Prinsjesdag BTW-operatie maakt leven 1,2 percent duurder VOOR GEZINNEN MET LAAGSTE INKOMENS TROONREDE BELASTINGEN HOGER, MAAR GEEN NADEEL /w I B Eli O v 71 HAi] J 13 CONCESSIE BTW-TARIEVEN DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 totole belasting opbrengst MINISTER NELISSEN ■WW mi LcTjg HOÉ DE STAAT 1 GULDEN ONTVANGT 7.7 2 181 J fcca14ct.£/ I 30-- 26-- 24-- 22- 20- 19-- van 16 - 14-- de van 15 naar 17 percent. HJ k 7 8 6 153 belastingmaatregelen samen hebben op de als deugden van ons volk te boek blijven staan. i i i i i I ,1967 '68 69 70 ’71 ‘72 1973 ►t HOE DE STAAT 1 GULDEN UITGEEFT Staatssecretaris Scholten heeft verder onder druk van de Tweede Kamer zijn al ingediende schijvenplan, waarbij het inko- Belastbaar inkomen 1973 (met 5% ge- infleerd belastbaar inkomen 1972, inclusief 1385 kinderbijslag) gen. Zij beraadt zich over de mogelijkheid te zelfden tijd het minimumloon eveneens structureel te verhogen. Voorts vormt de reeds voorgestelde wijziging van de belastingvrije grens in de loon- en inkomstenbelasting een belangrijke verlichting voor de laagste inkomens. De regering wenst tevens een begin te maken met verbetering van de pensioenvoorziening voor werknemers. Door bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind komen hiervoor middelen vrij Deze zullen voorshands worder belegd m de bouw van extra woningen. Door verstrekking van subsi dies wil de regering de huren van deze woningen betaalbaar maken voor mensen met lagere inko mens. Zij wil hetzelfde doen voor een gelijk aantal woningen uit het bestaande programma. Er zal enige verschuiving van lasten moeten plaatsvinden van de schatkist naar sociale verzeke- ringsfondsen. Over de programmering van de soci ale verzekering wordt u heden een nota aangebo- Invloed O.B.-verh. 1,2% k.v.l. 115 158 201 -I- 273 427 656 Invloed I.B.-maat- regelen 67 11 473 Tarief 1972 4% WT (bestaande wetgeving) 58 91 149 7 13 320 WT wiebeltax OB BTW Totaal belasting maatregelen (4 5) rk (voor af te) CS Invloed I.B.-maat- regelerr (3 2) 4 173 67 52 280 440 336 12- 1 10 500 15 750 21 000 31 500 ’(I 63 00Ö 126 000 (Van onze redactie economie) DEN HAAG Om de rijksbegroting voor 1973 dekkend te krijgen en de verdeling van de belastingdruk over de verschillende inkomensgroepen bij te stellen, hebben de minister van Financiën, mr. R. J. Nelissen en zijn staatssecretaris mr. W. Scholten, de Tweede Kamer een reeks belasting voorstellen gedaan. Het totale effect daarvan betekent voor gezinnen met de laagste inkomens geen lastenverzwaring, maar per saldo een kleine ver lichting. lijk beleid. Binnenkort volgt een nota over de Haagse agglomeratie en de afremming daarin van de groei van de kantorensector. De regering z„l u dezer dagen de nota-Noorden des Lands 1972 en de nota-Herstructurering Zuid- Limburg 1972 aanbieden. Ook zal zij bevorderen dat spoedig een wetsontwerp over de invoering van een selectieve investeringsregeling zal worden inge diend. In aansluiting op de u onlangs aangeboden Urgentienota milieuhygiëne worden verdere wette lijke voorzieningen voorbereid met betrekking tot afvalstoffen, bodemverontreiniging en geluidshin der. De bestrijding van de waterverontreiniging zal worden versterkt. Voor het Rijnmondgebied wordt het eerste gedeelte van het saneringsplan uitge werkt. De regering wijst met voldoening op het tot stand komen van de verdragen van Oslo en de eerste milieuconferentie van de Verenigde Naties in Stockholm. Zij stuurt aan op verdere afspraken verlichting brengt dan gezinnen met een betrekkelijk laag inkomen. Zij menen dat dit nu eenmaal onverbrekelijk aan het losmaken van de arbeidsinkomsten van de vrouw verbonden is. 38 158 268 262 900 2 837 Premiedruk soc.verzekering Reagerend op het voorlopige verslag uit de Kamer geven de bewindslieden toe dat hun voorstel, de werkende gehuwde vrouw voortaan zelfstandig te belasten, de gezinnen met een hoger inkomen meer - 4 t den. Om een te grote stijging van de premiedruk te vermijden acht de regering het nodig ook voor het tweede kind de kinderbijslag niet verder te verho gen en in de ziekenfondsverzekering een beperkt eigen risico in te voeren. Verbetering van de bestaansmogelijkheden en versterking van de maatschappelijke positie van de zelfstandige ondernemers in het midden- en klein bedrijf, de landbouw en de visserij, acht de rege ring van groot belang. Daartoe is het dringend gewenst dat de fiscale oudedagsreserve voor zelf standigen spoedig tot stand komt. Ter begeleiding van de huidige structurele veranderingen in de agrarische sector zullen, in verband met besluiten die door de EEG zijn genomen, op selectieve wijze rentesubsidies worden toegepast. Het grote belang dat de regering toekent aan de volkshuisvesting komt tot uitdrukking in het bouwprogramma voor 1973. Dit is erop gericht dat omstreeks 134.000 woningen in aanbouw genomen kunnen worden. Voor stadsvernieuwing is een na- \dere wettelijke regeling in voorbereiding. De integratie van het verkeers- en vervoersbeleid wordt voortgezet. De budgettaire situatie maakt het onvermijdelijk de rijksbijdrage aan het Rijkswe- genfonds te beperken. In verband hiermee stelt de regering voor de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting verder te verhogen. De toenemende intensi teit van het verkeer op de wegen dwingt tot verscherpte aandacht, zowel van de overheid als van de weggebruikers. Voor het rij-onderricht en de verplichte periodieke keuring van motorrijtui gen worden wettelijke regelingen voorbereid. Er wordt een aanvulling gemaakt op de Tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland. Heden wordt u een nota aangeboden over de openbaarheid bij de voorbereiding van het ruimte- men wordt opgedeeld in afzonderlijk te belasten schijven, zodanig gewijzigd, dat de middengroepen wat minder zwaar ge troffen worden dan aanvankelijk de opzet was. De heffingspercentages voor de tweede, derde en vierde schijf worden met 2 percent verlaagd. De percentages, die variëren van 25 percent (over de eerste inkomensschijf van 10.624) tot 71 percent (over elke I l Defensie- N /Wa te rs taart 10 cf. en overeenkomsten met de ons omringende landen. De ontwikkelingen in de medische wetenschap en techniek maken het mogelijk voor de volksge zondheid gebruik te maken van tal van nieuwe en veelal zeer kostbare voorzieningen. Mede daarom moeten maatregelen worden genomen om de uitga venstijging binnen verantwoorde perken te houden. Ook bij het onderwijs maken de hoge kosten het stellen van prioriteiten voor de verdere ontwikke ling bijzonder noodzakelijk. Deze afweging beoogt ruimte te scheppen voor een aantal zeer urgente maatregelen zondei op andere punten wezenlijke belangen te schaden. Een nota over het onderwijs beleid wordt heden aan de Tweede Kamer aange boden. Binnen het kader van de onderwijskundige experimenten ten behoeve van de werkende jonge ren zullen initiatieven die gericht zijn op het ontwikkelen van programma’s voor meer dan één dag per week, zo veel mogelijk worden gesteund. Voorts zal de regering u een wetsontwerp voorleg gen dat ten doel heeft door middel van kinderbij slag een financiële tegemoetkoming te verlenen aan de ouders van werkende jongeren die onder de partiële leerplicht vallen. Het beleid ten aanzien van het wetenschappelijk onderwijs blijft gericht op structurele hervormingen. Daarbij behoort ook een beter gecoördineerd beleid op het terrein van het universitair onderzoek. De regering streeft naar een samenhangend wel zijnsbeleid. Zij heef* besloten tot de instelling van een bureau dat op maatschappelijk en cultureel terrein zal moeten bijdragen tot een gecoördineerd beleid dat ook op lange termijn verantwoord is. De zorg voor de buitenlandse werknemers en andere minderheidsgroepen in onze samenleving zal worden uitgebreid. De regering zal er het hare toe bijdragen dat verdraagzaamheid en gastvrijheid gulden boven een inkomen van 122.800) zijn om budgettaire redenen met 1 per cent opgetrokken. Alleen de percentages voor de inkomens tussen de 17.264 en de 37.184 zijn met 2 punten verlaagd. De vaste inkomensaftrekken, waarmee het inkomen wordt verminderd alvorens het wordt belast, zijn na correctie voor 80 percent op inflatie thans als volgt vastge steld Werkende gehuwde vrouw 3128; jon gere ongehuwden tot 35 jaar 3852; oude re ongehuwden 5180. Ongehuwden (onvolledige gezinnen) krijgen een aftrek die varieert van 5712 (bij 1 kind) tot 7308 (bij vijf of meer kinderen). Deze bedragen worden met 2128 verhoogd voor onvolledige gezinnen waarvan de kostwinner buitenshuis werkt. Voor gehuwden zonder kinderaftrek worden bedragen in mindering gebracht die variëren van 6640 bij één kind tot 8768 bij vijf kinderen. Bejaarden kun nen 1860 aftrekken als zij gehuwd zijn en 930 als zij ongehuwd zijn. De aftrek bij arbeidsongeschiktheid bedraagt 1196. De Tweede Kamer moet het schijven plan nog behandelen. Dat zal waarschijn lijk eind september gebeuren. De be windslieden waarschuwen dat als dit niet gebeurt, de lagere inkomensgroepen en de bejaarden, de dupe worden. Iedere verho ging van de belastingvrije voet blijft dan immers achterwege en er zal belasting moeten worden betaald over de aow- uitkeringen Bij de omzetbelasting (BTW) zou hand haven van het lage tarief op 4 percent en verhoging van het algemene tarief naar 16 percent betekenen dat beide tarieven in een verhouding van 1 op 4 tegenover elkaar komen te staan. Omdat deze ver houding in Duitsland, Italië en Luxem burg 1 op 2 en in België en Frankrijk 1 op 3 is, zou Nederland zich te ver van de andere EEG-landen verwijderen, hetgeen het moeilijker zou maken tot de vereiste toenadering (harmonisatie) binnen de EEG te komen. De maatregel levert de schatkist in 1973 1280 miljoen op. Voorgesteld wordt de reductieregeling voor kleine ondernemers als volgt aan te passen: 1300 wordt 1900, 1950 wordt 2400 en 3250 wordt 4000. De belastingvrije bedragen in de vermo gensbelasting worden verhoogd van 40.000 tot 43.000 (in tariefgroep I) en van f 55.000 tot 59.000 (in tariefgroep II). De kinderaftrek wordt verhoogd van f 13.500 per kind tot f 14.500. De bejaarden aftrek en de arbeidsongeschiktheidsaf- trek gaan van f 35.000 naar f 37.500. Door deze verhogingen derft de schatkist 18 miljoen. Nu de oudedagsreserve voor zelfstandi gen maar voor de helft wordt ingevoerd, is het percentage dat aangeeft welk deel van de winst jaarlijks aan deze oudedags reserve wordt toegevoegd, vastgesteld op 5. De minimum-toevoeging bedraagt f 300, de maximum-toevoeging f 3750. De voor 1974 en 1975 geldende percentages en bedragen zullen nader bij de wet worden geregeld. De operatie kost het rijk f 250 miljoen. DE BELASTING EN PREMIEDRUK in 7. van het netto nat. inkomen (marktprijzen) 284- Gezin met kinderaftrek voor twee kinderen (bedragen in guldens) Tarief 1973 (met 80% inflatie correctie; zonder WT; schijven volgens belasting plan 1973) 3 353 1 665 3 055 6 722 23 320 65 092 Vooral de kolommen 7 en 8 geven een volledig beeld van het effect dat alle verschillende inkomensgroepen. Totaal belasting maat regelen indien geabstraheerd wordt van de wiebel- taxverlaging 2 526 1 732 3 107 7 002 23 760 65 428 w =lt-ikomsten-ss»<-'\rx belasting Omzetbelasting ca. 2Bct. Leden van de Staten-Generaal. Ons land maakt een moeilijke tijd door. In staatkundig opzicht belemmeren verdeeldheid en onzekerheid de vorming van stabiele meerderhe den. Onze nationale economie heeft te lijden van een hardnekkige inflatie en een te grote werkloos heid. Om de sociaal-economische en financiële proble men tot een oplossing te brengen heeft de regering zich in de afgelopen maanden moeten beraden op ingrijpende maatregelen. Daarbij is het gekomen tot een breuk in het kabinet, waaraan sindsdien de steun van een vaste parlementaire meerderheid is ontvallen. Dit heeft het wenselijk gemaakt te besluiten tot vervroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer. Door de wijziging van de Kieswet zijn ongeveer een miljoen jonge mensen aan het kiezerskorps toegevoegd. De regering hoopt dat zowel deze als alle andere kiesgerechtigden op 29 november met terdaad van hun recht gebruik zullen maken. Het besluit waarbij de ontbinding van de Tweede Kamer wordt geregeld, zal dezer dagen in het Staatsblad verschijnen. De heden door mij te openen zitting van de Staten-Generaal kan dus slechts van beperkte duur zijn. Van u wordt gevraagd mede te werken aan het tot stand komen van die beslissingen die geen uitstel gedogen. De voortgaande inflatie en geldontwaarding heb ben de werkgelegenheid en de bestaanszekerheid van velen aangetast en de overheidshuishouding in ernstige moeilijkheden gebracht. ‘Om tot verbete ring te komen is het noodzakelijk dat matiging wordt bereikt van de huidige prijs- en inkomens stijgingen. Het uiterste zal moeten worden gedaan om tijdig te komen tot een sociaal contract voor 1973. Overeenkomstig de reeds eerder bekendgemaakte beleidslijn acht de regering het noodzakelijk de reële groei van het nationale inkomen in 1973 vrijwel geheel te reserveren voor de overheid en de sociale verzekering. Dit houdt dus in dat de welvaartsgroei het komende jaar voor het overgro te deel wordt bestemd voor het in stand houden en waar mogelijk uitbreiden van gemeenschapsvoor zieningen. Dit zal geen aantasting behoeven te betel* len van de koopkracht in de individuele sfeer. Het dieptepunt van de conjuncturele inzinking lijkt in 1972 te zijn bereikt. Deze verwachting is gewettigd gezien de ontwikkeling van de wereldhandel, de opleving van investeringen en de Invloed van de werkgelegenheidsprogramma’s. De volgende fiscale maatregelen worden voorge steld: een beperking van de inflatiecorrectie in de loon- en de inkomstenbelasting, een verdere verho ging van deze belastingen en verhogingen van de vennootschapsbelasting, de vermogensbelasting, de omzetbelasting en de bijzondere verbruiksbelasting op personenauto’s. Deze maatregelen brengen geen wijziging in de bestaande verhouding tussen directe en indirecte belastingen. Van hen die rechtstreeks voordeel genieten van bepaalde voorzieningen, zul len hogere bijdragen moeten worden gevraagd. Bij haar beleid wil de regering de kwetsbare groepen in onze samenleving zoveel mogelijk ont zien. Zij stelt voor de AOW- en AWW-pensioenen per 1 januari 1973 met 4 percent extra te verho- Onderwijs eri y( -Wetenschappen ca. 28cr. Niemand zal wel opzienbarend nieuws hebben verwacht in de troonrede, nadat de ploeg-Biesheuvel door een ministerscrisis politiek degradeerde tot een minderheids kabinet. Het mag daarom verwonderlijk heten, dat dit kabinet zich een aureool van vermeende „volwaardigheid” heeft toebedeeld in de vorm van een complete Prinsjesdag, waarbij de koningin zelf de rol vervulde die onder deze omstandighe den de minister van Binnenlandse Zaken beter zou hebben gepast. Het is gebruike lijk dat het staatshoofd zich op deze manier laat waarnemen als in de troonre de geen enkel „geheim” meer wordt ont huld. Dat dit niet is gebeurd, zegt wel iets over de bijna arrogant volgehouden on verstoorbaarheid van dit kabinet, dat er In samenspel met het restant aan rege ringspartijen een begroting wil doorjagen waarvan met nieuwe verkiezingen in het vooruitzicht politiek de grootst mogelijke afstand moet worden genomen. De voorstellen die dit zo goed als demis sionaire kabinet aan het parlement doet, zijn voor een belangrijk deel politiek omstreden. De vakbeweging heeft er het felst tegen geprotesteerd. Dat is niet zon der belang tegen de achtergrond van de binnenlandse inflatiebestrijding, waarbij een sociaal contract als matigingswapen goede diensten kan bewijzen. Het kabinet heeft in de afgelopen weken onder zware druk enkele concessies gedaan om het klimaat voor het afsluiten van zo’n soci aal contract positief te beïnvloeden. Het heeft afgezien van dreigementen op voor hand over een ingreep in lonen en prij zen, mocht de wenselijke matiging niet in vrijwilligheid haar beslag krijgen. Maar op zichzelf betekenen die concessies niet zoveel, wanneer ze worden afgemeten aan de bezwaren die zijn gebleven. De bejaar den hebben een ruimere aftrek gekregen, de schoolgeldmaatregelen zijn wat afge- zwakt, de middengroepen zijn iets minder belast in het nieuwe schijventarief. Maar daarbij is het dan ook wel gebleven. De uitbreiding van vormingsmogelijkhe den voor de werkende jeugd blijft een jaar vertraagd, de BTW gaat in het lage tarief omhoog en zal daarmee het leven duurder maken, de inflatiecorrectie gaat voor 80 percent door, terwijl de vakbewe ging een betere besteding aan dat geld denkt te kunnen geven, vrouwen die bui tenshuis willen werken, hebben daar nu net geen enkel fiscaal voordeel van als ze komen uit gezinnen die er het hardst om verlegen zitten. Het kabinet heeft verder de pretentie er onder het mom van een premiedrukverlichting op de valreep een eigen risico-regeling voor ziekenfondspa tiënten door te drukken, waarvan het besparingseffect discutabel is en waardoor de SER-studie naar de mogelijkheden van een volksverzekering wordt doorkruist. Gescheiden of andere alleenstaande vrou wen met kleine kinderen, die geen werkge ver bereid vinden hen op schooltijden te laten werken, worden in hun maatschap pelijk isolement fiscaal extra gestraft om dat de speciale aftrek voor buitenshuis werken voor hen onbereikbaar blijft. In de maatschappelijke sector (bijvoorbeeld de gezinszorg) zullen subsidiéstoppen een ontregelende invloed uitoefenen op de voortgang van de hulpdiensten. In het volksontwikkelingswerjt en in de sport zullen de gevolgen van een opgelegde subsidie-„ontwenningskuur” al evenzeer tot negatieve effecten leiden. In de sfeer van de volkshuisvesting en het openbaar vervoer gaan zich huur- en tariefontwik- kelingen aftekenen, die de kosten van levensonderhoud sterk kunnen opstuwen zonder dat daarbij' vast staat dat het woon- en verkeersverdriet naar evenre digheid zullen verminderen. In grote lij nen bezien staan daar dan wat sociale maatregelen tegenover, zoals hogere AOW/AWW en een gedeeltelijke invoering van de zelfstandigenaftrek. De volksverze kering arbeidsongeschiktheid was te duur. Het is waar dat overbesteding en spi- raalwerking bij de loon- en prijsontwik keling als gevolg van lastenafwenteling het land economisch uit zijn evenwicht hebben gebracht. Het is ook buiten twijfel dat het bij de opzet van de landsbegroting zin heeft om déar bij te sturen waar de gevolgen het kwalijkst zijn. Maar of het aangekondigde pakket maaatregelen en „beleidsombuigingen” onder de tegenwoor dige desolate omstandigheden behalve het (budgettair) uiterst mogelijke ook het best denkbare en het meest wenselijke beteke nen, staat levensgroot ter discussie. Het kabinet wil door het afremmen van particuliere bestedingen de collectieve voorzieningen begunstigen en vraagt het bedrijfsleven daarom praktisch op de „nul-lijn” te gaan zitten. Dat wil zeggen: afzien van reële inkomensverbetering in 1973. In dat geval zou, heeft het Centraal Plan Bureau berekend, de inflatie worden af geremd doordat de loonstijging maar 9 in plaats van 13 percent zou worden en de prijsstijging van 7 tot 5 percent zou kunnen worden beperkt. Voor de werkge legenheid zou dat op den duur betekenen dat het aantal werkzoekenden met 15.000 zou kunnen worden verminderd. Op zichzelf een prijzenswaardige doel stelling. Maar is dat op dit ogenblik te verkopen als argumentatie voor een volle dig sociaal contract nu de vakbeweging van plan schijnt vast te houden aan haar eigen alternatieve bestedingsinzichten? De kans dat zij aan zo’n contract onder dit kabinet meewerkt is, ook al door de irritante politieke manoeuvres van de for- matie-Biesheuvel in de laatste maanden en door het te enenmale ontbreken van matigingsgaranties bij overige inkomens groepen, niet bijster groot. Het lijkt er eerder op dat het contract na de verkie zingen geheel zal worden ingevuld. Dat is lammer omdat het tijdverlies betekent, maar begrijpelijk omdat de nieuwe rege ring straks gaat uitmaken wat het beleid voor 1973 en op langere termijn wordt. Het tragische is alleen dat geen kiezer weet hoe er dat zal uitzien. Hem zijn Partijprogramma’s van de grootste politie ke blokken voorgehouden, die kennelijk op het openhouden van deuren zijn ge schreven. Van de vraag of die al dan niet boos worden dichtgesmeten, hangt de di- recte welvaartsontwikkeling van ons land af. Tegen die achtergrond heeft deze Prins jesdag dan ook nauwelijks meer te bete kenen dan een laatste poging tot een geloofwaardig afscheid. Regeringspartijen die hieraan luister zouden bijzetten en tegelijkertijd solliciteren naar regerings posten in een volgend kabinet, zullen zichzelf slechts ontmaskeren als opportu nisten die niet kunnen verwachten dat ze straks nog serieus worden genomen. In de indirecte sfeer komt er: Verhoging van de omzetbelasting (BTW). Het algemeen tarief gaat van 14 naar 16 percent en het lage tarief van 4 naar 5 percent. Dit maakt het leven 1,2 percent duurder. Verhoging van de bijzondere ver bruiksbelasting op auto’s (bij aankoop) van Z<=SjA ca. 8d VA 'vblkshuisv ca. 9ct. In de directe sfeer: Verhoging van de loon- en inkomsten belasting (schijvenplan) met 1 percent; Verhoging van de vennootschapsbelas ting van 46 tot 48 percent. Meeropbrengst f 180 miljoen. Tijdelijke verhoging van de vermo gensbelasting van 6 promille tot 7 promil le. Meeropbrengst f 58 miljoen. Verhoging van de kansspelbelasting van 15 naar 25 percent. Meeropbrengst f 5 miljoen. Voorgesteld wordt verder de fiscale ou dedagsvoorziening voor zelfstandigen maar voor de helft in te voeren en de automatische correctie van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting op inflatie maar voor 80 percent door te voeren. Daarentegen gaat «je aanslaggrens voor de Inkomstenbelasting (waaronder met een heffing van loonbelasting wordt volstaan) van f 18.000 naar f 25.000. Zij streeft naar verdere verbetering van de rechtsbescherming. Dezer dagen kunt u een nota van wijzigingen verwachten op het aanhangige wetsontwerp tot nadere regeling van de voorlopige hechtenis. Daarbij wordt mede voorzien in een wettelijke grondslag voor de rechtsbijstand aan verdachten die in verzekerde bewaring zijn gesteld. De studie door de Koninkrijkscommissie omtrent de staatkundige verhoudingen met Suriname en met de Nederlandse Antillen vindt goede voort gang. Nederland zal aan deze landen in ruime mate financiële en personele steun blijven geven voor hun economische en sociale ontwikkeling. Voor de ontwikkelingssamenwerking heeft de regering ondanks de financiële moeilijkheden haar voornemens gehandhaafd. Zij blijft haar beleid richten op de verwjzenlijking van de doelstellingen van het Tweede Ontwikkelingsdecennium. De regering hoopt dat de multilaterale voorbe reidende besprekingen voor een conferentie inzake Europese veiligheid en samenwerking spoedig zul len kunnen beginnen. Voor de veiligheid acht zij het van bijzondere betekenis dat wordt begonnen met een gezamenlijk onderzoek naar de mogelijkheden tot wederzijdse en evenwichtige vermindering van de strijdkrach ten in Europa. Voor het welslagen van een derge lijk overleg moet dit, naar haar overtuiging, ge voerd worden vanuit een voldoende sterke verdedi- gingspositie, geïntegreerd In het Atlantisch bondge nootschap. De regering ziet de uitbreiding van de Europese Gemeenschappen op 1 januari a.s. als een gebeur tenis van bijzonder belang voor de eenwording van Europa. Daarnaast verwelkomt zij de akkoorden die vrijhandelszones tot stand brengen met zee andere Europese landen. De bijdrage vai. de regering aan de Europese topconferentie zal tot doel hebben aan het proces van eenwording een nieuwe ‘mpuls te geven. Zij hecht daarbij aan versterking van de Europese instellingen en aan een groeiend besef van de verantwoordelijkheid van Europa jegens de Derde Wereld. De regering blijft hoge prijs stellen op nauwe samenwerking met de Benelux-partners, ook bij de vorming van haar Europese beleid. Leden van de Staten-Generaal, De huidige economische en politieke moeilijkhe den mogen ons niet uit het oog doen verliezen dat wij leven in een bevoorrecht land. Onze welvaart is groot en onze sociale voorzieningen behoren tot de beste in de wereld. Ons bestuur is op nationaal, provinciaal en gemeentelijk niveau van een goed gehalte. De vrijheid waarin iedere burger zich kan bewegen en uiten is een kostbaar goed. Er is veel om dankbaar voor te zijn. In dit besef hebben regering en Staten Generaal bij uitstek de taak om de krachten in ons volk te bundelen en te ric.iten op het overwinnen van de moeilijkheden waarin wij thans verkeren. De peri ode die voor ons ligt, zal veel van u vergen. Met de bede dat God u wijsheid en kracht moge geven, verklaar ik deze zitting van de Staten- Generaal geopend. \Elnkom.steiv^s2' \Ebelasting -V WM-KchV

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13