Focus is weer nieuw FESTIVAL- NIEUWS LIVIN' BLUES LEEFT I II w EEm Top de pop pop dertien Stroomstoring veroorzaakt chaos in Amsterdam Soosagenda Al dansend leer je! Dansen geeft enorm veel plezier! Dansen in ’t ritme van deze tijd! k 7 J of W 3F4 Verzending zeepost o Exclusieve HARRIS TWEED MANTELS in 3 kleuren J 9 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 4 Belasting op intellect Fluoridering Minimumloon V ZEVEN JEUGDIGE INBREKERS IN ARREST Vlooienplaag H. DE GRAAF, IJmuiden. i- Belangrijkste gast op het Haar lemse Popfestival, dat zaterdag middag 16 september in het Noordersportpark wordt gehou den, is de uit vier jonge heren be staande supergroep Focus. Super, omdat twee leden ervan behoren tot het crème de la crème van de Lagelandse popmuziek. Sologita- rist Jan Akkerman en drummer Pierre van der Linden waren naast Kazimir Lux de belangrijkste man nen van de Utrechtse Brainbox. Organist en fluitist Thijs van Leer kwam tot de ontdekking, dat er nog iets anders bestond dan chan sons van zijn baas Ramses Shaffy en toen hij Jan ontmoette, zat het meteen gebakken. Later kwam Pierre van der Linden in de plaats van Hans Cleuver en weer wat later verving Bert de Ruiter bas sist Martijn Dresden. amh «mmm «MMM Livin' Blues alive. DANSCENTRUM Ajax een kasplantje? t” G. STEENBAKKER-RUIT, IJmuiden. ar 70 m ie De storing SPECIAALHUIS REGENKLEDING BOM TADEMA SPORRY Heemstede. KRUISWEG 72 HAARLEM Namens he<t Ombudsteam Haarlemmermeer A. KORRINGA, medewerker. J” es ie Zijlweg 49, Haarlem. Tel. 32 69 06. Volgens Paul Acket, die de boekin gen verzorgt, was er echter alleen maar sprake van ziekte van drummer Johnny Le Jeune. Deze is nu vanwege zijn gezondheid gestopt en na vele au dities vervangen door de Leeuwarde- naar Arjean Kamminga. De redactie Oeiioudt zich bet recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. DEN BOSCH De politie in Den Bosch heeft zeven jongelui in de leeftijd van 15 tot 21 jaar gearresteerd die wor den verdacht van het plegen van een groot aantal inbraken. De bende stond onder leiding van een 17-jarige verkoper, die elke week een bromfiets stal en die dan weer doorverkocht. Livin’ Blues is niet ter ziele en dat zal in de nabije toekomst ook niet gebeuren. De laatste tijd waren er voortdurend geruchten dat deze popu laire bluesgroep uit elkaar zou vallen. Nogmaals wil ik terugkomen op de kwestie van de fluoridering van het drink water. Waarom wordt er niets gedaan? Waarom doen onze heren artsen niets? Wij hadden in de jaren 1940-’45 nauwe lijks te eten, maar wat wij naar binnen kregen was géén vergif. En oorlog wordt er niet gevoerd. Maar wel worden wij allemaal langzaam vergiftigd door het wa ter, de lucht en de uitlaatgassen. Er zijn veel Nederlanders, die huis-aan- huis gaan voor de achtergebleven gebie den. Waarom komen zij niet in actie tegen fluor, stank en overlast? Hoe kunnen oudere mensen en gezinnen met kleine kinderen water halen gaan zonder fluor? Laten de heren wethouders dat eens duidelijk maken. Er zijn zoveel handtekeningen opgehaald - zijn die in de prullenbak gedeponeerd? De mensen rea geren wel in acties voor loonsverhoging, er wordt zelfs voor gestaakt, waarom niet voor vergif, dat wij in het water naar binnen krijgen? Laten wij wel denken dat fluor gevolgen heeft. De Nederlandse arts mevrouw M. E. G. Asselbergs stelt, dat fluoridering van het drinkwater zeer gevaarlijk is. Daar moeten wij met ons allen iets aan gaan doen om gezond drinkwater te krijgen zonder fluor. Of hebben de gemeenteraadsleden een aparte bron voor schoon water? Wij worden elke dag al met zoveel vergif geconfron teerd via het eten, het water of de uitlaatgassen, Nederland is van boven tot beneden al één grote gifpoel. Ia deze rubriek worden brieven opgeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toege zonden: voorwaarden tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd Uit een aantal klachten en informatie is ons gebleken d at er hier en daar een aantal problemen zijn rondom de uitvoe ring van de wet op het minimumloon en vakantiebijslag. Dit is dan ook de reden, dat wij door middel van dit ingezonden schrijven u wat nader willen informeren aangaande deze zaak. Vanaf 1 juli 1972 is het minimumloon gesteld op 198,60 bru te per week, f 860,60 bruto per maand. Het minimumloon wordt tweemaal per jaar aangepast aan de ontwikkeling van de regelingslonen (C.A.O.-lonen) te weten op 1 januari en op 1 juli. Iedere werkne mer of werkneemster tussen de 23 en 65 jaar, die in loondienst langer werkt dan éénderde van de voor het werk gebruike lijke arbeidstijd, heeft recht op het mini mumloon. De gebruikelijke arbeidstijd ligt in de meeste bedrijfstakken tussen de 41 en 43 uur per week. Wie korter werkt, maar wel langer dan éénderde van de voor het werk gebruikelijke arbeidstijd, ontvangt minder loon, d.w.z. krijgt naar evenredigheid betaald. De brief moe*, gesteld zijn In behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be- knopte vorm - ;r omdat de situatie zo ideaal was, werk ten we vreselijk goed samen en speel den we zalig.” Veel van de op de band vastgelegde muziek is geïmproviseerd. Door die improvisaties verkrijgt de el pee een duidelijke jazzinslag. Hetgeen niet te verwonderen is, als je hun lijstje favorieten ziet: Miles Davis, John Coltrane, Wes Montgomery, Charlie Parker oftewel de grote kerels van de jazz. Door de singles „House of the king,” „Hocus Pocus”, „Sylvia” en „Tommy” werden de schijnwerpers gericht op dit groepje uitermate creatieve musici en verkreeg Nederland kwalitatief gezien het beste popuitvoeringsprodukt tot nu toe. In Engeland namelijk, waar men veel van popmuziek weet, heeft Focus al verscheidene malen opgetreden. En met succes. Men trad onder ander live voor de teevee op in een programma dat voor de rest werd opgevuld door Don McLean. Focus heeft net een groot festival in Reading achter de rug, waar diezelfde dag nog Rod Steward and the Faces muziek maakten. Aan erkenning geen gebrek. In Engeland werd in de afgelopen- maand augustus een nieuwe elpee op genomen, waarvan de titel nog niet bekend is. Vijf dagen heeft men onder leiding van Mike Vemon, bekend producer van het Blue Horizon-label met artiesten als Fleetwood Mac, num mers opgenomen in een uiterst relaxte sfeer. Het humeur van de in karakter sterk verschillende muzikanten was dit keer zo goed, dat de resultaten ernaar waren. Zowel Pierre als Thijs zijn erg blij met de opnamen. Thijs: „We hadden het drumstel in het midden van de studio gezet en daaromheen de bas van Bert, de gitaar van Jan en ik met mijn orgel. En 1. Popcorn Diverse uitvoeringen; 2. My reason Demis Roussos; 3. Some one Axis; 4. Mandolinen in Nicosia Zangeres zonder Naam; 5. Vaya con Dios The Cats; 6: Un canto a Galicia Julio Iglesias; 7. I’m on my way George Baker Selection; 8. I’ll never drink again Alexander Curly; 9. I like it that way The Tremeloes; 10. Taboo The Walkers; 11. Penelope Poppys; 12. Mario Hanny en de Rekels; 13. Veronica Cornells Vreeswijk. PEN-centrale, Kanaalstraat 257, IJ muiden, vrijdag: disco-experiment met de discotheek in de popzaal en het publiek als belangrijkste medewerker; zaterdag: Mr. Albert Show; zondag- In „Erbij” van zaterdag 2 september vermeldt u in het artikel „Vlooieninvasie” een „betrouwbaar” huismiddeltje tegen de vlooienplaag, te weten het ouderwetse van derrispoeder de katten braakneigin- niet direct naar drogist of apotheker zijn gehold voor dit verlossende middel. Uit ervaring is mij gebleken dat bij gebruik van derrispoeder de katten braakneibin- gen c.q. vergiftigingsverschijnselen gaan vertonen. Bij navraag bij onze dierenarts bleek toen dat het „betrouwbare” derris poeder voor katten niet alleen gevaarlijk, maar zelfs dodelijk kan zijn. Ik hoop nog tijdig voor het gevaar van het oude huis middeltje te hebben gewaarschuwd. Van die mensen vindt niemand het ..medisch onverantwoord” om in septem ber naar Argentinië te gaan (waarom in vredesnaam?). Ik neem dan ook mijn petje af voor al die reizenden die gewone dingen sewóón vinden' Loon is in het algemeen alles wat met werken in loondienst wordt verdiend, be halve overwerkgeld (dat overigens wel meetelt voor de vaststelling van de loon belasting). Kost en inwoning is ook loon evenals provisie. Maar alle onkostenver goedingen en éénmalige uitkeringen, zoals vakantiebijslag en winstuitkeringen ziA geen loon. Heeft men altijd recht op het minimumloon loon? De wet geldt in het algemeen niet ten aanzien van personen in dienst van publiekrechtelijke licha- me. Voor alle andere werknemers of werkneemsters, in alle bedrijfstakken en ook in de huishouding, geldt het wettelijk vastgestelde minimumloon. Alleen voor een gehandicapte kracht kan een werkge ver bij de Minister van Sociale Zaken het verzoek indienen om minder dan het mi nimumloon te mogen betalen. Ook heeft iedere werknemer of werkneemster recht op een minimum vakantie met behoud van loon. Hoe lang is deze vakantie? Degene die op 1 mei van het kalenderjaar nog geen 18 jaar is, heeft recht op een vakantie van ten minste 4 x het aantal dagen, dat hij of zij per week werkt, iedereen, die 18 jaar of ouder is, heeft per jaar recht op ten minste 3 x het aantal dagen, dat hij of zij per week werkt. Iedere werknemer of werkneemster die in loondienst langer werkt dan éénderde van de voor het werk gebruikelijke ar beidstijd, heeft ook recht op een vakantie bijslag. Hoeveel bedraagt deze vakantie bijslag? Tenminste 6V0 van het loon zou der overwerkgeld. Kost en inwoning is in dit verband ook loon, maar alle onkosten vergoedingen en éénmalige extra-uitkerin- gen zijn geen loon. De vakantiebijslag wordt gewoonlijk ineens uitgekeerd (in de maand juni). Wie minder loon, vakantie of vakantiebijslag krijgt dan waar hij of zij meent recht op te hebben, doet er goed aan daarover eens met zijn of haar werk gever of werkgeefster te spreken. Mocht u na dit gesprek niet wijzer zijn geworden wendt u dan tot uw vakbond of tot één van de gewestelijke arbeidsbureaus. Ook kunt u voor informatie bij het Ombuds team Haarlemmermeer, Graan voor Visch 16509, Hoofddorp terecht. De gegevens in dit ingezonden stuk is ontleend aan de Wet op het minimumloon en minimumvakan- tiebijslag Staatsblad 1968, 657, laatstelijk gewijzigd bij de wet op 26 januari 1972 Staatsblad 43 en Wet vakantie met be houd van loon van 14 juli 1966. Staatsblad 290. In het bijzonder de werkende vrouw in loondienst moet op haar (loon) prote- monnaie letten. Zijn onze fiere Ajacieden kasplantjes? Dagelijks reizen er duizenden, hoogst waarschijnlijk zelfs tienduizenden mensen per vliegtuig rond de aardbol en dan meestal niet in de luxe-klasse. Die men sen maken waarachtig wel grotere tijds verschillen mee dan een luttele vier uur: Japan 9 uur, San Francisco 8 uur, India 7 uur. Die mensen krijgen geen speciale dieetmaaltijden voorgeschoteld (ik zie de luchtlijnen al!); ze krijgen geen verzor gende en opwekkende prikjes en ook geen mentale opkikkertjes om hun humeur op peil te houden. Ze geven nooit een bulle tin uit over hun tere gezondheid, maken zich niet dik over een verkoudheid of zelfs een lichte bronchitis. Ze klagen niet over warm en koud, hoog en laag, moe heid of magen. Desalniettemin oefenen ze op normale wijze hun vaak heel wat belangrijker bezigheden af (ik weet het, ik weet het, ik ben een gruwelijke voet- balketter maar ik gelóóf daar nu eenmaal niet in) zoals van hen wordt verwacht. En ze vinden dat allemaal doodnormaal. Net als ik trouwens en mét mij miljoenen anderen. Hetgeen betekent (eerst even inschrijven heren) vanaf half sept. doe je ook mee aan onze 28 „fijne” danslesavonden. Dinsdagavond 8 uur le jaarsgroep voor boven 20 jaar. Dinsdagavond 9 uur 30. gehuwden enigszins gevorderd boven 30 jaar. Naar aanleiding van de kritiek die ge oefend is op de maatregel van de Russen die zo boosaardig zijn om een zgn. belas tingstarief toe te passen op het zgn. intel lect zou ik het volgende willen opmerken. In de eerste plaats is het een rechtvaardi ge maatregel. Door middel van de com munistische structuur worden hun bur gers die aanleg hebben om te studeren, kosteloos in de gelegenheid gesteld dat te doen. Ik kan mij indenken dat iemand die op de hoogte is in de zogenoemde „vrije wereld” verlangt naar een status en een ongemotiveerd hoge beloning die hij of zij door hun studie verworven hebben. Hier studeren de studenten ook op kosten van de gemeenschap en zijn zgn. machtheb bers er op uit om de zgn. lagere groepen in de bevolking het zo moeilijk te maken dat zij hun kinderen eigenlijk niet kun nen laten studeren. Respect heb ik voor de ouders die het zover, door bovenmen selijke opoffering, hebben gebracht dat hun kinderer dokter of ingenieur gewor den zijn. Alleen moeten de ouders niet denken hun hun „kostje” dan gekocht is. Onze maatschappij is zo geraffineerd in elkaar gezet dat het mogelijk is dat een bepaalde groep de vette baantjes ver kwanselt. Daarom jongens en meisjes zorg dat we een goed georganiseerde maat schappij krijgen waarin ieder die leren kan in de gelegenheid gesteld wordt dat te doen. Maar dat betekent ook dat die zelfde maatschappij het recht heeft in overleg met elkaar vast te stellen hoe of de beloningen moeten zijn. De idee dat iemand die geleerd heeft meer is dan iemand die dat niet op kon brengen moet er uit! Laten de academici en andere „intellectuelen” dankbaar zijn dat zij een goed stel hersens hebben! Zelf ben ik 77 jaar, veel kan ik niet meer doen wat mij genoeg spijt. Maar dankbaar ben ik dat veel jongeren ons werk overnemen en ze doen het goed! Denk aleer gij doende zijt en doende denk dan nog! H. ANDREA, Velsen-Noord. AMSTERDAM Een groot gedeelte van Amsterdam is donderdagmiddag ver stoken geweest van elektriciteit als gevolg van een brand in een hoogspanningsstati- on van het Gemeentelijlk Energie Bedrijf aan de Hoogte Kadijk. In Amsterdam- Oost konden dientengevolge de drukper sen van Het Parool niet meer werken en in het centrum van de stad werd het warenhuis De Bijenkorf ontruimd. In vele delen van de stad konden de trams niet verder, hetgeen een verkeerschaos tot ge volg had. Bruggen die net open waren konden niet sluiten. Zeg, weet je ’t al? Vrijdag 15 september starten onze clubs. Ontzettend leuke luitjes hebben daarvoor ingeschreven, zij dansen dan ook over enkele weken de Cha Cha Cha etc! Voor diverse clubs (van scholier tot boven 20 jaar) kunnen „jongens” zich nog opgeven. Dat wil zeggen, dansles 1972 betekent dansen (leren) op de plaatjes van nu. Alle moderne dansen van nu in dit seizoen! De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. ZDus geen pseudo niem of initialen). Tienduizend mensen. Als die zater dagmiddag 16 september verschijnen op het Noordersportpark achter het Haarlem-stadion om gratis te kijken en te luisteren naar elkaar, naar de Engelse groep Vinegar Joe, naar Focus, John the Revelator en Dagmar, dan is het eerste - en hopelijk niet enige - Haarlem Popfestival meer dan ge slaagd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Uit een recent optreden bleek, dat Focus een totaal ander geluid produ ceert dan op Koninginnedag in het Concertgebouw. Dus ook voor de door gewinterde Focuskenners genoeg reden om op 16 september met het „nieuwe” Focus kennis te gaan maken. Het verkegen materiaal is zo over vloedig, dat men er aa d enkt een dubbelalbum uit te gaan geven. De plaats zou aan het eind van het jaar uitkomen. Focus brengt ook op het podium veel nieuw werk. In de ontwikkeling van haar muziek is duidelijk de grotere invloed van Jan Akkerman herken baar. Het naar eigen vinding voor de vuist weg musiceren heeft geleid tot een ietwat ruigere en ruwere muziek, invloed van Thijs, die zeer sterk aan wezig was bij de vorige elpees, bijna minimaal is geworden. Daartegenover staat, dat Thijs meer fluit speelt dan voorheen, wat het verlies aan gevoelig heid wat compenseert. Opmerkelijk is eveneens, dat Bert Ruiter volledig in de groep harmonieert en het zelfs pre steert om een hele knappe langzame baspluksolo weg te geven. Focus met v.l.n.r. Thijs van Leer, Jan Akkerman, Bert Ruiter en Pierre van der Linden. Australië: ms „Moreton Bay” (13/9); Brazilië: ms „Alcor” (13/9); Canada: ms „CP Voyageur” (13/9); Chili: ms „Werras- tein” (11/9): Japan: ms „Kurama Maru” (11/9); Indonesië: ms „Lycaon” (14/9); Ned. Antillen: ms Jason” (13/9); Suriname: ms „Marathon’ ’(12/9); Verenigde Staten: ms „Newark” (13/9); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „S.A. Langkloof” (13/9). Volgens het G.E.B. werd vooral Amster- dam-Oost getroffen, hoewel ook in delen van het centrum en van zuid de stroom uitviel. De brand in het hoogspanningsgebouw werd veroorzaakt door een ontploffing van een acetyleenfles. Om het risico te beperken liet de brandweer de 150 kilo volt transmissie door technici uitschake len. Daarmee kwam een groot deel van Amsterdam zonder stroom. duurde een uur. Een kabelstoring bij het Provinciale Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland heeft de spoorwegen gistermiddag vanaf ongeveer twee uur problemen bezorgd op de lijnen van Amsterdam naar Het Gooi en van Amsterdam naar Utrecht. Doordat er minder spanning op de bovenleiding stond konden de treinen niet met de normale snelheid rijden. Bovendien was een aantal seinen gestoord. Op de lijn Amsterdam-Utrecht kreeg het treinver keer vertragingen tot ongeveer twintig minuten, op de Gooilijn waren de vertra gingen minder groot. middag: Highway Chile. HJC, Sanderzaal, Elizabeth Gasthuis, vrijdag: session-avond. Tioli, Njord-gebouw, Noordschalk- wijkerweg, zaterdag: Haarlemse groep „Have Mersey”. Youth for Christ, Turfsteeg 2a, za terdag: film „Het zwaard uit de sche de” over het werk van de Wycliffe Bible Translators. Disco Dubois, Berlagelaan 45 .zon dagmiddag: dansen. Youth for Christ, Turfsteeg 2a, za terdag: Engelse groep „Street People Payeant”. Donkey-shot, A. Verherentstraat, Heemskerk vrijdag en zondag: disco. Can-can, Stoofsteeg 1, iedere avond bar-dancing-disco. Jeugdcafé, Eemstraat 6. vrijdag: soos. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag, film, zaterdag disco. De Huif, Gen. de la Reijstraat 4, dinsdag: de Bond, donderdag: Love Inn. Voom-voom, Spaarnwouderstraat 61, zrijdag, zaterdag en zondag: drive-in show. Riverside, Spaarne 91, woensdag: 100s, vrijdag en zaterdag: disco. Van de kant van de organisatoren, het Cultureel Jongeren Paspoort en Gorilla, zijnde twee uitermate actieve jonge Haarlemmers Jan Reijnders en Fer Abrahams, wordt er van alles aangedaan om het zover te krijgen. Overal in Haarlem zijn deze week affiches verschenen, er zijn duizenden kleine foldertjes gedrukt en verspreid en in vele platenzaken ligt de gratis extra editie van Muziekkrant Oor die geheel aan het festival is gewijd. Het is een uitstekend verzorgde krant gewor den met een geweldige actiefoto van Elkie Cage, de enerverende lead-zange- res van Vinegar Joe, met een uitge breid interview met Thijs van Leer van Focus, met John the Revelator en Dagmar en met veel informatie over het CJP, het festivalterrein en de weg daarnaar toe. Zeker is het nu, dat radio-DJ Vin cent van Engelen het geheel zal pre senteren. Vinegar Joe zal tijdens het korte verblijf in Nederland ook opna men maken voor AVRO’s Toppop, die maandagavond 18 september zullen worden uitgezonden. John the Revela tor, tenslotte, zal tijdens het festival optreden met een gastspeler in de per soon van Charles van der Steeg, tegen woordig saxofonist bij de Bintangs en daarvoor bij John the Revelator. -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9