In München: Olympische Spelen van verloren illusies Balans GROTE VRAAG: WORDEN NA VERTREK BRUNDAGE SPELEN MENSELIJKER1 Spelen gesloten München 9991972 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 15 .4 A mateurisme Minder massaal T roost prijs Vijf besten V oorspellingen Andere negen Dinky-Toys Congres Democratisering Soort gelijkspel en iw voorbij. AVERY BRUNDAGE het we- MMMWMëVWVIAAMAAAAMiWWWMAAAAAAAAAAAAAfVVVVMA/VWVWlAAAAAAAA/WWVWVUVVVWVWVtAfVtAA/V^^ 5. Mamo Wolde, Ethiopië, 16 punten, bron» op de marathon. is mini- situaties De twee Nederlandse boksers Antho ny Richardson en James Vrij kunnen geen verwijten worden gemaakt. Bei den lootten vrij voor de eerste ronde, maar kwamen daarna direct tegen bij zonder sterke tegenstanders. Vrij bok ste tegen de Europese kampioen Kajdi, de latere winnaar van het zilver. Pas na een verwoede strijd won de Hon gaar. Richardson kwam eveneens ver dienstelijk voor de dag, maar de Alge rijn Hanmani was gewoon sterker. Gezien de uiterst smalle top van het kanovaren in Nederland is de zilveren medaille van Mieke Jaapies in de K-l een groot succes. De zevende plaats, die Mieke samen met Maria van der Holst-Blijlevens in de K-2 haalde, viel wat tegen. Op de laatste dag van de Olympische Spelen meldden de kranten dat in „Citta 2000”, namens de clientèle van deze Kaufstatte, een medaille was uit gereikt aan de Rhodesische ploeg, een soort troostmedaille omdat de Rhode siërs (lezers met een ijzersterk geheu gen zullen het zich misschien nog her inneren) uit de spelen werden gesto ten nadat de Afrikaanse landen be zwaar hadden gemaakt tegen de aan wezigheid van de Rhodesiërs. Ik dus naar „Citta 2000” in de ver wachting een soort Bijenkorf of V en D aan te treffen, maar nee, het bleek zo’n verzameling van progressief uitge doste winkeltjes te zijn, die men in Parijs samenvat onder de naam „drug store", waaruit maar weer eens blijkt dat Duitsers onberekenbare, rare men sen zijn, die onverwachte medailles uitreiken op onverwachte plaatsen. Alle vijf kregen zij van Adidas ook nog een set met Adidas-polshorloge en Adidas-ballpoint en van het geld dat blijkbaar overgeschoten was nadat de voorzitter in het Kaufzentrum vergeefs naar bekers had gezocht en toen maar transistor-radiootjes had gekocht („Daar kunnen ze naar luisteren, naar bekers niet”, zei hij na afloop min of meer verontschuldigend), kregen de vijf win naars ook nog een dinky-toy-sportauto 1911 Benz Renwagen Biltzen-Benz in zo’n doorzichtig plastic doosje. fessionals. Zeker is dat er wel iets ge.- beuren moet. Twee keer goud voor Wim Ruska. Hij kan en mag er trots op z(jn. Die medailles geven echter wei een wat vertekend beeld van de kwaliteit van het Nederlandse judo. Nu Ruska stopt, blijft er weinig talent over. Ans van Gerwen mocht zich in München de ongekroonde turnkonin- gin van West-Europa noemen: als 19de de eerste Westeuropese in de individu ele meerkamp. In het landenklasse- ment werd de zeer verdienstelijke ne gende plaats veel hoger dan ver wacht bereikt. Van groot belang voor de manier waar op het instituut van de Olympische Spe len zal blijven bestaan, wordt het grote congres, dat volgend jaar wordt gehouden. Daar komen het voltallige IOC en de nationale olympische comités bij elkaar ver voor de Tweede Wereldoorlog werd voor het laatst een dergelijke bijeenkomst belegd om alle nijpende zaken te be spreken en tot een nieuwe opzet te ko men. Op dat congres wordt ook het probleem sport en politiek aan de orde gesteld. Dat probleem is van grote invloed geweest op de sfeer van de spelen in München. We willen nu niet spreken van de moordaan slag op de Israëli’s, die uiteraard ook een politieke achtergrond had, maar die zo bestiaal was dat men dat toch nog onder een andere noemer moet vangen. We doe len wel op kwesties, zoals de Rhodesische, waarmee het grote rumoer bij de spelen van München losbarstte. Brundage heeft de manier, waarop de Rhodesische kwestie opgelost moest wor den, onder druk van regeringen en van de Verenigde Naties, als een grote nederlaag ervaren. Hij sprak zelfs de woorden: „Het IOC is bezig zelfmoord te plegen”. Hij kon het niet laten, notabene bij de rouwplech- tigheid, de Afrikaanse volkeren nog weer even van politieke chantage te beschuldi- van de worden. gen. Een verklaring, die hij de volgende dag na protesten van de Afrikanen, moest terugnemen. Brundage wilde de werke lijkheid op dit punt ook niet zien, name lijk dat in de huidige tijd sport en poli tiek door elkaar heen gaan lopen. Een niet tegen te houden ontwikkeling. Toch viel er ook een schaduw over de Nederlandse ploeg. Het kwartet Den Hertog-Priem-Kuiper-Van den Hoek moest het brons veroverd in de 100 km-ploegentijdrit op de weg, inleveren omdat Van den Hoek op „doping” was betrapt Men moet de spelen minder massaal maken, als men de spelen al wil handha ven. Er moeten flink wat sporten ge schrapt worden. Het is natuurlijk voor het damesroeien leuk als dat ook op het programma komt. Het is erg plezierig voor badmintonners als zij ook hun olympische kans krijgen. Maar men kan toch nooit alle sporten naar Olympia laten komen. Laat men tenminste de spelen beperken tot pak weg vijf takken van sport. Nu tracht de ene sport de andere te verdrin gen en iedereen rent van hot naar her. Ook uit veiligheidsoverwegingen sering beter. Men kan dan de beter overzien. Natuurlijk moet het wezen Olympische Spelen veranderd Wanneer men echt in de olympische geest wil handelen, dus met gelijkheid van kans voor iedereen, dan moet men af van de schijnheilige regels van het amateurisme. Is het eerlijk als teams uit de Oosteurope- De olympische beweging moet hoogno dig gedemocratiseerd worden. Het is in feite een ongelooflijke toestand, dat het IOC een orgaan is waar niemand in de sportwereld (official of deelnemer) enige zeggenschap heeft. Terecht stelde de Rus sische chef de mission, Sergei Paulov, in de bewogen dagen van de Rhodesische kwestie: „Het is de hoogste tijd dat het IOC een democratische structuur krijgt. Er zijn hier 130 landen, maar de landen hebben geen vertegenwoordigers in hoogste college van het IOC. Ze hebben niets in te brengen”. Misschien dat na het verdwijnen van de onverlichte despoot Brundage de democra tisering een kans krijgt. Men moet daar niet al te veel op vertrouwen. De mannen van het IOC vechten voor hun olympische hachje met alle prettige tierelantijnen daaromheen. En... ze vechten nog steeds voor het protocol. De vraag is dan ook: worden de Olympische Spelen menselijker na het vertrek van de geenszins jolly good fellow Brundage? Op diezelfde laatste dag van de Olympische Spelen belegde de Unie van Afrikaanse Sportjournalisten in een zaaltje in het perscentrum een bijeenkomst, waar prijzen zouden wor den uitgereikt aan de vijf beste Afri kaanse sportmensen op de spelen in München. Het zou om elf uur begin nen, maar omdat Akii Bua-Bua, de winnaar op de 400 meter horden, niet precies wist waar hij zijn moest en ook niet zo gauw gevonden kon wor den, duurde het tot kwart voor twaalf voordat de bijeenkomst, in aanwezig heid van ongeveer tien blanken en 20 Afrikanen, kon beginnen. Te midden van alle goed georgani seerde, grootscheepse manifestaties ge durende de afgelopen weken (ik sluit daarbij de gebeurtenissen op het vlieg veld Furstenfeldbruck uitdrukkelijk uit), was deze sobere plechtigheid van Voor het bijna traditionele wieler- goud zorgde in München de 23-jarige Hennle Kuiper Na een schitterende solo over 40 km won hij de wegwed strijd. Fedor den Hertog en Kees Priem hielpen hem een belangrijk handje door de achtervolgers af te stoppen. Verder kreeg John Akii-Bua van de krant Jeune Afrique een verblijf van een week in Parijs aangeboden voor twee personen, werd Kipchoge Keino uitgenodigd een week in Kinshasa 'hoofdstad van voormalig Kongo, om u even op weg te helpen) te komen Bij de roeiers hebben alleen Luynen- burg en Stokvis in de twee zonder stuurman topwerk afgeleverd. Zij zorgden voor een bronzen medaille. Verder mag ook de acht van Aegir zonder zelfverwijten terugzien op het olympisch toernooi, waarin de storm wind voor zo veel onregelmatigs in de uitslagen zorgde. se landen, die staatsamateurisme bedrij ven, in het strijdperk komen tegen ploe gen, die werkelijk in hun vrije tijd en zonder veel financiële middelen moeten trainen? Is het eerlijk als zgn. universi- teitsamateurs uit de Verenigde Staten (waar goede sportprestaties met graden beloond worden en die alle facilieiten krijgen) sport bedrijven tussen echte, pure amateurs? Avery Brundage verrichtte zijn laatste officiële olympische daad. Hij verklaarde de 20-ste Olympische Spelen voor geslo ten. Na de protocollaire slotrede wijdde Brundage enkele woorden aan de sombere uren die er geweest zijn. Hij dankte het Duitse volk voor het meeleven met de olympische beweging. Na het doven van het olympische vuur werd stilte in acht genomen voor de omgekomen Israëli’s. De organisatoren hadden in het weekeinde besloten het vrolijke slotprogramma toch te wijzigen. Er was overigens weer heel wat werk van de afscheidsplechtigheid gemaakt. Er was een opmars van de sportlieden (dit maal niet in keurige gelederen, land bij land), er was het hijsen van de Griekse, Duitse en Canadese vlaggen, de drie volksliederen werden gespeeld, er was het 'jtioven van de vlam,' het Wat schrikwek kend bebulder van saluutschoten en het wegdragen van de olympische vlag. Daar de Nederlandse ploeg al vertrokken was, droeg oud-tienkamper Eef Kamerbeek de vlag, vergezeld door Nederlandse jongeren uit de zogenaamde Jeugdolympiade. Avery Brundage sprak de vastgelegde slotwoorden uit en voegde er in het Duits tot groot enthousiasme van het volle stadion aan toe: „Uw vriendschap heeft ons diep bewogen. Wij hebben moeilijke ogenblikken met u doorgebracht. Auf Wiedersehen". Boven het stadion verscheen een kunst matige regenboog in de olympische kleu ren, als symbool van de solidariteit. De spelen waren ten einde en begeleid door fakkeldragers, Beierse folkloregroepen en onder swingende muziek van het Duitse leger, verdwenen de atleten uit het stadi on. Al konden sommigen er niet genoeg van krijgen en werden polonaisses uitge voerd. München is voorbij, Montreal is de nieuwe loknaam. Buiten het stadion was een grote troepenmacht samengetrokken. democratische denken kan kozen, maar vriendjes aan), maken er een punt van Trouwens er zijn zoveel gradaties in het amateurisme. Zijn springruiters amateurs? Zijn wielrenners uit West-Eu ropa amateurs? Het zijn in ieder geval heel andere amateurs dan kanovaarders of zwemmers. Natuurlijk krijg je nooit gelij ke kansen voor iedereen, al is het alleen maar omdat er nog immer de grote econo mische kloof is tussen rijke en arme landen. Als de Soedan slechts drie goed geoutilleerde voetbalvelden heeft, kun je dan van gelijke kansen spreken met ande re naties? Wat zou dan de oplossing kunnen zijn? Als men vast wil houden aan het instituut van Olympische Spelen, dan moet men overgaan tot het open gooien van de Olympiade, zoals de tennissers bij Wim bledon hebben gedaan. Niet meer praten over amateurisme. Dat is zo langzamer hand een anachronisme geworden. Je kunt twee poules gaan maken: een van de zwakkere broeders en een van de sterken. Iedereen moet vrij kunnen beslissen waar hij wil starten, met dien verstande dat men na het behalen van bepaalde presta ties niet meer in de zwakste poule zou kunnen uitkomen. In beide categorieën zouden medailles moeten kunnen worden behaald. Als men tot zo’n open opzet zou overgaan, zou men in ieder geval het aantal takken van sport moeten beper ken. Voorlopig lijkt zo’n opzet niet haalbaar, ten eerste omdat tradities nog altijd hoog in de olympische vanen geschreven staan en ten tweede, omdat met name de Oost- europese landen er weinig voor zullen voelen te moeten gaan duelleren met pro- U herinnert zich misschien dat ik voor de aanvang van de atletiekwed strijden in München aan twee atletiek- experts onder de Nederlandse sport journalisten, Ben de Graaf van de Volkskrant en „onze eigen” Dick Lo- man, gevraagd heb te voorspellen hoe veel wereldrecords er door wie zouden worden gebroken. Ben de Graaf kwam tot acht nieuwe wereldrecords, Dick Loman tot het dubbele aantal: 19. Het rantal wereldrecords dat werkelijk ge broken werd, was zeven met nog eens vier evenaringen, die we in feite ook tls verbeteringen mogen aanmerken, vmdat „handgestopte” records enkele fracties van seconden sneller plegen te zijn dan de elektronisch gestopte re cords, die in München werden geëven aard. Met andere woorden: als Renate Ste- ?her de 200 meter-dames in München Het aantal finaleplaatsen voor de Nederlandse zwemploeg (10) viel zeker niet tegen, maar de meeste zwemmers en zwemsters kwamen niet, zoals de bedoeling was, tot persoonlijke records. Enith Brigitha was de meest opvallen de zwemster. Maar sprak Brundage woorden van meeleven bij de rouwplechtigheid? Nee, the games must go on. Was Brundage bij de begrafenisplechtigheid van de vermoor de politieman of van zijn vermoorde Is raëlische olympiërs? Nee. Hij bleef zitten waar hij zat: in het luxueuze hotel „De vier jaargetijden”. Zijn jaargetijden zijn gelukkig voorbij. Er komt een nieuwe man. Wellicht dat deze er weer menselij ke spelen van kan maken. de Afrikanen van een onweerstaanbare charme. Een jury van 20 journalisten uit 20 Afrikaanse landen, zo bleek, had een soort „beste Afrikaanse sportman van de Olympische Spelen” uitgekozen, of beter gezegd: de vijf besten, die ,een paar kleine prijsjes” met hun uitverkiezing verdienden. De vijf wa ren: der daarvoor zijn excuses aan het va derland te hoeven aanbieden, kreeg als nummer één een transistor-radio, die let» groter was dan de transistor-radi ootjes die Keino (zelf helaas verhin derd), Alice Annum, Julius Sang en Mamo Wolde (de bescheidenheid en teruggetrokkenheid zelve) vervolgens kregen. Dit waren de vijf winnaars. De volg orde van de overigen wa»; 6. Gam- moudi, Tunesië, lange-afstandloper; 1. Waruinge, Kenia, bokser; 8. Oshikoya, Nigeria, ver springstee9. Owusu, Gha na, voetballer; 10. Amartey, Ghana, bokser; 11. Jipcho, Kenia, hardloper; 12. Boit, Kenia, hardloper (op het met de hand geschreven juryrapport stond alleen zijn voornaam: Mike); 13. Es hun, Ghana, voetballer; 14. Yifter Ethiopië, hardloper. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Het hoort natuurlijk niet zo en De Coubertin heeft er nooit iets van willen weten, maar niemand kan ons na zeventien dagen beletten het trotse oog te richten op de rang lijst met olympische medailles ,dat is de lijst waarop zeer hoog de Sowjet- Unie staat en zeer laag Jamaica ergens redelijk hoog Nederland. De kleine Nederlandse afvaardiging in München, die door het vroegtijdige vertrek van Wilma van Gooi, Jos Her- mens en Bram Wassenaar nog verder inkromp, heeft zich in het olympisch geweld redelijk staande weten te hou den. Aan de niet al te hoog gestelde verwachtingen werd op één duidelijke uitzondering (Sjef Hensgens) na vol daan. De prestaties van het Nederlands hockeyteam kunnen bevredigend wor den genoemd. Weliswaar werd er geen medaille veroverd, maar het was een knappe prestatie, dat de Nederlanders zich bij de laatste vier plaatsten. De voorbereiding bleek goed te zijn ge weest, getuige ook de voortreffelijke conditie. John Akii-Bua, «en lange, uiterst goedlachse jongen, die zijn witte hoed je ophield tijdens de plechtigheid zon- 2. Kipchoge Keino, Kenia, 57 punten winnaar van de 3000 meter steeple chase. ten te zijn, hij verklaarde dat hij menige reis naar Afrika had gemaakt, maar cadeautjes bleek hij niet te heb ben meegenomen, zodat het erbij bleef dat hij hartelijk welkom werd geheten waarna de bijeenkomst kon worden afgesloten met het maken van foto’s van de winnaars, in allerlei combina ties met de Adidas-vertegenwoordiger de perschef uit Canada, de pseudo- minister van financiën en wie zich nog maar verder aandiende. Alleraardigste mensen, die Afrika- 4. Julius Sang, Kenia, 20 punten brons op de 400 meter en goud op de 4x400 meter. uitrusten en kreeg Alice Annum na mens de Unie van Afrikaanse Sport journalisten een trip aangeboden naar welk Afrikaans land ze maar wilde. Tenslotte kwam ook nog de perschef, vermoed ik, van de komende Olympi sche Spelen in Montreal naar voren om de vijf winnaars het embleem te overhandigen van de O.S. in Montreal. Eigenlijk was deze Canadees niet de laatste, want een Duitse oudere heer ging ook nog even achter de tafel zitten. Na enig heen en weer gepraat bleek hij de minister of vice-minister van Financiën van de deelstaat Beie ren, maar ook nog een belangrijk me- de-organisator van de Münchener spe- l.John Akii-Bua uit Oeganda, 74 punten, winnaar op de 400 meter hor den met een nieuw wereldrecord. De mannen van het IOC, het meest on- orgaan dat men zich (leden worden niet ge inen wijst eikaars oude vueiiujca aan/, uiahcii c: ceu punt vail dat atleten niet keurig in de houding staan als het volkslied gespeeld wordt. Weg met die onbehoorlijke kerels. Het protocol moet leven. Op het slotfeest na alles wat gebeurd is was er een slot feest, jazeker regeert het protocol en zelfs was er aanvankelijk geen plaats voor herdenking van gedode sportvrienden. Het is hun zaak niet dat er bandieten binnen dringen en moorden. Het IOC vindt dat alleen een slordige en vervelende inbreuk op de geest van de Olympiade. Eén ding is duidelijk geworden. Als men de Olympische Spelen wil behouden dan moet er op alle fronten versoberd en geminiseerd worden. De spelen zijn een veel te grote en onoverzichtelijke zaak geworden. Er zijn in München zo’n 50.000 mensen mee bezig geweest (deelnemers, officials, organisatoren, begeleiders, poli tiemensen, administratief en technisch personeel militairen enz.). Er waren 4000 journalisten in actie. Er hebben enkele miljoenen aan toeschouwers rond de sport- arena’s gezeten en gestaan. De hele we reld heeft naar de spelen gekeken. Een wereldomvattend evenement van een der gelijke orde vraagt om politieke activi teiten. Dat kan men vervelend vinden en niet willen, maar men moet de zaken reëel zien. Met zo'n grote massa mensen uit alle delen van de wereld en met zoveel publiciteitsmedia trekt men moei lijkheden aan. 3. Alice Annum, Ghana, 27 punten, de eerste Afrikaanse atlete die een finale bereikte. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Wellicht het belangrijkste feit van deze „Olympische Spelen van de verloren illusies” is, na alles wat er plaatsvond, dat Avery Brundage verdwijnt. De man had om vele, vele andere redenen (amateu risme met name) al moeten wegwezen, maar nu, in de donkerste dagen van de olympische beweging, heeft de Amerikaanse multi-miljonair zijn onbeschaamde grofheid en oogkleppenmentaliteit nog eens zó duidelijk ge accentueerd, dat men werkelijk een zucht van verlichting kan slaken dat deze man verdwenen is. Brundage heeft de spelen volledig ontmenselijkt. Alleen het instituut van de Olympiade met zijn protocols bestond voor hem, niet de mensen die de Olympiade maakten. Hij wilde de winterspelen laten verdwijnen, omdat er op de skilatten in, alleen voor mensen uitgerust met een microscoop, piepkleine letters een merknaam staat, maar de man weigerde de zomerspelen stop te zetten op het moment dat er doden onder zijn olympiërs lagen en anderen in doods nood wachten op hun laatste ogenblik. Hij liet door volleyballen en pas onder druk van de publieke opinie liet hij enkele uren de zaak stoppen. De heer Brundage met zijn aanhangers niet wonend te midden van de olympiërs en dus verre van de moorden bood zich niet als gijzelaar aan. Brundage eiste dat de Israëlische gevangenen München niet mochten ver laten. Ze werden vermoord. nen. Na afloop spraken we nog even met de Franstalige president en de En gelstalige vice-President. De laatste vertelden we dat de Rhodesiërs op de valreep nog een alternatieve 'medaille hadden gekregen, waar hij van opkeek Hij wees erop, terwijl we daar nog even over napraatten, dat de Afrikaan se sportbonden nooit bezwaar hadden gemaakt tegen Portugal als koloniale mogendheid, omdat in de Portugese kolonies (Angola etc.) op sportgebied geen rassendiscriminatie bestaat, zoals in Rhodesië. De Franstalige president zei, toen hij vernam dat wij uit Neder land kwamen, dat hij een groot be wonderaar was van Ajax. Alle Europa- Vupwedstrijden van Ajax waren via de satelliet rechtstreeks in Kinshasa uit gezonden. „Dan kent u Johan Cruyff zeker wel?”, vroegen we. „Natuurlijk”, zei hij, „ik ken ze allemaal”. En met feilloze precisie somde hij ze achter elkaar op: „Suurbier, Hulshoff, Haan, Stuy, Mühren in precies dezelfde tijd loopt als haar wereldrecord dat „hangestop” werd een meneer die de chronometer in- irukt, zodra hij het schot ziet-hoort en opnieuw indrukt, zodra hij Stechertje door de finish ziet gaan), dan heeft zij n werkelijkheid enkele honderden van seconden sneller gelopen. De wereldrecords, die daadwerkelijk werden gebroken, waren: 400 meter horden heren: John Akii-Bua, Oeganda (voorspeld door Dick Loman, alleen liet voor Akii-Bua, maar voor Ralph Mannl: 10.000 meter heren: Lasse Vi ren, Finland goed voorspeld door Dick Loman); tienkamp heren: Nikolaj Avi lov (door geen van beiden voorspeld); 1500 meter dames: Ludmilla. Bragina (zowel door Loman als De Graaf voor speld, alleen niet voor Bragina, maar voor Hoffmeister); 4 x 400 meter da mes: DDR (goed voorspeld door Ben de Graaf); vijfkamp dames: Mary Peters 'door geen van beiden voorspeld): ko gelstoten dames: Nadjezda Chizhova USSR (goed voorspeld door Dick Lo man). Als we nu ook de geëvenaarde reldrecords er nog bij nemen (110 me ier horden. Milbn.rn; 200 meter dames, Stecher; 4 x 100 meter dames, West- Duitsland: 4 r 100 meter heren, USA dan blijkt Dick Loman nog één trofee 200 meter dames) aan zijn prijzenkast e hebben toegevoegd. Als recordvoor- meller heeft Dick Loman dus met 4- 1.5 van Ben de Graaf gewonnen, waar eerlijkheidshalve tegenover gesteld dient te worden dat Dick Loman 13 missers had tegenover Ben de Graaf slechts 6.5. Een soort gelijk spel dus. zullen we maar zeggen. In ieder geval is het wel verheugend dat atletiek nog steeds onvoorspelbaar blijkt, ondanks alle bekend zijnde cijfers en tijden, waarmee de atleten naar de Olympi sche Spelen afreisden. NICO SCHEEPMAKER (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De Olympische Spelen zijn voorbij. Maandagavond is in München het einde gekomen aan de tur- bulentste olympiade ooit gehouden. Dat gebeurde tijden* een plechtigheid in het stadion, waar zes dagen geleden een rouw-bijeenkomst werd gehouden voor de Israëlische vermoorde olympiërs. Er was bij de afscheidnemende sportlieden volop vrolijkheid. Ze kwamen dansend en zin gend op. Ze verdwenen ook dansend uit het stadion.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15