VOLGEND JAAR STREVEN NAAR NIEUWE HUIZEN 134.550 Meer aandacht Gemiddeld aantal werklozen in 1973 geschat op 105.000 I Geldkraan Ontwikkelingssamenwerking krijgt 1150 miljoen Aantal nieuwe maatregelen tegen milieuvervuiling gemeenten dichter Nieuwe maatstaven voor ruimtelijke ordening voor stedelijke problemen Nog dit jaar Bureau Academici en Hoger Personeel LANDELIJK BASISPLAN VOOR BEHANDELING VAN AFVALSTOFFEN OP KOMST Samenvoeging van grenskantoren „Geen termische vervuiling van de Rijn” 4 15 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 r I Gastarbeiders Zwakke gebieden MINISTER UDINK: Openbaarheid DALINGEN 4o -r V L Woningwetwoningen Stadssanering 60.050 1973 1971 (Van onze Haagse redactie) 90 80 70 - 60 -• 50 -• 30 20- 10 •71 j 1972 «8 '69 '70 (Van onze Haagse redactie) en land al le st t Het aandeel van andere soorten vervuiling dan die door brandstoffen wordt ver oorzaakt. is volgens voorlopige ramin gen ongeveer 10 percent van het totaal. Door het opleggen van zulke heffingen op ongezuiverde lozingen zouden gedwon gen besparingen optreden, die de over spanning van de economic afremmen. meent minister Langman van Economi sche Zaken. ie at er 5P gesubsidieerde par ticuliere WONINGEN Met voortvarendheid zal worden gewerkt aan de voorbereiding van een nieuwe wet inzake geluidshinder. De minister zal laten onderzoeken in hoeverre de zeer noodzakelijke uitbreiding van de controle op de naleving van de wette lijke voorschriften kan worden verwe zenlijkt. Dr. Stuyt verwacht nog dit jaar een advies over een wijziging van de Hinderwet. In dit verband consta- DEN HAAG. Tussen het Nederlandse en het Belgische ministerie van Financiën wordt overleg gepleegd over de openstel- lingsuren van de belastingkantoren aan de Nederlands-Belgische grens. Aangeno men mag worden dat evenals op de nieu we E-10-weg (Breda) ook op de andere grensoverschrijdende E-wegen tot samen gevolg van de toenemende aandacht voor woningverbetering en rehabilitatie. Er komt een voorlopige raad voor het bouwonderzoek die de overheid zal advi seren en de researchwereld zal informe ren over het beleid dat de overheid moet voeren voor de coördinatie en bevordering van onderzoek- en ontwikkelingswerk ten behoeve van het bouwwezen. De meeste economisch zwakke gebie den hebben de afgelopen jaren volgens minister Langman (Economische Zaken) de achterstand op het landelijk niveau duidelijk ingelopen. Dit geldt minder voor Minister Udink heeft bij de Tweede Kamer een nota ingediend over de open baarheid bij de voorbereiding van het ruimtelijk beleid. De bedoeling ervan is, elke belanghebbende zoveel mogelijk kans op inspraak te geven bij een ruimtelijk plan van nationale betekenis. centrale inschrijving en bemiddeling en met een systematisch inventariseren van de actuele vraag naar arbeidskrachten in kaderfuncties en op academisch niveau. wu werkloze bouwiokarbeiders ringsheffing voor ’73 geraamd op 100 miljoen zal in de grote rijkskas gaan. DEN HAAG. De gemeenten krijgen in 1973 minder geld uit het Gemeente fonds, omdat de regeling in het kader van de bezuinigingen de algemene begrotings norm heeft verlaagd. „Ondanks de budget taire spanningen”, zegt minister Geertse- ma in zijn toelichting op de begroting, „wordt erop vertrouwd dat de gemeenten erin zullen slagen tot sluitende begrotin gen te komen.” Voor gemeenten, die al enkele jaren achtereen in grote financiële moeilijkheden zitten, zal aan de uitkerin gen worden gesleuteld, terwijl enkele ver- fijningsregelingen zullen worden verbe terd: die voor gemeenten met een histori sche stadskern en gemeenten die worden doorsneden door groot scheepsvaarwater. (Van onze Haagse redactie) OJ X 1000 Als andere gevolgen ziet hij: daling van de particuliere consumptie, verminde ring van de bedrijfsinvesteringen, ver mindering van de uitvoer, vermindering van het nationaal produkt en vermin dering van de loonsom per arbeider, waar tegenover dan zouden staan: stij ging van het prijspeil voor de particu liere consumptie, aanzienlijke verbete ring van de betalingsbalans, stijging van de werkloosheid. Invoering van een dergelijk waterzuive- ringsprogramma wordt in de begroting van Verkeer en Waterstaat aangekon- digd voor 1974. In een programma om binnen 15 jaar alle oppervlaktewater te zuiveren, zullen ook de zee en de ri viermondingen betrokken worden. Voor uitlopend op dit programma kondigt waarnemend minister Udink van Ver keer en Waterstaat aan: lozingen op het binnenwater zullen in 1973 belast wor- n, nt o- a de en de >r, te en li 1- e- e- ie m n- e- ie de in .'ft en il- en :i- en fi rn in le n, ie. en es. n, Q- a: m ie o- an 3 en s- e- or .te ite o- >n et ce ik ;ot es. m is en dt :1e al fi le ar ie e- \Z :ie ig tl- Steeds meer buitenlandse werknemers willen in ons land blijven wonen. Een wet wordt voorbereid ter bevordering van een evenwichtige opbouw van de werkge legenheid, een goede verhouding tussen buitenlandse en Nederlandse werknemers en een passende huisvesting. Als deze wet er is, kan de bestaande wet arbeidsver gunning vreemdelingen vervallen. De investeringspremieregeling voor de overige streken wordt beëindigd en ook krijgen deze gebieden geen gelden meer voor infrastructuurverbeterende werken. De opbrengst van de selectieve investe- De minister verwacht dat het nationale meetnet ter bepaling van de luchtver vulling, voor wat de zwaveldioxyde be treft, in 1973 gereed zal komen. Appa raten voor het bepalen van andere bestanddelen en voor belangrijke mete orologische waarnemingen worden in het meetnet opgenomen. De regering gaat nieuwe criteria aan- leggen voor de ruimtelijke ordening. In de loop van 1973 zal hiervoor een aanvullen de nota worden uitgebracht. Hierin zal het accent liggen op heroverweging van de doelstellingen, zo blijkt uit het hoofd stuk over ruimtelijke ordening van minis ter Udinks begroting. Minister Geertsema noemt in zijn toe lichting verder een aantal verbeteringen in de verhouding burger-overheid, waar onder snelle afhandeling van het wetsont werp tot verbetering van de rechtsbe scherming van de burger tegen het over heidshandelen (de Wet AROB, administra tieve rechtspraak overheidsbeschikkingen). Verder geeft mr. Geertsema de volgende stand van zaken door: het wetsontwerp voor de ombudsman (officieel: commissaris van onderzoek) is in een vergevorderd stadium van voorbe reiding op korte termijn zal de wet herziening decoratiestelsel worden ingediend een ontwerpregeling tot vereenvoudi ging van de titulatuur is klaar. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering heeft het parlement gevraagd in 1973 een bedrag van 1150 miljoen ter beschikking te stellen voor de ontwikkelingssamenwerking. Dit betekent in vergelijking met 1972, toen 1050 miljoen werd uitgetrokken, een stijging van ruim 9 percent. Het nu voorgestelde bedrag past geheel in het kader van het meerjarenprogramma voor de periode 1972 tot en met 1975, aldus de ministers Schmelzer (Buitenlandse Za ken) en Boertien (Ontwikkelingssamenwerking) in de memorie van toelichting op hun begroting. Het zal grote inspanning vergen de ontwikkelingsstrategie aan te passen en waar nodig te herformuleren, aldus de memorie van toelichting. Het is verder gewenst, dat de Europese Gemeenschap zich intensief gaat bezighou den met de ontwikkelingssamenwerking. Het standpunt van de regering over de taak van de EEG op dit gebied is neergelegd in een apart memorandum. De centrales die Nederland aan de Rijn of zijn takken zal bouwen, zullen zodanig worden ingericht, dat zij aan het nader overeen te komen beleid met betrekking tot thermische belasting van de rivier kunnen worden aangepast. Daartoe zal het, aldus de minister, mogelijk moeten zijn de centrales in langdurige periodes van kritieke waterafvoeren en- of water kwaliteit te doen functioneren zonder dat zij hoeveelheden warmte van enig belang aan de rivier toevoegen. Er zullen daar voor adequate voorzieningen worden ge troffen. Het kabinet wil wel doorgaan impulsen te geven aan de verplaatsing van werkge legenheid in de particuliere en de over heidssector uit het dichtbevolkte westen. Aangekondigd wordt een wetsontwerp se lectieve investeringsregeling. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring wil voorkomen, dat het Rijnwater zal worden geschaad door thermische vervui ling. In de begroting van Verkeer en Waterstaat maakt minister Udink er mel ding van, dat Nederland eventueel het voorbeeld van Zwitserland en Duitsland volgt, dat bij in aanbouw zijnde centrales koeltorens zullen verrijzen De bewindsman stelt maatregelen in het vooruitzicht die de concentratie van bedrij ven in het Westen moet verminderen. De regering wil opnieuw grond aankopen voor recreatieve doeleinden, ditmaal rond om het Naardermeer en tussen Den Haag en Leiden. Nieuw is de verschijning van de Ne derlandse Herstructureringsmaatschappij, een instelling die zal moeten bijdragen aan de verbetering, zowel in economisch als in sociaal opzicht, van de structuur van het bedrijfsleven. De NEHEM gaat een belangrijke rol spelen bij het in praktijk brengen van de aanbevelingen uit de structuuronderzoe ken. Het is niet de bedoeling de NEHEM te betrekken bij de uitvoering van het regionale beleid als zodanig, en ook niet bij het aantrekken van nieuwe industrie ën. _r-j27.500i I 22.5ÓÓ 4-'22S0° LnGEN 0N6ESUBSI0. 1 il’ ra050 60.925 59.300 ^UUbU :487Öp ||1|9 Als in 1973 gewerkt zal worden aan volledige zuivering van het oppervlak tewater, dan moeten voor 46 miljoen inwoner-equivalenten maatregelen ge troffen worden en dat leidt per inwo- ner-equivalent tot een eenmalige inves tering van 190 gulden, terwijl de jaar lijkse last daarna per inwoner-equiva- lent 26,50 wordt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Stuyt kon digt nieuwe maatregelen aan ter bestrijding van de milieuvervui ling. Naast de reeds ingevoerde heffingen op brandstoffen zal in 1973 ook een heffing worden ge legd op andere dan door brandstof fen veroorzaakte industriële ver vuiling. Een aparte wettelijke voor ziening voor de verwijdering van afvalstoffen is op komst. Een al gemeen landelijk basisplan voor de behandeling van afvalstoffen is in voorbereiding. Nog dit jaar kan een nota over een regeling voor che mische afvalstoffen worden ver wacht. WONIMGBOUWPLANNENl BOUWPROGRAMMA - UXN DE ONT-1 WERPBEGRO- 7ING (aanbal woningen) teert hij een verheugende bewustwor ding dat de verontreiniging zo veel mogelijk moet worden voorkomen of teruggedrongen. De zeer grote indu strieën komen al in een zeer vroeg stadium bij 'de betrokken instanties voor informatie over vestigingsmoge- lijkheden en over milieu-hygiënische eisen, die bij vestiging worden gesteld. 1972 rnwrn DEN HAAG. In de komende vier Jaar zal in het kader van het bijzonder regionaal welzijnsbeleid de aandacht voor de stedelijke problematiek worden ver sterkt. Dit blijkt uit de Memorie van Toe lichting bij de CRM-begroting voor 1973. Veel bedrijven hebben in ons land al aanzienlijke uitgaven gedaan om te ko men tot vermindering van de luchtver ontreiniging, maar daaruit zijn nergens ernstige financiële moeilijkheden voort gekomen, stelt minister Langman. Hij heeft de indruk, dat het bedrijfsleven zich ook echt inspant om te komen tot verwerking van het chemisch afval. Men zou daarbij echter te kampen hebben met onvoldoende verwerkings- mogelijkheden. Het ministerie van Eco nomische Zaken zal vergroting van die capaciteit bevorderen, meldt de minis ter, die voorts een wettelijke regeling voor de verwerking van chemisch afval aankondigt. het noorden en Zuid-Limburg. Voor deze gebieden moet het beleid worden voortge zet en versterkt. De minister trekt op zijn begroting ’73 voor deze twee gebieden 45 miljoen meer uit. DE WERKLOOSHEID 1oo1DE ARBEIDSMARKT (MANNEN)’ totaal aantal werklozen W openslaande* aanvragen v. w» werkgevers J (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering streeft ernaar volgend jaar de bouw van 134.550 nieuwe huizen op gang te brengen. De begroting voor 1972 ver meldde 132.000 huizen. Met voorschotten voor woningwetwoningen kan in 1973 voor 3,112 miljard verplichtingen worden aangegaan. Voor aan vullende huursubsidies wordt 74,4 miljoen uitgetrokken, voor stadsver nieuwing 300 miljoen. De regering wil voor het komende jaar voor be woners met een laag inkomen streven naar 800 huizen met een maximale huur van f 150 per maand. Het aantal van 134.550 nieuwe huizen ligt precies 50 boven het aantal dat de oppositie in oktober vorig jaar bij amen dement wist af te dwingen. Subsidie wordt toegezegd voor 111.250 nieuwe wo ningen. Hiervan gaan er 5000 af voor woningen in de particuliere gesubsidieerde sector. Tot deze laatste heeft de regering in 1972 besloten ter bevordering van de werkgelegenheid. Verwacht mag worden dat in de onge subsidieerde sector een bouwvergunning zal worden afgegeven voor ongeveer 27.5000 huizen. Daarnaast bestaat nog de mogelijkheid dat tenminste 800 woningen extra in aanbouw komen op initiatief van het bedrijfsleven. Naast 3,112 miljard gulden aan voor schotten voor woningwetwoningen heeft de regering 423,3 miljoen geraamd voor jaarlijkse bijdragen voor deze woningen en 435,4 miljoen voor de particuliere huur- en eigen woningen. De middelen die vrijkomen door bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind zullen via de pensioenfondsen worden gereser veerd voor huizen met ten hoogste een huur van 150 per maand (prijspeil van 1971). Voor stadssaneringen is voor 1973 het zelfde bedrag uitgetrokken als voor 1972, 300 miljoen gulden, maar de accenten zijn wat verschoven. De ramingen voor sanering, woningverbetering en re habilitatie (opknappen in plaats van slopen) zijn verlaagd als gevolg van de matiging in de activiteiten op het gebied van de sanering, en verhoogd als (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Ondanks een lichte verbetering in de werkloosheids situatie met name als gevolg van een lichte stijging in de vraag naar ar beid, houdt men voor 1973 een jaargemiddelde aan van 105.000 werklozen tegen 115.000 dit jaar. Verwacht wordt begin 1973 een relatief snel dalende werkloosheid, mede als gevolg van de dan genomen werkloosheidsmaat- regelen, een daling die later in het jaar weer zal afzwakken. In ’72 is ondanks een stijging van de werkloosheid meer geproduceerd, vooral in de nijverheid. Ook in de woningbouw rekent het kabinet op een belangrijke produktiestijging, maar niet op stijging van een aantal arbeidsplaatsen. Als in ’73 de loon- en prijsstijgingen zich onwikkelen volgens de beleidsdoel stellingen, zal de groei van het produktie- volume in bedrijven de groei van de arbeidsproduktiviteit overtreffen. De werkloosheid zal dan in de loop van ’73 duidelijk teruglopen maar deze daling zal in mindere mate optreden indien loon en prijsstijgingen hoger mochten uit vallen. Nog dit jaar gaat een Bureau Academi ci en Hoger Personeel aan het werk met den met 8 gulden per irrwoner-equiva- lent (in 1974: 11 gulden); lozingen in zee kosten per inwoner-equivalent 2 gulden (in 1973 en in 1974 zelfs 5 gulden). „De leefbaarheidsproblemen spitsen zich toe”, aldus de memorie. In de nieuwe wijken zal extra steun worden gegeven bij het tot-stand-brengen van een sociaal- culturele infrastructuur in gemeenten die in snel tempo de grote bevolkingsoverloop van de Randstad moeten opvangen. Voor de komende vier jaar zal de aandacht voor het noorden van het land, waarvoor reeds 12,5 miljoen ter beschik king stond, zich richten op een beperkter aantal centrumgemeenten dan nu het ge val is. Het door de regering gevoerde nationale spreidingsbeleid zal een belang rijke maatstaf zijn bij de selectie van deze centrumgemeenten. Een aantal ge richte stimulerende maatregelen blijft no dig. In Oost-Groningen zal het bijzonder welzijnsbeleid het door de regering ge voerde stimulerings- en werkgelegen heidsbeleid dienen te ondersteunen. Het stimuleringsbeleid voor de overige lands delen zal een aflopend karakter dragen gedurende de komende vier jaar. Alleen in Zuid-Limburg zal als gevolg van de mijnsluitingen steun noodzakelijk blijven, voeging van de controles wordt besloten.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15