Eenmaal, andermaal: Olympische vlag VS SCHORTEN LENING AAN OEGANDA OP m WANHOOP ONDER JOODSE RUSSEN El Bakr van Irak Moskou Roemenen werken rnco Geestelijken Kaapstad beboet verplicht harder te Toch weer kans op vogeljacht in België „In Nederland steun voor terroristen ik' Amin: Moskou tracht „export van intellect” in te dammen Bomaanslag op bisschop in Mexico in Amerikaanse Senaat achter Volgens officiële Israëlische bronnen: Vandaag weer overleg tussen Le Due Tho SALT-verdrag en Kissinger „Engeland wil troepen sturen" Herziening besluit overwogen: Drankmisbruik Moedjib weigert onderhandelingen met Pakistan Steun voor plan tegen kapingen Britse chauffeurs sterk toegenomen 2 IK VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 3 Vragen Invasie Onrust 99 Russische wapens niet vergeten». Frico eten met kaas de Kamer in kW I (Van onze redactrice in Wenen) (Van onze redacteur in Beiroet) 1 ADVERTENTIE ar- r Amin over joden ruwe behandeling kaanse diplomaat note door Oeganda. KAAPSTAD (Reuter). Een rechtbank in Kaapstad heeft gisteren twee geestelij ken veroordeeld tot een boete van elk 150 rand 750) of 75 dagen hechtenis omdat ze deel hebben genomen aan een verbo den bijeenkomst op de trappen van de St. Georges Kathedraal in Kaapstad. Twaalf andere deelnemers, studenten en anderen, kregen elk een boete van 50 rand of 25 dagen hechtenis. Bray verklaarde dat de VS een anti- Israelische verklaring, die president Amin in een telegram aan VN-secretaris-gene- raal Kurt Waldheim aflegde, betreuren. Minister Schmelzer zal, aldus de drie Kamerleden, zijn opvattingen moeten ui ten in de komende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. is ►it >r ie te l i t t l WASHINGTON (AFP). De juridische subcommissie van de Internationale Or ganisatie van de Burgerluchtvaart heeft gisteren in Washington een voorstel van Nederland, Amerika, Canada en Engeland aangenomen om sancties te nemen tegen landen die weigeren vliegtuigkapers uit te leveren of te vervolgen. t- e, 1- at ►P at i- ?e lit e- m te te of :h 5- is et ‘E Voor stemden negen landen, te weten de vier indieners van het voorstel en Argentinië, Japan, Israël. Jamaica en Bra zilië. Tegen waren de Sovet-Unie, Egypte, China en Tanzania. Frankrijk en Spanje onthielden zich. WASHINGTON (DPA). Na debatten die maanden hebben geduurd, heeft de Amerikaanse senaat gisteren het Russisch- Amerikaanse verdrag tot beperking van het aantal aanvalsraketten aangenomen. Het heeft een looptijd van vijf jaar en behoort tot de Salt-overeenkomsten, die president Nixon in maart in Moskou heeft getekend. De twee geestelijken zijn ds. Theo Köt- ze van het Christelijk Instituut en ds. Bernard Wrankmore. De rechter liet de verdachten weten, dat de „trappen van de kathedraal geen plaats zijn om veranderd te worden tot een sprekershoek in Hyde Park". De vonnissen van gisteren zijn de laat ste in een reeks processen, die volgden op vaak gewelddadige botsingen tussen beto gers en politie in Kaapstad en Johannes burg in juni. De demonstraties begonnen sis protest tegen de apartheid op de universiteiten. WENEN (Reuter). De Roemense beiders hebben de waarschuwing gekre gen, dat zij harder en beter moeten wer ken of anders rekening moeten houden met een loonsverlaging. De afkeuring zou zich moeten richten op de uitspraak van de president, dat de Israëliërs zich in Engeland dienen te ves tigen, omdat Palestina voor de Palestijnen is. De afschuw moet gelden „de racistische uitlatingen van de president van Oeganda, uitlatingen die volstrekt op één lijn ge steld kunnen worden, met de opvattingen van nazi-Duitsland”. Het ministerie van Justitie, in de West- duitse deelstaat Beieren heeft volgens het Amerikaanse persbureau UPI verklaard, dat de wapens die door de terroristen bij de aanslag in München werden gebruikt WENEN. De premie die de joodse Russen sinds drie augustus moeten beta len om naar Israël te mogen emigreren, heeft volgens lotgenoten, die dezer dagen op doorreis naar Israël in Wenen arri veerden, tot doffe wanhoop onder de be trokkenen geleid. Iedereen moet de kosten van zijn opleiding, die de staat in hem heeft geïnvesteerd, terugbetalna De meeste mensen kunnen deze bedra gen onmogelijk zelf opbrengen. Bij een gemiddeld maandsalaris van 300 a 400 roebel betekenen zulke emigratieprijzen vaak het resultaat van enkele jaren hard werken. Na het indienen van een aan vraag tot emigratie worden de betrokkenen bovendien automatisch ontslagen met het vooruitzicht in het beste geval over vier a zes maanden te kunnen vertrekken. Om die tijd te overbruggen moeten ze geleide lijk aan hun bezittingen verkopen of te ren op. de zak van vrienden. Vermoedelijk proberen de Russen met deze maatregel een al te snelle „export van intellect” te verhinderen. Bovendien zou hierdoor een fijne deviezenbron kun nen worden aangeboord, want het regime schijnt grote verwachtingen te koesteren van de internationale solidariteit onder de joden. Tenslotte is er het gunstige effect van zo'n extra discriminatie op de Arabi sche wereld, waar de royale emigratie van de joodse Russen naar Israël de laatste maanden grote onrust heeft gewekt. De Russische pers heeft gisteravond de invoering bevestigd van een nieuwe belas ting voor emigranten die een hogere op leiding hebben genoten. De verklaringen dat de belasting uitsluitend joden treft worden als „kwaadaardige verzinsels” van de hand gewezen, aldus meldt het Britse persbureau Reuter. Volgens het blad Novojc Vremja is de maatregel op alle staatsburgers „ongeacht hun nationaliteit” van toepassing. Er wordt aan toegevoegd dat de maatregel slechts van toepassing was op Russische staatsburgers die naar kapitalistische lan den emigreren. Zes weken geleden heeft de senaat al het verdrag over de stelsels van raketver- dediging in beide landen goedgekeurd, zo dat nu het gehele Salt pakket de senaat is gepasseerd. LONDEN (AFP). Henry Kissinger, de speciale adviseur van president Nixon voor zaken van nationale veiligheid, heeft gisteravond met premier Heath een groot aantal internationale vraagstukken van „gemeenschappelijk belang” besproken. Eerder op de dag voerde Kissinger be sprekingen met de Engelse minister van Buitenlandse zaken sir Alec Douglas-Ho me, wie hij verslag uitbracht over de besprekingen in Moskou. Vandaag vertrekt Kissinger naar Parijs, waar hij, geheim overleg zal plegen met Le Due Tho, de belangrijkste afgevaardigde van Hanoi op het Vietnamese vredesover leg. Mgr. Mendez Arcea sprak over de strijd tussen de verschillende klassen. „Ook de Kerk is bij deze strijd betrokken”, aldus de Mexicaanse bisschop, „maar ondanks het jongste Vaticaanse concilie dat de Kerk de echte vrijheid schonk en een einde maakte aan het „Constantijnse tijd perk” van nauwe banden tussen kerk en staat, blijft de onderdrukking binnen de Kerk bestaan”. BRUSSEL. - Vogels, die in België wer den gevangen om aan zangwedstrij- den mee te doen, brengen vaak 700 tot 1400 per stuk op. Er zijn gevallen geweest, dat liefhebbers 2100 moesten neertellen. Uit West- Vlaanderen is een geval bekend waarbij een vink 5600 heeft opge bracht. Dat is komen vast te staan na een geheim onderzoek, dat de Belgische minister van Landbouw. Tindemans, heeft laten instellen. Uit het aantal afgeleverde vergunnin gen voor het plaatsen van netten (vorig jaar 19.000) kon worden afge leid dat in 1971 in België acht tot tien miljoen vogels gevangen zijn.’ Zoals bekend is minister Tindemans de man die op 20 juli, door het laten verschijnen van een Koninklijk Be sluit, een eind aan de vogelvangst in België maakte. De Belgische bewindsman is overigens bezig om te trachten tegemoet te Nederlandse autoriteiten, die verant woordelijkheid dragen voor de controle pp en bescherming tegen extremistische acti viteiten, verklaarden desgevraagd dit be richt niet te kunnen bevestigen. Maar zij voegden er aan toe de juistheid ervan niet te willen uitsluiten. Een electriciën moet 7.000 roebel op tafel leggen, een tandarts 8.400, iemand met een academische graad rond 20.000 roebel. Dat komt allemaal bovenop de 900 roebel, die een emigratie vroeger al kostte en waarvan alleen al 500 roebel bestemd waren voor het ontnemen van de Russi sche nationaliteit. BEIROET. De president van Irak, Hassan el Bakr. is de nieuwe contactman tussen de Sovjet-Unie en de Arabieren geworden. Dat is de conclusie die men in de Arabische wereld trekt bij het eerste bezoek van de Iraakse president aan Mos kou. dit jaar in Israel tot lange gevangenis straffen veroordeeld wegens smokkel van explosieven. De aanslagen dit voorjaar op aardgaspompstations van de Gasunie in Ommen en Ravesteijn zijn waarschijnlijk ook het werk geweest van Palestijnse commando’s. De regeling komt ook daarom zo hard aan, omdat er zich onder de joden relatief veel met een hogere opleiding bevinden. Acht percent van de naar schatting drie miljoen in de Sovjet-Unie levende joden beoefent de wetenschap, zes percent is arts, 20 percent is letterkundige of jour nalist. Maar ook als men maar kort aan een universiteit of hogeschool heeft gestu deerd zonder de opleiding af te maken, moet men 't evenredige deel terugbetalen. „Het verhaal uit Cairo dat de terroris ten hun wapens van een Amerikaanse soldaat zouden hebben gekregen is niet waar”, aldus- een woordvoerder van het ministerie. „De machinegeweren waren van het Russische model AK-47 en de munitie van het merk Kalasjnikov. Fede rale veiligheidsdeskundigen zijn gisteren de hele dag in Bonn bijeen geweest om details uit te werken voor de oprichting van een anti-terroristische polite-eenheid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. - Diplomatieke vertegenwoordigingen van Arabische sta ten in Europa en ook in Nederland zijn betrokken bij het verstrekken van wapens en paspoorten aan Palestijnse terroristen. Dit vernemen wij uit officiële Israëlische bronnen, die nauw zijn betrokken bij de regering van Israel. De president van Oeganda zei daarin dat zes miljoen joden door Duitsland werden gedood omdat de nazi’s wisten dat de Israëliërs geen mensen zijn die werken in het belang van de wereldbevolking; daarom vergasten zij hen op Duitse bo dem.” Ook zei hij in zijn telegram dat de Britten de kwestie van het Midden-Oosten Op het ministerie van Binnenlandse Za ken zei men dat de Binnenlandse Veilig heids Dienst alle in Nederland opererende extremistische bewegingen, zowel van linkse als van rechtse signatuur, nauwlet tend in het oog houdt. „De minister slaapt niet wat deze zaak betreft”, aldus een woordvoerder van Binnenlandse Zaken. Bij het ministerie van Justitie wees men erop dat de controle op de bewegin gen van Arabieren die naar Nederland komen, onder andere geschiedt via de vi sumplicht, waaraan alle inwoners van Arabische staten onderworpen zijn. De Israëlische ambassade in Den Haag, gevraagd om commentaar, verklaarde de juistheid van het bericht „noch te kun nen bevestigen, noch te willen ontken nen.” Zoals bekend hebben Palestijnse terro risten in Nederland sabotagedaden uitge voerd. Op 14 maart 1971 brak bij de Gulf- raffinaderij brand uit in tanks met asfalt, die veroorzaakt was door een explosie. Twee Franse meisjes, die bekenden hierbij betrokken te zijn geweest, werden begin Een massale uittocht per vliegtuig van tienduizenden Aziaten die Oeganda moe ten verlaten, zal naar wordt verwacht begin volgende week beginnen. Het wordt de grootste burgerluchtbrug uit de ge schiedenis genoemd aangezien 55.000 Azia ten onder het uitwijzingsbevel vallen. Wanneer vrienden of familieleden in het buitenland zich bereid verklaren de pre mie te voldoen, wordi er nog een toeslag van 35 percent geheven. Sinds Egypte de Russische adviseurs heeft uitgewezen, is Irak al de belangrijk ste basis voor de Russische positie irr het Midden-Oosten. De besprekingen van Has san el Bakr met de drie Russen in het Kremlin moeten die positie verstevigen en het vijftien-jarig vriendschapsverdrag concrete inhoud geven. Daarvoor hoopt zowel de Sovjet-Unie als Irak gunsten te verwerven. Irak zoekt steun van de Russen om de binnenlandse dreigende onrust te voorko men. Na de nationalisatie van de Iraakse Petroleum Maatschappij zijn de Koerden in het noorden bezig met het treffen van voorbereidingen voor een opstand. De Koerden immers zagen „hun” oliebronnen in Kirkoek verloren gaan aan Bagdad. Maar ook elders in het land zijn tekenen van toenemende ontevredenheid te be speuren. Hassan el Bakr wil vooral meer olie aan de Russen kwijtraken en daarvoor ook hard geld ontvangen. Met dat geld kan tenminste de vereiste invoer van niet-Russische produkten op een mini- mum-niveau worden gehandhaafd, zodat de bevolking niet nog meer reden tot verzet krijgt. Met dat geld kunnen ook de eisen van de Koerden in het noorden worden afgekocht. In München bestond overweldigende belangstelling voor de Olympische uitverkoop. Vlaggen met de vijf ge kleurde ringen gingen grif van de hand voor vijftig gulden per strik. De Tweede-Kamerleden Visser (D’66), Voogd en Ter Beek (beiden P.v.d.A.) heb ben minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd „in het open baar afkeuring uit te spreken over en afschuw te 1 aten blijken voor bepaalde, door president Amin van Oeganda gebe zigde uitlatingen”. Tehuis na actie. De Nederlandse consul in Karatsji heeft in de Pakistaanse hoofd stad een tehuis voor geestelijk en licha melijk gehandicapte jongens geopend. Dit is een van de resultaten van de actie „Geef gezondheid” die de stichting Me- misa en de AVRO vorig jaar hebben gehouden. De waarschuwing moet gezien worden in het licht van de felle campagne die de Roemeense communistische partij is be gonnen om de slordige en weinig efficiën te manier van werken tegen te gaan nu Roemenië probeert zijn export op te voe ren. Krachtens een nieuw wetsvoorstel kun nen zowel fabrieken als individuele arbei ders verantwoordelijk worden gesteld voor het niet volbrengen van de taken, die uit het vijfjarenplan voortvloeien. Een arbeider die de kantjes eraf loopt, kan aan het eind van de maand tot de ontdekking komen, dat zijn loon met eenderde is verminderd. Arbeiders, die meer hebben gedaan dan wat van hen wordt geëist, kunnen loons verhoging krijgen. De autoriteiten hebben er echter de nadruk op gelegd dat het hier slechts gaat om „een mogelijkheid”. DACCA (Bangladesj) (AP). De pre mier van Bangladesj, sjeik Moedjiboer Rachman is naar zijn land teruggekeerd na een verblijf van zeven weken in Euro pa waar hij een medische behandeling onderging. schiepen en dat zij deze moeten oplossen door de Israëliërs in Engeland op te nemen en Israel aan de Palestijnen te laten. De woordvoerder in Washington zei te gen verslaggevers: „Een dergelijke be schrijving van de slachting is altijd diep- schokkend en onbegrijpelijk, maar vooral wanneer deze komt van een nationale leider.” Bray deelde mee dat over de overeen komst inzake een lening van tien miljoen werd onderhandeld, maar dat de VS er onder de huidige omstandigheden niet aan denken de lening toe te kennen. Op schorting van het verstrekken van de lening heeft geen betrekking op de 6,5 miljoen gulden voor technische bijstand welk bedrag bestemd is voor de land bouw, het onderwijs en de gezondheids zorg. Een woordvoerder van de VN heeft gisteren koel de ontvangst van het tele gram van president Amin bevestigd. Hij zei dat het niet de politiek van de secre- taris-generaal is commentaar te leveren op boodschappen van staatshoofden. „Maar het is volkomen duidelijk dat de secretaris-generaal alle vormen van ras sendiscriminatie en genocide veroordeelt”. President Amin heeft in een boodschap aan de Libische leider Gadaffi beweerd dat Engeland van plan is troepen naar Oeganda te zenden om zijn regering om ver te werpen. Dit Is van officiële zijde in Tripoli vernomen. In de boodschap wordt de steun van Libië gevraagd in geval van agressie tegen Oeganda. Op weg naar Dacca maakte hij een tussenstop in New Delhi voor overleg met de Indiase premier Indira Gandhi. Op een persconferentie verklaarde hij, dat hij geen onderhandelingen met de Pakistaan se president Zoelfikar All Bhoetto zal beginnen voor deze Bangladesj diploma tiek heeft erkend. MEXICO (EFE). Op mgr. Sergio Mendez Arceo, de als progressief bekend staande r.k. bisschop van Cuernavaca in Mexico, is gisteren een bomaanslag ge pleegd. De brandbom ontplofte toen de bisschop een rede hield op een conferentie in de stad Mexico die ging o ver: „De Kerken als werktuigen voor veranderin gen”. De bom lag naast het spreekgestoel te. niemand werd gedood of gewond. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt dat het de verstrekking van een lening van circa tien miljoen gulden aan Oeganda opschort. De woordvoerder, Charles Bray, citeer de een verklaring van president Idi en sprak over een van een Ameri- en diensechtge- President Amin heeft gedreigd dat de genen die op 8 november nog niet zijn vertrokken in doorgangskampen zullen worden ondergebracht. Een tiental landen waaronder Zweden heeft gunstig gereageerd op het verzoek van Groot-Brittannië om een aantal uit Oeganda verdreven Aziaten op te nemen. In het Britse Hogerhuis heeft minister lord Bailsman meegedeeld dat de regering ook de mogelijkheid bespreekt, Aziatische vluchtelingen naar Latijns Amerikaanse landen over te brengen. Met name Brazi lië met zijn enorm programma voor ont wikkeling van het binnenland ontvangt graag immigranten met technische kennis. Engeland heeft voorts contact opgeno men met VN-secretaris-generaal Wald heim die een persoonlijke medewerker voor besprekingen naar president Amin heeft gezonden. „Wij zijn van plan in de Algemene Vergadering van de VN de zaak verder aan de orde te stellen.” LONDEN (AFP). Het aantal perso nen, dat vorig jaar in Engeland en Wales is veroordeeld wegens het besturen van een auto in staat van dronkenschap, is gestegen met 49,8 percent in vergelijking met het aantal in 1970. In 1971 werden ongeveer 35.000 automobilisten veroor deeld. van Russische makelij waren niet van Amerikaanse. komen aan de vele bezwaren, die zijn maatregel ontmoet heeft bij de Belgische „vinkeniers” en anderen. ..Er zijn nu eenmaal mensen, die van vogels houden, die vogels kweken en die lid zijn van verenigingen en zij moeten hun liefhebberij kunnen be oefenen,” zo zei hij. Nog deze week zal er een commissie worden gevormd, die zal nagaan hoe deze liefhebbers „bevoorraad” kun nen worden. In die commissie heb ben zitting: ambtenaren, mensen van de wetenschap, vogelkwekers, vinke niers. en vogelliefhebbers. De Belgische bewindsman heeft verder aan ambteneren opdracht gegeven om in de nabuurlanden na te gaan hoe daar de jacht geregeld is, zulks met het oog op een nieuwe regeling in België. Hij sloot de mogelijkheid, dat jagers in België in de toekomst een examen moeten afleggen, niet uit.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3