Van Hanegem, Jansen en Schneider sloten centrum defensie af ZONDAGMORGEN LEGDE H APPEL BASIS VOOR OVERWINNING: 2-0 Fens bracht met formidabel schot weer hoop bij Telstar Hulshoff: Sommige spelers dachten dat ze moe waren id N I ERE-DIVISIE au I I 8 10 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 en Organisator mn Geen risico >er o i 2 2 2 2 1 2 2 3 3 3 3 4 2 3 4 4 n» s I li Het eerste doelpunt van De Jong. JOHN DRIESKENS (Van onze sportredactie) 11— 9 A146 (Van onze sportredactie) kon e or an riem MARC SERNé. 5 Het Is waar, hij had het een ietsje gemakkelijker dan de middenvelders had tot zondagmorgen nog geen slui tende oplossing voor dit probleem kun nen vinden. Ja, als hij de beschikking over Boskamp had gehad. Dan wel. Dan had hij de robuuste middenvelder een kans gegeven zich een vaste plaats In de top-elf van Feyenoord te verove ren, maar Boskamp was ook gebles seerd. van Ajax. Hij verdedigde hoofdzake lijk. Willem was de eerste om dat toe te geven: „Ik hoefde geen initiatieven te ontplooien. Haan en ook Neeskens moesten komen.” Maar Van Hanegem bepaalde zich niet alleen tot de verde diging. Vier, vijf maal trok hij naar voren. In ganzepas passeerde hij het middenveld van Ajax zonder haperen. Eén keer legde hij de bal zelfs pas klaar voor de voeten van de Hongaarse spits van Feyenoord, Ladinski. Ladins- ky faalde. 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 8 5 4 3 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 0 1 1 1 0 0 o 1 1 1 3 2 2 1 1 1 1 0 4 2 1 1 6—12 6—13 12 10 8 7 7 7 7 6 6 s 5 5 5 4 4 4 3 3 Luister naar Ressel, die na de wed strijd lyrisch werd, alleen al bij het noemen van de naam Van Hanegem. „Dit was de wedstrijd van Willem van Hanegem. Wij hebben hard gewerkt, maar als Willem er niet was geweest had Feyenoord niet van Ajax gewon nen. Zoals'hij de verdediging organi seerde was geweldig. Ajax is bijna niet voor Treytel verschenen. Hoeveel kan sen hebben de Amsterdammers gekre gen? Misschien twee of drie.” >01 te te k- 4— 9 4—12 4—12 2—11 Van Hanegem nivelleerde Ajax na tuurlijk niet in zijn eentje. Als geheel was Feyenoord beter. Happel had het zijn pupillen ’s morgens in Zeist voor speld. Met een grapje stuurde hij zijn selectie van tafel. „Jullie spelen thuis”, zei hij, „er kan niets gebeuren. Wat maakte het uit of je nou met 2-0 of 3-0 wint.” beta- snaren illisse- eni omen, en zij osten. irege- ;evens s van pro- idden- 8. Tel k Een andere oplossing was onmoge lijk. Hoewel de oefenmeester ongetwij feld andere namen had kunnen invul len, stond tevoren reeds vast dat het centrum van de verdediging van Feye noord bijzondere zorg behoefde. Niet alleen omdat Ajax het vorig jaar gere nommeerde verdedigingsspecialisten als Israel en Theo Laseroms voor schut zette, maar vooral omdat beide centra le verdedigers dit keer niet van de partij zouden zijn. Laseroms werd ge transfereerd naar België en Israel Werd geopereerd aan zijn knie. Happel Het was Van Hanegem die excuses zocht voor Ajax. „Ik wist het vanmor gen al. dat het bijzonder moeilijk zou worden voor Ajax. Zoals ik het ook op 6 september wist, toen ik 's nachts op de televisie zag hoe de bal stuitte op het veld van Independiente. Een slecht veld Is altijd in het nadeel van Ajax. De Ajacieden moeten het hebben van de gladde combinaties. Bovendien was Ajax de favoriet. Dat is ook een handi cap.” Neeskens probeert nog verandering in de situatie te brengen. Schneider begaat echter de overtreding, terwijl de sterk verdedigend opererende Van Hanegem klaar staat om de actie van de Ajaciedin tweede instantie te smoren. had van ingeluid door in de achterhoede. een slecht uitgegooide bal van Van der Meeren op juiste wijze af te straffen. Het publiek kon er op het laatst nog slechts weemoedig om lachen Ron Groenenwoud kon het na een kwartiertje in de tweede helft allemaal niet meer aanzien en verving hem door Hylkema, overi gens geenszins een verbetering. Stand: Feyenoord Ajax FC Twente Sparta PSV MW FC Den Haag FC Den Bosch Haarlem FC Amsterdam NEC AZ ’67 FC Utrecht Telstar FC Groningen NAC Go Ahead Eagles 6 Excelsior 6 AZ ’67—MVV HaarlemSparta FC AmsterdamExcelsior 40 Go Ahead EaglesFC Den Haag 01 PSV—FC Den Bosch3—0 NEC—FC Twente 2—0 FeyenoordAjax 20 FC GroningenTelstar 02 FC Utrecht—NAC 3—1 15— 2 18— 3 7— 8 17— 6 10— 5 10- 6 8— 6 5— 7 Cruyff, naast zijn blessure („ik rriet sprinten en links niet draaien”) in deze modderpoel zijn snelheid niet be nutten. Natuurlijk waren de subtiele combinaties, waarbij de bal het werk zou kunnen doen, op dit veld voor de vooral erg hard werkende Keizer en de technisch begaafde Arnold Mühren, die de geblesseerde Swart verving, een illusie. Maar dat was geen verontschul diging. En beluister ook de held van de dag, Theo de Jong. Hij maakte de twee doelpunten. Via de rechterflank van Feyenoord sprintte hij op dieptepasses (de eerste van Ressel en de tweede van Van Hanegem) en rondde die met har de schoten af. „Willem is een buitenge woon organisator. De gehele ploeg speelde goed, maar Willem voetbalde beter.” En Kovacs. Hij vertelde zijn spelers in de rust dat het op het middenveld mis dreigde te gaan. Kovacs: „Als je het aantal kansen tegenover elkaar stelt dan heeft Feyenoord dik verdiend gewonnen. Daar staat tegenover dat de doelpunten uit regelrechte verdedi gingsfouten vielen. De Jong kon z doorlopen.” Maar Horst Blankenburr „Het hele elftal draaide niet. De spil sen van Feyenoord werden in de twee de helft redelijk af gestopt maar als je dan herhaaldelijk een Van Hanegem. De Jong en Rijsbergen op je af ziet komen dan schort er toch wel iets aan”. Drie kwartier voor de wedstrijd maakte Happel de opstelling van Feye noord bekend. Toen pas wist Rijsber gen dat hij voor het eerst van zijn leven in het eerste van Feyenoord linksback moest spelen. Hij had slechts één keer eerder op die plaats geope reerd. In het b-tearn. Waarom Rijsber- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In de morgen vóór het sensationele treffen tussen Feyenoord en Ajax werd door Ernst Happel de basis gelegd voor de over winning. Na het ontbijt in het KNVB-sportcentrum te Zeist verschafte hij zijn selectie enig inzicht in het draaiboek. De Oostenrijker, die zich dit jaar van een nieuw imago voorzag door zijn voetballers keihard te gemoet te treden, somde de namen op van de elf spelers. Van Daele, tot dan toe de vaste vervanger van de geblesseerde Rinus Israel, werd teleur gesteld. Theo van Duivenbode en Vos ook. Nadat Happel zijn instructies verstrekt had voor voorhoede en middenlinie (Hasil en De Jong legde hij in enkele woorden uit wat er van hen verwacht werd): „Diep spelen” moesten Jansen, Schneider en Van Hanegem nablijven. Zij zouden, zo bepaalde Happel, zijn hoofdrolspelers zijn. Happel wilde geen risico nemen en daarom deed hij een beroep op zijn vaste kern. Op Willem van Hanegem, op „Wimpie” Jansen en op „Dirk” Schneider. Zij zouden Happels ant woord moeten bezorgen op Ajax’ ver rassend dieptespel. Happel legde de drie uitvoerig uit wat hun taak zou zijn. Jansen moest schaduwen, Schnei der „ausputzeren” en Van Hanegem zou zich volledig op de verdediging en op de organisatie daarvan moeten con centreren. Bovendien mocht niet de fout worden gemaakt, zo bepaalde Happel, om te ver op te dringen. Even voor de 16-meterlijn voor het doel van Eddy Treytel moest de verdediging blijven hangen. Happels antwoord werd op accurate wijze voor het voetlicht gebracht. Dat was de verdienste van het drietal en vooral van de „Kromme”; van Willem van Hanegem. die dit seizoen Feye noord zijn slechte wedstrijden van het vorig jaar reeds geheel en al vergoedde door het nog niet geheel ingespeelde team door de moeilijke beginfase van de competitie te slepen, zodat zonder enig puntenverlies aan het belangrijke treffen met Ajax werd begonnen. Niet één duel verloor Willem van Hanegem zondagmiddag. Niet van Johan Nees kens en ook niet van Arie Haan. Haan, die de „Kromme” het vorig jaar in het Ajax- en in het Feyenoord-stadion zeer onplezierige middagen bezorgde, door te voetballen alsof er nog nooit een Willem van Hanegem op de Ne derlandse voetbalvelden had rondgelo pen. Zondagmiddag was de .Kromme” aan de beurt. De Velsense spelers kregen er weer schik in. De laatste 20 minu ten voetbalden zij zich de restanten gen? Happel gaf het antwoord: „Omdat het een keiharde jongen is. Hij is uitstekend geschikt voor deze wed strijd.” Happel gaf ook antwoord op de vraag waarom Ajax had verloren. „Het heeft natuurlijk wel wat last gehad van het veld. Zoals ook de wereldbeker een rol speelde. Zo iets telt mee. Het elftal bestaat immers uit mensen en die kun je wel vertellen dat zij zich volledig moeten inzetten in de compe titie, maar onwillekeurig denken ze aan Independiente. Toch zijn veld en wereldbeker bijzaken. De voornaamste hindernis voor Ajax was Feyenoord. Mijn spelers waren sterker.” Happel had gelijk. Het tweede doelpunt van beginoord. Ajax besefte dat de strijd definitief verloren was. De reactie van Stuy is nog het meest beheerst. Krol zit vertwijfeld op de grond, terwijl Hulshoff met gebogen hoofd komt aanlopen. Ladinski lacht en Boosten wijst naar het midden. Telstars intenties werden op het Oosterpark al snel duidelijk. Rab dirigeerde alleen Dick Bond en Kees van Kooten naar de voorste linie. Rab: „Veiligheid ging voor alles. We mikten in de eerste plaats op een versterking van het midden veld Merkwaardigerwijs was het gevolg niet alleen een beperkte aan- valskracht, maar tevens een schaars effect in de achterhoede waar Rab opnieuw gekozen had voor het duo Van Essen (ausputzer) en Fred An dré (vrjje verdediger) in de centrale defensie. van het naargeestige gevoel dat hen de laatste tijd overwoekerde uit het lijf, om na afloop de verhoogde winstpremie van 500 te kunnen incasseren. Dick Bond, die met een subtiel hakje de laatste twijfel weg vaagde (02) vertelt: „Het missen van kansen was de laatste weken een obcessie voor ons geworden Door dat eerste doelpunt werden we daarvan bevrijd.” En Jan Rab: „Er was door het uitblijven van goals duidelijk onrust ontstaan. We zijn dan ook naar Groningen getrokken (het team vertrok zaterdag al en overnachtte in Hoogeveen, red.) met het idee in ieder geval de nul te handhaven. Dat was ons dit seizoen nog niet gelukt.” Ajax was niet vermoeid, maar de suggestie had dezelfde uitwerking. Met hetzelfde hautaine voetbal waarmee ook Independiente tegemoet werd ge treden trachtte Ajax deze lastige klus, die dan weliswaar in een ongunstige periode viel, maar dat is toch geen probleem voor een toekomstig wereld kampioen?, naar zijn hand te zetten en zelfs zo te kanaliseren dat opnieuw uit een minimale inspanning het maximale rendement kon worden gehaald. Arie Haan: „Wij zijn hier naartoe gekomen om te winnen of op zijn minst om gelijk te spelen.” Met name ex-Twentespeler Jan Streuer slaagde er wonderwel in onrust te zaaien in het defensieve blok- Herhaaldelijk schudde hij zijn vaste bewaker Hans Driessen van zich af om zich in het strafschopge bied vrij te lopen. Het liep steeds vloeiend, totdat hij de bal aange speeld kreeg. Tot vijf maal toe stel de hij in kansrijke posities teleur. Eén keer zelfs lukte het hem niet ROTTERDAM. Hoe voor de hand het allemaal ook lag, het was uiteinde lijk toch wel opmerkelijk dat de Aja cieden hun verrassende 2-0 nederlaag tegen hun enige concurrent - voor wie de vaderlandse competitie in verband met continuering van Europa-cupvoet- bal op het hoogste niveau een zaak van even groot levensbelang is als voor Ajax - toch niet helemaal los wensten te koppelen van 'hun overbelasting in dit vroege stadium van het seizoen met als exponent de reis naar het Argentijnse Independiente. Als men dan toch een verklaring diende te ge ven voor de onverklaarbaar matte wij ze waarop de Amsterdammers zich door Feyenoord hadden laten inpakken dan waren de besognes van de wereld beker zeker één van de essentiele fac toren die in dit verlies hadden geresul teerd. Zonder dat één Ajacled ook maar één aanwijsbaar spoor kon aan tonen van fysieke vermoeidheid accep teerde men deze nederlaag zo gelaten dat het wel leek alsof het een onont koombaar feit was geweest. Of zoals Hulshoff de fatalistische instelling for muleerde: „Je kunt natuurlijk niet als een klein kind meteen naar Indepen diente wijzen. Er zijn verschillende factoren, waarvan die reis en blessures er enkele vormen, die er op een gege ven ogenblik toe leiden dat het alle maal met loopt zoals je graag wilt En evenmin dat Boosten niet erg sterk floot en een doelpunt van Cruyff (wellicht terecht) afkeurde bij een uit trap van Treytel. De Hoensbroekse ar biter begaf zich echter wel op het hellende vlak toen hij een handsbal van Van Hanegem in het strafschopge bied („ik ving hem op de borst op”) wegwuifde. Cruyff echter: „Ik dacht dat hij hem zelf in zijn achterzak zou stoppen.” Nogmaals het waren geen verontschuldigingen. Hulshoff reëel: „De scheidsrechter is een gegeven. Net als het veld trouwens. Dat zijn geen excuses.” Programma aanstaande zondag: AZ— Utrecht, MWHaarlem, SpartaAm sterdam, ExcelsiorGo Ahead, Den HaagPSV, Den BoschNEC, Twente —Feyenoord, Ajax Groningen, Telstar —NAC. GRONINGEN Met een formi dabel schot over de Groningse ver dediging, inclusief doelman Nordstrom, bezorgde Ton Fens gis teren zijn collega’s en trainer Jan Rab het warme gevoel dat samen gebracht wordt onder de noemer hoop. Het was voor het eerst sinds weken dat zij zich de luxe konden permitteren. Een voorsprong, 7 mi nuten voor tijd, in een met vrees tegemoet geziene uitwedstrijd, een weelde die de Velsenaren dit sei zoen nog niet kenden. Balgoochelaar Fens bezorgde de 6000 Groningers op de tribune die schrik op de hem eigen wijze. Op twintig meter van het doel speelde hjj even op de vierkante meter met de bal, totdat iedereen er wel van overtuigd was dat hij hem over zou geven aan een ander „Ze lieten me allemaal lopen, ik kon rustig aanleggen, verklaarde hij later. Dat gebeurde en het leer vloog met een boog over alles wat Groningen was heen- Het was het begin van het einde voor de ploeg van trainer Ron Groe nenwoud. De Groningers, die in de eerste helft op zijn minst een half dozijn ongekende mogeljkheden om zeep hielpen, kregen op dat moment nog meer spijt van hun nonchalante spel, gingen zonder enig voorbehoud massaal in de aanval en moesten als gevolg daarvan een tweede doel punt van Dick Bond en een drietal ademstokkende kansen (counters via Van Essen, Bond, Fens en Van Kooten) incasseren. Feyenoord was echter bereid om op beslissende momenten dat tikkeltje meer te geven om het positieve resul taat te bewerkstelligen. Natuurlijk kon Nadat De Vries in de eerste helft met een knal tegen de lat voor de enige Telstar-kans had gezorgd, werd het herstel van Telstar na rust ingeluid door een sta bilisatie in de achterhoede. Bis- schot kreeg aan het einde van de eerste fase een schop in zijn buik, waardoor hij plaats moest maken voor Zwaan. Van Essen verhuisde daardoor naar de linksbackplaats en Zwaan nam zijn taak als „laatste man” op zich. Hoewel noodgedwon gen, toch duidelijk een versterking Rab tenslotte: „Ik hoop dat we vandaag een keerpunt bereikt heb ben. In theorie moeten we deze lijn zondag tegen NAC voort kunnen zetten-” Ajax vergiste zich echter ook in de mentaliteit van de tegenstander. Na het 5-1 pak slaag van vorig seizoen en na de alweer uiterst denigrerende prognoses voor dit jaar voor de Rotter dammers wilde de Happel-elf wel. Vooral op het middenveld - waar ook de beide treffers van Theo de Jong geboren werden - manifesteerde zich dit duidelijk. Er werd bij Ajax niet goed overgenomen, de dekking klopte niet en de opbouw leek vaak nergens naar. Arie Haan: „Ik zou de tweede helft op Theo de Jong spelen. Dat is waar. Maar de doelpuifsn vielen ajyi de rechterkant.” Daar had de zwoegen de Neeskens echter zijn handen vol aan de sublieme Van Hanegem. En Mühren: „Ik speel als aanvallende middenvelde altijd op Wim Jansen. Nu kreeg ik Hasil. Dat betekende dat ik mij voornamelijk tot verdedigen moest beperken. Dat ging ook weer ten koste van onze aanval”. Dan «•- er een sfeer waarbij je op ee” - -ld moment de zaak niet meer fr -<r kunt draaien. Er is mis schien teveel over vermoeidheid ge praat en geschreven, zodat sommige spelers ook dachten dat ze moe wa ren." Groenenwoud: „Achteraf kan je natuurlijk stellen dat ik hem beter nog een kans had kunnen geven omdat de alternatieve oplossing ook tegenviel. Maar op dat moment moest er toch iets gebeuren.” De Groningse oefenmeester wilde het ontbreken van Van der Heide en Hovenkamp, vaste steunpilaren op het moddenveld, die gisteren respec tievelijk wegens een blessure en een schorsing niet in actie konden ko men, niet als excuus gebruiken. „Als dit allemaal kan gebeuren dan hoef je niet meer over taktiek of mentale instelling te praten”, aldus een teleurgestelde Groenenwoud. «ras

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11