Langs sluizen en havens I ANTIEKE FOTO'S ALS POSTER UITGEVEN UST SPIJKER „Moedertekort” is probleem bij de verkeersbrigade voor overstekende kinderen ’SL_ Goede samenwerking ouder commissie en schoolbestuur van groot belang: grammofoonplaten Fietser sloeg over de kop Blij sü Vrachtauto verloor onderdelen Klandestiene Hoe meer moeders, hoe minder werk Voorrangskruising F. Naereboutstraat tappers van benzine ontdekt e FAMILIEDRUKWERK r E Molenaar '**-**vT OBI r I n I tdiferl VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 IJMUIDER COURANT 4 5 In Velsertunnel: (Van een onzer verslaggevers) I vm nu Dameskapsalon T unneltje 153 r/z m VELSEN Van de ruim dertig oversteekplaatsen die in de gemeente Velsen beveiligd worden door de zo genoemde verkeersbrigades, gebeurt dat bij een aantal nog steeds met kinderbrigades. Uit noodzaak, omdat het dikwijls moeilijk is om moeders van schoolkinderen bereid te vinden als verkeersbrigadier op gezette tij den de veiligheid van de schoolkin deren bij het, oversteken te waarbor gen. De politie in Velsen tracht reeds geruime tijd de kinderbrigades te vervangen door moederbrigades, doch steeds blijkt hoe moeilijk het is om voldoende moeders voor dit nuttige werk te winnen. ÊT X VAN RIXEL zo'n drukker! Kinderen Jasje dicht Samenspel „BRANDENBURG” i Bi 'U I ADVERTENTIE 15 Aparte klassieke afdeling e ■t ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) 37 ADVERTENTIE IJmuiden 46 De grootst gesorteerde speciaalzaak van Noord-Holland musicassettes 8-Track banden IJMUIDEN. De aan het begin van de jaren vijftig door de Holland-Amerika Lijn in de vaart gebrachte stoompassa- giersschepen Maasdam en Ryndam zijn van de Nederlandse koopvaardijvloot af gevoerd. Eerstgenoemde werd in 1968 ver kocht en vaart sedertdien onder Poolse Vlag als Stefan Batory voor de Polish Ocean Lines te Gdynia. De Ryndam, die in het vorige jaar uit de vaart genomen werd, is kortgeleden van eigenaar veran derd. Het schip zal gaan varen voor de World Wide Cruises S.A. te Panama onder de naam Atlas. OOSTERDU1NWEG 29 IJMUIDEN - TEL. 1 47 68 Vele standaardmodellen in monsterboek thuis te bekijken >ok naai eigen ontwerp GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK Ook zonder afspraak kunt u terecht voor uw haarverzorging. Lange Nieuwstraat 181 Telefoon 1 11 66 er J. ie ar in is ar ik ie in •d ie Begijnenstr.23-25 Tel.23288 Beverwijk er in ar m >p ij i- in :i es Specialisten in dekoratiestoffen. Snelliusstraat 23-27 IJmuiden Tel. 15653. es m et HM n, e- Een gevaarlijk punt vanwege de hoge snelheid waarmee het verkeer dik wijls uit het tunneltje bij Driehuis komt, is deze oversteekplaats bij de Van den Vondellaan. Vindt u terug in onze exclusieve transparantgordijn- stoffen. Ze zijn er al vanaf 9,90. gade al kenbaar heeft gemaakt te willen gaan oversteken. Dan wordt vaak het autonummer aan de politie doorgegeven en voor ons is het dan een koud kunstje om de schuldige te achterhalen”. Hoofdagent Jonker belt zo iemand dan op, zit niet onmiddellijk met een proces verbaal in het hoofd, doch ziet in veel gevallen meer heil in het rustige gesprek, waarbij het de doorrijder duidelijk moet worden hoe fout, maar vooral hoe gevaar lijk hij handelde. Er kunnen voor de heer Jonker niet genoeg pleidooien voor de veiligheid van het kind worden gehouden. Leveren kin deren zoveel gevaar op in het verkeer? Jonker: „Kinderen die vroeg genoeg in het vereker worden vrijgelaten leveren het minst gevaar. Zij weten zich uitste kend in het verkeer te bewegen. Maar veel moeders durven hun kinderen niet gauw alleen naar school te laten gaan. Heel begrijpelijk, maar die kleintjes slaan zich er beter doorheen dan iedereen wel denkt. Nee, het gevaar komt eerder van oudere mensen. Die doen vaak heel ge vaarlijke dingen. Je weet nooit of ze een hand gaan uitsteken of niet, of ze gaan op de fiets zonder enige voorkennis te geven plotseling voorsorteren. Dan houd je je hart vast”. Over het verkeer in het algemeen: „De verkeerssituatie wordt bijna met de dag ingewikkelder. Daarom zeg ik altijd laat iedereen nou eens een boekje van een gulden kopen, zo'n boekje bijvoorbeeld dat je voor je rijbewijs nodig hebt, en laat hij daar nou van tijd tot tijd eens in lezen. Nu weten de meeste weggebruikers de belangrijkste voorschriften niet eens. Een theoretisch verkeersexamen van tijd tot tijd zou niet gek zijn Deze antieke foto van Oud-Velsen zal volgende week zaterdag op de „Pinkenmarkt” in de dorpskern te koop zijn voor een paar dubbeltjes, maar dan groter afgedrukt op een zo genoemde poster. De Stichting Het Dorp Velsen heeft deze plaat al ge bruikt voor een reclameposter in het kader van de T oer-In-activiteiten deze zomer en hierop waren zoveel enthousiaste reacties gekomen dat het bestuur deze prent met een aange paste tekst voor belangstellenden be schikbaar wil stellen. De oplage wordt niet al te groot, waarschijnlijk een duizend stuks, dus u zal er volgende week zaterdag snel bij moeten zijn. VELSEN Een zeswielige vrachtauto uit Castricum, die donderdagmiddag op de linkerrijstrook in de westbuis van de Velsertunnel reed, raakte defect doordat de aandrijving kapot sloeg. De onderdelen kwamen op het wegdek terecht en een personenauto, die achter de vrachtwagen reed, raakte met het linker voorwiel de brokstukken. De bestuurster verloor de macht over het stuur en kwam met de auto tegen de linkermuur van de tunnel terecht, waardoor zij uit de auto viel. Met onbekend letsel is zij naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk overgebracht. De auto’s moesten met behulp van de kraan- wagen uit de tunnel worden gesleept. Door dat dit voorval nogal oponthoud veroor zaakte, ontstond er in de tunnel filevorming en vond er even later een aanrijding plaats, waarbij twee personenauto’s waren be trokken. Zo groeit een gesprek over de „Klaar..o- ver’s” zoals de verkeersbrigades destijds geboren zijn, uit. Maar terug naar de moederarme-moederbrigades: „Voor de komende winter zullen de dames de be schikking krijgen over lange felgekleurde oranje jassen die een goede bescherming tegen regen en koude vormen. Op enkele oversteekplaatsen zijn daar proeven mee genomen en tot grote tevredenheid. De poncho’s die nu in gebruik zijn blijven in gebruik voor de zomermaanden”. Wat zijn de gevaarlijkste oversteek plaatsen in de gemeente? Hoofdagent Jon ker: „Een heel gevaarlijke, niet de druk ste, maar wel erg gevaarlijk, is de over steekplaats ten noorden van het tunneltje bij Driehuis. Vooral omdat de maximum snelheid op het weggedeelte onder het tunneltje lange tijd zeventig kilometer geweest is. Daar wordt nog steeds veel te hard gereden en de auto's die vanuit Santpoort met veel te hoge snelheid aan komen razen, zien zich plotseling tegeno ver de oversteekplaats geplaatst en moe ten snel remmen, met alle gevaren van dien”. Hij vertelt dat de oversteekplaats mede op aanraden van de brigadedames binnen afzienbare tijd iets noordelijker op de Van den Vondellaan zal worden gelegd, wanneer men deze weg zal gaan asfalte ren. Andere gevaarlijke plaatsen: Zee- weg/Lange Nieuwstraat en bij de Broek- bergenlaan. Tenslotte hoopt de heer Jon ker dat onderwijzers en ouders hun kin deren er op willen attenderen toch vooral bij de veilige oversteekplaatsen, waar de moeders het kroost door het verkeer lood sen, over te steken. En hij hoopt op veel nieuwe moeders bij de verkeersbrigades. Ze kunnen hem bellen op het bureau. De politie trof het tweetal aan toen zij op de Min. van Houtenlaan liepen, de bromfiets hadden zij achtergelaten op de hoek van de Min. van Houtenlaan en de jerrycan en de slang lagen in de bosjes. De jongens werden meegenomen naar het hoofdbureau, waar zij bekenden benzine te willen hebben aftappen, doch voordat zij daar aan toe kwamen, werden zij reeds ontdekt en moesten zij vluchten. Beide jongens waren zestien jaar en kwa men uit Alkmaar. VELSEN. In de komende dagen zal de dienst openbare werken verkeersbor den plaatsen op de kruising Frans Naere boutstraat De Ruyterstraat. Door het gemeentebestuur is het besluit genomen van de Frans Naereboustraat een voor- rangsweg te maken in dier voege, dat het verkeer over deze weg gaande op de kruising met de De Ruyterstraat voorrang heeft. Een ander bellangrijk besluit met betrekking tot het verkeer betreft de Ampèrestraat, welke d e bestemming krijgt van één-richtingsverkeer van oost naar west. Dit in verband met de rol welke deze straat speelt als verbindings weg in het industriegebied. (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Op de Hagelingerweg ter hoogte van het viaduct sloeg donderdag middag een tienjarige jongen met zijn fiets over de kop doordat zijn dynamo tussen de spaken van het wiel raakte. Met schaafwonden en een hersenschudding is hij naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. Over het gevaar voor de brigadiers bij het helpen oversteken van de kinderen: „Over het algemeen houdt het verkeer zich goed aan de spelregels. Ongelukken bij verkeersbrigades komen practisch niet voor. Dat is trouwens landelijk zo. Het is samenspel dat sportief gespeeld moet worden. De deelnemers aan het verkeer moeten de overstekers de gelegenheid ge ven rustig over te kunnen steken en de verkeersbrigades moeten het tijdstip van oversteken weer zo kiezen, dat het ver keer er de minste hinder van ondervindt. Maar het gebeurt echt nog wel eens dat •en automobilist of een snelle bromfietser **og net «ven doorrijdt, als de verkeersbri- Gestolen auto. Op de parkeerplaats bij de Keetberglaan heeft de Velsense politie een personenauto aangetroffen, die in de nacht van 25 op 26 juli in Koog aan de Zaan is gestolen De Velsense politieman die deze burger- verkeersbrigade begeleidt, stimuleert en met raad en daad wil bijstaan, is de hoofdagent G Jonker. Over het moederte kort op de witte oversteekstrepen zegt hij: „Je houdt altijd dat een aantal moeders er erg weinig voor voelt om in weer en wind verkeersbrigadier te spelen. Maar het is ook heel dikwijls zo. dat zij wel willen, maar gewoon verhinderd zijn, of eenvoudig niet weten dat we om ze zitten te springen. Het zijn practisch altijd de zelfde dames die de kinderen, met veilig oversteken behulpzaam moeten zijn en zij blijven het vaak jaren volhouden”. „Dat we die kinderbrigades door moe ders bezet willen hebben, vindt vooral ook z’n oorzaak in een bepaalde oplettendheid, die zo’n moeder ook voor andere kinderen heeft. Zit er een jasje ’s winters niet dicht, dan maken zij even de knopen vast of zoiets. Maar zo’n moeder heeft over het algemeen natuurlijk meer overwicht op de jeugd dan een bekend vriendje of vriendinnetje”. „Dat we eigenlijk overal een tekort aan moeders hebben, brengt mee dat de dames die zich nu wel voor de goede zaak hebben ingezet extra zwaar belast wor den. Ze zijn eerder aan de beurt om weer een weekje dienst te doen. Hoe meer dames zich voor de verkeersbrigade be schikbaar stellen, hoe minder er voor ze te doen blijft. Een goede samenwerking van oudercommissie en onderwijsperso neel is voor ons daarbij van groot belang. Je merkt gewoon dat het goed zit, wan neer een oudercommissie zich hand in hand met de onderwijzers voor het veilig oversteken opstelt”. Het zijn overigens in Velsen niet alleen de moeders die al zijn het er nog steeds te weinig zich voor de veiligheid van het kind inzetten. Op verschillende plaatsen in de gemeente hebben zich ook vaders gemeld om bij te springen. Man nen die bijvoorbeeld in ploegendienst werken en vaak overdag vrij zijn. En dat vindt de heer Jonker al een teken dat in de goede richting wijst, al begrijpt hij wel dat het leeuwendeel voor de oversteekvei- ligheid van de vrouwen zal moeten ko men. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een voorbijganger op de Waterloolaan maakte donderdagavond de politie attent op twee jongens die hij op een bromfiets de sportvelden zag verlaten. De jongens zouden in het bezit zijn van een jerrycan en een slang, zodat hij vermoedde dat zij benzine uit auto’s had den afgetapt. Maasdam en Ryndam zijn bekende na men bij de Holland-Amerika Lijn. In de geschiedenis van de maatschappij treffen we in 1872 al een Maasdam aan, een schip van 1705 bruto reg ton, dat op 24 oktober 1884 is uitgebrand op de Atlantische Oce aan. De tweede Maasdam werd in 1889 aangekocht en heette toen Republic, was in 1872 gebouwd. Dit schip had een bruto inhoud van 3983 reg.ton en liep ruim 13 knopen. In 1902 werd deze tweede Maas dam door de Holland-Amerika Lijn ver kocht naar Italië en kreeg de naam Vitto ria, later Citta di Napoli onder welke naam het schip in 1910 voor de sloop werd verkocht. In het jaar 1921 werd de derde Maas dam opgeleverd door de scheepswerf Fyenoord, groot 8812 bruto reg. ton. Dit schip had aanvankelijk twee schoorstenen en na een verbouwing in 1934 voer het met één schoorsteen. Deze Maasdam ging tij dens de tweede wereldoorlog verloren, op 26 juni 1941 getorpedeerd door een Duitse onderzeeër. De vierde Maasdam, die nu onder Pool se vlag vaart, zien we op de foto. Op 30 juli 1952 werd het schip opgeleverd door Wilton Fyenoord te Schiedam en vertrok 11 augustus met zijn 15024 bruto reg. ton en accommodatie voor 920 passagiers voor de eerste reis van Rotterdam naar New York. De lengte over alles bedraagt 153,50m. de breedte 21,10m en de holte 9,08m. De turbines van 8500 pk geven het schip een vaart van ruim 16 knopen. De Maasdam was op 15 februari 1963 in het nieuws toen het schip op de reis van Rotterdam naar Bremerhaven op circa 3 mijl van het Weser lichtschip op een wrak stootte. Sleepboten brachten het schip naar Bremerhaven en in het dok werd een ontzaglijke schade geconsta teerd. Deze werd gerepareerd en daarna kon de Maasdam weer in de vaart worden gebracht. De Ryndam komt slechts eenmaal eer der bij de Holland-Amerika Lijn voor en dat was voor het eerst in 1901. Het vertrok voor de eerste reis op 10 oktober van Rotterdam naar New York. Dit wai een schip van 12535 bruto reg. ton en had een vaart van 15 knopen. Tot 1929 heeft deze Ryndam dienst gedaan en werd in dat jaar voor de sloop verkocht. De nieu we, tevens tweede Ryndam. kwam in 1951 gereed bij Wilton Fyenoord, groot 15015 bruto reg. ton en is een zusterschip van de in 1952 opgeleverde Maasdam. Dit passagiersschip, dat in 1968 nog onder de naam Waterman heeft gevaren, zal nu onder Panamese vlag in bedrijf komen. ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 - I Tel. (0 2550) 1 34 05 voor uw: licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud Levering van alle ELEKTRISCHE APPARA TUUR, industrieel en huishoudelijk ■*^4***55«« ADVERTENTIE O-;. a» ff J l

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5