Kikkers uit Advocaat Joel Carlson: gevangenen gemarteld Syrië hoopt op van Moskou meer steun Diepenveen duiken ZAKEN VAN EGYPTE’’ „In Zuid-Afrika worden „BONN MENGT ZICH IN Hofvijver i Brochures van Nieuwe Egyptische minister Zayyat: VVDM in beslag Onaanvaardbare tegenactie in Amin stuurt militaire Britse missie land uit Testament van Palestijnse guerrilla’s bekend gemaakt Israel wijst Meyer Lansky land uit genomen Congres Amnesty International Defensiebegroting Verenigde Staten: naoorlogs record 1 •l v" DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 3 Niet tevreden A rre staties 99 (Van onze redacteur in Beiroet) Vriendelijk Kleine groepjes BEIROET De dreigingen van Israel worden in Damascus met meer dan het gewone fatalisme aanvaard als onontkoombaar. De regering zoekt verbeten naar mogelijkheden om de Syrische huid zo duur mo gelijk te verkopen. Er is in Damascus derhalve weinig neiging tegemoet te komen aan de pressie van Israel, die steunt op de verontwaardigde wereldopinie na het drama van München. Druk Reddingsacties 1 F'—7 t 1 WVIAJVtgVVVVtAMMJMIMAAMAfVVVVWVVVWVWlAAMgUWUWUIAfWWWVWVVUVVVVVVWVVVWMVVUUVVWMUWIWI TURKIJE •Aleuoo ®DAM*SKU$ IRAK SAOEDI-ARARIË die namen.” 1 B r 1 t t In de begroting, waarmee een bedrag is gemoeid van 74,6 miljard dollar, is reke ning gehouden met het grootste gedeelte van de verzoeken van president Nixom om meer geld voor de oorlog in Indo- China. Het Hüis van Afgevaardigden zal het wetsvoorstel waarschijnlijk overmorgen in stemming nemen. HET GAAT om de Palestij nen die uit het zuiden van Libanon zijn ver jaagd. De strijd tegen de commando’s in dit gebied lijkt met vliegtuigen ui terst moelijk, omdat ze verspreid zijn in kleine groepjes over een groot ge bied. De Westduitse regering heeft voor de nabestaanden van de elf Israëlische sport lieden een bedrag van ruim 3,2 miljoen gulden beschikbaar gesteld. deze maand op het programma stond, niet doorgaat. Er zouden nieuwe Israëlische troepen concentraties langs de grens met Liba non zijn waargenomen. Vrijdag hebben Israëlische gevechtsvliegtuigen aanval len uitgevoerd op tien guerrilla bases in Syrië en Libanon. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Ebba Eban vindt dat men in Europa de beveiliging tegen Arabische guerrillastrijders moet verbeteren. Idi dat be- WASHINTON. De begrotingscommis sie van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de hoogste Amerikaanse defensie begroting sinds de tweede wereld oorlog goedgekeurd. De twee ministers waren aanvankelijk van plan geweest om in allerijl als waar nemers naar München te vertrekken, maar zij werden door verslaggevers gezien toen zij op het vliegtuig stonden te wach ten. Dayan had het plan toen niet door laten gaan omdat hij vreesde dat de guerrilla strijders de gijzelaars zouden doden als zij wisten dat hij in München zou zijn, aldus deze zegslieden. Het materieel van de vijf divisies die rondom de wapenstilstandlijn met Is rael stellingen hebben betrokken heet onder militaire waarnemers voor ze ventig tot tachtig procent onbruikbaar. Veel tanks bijvoorbeeld die soms een jaar lang onbeweeglijk staan ingegra ven, zijn alleen nog geschikt als ge schut, vanwege het slechte onderhoud aan de motoren en de inwerking van het stofzand van de woestijn. Zondag heeft de Westduitse politie een Syriër en twee Westduitsers gearresteerd na de overval in het Olympische dorp. Tientallen Arabieren zijn de afgelopen dagen vastgehouden op het vliegveld van München en honderden Arabische passa giers liepen vertraging op door speciale veiligheidsmaatregelen. ^gtotolw tar Ez &r T «Homo SYRIË J XÏBANÓNA .j/gj Maar vooral na de mislukte tegenac tie boven de Golanhoogten van de Syrische bommenwerpers afgelopen za terdag heerst de overtuiging dat Syrië zelf militair gezien nauwelijks iets te gen Israël kan ondernemen. hinder van het Syrische leger te on dervinden. mando’s heeft geopend, lijkt Syrië het slachtoffer te worden van zijn eigen dualistische politiek. vrees voor de linkerzijde. Omdat Syrië ook weet dat het zelf niet veel tegen Israël kan onder nemen, doet ’t vooral intensieve pogingen de Sovjet-Unie aan te zetten tot het geven van meer steun. Vorige week heeft Amin de Engelse regering beschuldigd van een poging hem te vermoorden. Hij deed toen een beroep op het leger van Oeganda de Engelse militairen goed in het oog te houden. Hij zei toen verder, dat het de bedoeling was dat de leden van het trainingsteam de lei ding zouden nemen als Engelse paratroe pen in Oeganda zouden landen. Alle 7000 Britten in het land werden toen onder militair toezicht geplaatst. De officiële verklaring zegt ook, dat een Brits zakenman, Donald Stewart, die op 30 augustus werd gearresteerd, zal worden gedeporteerd. Hij kreeg opdracht de afge lopen nacht uit Oeganda te verdwijnen. Lansky arriveerde in 1970 in Israel. Vorig jaar september liep zijn toeristenvi sum af en vroeg hij het Israëlisch staats burgerschap aan op grond van de wet op de terugkeer van joden. De minister be paalde echter dat hij daar wegens zijn criminele verleden niet voor in aanmer king kwam. Het hooggerechtshof verwierp gisteren Lansky’s beroep tegen deza be slissing. Lansky’s tijdelijke verblijfsvergunning is nu ongeldig geworden. De regering heeft hem een „laissez-passer” beloofd, waarmee hij naar elk land kan gaan, dat bereid is hem toe te laten. De Amerikaan se autoriteiten hebben zijn paspoort inge trokken. In de Verenigde Staten loopt een arrestatiebevel tegen hem wegens onwet tige gokpraktijken en belastingontduiking. De indruk bestaat dat de situatie rond de Palestijnse commando’s in Sy rië het overigens pragmatische regime van Hafez el Assad uit de hand gelo pen is. De invloed van guerrilla’s uit Libanon is daar een van de oorzaken van, alsmede de weigering van Jorda nië en de Palestij nen tot een akkoord te komen, waardoor Jordanië een deel van de geschatte negenduizend com mando’s in Syrië zou moeten terugne men. Dat het Syrische regime niet zó ge lukkig is met de huidige situatie wordt ook min of meer bevestigd door de ruzie tussen de commando’s van El Fatah en de door de Syrische regering gesteunde groep van El Saiga. Vooral nu Israël de jacht op Palestijnse com- CAIRO (DPA, AFP, Reuter en AP) Egypte heeft de Westduitse rege. ring beschuldigd van inmenging in Egyptische binnenlandse aangelegen heden. De nieuwe Egyptische minister van Binnenlandse Zaken Mohammed Zayyat deelde de Westduitse ambas sadeur Hans Georg Steltzer mee dat de Westduitse kritiek op de Arabi sche landen, die de moord op de elf Israëlische sportlieden in München niet hebben veroordeeld, een onaan vaardbare inmenging in de binnen landse zaken van Egypte betekent. De ambassadeur was ontboden naar het hoofdkwartier van de Arabische Liga, waar Zayyat de Egyptische delegatie naar een vergadering van de Liga leidt Zondag was al bekendgemaakt dat het bezoek van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken aan West-Duitsland. dat voor eind KAMPALA (Keuter) President Amin van Oeganda heeft bevolen vrijdagmiddag een uit twaalf man staande Britse militaire missie het land moet hebben verlaten. Officieel heet het dat de beslissing is genomen om veilig heidsredenen. Vorige week dinsdag heeft de Westduit se regering een aanbod van de Israëlische minister van Defensie Mosje Dayan afge wezen om persoonlijk de reddingsactie voor de Israëlische gijzelaars in München te komen leiden, zo is gisteren van goed ingelichte zegslieden vernomen. De Duitsers hadden de autoriteiten in Jeruzalem meegedeeld dat zij er geen bezwaar tegen hadden dat Dayan naar München zou komen, maar dat zij niet wilden dat hij actief aan da reddingspo ging zou deelnemen. Dayan en minister van Vervoer Shimon Peres hadden de leiding bij de a ctie waardoor in mei 97 gijzelaars werden bevrijd, die door Arabische guerrillastrij ders in een gekaapt „Sabena”-toestel wer den vastgehouden. DE COMMANDO’S worden in Da mascus geschikt geacht om druk op Israël uit te oefenen. De Arabische opvatting dat de Palestijnen strijden tegen de grote vijand, die alle conflic ten en o ok alle Arabische schande heeft veroorzaakt, maakt het de rege ring onmogelijk de commando’s het zwijgen op te leggen of welke acties dan ook af te keuren. Bovendien wordt vrijheidsbeperking voor de palestijnen in tegenspraak ge acht met de revolutionaire image van Syrië, wat mede is ingegeven door UTRECHT.Ik zou graag de chef van de geheime politie in Zuid-Afrika Theu- nis Johannes Swanepoel genaamd, voor het internationaal gerechtshof in Den Haag willen dagen en hem beschuldigen van marteling van gevangenen. Ik heb voldoende bewijzen daarvoor. Laat anders de gevangenen van Robbeneiland (eiland voor de Zuid-Afrikaanse kust) maar getuigen”. uit te roeien, zonder in aanmerking te nemen dat de getroffenen onschuldige mensen kunnen zijn, is eigenlijk in wezen altijd misdadig. Dat komt voornamelijk doordat bombarderen niet-gerichte vernie tiging tot gevolg heeft, tenzij de bommen haarzuiver op militaire installaties gericht worden in de buurt waarvan geen burgers aanwezig zijn. Dat laatste is een theoreti sche en hypocriete veronderstelling, want dat gebeurt in een oorlog practisch nooit en kan ook practisch nooit gebeu ren, omdat de vijand wel zo slim is zijn militaire objecten in concentraties van burgers in te sluiten. JERUZALEM (Reuter-AFP). Meyer Lansky, een 70-jarige Amerikaan die wordt beschouwd als „het economisch brein van de Maffia”, moet Israel verla ten. Het hooggerechtshof in Jeruzalem heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van het Israëlische ministerie van Binnenlandse Zaken, Lansky het Israë lisch staatsburgerschap te weigeren omdat hij „een gevaar voor de openbare orde” zou vormen. Hij is verder van mening dat wanneer in de wereld, niet alleen in Zuid-Afrika, zoveel door de wet gedekt geweldmis- bruik door staten en regeringen wordt bedreven, het onjuist is een gebeurtenis asl vorige week in München geïsoleerd te zien en te veroordelen. Hij acht het niet meer dan vanzelfsprekend dat als staten geweld gebruiken om hun politieke doel einden te bereiken, zowel in oorlogen te gen andere staten als tegen individuele oppositionele burgers, gebruik van geweld door groepen mensen zeker te verwachten is. De stoffelijke resten van de vijf Pales tijnen die bij het bloedbad in München zijn omgekomen, zijn gisteravond per vliegtuig in de Libische hoofdstad Tripoli aangekomen. Vandaag werden de vijf mannen bedraven nadat er in het begin van de middag in de Bourguiba-moskee in Tripoli een rouwdienst was gehouden. x- ?/l L 1 JORDANIË CAIRO (DPA) De Arabische guerril la’s die op het vliegveld Fürstenfeldbruck zijn gedood hebben een testament achter gelaten waarin zij zich verontschuldigen voor het onderbreken van de Olympische Spelen bij de jeugd die in München verzameld was. Dat beeft de Palestijnse radio gisteren in Cairo meegedeeld. De Egyptische regeringswoordvoerder noemde het merkwaardig d at de West duitse regering van de Arabische landen een veroordeling van het incident in München verlangt, terwijl Bonn tegelij kertijd grote bedragen aan schadevergoe ding aanbiedt wegens de dood van de Israëliërs bij een overval die werd uitge voerd door Israëlische politie in samen werking met Westduitse politie. Zij heb ben negen Israëliërs doodgeschoten. Later werd duidelijk dat zij dit als voorwendsel gebruiken voor luchtaanvallen op vluch telingenkampen in Syrië en Libanon, waarin duizenden onschuldige vrouwen, kinderen en ongewapende mensen dakloos zijn gemaakt door Israel en nu achter volgd worden door Israëlische schoten en genocide. Ondanks de aanwezigheid van Syri sche troepen hebben de Palestijnse guerrilla’s in het gebied rond de Golan hoogten zich meer vrijheid van bewe ging verworven. In de woestijnbergen van het grensgebied van Libanon, dat dicht bij Israël ligt, zoeken comman do’s naar schuilplaatsen, zonder veel „Wie niet sterk is moet ludiek zijn". Zoiets moeten betogers uit Diepenveen hebben gedacht toen zij in Den Haag als kikkers vermomd de Hofvijver in doken. De vermomde Diepenveners protesteerden zo tegen het wetsont werp om Diepenveen bij Deventer te voegen. Drie Kamerleden hebben gis teren overigens de Tweede Kamer voorgesteld af te zien van de annexatie van de gehele gemeente Diepenveen door Deventer. Zij zijn van mening, dat alleen het gebied Groot-Colm- schate moet overgaan naar Deventer om in de ruimtenood van deze ge meente te voorzien. Dit zijn woorden van de vorig jaar april uit Zuid-Afrika gevluchte advocaat Joel Carlson, die nu in New York woont maar ter gelegenheid van het congres van Amnesty International in Zeist naar Ne derland is gekomen om daar getuigenis af te leggen van de situatie in Zuid-Afrika. Carlson kreeg bekendheid door zijn optre den als advocaat in onder meer de pro cessen tegen de Zuidafrikanen Albert Loethoeli en Nelson Mandela. Joel Carlson zegt een ieder die zwijgt over de situatie in Zuid-Afrika mede schuldig te achten aan de instandhouding van het apartheidsregime in dat land. Hij veroordeelt ook de zakenlieden die ter behartiging van hun belangen hun ogen sluiten voor wat hij omschrijft als een vorm van gelegaliseerde misdaad. „In Zuid-Afrika kan een ieder op basis van de wet worden aangehouden,ingesloten, mishandeld, gemarteld, eenzaam worden opgesloten zonder bezoek van advocaat noch priester noch gezinsleden. De rech ters weten dit, de kerk weet dit, maar men zwijgt” aldus Joel Carlson. IN DIPLOMATIEKE kringen wordt de verhouding Moskou- Damascus na een eerdere verkoeling weer vriende lijk genoemd, terwijl de Sovjet-Unie met de levering van kleine hoeveelhe den moderne wapens al enigszins tege moet zou komen aan de vroegere on aanvaardbare eisen. Door de terugslag voor de Sovjet-Unie in Egypte, is de belangstelling vanuit Moskou voor Sy rië toch al toegenomen. De huidige druk uit Israël kan een mooie gelegen heid bieden voor Moskou als redder in de nood op te treden. Het Palestijnse persbureau Wafa heeft gisteren uit Beiroet gemeld dat Israel alle wegen in Opper-Galilea heeft afgesloten en dat de guerrilla- organisaties spoedig nieuwe aanvallen op hun bases in Syrië en Libanon verwachten. „De tweede fase van de Israëlische agressie kan elk moment beginnen” aldus het persbureau. UTRECHT. Tijdens een zogenoemd» „open dag” voor het publiek in de leger plaats Nunspeet is tegen vijf afdelingsbe stuurders van de Vereniging Van Dienst plichtige Militairen proces-verbaal opge maakt wegens het verspreiden van voor lichtingsbrochures van de vereniging, al dus het VVDM-hoofdbestuur. Volgens de VVDM liet kazernecomman dant overste Den Hertog de brochures, waarin de VVDM voorlichting geeft over de militaire dienst, in beslag nemen ter wijl de VVDM’ers ze aan het op het kazerneterrein rondkijkende publiek aan het uitdelen waren. De vijf geverbaliseer de VVDM’ers zijn volgens hun hoofdbe stuur vastgehouden tot de open dag was afgelopen. „Het is ons een raadsel waarom men tot inbeslagneming is overgegaan”, zegt VVDM-woordvoerder Boudewijn Poel- mann. „Volgens ons is er aan die voor lichtingsbrochures niets onkrijgstuch te lijks. Het publiek krijgt nu tijdens de open dagen overigens wel een aardige indruk van de openheid in het leger.” De heer Poelmann vertelde dat tijdens een open dag op zaterdag 2 september in de Oranje Kazerne in Schaarsbergen ook al VVDM-brochures in beslag zijn geno men «X 1 y. j Er behoeft niet veel meer te gebeuren om een uitbarsting van gewapend geweld tussen Israel en zijn naaste Arabische buren te veroorzaken, nu de troepencon centraties en de luchtverkenningen in de noordelijke grensgebieden van Israel het karakter hebben aangenomen van een voorbereiding op een grote slag. De guerrillabewegingen in de Arabische landen zouden niets liever zien dan dat de oorlogshandelingen op grote schaal zouden worden hervat, waarbij zij rekenen op internationale complicaties en liefst op kortsluiting tassen de grote mogendheden die de beid» partijen steunen. De regerin gen van de Arabische landen echter zijn kennelijk niet op oorlog uit. Zij vrezen zware nederlagen, die ook ongetwijfeld zullen worden voltrokken indien zij zich in regelrechte militaire botsingen met Is rael wagen, en zijn bijzonder onzeker over de vraag tot op welke hoogte zij kunnen rekenen op hulp van andere Ara bische landen als zij in de knel raken. Als Israel o p dit ogenblik een direct oorlogsdoel ziet, dan is dat zondei’ twijfel de vernietiging van opleidings- en woon- kampen van guerrilla’s op Libanees, Sy- risch en Jordaans gebied. Een uitbreken van oorlogshandelingen op grote schaal zou de mogelijkheid bieden deze kampen aan te vallen, te bezetten en te zuiveren. Wat nu gebeurd is, namelijk afzonderlijke luchtaanvallen »p deze kampen, is een ondoeltreffende en onsympathieke wraak oefening, waarbij niet zozeer de organisa tie en bemanning van het guerrillabestand wordt getroffen, maar de behuizing van vluchtelingenfamilies waartussen de guer rilla’s zich hebben genesteld. Het gooien van bommen op bewoonde gebieden en nederzettingen blijft een on zuiver, willekeurig en wreed bedrijf, om dat het zonder enig onderscheid vernieti ging zaait tussen weerloze mensen. Als ook guerrilla’s worden getroffen, is dat een kwestie van toeval. Men kan nu wel beweren dat het doel ook dit middel heiligt, maar dan neemt men 'eigenlijk dezelfd» uit menselijk oogpunt toch wel zeer achteloze houding aan als de tegenstander, die zich niet om onschul dige slachtoffers bekommert en deswege dan ook algemeen beticht wordt van „misdaden”. Bombarderen met het doel om .mensen Ji!?'.’.. w. 1i M^VVVWVVVWVVVWlAMVVWMVVVVVVVVVWVIAAWVVVVVVWUVVVVlAAA/WVVVVWinAMVVVW^^ Israel, zei hij, is niet helemaal tevreden over de maatregelen die op het ogenblik in Europa worden genomen. Eban noemde het veto van de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad „een daad van groot inter nationaal belang”. Volgens de Israëlische Minister bewijst de Amerikaanse stap „dat voorkomen kan worden dat de Veilig heidsraad in een fabriek voor oneven wichtige resoluties verandert”. In het testament staat „Wij zijn geen moordenaars en geen bandieten. Wij zijn vervolgde mensen die geen land en geen vaderland hebben. Wij verwachten dat onze vijanden ons terroristen, fascisten moordenaars en misdadigers zullen noe-» men, maar alleen onze vijanden verdienea De Palestijnen zeggen verder in hun testament het te betreuren dat de spelen onderbroken werden maar dat de interna tionale sport jeugd dat wel enkele uren zou kunnen verdragen wanneer het er van zou uitgaan dat er een volk is dat al 24 jaar wordt onderdrukt zonder dat de wereld zich daarom bekommert. De guerrilla’s van de diverse Arabische verzetsorganisaties zitten in de vluchtelin genkampen verspreid en maken deel uit van de families die in de kampementen zijn ondergebracht. Hun opleidingskam pen, die eertijds in verschillende Arabi sche landen inderdaad aparte semi-mili- taire kampementen waren, zijn na de oorlog van 1967 opgeheven en samenge smolten met de vluchtelingenkampen. De centra waar terroristen worden opgeleid en geïnstrueerd zijn over de gehele Arabi sche wereld verspreid en vormen niet meer dan cellen in steden of kampen waar zij uiteraard onmogelijk kunnen worden opgespoord en getroffen door vliegtuigen. Het bombarderen van kampen kan ten hoogste een afschrikwekkend ef fect hebben op de burgerbevolking van die kampen, zodat deze misschien in ver zet komt tegen de aanwezigheid v»n guer rilla’s in haar midden. Maar daar kan men zich niet veel van voorstellen, omdat ook die burgers machteloos zijn tegen de getrainde, zwaarbewapende en niets ont ziende desperado’s. Alleen de regeringen van de Arabische landen kunnen met hun officiële leger de guerrilla-activiteit be teugelen, maar in dat opzicht heeft alleen koning Hoessein van Jordanië de juiste instelling getoond. Misschien dat andere regeringen onder druk van de nieuwe oorlogsdreiging iets minder enthousiast over de guerrilla’s en hun heldendaden oordelen, maar daarvan blijkt nog niets. Intussen is het te hopen dat Israel het bombarderen van kampen niet voortzet, al was het alleen maar om zich te vrijwaren van de verdenking dat het de criminaliteit van de tegenstander wil navolgen. Het testament zou enkele uren voor het begin van de aanslag in het Olympische dorp zijn verzonden. Er blijkt onder meer uit dat de leider van de groep niet degene was die onderhandelde met de Westduitse autoriteiten. Hij had een lid van zijn groep daarvoor aangewezen omdat die Duits sprak. 4& iiiiOmn t

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3