Zilver, goud en smaragd voor VIJFDUIZEND GULDEN Neuwied presenteerde gasten nieuwe wijze van ontvangst Ruim tweeduizend gulden goede ideeën voor BURGERIJ SCHONK „CAECILIA „oude getrouwen” Fanfare en drumband geweldig populair Getuigen Boeiend, maar niet overladen programma b DODELIJK ONGEVAL IN ZEESTRAAT opgeroepen Velsen werd derde in witvisconcours deel aan s BEVERWIJKSE RAAD BEZOCHT PARTNERSTAD BIJ HOOGOVENS Roof o ve r valle r s Dameskernploeg schaatsen nam gearresteerd I strandloop 3 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 IJMUIDER COURANT 4 99 (Van een onzer verslaggeefsters) ei voor Stijlvol Afscheid Informaties Kwaliteit Bij verrassing wieders hebben daarmee het spits af gebeten voor een nieuwe wijze van informatie. (Van een onzer verslaggevers) NEUWIED/BEVERWIJK Het tweejaarlijkse bezoek van de raads leden en hoofden van dienst aan de collega’s in de partnerstad Neuwied is weer achter de rug. Zondagavond zijn de Beverwijkers moe, doch vol daan bij het Stadskantoor terugge keerd. Moe, omdat zo’n busreis in de benen gaat zitten; voldaan omdat de Neuwieder gastheren een programma hadden samengesteld voor vrijdag avond en zaterdag, dat nu eens tijd overliet voor persoonlijke contacten en het inwinnen van inlichtingen over zaken welke deze en gene in grote mate interesseerden. De Neu- e zi d n 1M ti te w w g< H ei SF te in gl HEEMSKERK. Met een rond gang door Heemskerk, een ballon nenwedstrijd, een zeer stijlvolle her denkingsdienst in de Morgensterkerk en een bijzonder druk bezochte re ceptie in „De Vrijburcht” heeft het fanfarekorps St. Caecilia de viering van het vijftigjarig bestaan ingezet. Hoe populair St. Caecilia in Heems kerk is bleek onder meer uit het feit, dat het jubileumcomité aan de voor zitter een cheque van VIJFDUIZEND GULDEN kon overhandigen als gift van de burgerij en Hoogovens en dat is nog niet eens het eindbedrag, want verschillende akties zijn nog niet af gerond. Vijf leden, die vijfentwintig, veer tig of vijftig jaren lid van de vereni ging zijn, werden door de landelijke federatie onderscheiden met zilveren en gouden insignes. De heer J. J. Ko per, die vijftig jaar lid van St. Cae cilia is geweest, werd verrast met een gouden speld met een smaragd. Tij dens de receptie bewezen vele ge schenken onder couvert, vele cadeaus, vele bloemstukken en vele schrifte lijke felicitaties de sympathie deze vereniging. Maatgevend (Van een onzer verslaggevers) V.l.n.r. de heren Zuidhof en Bonnes, die beiden door ir. Beyen met het zilveren ID-insigne worden onder scheiden. Botsing. Een 13-jarige Heemskerkse jongen is zaterdagmorgen om kwart voor negen op de Euratomsingel in Heemskerk tegen een geparkeerde auto gebotst. De knaap is voor onderzoek in het St. Jozef- ziekenhuis opgenomen. ais zo Individueel werden de navolgende re sultaten behaald. Met 92 vissen sleepte A. Jongbloed een derde plaats in de wacht. De vijftiende plaats werd bezet door J. v.d. Waa met 88 vissen. D. Otte eindigde met 84 vissen als achttiende. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 25-jarige inwo ner van Heemskerk en een 19-jarige Am sterdammer zijn door de politie aange houden als verdachten in de roofoverval len op het NS-station in Heemskerk op 18 juni en 13 augustus. De Heemskerker, die vrijdag werd gear resteerd, heeft bekend schuldig te zijn aan beide overvallen. De Amsterdammer, die zondag in zijn woning werd aangehouden, gaf tijdens de verhoren toe alleen aan de tweede roofoverval te hebben meegedaan. De mannen zijn in verzekerde bewaring gesteld en zullen dinsdag worden voorge leid voor de officier van Justitie in Haar lem. de dag, het hoofd nog vol indrukken, weer terug. Elkeen, die daarover ingelicht wenste te worden kon er op de hoogte worden gesteld van de gang van zaken in dit tehuis, zodat men in staat werd ge steld te vergelijken met de toestand in de eigen gemeente. De rest van de avond was open voor persoonlijke contacten. bedankte spreker even 1 jar ovi Uil aai boi qu< bre ges act hel dez ha< ste der Zo vat var mij I de dei Qu Fol E ber ord der bij gev noc Do< tot slot (eei zou gefi con strs het wa: een zal beg inn de opg ner E de top i mr hei hei I Ha der Dit ge (PI (P\ der Kr Sta twi Zij hebben aangetoond hoe het óók kan. Hoe men ook een programma kan samen stellen, dat minder vol is bezet en tegelij kertijd toch allen bijzonder weet te boei en. Ditmaal door een aantal accenten aan te geven gelegen op sociaal-maatschappe- lijk en cultureel gebied. En de Neuwie- ders kennende, zullen zij een volgende maal weer andere accenten naar voren brengen van het uitvoerig scala, dat zij tot hun beschikking hebben. BEVERWIJK. De tweede duinloop, die de ijsclub Kees Jongert zondagmorgen in de Heemskerkse duinen organiseerde is een succes geworden. Tot ieders verras sing verscheen een groot deel van de dameskernploeg van de KNSB onder lei ding van trainer-coach Gerard Maarse aan de start. De dames liepen overigens buiten mededinging mee. Het waren Atje Keulen-Deelstra, Siep Tichelaar, Rieneke Demming en Elly van der Brom, terwijl ook Eddy Verhei jen zich meldde. Zich steeds aanpassend aan nieuwe ont wikkelingen heeft men muzikaal steeds een hoog niveau weten te handhaven. Het fanfarekorps speelt in de afdeling uit muntendheid en de drumband komt uit in de hoogste afdeling. Een even oude inwoner van Wijk aan Zee is met ernstige verwondingen in het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk opgeno men. Eveneens gewond werden twee Delf- tenaren van respectievelijk 19 en 22 jaar, die naar het Rode Kruisziekenhuis zijn gebracht. Het ongeval ontstond doordat de be stuurder van de wagen uit Delft volgens de politie dacht, dat hij op een vierbaans- weg reed. Hij haalde daarom in en reed frontaal tegen de personenwagen uit Wijk aan Zee aan. Twee ambulancewagens voerden de ge wonden af naar de twee ziekenhuizen. Assistentie werd verleend door de Bever- wijkse brandweer en de brandweer van Velsen, die met twee gereedschappenwa gens uitrukten. St. op- aan stijlvolle herdenkings dienst, waarin een koperkwartet de vocale prestaties instrumentaal af- Zondag rond het middaguur verzamel den de ontvangende en de bezoekende partijen zich weer in het Heimathaus voor het afscheid. Oberbürgermeister L. Schön hoopte, dat de vrienden uit Bever wijk deze wijze van ontvangst op prijs hadden gesteld. Indien dat het geval was geweest, is dit bezoek een verdere schrede geweest op de weg naar ware vriendschap zo stelde hij. Burgemeester Bruinsma beaamde een en ander uit de grond van zijn hart en wist zich daarbij de tolk van de Beverwijkers. Na het uitwisselen van geschenken werd de terugreis aanvaard met als enige onderbreking een stop in Zevenaar. Hier heeft wethouder A. Klomp er op gewezen, dat internationale contac ten als die tussen Beverwijk en Neuwied belangrijk zijn in de vaart der volkeren. Belangrijk om in vrede te kunnen leven. Niet alleen over de grenzen, maar ook binnen de landsgrenzen en zelfs in eigen gemeente is die vrede van zo bijzondere importantie” -betoogde de heer Klomp, die als waardering voor de vele voorberei dingen de beide voorlichtingsambtenaren mevrouw A. de Wit en de heer M. varr Hezik een attentie aanbood. Sigaren had hij voor de beide oud-Wethouders W. Vessies en E. Gerritse, die als initiatiefne mers de reis hadden meegemaakt. Reislei der W Mudde van reis- en passagebu reau Orion in Heemskerk ontving even eens enig rookwerk. BEVERWIJK. De 22-jarige Ans Ra- veetein uit Wijk aan Zee is overleden tengevolge van de verwondingen, die zij zaterdagavond heeft opgelopen bij een ernstig verkeersongeval op de Zeestraat ter hoogte van het oostelijke viaduct. Een beloning van duizend gulden ging naar de heer P. Zuidhof, budgetrapporteur bij de bedrijfsadministratie koudwalserij- en. De heer Zuidhof had bedacht de snijmaten van de platen die niet aan de oorspronkelijke maten voldoen, aan te passen aan de maten van de steeds terug kerende orders. Dit betekent beperking van de snijverliezen en dus verhoging van het rendement. Ook de heer Zuidhof werd onderscheiden met het zilveren ID-insig- ne. koren boden een gezamenlijk De Heemskerkse Caecilia met treden een muzikaal huldeblijk tijdens de IJMUIDEN. Twee personeelsleden van Hoogovens hebben vrijdagmiddag een gezamenlijk bedrag van tweeëntwintig- honderd gulden gekregen voor goede idee- en die zjj hadden ingestuurd. De gelukki ge inzenders waren de heren B. Bonnes uit Alkmaar en P. Zuidhof uit Heerhu- gowaard. De reis begon vrijdagmorgen zeven uur vanaf het Stadskantoor. Na enkele rustpe rioden voor koffie en ter versterking van de inwendige mens, arriveerde het gezel schap om drie uur in de partnerstad,. Hier is eerst een uur rondgereden omdat men om vier uur officieel werd verwacht in het Heimathaus, waar op dat tijdstip de zeer begeerde koffie wachtte. Na kennis making met de gastvrouwen en -heren ging het naar de respectievelijke verblij ven. De vrijdagavond stond in het teken van het hernieuwen van kennismakingen en wel in het scholencentrum van Nieder- bieder. Vlees van het spit en bier uit het vat vormden de hoofdbestanddelen van de voortreffelijke maaltijd welke werd aan geboden. Het was gedurende deze avond- bijeenkomst, dat Oberbürgermeister L. Schön de aandacht vestigde op het grote belang van uitwisselingen als deze. In beide partnersteden heeft men zich bezig gehouden met de vraag hoe de uitwisse lingen in de toekomst moeten worden gehouden. De steun van de Beverwijkers, van de Hollanders dus, die in nog niet zo lang achter ons liggende tijden echt niet zo gebrand waren op contacten met Duitsland, vormden echter voor wat Neu wied betreft een flinke ruggesteun. Om zes uur ’s avonds werd in het Heimathaus de gemeenschappelijke maal tijd gebruikt, waarna men om acht uur bijeen kwam in het dorpje Engers en wel in het kasteel dat dezelfde naam draagt. In de bijzonder fraaie Spiegelzaal van kasteel Errgers luisterde men naar een concert voor viool, cello e n piano. Voor de aanvang van dit concert werden de aanwezigen nog uitvoerig ingelicht over de in het slot ondergebrachte kliniek voor oudere en jonge gehandicapten van allerlei aard. Betrekkelijk weinig publiek woonde de herdenkingsbijeenkomst bij, die om zeven uur 's avonds in de Morgensterkerk be gon. Jammer, want dat was een goed uur. Na een korte opening door ds. A. van Leeuwen bewees direct het koperkwartet van het leger des Heils uit Vlaardingen zijn muzikale kwaliteit. Daarna lieten de gezamenlijke Heemskerkse koren zich zeer welluidend horen in een Ambrosi- aanse lofzang. Voor de lezing was gekozen een psalmgedeelte met het bekende: „Looft Hem met bazuingeschal”, Ds. Van Leeuwen las vervolgens een gedeelte uit de Camera Obscura, w aarin Hildebrand zijn visie gaf op een concert. Tijdens deze stijlvolle dienst, waarin het een genoegen was te luisteren naar het koperkwartet en de Heemskerkse koren, sprak loco-burge- meester H. J. M. Roozen een herdenkings rede uit, waarin hij St. Caecilia een begrip in en voor Heemskerk noemde, nu al een halve eeuw. De heer Roozen memoreerde onder meer, dat St. Caecilia is voortgekomen uit de „gezellenvereniging” in het in 1922 nog maar 3800 inwoners tellende Heemskerk. Pas in 1937 werd de muziekverenigng los gekoppeld van deze gezellenvereniging en werd het een zelfstandige vereniging. In 1955 kwam de drumband er bij en in 1957 trad het eerste vrouwelijke lid toe. In 1962 verscheen men voor het eerst in uniformen op straat. In 1968 liet men het predikaat „r.k.” voor de verenigingsnaajn vervallen. In 1966 verkeerde het instru mentarium in een erbarmelijke staat, maar mede dankzij burgerij en gemeente bestuur kon het worden vervangen. Ook de repetitieruimte leverde moeilijkheden op, maar dankzij veel zelfwerkzaamheden van de leden beschikt men nu in de oude school aan de Marquettelaan over een ei gen verenigingsgebouw. VELSEN-NOORD. Bij het internati onaal witvisconcours in Medemblik heeft de hengelsportvereniging „Velsen” zich zondag ook duchtig geweerd. Met 524 vissen heeft de vereniging uit Velsen- Noord een derde plaats behaald in dit zeer sterk bezette concours. Veel nadruk legde de heer Roozen op het feit, dat de gemeenschap Heemskerk een muziekkorps niet kan ontberen. „Als u er ineens niet meer zou zijn, zou pas blijken wat we zouden missen”, aldus de heer Roozen, die zijn respect tot uitdruk king bracht voor het feit dat men on danks de opkomst van de televisie, on danks de afnemende belangstelling voor het georganiseerde verenigingsleven, on danks de extra moeilijkheid van de ploe gendienst van vele leden, toch juist veel jongeren heeft weten te binden, door bijvoorbeeld tijdig nieuwe mogelijkheden te benutten als de opleiding via de Volks- muziekschool. „Vooral in deze tijd van grotere verzakelijking is uw werk niet alleen waardevol maar ook een nood zaak”, aldus de heer Roozen, die besloot met „Laat de bevolking van Heemskerk steeds weer blijken dat u er bent”. Nadat de gezamenlijke Heemskerkse koren en de aanwezigen, begeleid door het koperkwartet het „Lied van de eenheid” Burgemeester J. G. S. Bruinsma sprak uit naam van het gemeentebestuur van Beverwijk. Hij bood Neuwied eert fraaie brede leren riem aan, met daarop in emaille de wapens van de steden, welke bij Neuwied zijn gevoegd alsmede het toekomstige wapen van de nieuwe ge meente Neuwied. Een en ander ontworpen door de Beverwijkse kunstenaars Aad en Starts Gort. Dit samenzijn duurde tot in de kleine uurtjes. De volgende morgen kwamen allen om half tien bijeen in het Altersheim aan de Andernacher Strasze waarvandaan een rondrit werd gemaakt met autobussen door de nieuwe en grotere gemeerrte. Men vernam, dat het inwoner aantal vermeer derd is door de fusie van 34000 tot 68000 personen, tweemaal zoveel dus, terwijl de oppervlakte achtmaal zo groot geworden is. In Heimbach-Weis werd de dierentuin bezichtigd, welke de aanwezigen met be wondering vervulde zowel wat betreft de aanleg als de levende have afkomstig uit tal varr werelddelen. Daarna ging het via Wingertsberg naar de manege in het Au- bachtal-Oberbieber, waar een koffiemaal tijd wachtte en demonstraties werden ge geven. Het volgende programmapunt was Feldkirchen om daar een bezoek te bren gen aan de oude Wehrkerk „met beroem de glas-in-loodramen. Hier was ook ge zorgd voor uiteenzettingen in de Neder landse taal. In het bejaardentehuis, waar men ge start was, kwam het gezelschap later op hadden gezongen begaf men zich naar de andere zijde varr het gebouw, waar de grote zaal maar nauwelijks groot genoeg bleek om alle belangstellenden plaats te bieden tijdens de receptie, die een bijzon der geanimeerd verloop had onder leiding van ceremoniemeester H. Boerée. In zijn inleiding noemde hij speciaal dirigent Wildschut, die nu al dertig jaren de vereniging muzikaal leidt. Een geweldig applaus volgde op deze woorden- Op de zelfde wijze werden de instructeurs van de drumband gehuldigd. Voorzover men niet persoonlijk was geko men, was zo ongeveer toch het gehele Heemskerkse verenigings- en organisatie- leven vertegenwoordigd via bloemstukken, cadeaus, en dergelijke. De muziekschool had zich niet onbetuigd gelaten. Zelfs uit het buitenland kwamen reacties van oude bekenden en ook zusterverenigingen uit bijvoorbeeld Beverwijk en Velsen gaven blijk van hun medeleven. Loco-burge- meester Roozen, die nog even het woord nam om namens de gemeente een ge schenk onder couvert aan te biedne, noemde de belangstelling „overweldigend, maar zeker maatgevend voor de waarde ring”. Hij stipuleerde, dat het gemeentebe stuur stellig bereid is om St. Caecilia steeds weer te helpen als dat noodzakelijk is, maar dat nu eerst ook maar eens de burgerij over de brug moest komen, om dat Heemskerk ook bezuinigen moet (rode potlood in de begroting en belastingverho ging). Hij deed in het algemeen een beroep op het verenigingsleven om met zo weinig mogelijk geld zo veel mogelijk te doen”. Die burgerij liet St. Caecilia niet in de steek, want het jubileumcomité kwam met een chèque van vijfduizend gulden en daar was men toch wel even van onder de indruk. Namens het hoofdbestuur van de federa tie en de Noordhollandse Bond van Mu ziekverenigingen prees de heer P. Botman de energie van bestuur, directie en leden, Hij noemde het tekenend voor het ver staan van de tijd, dat men zoveel jeugd weet te binden. Het bestuur ontving uit zijn handen een bon voor de aankoop van muziekinstrumenten en vervolgens hul digde de heer Botman „de oude getrouwe doordouwers”: C. Th. Zonneveld, W. A. Molenaar en W. J. Numan, allen vijfen twintig jaar lid (zilveren speld en oorkon de), C. Butter en J. J. Rozing (voorzitter) veertig jaar lid (gouden speld) en tenslotte de heer J. J. Koper, van de oprichting af lid en nu onderscheiden met een gouden speld met een smaragd en met de andere trouwe leden door de hele zaal gehuldigd Aan de wedstrijd namen ruim twee honderd lopers deel en zij trokken veel publieke belangstelling. Bij de 7 km.-loop was de uitslag: 1. N. van Straalen, Heerhugowaard, 22 minu ten; 2. G. Zwart, Egmond aan Zee 22.5; 3. Nico Baart, Heemskerk 23.20; 4. H. van der Meij, Beverwijk; 5. J. van Akker, IJmuiden, D. Andringa uit Heemskerk eindigde als eerste, Kees Jongentlid als zevende. Trainer Gerard Maarse kwam als twaalfde aan. Dames (8 km.): 1. mevr. Kossen, Castri- cum 29.2; 2. mevr. Scheringa, Beverwijk 29.25; 3. Sjaan Borts, Krommenie 30.10. Marja Rumping (Kees Jongert) werd ze vende. De 8-kilometerloop voor veteranen werd gewonnen door Nico Zonneveld uit Cas.tricum (2. N. Sistermans, Velsen- Noord; 3. W. Kok, Beverwijk). In de meisjesgroep ging Cobie Borst uit Krom menie als eerste over de streep. Bij de jongens won C. Maars uit Heemskerk. De leden van St. Caecilia en de drum band hebben zaterdagmiddag eerst muzi kale luister bijgezet aan de opening van het buurtcentrum „De Evelaer” in het tuinbouwgebied. Daarna maakten de korpsen een rondgang door het centrum van Heemskerk, die zou worden besloten met het oplaten van de ballonnen op het Burg. Nielenplein. T_i»n men aankwam waren de meeste ballonnen al de lucht in gegaan, maar goed, het was toch een feestelijk gebeuren. BEVERWIJK. De gemeentepolitie van Beverwijk roept getuigen op, die mogelijk licht kunnen verschaffen in het verkeersongeval op de kruising Wijk aan Duinerweg-Plantage, waarbij de 22-jarige Abel Postema uit Heemskerk vrijdagmor gen het leven verloor. De heer Bonnes, werkzaam in de beise- rij van koudband 2, had voorgesteld om op de grofschaar van beitsbaan 21 een geleideplaat te bevestigen aan het be weegbare ondermes, in plaats van deze plaat zoals voorheen vast op te stellen. De geleiding van het materiaal wordt zodoen de verbeterd en er bestaat minder kans Op produktiestoring. Van ir. K. W. Beyen, sectorhoofd koudwalserijen van Hoogo vens, mocht de heer Bonnes een bedrag van twaalfhonderd gulden in ontvangst nemen en werd hem de zilveren ID- onderscheiding opgespeld. namens stal tussen vertelde hij met een spontaan „Lang zullen zij even”. Voor hun echtgenotes waren er fraaie boeketten bloemen. De heer Koper de gehuldigden en hij de show, want neus en lippen door enkele prachtige anekdotes uit het verle den van de korte broeken en de vetleren medailles; van „de harmonie die destijds ook nog bestond, maar die we finaal van de kaart hebben geblazen”; van de intocht van kardinaal Van Rossum, die men lo pend langs het kanaal begeleidde van de IJmuider pieren tot de pont bij Buiten huizen („met de grote trom op m’n buik”). Afijn, zijn verhaal werd een een soort „Heren van Zichem-aflevering”. Kostelijk! De heer Koper vertelde ook, dat hij met tranen in zijn ogen had gestaan, toen het korps voor het eerst in uniform op straat kwam en zijn waardering voor bestuur en leden van nu kwam tot uitdrukking in dat ene zinnetje: „Zij werken zich kapot”. De heer J. Vosselman Bosch feliciteerde de vereniging namens de Raiffeisenbank, die eerder al samen met de Boerenleen bank een chèque van duizend gulden had overhandigd. De heer A. M. Baardemans sprak als commandant van de brandweer en als voorzitter van het rooms-katholiek ge mengd koor. Namens de brandweer bood hij een fluitje als aanvulling op het instrumentarium aan. Voorzitter J. Rozing bedankte tenslotte iedereen en daarbij haalde hij eens elk bestuurslid apart naar voren, „omdat het zo’n fijn bestuur is”. Eerder op deze avond had de heer Rozing over de vereni ging en haar aktiviteiten gezegd: „We zijn er nog lang niet, maar we mogen er zijn”, met de nadruk op het laatste woord. 'S^y^BB

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4