voor sprong van de Sovjets wat betreft aantal len raketten aanzienlijk beperkt. Als het akkoord niet was bereikt, zouden zij bin nen vijf jaar over 2800 ICBM’s hebben kunnen beschikken en over 1200 SLBM’s. Het instituut besluit zijn beschouwing over het SALT-akkoord met de opmer king dat zowel Rusland als Amerika in staat zou zijn na een eerste aanval op hun gebied doelmatig terug te slaan. Hoe was het dan mogelijk dat de offi ciële woordvoerder van de Bondsregering, dr. Ahlers, voor de televisie verklaarde, dat de negen Israëlische gijzelaars tijdens de schietpartij ongedeerd waren ontko men? Hij moest toch door iemand zijn ingelicht? Dr. Genscher ,de minister van Binnenlandse Zaken van de Bondsrege ring: „Ik weet het niet. Ik was toen niet in het perscentrum. Hij moet een tele foontje hebben gehad. Maar van wie, dat is nog niet opgehelderd.” Over China wordt opgemerkt dat dit land tussen de 20 en 30 raketten over middelmatige afstand schijnt te beschik ken en „wellicht” over 15 tot 20 voor middelbare afstand, juist voldoende om Moskou en het grootste deel van Azië te bereiken. Volgens het jaaroverzicht van het IISS voert China zowel de kwalitatieve als de kwantitatieve militaire produktie op, maar bestaan 130 van de 150 Chinese divisies Het rapport maakt geen melding van belangrijke wijzigingen in de verhouding tussen de NAVO en de strijdkrachten van het Warschaupakt. De laatsten behouden hun numerieke voorsprong in militairen, tanks en vliegtuigen. De NAVO heeft zich versterkt op vloot-gebied en behoudt op dit terrein de superioriteit. Naast het SALT-akkoord is de terug trekking van het Russische militaire per soneel uit Egypte op last van Cairo, een van de grote militaire wijzigingen in het afgelopen jaar geweest, aldus „The milita ry balance”. Wat betreft de verhouding tussen de Egyptische en Israëlische strijdkrachten constateert het IISS in het afgelopen jaar geen veranderingen in de defensie-uitga- ven die bijna een kwart van hun bruto nationaal produkt bedraagt. Dr. Wolff over die lange periode tussen het eerste schot en het tot ontploffing brengen van de helikopter: „We hebben de terroristen die nog in de helikopters zaten, de mogelijkheid willen geven zich over te geven. Direct na de eerste scho ten werden zij in het Duits, Engels en Arabisch opgeroepen de strijd op te geven en de wapens weg te gooien.” Nieuw was ook, dat de Arabische com mando’s gedreigd hadden om vijf uur de Israëliërs te zullen neer schieten en dan in het dorp andere gijzelaars te maken om vervolgens met auto’s te vluchten. Dr. Wolff nam het woord over, toen de duiste re gebeurtenissen op het vliegveld aan de beurt waren. tiek offensief openen om de westerse landen ertoe te bewegen nu effectieve maatregelen te nemen tegen Palestijnse terreur. Daarbij zal ongetwijfeld het kan toor van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie in Londen, dat onlangs geopend is en waartegen de Engelse regering zich niet in staat acht in te grijpen, weer ter sprake komen. De ernstig verminkte Olympische Spelen slepen zich bloedend voort tot hun roem loze dood op maandag 11 september. Dat Is door het IOC besloten, alhoewel met een enigszins andere woordkeus. Het gaat in dit geval echter niet om de formulering maar om de feitelijke toestand: De Spelen zijn bedorven en kunnen niet „gewoon doorgaan” alsof er niets gebeurd is. Zij gaan door in een sfeer van verziekte, katerachtige lamlendigheid en als zodanig kunnen zij in geen geval aanspraak maken op de waardering die een internationaal sportfeest zou verdienen. Dit houdt echter ook in, dat het onjuist is te zeggen: „De Spelen gaan gewoon door, alsof er niets gebeurd is”. In die kenschet sing ligt niet alleen kritiek op het besluit om voort te gaan, maar ook een ernstige beschuldiging van gebrek aan piëteit. Het is duidelijk dat piëteit zeker niet alleen behoeft te blijken uit volledige stopzetting van datgene, wat door een ramp verstoord is. De manier waaróp men voortgaat, de sfeer waarin men voortgaat en de bedoe ling waarméé men voortgaat kunnen samen eveneens blijken zijn van piëteit, van spijt, van rouw en van eerbied voor de slacht offers. Natuurlijk kan men nog jaren discus siëren over de vraag wat in de gegeven situatie de juiste beslissing zou zijn ge weest. Er zijn zelfs al opinieonderzoeken over georganiseerd, alsof een bepaalde meerderheid zou kunnen uitmaken wat juist en niet juist is. Iedereen kan daar wel een eigen mening over hebben, maar het zou te ver gaan wanneer men door het schatten van de meerderheids- en minder- heidsmening tot de conclusie zou willen komen welke de enig goede houding zou zijn geweest. Een grote soberheid, gepaard gaand aan een voortdurend denken aan wat er met de Israëliërs gebeurd is, kan het vervolg van de Spelen nog het karakter van een eerbetoon geven. Er wordt over gedacht gouden medailles postuum toe te kennen. Er is sprake van om op de nummers waar aan Israëliërs zouden hebben meegedongen naar de medailles, de plaats op het ere podium open te laten en alleen zilver en brons uit te reiken. Er zijn allerlei mo gelijkheden om bij de voortzetting van de wedstrijden voortdurend eer te bewijzen Dr. Wolff: „We vonden vijf scherp schutters genoeg. Er waren maar vier terroristen buiten de helikopters en we hadden ook nog vele agenten met machi negeweren in de omgeving paraat. De kans dat er meer dan vier tegelijk uit de helikopters zouden komen, was zeer ge ring.” En dr. Schreiber: „We hadden drie plannen om de gijzelaars te bevrijden en we moesten dus op drie plaatsen bij het appartement van de Israëliërs, bij de plaats waarvan de helikopters vertrokken en op het vliegveld schutters hebben. Er was, gezien de korte tijd, geen moge lijkheid om nog meer schutters naar het Dr. Schreiber kwam met een nieuw detailpunt: „We hebben veel dozen met voedsel bij het Israëlische appartement gebracht. De terroristen zouden die niet alleen naar binnen hebben kunnen bren gen. Het was de bedoeling dat dan vier verklede agenten zouden hebben geholpen, om de situatie binnen op te kunnen nemen. De terroristen vonden het goed dat de Israëliërs dat voedsel zouden krij gen. Ze zeiden dat ze er zelf niets van zouden gebruiken en droegen de dozen zelf één voor één naar binnen,” aldus Schreiber. De overval op het kamp van de „Vrij- willigersmacht in Ulster” te Monkstown, volgde op een nacht van geweldpleging door protestanten in Belfast, die door een Britse legerwoordvoerder de ergste protes tantse ongeregeldheden in drie jaar werd genoemd. Bij de ongeregeldheden in Belfast zijn twee burgers omgekomen, zesendertig mensen gearresteerd en drie burgers en een militair gewond. Terwijl zij aan de gang waren, werd een bomaanslag gepleegd op de woning te Belfast van een roomskatholieke politicus. Een bezoekster kwam daarbij om het leven. Voorbijgangers vonden elders de met kogels doorzeefde lijken van twee man nen een in een katholieke wijk en een in een protestantse wijk. Het instituut merkt een „aanzienlijke vertraging” op in het Sovjet-ICBM-pro- gramma, maar de Russen blijven acht kernonderzeeboten met raketlanceerin- richtingen per jaar te water laten. Amerika houdt zich voornamelijk bezig met de kwaliteitsverbetering van de stra tegische strijdmacht en met de ontwikke ling van raketten met meervoudige kern koppen die onafhankelijk en afzonderlijk vanuit de ruimte op doelen kunnen wor den afgevuurd, de zogenoemde MIRV’». aan Israel en de gedachte openbaar te laten overheersen dat door geweld iets aan deze Spelen is ontnomen waarvan de af wezigheid pijnlijk wordt gevoeld. „Gewoon doorgaan alsof er niets gebeurd is” ligt kennelijk niet in de bedoeling van het NOC, noch in die van de Duitse organi satoren, noch in die van de overgebleven mededingers naar de prijzen. Enkelingen hebben gemeend niet meer te moeten doorgaan. Hun besluit verdient hulde en begrip. Maar men mag niet smalend de genen veroordelen die gemeend hebben dat algehele afgelasting van de Spelen of terugtrekking van alle equipes niet de enige manier was om de gevoelens te uiten die door de gangstermisdaad van dinsdag ochtend in het Olympisch dorp zijn ge wekt. De publiciteitsmedia staan voor een even moeilijke als persoonlijke keuze, voor wat betreft hun berichtgeving over wat er nu nog in München aan sport te beleven valt. Gedwongen door de uitermate opgeschroef de belangstelling van het publiek zijn zij aan de berichtgeving over deze Spelen be gonnen met een overdaad die ook vóór de rampzalige gebeurtenis in München bij velen toch de gedachte deed rijzen dat het allemaal wel erg overtrokken werd. De be zinning die zich nu in de publieke opinie blijkbaar heeft gemanifesteerd, helaas ten gevolge van een uitermate droevige en schandalige daad, dwingt ook de publici teitsmedia tot de vraag of het allemaal wel zo serieus de moeite waard was wat daar aan sportieve prestaties onder de Olym pische leuzen werd ten beste gegeven. Het moment is gekomen om het restant van de Spelen de eer te geven die het nog waard is. Tegelijk echter is het voor radio, kranten en televisie zaak dat zij uitvoerig en volledig blijven berichten over de wijze waarop het laatste bedrijf van de Spelen zich voltrekt. In die berichtgeving im mers kan weerspiegeld worden welke stempel de gebeurtenissen op het sportieve evenement hebben gedrukt en op welke wijze de resterende wedstrijden iets ver tolken van de wrede desillusie, die zich van de eerst zo feestelijke Münchener be levenissen heeft meester gemaakt. Vol ledige informatie dus, in de sfeer van de ontgoocheling en de gemengde waardering voor de Olympische Spelen 1972. Onduidelijkheid bestaat ook over de beperkte geldigheid van de plaatsingsbe- wijzen voor de studierichtingen waar een studentenstop geldt. Degenen die bij de wijs aangegeven dat het tot uiterlijk 15 september geldig is. Volgens enkele Ka merleden is daarover nooit iets aan het parlement meegedeeld. Sommige universi- teiten hebben dan ook aangekondigd zich niets te zullen aantrekken van deze gel- digheidsbeperking. Het bestuur van de medische faculteits- vereniging in Rotterdam heeft er zijn afkeuring over uitgesproken dat woensdag avond de Rotterdamse politie betrokken is geweest bij het o ntruimeh van het inschrijvingsbureau van de faculteit. Dat gebeurde op het verzoek van het alge meen bestuur van de medische faculteit. De colleges van besturen van alle Ne derlandse universiteiten gaan op 12 sep tember spreken met minister Van Veen over de moeilijkheden rond de inschrij ving. Door de studentenstop in vijf studie richtingen zijn 1362 jongelui van inschrij ving aan een universiteit uitgesloten. Al dus minister Van Veen in antwoord op Rusland heeft nu een kwart van zijn strijdkrachten aan de Chinese grens staan. Deze versterking van 32 naar 44 divisies in 1971 uitgevoerd zonder dat de in Europa gelegerde eenheden daardoor zijn ver zwakt. Zijn verhaal: „Om vijf over half elf gingen twee terroristen, één uit elke heli kopter, met een tussenruimte van enkele meters, naar het gereedstaande toestel van Lufthansa. De bemanning was daarvoor al vervangen door verklede agenten, die ech ter in verband met het gevaar bij de schietpartij waren teruggetrokken. Er lag 150 meter tussen de helikopters en het vliegtuig. Eerst ging de leider van de terroristen het toestel in, even later de andere. Intussen was uit elke helikopter een terrorist met twee piloten gekomen en die moesten voor hun toestellen gaan staan onder bedreiging van een machine geweer. De eerste twee commando’s kwa men weer terug uit het vliegtuig en toen ze halverwege de terugweg naar de heli kopters waren, openden wij het vuur. De terroristen voor de helikopters werden direct neergeschoten, maar van die ande ren wist er één onder een helikopter te komen. De Arabieren schoten direct terug, waarbij één politieman werd gedood.” Deze feiten veroorzaakten grote beroe ring tijdens de persconferentie gistermid dag in het stadhuis van München. Her haaldelijk werd aan de politiechefs dr. Schreiber en dr. Wolff, alsmede aan de Beierse minister van Binnenlandse Za ken, dr. Merk, gevraagd toe te lichten waarom men vijf scherpschutters vol doende had gevonden en hoe men de tijd tussen tien voor elf en vier over twaalf gebruikt had, toen een van de helikopters met vier gijzelaars explodeerde en uit brandde. De antwoorden bevredigden de vele vertegenwoordigers van de internati onale pers nauwelijks. Wat er daarna tot vier minuten over twaalf precies is gebeurd, kon niet wor den onthuld. De commando’s was verzocht zich over te geven. Zonder resultaat. Verklaard is dat de politie geen moment passief is geweest, maar wat ze had ge daan. kon niet worden verteld. De bedragen die de twee supermogend heden voor defensie uitgeven zijn dicht bij elkaar komen te liggen, vooral door de vermindering van de Amerikaanse defen siebegroting. Het strategische Sovjet-arsenaal omvat 1530 intercontinentale ballistische raketten (ICBM’s) en meer dan 90 in aanbouw en 560 intercontinentale raketten op onder zeeboten (SLBM’s) met meer dan 245 in aanbouw. De Amerikanen handhaven se dert enkele jaren hun ICBM’s op 1.054 en hebben 656 SLBM’s. De commissie wil allereerst weten of het mogelijk wordt gemaakt dat het ver hoogde collegegeld in termijnen wordt betaald. Zoals wij enkele dagen geleden wisten te melden, is het onderwijsdeparte- ment intussen al bezig een regeling voor termijnbetaling te ontwerpen. Volgens de Kamercommissie hebben verder veel studenten door gebrek aan informatie afgezien van het aanvragen van een studietoelage; nu pas zien ze in dat ze, tegen hun aanvankelijke verwach ting in, voor studiesteun in aanmerking hadden kunnen komen. Wordt voor deze „spijtoptanten” nog een extra aanvraag- termijn geopend, zo willen de Kamerleden van de minister weten. „Om vier minuten over twaalf kwam er nog een terrorist uit een van de helikopters. Hij wierp een handgranaat naar het toestel en probeerde weg te komen, net als de man die onder de heli kopter had gelegen. Beiden werden neer geschoten. De helikopter ontplofte en vloog in brand. Brandweerlieden probeer den in te grijpen, maar zij werden be schoten. Wij probeerden de drie nog in actie zijnde terroristen te arresteren. Dat lukte bijna direct. Vijf gijzelaars zaten nog ip de tweede helikopter. Het is niet bekend of ze bij het begin van de schiet partij al waren gedood of later.” In Amsterdam hebben gisteravond staatssecretaris Vonhoff van CRM en bur gemeester Samkalden zich onder de be langstellenden bevonden, die in het Olym pisch Stadion een korte herdenkingsdienst hebben bij gewoond voor de bij de Olym pische Spelen omgekomen Israëliërs. Het Israëlische offensief is op zichzelf geen nieuw idee, maar de kans dat de Europese landen nu effectieve maatregelen zullen nemen is groter dan ooit tevoren. Intussen heeft Egypte haar voorgenomen diplomatieke vredesoffensief in Europa 'grondig verknoeid. Het lag in de bedoeling Westeuropese landen te winnen voor het Egyptische standpunt en zodoende pressie op Israel uit te oefenen. Vooral Duitsland en Engeland waren het doelwit van Egyp tische diplomatie. De Egyptische beschuldiging, dat Duits land verantwoordelijk is voor het bloed bad in München heeft de pas weer her stelde betrekkingen tussen Egypte en Duitsland meteen aanzienlijk bekoeld. Een belangrijk pressiemiddel voor de Arabi sche regeringen op Duitsland is de olie uit Libië. Duitsland is Libië’s grootste handels- partner, maar het l(jkt er nu op dat de Palestijnen te ver zijn gegaan dan dat de Arabische olie Duitsland nog tot andere gedachten kan brengen: effectieve maat regelen te nemen tegen de 20.000 Palestij- nen in Duitsland. En dr. Merk: enkele terroristen door ons zouden zijn neegeschoten, de overgeven.” (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Gistermiddag heeft Israel afscheid genomen van zijn ver moorde atleten. Op het vliegveld Lod vond een staatsplechtigheid plaats, waar bij vice-premier Alton in zijn grafrede nog eens de verantwoordelijkheid van de Arabische landen benadrukte. „De verant woordelijkheid van de Arabische landen die de terroristen steunen, is niet minder dan die van de moordenaars zelf. De hele wereld moet maatregelen nemen om deze terreur voor eens en altijd uit te roeien”. DEN HAAG. De onderwijsdeskundi gen van de Tweede Kamer willen van minister Van Veen (Onderwijs) weten wat zijn bedoelingen zijn met de uitvoering van de 1000-guIdenwet en de studenten stop. De vele boycotacties en de daarop gevolgde wisselvallige maatregelen van de universiteiten maken het nodig, aldus de vaste Kamercommissie voor het weten schappelijk onderwijs, dat de minister duidelijkheid verschaft. De commissie heeft daarom deze kwestie op de agenda geplaatst voor een mondeling onderhoud, dat zij volgende week woensdag toch al met de bewindsman zou hebben. Hoe was de vuurleiding geregeld? Dr. Wolff: „De schutters mochten zelf het moment bepalen waarop zij het vuur zouden openen.” En dr. Schreiber: „Ook een gekwalificeerde scherpschutter kan wel eens falen. Dat kan je hem niet kwalijk nemen.” Onherstelbaar verdriet bij de rouwplechtigheid voor de in München vermoorde Israëliërs. Met haar moeder kwam dit meisje gisteren naar de luchthaven Lod bij Tel Aviv, waar een rouwdienst werd gehouden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3