Raad ging unaniem akkoord met schoolbeleid in Velsen-Noord Onze succes DOE SNEL UW VOORDEEL Hoogovens stelt dit jaar twee giganten in bedrijf UST Afscheid in raadszaal van KVP-lid J. van de Geijn Rijsoord tapijttegel- aktie Wij gaan verhuizen! Boekwerk als aandenken Realisering 6 miljoen ton staalplan SPIJKER ’n enorm IJmuiden tegen Beiaardbespeling stadhuis Velsen Laagst betaalden verwonen hoogste percentage huur Dijkstra lampen Cruquiusweg 37 Heemstede tel. (023)289980* hilll tap ij t en gord ij n de ruijter Dan gaan uw overgordijnen dicht en vormen zij die feestelijke en dekoratieve achtergrond voor U en uw meubelen. Dan wóónt U in uw kleurige intieme interieur. hliii V' 4 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 IJMUIDER COURANT 5 Voor moderne den COIFFURES dameskapsalon NOOY Vanaf maandag 11 september is onze toonzaal Spaarne 65, Haarlem voorgoed gesloten. Vanaf vrijdag 15 september bent u welkom op ons nieuwe adres: SPECIALISTEN IN DEKORATIE- STOFFEN Snelliusstraat 23-27, IJmuiden - Tel. 15653 Het feest begint als het donker wordt IJMUIDEN De beslissingen twee jaar geleden door de Raad van Bestuur van Hoogovens genomen met betrekking tot respectievelijk 5% en 6 miljoen ton staalproduktie per jaar, zullen dit jaar realiteit worden. Als onderdeel van het 5% miljoen ton staalplan werd in juni 1970 begonnen met de bouw van hoogoven VII; daarna volgde in oktober van dat jaar het begin van de bouw van kooks- fabriek II in het kader van het zes miljoen ton staalplan. Twee batte rijen van laatstgenoemde fabriek worden in de eerste week van no vember in gebruik genomen, hoog oven VII zal medio oktober worden aangeblazen. ELEKTROTECHNISCH BUREAU BRANDENBURG j E3 de de (Van een onzer verslaggevers) Dameskapsalon Hoogoven VU welke medio oktober opgeblazen zal worden. Bij de derdeklassers gaat Kennemerland elen. (Van een medewerker) HAARLEM In Marktplein - IJmuiden Telefoon 02550-19015 VELSEN. Aan het slot van de don derdagavond gehouden openbare raadsver gadering onder voorzitterschap van burge meester W. M. B. Bosman is afscheid genomen van het KVP-raadslid. de heer J. van de Geijn, die wegens gezondheids redenen deze functie moet neerleggen, na twee jaar lid van de Velser gemeenteraad geweest te zijn. Zo was de situatie eind 1970, waarnaar een onderzoek werd ingesteld in opdracht van de centrale directie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid en van het staats toezicht op de volkshuisvesting. De uit komsten van dit onderzoek zijn gepubli ceerd in het jaarverslag over 1971 van deze twee diensten. Ook zonder afspraak kunt u terecht voor uw haarverzorging. Lange Nieuwstraat 181 Telefoon 111 66 Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden O Tel. 15020 IR. P. VAN RIJN (P.C.) ’’vertaalde” de twee kantjes lange brief van B. en W. in enkele zinnen. Daarnaast merkte hij op, dat de scholen-situatie in geheel Velsen Noord slecht is. Voor het overige kan ook zijn fractie haar fiat hechten aan inhoud van de brief van het college. Kooksfabriek II van Hoogovens, staande op het meest westelijke punt van het Hoogoventerrein. Op deze plek moest een enorme hoeveelheid zand worden verwijderd. In de eerste week van november worden de eerste twee batterijen in bedrijf gesteld. DRS. J. VAN DER GEIJN (KVP) deelde mede, dat zijn fractie zich zeer wel kan verenigen met hetgeen door het college naar voren is gebracht. Echter vroeg hij zich wel af, of de hoge stapels papierhout nabij de school geen gevaar kunnen ople veren voor dit toch al niet zo sterke gebouw. Hij hoopte, dat hier niet eenzelf de ongeval zal gebeuren als in Engeland plaats heeft gehad, toen dit hout ging rollen. De spreker vroeg zich voorts af, of het nut zou hebben, dat ook het schoolbe stuur eens in Den Haag zou verschijnen om de urgentie van een nieuwe school te onderstrepen. VELSEN Het programma van beiaardbespeling op het stadhuiscarillon door Hein de Ligt zaterdag van vier tot vijf uur ’s middags is als volgt samenge steld. Preludium II (Matthias van de Geijn), drie Kegelduetten (W. A. Mozart), Hij die geen liedje zingen kan (Ent Hulle- broek). Een vreemde arme snuiter (Ca non). Het liedje van de smid (Fr. Andel- hof), Suite voor beiaard (Staf Nees), drie Bergerettes (Aminte, Menuet de exandet, Maman dites-moi), O sole mio (E. die Padua), Les feuilles mortes en The last rose of summer (Kosma), Improvisatie (Hein de Ligt). de minister van binnenlandse zaken tot wie men zich dient te wenden. Uitvoerig ging de heer Roessingh in op het belang voor een school wanneer ouders van leer lingen meeleven met het wel en wee van een school. Doch het nut van een reis van het oudercomité in dit geval naar Den Haag, zag de wethouder niet in. Hij zegde al zijn medewerking toe waar dit maar mogelijk is. Tot slot attendeerde hij er op, dat de schoolbevolking in Velsen-Noord, zowel bij de kleuterscholen als de lagere scholen, de laatste jaren sterk terugloopt. De burgemeester merkte in zijn afscheids speech op, dat het de heer v.d. Geijn niet heeft meegezeten. integendeel heeft hij zich er enige malen bij moeten neerleggen en dan niet vanwege het moede hoofd. Het is de burgemeester bekend, dat hij met het hoofd, met de geest, waarvan hij (als geestelijke) in zo ruimte mate de beschikking heeft, bij de raad was. Ook met het hart. Het waren die drie hoeda nigheden: kwaliteiten van hoofd, geest en hart, die hem alle kansen gaven zich te ontplooien tot een voortreffelijk raadslid. De heer Van de Geijn heeft die kansen echter nauwelijks kunnen grijpen. Maar namens de raad en de ambtelijke mede werkers kon de burgemeester met nadruk verklaren, dat het scheidende raadslid als schoolleider, onderwijsman in hart en nie ren, over grote deskundigheid beschikte en een uitgebreide kennis van zaken heeft, welke met name de commissie voor onderwijszaken ten goede zijn gekomen. Andere kwaliteiten waren, zo bleek uit de mond van de burgemeester: evenwichtig heid, kunnen luisteren, mensenkennis en de geschiktheid om een bemiddelende rol te spelen. De burgemeester wenste de heer v. d. Geijn toe, dat hij bij het Ichtus-College nog vele jaren zijn beste Verwarm uw woning elektrisch met accumulerende nachtstroom- kachels. Geen schoorsteen of afvoer nodig, kunnen dus overal staan. U profiteert van goedkope nacht- stroom. Door eenvoudige en oerdegelijke konstruktie zeer lange levens duur. Elektriciteit zal er altijd zijn. Vraagt vrijblijvend inlichtingen en dokumentatie Voor al uw elektrawerk, Oosterduinweg 20, telef. 1 34 05. Aan de nieuwe hoogoven werken op dit moment 720 man, her en der verspreid over het gigantische bouwwerk. Gemid deld waren 400 man bij het werk betrok ken. Het grootste deel daarvan is werk zaam bij ruim 100 andere bedrijven, zoge noemde „derden”. Voor degenen, die van cijfers houden: er wordt 25.000 ton staal, 25.000 m3 beton, 21.500 ton vuurvast met selwerk en 200 km elektrische kabel in verwerkt. De dagproduktie moet worden 9.000 tot 10.000 ton. Hoogoven VII wordt de hoogste in de rij, namelijk 113 meter. De kosten belopen f 200 miljoen. Wat kooksfabriek II betreft, bij de bouw ervan zijn ongeveer 250 firma’s betrokken, gevestigd in Nederland, Duits land, België, Frankrijk, Engeland, Oosten rijk en Amerika. De personeelsbezetting hiervan bedroeg gemiddeld 500 personen, met een topbezetting van ongeveer 750 man. Verwerkt zijn 2.500 heipalen, 30.000 m3 beton, 8.000 ton staal, 30.000 ton vuur vast metselwerk en 300 km kabel. D« totale kosten van deze nieuwe fabriek bedragen ƒ210 miljoen, waarvan ruim ƒ20 miljoen geïnvesteerd is ter bevorde ring van goede milieu- en arbeidsomstan digheden waarvoor onder meer een gas- reinigingsfabriek en een installatie voor biologische reiniging worden gerealiseerd. Wethouder M. Roessingh verklaarde, dat er voor de school in het geheel geen gevaar bestaat. Er is een h ekwerk van zwaar materiaal geplaatst tussen het hout en de school en er is bovendien een zogenoemde neutrale zone. Het lawaai ter nlaatse achtte hij echter wel terdege hin derlijk. Ook de huidige plaats van de school is onjuist. Dat er volgens dé leuzen nabij de school aangebracht, wel een nieuwe school zal komen, indien de ge meente dat wenst, wees de spreker verontwaardigd van de hand. De gemeen te wil graag een nieuwe school, doch daarom komt het gebouw er nog niet. Velsen heeft daarin niets te zeggen, het is Als woordvoerder over deze zaak voor de PvdA kwam als laatste aan de beurt de heer W. VELZEL. Deze achtte het een trieste zaak, dat kinderen de dupe worden van een langzaamwerkende instantie als de onderhavige welke de financiële mid delen moet verstrekken. Daarnaast vond hij het verwonderlijk dat het schoolbe stuur zich hier tot het gemeentebestuur heeft gericht, terwijl men toch terdege heeft kunnen weten, dat de gemeënte in deze zaak niets kan doen. De PvdA kan zich volkomen verenigen met het door B. en W. naar voren gebrachte zo deelde hij tot slot mede. op bezoek bij Wieringermeer. Eerr tegen stander die op eigen veld altoos moeilijk te kloppen is.. Beide clubs kwamen in hun eerste competitieduel tot een gelijk spel en een nieuwe puntenverdeling is i |^nszins denkbeeldig. Het gedegradeerde bIZO speelt thuis in Hillegom tegen Mar ken, dat het gepromoveerde Flora Boys ongeslagen kampioen van de vierde klas netaan met 1-0 de baas bleef. De ffiUegommers kwamen moeizaam tot ’n 1- 1 gelijkspel tegen Wartburgia en zullen het tegen Marken bepaald niet gemakkelijk krijgen. VEW ging in de vierde klas met een 5-1 overwinning op Jong Hercules overdonderend van start en zal nu uit i tegen streekgenoot Hoofddorp dat ’n 1- 1 nederlaag leed tegen Intimis moeten bewijzen dat deze grote triomf geen uit schieter was. Jong Hercules speelt zijn eerste thuiswedstrijd tegen OSDO, dat met 1o van Blauw Wit W. verloor. Bij deze tegenstander gaat SAC zaterdag op bezoek. De Haarlemmers wonnen thuis ook al met 1-0 van SCZ’58. Het met 1-0 door KMVZ geklopte Halfweg neemt het voor eigen publiek op tegen Jong Holland en dat begon met een ruime zege op SMS verrassend goed aan de competitie. De club uit Nieuw Vennep treedt als gastheer op van Intimis en zal tot winst moeten komen om een rol van betekenis te kun nen spelen in de nieuwe competitie. Met €en nieuwe nederlaag is daarvan voorlo pig geen sprake. het zaterdagvoetbal wordt aan de tweede ronde van de com petitie begonnen en daarbij speelt het in de tweede klas debuterende IJmuiden zijn eerste wedstrijd voor eigen publiek tegen het ook al gepromoveerde Rijsoord. De Uniuidenaren gingen met ‘n verrassende 2- n overwinning op VRC van start en hun gasten verloren met 1—0 van ASWH. Met een nieuwe triomf kan IJmuiden de toe komst optimistisch tegemoet zien. (Van een onzei' verslaggevers) VELSEN De publieke tribune was donderdag avond tot op de laatste plaats bezet, voornamelijk met inwoners van Velsen-Noord. die aanwezig wilden zijn bij de behandeling van de kwestie over de huisvesting van de Sint Josephschool, waarvan de deplorabele toestand al sinds lang een doorn in het oog van onderwij zend personeel en ouders is. Evenwel zonder dat er een nieuwe school gereali seerd kon worden. Zoals wij dezer dagen berichtten, hebben burgemeester en wet houders in een brief tot de raad uiteen gezet, dat het bemeentebestuur in deze zaak nauwelijks iets positiefs heeft kun nen doen en kan doen. Het is de minister van binnenlandsezaken, die de financiële middelen ter beschikking moet stellen. Algemeen is de raad gisteravond van oordeel geweest, dat het door B. en W., gevoerde beleid in dezen juist was. Een door het schoolbestuur en Oudervereni ging tot het gemeentebestuur gericht adres zal gelijkluidend worden beant woord. Meer dan de helft van alle huishoudens en alleenstaanden, 55,5 percent, betaalt aan huur tien percent of minder van het netto-jaarinkomen. Van de laagste inko mensgroepen is dat 25,9 percent, van de hoogste 80,3 percent. In de periode van 1 juli 1970 tot 31 maart 1971 werden 30.993 aanvullende huursubsidies toegekend. Hiermee was ruim negen miljoen gulden gemoeid. Van dit bedrag werd 84 percent verstrekt aan huurders met minder dan 10.000 per jaar. CPN-FRACTIEVOORZETTER TH. KRUISMAN achtte het juist, dat burgers demonstreren om voor hun rechten op te komen. Doch dat men in dit geval tot het gemeentebestuur richt, vond hij volkomen onjuist. Daarvoor dient men aan te klop pen bij de minister van binnenlandse zaken. Overigens zou er voldoende geld beschikbaar komen aldus de heer Kruisman indien de miljoenen verslin dende defensienota er niet was. En dat nu is een wens van sprekers partij, reden waarop hij de adressanten, danwel de burgers van Velsen-noord. zijn partij warm wilde aanbevelen. Dit laatste tot grote hilariteit en zelfs een applausje vanaf de publieke tribune. krachten mag geven ten bate van d« gemeenschap Velsen. Als aandenken aan de raadsperiode bood hij hem een boek werk over Velsen aan. Als nestor van de raad sprak de heer Th. Kruisman, ietwat overrompeld door het snelle vertrek, zijn scheidende raads- collega toe. Uit naam van de raadsleden dankte hij hem voor de samenwerking ofschoon de heer v.d. Geijn vaak ziek was - en verklaarde hij dat allen de beste herinneringen zullen bewaren aan het scheidend lid van het raadscollege. Met een kort dankwoord van de heer Van de Geijn werd dit officiële gedeelte besloten. In aansluiting hierop had elders in het stadhuis een afscheidsreceptie plaats. Eerder op de avond zijn de ge loofsbrieven onderzocht en akkoord be vonden van de opvolger van de heer v.d. Geijn, de heer J. N. P. A. Hin. die zijn benoeming heeft aangenomen. DEN HAAG. In de laagste inko mensgroepen die met minder dan 7000 netto per jaar moet de hoogste huur worden opgebracht. Bijna de helft van deze huishoudens en zelfstandigen. 47,3 percent, geeft meer dan 16 percent van het netto-jaarsalaris aan huur uit. Het landelijk gemiddelde is 18.4 percent, terwijl van huishoudens en alleenstaanden met een netto-jaarinkomen van meer dan 19.000 niet meer dan 5,3 percent zestien percent of meer aan huur uitgeeft.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5