Feiten over de SIRE Veel te veel kinderen krijgen straks geen Amsterdam telt duizenden illegale vreemdelingen leven5’* B; r Campagne van de SIRE: doorgeven van deskundig heid U n 17 o 9 im W Erbij Vervolg van pagina 1 Erbij Rolling Stones zijn. Een campagne van de SIRE, de Stichting Ideële Reclame, op het doen”. aan Ruggesteun Lang en duur Vooronderzoek Ook weigeringen (Van onze redactie economie) DEN HAAG „Veel te veel kinderen krijgen straks geen leven. Ge boortenbeperking is noodzaak”. Advertenties met deze slagzin in vette, zwarte letters beginnen nu paginagroot, of wat kleiner, in de Neder landse pers te verschijnen. Zij zullen overigens niet in alle bladen te lezen gebied van milieuproblematiek, die ongeveer een jaar zal „lopen”. Doel: „Het Nederlandse volk te confronteren met een groot vraagstuk, waar wel een oplossing voor is. Als we er zelf maar eens wat Enorme problemen Ifer POLICE ALIENS'OFFICE POLITIE VREEMOELINGENOIENST I POLICE SECTION OES ETRANGERS fis SKiS - .:aW| IG. PROJECTLEIDER J. OOMS eentje buigt zich voorover en ontwaart links en rechts van de koekoek twee mannen, die op de dakgoot staan. Ook zij mogen mee. 23.30 uur. Op de poliüeradio is de stem van „Marietje” (iedereen kent haar) vervangen door het basgeluid van heer Bommel. Hij adviseert een jon- iar ?er iet en iet ms tte lit •en ten an an :al ns li en je uk Ide in ik- de tiet ijk >ok an, lat ng- eel jen )at ns, en. lil- f u die is, es at te u- en ir- an al 20 o- ht al ne lie en te iw op n- is rif> re te er ar en, jk Het klinkt allemaal eenvoudig en het ziet er ook eenvoudig uit. Een grote foto met een of meer kinderen, wat grote koppen erbij en een paar alinea’s tekst. Maar het heeft lang geduurd voordat deze opzet duidelijk werd en als het allemaal in geld moest worden uitgedrukt, is er sprake van een van de duurste campagnes die men zich den ken kan. Dat vertelt de heer Ooms (51 jaar en bewust kinderloos). Hij kan dat weten als directielid van McCann- Erickson, een van de grote internati onale reclamebureaus, met 70 mensen in de Nederlandse vestiging. McCann-Erickson kreeg in april 1071 (Van onze redactie economie) DEN HAAG De Stichting Ideële Reclame (SIRE) werd 30 augustus 1967 opgericht. Doel: „Bevordering van het algemeen belang, door de kennis en de middelen van de Nederlandse reclamewereld in al haar geledingen belangeloos in dienst te stellen van de hele Nederlandse bevolking, als mede het bedrijven van public relations voor de Nederlandse reclame wereld in de ruimste zin van het woord”. kingsgroei, die wordt beschouwd als de bron van alle milieu-ellende. „Een wat genegeerd onderwerp, maar toch een hoofdoorzaak”, zegt de heer Ooms. Bij McCann is al veel positieve waardering gekomen voor de campag ne. Ook negatieve? Reclameman Ooms De groep McCann-medewerkers be gon opnieuw met de studie. Het terrein van het vraagstuk beperking bevol kingsgroei werd nauwgezet verkend. Geconstateerd werd dat in ons land (met het hoogste geboortecijfer van West-Europa, op Ierland na) de ge boortenbeperking vooral het laatste jaar hoe langer hoe meer in de aan dacht is gekomen. De reclamemensen stelden het SIRE-bestuur uiteindelijk voor deskundigen te vragen voor de uit te dragen boodschap te zorgen. De SIRE moest niet de indruk wekken te willen bevoogden, een eigen standpunt te willen uitdragen. „Natuurlijk realiseerden we ons wel dat er kritiek zou komen”, zegt de heer Ooms. „Maar op dat moment, het was september 1971, kregen we een belang rijke steun in de rug.Uit een enquête van het NIPO (Ned. Instituut voor de Publieke Opinie) bleek namelijk dat 77 percent van de ondervraagden maatre gelen tegen overbevolking wenst. Ge boortenbeperking werd als belangrijk ste maatregel gezien. Het probleem bleek ook in confessionele kring sterk te leven”. geen spoor van enige opwinding. Jonge Egyptenaren hebben in hun visum geknoeid. Van de drie (maart) is een vijf gemaakt en daarna een acht. De paspoorten worden jngeno- men en zij krijgen te horen, dat zij de volgende ochtend met vliegticket op de VD-stoep moeten staan. Boven is het van hetzelfde laken een pak. Een deur blijft gesloten, maar daar ligt zegt een oudere man een jongen, die onlangs zijn arm heeft verloren. Akkoord, roept De Gooyer, blijf maar slapen. Het grootmoedige gebaar wordt niet begrepen, want even later verschijnt er toch een Marokkaan op de drem- Het bestuur wordt gevormd door mensen uit de reclamewereld. De stichting heeft een raad van ad vies, waarin prominente persoon lijkheden uit velerlei kring zitten onder voorzitterschap van mr. M. Vrolijk, commissaris der Konin gin in Zuid-Holland. De campagne geboortebeperking is de tiende in de reeks, die al vóór de officiële oprichting start te en waarmee de SIRE langza merhand grote bekendheid kreeg. Een van de meest tot de verbeel ding sprekende acties was die voor 65-plussers, waarvan zeker de tekst „Ik ben je opa niet. Geef me wat om handen!” in ieders herinnering is blijven hangen. Mede als gevolg van dit SIRE- initiatief in 1970 is de aandacht voor bejaarden en hun arbeids mogelijkheden aanmerkelijk toe genomen. Algemeen bekend is het 65-plus-vignet, dat toen werd in gevoerd. De SIRE draait dank zij belangelo ze medewerking. Eigen fondsen heeft zij zo goed als niet. Van daar dat, nu het secretariaat moet De toestanden in een „pakhuis" in het centrum, waarin ruim honderd buitenlandse werknemers zijn samengeperst, hebben met wonen al nauwelijks meer Iets te maken. Van de slaapvertrekken mocht van de bewoners geen foto worden ge nomen, omdat zjj zich er zelf over schamen. baar”. Ieder kind moet een gewenst kind zijn, meent prof. dr. C. J. B. J. Trimbos, hoogleraar preventieve en so ciale psychiatrie, overbevolking is onze grootste dreiging. „Laten we beginnen met kleine ge zinnen als een noodzaak te zien. Mis schien, heel misschien dat we dan ooit uit de problemen komen”. Twee zinnen uit de tekst van prof. dr. J. A. C. de Kock van Leeuwen, directeur van het Instituut voor Preventieve Geneeskun de TNO. En prof. dr. P. Muntendam, oud-directeur-generaal van de volksge zondheid, oud-hoogleraar in de sociale geneeskunde en nu voorzitter van de staatscommissie bevolkingsvraagstuk, stelt dat de plichten van de ouders de grondslag vormen voor de rechten van de mens. De mens heeft niet alleen recht op leven, maar ook op gezondheid en welzijn. Dat betekent ook geestelijk welbevinden, waarvoor de gezondheid van het leefmilieu voorwaarde is. Ruimte, rust en reinheid bepalen het leefklimaat, toenemende bevolkings dichtheid werkt verstorend. „Plicht van de ouders is het daarom door geboor tenbeperking mee te werken aan het afremmen van de bevolkingsgroei en daarmee aan het scheppen van mense lijke rechten voor de komende genera tie”, aldus de tekst van prof. Munten dam. Zo formuleert het de heer J. Ooms, die als projectleider fugeerde voor deze campagne. Tientallen mensen werkten hier ongeveer 15 maanden aan, voordat de „boodschap” op het lezerspubliek werd losgelaten. Het woord boodschap hoort bij reclame. Maar het is ditmaal niet de boodschap van de SIRE zelf. Dat zou te veel lijken op bevaderen en dat „valt” niet best. Daarom zijn de reclamemensen nu uitsluitend doorgevers van deskun digheid. De meningen, die in deze ad vertenties worden geuit, zijn die van van vooraanstaanden in onze samenle ving. Zeven prominenten uit allerlei kringen traden als tekstschrijvers op, wel een unicum en zeker in deze campagnes, die het algemeen belang moeten die nen. Thema van hun boodschap: het bevolkingsvraagstuk is een van de meest klemmende verschijnselen, die het voortbestaan van de mensheid be dreigen. Regeling is nodig, opdat ko mende generaties ook nog menswaar dig kunnen bestaan. Zie een klein ge zin als noodzaak. Wees u bewust van wat u doet. Sommigen noemen het getal van twee kinderen als grens om een bevolkingsevenwicht te krijgen. Dat doet bijvoorbeel mevrouw Paula Wassen-Van Schaveren, Eerste-Kamer- lid voor D’66. En prof. dr. A. A. Has pels, hoogleraar verloskunde en gy naecologie, bekend door zijn assistentie bij bevallingen in het Oranjehuis. Ger da Brautigam, Tweede-Kamerlid PvdA, herinnert eraan dat grote gezin nen dolgezellig kunnen zijn, maar dat de ouders van vroeger niet wisten wat we nu weten. „Te veel mensen bete- tekent uitputting, vernieling van de aarde”. men dat zulke dingen aan de orde moeten worden gesteld, maar persoon lijk probeert men het met allerlei argumenten van zich af te zetten. Men zoekt en vindt vluchtwegen”. Het laat ste stadium was, met de groep bereid gevonden deskundigen, de teksten op te stellen. Dit leverde geen problemen op. „Wij vonden daar een goede open deur”, merkt de heer Ooms op, „er is prettig samengewerkt”. De fotografen Rob van Booren en Philip Mechanicus hadden inmiddels voor een serie pakkende platen met kinderen als hoofdpersonen gezorgd, waarmee aan de boodschap in beeld kracht wordt bijgezet. Zodat eind juli de campagne kon worden gepresen teerd. „Als een bijdrage naast het vele dat op dit gebied al gebeurt”, zegt de heer Ooms. „Maar dan op een geheel andere manier, niet om te schokken, wel om te overtuigen”. De hoogleraar in de christelijke ethiek prof. dr. P. J. Roscam Abbing zegt ook als christen vroeger achter grote gezin nen te hebben gestaan. „Maar nu lopen we daarmee vast”, voegt hij eraan toe. „Wie nog een groot gezin gaat vormen maakt gigantische problemen onoplos- De ontwerpers kregen de indruk dat hun ideeën wel zouden aanslaan. Voor alle zekerheid begaven zij zich echter ook nog eerst op de weg van het vooronderzoek. In reclametermen ge zegd „Pretest”, een normale procedure als het om het lanceren van een cam pagne voor een artikel gaat. De uitslag van dit marktonderzoek was positief. Het aan de orde stellen van dit pro bleem werd nuttig evonden. Groten deels waren de ondervraagden het eens met de manier waarop, zo bleek. Een conclusie uit het marktonder- zoeksrapport: „Sociaal gezien vindt 0.30 uur. Terug op het hoofdbureau met op de monitor de beelden van het cellenblok. Iemand vertelt dat hij laatst een vreemd geval had. „Een Japans meisje van zestien. Helemaal maf. Toen we haar wilden ondervra gen, kleedde zij zich uit en toen we vroegen in welk hotel ze woonde, schreef ze op een briefje: Rolling Stones.” De man bij de telefoon bezweert dat hij geen nieuwe celklanten meer kan hebben. „De hele stad zit vannacht vol.” Op de terugweg naar Haarlem pikt uw verslaggever een lifter op. Het blijkt een Marokkaan te zijn. ge collega, die een vechtpartij moet oplossen. „Pas op. Het is een vent van 192 kilo en hij slaat je helemaal duf”. De Gooyer vraagt de centrale waar hij de arrestanten kan „stal len”. Zij worden verdeeld over twee bureaus. Wij rijden naar het Leidseplein, waar op het bureau al een comité van ontvangst klaar staat. Uit de voering van een jas komt bij het fouilleren 740 gulden te voorschijn. De wacht commandant tegen het slachtoffer: „Als ze je jassie pikken, ben je het toch ook wijt.” Uw verslaggever, die nu niet meer voor een criminele maar voor een „stille” wordt aange zien, wordt gevraagd: „Zeg chef, wil’ je ook een bakk’”’” het verzoek van de SIRE een campag ne te ontwikkelen met als onderwerp milieuhygiëne. De Nederlanders moest hiermee duidelijk worden gemaakt hoe men zelf tot schonere lucht, zuiver water en een gezondere bodem zou kunnen bijdragen. Een speciale ploeg ging studeren op het milieu. De recla memensen oriënteerden zich breed: bij actiegroepen, bij de Raad voor de Mi lieudefensie, de Stichting Aarde, bij Jan van Hillo van de NCRV, die zijn tv-documentaires „We stinken erin” vertoonde. De reclamemensen kwamen tot de conclusie dat het onderwerp te veel omvattend en te gecompliceerd was voor een advertentiecampagne. Ook be stond het gevaar dat de SIRE allerlei bestaande activiteiten zou gaan double ren. Men besloot de campagne daarom op één faceit te richten. Op de bevol- pel. Hij is nog wel in het gelukkige bezit van twee armen en in bed ligt een kennis, waaraan ook al niets mankeert. Dat wekt argwaan, wat ook gegrond blijkt te zijn. De gast mag zich aankleden. Op vier hoog lopen twee rechercheurs dwars door drie gesloten deuren. Ze treffen er koffers aan met gestolen kleding. De prijskaartjes hangen er nog aan. Het raam staat open en vertelt dat niet alle dagbladen de cam pagne zullen plaatsen. De Tijd bijvoor beeld weigert, omdat deze advertenties naar de mening van de hoofdredactie te ongenuanceerd zijn en te dwingend. In de conclusie dat ouders met meer dan twee kinderen bezig zijn iets on verantwoordelijks te doen, schuilt een nieuw taboe. Wel heeft dit dagblad uitvoerig aandacht besteed aan de be doelingen van SIRE, die het respec teert. Maar De Tijd doet niet mee, omdat deze krant het niet met de methode eens is. Verder neemt men bij SIRE aan dat De Telegraaf de advertenties niet zal plaatsen. Deze krant trok de campagne enigszins in het belachelijke door aan de prominente tekstschrijvers te vra gen naar hun kindertal en dit in verband te brengen met hun standpunt over geboortenbeperking. De Telegraaf heeft het campagnemateriaal niet aan gevraagd. Een grote groep dagbladen deed dit reeds wel. Ten slotte is er een krant die nog nooit heeft meegedaan, omdat de leiding het niet eens is met het streven van de SIRE. Die krant is de Gooi- en Eemlander in Hilversum. worden uitgebreid een beroep Is gedaan op steun uit eigen (recla me) kring. De bladen, die mee werken, een campagne „adopte ren” en tot plaatsing van de ad vertenties overgaan, rekenen daarvoor geen prijs. De ervaring is dat bijna alle dag bladen inderdaad meedoen. Maar ook familie-, dames-, radio-, vak- en nieuwsbladen en andere tijd schriften. Dat vertelt ons me vrouw Louise Wessing- Janssens, secretaresse van de SIRE. Vijf jaar lang reclame zonder commercieel doel. In die periode werd voor vele miljoenen „omge zet” en dat alles gratis. De kosten voor het maken van de campag nes zijn niet berekend en dus niet aan SIRE bekend. Wel is bekend wat de advertentieplaatsingen zouden hebben moeten kosten als zij wel in rekening waren ge bracht. Dat komt tot en met 1970 neer op ongeveer twee miljoen gulden. Cijfers over de campagne geboortebeperking, die nog maar nauwelijks is begonnen en waar over bijgaand verhaal handelt, zijn nog niet bekend. OFFICE - HOURS ÖUVERÏ ’-«WK «JEGPEW fa Witó I# ’A'.' B

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17