Alle partijen moeten elkaar vinden BEURS DEZE WEEK INFLATIE IS VOORNAMELIJK EEN AFWENTELINGSPROBLEEM Rome volgende week in teken Europese politiek Verlies bij Van Gelder kleiner Weer minder advertenties Kwart vakantiegangers gaat op familiebezoek Wall Street Texoro shirts. V W V N Monetaire kwestie belangrijk gespreksthema Winst Borsumij wellicht niet Ontwikkeling bij NBM gunstig lager 13 INVESTERINGEN EENSGEZIND OOK BEZWAREN NIET EENVOUDIG GEHEUGEN WAARHEEN Wasserij DUYN ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1972 mmnmnnn Flinke steun Weinig winsten (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Maandag en dinsdag wordt in Rome Europese politiek ge maakt. De ministers van Financiën en Buitenlandse Zaken uit de zes EEG-landen en de vier kandidaat- lidstaten die na 1 januari zullen toe treden gaan daar onderzoeken in hoe verre een topconferentie van die ties landen in oktober kans van slagen heeft. m. rt. EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEELEN Mi 12 161, 30% 41% 37% 66% 34% inninmiininiinnnmi (Van onze beursmedewerker) (Van onze financiële redactie) en nd 0 - ADVERTENTIE ;n. SPECIAAL voor de GEZINSWAS •te (Van onze redactie economie) et >n Het IMF pleit dan ook in al haar prè- adviezen tegen dergelijke „koppelingen”. Maar dan komt men noodzakelijkerwijs terecht bij de inkomenspolitiek die, vol gens prof. Lieftinck, beslist niet alleen loonpolitiek mag zijn. Waarmee we te recht zijn gekomen bij het scala vraag stukken dat prof. Van Muiswinkel als diepere oorzaken voor de inflatie aan wijst. Het opnieuw vaststellen en uitwerken van de sociaal-economische doelstelling is „DEN HAAG. Je kunt je natuurlijk wel het hoofd dol laten maken door de vakantie-handel. maar het hoeft niet. Je hoeft niet persé hup-in-hei-vliegtuig-en- naar-Majorca. Je hoeft niet met alle ge weld een dure caravan te kopen om er de schrik van de wegen mee te gaan spelen in het buitenland. Je hoeft niet zo nodig op een cruise, of in een Ierse huiskar, of naar het Heilige Land, of naar een Grieks eiland, of één van al die andere dingen die „in” zijn. Ga maar gewoon op vakan tie bij je oom of tante, je zuster of je eigen vader, dan ben je al „in” genoeg”. de nu de de lander. Tot nu toe konden zij in hun rapporten steeds schrijven over hoeveel landgenoten er naar het buitenland waren geweest, hoeveel er hadden gekampeerd, hoeveel er de voorkeur gaven aan het bos, de zee, de fiets, de auto. enz. Maar nooit erg veel over vakantie bij familie. Achteraf is nu gebleken, dat het „geheugeneffect” de o nderzoekers parten heeft gespeeld. Dat wil zeggen, dat de mensen die na de vakantieperiode werden ondervraagd, bij het woord „vakantie” alleen maar terugdachten aan dingen zo als buitenlandse reizen, campings, bus tochten, enz. Door steeds maar weer elk jaar, bij eenzelfde groep mensen terug te gaan met hun vragen, zijn de onderzoekers er uiteindelijk achter gekomen hoe het nu eigenlijk wèl zit met vakantie-bij-familie. Welnu, dat is opzienbarend. Want als de vakanties-bij-familie erbij worden gere kend, is in 1970 niet de veelgenoemde 46 percent van de bevolking met vakantie geweest, maar 60 Vooral mensen met lagere inkomens (of kinderen uit hun gezinnen) gaan niet zelden uitsluitend bij familie op vakantie (zie tabel). Maar ge zien het hoge percentage vakantles-blj- RIJSWIJK. Zowel omzet als winst bij de verenigde NBM-bedrijven in Rijs wijk zijn in het eerste halfjaar 1972 hoger dan in de overeenkomstige periode van 1971. Gezien omvang en kwaliteit van de orderportefeuilles van de tot NBM-bouw behorende werkmaatschappijen mag, on voorziene omstandigheden voorbehouden, worden verwacht dat het totaal resultaat over 1972 hoger zal zijn dan dat over het jaar 1971, zodat een gelijke winst per aandeel over het in 1972 verhoogde kapi taal verzekerd lijkt. Aldus het bedrijf. familie, kan men deze toch niet als een opvallend armoedige manier van vakan- tiebesteding beschouwen. Als één op de vier iets doet, kun je gerust zeggen dat het „in” is. Wel is het zo, dat vakantie- bij-familie meer in zwang is bij de bevol king van kleinere steden en dorpen, en het minst in de drie grote steden Rotter dam, Den Haag en Amsterdam. van pet i in DEN HAAG. Dank zij ongeveer ge lijk gebleven bruto winstmarges heeft de omzetstijging bij Borsumij Wehry gedu rende het eerste halfjaar 1972 in vergelij king met de overeenkomstige periode van 1971 de kostenstijging ruimschoots kunnen opvangen. ?k- eel er- 50- Na 1,68 ,94 ,20 Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors L rg n. in. 0. k1. Xteer/z}^. So^e| dus altijd korrekt MARKIEZEN/ZONNE8CHERMEN BXUHKEW/LUXAPLCX JAIjOUZIbIn De tegenstelling lijkt groter dan zij is. De diepste oorzaak van inflatie moet wor den gezocht in verschillen van inzicht over vraagstukken als de juiste omvang van de zogenaamde collectieve sector, de gewaste hoogte van het investeringsni veau, de rechtvaardige verdeling van het nationaal inkomen tussen arbeidsinkomen en overig inkomen en de juiste verschillen tussen lonen en salarissen onderling, aldus prof. Van Muiswinkel, die verder consta teert dat de verschillende groepen in de maatschappij de vrijheid hebben een oor deel over de genoemde vraagstukken kracht bij te zetten door eisen en acties. Deze botsing der meningen levert schade op voor het prijspeil. overigens zelfs als de wil daartoe er is geen eenvoudige zaak. Men moet het met name eens worden over de omvang van de collectieve sector en de sociale voorzie ningen. Volgens prof. Lieftinck moet er flink worden besnoeid op bepaalde over dadige sociale voorzieningen. „Er zijn nu zoveel excuses aan te voeren om niet te werken en meer te verdienen dan de prestatie waard is. Daar moet men rigou- rus tegen gaan optreden”, zo drukt hij zich uit, hetgeen niet betekent dat hij voor de economisch zwakkeren geen mini mumbasis wil handhaven. De voorgevechten over het sociale con tract voor 1973 draaien in wezen om de genoemde vraagstukken. De vakbonden zijn slechts dan bereid zich wat de loonei sen betreft te matigen wanneer een gerin gere loonstijging gepaard gaat met een herziening van met name de algemene inkomenspolitiek en daarmee de inko mensverdeling. Sprekend over lonen wil de vakbeweging meepraten over de inves teringen enz. Die raadgeving komt wel een beetje laat, want de meeste vakanties zijn voor bij. Toch geef ik hem maar alvast als overdenkertje voor volgend jaar. Want het is een waarheid als een huis, kort geleden op schrift gesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, maar helaas opopgemerkt gebleven: een kwart van de Nederlandse vakantiegangers gaat nog altijd gewoon naar familie en kennis sen. Die ontdekking deed het CBS pas nadat de statistici van dit bureau al enkele jaren bezig waren geweest met onderzoek naar de vakantiegewoonten van de Neder- Avondverkeer van gisteren AKZO 74 74), Kon. Olie 125.40- 125.50gl (125.40), Philips 55.60 (55.50), Unilever 145.90 (145.70). De omzet in Wall Street was 10.98 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: Industrie 961.24 (—1.21), Sporen 227.87 (—1.20). Nutsbedrijven 110.46 (—0.10). Het is duidelijk en daarover zullèn de heren Van Muiswinkel en Lieftinck dan ook niet van mening verschillen, dat wil men de te grote inflatie in ons land werkelijk terugdringen het gehele com plex van de genoemde vraagstukken aan de orde moet komen. Prof. Van Muiswinkel legde zijn ideeën over inflatie en haar bestrijding neer in een preadvies voor de Accountantsdag 1972. die op 21 september in Rotterdam wordt gehouden. Prof. Lieftinck gaf zijn mening in een interview met Elseviers Weekblad. -Slotkoersen Gisteren 398% ■37% 36% 54)4 24% 35% 24% 38% 107% 49% 68% 47% 81% 50% 34% 39% AMSTERDAM. In verband met de aanhoudend moeilijke marktsituatie beeft Koninklijke papierfabrieken Van Gelder Zonen nv in het eerste halfjaar van 1972 nog een verlies geleden van 2,9 mln. Het verlies over het eerste halfjaar van 1971 was 7,6 mln. Het bestuur heeft voorts bekendgemaakt dat ook voor het tweede halfjaar nog rekening moet worden ge houden met een verlies. aan zijn zijde heeft, hetgeen overigens prof. Van Muiswinkels (theoretische) be zwaar tegen een geforceerde inflatiebe- strijding niet onder de tafel veegt, het is slechts de vraag in hoeverre dat bezwaar thans opportuun is. Prof. Van Muiswinkel rekent de grotere werkloosheid, zoals reeds gezegd, toe aan een te laag investeringsniveau, samenhan gend met een gestegen arbeidsinkomens quote en de groei van de collectieve voor zieningen. Als men de redenering van prof. Lieftinck volgt zijn de groei van het aandeel van het arbeidsinkomen en het nationale inkomen en de uitbouw van de collectieve voorzieningen juist een oor zaak van de grote inflatie. Trouwens, dat klopt ook in de redenering van prof. Van Muiswinkel zelf als hij spreekt over de diepere oorzaken van de inflatie. Minister Langman van economische za ken, ook al oud-hoogleraar. constateerde op hetzelfde moment dat beide andere heren hun meningen gaven dat het zaken leven zich in deze tijd van inflatie kenne lijk wel weet te redden, althans zich beter redt dan velen een jaar geleden nog dach ten, maar dat dit als gevolg van de krachtige rationalisatie ten koste gaat van werkgelegenheid. De heer Langman gaf zijn oordeel in het eerste nummer van het Economisch Dagblad, de voortzetting van de Handels- en Transport Courant. Inderdaad, de wal keert het schip. De teruggang in rendement dwingt het be drijfsleven tot rationalisatie, dat is tot meer produktie met minder mensen. De investeringen, die nu achter blijven, zul len vooral gericht zijn op arbeidsbesparin gen in het produktieproces. Investeringen leiden zo in ieder geval minder dan vroe ger tot meer werkgelegenheid. De inflatie eist wel degelijk een prijs op in de vorm van (relatief) afnemende werkgelegenheid en onze werkgelegenheid baart zorgen. Het is zaak de inflatie eensgezind te lijf te gaan. Wij hebben ons voor een deel al Het bedrijven van politiek via topconfe renties heeft vele nadelen. De Europese opbouw kan niet via samenspraak van regeringsleiders alleen worden bereikt en topconferenties kunnen zeer wel de bete kenis van de gemeenschapsinstellingen ondermijnen. Bedrijvig reizende regerings- Het is duidelijk dat er deze week maar weinig winsten vielen te vermelden. KE- MO kon een tiental punten oplopen en de tapijtaandelen wisten zich zo ongeveer op het eind vorige week sterk verhoogde koersniveau te handhaven, dank zij het fraaie winstbericht van Bergoss. Met eni ge spanning wordt op nieuwe berichten uit deze afdeling gewacht. Een groot ru moer was er deze week rond de machine fabriek Reineveld, maar ook in de aan deelhoudersvergadering werd men niet veel wijzer. Meer dan 60 percent wilde men ter beurze evenwel niet geven voor de kans op redding. Eer gisteren 399% 37% 36 54% 243.4 35’4 24 38% 107% 49% 68% 47% 81 51 34% 39% 8% 12% 17 30 41% 37% 66% 34% Prof. Lieftinck constateert dat in ons land het verband tussen inkomen en pres tatie verloren is gegaan. Prof. Lieftinck acht het funest dat via de bekende in dexering kostenverhogingen als gevolg van verhoging van de directe belastingen (BTW) worden „afgewenteld”. Hierbij werkt het systeem van hogere omzetbelas ting en hogere accijnzen als instrumenten voor het handhaven van het binnenlands economische evenwicht niet meer, aldus onze oud-minister van financiën. IBM Int. Harv Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shen Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh Woolworth Ford K.L.M. Slotkoersen Eer gisteren 30% 16% 33% 3% 44% 30 31’/, 50 19’4 43% 42% 19% 30 22% 30% 66% 24% 34% 182% 127% 6634 77% 29% Gisteren 30% 16’4 32% 3% 45% 29% 31% 49% 20 44% 45% 18% 29% 22% 31 66% 24% 34% 181’, 128% 66% 77 29% AMSTERDAM. In het eerste half jaar van 1972 Is de gemiddelde adverten tiebezetting van dag-, vrouwen-, familie-, opinie- en radlo-tv-bladen, in vergelijking met het eerste halfjaar van 1971, met 6 pet teruggelopen. De grootste daling no teerde de groep landelijke dagbladen met 13 percent, gevolgd door de RTV-bladen met 4 percent en de opiniepers met 3 percent. De commerciële resultaten voor het tweede halfjaar ontwikkelen zich volgens prognose, zo heeft het bedrijf bekendge maakt. Hoewel de getroffen maatregelen in Oeganda de resultaten van de vestigin gen van Borsumij Wehry aldaar nadelig zullen beïnvloeden, verwacht de directie, behoudens onverwachte wendingen, voor 1972 een jaarresultaat dat niet lager zal zijn dan dat over 1971. Daaromtrent moet tevoren zekerheid bestaan want alleen als manifestatie van politieke wilsovereenstemming op het ter rein van voortschrijdende Europese een wording heeft de conferentie aan de voor avond van de EEG-uitbreiding enige zin. Dat namelijk zijn spectaculaire omstan digheden die het noodzakelijk maken om over de drie hoofdpunten, het tot stand brengen van een economische en monetai re unie, de verhouding tot de derde lan den en de versterking van de gemeen schapsinstellingen. duidelijke uitspraken te doen. dietcontrole ingetrokken en is dus de officiële rente op het ook voor ons land zeer lage peil van 3 percent gebracht. Voorts trok de regering deze week weer een nieuw groot bedrag uit voor verdere bestrijding van de werkloosheid. Kortom: de gehele financieel-economische aanpak van hogerhand is langzamerhand ingesteld op een recessie, terwijl desondanks de nationale bestedingen hoog zijn gebleven en de inflatie via de prijsstijgingen luider op de deur klopt dan ooit. Dat komt door de nog altijd sterk stijgende exporten waardoor de wereldin- flatie door ons geïmporteerd wordt terwijl de sociale uitkeringen de wegvallende in komsten uit stopgezette produkties opvan gen. Het is nog te vroeg om de uitpak van de nieuwe financiële stappen van de Ne- derlandsche Bank op onze b eleggings- markt te beoordelen. Te meer daar de derlandsche Bank op onze beleggings- dat een deel van de liquide geldmiddelen bij haar renteloos moeten worden gedepo neerd. Maar voor zowel de obligatiemarkt als de aandelensector betekent de nieuwe forse discontoverlaging e en flinke steun. Die steun kan de laatste, gezien het terug lopende beeld van deze week, wel gebrui ken. Ook nu bleven de grootste dalingen evenwel beperkt tot die groepen die de afgelopen zomermaanden in het teketf van de hausse hebben gestaan. Winst kon wederom worden geboekt door de familiebladen met 24 percent en de vrouwenbladen 5 percent, aldus valt te lezen in Revue der Reclame die ook gebruik heeft gemaakt van gegevens van het Cebuco, centraal bureau voor de cou rantenpubliciteit. Het totaal aantal advertentiepagina's van de acht landelijke dagbladen daalde van 14190 in het eerste halfjaar 1971 tot 12412 in de eerste zes maanden van dit jaar. Het aantal pagina’s in het Algemeen Dagblad daalde in de genoemde periode met 9 percent, in Nieuws van de Dag met 7 percent, in NRC-Handelsblad met 21 percent, in Het Parool met 16 percent, in De Telegraaf met 11 percent, in Trouw met 13 percent, in De Tijd met 16 percent en in de Volkskrant met eveneens 16 percent, zo heeft het Cebuco becijferd. Van de vrouwenbladen zag alleen Eva het aantal advertentiepagina’s dalen (4 percent) en bij de opiniebladen boekten alléén Accent en Hervormd Nederland vooruitgang, waarbij Accent zelfs 162 per cent meer pagina’s kreeg. Hervormd Ne derland heeft het formaat van de pagina’s overigens enigszins verkleind sinds januari van dit jaar. Van de RTV-bladen kon alleen Troskompas een vooruitgang beha len met 7 percent meer advertentiepagi- M’9. Dit is een helder, zij het wat erg theo retisch betoog, dat ons leert dat het pro bleem van de inflatie en haar bestrijding bijzonder ingewikkeld is: inflatie is be zwaarlijk, maar te sterke bestrijding kan evenzeer bezwaarlijk zijn. Eén ding is duidelijk: een land met een sterk open economie doet verstandig met het buiten land in de pas te blijven wat het inflatie- tempo betreft, althans niet te veel af te wijken. Wijken we wel af, dan toch maar en beetje langzamer inplaats van vlug ger, voegt de schrijver van deze regels hier aan toe. De grote vraag is nu echter of wij momenteel in de pas lopen met het bui tenland of niet. Volgens prof. Van Muis winkel op grond van de ontwikkeling van de betalingsbalans kennelijk wel. Volgens prof. Lieftinck zeer beslist niet. „Wij zijn koplopers van de inflatie in West-Euro- pa”, zo zei hij in het aangehaalde inter view. Hier verschillen de hoogleraren dus in waardering van de actuele situatie. Te vrezen valt dat prof. Lieftinck het gelijk Vakantie-bij-familie betekent niet dat men speciaal profiteert van het feit dat er een familielid bij een van de Noordzee- badplaatsen woont, of in het in trek zijnde Zuid-Limburg. (Dat laat staat 2 goed zien.) Staat 3 is ook wel interessant. Daarin is te zien hoeveel percent van de vakantie gangers die naar het buitenland gaan, nog bij familie of kennissen onder dak komen. Tot zover over de vakantie-bij-familie, die meestal in elk geval wat het logies betreft goedkoper is dan vele andere va kanties. En die nog steeds „in” is, al neemt hij dan de laatste jaren langzaam aan iets in omvang al. Gegevens en tabellen zijn ontleend aan de Sociale Maand statistiek van het CBS, juli 1972. Zo verloren deze week ACF, Albert Heijn, BAM, Bos Kalis en OGEM vijf tot zeven gulden en moesten Van Berkel, VRG en Centrale Suiker rond 20 punten afstaan. Kloos verloor er zelfs 35, maar daarbij bleef het ook. De overgrote meer derheid liet de daling bij lichte afbrokke- lingfsverliezen. Berichten over een terug gang in de advertentieopdrachten voor de persorganen leverden Kluwer een verlies op van tien gulden en Elsevier van 25 gulden. Het andere tussentijdse bedrijfs nieuws bleef bevredigend, waardoor de meeste noteringen van de betrokken aan delen zich goed konden handhaven. Een goed, maar voor de forse koersrijzing niet voldoende geacht bedrljfsbericht van hout handel Pont leverde dit aandeel evenwel een verlies op van 40 punten. Van Nelle moest van 390 percent op 370 terug. Ook de internationale sector gaf eenzelfde schouwspel te zien, afbrokkelend voor het merendeel, forsere verliezen voor de uit schieters van voorheen. Heineken verloor op deze wijze 20 gulden en Unilever vier gulden. Het tegenvallende bericht van de KNSBM viel niet zo best in de scheep vaartsector. Het aandeel moest er zo rond 15 gulden op terug. Ook de Scheepvaart Unie, een deze zomer zeer gewild beleg gingsobject voor Britse kopers, moest rond 5 gulden op retour. Als wij nu de inflatie krachtiger aan pakken dan nodig is om met het buiten land in de pas te blijven lopen, heeft het volgens prof. Van Muiswinkel ook bezwa ren. Dat leidt dan namelijk tot ongewen ste overschotten op de lopende rekening van de betalingsbalans en tot spanningen op de arbeidsmarkt. Een uitbarsting is volgens de hoogleraar aan de VU dan onvermijdelijk. Hij voert de loonexplosie van 1963 als voorbeeld aan. Wanneer in de daaraan voorafgegane jaren een min der strak beleid zou zijn gevoerd en dus ons inflatie tempo meer zou zijn af gestemd op dat van het buitenland, dan zouden de spanningen in onze economie die tot de loonexplosie leidden zijn voorkomen. Misschien is het nadeligste gevolg van het te voorzichtige beleid van voor 1963 wel geweest dat men door de loonexplosie van toen teveel gewend is geraakt aan hoge stijgingspercentages van lonen en prijzen. uit de wereldmarkt geprijst door een ten opzichte van het buitenland te hoog infla- tietempo in de laatste tijd. Gelukkig ont wikkelt de betalingsbalans zich nu gun stig, anders zouden we veel rigoureuzer te werk moeten gaan. Maar weinig is zo wankel als een betalingsbalans. Inflatiebestrijding wil allereerst zeggen zich bezinnen op de vraag wat economisch en sociaal wenselijk en mogelijk is. Tus sen wat kan en moet zal de gulden middenweg moeten worden gevonden. Dat alleen door de wil van alle partij en. Prof. Van Muiswinkel meent dat de werkloosheid van nu niet veroorzaakt wordt door een te hoog inflatietempo, maar door een te laag investeringsniveau dat op zijn beurt samenhangt met gestegen arbeidsinkomensquote en groei van de collectieve bestedingen. Prof. Van Muiswinkel meent verder dat wij er voor moeten zorgen dat ons infla tietempo niet te hoog wordt in verhouding tot dat van het buitenland. Bij de keuze van de middelen daartoe zal zijns inziens meer de nadruk moeten vallen op maatre gelen die de particuliere investeringen niet nadelig beïnvloeden of zelfs stimule ren. Momenteel acht prof. Van Muiswinkel dus een krachtige inflatiebestrijding niet zo nodig omdat de lopende rekening van de betalingsbalans zich gunstig ontwik kelt. Dat is voor hem het criterium: wan neer ons inflatietempo hoger is dan in het buitenland moet er een tekort op betalingsbalans ontstaan. Dat is er niet, dus... AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 In juli zijn de tien landen het te Londen al eens geworden over de basis voorwaarde die Europa stelt aan een nieuw internationaal monetair systeem, waarover eind september in Washington het Internationaal Monetair Fonds verga dert. Over de talloze technische aspecten daarvan wordt in Rome maandag en dins dag gesproken. Tweede punt van belang: de stichting van een Europees fonds voor monetaire samenwerking. Zo’n fonds moet op den duur de kern worden van een gemeen schappelijk centraal banksysteem dat past in de economische en monetaire unie die de EEG nastreeft. De topconferentie zal over de instelling van het fonds moeten beslissen maar de ministers zullen pogen om de diverse opinies over de rol van het fonds als monetair instrument wat bij te slijpen. Een week dus van hoge emoties buiten het eigenlijke economische leven om. Het enige wat hier ten lande, zij het wat laat in de week, op financieel gebied te bele ven viel, was de toch nog onverwachte en vrij forse discontoverlaging van de Neder- landsche Bank. Ook de omvang van de verlaging met een heel percent tot drie percent was een verrassing, al was de obligatiemarkt de laatste paar maanden reeds op een verdere ontspanning op het rentefropt vooruitgelopen. Nu de geld markt van ons land voortdurend zeer ruim blijft en zelfs maandultimo’s die anders door een flinke krapte gekenmerkt worden gemakkelijk worden genomen, heeft de Nederlandse Bank gemeend de rentetarieven ook officieel aan de nieuw ontwikkelde situatie aan te passen. Een en ander past overigens goed in het algemene conjuncturele beeld van ons land. Successievelijk zijn alle maatregelen en bepalingen die de oververhitte econo mie aan banden moesten leggen afgevoerd van het toneel. De regering verlaagde dit jaar de wiebeltax van 5 percent t ot 3 percent en zal per 1 januari aanstaande deze extra-belasting op de afkoeling ge heel opheffen. Daarnaast verlaagde de Nederlandsche Bank enkele malen het disconto, werden de maatregelen tot kre- De in van juni is dezer waarmee Crown Zellerbach Van Gelder een feit is geworden. Binnen kort zullen aandeelhouders in de gelegen heid worden gesteld tegen inlevering van een preferent aandeel van 1000 nomi naal te ontvangen 500 in contanten, alsmede een preferent aandeel op naam van 500 nominaal en tegen inlevering van een gewoon aandeel van 100 nomi naal te ontvangen f 50 in contanten, als mede een gewoon aandeel op naam van f 50 nominaal. Daarnaast zal de mogelijk heid worden geopend de gewone aandelen op naam van nominaal 50 om te wisse len in certificaten aan toonder, eveneens van nominaal f 50. AMSTERDAM. Een weinig geani meerde beursweek is voorbij gegaan. Daarvoor was men emotioneel te veel betrokken bij de dramatische gebeurtenis sen in München. De handel kwam deze week dan ook niet van de grond en de omzetten bleven klein. Wel werd met hoog gestegen fondsen winst genomen, hetgeen de Amsterdamse beurs een af brokkelend a anzien gaf. Daarbij begon metn in Wall Street de week met een vrije dag ter gelegenheid van de jaarlijkse viering van Labour Day. Daarna kon ook de New Yorkse effectenbeurs geen opwin dend schouwspel voortbrengen en bleef men daar opnieuw in de kleurloze sfeer van het verkiezingsjaar. UTRECHT Omdat de zogenaamde lopende rekening van onze betalingsbalans zich dit jaar gunstig ontwikkelt, is een krachtige inflatiebestrijding thans niet no dig. Deze mening van dr. L. F. van Muis winkel. hoogleraar economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lijkt radicaal te staan tegenover die van dr. P. Lief tinck, oud-hoogleraar te Rotterdam en na de oorlog onze minister van financiën en geldzuiveraar. Professor Lieftinck, nu be stuurslid van het Internationale Monetaire Fonds in Washington, meent dat zijn va derland een krachtig loon- en prijsbeleid moet voeren. Sterker nog, de regering kan haast niet ingrijpen in lonen en prijzen”, aldus prof. Lieftinck. de aandeelhoudersvergadering goedgekeurde statutenwijziging dagen van kracht geworden, de 50 pet participatie van het kapitaal van chefs hebben in de afgelopen maanden gepoogd de vele tegenstellingen enigszins hanteerbaar te maken. Doch de voorberei dende vergaderingen die in de afgelopen week te Brussel zijn gehouden rechtvaar digen geen optimisme. Zelfs al zouden de ministers in Rome constateren dat de top toch maar moet doorgaan dan nog zal het pas kunnen geschieden wanneer de Fran se president Pompidou als gastheer op zijn eentje besluit de uitnodigingen te verzenden. En het is een voor Europa weinig aantrekkelijke situatie wanneer gezamenlijke beslissingen pas effect kun nen krijgen wanneer de geslepen chef in het Elysée de tijd rijp acht. Het Romeinse gesprek komt aan de vooravond van het referendum dat in Noorwegen de doorslag zal geven over de toetreding van dat land tot de Europese gemeenschap. En het resultaat daarvan zal weer doorwerken in de Deense beslis sing die begin oktober eveneens per refe rendum wordt ingeleid.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13