nu Drie Amerikanen in Hanoi vrijgelaten Moskou bereid tot beperking troepen Politiek schandaal schokt VS niet „De PvdA kan zich niet terugtrekken” Brug ingestort op Filippijnen: 145 doden Ruim 100 doden door orkaan in Japan Man bekent Remleidingen vernield van personenauto’s achtergrond Visserijberaad voorgesteld aan Ijsland moord op zijn vrouw in Groningen Van der Louw over gesprek met confessionelen Overgedragen aan vredescom ité Punt op veiligheidsconferentie Vertrouwens- kwestie woensdag in de Bondsdag MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 3 D’66 ARP, CHU Bommen op dijk Kwang Tri hroverd Ontslag CIAdeden Adresboekje ik (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Rechtbankprocessen, waarin miljoenen dollars als genoegdoening worden geëist, zijn in Washington sinds kort aan de orde van de dag. Ze zijn de nasleep van de arrestatie, nu drie maanden ge leden, van vijf mannen die op heterdaad betrapt werden in het hoofd kwartier van de Democratische Partij. Het vijftal was daar, zo dacht men eerst, bezig om er elektronische afluisterapparatuur te installeren. Het laatste van deze processen werd aangespannen door Maurice Stans, de voormalige republikeinse minister voor de Handel, nu de financier van president Nixons herverkiezingscommissie, tegen Lawrence O’Brien, de voormalige voorzitter van de Democratische Partij de P 9 Gevraagd waarom juist zij waren vrij- Den fVWWWVWVVWWVVWVVVVWWWVVVVWWWWVVWW'WVVVVWVVWWWWVWWWWVVVWWVWWWWWWWWWIftAi de te zal en in ii was, aldus een mededeling, vermoede lijk al in maart geïnstalleerd. Zuidvietnamese mariniers hebben zater dagochtend de laatste verzetshaarden van i waar de nauwgezet Tot dusver heeft Moskou, warm voor stander van een veiligheidsconferentie, dit steeds van de hand gewezen, terwijl de NAVO erop heeft aangedrongen. Kissinger sprak van een ..opmerkelijke vooruitgang” bij zijn besprekingen met de Russische leiders. Tenslotte zei hij nog dat waarschijnlijk binnen enkele weken een groot handels- verdrag met de Sovjet-Unie zal kunnen worden gesloten. dat weer e n n k VERDERE BIJZONDERHEDEN wa ren dat zowel Howard Hunt als Ber nard Barker en de overige inbrekers betrokken waren geweest bij de mis lukte Varkensbaal-invasie van Cuba, en dat zij allen iets te maken hadden gehad met de CIA de Amerikaanse buitenlandse inlichtingendienst. ier ier >r- de van steem” GRONINGEN. In de nacht van zater dag op zondag hebben onbekenden de remleidingen van veel geparkeerde perso nenauto’s in het zuidelijk deel van de stad Groningen vernield. et er ?n ns >r- in, in de !U- ïf- rd. rs- ;e- in en an ie- iet li- n- le- a- ;e- :te lal »or >e- *kt iet re- ?rs im de :en ïr- ?rs ;r- sn. d L- in. er n- r". de :ht de ou ijk se re- nd l- Is :n )i- ie- te al en da lie n- 1”. de ,e Binnen D’66 is men het nog lang niet eens over de te volgen koers. Zaterdag stelde de regionale vergadering van Zuid- Holland zich lijnrecht op tegenover de Noordhollandse Democraten. Terwijl de Noordhollanders hadden laten weten ter- wille van de geloofwaardigheid niet met de confessionelen te willen praten, ver klaarde de provinciale vergadering van Zuid-Holland op aandrang van het Twee de Kamerlid De Goede, dat vóór de ver kiezingen wél met de confessionelen ge sproken moet worden. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Voorzitter Van der Louw vond zaterdag op de vergade ring in Utrecht dat de Partij van de Arbeid zich nu niet kan terugtrekken, als de confessionelen een gesprek vóór de verkiezingen willen. „Omdat wij daarvoor zelf altijd gepleit hebben, zal men een weigering nu met recht tegen ons in de verkiezingsstrijd kunnen gebruiken”. Hij had er, evenals drs. Joop den Uyl, weinig vertrouwen in dat een gesprek met de confessio nelen tot een goed resultaat zou leiden. Inmiddels kwam vast te staan dat ongeveer 350.000 gulden, bijeengebracht door Nixon-supporters in Texas, op onverklaarbare manier eerst naar een bank in Mexico was overgebracht, om vervolgens weer op te duiken en afge leverd te worden in Washington bij de Nixon-commissie, één dag voordat op 7 april de wet in werking trad waarbij politieke giften geïdentificeerd moeten worden. Deze som verdween later uit de persoonlijk door financier Maurice Stans bewaakte campagnekluis (zonder dat hij er iets van wist, aldus Stans), en verzeilde via nog meer omwegen op de bankrekening van Bernard Barker. Hunt had bovendien, blijkbaar op aanwijzingen van het Witte Huis, zon der ruchtbaarheid onlangs een onder zoek ingesteld naar de achtergronden van het auto-ongeluk van senator Ed ward Kennedy op het eiland Chappa- quiddick, waarbij een secretaresse om het leven kwam. Kort na de arrestatie verdween Hunt. Honderdvijftig agenten van de binnenlandse veiligheidsdienst zochten hem, maar een week geleden kwam hij in Washington boven water om een getuigenis af te leggen bij de advocaat van de Democraten. Op 28 juni werd Gordon Liddy, een advocaat bij Nixons herverkiezings- commissie, ontslagen door de voormali ge minister van Justitie John Mitchell TOKIO (AP). Aardverschuivingen en overstromingen veroorzaakt door de or kaan Helen hebben tot nu toe in Japan reeds 60 mensen het leven gekost. Boven dien zijn de 54 bemanningsleden en 7 passagiers van het Indiase vrachtschip Travancore-Cochin, dat zaterdag buiten de Japanse haven Yokkaiichi tegen een waterkering voer en zonk om het leven gekomen. De Democraten die kort na de in braak een proces tegen de inbrekers aanhangig maakten, waarin om een schadevergoeding werd gevraagd van -irie miljoen gulden wegens inbreuk op privacy”, kregen blijkbaar één van de bij de affaire betrokkenen aan het praten, en maakten bekend dat de inbraak niet was opgezet om elektroni sche afluisterapparatuur te installeren, maar om te repareren. De apparatuur Volgens de heer De Goede is een ge sprek tussen progressieven en confessione len altijd gunstig voor de progressieven. Als het gesprek zou mislukken, dan komt een aantal linkse kiezers van de confessi onelen naar ons overlopen, als het wel Dit is gisteren aan het licht gekomen, toen op het politiebureau in Groningen in korte tijd een reeks meldingen over rem- leidingvernielingen binnenkwam. Om zes uur hadden zich al vijftien gedupeerde automobilisten gemeld. Volgens de politie stonden er tenminste 2000 mensen op de brug toen een proces sie in aankomst was. Tientallen mensen kwamen om toen zij in het water stort ten. Enkele boten die vlak onder de brug voeren zonken en de inzittenden ervan verdronken. Ook binnen de A.R. is nu oppositie ontstaan. De gespreksgroep voor A.R.-ge- zinden zegt het streven van de A.R. om samen met K.V.P. en C.H.U. te komen tot een nieuwe open christelijke partij af te wijzen. „Van zo’n partij is geen principi eel, maar slechs een opportunistisch beleid te verwachten, liet het bestuur zaterdag weten. ESSEN (DPA). Bondskanselier Willy Brandt zal woensdag in de Bondsdag de vertrouwenskwestie stellen en daarmee de weg openen voor nieuwe verkiezingen. dat Noord-Vietnam „enige ernst” toont in de onderhandelingen. Het zijn de twee marine-luite- nants Markham Gartley en Norris Char les en luchtmacht-majoor Edward Elias, die tijdens luchtaanvallen op Noord-Viet nam gevangen waren genomen. Met de vredesgroep waren Charles’ vrouw en Gartley’s moeder naar Hanoi gekomen. Reddingsboten konden tengevolge van de orkaan niet uitvaren. Zware regenval, die sinds woensdag grote delen van Zuid Korea teistert heeft tot dusver ten minste 135 mensenlevens geëist, aldus een regeringswoordvoer der in Seoel, 35 personen worden vermist. O’Brien, die de campagne van sena tor George McGovern leidt, heeft vol gens Stans diens goede naam en eer besmeurd door hem te beschuldigen van duistere financiële manipulaties in verband met de inbraak. Stans heeft blijkbaar een hoge dunk van zichzelf: hij eiste een schadevergoeding van vijftien miljoen gulden. Het federale accountantsbureau stel de op verzoek van de Democraten een onderzoek in naar Nixons verkiezings- campagnefondsen en kwam tot de con clusie dat er belangrijke onregelmatig heden hadden plaatsgevonden. Een congrescommissie kwam onafhankelijk tot dezelfde conclusie, afgezien nog van een aparte controverse over de dertig miljoen gulden die de Nixon-commissie voor zijn herverkiezing in de wacht had gesleept voordat de wet in wer king trad waarbij de gulle gevers be kendgemaakt moesten worden. gelaten, antwoordde Gartley: „Vermoede lijk omdat mijn moeder actief is in de vredesbeweging.” Charles meende: „Mis schien omdat ik zwart ben,” en Elias tenslotte achtte het vrijwel zeker, dat het was omdat zijn kinderen in Amerika openlijk hadden meegedeeld dat hij in gevangenschap goed werd behandeld. Gartley heeft gevangen gezeten sinds 17 augustus 1969, Charles sinds 30 december 1971, en Elias sinds 20 april jl. Kissinger liet doorschemeren, dat de Sovjet-Unie bereid is een Europese veilig heidsconferentie te koppelen aan onder handelingen met de NAVO over een wederzijdse evenwichtige troepenvermin dering in Europa. TEGELIJKERTIJD lekte uit dat ei zich tegenover het flatgebouw waarin het Democratische hoofdkwartier was gevestigd, een afluisterpost had bevon den in het Howard Johnson motel, waar de afgetapte Democratische tele foons werden beluisterd, en afgeluisterde gesprekken i werden overgetikt. Een van de personen die deze af schriften dagelijks kwam ophalen, was de geheimzinnige Howard Hunt, voor malig medewerker van de Witte Huis- staf en er werd gesuggereerd dat ko pieën van deze afschriften in handen werden gesteld van hoge medewerkers van president Nixon. In het adresboekje kwam de naam voor van ene Howard Hunt, die als adviseur aan het Witte Huis verbonden was geweest raison van 300 gulden per dag), de dollarbiljetten werden, omdat de desbetreffende bank de num mers had genoteerd, herleid tot een cheque die oorspronkelijk was over handigd aan de commissie tot herver kiezing van de president, als een gift van sympathisanten aan Nixons cam pagne. AMSTELVEEN Een 24-jarige man uit Ouderkerk aan de Amstel heeft zich gisteravond bij de politie aangegeven na het vermoorden van zijn 23-jarige vrouw De man vertelde de Amstelveense poli tie, dat hij zijn echtgenote vrijdagavond na een echtelijke ruzie om het leven heeft gebracht. De toedracht van de ruzie en de wijze, waarop de vrouw is vermoord staan nog niet vast. Dr. J. Zeldenrust, de patholoog- anatoom, heeft vanmorgen sektie op het stoffelijk overschot verricht. Het echtpaar had een kind van vier jaar. HANOI (AFP) De Noord Vietname se autoriteiten hebben gisteren in een kazerne in Hanoi drie Amerikaanse krijgsgevangenen in vrijheid gesteld. Dat gebeurde op een speciale plechtigheid in aanwezigheid van ongeveer 70 journalis ten en cameramensen uit binnen- en bui tenland. De drie piloten werden overge dragen aan een Amerikaans vredescomité onder leiding van Dave Dillinger en mevr. Cora Weiss. Hun vrijlating was al aange- kondigd. Over zijn geheim overleg met de Noordvietnamese onderhandelaar Le Due Tho in Parijs zei Kissinger, dat het nieu we voorstel van de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam over een ..regering van nationale eenheid” in Sai gon. niet aan de Amerikaanse eisen vol doet. (toen de leider van de Nixon-verkie- zingscampagne) omdat Liddy weigerde inlichtingen te geven aan de binnen landse veiligheidsdienst over zijn ver meend aandeel in de inbraakaffaire. aangezien zijn telefoonnummer (zowel thuis als op zijn kantoor) herhaaldelijk geraadpleegd bleek te zijn geweest door Bernard Barker. MANILLA (UPI) Door het instorten van een houten brug in Naga op de Filippijnen hebben zeker 145 mensen het leven verloren. Een grote menigte had zich op de brug verzameld ter viering van een kerkelijk feest. LONDEN (Reuter) Engeland heeft een Westduitse uitnodiging om in Bonn besprekingen met Ijsland te houden aanvaard. Het overleg is bedoeld om tot een oplossing te komen voor de omstreden visserszone van 50 myi by Ijsland. De besprekingen kunnen op 28 en 29 september worden gehouden. Het is nog niet bekend wat het antwoord van Ijs land op de uitnodiging van Bonn zal zijn. Het Britse besluit zich te wenden tot het Internationaal Gerechtshof in Haag blijft inmiddels van kracht. Den Uyl, tot tranen toe bewogen toen hij voor de derde keer als landelijk lijst trekker werd aangewezen hield de partij raad voor dat herstel van de rooms-rode coalitie nooit meer mogelijk zal zijn. „Als er een herstel komt van de samenwerking met rooms, dan zal dat nieuw te vormen kabinet herkenbaar moeten zijn als een rood kabinet”, verklaarde hij. De meerderheid van de partij raadsleden was van mening dat de confessionelen eerst maar moeten bewijzen, dat zij wer kelijk een progressief beleid willen door zich de komende maanden tijdens de be grotingsbehandeling ook zo op te stellen. Enkele sprekers dachten dat het nog verstandiger zou zijn dat de progressieve drie samen een minderheidskabinet zou den vormen. De confessionelen zouden dan dat kabinet kunnen steunen om te laten zien dat zij werkelijk progressief willen zijn. Daarna zou dan pas gedacht kunnen worden aan een progressief-con- fessionele coalitie. Den Uyl, die zijn volgelingen opriep tot meer verdraagzaamheid binnen de partij, wees erop dat een progressief kabinet verplicht zal zijn een aantal impopulaire maatregelen te nemen. Volgens het officiële Noordvietnamese persbureau VNA hebben Amerikaanse vliegtuigen gisteren dicht bevolkte streken in de provincie Ha Tay bestookt met bommen en granaten. 33 personen, voor het merendeel vrouwen, kinderen en be jaarden zouden zijn gedood of gewond. Een dijk in het dorp Thong Nhat werd voor de tweede maal door de Amerikanen gebombardeerd. In het dijklichaam werden kraters geslagen van bijna 20 diameter. De dijk beschermt landbouwgebieden van totaal 60.000 ha. Op de foto twee van de vrijgelaten krijgsgevangen piloten. Links marine- luitenant Norris Charles met zijn vrouw Olga en rechts zijn collega Markham Gartley in gezelschap van zijn moeder. DE WATERGATE-AFFAIRE (zo genoemd omdat het Democratische hoofdkwartier is gevestigd in het pe perdure Watergate-flatcomplex, dat overigens met fondsen van het Vati- caan werd gebouwd) is door dagelijkse nieuwe onthullingen, beschuldigingen, en tegenaanklachten, niet alleen vaste kost geworden in dagbladen en nieuws uitzendingen, maar ook zó ingewik keld dat de Democraten die in deze affaire een middel zien om de rege- ring-Nixon in diskrediet te brengen, gevaar lopen het tegenovergestelde van hun opzet te bereiken. Vietcongstrijders en Noordvietnamezen, die de dode stad Kwang Tri nog verdedig den, opgeruimd en hun vlag boven de citadel van de stad gehesen. Daarmee was een einde gekomen aan een periode van ruim vier maanden, waarin Kwang Tri door de communistische troepen bezet is geweest. De stad zelf is totaal verwoest door artilleriebeschietingenn en luchtaan vallen. DE FEITEN zijn als volgt. Nadat vijf mannen op 17 juni in het Demo cratische hoofdkwartier werden be trapt en gearresteerd (waarbij zij eerst valse namen opgaven), werd vast- ’esteld dat in ieder geval één hunner. James McCord, als chef van de Veilig heidsdienst in dienst was van de her verkiezingscommissie van president Nixon. Een tweede, Bernard Barker, was in het bezit van twee zeer bezwa rende zaken: een adresboekje, en 53 biljetten van honderd dollar. DAARNA NAM John Mitchell zelf ontslag, in naam omdat zijn vrouw Martha een ultimatum had gesteld, maar in feite een paar dagen nadat Martha Mitchell in een telefoongesprek met een journaliste gesproken had over „smerige politieke zaakjes”, waar bij (aldus Martha) een agent van de geheime dienst haar kamer zou zijn binnengedrongen om vervolgens de te lefoondraden uit de muur te rukken. Volgens mevrouw Mitchell zal deze zelfde geheim agent nu de opvolger zijn van James McCord, als chef van de veiligheidsdienst van de Nixon-her- kiezingscommissie. De republikeinen stellen nu alles in het werk om de hele affaire zo spoedig mogelijk naar de vergetelheid te helpen. Clark McGregor, de opvolger van Mitchell, deed O’Brien (de Democrati sche Partij) een proces aan voor zeven miljoen gulden (baas boven baas, en wie het meeste eist is blijkbaar het eerli j kst) wegens het „misbruik maken het Amerikaanse juridische sy- De politie is in de loop van de middag een onderzoek naar de daders begonnen. Automobilisten, die de vernielingen aan hun voertuig nog niet hadden bemerkt, zijn door de politie gewaarschuwd door middel van briefjes onder de ruitewisser. Drs. Den Uyl in actie tijdens de partijraadsvergadering zaterdag in Utrecht. Zowel voorzitter Van der Louw als lijsttrekker Den Uyl verklaarden uitdruk kelijk dat er géén sprake kan zijn van samenwerking met een ondemocratische partij als de C.P.N. Op een opmerking vanuit de partijraad verklaarde Van der Louw, dat hij D’66 een betrouwbare en solide partner vindt. „Dit front kan niet meer uit elkaar vallen”, meende hy. WASHINGTON (Reuter/DPA>. De Sovjet-Unie heeft een nieuw voorstel ge daan voor een oost-west veiligheidsconfe rentie, dat een ernstige bestudering door de westelijke geallieerden waard is. Dit heeft Nixons adviseur Henry Kissinger Men zou zeggen dat heel Amerika ou in verontwaardiging is ontstoken over deze klaarblijkelijk politieke gangstermethoden van de Republikei nen. Maar het vreemde feit is echter dat weinigs» zich over dit schandaal druk maken, en dat president Nixon in de laatste opiniepeilingen zijn voor sprong op senator George McGovern blijft vergroten. resultaten oplevert, dan verliezen de con fessionelen rechtse aanhang, meende De Goede. Ook in het confessionele kamp bestaat nog allerminst duidelijkheid over de te volgen koers. De onrust in de C.H.U. leidde zaterdag tot de bijeenkomst van alle verontrusten in Den Haag. De veront rusten, die de linkse koers en de linkse kandidatenlijst van hun partij af keuren, hebben besloten komende zaterdag op de groepsvergaderingen van de Unie een al ternatieve kandidatenlijst in te dienen. Op die lijst komen de Tweede-Kamerle- den De Ruijter, Huijsen, Bos en CNV’er Van Dalen niet meer voor. De alternatieve lijst luidt: 1. Tilanus, 2. Kruisinga, 3. W. Scholten, 4. De Boo, 5. Wisselink, 6. Van der Mei, 7. Tolman, 8. Mej. Haars, 9. Van Muiden, 10. Van Leij- enhorst. „De Verenigde Staten kunnen niet aan vaarden, dat Zuid-Vietnam een regerings vorm wordt opgelegd”, zo zei hij. Wel meende hij zaterdag in Washington gezegd na een reis, die hij deze week maakte naar de Sovjet-Unie Engeland en Frankrijk. Bij een verkiezingsoverwinning wil Brandt de coalitie met de FDP ook met een geringe meerderheid voortzetten. Hij gaat er van uit, dat er dan geen overlo pers meer zullen komen. Ook het vormen van één confessionele fractie na de verkiezingen werd afgewe zen. De. A.R.-oppositie heeft verder geen goed woord over voor de plannen al voor de verkiezingen te komen tot afspraken met andere dan christelijke partijen. R.P. Antiekbeurs. De Oude Kunst- en Antiekbeurs wordt dit jaar voor de tweede keer gehouden. Ze gaat enkele dagen lang vooraf aan de grote Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft en kan als zodanig fungeren voor de handelaren die daar nog een mooi stuk ter afronding van hun collectie willen tonen. De keus aan meubilair is niet zeer ruim te noemen al wil ik hier wel even nota nemen van een fraai groen Amelander 'speeltafeltje des te groter is de varia tie in koper, tin, anderssoortige gebruiks voorwerpen en historische prenten. Porse lein, tegels en majolica daarentegen weer wat minder en dat geldt ook voor schil derijen. Of zou „Delft” ons op dit gebied al te veel hebben verwend? De beurs in Lisse is vooral voor die antiekliefhebber geschikt die een 18e, 19e eeuwse kastanjevaas zoekt, een Jacoba- kannetje. een grape, een historische die renafbeelding. vaardig glaswerk en vooral veel curiositeiten. Wat te zeggen in dit laatste verband van een reisnootmuskaat- rasper? De kwaliteit laat zich het zij uit drukkelijk vermeld: op het oog als goed kwalificeren. Daarvoor hebben de onderhavige objecten eerst een selectie commissie moeten passeren. Op die ma nier wordt getracht de Oude Kunst- en Antiekbeurs in Lisse een zekere naam te geven. Een naam die zeker in deze tijd van veel boerenbedrog en beunhazerij op gebied van antiek noodzakelijk is om het kaf van het koren gescheiden te kunnen houden. De Antiekbeurs duurt nog tot 24 sep tember. Kissinger liet verder uitkomen Nixon van plan is ofwel spoedig naar West-Europa te reizen, kort na de presidentsverkiezingen van november, of buiten Europa overleg wil plegen met de Westeuropese regeringsleiders. 9

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3