Antiekbeurs in 1 HAARLEMS POPFESTIVAL WERD SUCCES Lisse toont veel kwaliteit PHOTOKINA - wereldbeurs foto film en voor Defresne-prijs voor Kleurenfotografie wint Christiaan Nor tier het van zwart-wit foto m Fa. B. ENGELENBERG I yBa George Eastman plaquette REGISSEUR BIJ CENTRUM EERSTE FOTO KWALITEIT Onder redactie van J. P. Bos M MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 8 Et 3. M. SCOTCH PLAKCRÊPE Te weinig power OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS UKKEN Uw foto advies centrum. VAN ZATERDAG 23 SEPTEMBER tot en met zondag 1 oktober zal in Keulen de twaalfde Photokina, wereldbeurs op het gebied van fotografie en film, worden gehouden. Walter Scheel, plaatsvervangend bonds kanselier en minister van Buitenlandse Zaken, zal de openingsplechtigheid verrichten. Op een opper vlakte van 100.000 vierkante meter presenteren 763 firma’s uit 24 landen hun inzendingen. Nederland neemt met 23 exposanten van de buitenlandse inzenders de zevende plaats in, na Groot-Brittannië, Frank rijk, Japan, de Verenigde Staten, Italië en Zwitserland. (Van onze kunstredactie) LISSE Ruime belangstelling en een kooplustig publiek waren zater dag op de eerste dag van de Oude Kunst- en Antiekbeurs de voornaam ste kenmerken. De Antiekbeurs wordt zoals bekend gehouden in de stemmige benedenzalen van Kasteel Keukenhof, waar de exposanten vaak een geschikte ruimte voor hun ob jecten konden krijgen. Voeg daarbij nog de zeer fraaie aankleding door middel van barokke bloemstukken en iedere antiekgeïnteresseerde kan zich precies de sfeer voor de geest halen die zo tekenend is voor de betere beurs. ARfWWWWWWWWWVWWWWWWWWVWWWVWWWWWWI ma FERRY TROMP. 'WWVVtAAAAMVWVVUVVVVtnA/VVtAAAA/VtAA/VVVVlAAAA/VVVVVVVMM^^ da; lan ser we div opc f 1: (Van onze kunstredactie) am Ho Ph Ur gai on< 0.1 op bh go* Ve lei afj on va no bh vas dra gev fon geï neg ziji het is die De Photokina omvat in de eerste plaats de produkten van de foto- en filmindustrie, waaronder tal van noviteiten, maar ook aan het culturele aspect wordt ruimschoots aandacht besteed. internationale sterren en groepen konden worden aange trokken. Jeci ziel ver of 1 zod kur sto< zor, gee: ver; pati een huil een mai hui: een bep mo< F bijc hei: daa bon geb een lijk lijk alle van wel ver hen per ten bijc Rie aar hee erv Mjr Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 George Eastman, die in 1854 in Wa terville N.V. werd geboren, overleed in 1932. Behalve een pionier op fotogra fisch gebied was hij een bescheiden en warmvoelend mens, die zijn miljoenen dollars omvattende vermogen nog vóór zijn dood wegschonk aan instellingen die het geluk en de gezondheid van de mens nastreefden. Twaalf wereldberoemde fotografen hebben ruim 3.000 foto’s uit de meest uiteenlopende gebieden van de fotografie bijeen gebracht. Op een projectiewand van 3 bij 18 meter vertonen vijftig projectoren in tien minuten tijd rond 4.000 dia’s vol gens een multo-audiovisueel systeem. Er zijn stands, waar amateurfilmers hun werk demonstreren. In twee bioscopen wordt een voortdurend uurprogramma gegeven van 94 be kroonde korte films uit 26 landen. Het Diaporama opent nieuwe wegen voor de presentatie van dia’s met akoestische effecten. In het popcentrum zorgen eigentijdse filmvertonin gen met quadro-geluid voor amusement voor jongeren, ’s Avonds zijn er popconcerten, waarvoor meer dan veertig De ambassadeur van de Verenigde Staten van Amerika in Nederland, de heer J. Middendorf II, heeft in de hal van het in aanbouw zijnde Kodak- gebouw in Odij'i door het indruk ken van de ontspannerknop van een nieuwe pocket Instamatic camera een plaquette onthuld ter nagedachte nis aan George Eastman, de grondves ter van de Eastman Kodak Company. Ook de jury, die bestond uit de heren E. Alexander, O. Dijk, W. Klinkenberg en P. Lohr, heeft zich blijkens het juryrap port uitvoerig beziggehuden met de vraag of het nog wel zinvol is de prijs toe te kennen aan een individuele regieprestatie, zoals in de richtlijnen staat van de NVT, die de prijs uitreikte. De jury suggereert dat de richtlijnen herzien zouden moeten worden. Een der leden wilde de prijs toekennen aan de toneelwerkgroep, Pro loog, omdat deze de oude werkwijze van regisseur en spelers heeft doorbroken en thans als een collectief werkt. De meer derheid van de jury meende echter dat dit dit jaar nog niet kon, maar stelt wel dat Proloog nog nimmer bekroond is, ondanks haar belangrijke werk voor het toneel in Nederland. Een aparte plaats neemt de tentoonstelling „Oermotieven tot heden” in, waar onder meer de eerste foto’s op verschil lende gebieden worden getoond: de eerste foto en de eerste film die de wereld te zien kreeg, het eerste zelfportret, ont staan lang voordat de fotografie uitgevonden was, de eerste kleurenfoto, de eerste luchtfoto, de eerste astronomische, röntgen-, micro- en infraroodfoto, het begin van de pers fotografie, enzovoorts. De Photokina, ondergebracht in de beursgebouwen op de Rijnoever, is dagelijks van negen tot zes geopend, behalve het popcentrum, dat van elf tot negen uur open is. uitgestorven. Men zal dan of op de eigen donkere kamer aangewezen zijn >f op kleine, gespecialiseerde laborato ria, waarbij men dan rekening zal moeten houden met langere wachttij den en hogere prijzen. De echte sei- zoenfotograaf echter, de vakantiegan ger, zal zich tegen die tijd uitsluitend bepalen tot kleur. Over het algemeen is men van me ning dat de kwaliteit van de foto’s sterk vooruit is gegaan, dankzij de steeds verbeterde camera’s, al dan niet met ingebouwde belichtingsmeters, en dankzij het filmmateriaal, dat grotere spelingen in de belichting mogelijk maakt dan in het verleden het geval was. In de fotohandel hoopt men dat het publiek wat kritischer wordt bij de keuze van de onderwerpen: men leest rouwens ook wat meer eenvoudige akliteratuur over fotograferen. Echte nislukkingen komt men nog maar zei len tegen. In de afgelopen tien jaar is de omzet van foto-apparatuur en -materiaal in ons land verdubbeld. Ondanks de eco nomische recessie verwacht men dat Fotograaf Hans Warnars schoot op het popfestival links en rechts plaatjes. Hierbij zijn impressies. deze groei zich voorlopig nog zal blij ven voortzetten. Een belangrijk deel in die groei moet worden toegeschreven aan de zogenoemde cassettecamera’s, die uiterst eenvoudig in bediening zijn en meestal een redelijk goed resultaat te zien geven. Zij worden meest door huisvrouwen en schoolgaande jeugd gebruikt. Kleinbeeld, inclusief de cas settes, die 24 bij 24 millimeter zijn, geven de toon aan: zij hebben ruim 80 percent van de markt. Het 6 bij 6- formaat wordt hoe langer hoe meer naar de achtergrond verdrongen. Vooi het 4 bij 4-formaat is tegenwoordig mg nauwelijks belangstelling. De markt gaat zich hoe langer hoe meer toespitsen op kleur. Lagerr enkele jaren geleden de verhoudingen nog op 30 percent kleur en 70 percent zwart wit, vorig jaar was het al 55 percent kleur en 45 percent zwart-wit en nu Is de verhouding 65-35. Volgens de Stich ting Amateurfotografie is deze verhou ding dit jaar zelfs 75 percent kleur en 25 percent zwart-wit over het gehele land. Hierbij moet echter wel rekeninr worden gehouden met plaatselijke ver schillen. In het noorden en oosten var ons land wordt relatief nog wat meei met zwart-wit dan met kleur gewerkt in de Randstad fotografeert men vooi het grootste gedeelte met kleur. Opvallend is ook de groeiende be langstelling voor kleur-negatieffilm, naast de constante, maar zachtjes aan verzadigde markt voor diapositieffilms. Vooral vrouwen prefereren negatief- films in zwart-wit en kleur. Mannen houden zich meer bij dia’s en als zij al zwart-wit gebruiken, ontwikkelen zij in vele gevallen zelf en drukken ze ook zelf af. Mag het Haarlem Popfestival terugko men? J$, zei iedereen zaterdagavond, maar de vraag blijft natuurlijk hoeveel waarde jong Haarlem aan een dergelijk evenement hecht als er betaald moet worden. Dat zit erin tenzij de gemeente Haarlem via het CJP zoveel plezier en nuttig effect heeft gehad in dit experi ment, dat zij ook in de toekomst bereid is voor zo’n 90 percent van de kosten op te draaien. zong en in ieder geval het voordeel had van de doorgebroken zon waardoor het publiek ’’rijp was om gepakt te worden”, zoals iemand heel treffend zei. Dat gebeurde dan ook enigszins. Er kwam meer sfeer, meer leven. Overigens trad Vinegar Joe geheel gratis op omdat de werkvergunning geweigerd was. Wij niet in Engeland, zij niet hier, is de stelregel. Dan maar voor niks, zei Vinegar Joe en daarmee kon iedereen tegen zes uur zeer tevreden naar huis gaan. Ja, en dan werd er natuurlijk ook nog muziek gemaakt. Door Dagmar, door John the Revelator, door Focus en door Vine gar Joe. Dagmar bleek over een voortref felijke organist en een zeker eigen geluid te beschikken, maar een hechte door- ’’discussieerde” met haar publiek, redelijk timmerde, heet dat tegenwoordig een heid is zij nog niet. De Haarlemse rock en bluesformatie John the Revelator is dat na drie jaar spelen wél, wist met name in een aantal rocknummers enige beweging in de voor het podium samenge perste meute te krijgen, maar speelde te kort (35 minuten) en met te weinig power in de festivalinstallatie om alle vezels aan het trillen te krijgen. Focus. Een' superformatie met een enor me naam, een geweldige sologitarist in de persoon van Jan Akkerman en een bewonderenswaardige Thijs van Leer die elke keer maar weer vriendelijk lachend achter zijn orgel kruipt om zijn fans waar voor hun geld te geven. Nu was dit festival gratis en ik kreeg een beetje de indruk dat met name Jan Akkerman daarin een vrijbrief zag om verplichte werkjes als „House of the king”, „Tommy” en ’’Sylvia” ietwat plichtmatig af te wer ken. Focus was er niet helemaal, dat was duidelijk, maar Thijs maakte het allemaal goed met dd geweldige jodeltoer waarmee hij het breken van een snaar op de gitaar van Akkerman opving. Muzikaal gezien kon de Engelse groep Vinegar Joe niet aan Focus tippen, maar daar waren ze ook niet voor gekomen. Elkje Cage, rondborstige leadzangeres, en de haren zorgden voor een show met veel harde ’’stampers”. Echtgenoot en leadgita- rist Pete Cage was maar al te bereid om het toe te geven :„We werken met onze optredens op het publiek. We zijn geko men om te amuseren, dat doen we dan ook”. Gelijk had hij. Ruige muziek, veel steviger dan op hun eerste LP, en veel showwerk van sexy Elkie, die na een paar flinke slokken whiskey om op tempera tuur te komen soms nogal dubbelzinnig Men verwacht overigens wel dat eer oepaald quantum zwart-wit zal blijven worden afgenomen. Dat is dan speciaal voor de hobbyisten. Binnen vijf a tien jaar, zo voorspelt men, zal echter zwart-wit als massaverwerking zijn Er wordt in ons land meer gefoto grafeerd, een tweede fototoestel in huis is bijna een normaal verschijnsel, en kleurenfotografie wint hoe langer hoe meer veld ten koste van zwart-wit. Dat zijn de algemene ervaringen van de ontwikkelcentrales, fabrikanten en handelaren in foto-artikeien in ons land, nu de grote stroom geiegenheids- fotografen, namelijk de Nederlandse vakantiegangers, weer is teruggekeerd. AMSTERDAM. Christiaan Nortier heeft zondagmiddag de A. Defresne-prijs ontvangen voor de beste regieprestatie van het afgelopen seizoen. Hij kreeg deze prijs van de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars (NVT) voor „Kwartet” (the Foursome) van E. A. Whitehead, gespeeld door de toneelgroep Centrum, waaraan Nortier sinds twee jaar verbon den is als regisseur. Het is zijn eerste grote regies. Na „Baas boven baas” van Handke, „verschuivingen” van Hellinga, „Zwarte MIs” van Bond. De jury stelt dat Nortier de harde werkelijkheid van het stuk (over een mislukkende vrijage van vier jongelui in de duinen) „met poëzie en mededogen heeft neergezet, zonder een moment over de schreef te gaan van het sentiment of te bezwijken onder de druk van de mora liserende vinger.” Nortier verklaarde zondag erg te zijn geschrokken van de prijs, omdat het een individuele prijs is, terwijl de produktie van Kwartet tot stand is gekomen op een wiize „die absoluut niets te maken heeft gehad met individuele prestaties. Kwartet is ook een produktie,” aldus de regisseur, „van de spelers Margreet Heemskerk, Ka rin Kilian, Jules Hamel, Theo Pont, de decorontwerper Cees Wolfraat en Jac ques Commandeur, die bij de regie assi steerde. De Oude Kunst- en Antiekbeurs wordt dit jaar voor de tweede keer gehouden. Ze gaat enkele dagen lang vooraf aan de grote Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft en kan als zodanig fungeren voor de handelaren die daar nog een mooi stuk ter afronding van hun collectie willen tonen. De keus aan meubilair is niet zo zeer ruim te noemen al wil ik hier wel even nota nemen van een fraai groen Amelander (speel)tafeitje des tegroter is de variatie in koper, tin, ander soortige gebruiksvoorwerpen en historische pren ten. Porselein, tegels en majolica daaren tegen weer wat minder en dat geldt ook voor schilderijen. Of zou .Delft’ ons op dit gebied al te veel hebben verwend? De beurs in Lisse is vooral voor die antiekliefhebber geschikt die een 18e, 19e eeuwse kastanjevaas zoekt, een Jacoba- kannetjes, een grepe, ’n historische dieren afbeelding, vaardig glaswerk en vooral veel curiositeiten. Wat te zeggen in dit laatste verband van een reisnootmuskaat- rasper? De kwaliteit laat zich het zij uit drukkelijk vermeld: op het oog als goed kwalificeren. Daarvoor hebben de onderhavige objecten eerst een selectie commissie moeten passeren. Op die ma nier wordt getracht de Oude Kunst- en Antiekbeurs in Lisse een zekere naam te geven. Een naam die zeker in deze tijd van veel boerenbedrog en beunhazerij op gebied van antiek noodzakelijk is om het kaf van het koren gescheiden te kunnen houden. De Antiekbeurs duurt nog tot 24 sep tember. HAARLEM Het begon met hui len onder een zee van paraplu’s en tegen kostprijs verkocht plastic, maar toen dat dooddoenerige spreekwoord „Na regen komt zonneschijn” zater dagmiddag rond 4 uur onverwacht werkelijkheid was, werd het eerste Haarlem Popfestival toch nog leuk en sfeervol. Niet in het minst dankzij een aantal imitatie-Hell’s Angels, die tijdens het lange wachten op de En gelse uitsmijter Vinegar Joe vóór het podium menselijke piramides bouw den; niet in ’t minst ook dankzij Mrs. Elkie Cage uit Manchester, leadzan geres van Vinegar Joe, die zoveel sensualiteit in haar muzikale optre den legde („Sorry mensen, maar het is te koud voor mijn mini-skirt”, ver ontschuldigde zij zich in broek aan het begin), dat de duizendkoppige meute het zowaar nog warm kreeg ook. Tienduizend bezoekers hadden de orga nisatoren, het Cultureel Jongeren Pas poort Haarlem en het organisatiebureautje Gorilla, van te voren verwacht, op het ge vaar af dat bij elk lager aantal het festival als mislukt zou worden beschouwd. Cijfers tellen helaas ook bij de pop en dan pas komt de muuziek. Om twaalf uur toen de Santpoortse groep Dagmar in de stromen de regen en met een akelig piepende installatie aan haar optreden begon, leek het weer inderdaad de grote spelbreker te worden. Onder één paraplu gaan als het moet weliswaar zes mensen plus wat tussen- beense kleintjes, maar meer als vijftien honderd waren er niet. De tienduizend vierkante meter gras langs de Jangijzen- kade met de ook voor deze middag toe passelijke naam ’’speelweide” lag er troos teloos bij. Maar zie, het wonder geschied de dan toch. De enorme publiciteit op radio en in pers die de organisatoren hadden bewerkstelligd, bleek haar werk te hebben gedaan. Om half twee was het even droog: 2500 man. Kwart over drie: Focus, 4000 man, schatte uw verslaggever grootmoedig en die bleven ook dachten we. De Haarlemse politie beschikte echter anders. Tienduizend mensen hebben dit festival bezocht, zegt de politie, verklaar den de trotse organisatoren na afloop. Het zij hun gegund. Ze hebben er maanden even belangeloos als hard aan gewerkt en het resultaat was ongeacht het juiste aantal bezoekers meer dan bevredigend. De organisatie verliep per fect, de aangekondigde groepen speelden ook, de EHBO kon slechts eenmaal aan treden, Release meldde één jongen die vroeg waar de ’’flipperautomaten” waren en de vele aanwezige politiemensen kon den de regen tevreden van hun petten laten druipen. Rellen en regen gaan nu eenmaal niet samen. Bovendien, Haarlemse jongeren zijn nu eenmaal vrij makke schapen. Als er geen pils geschonken mag worden en de mu ziek in de open vlakte niet voldoende power heeft om je ’’helemaal gek” te maken, ga je er maar eens rustig bij zitten. Je slentert wat langs de kraampjes met CJP-informatie, leren riemen, gram mofoonplaten en frisdrank, je gaat een uur in de rij staan voor een patatje, je probeert vruchteloos je stickie droog te houden of je kijkt even in de bij honder den gratis uitgereikte 23ste editie van ’’Jong en vrij” waarin Jesus hartstochte lijk wordt verkocht, want”het is 5 voor 12 op Gods klok”. Heit leek me erg vervelend voor de vriendelijke uitreikers om na afloop hun inmiddels besmeurde blaadjes zelf te moeten oprapen, want dat was de begrijpelijke eis van de organisatie.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 8