Moeilijke taak wielercoach in Tour L’Avenir RENNERS ELKAARS RIVALEN Het wordt zwaar voor FC Den Haag in Moskou SOVJETSKI SPORT: TWENTE ELFTAL MET VREEMDE NAAM Pakistaanse hockeybond vier jaar uitgesloten Spelen met onmenselijk gezicht <3 Amerikaanse basketballers Vier miljoen toeschouwers weten nog altijd niets Independiente wenst garantie bij O.S. ili 17 w L Tipt DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 Bescherming Geldbuidel Ontevreden Krachtenverdeling IVVWinfVWWVVWWVVIAfVWVIflfVIMHftMRflIlfVIRflRRnftlWtltfMtflRftM^^ (Van onze sportredactie) FEDOR DEN HERTOG kitsch bij de spelen. Dr. Walter Wülfing, erevoorzitter van het. Westduiti Olympisch Comité, die on- Voor Schür en Kuiper liggen de zaken anders. De weg naar een beroepscarrière Omgekeerd wil een professionele spon sor uiteraard ook zekerheid alvorens deze ertoe overgaat fors in de geldbuidel te grijpen. Vandaar dat eerst de Tour de 1’Avenir wordt afgewacht. Dat geldt bij voorbeeld voor de Peugeot-leiding, bij wie belangstelling bestaat voot Schür. Het eigenbelang wordt daarom soms wel erg op de proef gesteld. Want welke renner wil niet zijn eigen naam zo hoog mogelijk op de uitslagenlijsten aantreffen, omdat ook hierop de profsponsors hun aandacht richten. nnen, ik weet het. We zij* er over teleurgesteld, maar ik hoop de spelers het meest. Alleen zij zijrr het die de belofte van FC den Haag kunnen inlossen”. De marktwaarde van Henny Kuiper is vanzelfsprekend met sprongen gestegen na zijn gouden olympische race. Daarmee gaf de oostelijke coureur tevens blijk van zijn veelzijdigheid. Als etappe-renner onder scheidde hij zich dit jaar in het bijzonder in de Tour de Limosin (tweede), de Ronde van Engeland die hij won, en de Oost- duitse ronde, waarin hij achter Den Her tog tweede werd. Eddy Hartman heeft er zo zijn rede nen voor om met name dat laatste aspect in zijn formulering te betrek ken. De Haagse manager (maar hij is bepaald niet de enige in leidinggevende kringen van FC Den Haag) is ronduit ontevreden over in het bijzonder de armzalige verrichting tegen FC Am sterdam. (Van onze sportredactie) TIFLIS „Het elftal met de vreemde naam”. Zo noemt het Sowjet-Russische sportblad Sowjetski Sport FC Twente, dat zondagavond ie aangekomen in Tbilisi voor de eerste wedstrijd tegen Dynamo voor de UEFA-cup. Sowje.tski Sport is het officiële orgaan van het ministerie van lichamelijke opvoeding en sport van de Sowjet-Unie. MÜNCHEN. Nadat het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité be sloten had maandag alle elf spelers van het Pakistaanse hockeyteam, die deelna men aan de finale tegen West-Duitsland, voor het leven uit te sluiten van deelne ming aan Olympische Spelen, schaarde het IOC zich achter het besluit van de voorzitter van de FIH om Pakistan uit te sluiten van alle internationale activiteiten. Het IOC sprak over een uitsluiting van vier jaar. Daarmee is Henny Kuiper de meest succesvolle Nederlandse amateur gewor den. Indien hij er ook in slaagt in de Tour de l’Avenir een hoofdrol te spelen, kan hij met prettige vooruitzichten toe slaan op de profmarkt. Kuiper is Fedor den Hertog, de „eeuwi ge” kopman van de Nederlandse topama- teurs dan ook voorbij gestreefd. Toch laat Middelink zijn renners, per traditie, met gelijke kansen aan het laatste en tegelijk zwaarste internationale karwei beginnen. Middelink: „Ik vertik het om een kopman aan te wijzen zo lang meerdere renners ook maar iets in de melk te brokkelen hebben. Iedereen 'is volkomen vrij. Het hangt van het wedstrijd verloop af wie als kopman gaat fungeren”. Het vorig jaar genoot Den Hertog speci ale bescherming van de overige Neder landse renners na een immense solo die hem een daverende voorsprong van 12 minuten opleverde. Maar hoe zijn ploeg genoten zich nadien ook het vuur uit de schenen trapten, Den Hertog zelf verprut ste zijn riante positie. Het laat zichdaarom raden dat de renners die zich toen voor hem opofferden en ook nu weer van de partij zijn (Kui per, Schür en Van Dongen) zich niet zonder meer opnieuw voor het karretje van de onberekenbare Den Hertog zullen laten spannen. Te meer daar vooral Kui per en Schür zoals gezegd alle belang bij een hoge taxering hebben. Maar wie weet, wellicht zal Den Hertog zich moeten uit sloven voor Kuiper of Schür. Het drietal verkeert momenteel in elk geval in topvorm, zoals de recente succes sen hebben aangetoond. Den Hertog en Kuiper demonstreerden dat in München, terwijl Schür op hetzelfde moment de Ronde van de Achterhoek won, hetgeen zijn eerste zege in een klassieker was. Met Kees Priem, Jacob Langen en de nationale kampioen Ben Kooken ren ners die ook goed uit de voeten kunnen in de bergen beschikte Middelink over een gezelschap dat tot de sterksten van de twaalf in Merlin Plage vertrekkende ploe gen mag worden gerekend. Vrijwel geen landenformatie trad dit seizoen zo sterk op de voorgrond als de Nederlanders. De aankomst van FC den Haag op het vliegveld van Moskou. (Zwaaiend Kees Bregman). De Pakistaanse getuige Ali Syed Wajid verdedigde de houding van zijn landgeno ten door te wijzen op de oorlogstoestand in zijn vaderland, „waardoor de emoties na het verliezen in de finale abnormaal hoog waren opgelaaid”. Het IOC hield bij zijn vonnis geen rekening met deze „ver zachtende” omstandigheden. leek voor Schür geëffend na het winnen van de Ronde van Algerije en Olympia’s Ronde van Nederland. De Groninger ver langt echter op de eerste plaats een onbe zorgde financiële toekomst voor de eerste twee jaar als beroepsrenner. Hij wil niet de kans lopen na èèn jaar uit financiële noodzaak naar de amateurs te moeten terugkeren. Hartman: „De spelers worden vrij wel dagelijks met hun neus gedrukt op de grote verplichtingen die zij jegens het publiek hebben. Dat zij vooral ook met grote inzet moeten spelen. Dat daarmee ook hun eigen (lees: financië le) belangen zijn gediend. Als zij dat nu nog niet beseffen, zou ik dat zacht uitgedrukt niet alleen ongebruikelijk, maar vooral onbegrijpelijk vinden. De begeleiding is optimaal, zoals de spelers die zich maar konden wensen. Ik per soonlijk ben van mening dat de heren maar eens wat minder moeten praten err meer hun activiteiten naar het veld moeten verleggen”. Hartman:,,Vanmorgen heb ik geduren de een kwartier de spelers ioegespro- ken. Ik heb ze iets verteld over wat ze kunnen verwachten op het gebied van de gewoonten van he* „Rusland”. Ik heb ze mijn indrukken weergegeven over de Russische manier van spelen, die bijzonder fair is, zoals ik vorige week donderdag zalf heb kunnen con stateren. Ik heb ze van tralningsmoge- lijkheden in kennis gesteld en getracht ze al vast een kijkje te laten nemen in het Leninstadion. Spartak Moskou, ik moet het eerlijk zeggen, is ons in al onze verlangens tegemoet gekomen en biedt ons alle faciliteiten die we maar Wensen. De woordvoerder van het IOC vertelde dat het IOC het Pakistaans Olympisch comité verantwoordelijk stelt voor de aanval op de arts, die de Pakistani na afloop van de finale de verplichte doping- test wilden afnemen. „De Pakistani wei gerden de test te ondergaan en begonnen met de arts te vechten.” Maar FC Den Haag zit in hetzelfde schuitje. De windstilte die ook afgelo pen zondag tegert FC Amsterdam weer optrad (een minne 1-1 als resultaat) heeft bij velen twijfels opgeroepen. FC Den Haag een top-team? Men is ge neigd die vraag 'ontkennend te beant woorden.' De wijze waarop FC Den Haag deze competitie is gestart strookt in het geheel met met datgene wat het in het voorseizoen-programma heeft laten zien. Toen bewees FC Den Haag met de beide wedstrijden tegen de Engelse kampioen Derby County als onbetwiste hoogtepunten wel dege lijk tot een „pot” op hoog niveau in staat te zijn. Vooral oek te kurmen vechten, waaraan het juist in deze prille beginfase van de competitie zo heeft ontbroken. Wist een grimmige manager Eddy Hartman maandagmiddag tijdens de drie uur durende vliegreis naar Mos kou: „Er is maar één manier om ons te rehabiliteren. Dat is tegen Spartak Moskou oen klinkklaar resultaat beha len, het enige om te bewijzen dat FC Den Haag nog voetballen kan. De ver wachtingen over FC Den Haag waren hooggesi allemaal Het IOC stelde behandeling van deze zaak uit tot de volgende bestuursverga dering. Men wil voldoende tijd hebben om zich goed te informeren. Voorlopig houdt de Sovjet-Unie zijn gouden medaille. De Amerikanen hebben geweigerd de zilveren in ontvangst te nemen. West-Duitsland heeft maandag de laatste gouden medaille op de Olympische Spelen gewonnen door de eerste plaats van de Westduitse ploeg bij het springconcours voor landenploegen. De Amerikaanse ploeg kreeg juist een kwart strafpunt meer dan de vier West duitse ruiters en moest zich tevreden stellen met het zilver. De bronzen medail le op dit onderdeel (traditie getrouw het laatste olympische nummer voor de slui tingsceremonie) was voor de Italiaanse ploeg. MÜNCHEN. Het bestuur van het IOC heeft maandag geen definitieve uit spraak gedaan over het protest van de Amerikaanse ploeg tegen de uitslag van de finale van het basketbaltoernooi. Hier in werden de Amerikanen met 31-50 door de Sovjet-Unie verslagen. speelde tegen deze club”. Wladimirof ci teert vervolgens de Nederlandse journalist Ed Marsland, die het Rijvers kwalijk nam dat hij de scheidsrechters ervan heeft beschuldigd de sterkste ploegen voor te trekken. Marsland vindt het jammer dat een trainer met zo’n geweldige reputatie als Rijvers zich zo laat gaan, maar hij stelt vast dat Rijvers veel aan zijn ploeg heeft gegeven. Hij merkt ook op dat de trainer van het nationale elftal Fadrhonc, die het oog tot dusver alleen maar gericht hield op Ajax en Feyenoord, zich nu ook op Twente oriënteert. „In elk geval heeft hij de doelman uit Enschede, Schrijvers, reeds tweemaal uitgenodigd voor het Neder lands elftal. Schrijvers wordt doorgaans als een steunpunt voor Twente be schouwd. Hij munt uit door juiste reacties en hoge techniek en grote vaardigheid alsmede door verstandige leiding aan de spelers”. „Hij wordt gesteund door de verdedigers Van lerssel, Drost, Achterberg, Joring en De Vries; de middenlinie van het elftal wordt gevormd door Tsbarched, Oranen en Van den Vall en aanvallers zijn Par- platz, Notten en de twee broers Van Kerkhoff, René en Willi”. „In een interview met het Fransa blad MOSKOU. Op FC Den Haag rust woensdagavond de zware taak op suc cesvolle wijze de Nederlandse kansen in het Europa Cuptoernooi voor beker winnaars te verdedigen. Het moet dat doen in de wetenschap dat Spartak Moskou tot ver over de Russischt grenzen een naam heeft die door iede re club in het Westen bij voorbaat reeds met ontzag wordt uitgesproken. Al dient daaraan onmiddellijk te wor den toegevoegd, dat Spartak Moskou in de competitie die nu voor ongeveer tweederde is gevorderd een positie inneemt die voor de Russen nauwelijks duldbaar is. l’Equipe heeft èèn van de voornaamste Westeuropese voetbaltrainers Elek Schwartz, die eerst in Frankrijk en thans aan de Nederlandse club Sparta verbon den is, het Nederlands voetbal gekarakte riseerd als bijzonder efficiënt, gezond, simpel, duidelijk produktief, krachtig en hard”. Wladimirof besluit zijn artikel met: „Het woord Twente mag dan voor ons al lastig zijn, het voornaamste is dat het elftal van die naam ook zonder schuchter heid naar ons land zal vertrekken”. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Je onthoudt alleen de leuke dingen. De 20ste „moderne” Olympi sche Spelen zullen op deze regel beslist een uitzondering maken. De klap is hard aangekomen. Elf Israëlische sportmensen, een Westduitse politieman en vijf Arabi sche terroristen zijn praktisch gesproken onder je ogen om het leven gekomen. Zo’n bloedbad het kan niet anders staat onuitwisbaar in je geheugen gegrift. hij doorging. In zijn volledig uit de toon vallende toespraak had hij het alleen over de a anslagen, die in München op die spelen waren gedaan. Onvoorstelbaar. De spelen werden voortgezet, al werd het „heitere” (vrolijke) geschrapt. Een naar onze overtuiging we schreven het al eerder onjuiste beslissing. De twintigste Olympische Spelen zijn voorbij. Het zijn de laatste geweest van Brundage, die er een onwezenlijk, onmen selijk gezicht aan heeft gegeven. Zijn opvolger, lord Killanin, heeft de taak er weer een menselijk gebeuren van te ma ken. Daarmee zou hij de spelen ook kunnen redden. Een belangrijke zaak. Sport is en blijft namelijk belangrijk. Niet op zichzelf, maar wel voor de mens achter die sport. der anderen door het IOC was opgeroepen om te vertellen wat hij bij de finale had waargenomen, vertelde het volgende: „Toen Siegfried Perrey (coördinator van het organisatiecomité) en ik bij de kleed kamer van de Pakistani kwamen om hen te overreden naar de huldiging te komen, werden wij onbeschoft behandeld. Men rukte de deur open en brulde ons toe dat de Duitsers de scheidsrechters hadden omgekocht. Op het moment dat we de kleedkamer weer uitstapten, werd de deur achter ons dichtgesmeten en als Perrey hem niet had opgevangen, zou ik gewond zijn geraakt.” BUENOS AIRES. Independiente zal niet naar Amsterdam vertrekken om de tweede wedstrijd voor de wereldbeker tegen Ajax te spelen tenzij de Argentijnse club „dezelfde behandeling en waarbor gen” krijgt, die ook Ajax in Argentinië heeft gekregen, aldus Raul Donofrio, een regeringsfunktionarls die is belast met de supervisie over de Argentijnse voetbal bond. Hij gaf geen bijzonderheden over welke behandeling en waarborgen werden geeist, maar was duidelijk ontstemd over de beschuldigingen van Ajax-zijde over het ruwe spel van de Argentijnen in de eerste wedstrijd. In een communique aan de Europese voetbalbond verklaarde hij dat de klach ten van Ajax waren bedoeld „om het psychologische klimaat” te beinvloeden, waaronder de Argentijnse spelers hun tweede wedstrijd in Nederland moesten spelen. Hij voegde eraan toe dat de wed strijd in Buenos Aires correct was verlo pen en zei dat dit bevestigd kon worden door een aantal hooggeplaatste voetbal- funktionarissen, die speciaal voor de eer ste wedstrijd waren uitgenodigd. Onder deze gasten was o.a. Santiago Bernabeu, de voorzitter van Real Madrid, en Teofilo Salinas, de voorzitter van de Zuidameri- kaanse voetbalbond. Vanaf het begin van het seizoen tot nu is er sterk gereden, wat duidt op een evenwichtige krachtenverdeling. In ver scheidene landen hebben de toprenners hier veel meer moeite mee. Een sprekend voorbeeld zijn de Russen, die in het voor seizoen schitterden, maar nadien zijn te ruggevallen. Niettemin is hun deelname een interes sant aspect van de Tour de l’Avenir, evenals trouwens de aanwezigheid van de sterk geachte Italianen èn een Scandina vische ploeg met de olympische achtervol- gingskampioen Knud Knudsen. In de meerderheid zijn wederom de Fransen, die vier ploegen (waaronder twee nationale) in de strijd hebben. De grote afwezige bij hen is Regis Ovi- on, de beste amateurwielrenner van het vorig seizoen. Hij greep toen de wereldti tel en won tevens de Toekomstronde. Vorstelijke profaanbiedingen moest Ovion evenwel afslaan, aangezien hij volgens de reglementen van de Franse bond in het voor-olympisch jaar geen munt mocht slaan uit zijn hobby. De dit jaar matig op dreef zijnde Ovion heeft enige tijd geleden echter in het geheim een overeenkomst gesloten met Peugeot. Afgesproken werd dat hij onmid dellijk na de Olympische Spelen een prof licentie zou aanvragen. Degene die Ovion de volgende week opvolgt als winnaar van de Tour de l’Avenir kan er evenwel rond voor uitkomen dat hij meteen over stapt naar de beroepsrenners. München 1972, dinsdag 5 september: de dramatische dinsdag waarop de sport als nooit eerder waanzinnige vormen aannam. Het was en is nog altijd onvoorstelbaar dat op die dinsdag, nadat er al twee olympiërs waren gedood en terwijl negen anderen hun laatste uren in doodsangst doorbrachten, er toen nog sport werd beoefend. Je moet je indenken: een groep Westduitse scherpschutters besluipt in het olympisch dorp tegen vijf uur een huis. Reeds op dat moment werd er voor een slachting gevreesd. Op dat moment ook zijn de laatste atleten van de verschillen de olympische accommodaties op weg naar dat dorp, napratend vooral over de geleverde prestaties. Het had maar weinig gescheeld of er zou ook op dat moment nog sport worden bedreven. Immers, pas om half vijf werden de spelen onderbro ken. De druk op het dictatoriale Internatio nale Olympisch Comité was gelukkig te groot geworden. Zelfs de meest wereldvreemde man, Avery Brundage, werd daardoor de ogen geoepnd. Hij ging akkoord met een opschorting van 24 uur. Het staat voor ons vast, dat hij dat niet in de eerste plaats deed in verband met het menselijk leed. Hij zag op dat moment voornamelijk de schade, die aan „zijn” spelen zou worden toegebracht als Dr. Gulham Radoel Chaudry, secretaris van de Pakistaanse hockeyfederatie en zelf bezitter van een gouden en zilveren Olympische medaille, vond het niet juist dat voorzitter Frank van de FIH zijn beslissing had genomen zonder Pakistan de kans te geven zich te verdedigen. „Ook het IOC heeft ons niet willen aanhoren. Als wij inderdaad uitgesloten worden, zou dat voor Pakistan, de huidige wereldkam pioen, Aziatisch kampioen en tweevoudig Olympisch kampioen, een enorme klap betekenen. De hockeysport in Pakistan onze nationale sport zow zeer onder deze straf te lijden hebben.” Hij legde er de nadruk op dat niet alle Pakistaanse spelers door het IOC waren geschorst, maar alleen diegenen, die in de finale hebben gespeeld. De leider en de coach van de Pakistaanse ploeg zijn door het IOC streng berispt. Het Pakistaans Olympisch Comité heeft opdracht gekre gen de noodzakelijke (straf)maatregelen te nemen. „Waarom heeft de club uit de Hollandse stad Enschede zo’n vreemde naam”, vraagt de schrijver van het artikel Wladimir Wladimirof zich verbaasd af. „In het Rus sisch vertaald betekent Twente twintig. We hebben er heel wat gidsen, boeken en encyclopedieën op nageslagen, maar het is ons niet duidelijk geworden wat dit woord betekent. Maar we zullen het wel vragen als de Nederlanders hun wedstrijd bij ons komen spelen”. Wladimirof laat dan over de capacitei ten van Twente een gedetailleerd en lang verhaal volgen, dat niet steeds zonder fouten is gebleven. Curiositeitshalve laten we in de gedeeltelijke vertaling deze ver gissingen voor wat ze zijn. Zo blijkt hij ervan uit te gaan dat de FC nog steeds onder leiding staat van trainer Kees Rij vers, die afgeschilderd wordt als een bru tale en onbeholpen, maar uiterst efficiënte voetbaltrainer. „Twente moest langdurig in de tweede divisie geduld oefenen, maar in het sei zoen ’65-’66 voltrok zich ineens de sprong naar de hoogste divisie. De eerste twee seizoenen bleef Twente toen steken op een bescheiden elfde of twaalfde plaats, maar het elftal verried plotseling zijn werkelij ke kracht, toen het onder de strenge leiding kwam van de autoritaire uit het westen van het land afkomstige trainer Rijvers. Hij bracht drastische veranderin gen aan in de manier van aantrekken van nieuwe spelers en versterkte het elf tal”. „Door hem begon de club naar de top te klauteren. De achtste plaats in 1967-'68, (Van onze sportredactie) GRONINGEN Teamgeest is de toverformule waaraan de nationale wielercoach Joop Middelink het Olympische succes van Henny Kuiper toe schrijft. „Het is het moeilijkste wat er voor een coach bestaat”, licht Midde link toe, „steeds moet je van een groep individualistisch ingestelde renners een eenheid maken”. Dit schijnt hem, afgaande op de gestaag groeiende triomfenreeks van de Nederlandse topamateurs in de belangrijke inter nationale wedstrijden, aardig te lukken. Een renner die, als het erop aan komt, zich niet volledig in dienst wil stellen van een ander, hoeft evenwel niet meer op de sympathie van de bondscoach te rekenen. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Meer dan vier miljoen toeschouwers hebben de Olympische Spe len van München bezocht. Dit mag een nieuw Olympisch record worden genoemd. Dat die spelen konden doorgaan na de „zwarte dinsdag” .zoals de dag van de moord op de Israeli in Duitsland wordt genoemd is, aldus Willl Daume in een slotpersconferentie, onder meer te danken geweest aan de nobele houding van de Israëlische regering. De president van het organisatiecomité deelde nog mee, dat het IOC gaat streven naar het uitbannen van pompeusheid en Dit nu zal Joop Middelink ongetwijfeld parten spelen bij zijn streven een eenheid te kneden van het Nederlandse zevental dat woensdag in de Atlantische kustplaats Merlin Plage aan de start verschijnt van de Tour de l’Avenir. Een ploeg dus, die zich zonodig opoffert voor èèn renner. In de Nederlandse formatie zijn echter te veel internationale toprenners bij elkaar gebracht om hierin bij voorbaat te kun nen geloven. Fedor den Hertog, Frits Schür en Henny Kuiper, zij alle drie hebben reeds een grote ronde op hun naam gebracht. In de Tour de l’Avenir zijn ze eikaars concurrenten, omdat ieder van hen op een lucratief profcontract aast. Aan het eind van de 12-daagse tocht van de Franse westkust naar Sochoux (60 kilometer van Bazel) wachten wellicht de aanbiedingen, zij het dat Den Hertog al onder dak verschijnt bij de nog op te richten Frisol-profstal. de derde in ’68-’69, de vierde in '69-’7O en daarna reeds twee seizoenen de derde plaats waren de verstrekkende gevol gen”. De Russische journalist analyseert daar na de ranglijst van het Nederlandse voet bal. Hij maakt daaruit op dat Twente niet uitblinkt door zijn schotvaardigheid. De verdediging valt echter op, omdat die maar 13 keer werd gepasseerd. Dat zijn zeven goals minder dan landskampioen Ajax en elf minder dan de tweede club op de ranglijst Feyenoord. „De kracht van het elftal uit Enschede blijkt voorts uit het feit dat het uit de twee ontmoetingen met Feyenoord drie punten verzamelde en dat men Ajax naar huis terugzond met 0-1 en daarna gelijk

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17