JEUGDNOTA BEPLEIT INSTELLING VAN BUREAU EN STUURGROEP Meer samenwerking en professionele begeleiding Herstel van c.v. 320 etagewoningen komt gemeente Beverwijk op ongeveer zes ton te staan BOSS Een kritische inventarisatie Hardnekkige brand bij Kunstzinnige vorming Mogelijkheden Van Lieshout voor „De Slof” schooljeugd BEWONERS KLAGEN OVER LATE Taak voor BESLUITVORMING COLLEGE: Kennemerstaten aan De Schans en „Eind september is het gefikst” Dagverblijven peuterspeelzalen VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 7 IJMUIDER COURANT Waar is jeugd? pagina’s tellende nota citeren wij onderstaand de belangrijkste stellingen. Geïsoleerd Wrevel Tegen de muur Wethouder Klomp: Speeltuin Als doel (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Herstel van de ketels en leidingen van de centrale ver warming van de 320 etagewoningen aan de Luxemburglaan, Sauerstraat, Alzettestraat en Moezelstraat kost de gemeente Beverwijk heel wat geld uit de zo krappe gemeentekas. Gaf de raad eerder dit jaar toestemming tot een kredietverlening van f 497.000 voor herstel van de installatie (in een later stadium is die aangekondigde reparatie weer komen te vervallen); het ziet er nu naar uit, dat de werkzaamheden een bedrag van ongeveer 560.000 gaan vergen. Volgens wethouder A. Klomp zal de financiële tegenvaller niet zo hard aankomen, want het herstel geschiedt in fases; al naar gelang de belangrijkheid van de onder handen te nemen installaties. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Een werkgroep onder auspiciën van de BSCR heeft een jeugdnota samengesteld, met het doel een „raamwerk” te maken voor het jeugdbeleid in Beverwijk. In de nota wordt een kritische inventarisatie gemaakt van hetgeen er is en aansluitend doet men een aantal beleidsaan bevelingen. Een van de belangrijkste conclusies is, dat er een beroeps matige begeleiding moet komen in de vorm van een jeugdwerkbureau, stedelijk of regionaal en een stuurgroep jeugdwelzijn. Uit de vijfendertig Jeugdwelzijn Beleid Postzegel- handel „IJMOND” L -a? W de kan I (Van een onzer verslaggeefsters) detail Over het gebrek aan samenwerking en coördinatie merkt men op, dat de Bever wijkse Jeugd Raad en in een later stadi um de sectie jeugd van de BSCR niet van de grond zijn gekomen. Financiële proble men worden niet genoemd als oorzaak van de verminderde belangstelling voor het jeugdwerk. Men is over het algemeen niet ontevreden over de subsidiëring door de gemeente. De werkgroep, die de jeugdnota heeft samengesteld, dringt er bij de gemeente Beverwijk op aan, alles in het werk te stellen om dit stuk werk te behouden. Het gebouw De Schans, waarin mo gelijk Kennemerstaten een onderdak kan vinden. (Van een onzer verslaggevers) Volgens de directeur van het bedrijf was men in droog- en spuitcabine bezig met spuiten en zoog de installatie de verf- en verdunningsgassen af. Plotseling werd het personeel gewaarschuwd, dat er vlammen uit de afzuigpijp sloegen. In alle haast werden 11 brandblusapparaten op de vuurhaard leeggespoten, maar zonder resultaat evenwel. De brandweer maakte een einde aan de veel publiek trekkende brand door in de cabine en via het dak in de pijp een enorme watermassa te spui ten. Tegen deze achtergronden komt men in de jeugdnota tot een aantal beleidsaanbe velingen Er zou zo spoedig mogelijk een beroepsmatig geleid stedelijk of regionaal bureau voor jeugdwerk tot stand moeten komen en men ontwikkelt dienaangaande enkele ideeën. Het is via de huidige ge meentelijke subsidieregelingen mogelijk om als afzonderlijke instelling beroeps krachten aan te trekken. Van deze moge lijkheid is in het verleden door verschil lende organisaties gebruik gemaakt. Al leen de Gereformeerde Jeugd Centrale heeft haar bureau tot nu toe kunnen handhaven en de werkgroep is van me ning, dat er een gesprek tussen alle be trokkenen op gang moet komen, waarbij zou kunnen worden onderzocht of het bureau van de Gereformeerde Jeugd Cen trale als uitgangspunt kan worden geno- De bewoners van de woningen kunnen nu eindelijk een goed functionerende cen trale verwarming verwachten. Hoewel hiermee het jarenlang voortdurend euvel van een matige en somstijds geheel niet werkende warmtelevering in de kamers van de woningen achter de rug is, uitten vele mensen hun wrevel over het late tijdstip, waarop met de herstelwerk zaamheden is begonnen. Middels een brief van 20 juli deeld ir. L. Stoelinga van Openbare Werken de bewoners mee, dat Gezien de problemen en het ontbreken van allerlei voorzieningen in de buurten ten oosten van de Alkmaarseweg (met na me de Oranjebuurt zou volgens de werk groep vestiging in het vroegere Hervorm de Verenigingsgebouw aan De Schans een goede zaak zijn. men bij de realisering van een algemeen stedelijk of regionaal bureau. Bij het overleg op het terrein van de jeugdwel- zijnsbevordering zouden tenminste de sec toren jeugdwerk .buurt- en clubhuiswerk, cultuur, sport, maatschappelijke dienst verlening, onderwijs en vormingswerk be trokken dienen te zijn. Er zou een stuur groep jeugdwelzijn kunnen worden ge vormd onder auspiciën van de BSCR. de c.v. op 22 september weer in werking zou worden gesteld. Hij herriep zijn me dedeling weer in een brief d.d. 13 septem ber. waarin hij tot zijn spijt berichtte, dat wegens noodzakelijke werkzaamheden aan de ketels en leidingen de warmtelevering pas in de tweede helft van oktober zou kunnen geschieden. Juist deze vertraging zit de bewoners van de woningen niet lekker. Met heeft het niet op juistheid te controleren gevoel, dat in het Stadskantoor geen eensluidende mening heerste omtrent de vraag welke onderdelen van de c.v. moesten worden hersteld, hoewel TNO tegen betaling van f. 10.000 door de gemeente Beverwijk een duidelijk rapport had geleverd BEVERWIJK. In de pas verschenen jeugdnota wordt vastgesteld, dat Kenne merstaten met zijn beide afdelingen cul tureel werk en sport veel betekenis heeft, met name ook voor het jeugd- en jonge renwerk in Beverwijk. De afdeling cultu reel werk is door een beleidsmaatregel van de gemeente Velsen in grote moei lijkheden gekomen en het voortbestaan wordt ernstig bedreigd. De directeur van openbare werken ir. L. Stoelinga ”Wij staan met de rug tegen de muur. Het herstel kon echt niet eerder plaats vinden. TNO heeft exact geformu leerd waar de oorzaken liggen van het slecht functioneren van de c.v. en met dat rapport zijn wij gaan werken en plannen. In grote lijnen komt het herstel hier op neer: reparatie van ketels en leidingen, verbetering van de waterloop, herstel van de temperatuurregelaars op de radiatoren, verbetering van de gasstraat (leidingen)” Op de vraag of het herstel sneller had kunnen worden uitgevoerd wilde de heer Stoelinga geen commentaar geven. ”Dat moet u begrijpen. U moet hiervoor bij iemand anders zijn. Ik geef liever geen commentaar”. De 320 etagewoningen, waar het her stel van de c.v.-instdllatie nu dan w begonnen. Wethouder A. Klomp van Openbare Werken wees op het belang de bewoners van de 320 huizen zo snel mogelijk van warmtelevering te voorzien. ”Ik heb zo juist opdracht gegeven om een paar mon teurs extra naar de c.v. te sturen. Ik verwacht het einde van de reparatiewerk- zaamheden in ieder geval eind september. Wij zetten er haast achter”. Volgens de wethouder is er geen spra ke geweest van het ophouden van het begin van het herstel. ”Er is alles aan gedaan om zo snel mogeljjk te starten. De uitwerikng vanu de TNO-rapporten verg de veel tijd en overleg, zoals ook de wijze, waarop het herstel moest worden gepland, veel tijd vraagt. Het is een complex van factoren, die uiteindelijk de definitieve opdracht tot uitvoering ietwat heeft verlaat. En tot overmaat van ramp viel ook de tweede c.v. ketel uit. Ook deze niet verwachte ’’ramp” schoof de beslis sing op”. begroting zou kunnen opnemen. Men pleit ook voor een planmatig beleid op langere termijn (meerjarenplan). De Beverwijkse jeugd zou zeer gebaat zijn bij een modern beleid op het gebied van groen- en speel- voorzieningen. Het aantal speel- en ge bruiksmogelijkheden van braakliggende stukjes grond en openbaar groen zou groter kunnen worden. Daarvoor is een inventarisatie noodzakelijk, op basis waar van een plan kan worden gemaakt, in fasen te realiseren. Elders op deze pagina zijn in afzonder lijke artikeltjes nog enkele beleidsaanbe velingen verwerkt. Naar de mening van de werkgroep kunnen als oorzaken van de sterk gedaal de belangstelling worden genoemd: funk- tieverlies van het jeugdwerk dat niet meer kan concurreren tegen mogelijkhe den die elders worden geboden: het ver schijnsel van groepsvorming buiten de min of meer gevestigde organisaties om; gebrek aan mankracht, met name aan vrijwillige medewerkers; het min of meer geïsoleerd optreden van de organisaties die met elkaar niet in staat zijn gebleken tot een vorm van samenwerking te ko men. Bij de zes speeltuinen in Beverwijk zijn ruim 3000 kinderen in de leeftijd tussen vier en veertien jaar aangesloten. De werkgroep jeugdnota vindt het evenwel jammer te moeten constateren, dat in Beverwijk allerlei nieuwe mogelijkheden en ontwikkelingen op het gebied van «deelvoorzieningen nauwelijks aan bod komen. Volgens de werkgroep biedt de combinatie van klassiek* speelwerktuigen De indruk bestaat dat veel panden (af braakpanden. bedrijfspanden, schoolruim ten e.d.) tijdelijk beschikbaar gesteld kun nen worden voor jeugdwerk en andere aktiviteiten (repetities van bandjes). Het tijdelijk beheer van deze panden zou in handen gegeven kunnen worden van de afdeling jeugdzaken van de gemeente. Wat de groepsvorming buiten de orga nisaties om betreft denkt men aan allerlei akties en aktiviteiten zoals Easy, Labirint, wereldwinkel vredeswerkgroepen en der gelijke, waarbij men opmerkt dat dit verschijnsel in Beverwijk niet zo’n rol speelt als elders. Daarnaast noemt men de groepen jeugd die hun vertier zoeken in commerciële en semi-commerciële bedrij ven, zoals Hoeve Adrichem, Tum-Tum, e.d. en de losse aktiviteiten die soms veel jongeren trekken, zoals de popconcerten van Ed Bos, de Pipi Langkousverkiezing en de kermis. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. „De Stichting De Slof” heeft zich in Beverwijk een belangrijke funktie verworven in de sociaal-culturele sector. In feite houdt dit centrum het midden tussen een verenigingsgebouw en een ver- huuraccommodatie”, aldus een conclusie in de pas verschenen Beverwijkse jeugd nota. samengesteld door een werkgroep, die in dit verband vindt dat onderzocht moet worden of het mogelijk is dat het gebouw tegen balanswaarde door de ge meente aan de Stichting wordt overgedra gen. Vervolgens zou bezien moeten wor den of de accommodatie de status van verenigingsgebouw gegeven kan worden gesubsidieerd volgens de gemeentelijke re geling. Buiten deze organisaties om worden ini tiatieven en aktiviteiten ontwikkeld, die meestal van kortstondige aard zijn. Als oorzaken hiervan worden genoemd: het vaak wat exclusieve karakter van deze aktiviteiten; gebrek aan geld en onvol doende aandacht voor kunstzinnig-creatie- ve vorming, met name in het onderwijs, alsmede het ontbreken van voldoende en goede begeleiding. Als voorbeelden van initiatieven die al weer tot het verleden behoren noemt men: Perine, Time-Out, Multimovement, ABC-bewegingsfestival .Zieme (op dit mo ment weer in opkomst) e.d. Het jeugdwerk in de culturele sector is nogal gevarieerd. Men noemt het sterk gespecialiseerde werk van de muziek school en de bibliotheek, die grote groe pen van de jeugd bereiken. Daarnaast ontwikkelen ook de muziekverenigingen speciale aktiviteiten voor jongeren. Zeer bekend is het jaarlijks Jeugd Muziekcon cours van Toonkunst. In beginsel dienen volgens de werk groep jeugdnota alleen die aktiviteiten van jeugdwelzijnsbevordering te worden gesubsidieerd die doel-op-zich zijn en die niet als middel dienen om organisaties, die een doel hebben dat buiten dit terrein ligt en of een besloten karakter hebben, mede te helpen in stand houden .Deze situatie zou zich volgens de werkgroep in het alge meen kunnen voordoen bij belangenorga nisaties, politieke partijen, levensbeschou welijke groeperingen en dergelijke. Men acht het in principe ook onjuist, dat aktiviteiten, die in wezen gelijksoortig zijn, op verschillende manieren worden gesubsidieerd. Er zou onderzocht dienen te worden of het ontwerpen van één nieuwe regeling jeugdwelzijn mogelijk is. De werkgroep is voorts van mening, dat de gemeente op een meer bewuste manier jaarlijks een post „experimenten” in de De werkgroep pleit voor de instelling van een commissie ad hoe, waarin onder meer financiële deskundigen zitting ne men. Manja Onder jeugdwelzijnsbevordering worden verstaan: het scheppen van moge lijkheden, waardoor jonge mensen zich rekreatief, sociaal, kreatief en edukatief kunnen ontplooien. In deze zin opgevat, gebeurt er volgens de jeugdnota stellig heel wat in Beverwijk, maar het grootste probleem is, dat in grote lijnen, de syste matiek geheel ontbreekt. De meeste in stellingen leveren los van elkaar en zon der overleg en samenwerking hun bijdra ge. Hierdoor acht men het mogelijk, dat enerzijds bepaalde ontplooiingsmogelijk heden worden geblokkeerd, terwijl ander zijds „dubbel-op” wordt gewerkt. Als een paar voorbeelden van mogelijke tekorten noemt men een doelgericht on derzoek naar de mogelijkheden om straten geheel of gedeeltelijk voor het verkeer te sluiten om de speelruimte voor peuters en kleuters te vergroten. Een doelgerichte samenwerking op het gebied van de krea- tiviteitsbevordering zou het aanbod op dit terrein kwalitatief en kwantitatief waar schijnlijk sterk kunnen verhogen. Een echt kinderdagverblijf is nog niet van de grond gekomen. De. alternatieve hulpverlening (EASY) verloopt moeizaam, mede door het ontbre ken van samenwerking. (schommel, wip ,e.d.) met allerlei nieuwe mogelijkheden (zandbergen .ravijntjes, bruggen, kabelbaantjes, kleine Indianen dorpen, losse bouwelementen, kleuter- hoekjes. bouwplateaus, enzovoort, meest interessante mogelijkheden. De nieuwe jeugdnota is een gedegen stuk werk, dat als „praatstuk” duidelijke uitgangspunten biedt - en ook concrete voorstellen bevat - voor een nieuwe aan pak van het jeugdbeleid. De sector sport is buiten beschouwing gelaten, omdat hierover binnen enkele dagen een apart „aanvullend hoofdstuk” verschijnt. Wat er onzes inziens aan de nota ont breekt om een nog completer beeld te krijgen van hetgeen er op het gebied van het jeugdwelzijn in Beverwijk zou moeten gebeuren, is enige indicatie met betrek king tot het huidige behoeftenpatroon van de jeugd zelf. Volgens de werkgroep zou een goed opgezet onderzoek daarnaar anderhalf jaar en zeer veel geld vergen. Maar mo gelijk zou er steekproefsgewijze toch iets meer over bekend kunnen worden. Er wordt een „hearing” over de nieuwe jeugdnota gehouden. Van groot belang zou zijn, dat de jeugd zelf zich daar eens zou laten horen. De werkgroep, die laatstelijk bestond uit mevrouw W. Heemstra, mej. R. Welp, C. v.d. Aart, C. Berghuis, H. Brink. A. Gudde en J. Wijnands, stelt, dat ais er in Beverwijk wordt gepraat over het jeugd werk, er in negen van de tien ge vallen wordt gedacht aan de organisaties die gesubsidieerd worden volgens de ge meentelijke verordeningen „vrije jeugd- vorming” en „open jeugdwerk” en men concludeert onmiddellijk, dat de belang stelling voor deze vorm van jeugdwerk de laatste paar jaren zeer sterk ia vermin derd. ’(Van een onzer verslaggeefsters) Voor het club- en buurthuiswerk ziet men in Beverwijk gunstige perspektie.ven, al constateert men dat het buurtopbouw werk nog nauwelijks van de grond is gekomen. Die 5,6 ton vloeit voort uit de adviezen van TNO, in een eind mei aan de ge meente verzonden rapport over de oor zaak van het slechte functioneren van de centrale verwarmingsinstailatie van het complex etagewoningen. Overleg met ju ridische adviseurs kan misschien nog een lichtpuntje opleveren als blijkt, dat ver haal van alle of een gedeelte van de herstelkosten op de bouwer van de wo ningen, Smits Bouwbedrijf te Beverwijk, en de installateur van de c.v., de firma Wierda uit Groningen, mogelijk is. Het rapport van de juristen zal hierover uit sluitsel dienen te geven. BEVERWIJK. De werkgroep jeugd nota gaat er van uit, dat de creatieve vorming van de gehele Beverwijkse jeugd van groot belang is en bevorderd moet worden. Volgens deze werkgroep moet er een commissie komen die tot taak krijgt om een integraal plan uit te werken. In deze commissie zouden niet alleen de gemeente en het onderwijs vertegenwoordigd moe ten zijn, maar al die instellingen die zich in Beverwijk op enigerlei wijze met crea tieve vorming bezig houden. Manja (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Er zijn in Beverwijk verschillende mogelijkheden voor peuter- opvang gedurenre enkele uren per dag. De belangstelling voor deze vorm van dienstverlening neemt toe. Een echt dag verblijf voor kinderen van werkende moeders is nog niet van de grond geko men. De werkgroep jeugdnota acht het ge wenst. dat de gemeente in overleg met de belanghebbende instellingen een doelge richt beleid op dit terrein tot stand brengt, zo nodig in regionaal verband. Man ja BEVERWIJK Donderdag middag heeft de brandweer met twee hogedruk spuiten een hardnekkige brand bij Van Lieshout autoschade B.V. aan het Markt plein geblust. Door nog onbekende oor zaak ontstond omstreeks drie uur brand in de blaasafzuiginstallatie. Personeel van het bedrijf haastte zich alle in de cabines staande auto’s en chemische middelen naar buiten te brengen. De schade aan de installatie is behoorlijk. Het apparaat is gedeeltelijk vernield. De nieuwwaarde hiervan bedraagt f. 50.000. Wat het dubbel-op werken betreft: ze ker driekwart van het georganiseerde jeugdwerk richt zich op de leeftijd tussen 6 en 16 jaar. Handenarbeid, judo, ballet en kampaktiviteiten worden wel erg veel aangeboden. Tijdens gesprekken met jeugdleiders is verschillende keren naar voren gebracht, dat men het gevoel heeft elkaar te beconcurreren. Wat de accommodaties betreft voor het jeugd- en jongerenwerk wordt de situatie niet slecht geacht, maar volgens de jeugd nota moet de vraag worden gesteld of er op een voldoende manier in alle behoef ten wordt voorzien en of sommige accom modaties misschien nog intensiever of voor meer doeleinden zouden kunnen worden gebruikt Beverwijk kan op enkele terreinen als een centrumgemeente worden beschouwd. Dat geldt bij voorbeeld voor het onder wijs en de maatschappelijke dienstverle ning, maar in de sector van het jongeren werk is dat niet het geval. Grotere jeugd- sociëteiten zijn er zelfs niet te vinden, zodat jongeren binnen de IJmond op Heemskerk of Velsen zijn aangewezen. Daarnaast nemen Haarlem en Amsterdam een min of meer centrale positie in. Een meer systematische benadering van het jeugdwelzijn, afstemming van het beleid van de verschillende gemeenten op elkaar, regionale planning van voorzienin gen zijn zaken die tot nu toe niet aan de orde zijn geweest. Import, export, Wij kunnen u de grootste sortering aan bieden en leveren te- een scherpe prijzen. Wij vragen steeds te koop postzegels en munten. G. BAKKER, Snelliusstraat 53. WMÜIDBN Telefoon IN 53 In de twee laatste jaren zijn de volgen de organisaties opgeheven of niet meer aktief: R. K. Jeugdwerk Wijk aan Zee; Doopsgezinde Jeugdraad; NVV-Jongeren- contact; Komité Jeugduitwisseling Neu- wied; Katholieke Werkende Jongeren; YM- CA-Ymond-Noord; Interkerkelijk open Jeugdwerk; Dekenale Jeugdraad; Liber tijn; Centraal Hervormde Jeugdraad. Eenzelfde lot ondergingen sociëteit De Laars en Nivon-jongeren, gelijksoortige, niet-gesubsidieerde organisaties. Het jeugdwerk van De Hoppers en de Apos telkerk ging, samen met buurthuis De Lichtboei, op in de stichting voor sociaal en cultureel werk. In feite zijn alleen de Gereformeerde Jeugd Centrale, enkele scoutinggroepen en twee of drie andere groepjes overgebleven. Het Bevertjesfeest, als open jeugdwerk gesubsidieerd, is in feite opgenomen in het takenpakket van buurthuis De Lichtboei. SS

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7