WIJZIGING IN HEFFING VAN SCHOOLGELD Amalrik in gevangenis van Moskou Brand bomexplosie Eban stuurt nota’s over bestrijding van terroristen Ruimtevaartoverleg Europa uitgesteld W est-Duitsland problemen door in München nasleep van drama in na maar 58 miljoen gulden op Tegenstroom m Door onderlinge verdeeldheid Rude Pravo kritiseert Luns I Regeling brengt nu geen 113 miljoen defensie^! op indertijd met bloedend hart afscheid nam van de Karei Doorman en net als veie topfiguren in de marine de roemrijke traditie van Nederland op de oceanen wil handhaven. 1 Extra kinderbijslag voor Belgische ambtenaren ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1972 Geen belemmering B aader-Meinh of Luchtvaartsatellieten Geen onthullingen Wachten 1 w d ANDREI AMALRIK van een een de (Van onze redacteur in Bonn) aanklachten Frankrijk is voor het ontwikkelen van een geheel Europese lanceerraket, aldus waarnemers. niet t de Twee brandweerlieden in de Noord- ierse hoofdstad Belfast zijn in actie om een grote uitslaande brand in een Omdat het wetsontwerp VQorziet in een drastische verhoging van de belastingvrije voet en de heffing geschiedt naar draag kracht worden van de voorgestelde wijzi gingen geen belangrijke gevolgen verwacht voor kinderen uit lagere inkomensgroepen. „Het tarief behoeft dan ook zeker geen be lemmering te zjjn voor het volgen van onderwijs”, aldus de memorie van ant woord. komst de heffing kan worden gematigd, indien op andere wijze dekkingsmiddelen kunnen worden gevonden”, aldus de me morie van antwoord. MOSKOU ver, Andrei BRUSSEL De Belgische ambtenaren krijgen een 13de maand kinderbijslag. Het besluit daartoe is gisteren in het Belgische kabinet genomen. Amalrik werd in 1970 veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid wegens „belediging van de staat en het maatschappelijk stel sel”. PRAAG (DPA) Het Tsjechoslowaakse partijdagblad Rude Pravo heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op NAVO-secre- Het verzoek van de confessionele frac ties (KVP, ARP en CHU) om reeds thans de toezegging te doen dat de wet slechts een tijdelijk karakter zal dragen wordt niet ingewilligd. De herziening van de school- geldheffing wordt vóór alles een zaak van doelmatigheid genoemd, gezien tegen de achtergrond van de stijging van de onder wijsuitgaven. „Van de omstandigheden zal het afhangen of en in hoeverre in de toe- Die visumverplichting drukt op de be trekkingen met de Arabische landen, die tot dusver elke poging van Bonn om de juist wat beter geworden contacten zo weinig mogelijk te schaden, afwijzend hebben beantwoord. De Libische ambassa deur heeft dezer dagen de verontwaardi ging van zijn regering over deze zaak overgebracht, Egypte heeft Bonn tot het Het hoofdkwartier van de Palestijnse organisatie „Zwarte september” is van Rome overgeplaatst naar Parijs. Dit meldt de Londense correspondent van het Israë- JERUZALEM (AFP) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, heeft aan een veertigtal collega’s boodschappen gestuurd over de noodzaak van het bestrijden van het terrorisme. Eban stelt de Arabische landen verant woordelijk, in het bijzonder Syrië, Egypte en Libanon. Hij verzoekt zjjn ambtgenoten hun invloed aan te wenden om een eind te maken aan een gevaar dat de hele wereld bedreigt. Israël zal zeer uitvoerig antwoorden op een Amerikaanse nota, waarin van Israël en talrijke andere landen suggesties wor den gevraagd voor de bestrijding van het terrorisme. In het antwoord zal Tel Aviv een reeks concrete maatregelen voorstel len. De Verenigde Staten zonden daarna nog afgezanten naar Europa om met afzonder lijke landen overeenkomsten voor te be reiden waarin de Amerikanen het voor het zeggen zouden hebben. De Ameri kaanse delegatie stuitte echter op een muur van teleurstelling ep ontgoocheling en keerde al snel overrichterzake terug. Washington heeft nieuwe voorstellen beloofd, maar de ESRO wacht daar nog steeds op. Met het oog op de komende verkiezingen in de Verenigde Staten zul len deze voorlopig ook wel uitblijven. (AP). De Russische schrlj- Amalrik, wiens werk in het westen grote bekendheid heeft gekregen, is van een werkkamp in Siberië overge bracht naar een gevangenis in Moskou. Dit hebben vrienden van de auteur in Moskou bekendgemaakt. BONN Vooral de aanwezigheid van drie Palestijnse terroristen in een Münchense gevangenis maakt het de Westduitsers onmogelijk om, ander halve week na het drama van München, eindelijk weer tot de orde van de dag over te gaan. Omdat men ook al in München heeft beleefd, dat Palestijnse organisaties gevangen genomen terroristen inderdaad weten te bevrijden, wordt nergens schamper gereageerd op het dreigement van een Palestijnse aanvoerder tegenover het weekblad Stern: „Nu komt de West- duitse regering aan de beurt. Wij zullen handelen. Daar kunt u van op aan”. weekeinde de kans gegeven een andere toon aan te slaan. Minister Van Veen (Onderwijs) noemt de schoolgeldheffing niet in strjjd met de internationale verdragen en verklaringen inzake schoolgeldvrjjdom. Hij zegt het schoolgeld te beschouwen als ,een redelijke bijdrage” van hen die de plicht hebben tot verzorging en opvoeding van hun school gaande kind verfwinkel te bestrijden. De brand werd veroorzaakt door een tijdbom. Bij de explosie werd niemand gewond. Waarom de 33-jarige Amalrik, uit het kamp in Magadan naar de Lefortovo ge vangenis in de hoofdstad is overgebracht konden zijn vrienden niet zeggen. Niet beschikbaar. Professor Carlo Schmid, vice-president van de Westduitse Bondsdag en een van de prominente politici van de Sociaal Demokratische Partij, heeft aangekondigd, dat hij zich niet opnieuw beschikbaar zal stellen voor het parlement. Naast dit onderzoek, waarvan niet zeker is of het ooit tot een proces zal komen en dat in elk geval geen onthullingen zal opleveren over eventuele banden van „Zwarte September” met grote bevrij dingsbewegingen, wordt de justitie in de Beierse hoofdstad geconfronteerd met aanklachten tegen de mannen, die vorige week de operatie hebben geleid: minister Genscher, diens Beierse collega Merk en politiecommandant Schreiber. Tot proces sen wegens „dood door schuld” tegen hen zal het overigens zeker niet komen. zet tegen een Europese veiligheidsconfe- rentie. Luns heeft onlangs in een rede in Turkjje de Sovjet-Unie ervan verdacht de Europese veiligheidsconferentie te willen gebruiken om West-Europa de „Pax Rus- sica” op te leggen. „De reactionaire kringen in het westen proberen het idee van een Europese vei ligheidsconferentie te misbruiken en kwes ties op de agenda te zetten die onaanvaard baar zijn voor de socialistische staten en niet leiden tot ontspanning, maar tot ver hoging van de spanning. De krachten die geen werkelijke samenwerking tussen de Europese staten wensen, zoeken naar an dere wegen om Europese onderhandelingen te vertragen of zelfs te verhinderen. Tegen de conferentie stelt zich een „heilige al liantie” van reactionaire krachten in het westen op”, aldus Rude Pravo. lische blad „Maariv” van welingelichte kringen” te hebben vernomen. Volgens „Maariv” zou de groep eerst hebben geopereerd vanuit een Romeinse nachtclub. Het blad meldt verder dat Libië bij Zwitserse banken rekeningen heeft geopend om „Zwarte september’ ’te financieren. De organisatie zou worden geleid door Hazi al Hoessein! en Ali Hassan Salam, zoons van de bekende Palestijnse leiders Abdel Kader al Hoesseini en Hassan Sa lam die in de jaren 1945 tot 1948 de joodse „Haganah” bestreden en daarbij beiden de dood vonden. Volgens de Israëlische correspondent zijn de leden van de „Zwarte september” in het bezit van paspoorten van Libië. Irak of Zuid-Jemen. „De buitensporige reactie van West- Duitsland na de aanval op de Israëlische Olympische ploeg is te wijten aan het Duitse schuldcomplex jegens de joden”. Dit schrijft de bekende Egyptische politie ke commentator Heikal in zijn wekelijkse rubriek in het blad „Al Achram.” „De vreselijke angst van de Duitsers voor pogingen dat latente schuldcomplex uit te buiten, bracht de Duitse regering er toe overdreven te reageren en speciale Is raëlische veiligheidseenheden toe te laten om te controleren dat de Duitsers hun best deden.” Heikal, een vriend van presi dent Sadat, noemde dit een belediging van de waardigheid en de soevereinitieit van de Westduitse .staat. Volgens Heikal, die München tijdens de Olympische Spelen bezocht, werd men laks met de veiligheidsmaatregelen om de wijdverspreide indruk die men had van de Duitse militaristische aard, te overwin nen. Heikal zegt dat de Duitsers geleide lijk minder voorzichtig werden dan tij dens het begin van de spelen, ondanks de inlichtingen die zij hadden gekregen over complotten van extremistische Duitse groepen en Israëlische waarschuwingen over mogelijke actie van Arabieren. Over de boze reacties in de publieke we reldopinie zegt de Egyptische journalist dat deze meer het verlies aan amusement dan de Israëliërs betroffen: „Israël had liever dat de ontvoerde atleten gedood werden dan dat de commando’s met de gijzelaars zouden ontkomen. Dit schiep voor de joodse staat een goede gelegen heid, de Duitsers en de publieke opinie in de wereld in opschudding te brengen.” De Westduitse minister van weten schappen, Klaus von Dohnanyi, die on langs met Amerikaanse ruimtevaardes- kundigen besprekingen heeft gevoerd, zei vorige week, dat zijn regering nog 1 besloten heeft welk standpunt zij op conferentie in Brussel zal innemen. Alle ESRO-landen hadden het project goedgekeurd en het benodigde geld be schikbaar gesteld. Daarin^vordt nog meegedeeld, dat indien een schoolgeldplichtige niet in staat is dan met buitengewoon bezwaar een schoolgeld- aanslag te betalen, deze aanslag geheel of gedeeltelijk kan worden kwijtgescholden. Voor de relatief weinige leerlingen, die een school gedurende een leerjaar verlaten is een voorziening getroffen, waardoor geen schoolgeld wordt geheven, ondanks het feit dat deze leerlingen heffing tot onbillijk heden zou kunnen leiden kan een beroep op de „hardheidsclausule worden gedaan. Afhankelijk van de mate van onbillijk heid, die een schoolgeldaanslag teweeg kan brengen kan die aanslag worden vermin derd dan wel vernietigd. Er wordt met na druk opgewezen, dat de voorgestelde re geling een heffing betreft terzake van het verstrekken van volledig onderwijs aan uit de openbare klas bekostigde dagscholen voor voortgezet onderwijs. Het in het kader van de partiële leerplicht volgen van niet- volledig onderwijs aan bedoelde scholen valt buiten deze heffing. Over de integra tie van het kleuter- en basisonderwijs wordt meegedeeld, dat een zodanig voorstel daartoe „op korte termijn” niet is te ver wachten. De Westduitsers kunnen zich echter niet veroorloven de controles te verslappen. Het is nu geen uitzondering als Arabieren drie uur op een vliegveld zitten te wach ten, omdat hun papieren bij de Binnen landse Veiligheidsdienst in Keulen moeten worden geverifieerd. En in München sleept het verhoor van de drie Palestijnen die het bloedbad op het vliegveld Fürstenfeldbruck overleefden zich voort, omdat het drietal zelfs over zijn eigen identiteit geen betrouwbare inlichtingen verstrekt. De Münchense officier van justitie heeft in 1970 al eens zeven maanden lang gen. Op parlementair niveau in Bonn doet zich dat verschijnsel ook al voor. Als de Bondsdag woensdag van zomervakantie terugkomt, ligt er al een vraag van CDU en CSU aan de regering klaar: „Is ze zich bewust van de banden tussen Arabische terroristen en Duitse organisaties van linkse extremisten? Nu is de handhaving van een moderne vloot met up-to-date bewapening en acco- modatie voor een land als het onze lang zamerhand een onbetaalbare zaak gewor den. Daar komt bij dat binnen het kader van de NAVO de Nederlandse zeestrijd- krachten toch al een secundaire taak toebedeeld hebben gekregen. De regerings- taris-generaal Luns omdat deze zich ver- economen staan hierbij echter vaak lijn recht tegenover de militaire topmannen, omdat van regeringswege de onmogelijk heid wordt beseft om zoveel geld voor de marine vrij te maken dat zij in de NAVO een grotere rol zou kunnen gaan spelen. Staatssecretaris Van Es heeft indertijd in samenwerking met het NAVO-opperbe- vel in de westelijke sector van de Atlanti sche Oceaan, zetelend in Engeland, een propagandareis voor de Nederlandse pers georganiseerd om te proberen het Neder landse parlement af te troeven, dat de Karei Doorman wilde verkocht zien. De Nederlandse pers heeft braafjes met de Karei Doorman gevaren, instemmend ge knikt bij de uiteenzettingen van de Mari- ne-deskundigen over de onmisbaarheid van het vliegkampschip, maar toch ook wel duidelijk gemerkt dat een traditionele verknochtheid aan een roemruchte maar voorbije historie de grootste rol speelde, al was die gemengd met een emotionele Oranje-liefde qp een koude-oorlogstem- ming. Helaas was zij niet gemengd met een grote belangstelling voor de parle mentaire zorgen ten opzichte van de be taalbaarheid en het effect van zulke „gro te” wapens als de Karei Doorman. Staatssecretaris Van Es heeft kennelijk grote moeite om af te stappen van Neder lands trots uit voorbije dagen, al verdient hij natuurlijk respect voor zijn Marine- liefde en zijn voorkeur voor een indruk wekkend nationaal vlagvertoon op zee. Het heden eist echter allereerst aandacht voor de koele, onromantische cijfsrs-reali- teit ook het nationale prestige valt soms ten offer aan die cijfers en dat maakt de onvermijdelijke vernieuwing en stroomlijning in defensie-aangelegenheden moeilijk. Want in militaire kringen zijn tradities heiliger dan in het milieu van economen en financiers. Pogingen om de vervagende belevenis sen met de Baader-Meinhofgroep weer op te poetsen, passen in de beginnende ver kiezingscampagne van de oppositie, waar in het onderwerp „veiligheid” onvermijde lijk een rol zal spelen. Voor het zover is hebben de partijen deze week echter nog eensgezind kunnen beslissen de para-mili- taire Bundesgrenzschutz een speciaal commando te laten vormen dat overal in de Bondsrepubliek tegen terroristen kan worden ingezet. Bovendien heeft de regering in Bonn sinds donderdag een wetsontwerp klaar, dat het centrale Bundeskriminalamt in Wiesbaden de leiding in handen geeft bij grote terreuracties door buitenlanders en bij andere politiek getinte onlusten. Om zoveel van de autonomie der deelstaten te kunnen afknabbelen, zal de regering Brandt echter eerst over enkele maanden De belangrijkste besluiten van de ko mende conferentie zullen waarschijnlijk die over de luchtvaartkunstmanen zijn, waarmee al binnen enkele jaren de lucht vaart veiliger en economischer kan wor den dan nu mogelijk is. In 1971 was een overeenkomst met de Verenigde Staten voorbereid waaronder deze kunstmanen gezamenlijk met de Amerikaanse luchtvaardeskundigen zou den worden ontwikkeld en gebouwd. Pre sident Nixon wilde deze overeenkomst echter in februari 1972 niet ondertekenen, blijkbaar om commerciële redenen. BONN (Reuter-ANP) Onenigheid over de vraag in hoeverre de Verenigde Staten moeten worden betrokken bij het Europese ruimte-onderzoek heeft opnieuw geleid tot uitstel van de voorgenomen Europese ruimtevaartconferentie, zo is gisteren in Bonn vernomen. De conferentie zou aanvankelijk in juni van dit jaar in Brussel worden gehouden maar werd tot 2 oktober uitgesteld. Nu wordt zij opnieuw uitgesteld tot 26 okto ber Uit laatstgenoemde aanklachten ont staat echter de indruk dat obscure figuren de gebeurtenissen van de vorige week in het politieke spel hopen te kunnen bren- de verkiezingen moeten winnen. Zijn veroordeling volgde na de publica tie van zijn boek „Haalt de Sovjet-Unie het jaar 1984?”. Hierin klaagt Amalrik het maatschappelijk stelsel in de Sovjet-Unie aan en voorspelt hij een oorlog met China. Een groot geschilpunt zou ook zijn of Europa moet voortgaan met het ontwik kelen van de Europa-3-raket voor het lanceren van eigen kunstmanen. Engeland zou de voorkeur geven aan het gebruik van de technische kennis, die de Verenig de. Staten met het Apollo-programma hebben verzameld. Amerika heeft zich echter niet bereid getoond mee te werken aan het lanceren van kunstmanen, die con currentie voor de Amerikaanse satellieten zouden betekenen, vooral op het gebied van communicatiekunstmanen. een proces voorbereid tegen drie Palestij nen, die een Israëliër hadden gedood en twaalf verwond door een handgranaat in een luchthavenbus te gooien. Het drietal werd uiteindelijk, samen met de beruchte Leila Chaled die in Londen was aange houden, en drie trawanten die de Zwitsers hadden ingerekend, onder dwang van het Palestijnse bevrijdingsfront vrijgelaten. Het bevrijdingsfront was erin geslaagd drie vliegtuigen met passagiers naar de Jordaanse woestijn te ontvoeren. Het gevolg is dat de politie in Bonn in staat van alarm blijft, dat een pantserwa gen post vat bij de woning van minister van Binnenlandse Zaken Genscher, dat ontvoeringsgeruchten rond voetbalidolen Beckenbauer en Müller al in Turkye de ronde deden voordat Bayern München daar voor het spelen van een Europa Cupwedstrijd was aangekomen en dat geen Arabier het land meer zonder visum binnenkomt. DEN HAAG. Het ontwerp van de nieuwe school- en cursusgeldwet is gewijzigd, zodanig dat voor het bezoeken van de eerste drie leerjaren van scholen voor voortgezet onderwijs, die aansluiten op het basisonder wijs, geen schoolgeld zal worden geheven. Door deze wijziging zal de geschatte totaal-opbrengst volgens de regeling in het wetsontwerp niet ongeveer 113 miljoen bedragen, maar 58 miljoen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord op het kritisch gestelde voor lopige verslag van de Tweede Kamer over de heffing van schoolgeld. Het meningsverschil tussen de minister van Defensie en zijn staatssecretaris Van Es. dat naar alle waarschijnlijkheid zal uitmonden in een vertrek van de heer van Es uit de politiek, is een symptoom van de tegenstromen die in de top van het ministerie en de legerleiding zijn ont staan in de critieke situatie van een algehele defensie-reorganisatie. Deze reorganisatie is niet alleen kwestie van de noodzaak tot bezuiniging, ofschoon minister De Koster daartoe wel gedwongen zal worden door de schaarse budgetaire middelen die hem worden toe geschoven. Er is evenzeer een levensgroot probleem van veroudering gegroeid in ons defensie-apparaat, een niet meegroeien met nieuwe opvattingen in politiek en strategie binnen het kader van de NAVO. Ook in de NAVO zelf botsen stromingen tegen elkander op, waarbij het Ameri kaanse streven om steeds meer defensie- lasten naar de Europese partners af te schuiven reacties heeft opgewekt die zo wel politiek als militair en economisch gegrond zijn. De Europese landen ondervinden zeer bedenkelijke nadelen van de economische en monetaire koers der Verenigde Staten. Zij verkeren in toch al weinig florissante omstandigheden wat hun nationale econo mische posities betreft en voelen jaarlijks de defensielast als een aanmerkelijke be lemmering bij de pogingen tot sanering van hun huishoudingen. Aangezien drasti sche bezuinigingen op de begroting van defensie door allerlei omstandigheden niet te verwezenlijken zijn, moeten landen als Nederland, België en de Scandinavische landen het voornamelijk zoeken in een efficiënter organisatie van hun defensie- apparaat. Het is wel voor iedereen duide lijk dat de enorme bedragen, die aan defensie worden gespendeerd, niet het op timale effect aan verdedigingskracht op brengen. Er wordt veel geld uitgegeven dat niet kan worden vertaald in veilig heid. Als minister De Koster het mes wil zetten in de te zware defensie-top, dan is dat in de eerste plaats omdat hij die top te kostbaar vindt in verhouding tot het effect, maar ook omdat die te zware top de vlotte en parate werking van krijgsmacht eerder vertraagt dan bevor dert. Staatssecretaris Van Es is een volbloed- marineman, een pleitbezorgen van „Ne derlands macht op de wereldzeeën”, die 'Mi - hi it

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3