LERAAR RENTE NOG NIET OMLAAG MIDDENSTANDS DIPLOMA BESSELS MOOY juist stimuleren z lêxoro shirts^ Bouwwerkgeve rs buiten Randstad i N.V. autobedrijf Van Wijk Kvan i I Onderzoek naar vrijere opname Philips-vakantie ABN-DIRECTEUR BATENBURG VOORZIET: Vervoer KLM steeg 20 pet. Acties tegen Troonrede op ABC in Breda televisie Wall Street Ramenfabriek gaat failliet EBEURS VAN DEZE WEEK! toch gaan gebeuren op sportgebied? WatzouermSchalkwijk I Confectiebedrijf in Arnhem sluit Britse zeevisserij verlangt overleg met Ijsland Wasserij DUYN ZATERDAG 16 SEPTEMBER 6 1972 Rekening o. MIST FABRIEK OP PEIL rijplezier door veiligheid Mercedes-Benz Service is /oor Mercedes meer dan een begrip onlangs het systeem van de onder houdsbeurten. Het resultaat? Uw Mercedes krijgt nu om de 15.000 km zijn grote beurt Waardoor u uw wagen minder hoeft te missen en bespaart op onderhoudskosten. Ja, Mercedes service is attente service. In feite is net zo. dat na de verkoop van een wagen ons werk pas begint Uiteindelijk zijn wij, als Mercedes-dealer, er mede verant woordelijk voor dat uw wagen in perfecte staat blijft. Dat kan alleen met een goed georganiseerde werkplaats, met bekwame vak mensen bemand. Die snel kleine storingen verhelpen, het nood zakelijke onderhoud vlot verrichten en die bij grote schadegevallen uw auto niet langer vasthouden dan nodig is. Bovendien herzag Mercedes nog 77A HANDELSINSTITUTEN Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023 - 31 77,10 Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023 - 32 62 50 vindt servies een kwestie van mentaliteit. MARKIEZEI Geen wijziging Telefoon (023) 26 49 79 Santpoorterstraat 42 HAARLEM te in ADVERTENTIE ADVERTENTIE ,o ADVERTENTIE SPECIAAL voor de GEZINSWAS ADVERTENTIE ADVERTENTIE I X\eer//y^Soe9e]„. dus a|tijd korrekt .TH i HULL (AP) Vertegenwoordigers van de Britse zeevisserij hebben gisteren mee gedeeld dat zij de regering de volgende week zullen vragen snel de onderhande- lingen met IJsland te hervatten over het geschil over de nieuwe IJslandse visserlj- grens. DEN HAAG. Om de congestie in bet westen van het land te bestrijden zijn verdere stimuleringsmaatregelen voor de gebieden buiten de randstad een juistere aanpak dan de door de regering voorge stelde selectieve investeringsheffingen. van 1973 gevraagd voor twee avonden per week ra se VI w kl to e« m so dc sc te w tc P gr dl vc er ge di nc la: Hi gr op ge Stl ki M Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.CJ. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison DougL Alrcr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors w «F dc da vc or ee w; m de or so ba de sti sp vl ht Pi j< D h h Sedert deze hausse ruim een maand geleden zijn hoogtepunt beleefde, is dit nu reeds de tweede vrij forse terugslag waar uit blijkt dat de ondergrond van de beurs merkbaar is verzwakt. De hoofdoorzaak daarvan moet zonder twijfel gezocht wor den in de politieke constellatie die zelf weer een uitvloeisel is van de benarde financieel-economische ontwikkeling bin nen ons staatsbestel. Deze week werd bekend dat de prijsstijging tot dusver in 1972 reeds circa 5 procent heeft bedragen ondanks alle pogingen tot matiging en rusthouden op de plaats. AMSTERDAM. Hoewel de Neder- landsche Bank vorige week maatregelen heeft genomen ter sanering van de geld markt. waarbij bovendien het disconto met een vol percent werd verlaagd, ver wacht de Algemene Bank Nederland niet dat de rente op kredieten en deposito’s zal dalen. „Het kan beslist niet de bedoeling van de centrale bank zijn ons een alge mene renteverlaging af te dwingen, die de conjunctuur zou moeten stimuleren”, al dus dr. A. Batenburg, lid van het presidi um van de raad van bestuur van de ABN in een buitengewone aandeelhoudersver gadering. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sean Roeb SheU Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N.. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brand* Un. Incorp. Us. Steel Weetingh. Woolworth Ford K.L.M. AMSTELVEEN. In augustus zijn de vliegtuigen van de KLM voor gemiddeld 56,6 percent bezet geweest, zo blijkt uit voorlopige vervoers- en produktiecijfers die de maatschappij vrijdag heeft bekend gemaakt. In augustus van het vorige jaar was de beladingsgraad 55,6 percent. Het totale vervoer nam met 20 percent toe tot 147,1 miljoen ton-kilometer, de produktie mét 18 percent tot 259,9 miljoen tonkm. In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg de beladingsgraad gemiddeld 53,3 percent tegen in het overeenkomstige tijd vak van het vorige jaar 52,5 percent. Het vervoer nam met 19 percent toe tot 638 miljoen tonkm en de produktie met 17 percent tot 1.196,9 tonkm. BREDA. De Industriebond NKV Breda heeft vrijdagavond acties aange- kondigd op een aantal Bredase projecten van het schoonmaakbedrijf ABC. Over de inhoud van die acties is niets meegedeeld. Districtsbestuurder J. Kirkels sprak op een bijeenkomst met ruim 50 schoon maaksters, uit Sint Willibrord en Sprun- del, over onderbetaling, schending van de CAO-voorschriften en het ontbreken van een ondernemingsraad in dit bedrijf. Hij toonde enkele ontslagbrieven van vrou wen, die op het moment van het ontslag ziek waren. de door hen voorgestane vrijheid opnemen der vakantie voor het jaar te beperken. De gekozen leden stelden voor iedere werknemer zelf de keuze te laten twee weken vakantie te nemen in de periode van zes weken tussen half juni en eind juli 1973. Daar waar op bedrijfseconomi sche gronden collectieve vakantie dwin gend noodzakelijk is, zou in overleg met de desbetreffende kern een regeling moe ten worden getroffen. De directie Sociale Zaken heeft in haar schriftelijk antwoord eraan herinnerd dat al enige jaren geleden de voorkeur van werknemers voor een vrijer opnemen van vakantiedagen is onderkend. Er is toen een begin gemaakt met een onderzoek naar de mogelijkheden voor verwerkelij king en de gevolgen daarvan. Die eerste verkenning die om prioriteitsredenen moest worden onderbroken heeft in tussen geleerd, zo deelt de directie verder mee, dat het vraagstuk voor verschillende bedrijven verschillend en voor sommige zeer moeilijk ligt. Vrijwel overal zal een onderzoek moe ten worden ingesteld. Waar mogelijk zal in overleg met andere bedrijfsonderdelen een eigen oplossing moeten worden ge vonden. De raad van bestuur van het concern heeft daarom besloten het onderzoek te heropenen. De leiding van de onderne ming heeft daarom voorgesteld in de eer ste helft van 1973 aan de hand van de resultaten van dat onderzoek met de on dernemingsraad na te gaan welke ge dragslijn voor de collectieve vakantie ver antwoord zal kunnen worden gevolgd. De leiding heeft ook voorgesteld omdat zij het niet juist acht de mede werkers met het oog op hun vakantie plannen voor 1973 nog langer in onzeker heid te laten op grond van de vakan- tiebepalingen in de CAO, de collectieve vakantie voor 1973 vast te stellen van 9 juli tot en met 20 juli. De gekozen leden van de ondernemings raad zijn met dat voorstel akkoord ge gaan. betering van de verbindingen binnen deze gebieden en naar de Randstad en andere structurele werken. Dat zal volgens de raad tenslotte tot gevolg hebben, dat voor nieuwe bedrijven vestiging in de stimule ringsgebieden aantrekkelijker wordt, het geen weer automatisch tot vermindering van de congestie in het westen van het land zal leiden. Slotkoersen Eer gisteren 399% 36% 35% 52% 23% 33% 23% 38% 107 47% 66% 48 79% 49% 34 41% 9 11% 16% 30 39% 36% 65% 34% De ABN-topman vindt dat de jongste discontoverlaging een geduchte ingreep in de rentebaten is, die maar voor een klein deel goedgemaakt zal kunnen worden door verlaging van de creditrentes. „Inte gendeel, de depositorentes zullen door de verkrappende maatregelen eerder wat stijgen”, zo hield hij de aandeelhouders voor. Hij wees er nog op dat de rente juist in de afgelopen periode van dit jaar vrij hoog is geweest. De te verwachten inkrimping van de rentemarge zal slechts geleidelijk optreden en nog niet in sterke mate de resultaten van de resterende maanden van 1972 behoeven te beïnvloe den. In de loop van 1973 zal de ongunstige invloed echter duidelijker merkbaar kun nen worden, aldus dr. Batenburg. „Geluk kig beschikt de ABN over een bloeiend buitenlands bedrijf”, zo zei hij nog. Over de gang van zaken van de ABN in de maanden juli en augustus, rapporteer de dr. Batenburg, dat de resultaten in deze maanden nauwelijks enige wijziging in de ontwikkeling van de licht stijgende winstcijfers hebben gebracht. Uit de half jaarcijfers was al gebleken, dat de winst voor belastingen met 18,7 percent tot 81,4 mln was gestegen. De bank ver wacht niet dat de jaarresultaten belang rijk zullen afwijken van die over 1971, een jaar dat voor de ABN zeer gunstig was. collectieve een vrijere is zonder MIJDRECHT. De directie van D. Spaan en Zoon N.V. in Mijdrecht (meta len ramenfabriek en constructiewerk- plaats) heeft het faillissement van de firma aangevraagd. Door de teruggang in de bouwsector is de orderpositie in de laatste paar jaar van dien aard geweest dat belangrijke onderbezettingsverliezen de financiële positie van het bedrijf heb ben aangetast. Hierdoor is de laatste maanden grote liquiditeitsspanning opge treden. Ondanks een toegenomen order portefeuille blijken voor een opgesteld reorganisatieplan, dat mogelijk een oplos sing op langere termijn biedt, de benodig de middelen te ontbreken. De vakbonden zijn enige tijd geleden over de ongunstige ontwikkeling van het bedrijf ingelieht. De bankier garandeert de betaling van lonen en salarissen voor het 60 man tellende personeel, zo heeft het bedrijf meegedeeld. (Van onze beursredactie) AMSTERDAM. Door de onzekerheid over de komende week te publiceren Mil joenennota en het daaropvolgende politie ke klimaat werd een nieuwe vrij gevaar lijke bres In het hausse-front van de beurs geschoten. De week zette in met nauwelijks enige belangstelling voor beurszaken, zodat zelfs het normale ver- koopmateriaal moeite had opgenomen te worden. De hierdoor optredende afbrok keling riep nieuwe verkoopgolven in het leven zodat na een aanvankelijk aarzelen de start het koerspeil over nagenoeg de gehele linie een neerwaartse richting in sloeg. De index voor de groep industrie kwam hierdoor op niveaus die sedert juni niet meer zijn voorgekomen. De zomer- hausse werd daarmede vrijwel tenietge daan. Gisteren 397% 30% 35% 52% 23% 33% 24 39% 106% 48 66% 48% 80% 49 34 42 8%eX' 11% 16% 29% 40% 36% 65% 34 Naar zijn mening zou een dergelijk oogmerk niet passen in een tijd, waarin inflatiebestrijding tot de hoogste prioritei ten moet worden gerekend. „Het is licht vaardig om zich gelaten neer te leggen bij het tempo van inflatie, dat ons land helaas heeft bereikt. Voorkomen moet worden dat een geforceerde renteverla ging bij credietverleninig zou bijdregen tot een sterkere stimulering van de investe- ringslust dan noodzakelijk is om het hui dige te hoge werkloosheidspercentage te rug te dringen binnen aanvaardbare pro porties”, aldus dr. Batenburg. Hij verklaarde dan ook dat zijn bank terughoudend is om renteverlagingen toe te passen aan beide kanten van de balans, die niet in direct verband staan met de huidige, naar zijn mening extreme situatie op de geldmarkt. Gisteren 30% 16% 32% 3% 45 28% 30% 50% 19% 45% 40% 17% 29% 22% 30 64% 24% 34 176 130% 64’,4 74% 29% 8% Slotkoersen Eer gisteren 30% 16% 32% 3% 45% 28% 30% 50% 19% 45 41% 18% 29% 22% 30% 65% 24% 34% 175% 129% 65 75% 29% 9 HILVERSUM. De NOS-radio en te levisie zullen op dinsdag 19 september in een aantal rechtsctreekse reportages ver slag geven van de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal door koningin Juliana in de Ridderzaal in Den Haag. Via de televisie is de opening van de Staten-Generaal rechtstreeks te volgen van 13.00 tot 13.45 uur via Nederland 1, van 18.15 tot 18.45 uur wordt, eveneens via Nederland 1, een samenvatting uitge zonden. 'Ifjllllllllliiiili' ARNHEM. Het Arnhemse confectie bedrijf J. L. Sternfeld 22 werknemers gaat in oktober sluiten. De directie gaat dinsdag met de vakbonden praten over een afvloeiingsregeling. Het perso neel, 13 mensen in Arnhem en 9 mensen in Rheden, is vrijdag over de siuatie ingelicht. Het bedrijf kon niet meer rendabel draaien wegens gebrek aan geschoold per soneel. Volgens de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Arnhem, de heer W. Hubers, zijn er in deze stad meer bedrijven van rond 20 personeelsleden die slecht draaien en waarvan sluitingen te verwachten zijn. Deze dagen werd de sluiting bekend van het horecabedrijf Corner House in Arnhem waardoor 20 man personeel op straat kwam. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 De bouwnijverheid heeft geen enkele behoefte aan maatregelen van de over heid, die er toe moeten leiden dat een stuk bouwproduktie geen doorgang vindt. Als uit conjuncturele overwegingen bezui nigingen moeten worden doorgevoerd, is het steeds de bouw die de tol moet betalen. „Het is dan ook onaanvaardbaar dat, nu er uit structurele overwegingen maatregelen nodig zijn, het weer de bouwnijverheid is die het kind van de rekening wordt. Immers bedoelde maatre gelen beogen toch een vermindering van investeringen in gebouwen in het westen des lands en dat betekent zonder meer minder produktie voor de bouwbedrijven- Er is nl. geen enkele garantie, dat de in het westen geplande investeringen die als gevolg van de maatregel geen doorgang vinden, in het overige deel van ons land terechtkomen.” Het ontwerp van wet „regelen ten aan zien van investeringen in bepaalde delen van het land” (wet selectieve investerings regeling) brengt naar de mening van de raad ook nog een groot aantal andere bezwaren en onzekerheden met zich mee, ook voor de bouwnijverheid. De voorge stelde investeringsheffing op gebouwen heeft naar de mening van de raad van bestuur bouwbedrijf, naast produktiever- mindering, slechts negatieve aspecten. De inflatoire ontwikkeling waarvan de ze prijsstijging een somber bewijs is, werd enige tijd geleden zelfs de inzet van de crisis binnen het regeringsgebouw en de daarop weer volgende algemene verkie zingen eind november. Sedert de val van het kabinet is de politieke verwarring groter dan ooit en de financiële mist vrijwel ondoordringbaar. Dat de beurs in een dergelijk klimaat zijn houvast is kwijtgeraakt, zal niemand verwonderen. Te meer daar de kans niet is uitgesloten dat een nieuw kabinet het sociaal-econo- mische bestel in ons land een ander aanzien zal geven. Dit vereist ook een andere financiële benadering, hetgeen direct in het beursle ven ingrijpt. De zo hoog nodige continuï teit voor een rustige beursontwikkeling is sedert deze zomer volledig zoekgeraakt en zal naar het zich laat aanzien ook voorlo pig wel niet meer terugkeren. Over de inhoud van de nieuwe Miljoe nennota wordt veel gefilosofeerd. Voor de beurs zal er, naar men verwacht, niet zo veel veranderen. Wel is men benieuwd hoeveel het ministerie van financiën nog nodig zal hebben om de gaten op te vullen die dit jaar in de oude begroting gevallen zijn. De discontoverlaging waar toe eind vorige week de Nederlandsche Bank besloot, was een gevolg van de uitermate grote ruimte die er thans op de geldmarkt bestaat. Ook het opnieuw in stellen van kaspercentages die het bank wezen bij de Nederlandsche Bank moet aanhouden en dit najaar op zo’n slordige 600 miljoen gulden zal neerkomen, wijst op grote hoeveelheden ongebruikt geld. Dat desondanks de obligatiemarkt deze week maar matig reageerde en niet veel lust toonde het koersniveau verder te lanten rijzen, dient gezocht te worden in de aarzeling van velen de vrije middelen in vaste-rentedragende effecten te beleggen nu de inflatie blijft doorhollen en dit jaar zeker weer een muntontwaarding van 6 procent zal optreden. De hypotheekbanken hebben echter een balletje uitgeworpen met 7 procent pand brieven die voor 100 procent te verkrijgen zijn. Als dat lukt, zal de staat binnenkort met leningen beneden de 7 procent kun nen komen. Zoals reeds opgemerkt was de aandelen markt deze week slecht gemutst .Vanuit Wall Street kwamen ook nu geen stimu lansen binnen, want het blijft daarginds •en kwakkelende verkiezingsbeurs. Maar In de ondernemingsraad van de in Eindhoven en omgeving gevestigde bedrij ven van het concern is eerder dit jaar het vraagstuk van de collectieve vakantie aan de orde geweest. De gekozen leden van die raad hebben daarna de voorzitter van dit college, drs. P. L. Dronkers, directeur Sociale Zaken, geschreven bereid te zijn EINDHOVEN. Van de Philips-vakantie overgaan tot opname van vakantiedagen voorafgaand onderzoek niet verantwoord. Dat is de conclusie die de directie sociale zaken van het concern heeft getrokken. Zij zullen de minister van Visserij Ja mes Prior maandag meedelen, dat de Britse schippers mogeljk vergeldingsmaat regelen zullen gaan nemen als IJslandse patrouilleboten voortgaan hun netten vernielen. onze internationals bleven in New York goed op peil, waardoor ook hier niet veel van het koerspeil afging. Een ongewij- zigd-blijven van het interim-dividend van de Koninklijke Petroleum werd met vol doening begroet, omdat hét slechte resul taat van de Shell ook een andere divi dendpolitiek tot gevolg had kunnen heb ben. Heineken moest evenwel rond 7 gulden prijsgeven. De KNSM en Scheepvaart Unie elk circa 8 gulden. Forser kwamen de slagen weer op de lokale markt waar zoals reeds opgemerkt de index tot op het niveau van juni terugviel. Tegen het slot van de week werd enige weerstand voel baar. Maar overtuigend was die niet. Rond 10 gulden verloren Kluwer, Else vier, Bijenkorf en AMEV. Twintig tot 30 gunten lager kwamen Van Berkel, Cen trale Suiker, Interlas, Dagblad Unie en de KVT terecht. IHC Holland verloor 50 gulden. De bouwers Ballast en BAM rond 5 gulden. Het bedrijfsnieuws was gemengd van aard. Maar kenmerkend voor de beurs stemming werd zelfs het gunstige nieuws met een daling gehonoreerd. Zo moest de assurantiemaatschappij Stad Rotterdam op een 15 procent hogere winst tóch flink terug en verloor Bos Kalis 5 gulden. De winststijging van 70 procent bij de Kas Associatie kon echter de dalingsdruk glansrijk doorbreken, want voor dit aan deel ontwikkelde zich een krachtige haus- sestemming die het fonds met elan boven de 100 gulden bracht. Verto verloor 10 punten op een niet al te fraai tussentijds bericht en de Noorde lijke Industrie voor Vezelverwerking als mede Reineveld vervolgden na recente bedrijfsberichten de weg naar het nul punt. De omzet in Wall Street was 11.69 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: Industrie 947.32 (—0.23), Sporen 221.22 (—0.81), Nutsbedrijven 109.25 (—0.06). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): AKZO 72.20 (72.00), Hoogovens (75.20), Kon. Olie 125.60-126.50 (125.70), Phi lips 54.30-54.40gl (54.30), Uni lever 144.40 (144.20), KLM (111.00). Dit heeft de raad van bestuur bouw bedrijf, de overkoepelende organisatie van werkgevers in de bouw, geschreven aan de Sociaal-Economische Raad, die een voorlopig advies heeft gegeven op het ontwerp van wet selectieve investerings maatregelen. Ook bepleit de raad verdere ontsluiting van de gebieden buiten de Randstad, ver-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6