JAN RUYTER nog woorden te vinden zijn om mensen adem te laten halen Beverwijkse kapelaan op zoek naar solidariteit Kinderfonds Vijf mille voor ideeën Heliomare bij Hoogovens weer wat aangevuld WK „Ik wil kijken hoe in deze tijd en ruimte te geven” VERENIGINGSNIEUWS IN DE IJMOND Ie en 2e MONTEURS interieurs terstal Cursus pottenbakken V echtpartij bij Oudendijk Citroën Hoogeveen b.v. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 IJMUIDER COURANT 7 Nieuwe kerk Velsen-lJ muiden Velsen-Noord Underdog Zwakken Spanning Oplappen Wijk aan Zee (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Kapelaan Jan Ruyter, voorganger van de Kri tische Gemeente IJmond en woordvoerder van „Septuagint”, de groep kritische priesters, leken en predikanten, heeft onlangs zijn huwelijk bekend gemaakt met de Beverwijkse Wies de Rond. Op zaterdag 30 september zal de moderator van de studenten- ecclesia in Amsterdam, Huub Oosterhuis, het huwelijk tijdens de dienst van de Kritische Gemeente in de Vredevorstkerk aan de Beverwijkse Laan der Nederlanden kerkelijk inzegenen. Begin oktober komt er een najaarsvergadering van de K.G.U., tijdens welke de consequenties van het, gewilde, aanblijven van de gehuwde priester nader wordt doorgepraat. De bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis, maakte enkele maan den geleden reeds bekend, dat hij kapelaan Jan Ruyter onmogelijk kan handhaven in zijn volledige priesterlijke functie in de Gemeente, die onder de directe verantwoordelijkheid van de bisschop valt. De Kritische Gemeente wees het bisschoppelijk voorstel van de hand een andere, ongehuwde voorganger voor de Gemeente aan te trek ken en Jan Ruyter in het overige pastorale werk te handhaven. Ook Jan Ruyter zelf verklaarde nadrukkelijk na zijn huwelijk door te willen gaan met zijn priesterlijke functie-uitoefening in de Kritische Gemeente. Binnenskamers werd de stap van kapelaan Ruyter reeds lang verwacht. Vanuit de kerkelijke wereld kwamen weinig reacties naar aanleiding van het huwelijk van Ruyter naar buiten. Vicaris Kuiper van het bisdom Haarlem: „Het is een trieste zaak. Wij krijgen met een vergelijkbare situatie te maken als met de stu- denten-ecclesia in Amsterdam”. Pater dr. H. van Dijk, SCJ, een van de voormannen van de bewe ging Confrontatie, een behoudende groep priesters: „Als men bepaalde dingen als maar laat voortgaan, als men ex perimenten sauveert, zoals van Ruyter en Oosterhuis, allemaal din gen ,die in de richting van kleine schismas gaan, dan ondermijnt men op den duur het organisme van de kerk”. Professor Eijsink. hoogleraar aan de theologische hogeschool te Nijmegen: „Het huwelijk van Ruyter wordt ingezegend door Huub Ooster huis, een gehuwd priester. Volgens de kerkelijke wetgeving is het sluiten van een huwelijk door een gehuwde voorganger ongeldig. Oosterhuis is door de bisschop buiten zijn bevoegdheden als priester geplaatst, een nette formulering voor het in de ban stoppen. Wil er in deze zaken verandering in Nederland komen, dan zal dit land juist van deze voortrekkers afhankelijk zijn. Maar op het moment, dat iemand zich als voortrekker opwerpt, treedt hij buiten de offi ciële kerk. Dat is het trieste in deze zaak”. Ongetwijfeld zullen bij velen vragen opwellen. Vragen, die Jan Ruyter zich kan voorstellen. Hij was bereid de achtergronden, die tot zijn voorgenomen stap hebben geleid, te verduidelijken en waar zijn plaats als priester „in deze naar adem snakkende maatschappij’’ behoort te zijn. Hieronder de letterlijke notities van dit gesprek. JAN PIET STOKMAN Evangelie Emoties Op papier Beverwijk Heemskerk Seksualiteit Beklemd Z ..MM f Velsen, Plein g n een Het gaat om het geluid van de groep en U tekent HAARLEM - HEEMSTEDE ii ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggever») (Van een onzer verslaggeefsters) international WIJK AAN ZEE. Met opspelden van de Heliomare-medaille heeft zuster Bavo, hoofd van de kinderafdeling van Helio- mare de dank zichtbaar gemaakt van zeer veel patiënten aan Siem van Son en Frits Brouer. n Het is écht de moeite waard eens te komen kijken en zitten in deze bijzonder comfortabele 3-zits bank. Elementen naar keuze te combineren. Leverbaar in elke gewenste bekleding! HEEMSKERK. Op de Rijksstraatweg bij de Oudendijk raakten in de nacht van donderdag op vrijdag twee mannen uit Uitgeest en Castricum slaags. De Castri- cummer moest met een hoofdwond naar het St. Jozefziekenhuis worden gebracht. De Heemskerkse politie haalde de man uit Uitgeest later van huis voor een verhoor. ontvangst nemen van achtentwintighon- derd gulden. ir le >r VRIJDAG 8 SEPTEMBER Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u; filiaal Wijkerstraat- weg 177, Velsen-Noord, 19-21.30 u’. filiaal Wüstelaan 79. Santpoort-Noord, 19-21.30 uur. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 10-12.30 u. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 u. t e it o e n vraagt Mr. Cornelisstraat 50 Haarlem Telefoon 258041 e k n If :e k iv >e s, Sd ;n >r n ij ït C, le d il m LID GOED WONEN Wagenweg 1, 3 en 15, Tel. 31 21 72, Wagenweg-Houtplein, parkeergelegenheid voor de deurl It r. n Is dit het begin van een nieuw soort kerk? Is dit in feite geen schisma, vraagt men mij heel vaak. Men dient goed te bedenken, dat deze tijd toch wei radicaal verschilt met die van de Middeleeuwen» toen de ene splitsing de andere opvolgde. Het bijzondere van onze Kritische Ge meen ten-groepen is, dat zij appelleren aan de mensen met velerlei verworvenheden en uit elk milieu. Beide heren die respectievelijk werk zaam zijn als chef en medewerker van het walsenbureau van de werktuigkundige dienst koudwalserijen hadden voorgesteld om walsen niet meer aan te kopen met een zuiver geslepen oppervlak maar met een ruwheid volgens handelskwaliteit. De walsen die nu met een iets grotere diame ter worden geleverd, hebben een langere levensduur en een lagere kostprijs. De heer De Jonge overhandigde beide inzenders elk een bedrag van elfhonderd gulden en speldde hun tevens de zilveren ID-onderscheiding op. Eveneens een dra ger van dit insigne kreeg de heer J. N. M. Schaper uit Bergen, werkzaam als machi nebankwerker bij de firma Wescon. De heer Schaper had voorgesteld de rails van de dwarstransportwagen onder de conver ters van oxystaalfabriek 1 niet meer te bevestigen met direct in het beton ingego ten bouten, maar met demontabele bou ten. Deze minder stugge constructie maakt het mogelijk om reparaties sneller te laten geschieden,hetgeen betekent dat aanzienlijk veel manuren en materieel- Ik bezit de vaste overtuiging, dat veel vernieuwingen in feite niet veel meer zijn geweest dan aanpassing aan die maat schappij. Nu pas komen veel groepen toe aan de vraag: wie zijn wij en wat roepen wij op. Of wij effectief hebben gewerkt laat ik aan het oordeel over van anderen, die er kennis van hebben genomen. De uitgangspunten van de meer dan 100 Kritische Gemeenten in Nederland wor den steeds meer verlegd naar de mensen, die aan alles tekort komen, steeds maar weer de underdog zijn, steeds maar weer tot de minderheid behoren. Ik hoop, dat de verkondiging en de solidariteit, die wij prediken er toe leiden, dat mensen zicji een denkwijze, vanuit een nog iigerende ker korde en het zal wel eens kunnen zijn, zoals professor Haarsma onlangs in onze dienst in Beverwijk zei, dat je met een handvol groeperingen dan maar bepaalde kerkordelijke grenzen moet overschrijden, in de hoop, dat op de duur, wanneer het experiment inhoud blijkt te hebben, de kerkorde zich aan jouw aanpast, zoals in de maatschappij en ook wel de kerk al eeuwen lang wetten veranderen. kosten worden bespaard en dat de pro- duktie op dit punt niet meer wordt ge stagneerd. Verheugend noemde de heer De Jonge het dat ook personeel van buitenfirma’s van de mogelijkheid gebruik maakt goede vondsten bij de ideeënbus aan te melden. De heer Schaper mocht een beloning In IJMUIDEN. Tijdens een informele bijeenkomst op het hoofdbedrijfskantoor van Hoogovens is aan drie personeelsleden een totaalbedrag van vijfduizend gulden uitgereikt als waardering voor hun inge zonden ideeën. „Het is soms verrassend te constateren hoe een bepaalde situatie of werkwijze door een ogenschijnlijk simpele oplossing een aanzienlijke besparing van het bedrijf kan opleveren”, aldus de be drijfsdirecteur van Hoogovens, jhr. Ir. B. de Jonge, die hiermee vooral wilde wijzen De verbroedering met de zwakken uit deze wereld moet echt niet verstaan wor den als een humanisering. Het is een concrete invulmethode van het verander de theologisch denken: God is alleen maar te vinden in de zwakken, in de verdrukten en dat is duidelijk geworden in de solidariteit van Jezus van Nazareth met de verdrukten van zijn tijd. Om dat waar te maken, vertaald in onze tijd, daar zijn wij mee bezig. De Godsdiscussie sticht verwarring bij de mensen, want wij zijn groot gebracht met een onterechte visie op God en dat loopt nu vast door een veranderde maat schappij, waarin mensen heel wat blijken te presteren. Honderd jaar is niet vol doende om in te vullen wat God allemaal niet is. Om hem te krijgen op een plaats, zuiverder, waar Hij wel thuis hoort. Dat verklaart ook de enorme belang stelling voor het boek van Huub Ooster- huis „Zien, soms even-fragmenten over God”, dat in een week was uitverkocht. Onze en mijn weg is geen zekere weg, het is een risicovol op weggaan. Ik geloof niet in een verdwijnen, een oplossen van marginale groepen. De Duit se theoloog Moltman onlangs bij de Wereldraad van Kerken in Utrecht heeft eens gezegd, dat die spanning tus sen de institutionele kerk en de marginale groeperingen vanaf de eerste dagen van Het verwachtingspatroon van de demo- Vaticaanse Concilie bij de mensen is cratie in de kerk, zoals dat na het Tweede overgekomen, is niet bewaarheid. De laat- Ik beleef het priesterschap op mijn eigen manier. De visie van vroeger had alles te maken met die sociologisch te bepalen, afgeschermde kaste, die priesters waren. Zij onderscheidden zich door taalgebruik, klederdracht, een eigen gezelligheidsleven, eetgewoonten en dit alles is, ook voor de behoudende priester, drastisch weg geval len. Moderne priesterteams kunnen mogelijk dit alles opvangen, maar dat is het meest wezenlijke niet. Persoonlijk meen ik, dat je je toekomst en samenwerkingsverban den niet moet zoeken in het oplappen van een ingekrompen aantal ambtsdragers van de bestaande kerk, maar dat je daadwer kelijk een weg moet zoeken bij mensen, van welk milieu dan ook, die iets met het evangelie willen doen en het tevens op een bepaalde plaats in de maatschappij willen waarmaken. injiiLrMLinnnna~inn.~irr-nnr^rw~ ~n~ exacte gegevens dus. De emoties van mensen tellen voor mij en ik probeer het te verwoorden. Een mens is meer dan een biologische optelsom van functies en pres taties, promoties en bankbiljetten. Wat kan een voorganger in hemelsnaam zeggen over de automatisering in de in dustrie. Wat voor problemen veroorzaakt die ontwikkeling in het huwelijk van de arbeider. In de K.G. denken mensen hier over na en zetten dat denken voort in de dienst. Misschien komen er wel theologi sche aspecten bij. Maar...de theologie is geen verzamelwetenschap. zoals in de middeleeuwen, toen het uitgangspunt van het leven door de theologie werd beheerst. De theologie zal het zeer snel veranderde maatschappijbeeld op de voet moeten vol gen en proberen verhelderende woorden daarover te zeggen. Dus geen theologie vóór de feiten, maar theologie van na de feiten. De twee Wijk aan Zeeërs organiseerden twee weken geleden een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de gemeente Bever wijk, versterkt met journalisten, en ar tiesten. De recette-opbrengst zou naar het kinderfonds van Heliomare gaan. Dat is donderdagavond in de recreatiezaal van Heliomare gebeurd en de 1500. ,die Siem van Son en Frits Brouer overhandigden zal worden gebruikt om het Sinterklaas feest voor de kinderen te bekostigen. Vol gens Siem van Son wil men ieder jaar een dergelijk voetbaltreffen in Wijk aan Zee organiseren. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 10-12.30 u. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Velserbad, Briniostraat, mengd zwemmen: 6.30-8 10.30- 11.45 u. 12.15-13.10 19.30- 20.40 uur. Openbare Bibliotheek 1945. IJmuiden en de filialen Wijker- straatweg, Willemsbeekweg. Zeewijkplein en Wüstelaan zijn geopend van tien uur tot 12.30 uur. Het is geen nieuwe kerk, maar een bewe ging, waar alle kerken bezorgd en hoopvol naar kijken. Waar die lijnen elkaar in de toekomst kruisen kan ik niet voorspellen. De nieuwe kerk, waarvan sommigen zeg gen, dat wij die al aan het stichten zijn, sticht zichzelf. Het wordt een afsplitsing van de bestaande, maar zal toch in het veranderde Nederlandse patroon en ook op internationaal vlak, niet zo zijn, zoals mensen zich de nieuwe kerk voorstellen. wel twee keer bedenken alvorens werknemer op straat te eztten. Fenomenologisch onderscheidt een Kri tische Gemeente zich niet zo vreselijk van bijvoorbeel een wereldwinkel, een tegen de milieuverontreiniging strijdende groep. De KG komt activistisch over. Maar het evangelie is onze basis en levert onze motivatie op. Wij bezitten evenwel geen surplus. Wij kunnen elkaar alleen maar vinden als je samen kiest voor een paar prioriteiten, die je samen opstelt en dus altijd ten dienste behoren te komen aan mensen. Dat is de enige manier om men sen met een verschillende geladenheid bij elkaar te brengen en elkaar te laten vinden. Een huwelijksviering bijvoorbeeld, is in de KG geen obligaat nummer, of omdat oma het zo aardig vindt, of omdat het aardige plaatjes oplevert voor het foto-album. De viering staat centraal. Voor veel echtparen is die huwelijksvie ring nu belangrijker dan de bruiloft die erna komt. Hoofdvragen van de groepen binnen de Kritische Gemeenten zijn drieledig: moe ten wij ons binnen of buiten de kerk opstellen, wat is de verhouding tussen bezinning en actie en tenslotte een vraag, die heel vaak zomaar op tafel wordt gesmeten, maar heel snel een vraag voor iedereen kan worden, hoe moeten wij ons opstellen tegenover kapitalisme of socia lisme. Welk stelsel komt op voor de belangen van mensen, waarvoor onze groepen zich willen inzetten. Met het evangelie als uitgangspunt laten wij alle wetten en formalisme in godsnaam maar varen, in de geschiedkundige overtuiging, dat wij er nu al lang genoeg over bezig zijn geweest. Ik wil in deze tijd naar woorden zoeken om mensen adem te laten halen en ruim te te geven, een nieuwe taal te ontwikke len, naast die technische taal van hoe laat vertrekt de trein, hoeveel kost het, op het gezamenlijk voorstel van de heren A. Bregonje uit IJmuiden en G. Reyngoud uit Heemskerk. Zo’n huwelijk is geen stap, die dateert van vorige maand of vorig jaar en is niet genomen buiten het gebeuren in de Kriti sche Gemeente om of buiten die van de Nederlandse Kerkprovincie om of buiten de internationale verhouding Rome-Ne- derland om. Het is een logisch sluitstuk van een langdurig proces. Vier jaar geleden trad ik als woord voerder op van de groep van 70 kritische priesters, die zich later als Septuagint zijn gaan presenteren. De groep stelt nu 700 priesters en 1000 leken en 300 predikan ten. Het doorgaan op het vraagstuk van het celibaat is er nu de oorzaak van, dat velen menen, dat ik voor eigen straatje pleit. Het is dit punt, dat het beste het andere denken van de behoudingsgezinde groeperingen duidelijk maakt. Glashelder, tot op de dag van vandaag, gebeuren er naar Romeinse maatstaven gemeten tal van ongerechtigdheden: met de intercom munie, de kleding van de priesters, de biecht, veelal ook het denken van pries ters. De kerk kan heel elastisch zijn in de vormgeving van de liturgie, niet goedge keurde contacten met marxisten en oecu menische contacten, maar wat de kerk juist niet w’il hebben is de rechtzinnigheid van haar ambtsdragers in leven en den ken, vooral in dat laatste. De kerk ,die wij kennen is een massa- kerk geworden en groot gebracht en ge bleven door invloed van derden: politieke partij, rooms-katholoeke pers. Dit soort herkenbaarheid valt in verhevigde mate weg, maar is wel de oorzaak van de sterk gemaakte kerk. Het gelinieerde tijdperk is gelukkig voorbij. Ik was onlangs op een afscheidsreceptie van het Pastoraal Instituut van de Neder landse Kerkprovincie, waar de top van de kerk bijeen was. Dan wordt daar belang stellend gevraagd: hoe gaat het nu, jullie gaan toch door. Allemaal vragen van topmensen, die het op papier althans moeten en behoren af te wijzen. Zij zouden de dood in de pot vinden als onze groeperingen wegvielen. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Sociëteit Alpha. Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u; Parmentierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 10-15.30 u. Sociëteit Alpha. Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan 41. Geopend voor hulpverlening van 10 tot 14 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 10-12.30 u: Stumphiusstraat 46: jeugd 10-12.30 u. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat, 20 u. disco. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. disco. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Progress-sociëteit Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 2 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 10-12.30 u.; Ruijs- daelstraat 7: jeugd 10-12.30 i. Het aangaan van een verbond met een ander mens is geen strategische daad. Het is een privé zaak van twee mensen onder ling. Dat ons huwelijk als een strategische daad over komt, komt omdat men het van mij wel verwacht had na mijn nationale en internationale activiteiten Als je een stap effectueert gaat de tegenstap in, dus ik zal wel worden ont slagen als kapelaan en als moderator van de Kritische Gemeente IJmond. De bis schoppen kunnen natuurlijk niet anders. Juist in de ongelooflijke situatie, waarin zij nu verkeren, beklemd tussen behou dend gezinde groepen in, spelen zij hun spel met Rome. Dit buiten verantwoordelijkheid van de bisschop en de kerkprovincie stellen is benaderd vanuit een bepaalde theologische IJmuiden, ge- u. 9-10.15 u, u. 14-15.30 u. V.l.n.r. de heren Schaper, Bregonje en Reyngoud. die van de heer De Jonge een totaalbedrag van vijfdui zend gulden in ontvangst mochten nemen. het christendom er al ingezeten heeft. Tot eigenlijk de reformatie aan toe, toen de kloosterorden de hulptroepen werden van een bestaande kerk en niet meer zozeer hun eigen marginale inbreng konden waarmaken, die altijd injecterend en cor rigerend kan werken en enthousiasme op kan wekken. Binnen die geweldige massa- kerk. die wij kennen, is er, dacht ik, een grote behoefte aan dit soort kleine groe pen, die impulsen geven. Daarom is het niet van belang of deze groep of Kritische Gemeente nu 800 of 50 leden bezit. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Stichting Hef Groene Huis, Raamveld 1, gaat cursussen pottenbakken voor beginners en gevorder den organiseren, tijdens welke de twee basistechnieken, het vormen uit de hand en het draaien op de schopschijf, alsmede de techniek van het glazuren worden behandeld. Inlichtingen en opgaven via telefoonnummer 24676 van Het Groene Huis. ste maanden zien en voelen wij de gevol gen van een slechte prediking door ambtsdragers, die niet predikten, wat op het concilie is gezegd en besloten. Emotio neel zijn die besluiten door deze priesters nog niet verwerkt. De parochies van deze ambtsdragers zijn precies aan te wijzen. Waar informa tie op papier is doorgegeven maak je althans de kans een flinke groep mensen mee te nemen, niet naar een vaste zeker heid opnieuw, niet naar een vaste struc tuur opnieuw, maar wel naar een kerk, die poogt het evangelie gaande te houden en in deze vastgedraaide maatschappij ligt vlammetje van de hoop poogt vast te houden. Die rechtzinnigheid krijgt gestalte in de eigen weg van de priester. Daarom ook kan het celibaat, geformuleerd in deze tijd, niet meer gestaafd worden noch met bijbelse, noch met theologische, noch met traditionele beweegredenen. Het tweede punt, waarom het celibaat voor Rome zo uitzonderlijk belangrijk is, dacht ik, is de veranderde visie op de sexualiteit. Een logisch gevolg hiervan is een heel andere visie op God, want de sexualiteit is het meest intens menselijke wat er bestaat en bij een fundamentele verandering van de Godsvisie krijgen wij ook een andere mensvisie. In Rome zetelen uiterst slimme en op bepaalde gebieden geleerde personen, die goed in de gaten hebben wat er achter het punt van de sexualiteit loskomt. Als dat een andere visie op de sexualiteit en het Gods- en mensbeeld is, zijn zij er daar als de dood voor. Wij van onze kant willen niet meer komen met rapporten, waarin een andere gedachte dan die van Rome staat vermeld. Met onze theoreti sche rapporten wordt je in Rome op z’n gunstigst versleten voor een of andere NVSH-groep en niet meer als mondige ambtsdragers, staande binnen de kerk. De komende stap van de bisschop vloeit voort vanuit een bestaande verhouding in een juridische kerk. Want wie heeft nu in feite de macht om te zeggen, jij hoort er niet meer bij. Iedereen, die Jezus Christus probeert na te volgen behoort door de daad zelf bij de kerk. Er bestaat echter een groot verschil tussen buiten de kerk orde vallen en buiten de kerk staan. Ik benader dit allemaal niet zo wet tisch, zo formalistisch, maar vanuit de ervaringen van mensen, die iets van zich zelf herkennen en die de activiteiten en de woorden van een groep (gemeente) bemoedigend vinden Dat is het criterium, dat je je zelf moet stellen en niet het criterium van de kerkinstituties op je laten rusten. Wij zullen er de bisschop in de alsmaar moei- lijker wordende kerkelijke situatie in Ne derland, niet mee lastig vallen. Wij willen nog steeds in contact met de wereld en de bisschop blijven staan. Dat gaan wij niet ontzenuwen. de manier waarop wordt gewerkt en ge loofd. Op een of andere wijze zijn deze zekerheden wel van invloed op het kerke lijke gebeuren. De vragen uit de oude denkwijze gesteld, bijvoorbeeld of de sa cramenten nog wel geldig zijn als een gehuwd priester deze toedient, zijn niet meer van belang. Mijn overtuiging is, dat elke kerk dan haar doodvonnis op het moment, dat men begint met te discussiëren over wat allemaal legitiem is. Het interesseert de mensen niets. Wij blijven ver boven de discussie waar men zich afvraagt of je formeel wel of niet bij de kerk hoort en of je het nu een biecht noemt of een gesprek of therapie.. Ik vind, dat de kritische priester alleen maar het formalisme en de wettische tijdgeest te lijf is gegaan en dat hij daar ook het slachtoffer van geworden is. j w». a D»

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7