Bezuinigingen in MEER DAN 10 MILjako exploitatiesf e er VOOR ONDERWIJS krij gsmachtdelen OP BEGROTING DEFENSIE 11 PERCENT MEER DAN IN 1972 Produktie m tuinbouw stijgt Minister Engels (CRM) trekt 8 ton meer uit voor beeldende kunst F We ge n belast i ng gaat omhoog met minder doen. Minister De Koster wil geen gedwongen afvloeiing Veertig kilometer aan autosnelwegen erbij Diplomaten moeten het Weinig ruimte voor nieuwe activiteite „Particuliere bijdrage aan welzijn bevorderen” t f SlliBr ACHTERSTAND Politieopleiding op Woensdrecht start in 1973 WIJKCENTRA GROOT „Zwakke geslacht leeft het langst 1 V f O r Ollli 17 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 16 in ie MANOEUVRE (Van onze Haagse redactie) >k GEEN STANDPUNT EEN PERCENT st. en (Van onze Haagse redactie) Musea de. sse.’ DEN HAAG Voor het eerst stijgt de begroting voor Onderwijs en Wetenschappen boven de tien mil jard gulden; ze beloopt om precies te zijn 10.066.700.000, oftewel ruim 23 percent van de totale rijksbegro- ting. Dat betekent een stijging met oijna twee miljard gulden vergeleken met 1972. Niettemin biedt de onder wijsbegroting voor komend jaar nau welijks ruimte voor nieuwe activi teiten. I DEN HAAG Het begrip „wel zijn” dreigt te degraderen. Sociale en culturele voorzieningen voor een menswaardige ontplooiing blijven echter evenzeer nodig als brood. Mi nister Engels van CRM acht het daar om verheugend dat de ministerraad in beginsel besloten heeft tot de op richting van een interdepartementale „welzijns”-dienst. Dit blijkt uit de Memorie van Toelichting bij de be groting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk voor 1973. DEN HAAG Hoewel in de eerst volgende (ruim) vier jaar de totale sterkte aan vrijwillig militair en burgerpersoneel met tien percent zal worden teruggebracht, wijst minister De Koster (Defensie) zeer nadrukke lijk gedwongen afvloeiing om aan de eis van de commissie-Van Rijcke vorsel te voldoen van de hand. Dat is één van de in het oog springende punten uit de defensiebegroting, die voorziet (voor 1973) in een bedrag dat ruim 11 percent hoger ligt dan in 1972. Vrijwel al het extra geld wordt opgeslokt door salarismaat regelen en prijsstijgingen. In totaal zal in 1973 5.189.602.000 worden uitgegeven. Dat is 527.078.000 meei’ dan in 1972. Voor de prijsstijgingen (zo’n vier tot vijf percent) is een be drag van 274 miljoen extra be rekend. (Van onze Haagse redactie) e •i in veel probleemkinde- 1. 3 I- percentage van Op enkele punten wordt in 1973 priori teit gegeven aan scheppende kunsten en aan experimenten. De beeldende kunsten staan voor dat jaar met 4,7 miljoen gul den op de begroting, hetgeen een verho ging van bijna 804.000 gulden inhoudt. Het voor experimenten en kunstzinnige vernieuwingen beschikbare bedrag heeft De minister heeft zijn ambtenaren te het opstellen van ging van kleuterschool en basisschool te bevorderen zal binnenkort een wetsont werp worden gepubliceerd. Het gaat om de grootste onderwijskundige manoeuvre die ooit heeft plaatsgevonden: 15.000 scho len zijn daarbij betrokken. Bij defensie zal bovendien voor 1973 op de exploitatieuitgaven één percent (een bedrag van 40 mln) worden bezuinigd. Van de totale afvloeiing van 33.000 man vrijwillig dienend militair en burgerperso- DEN HAAG In de defensiebegroting worden voor de drie krijgsmachtdelen onder meer de volgende maatregelen voorgesteld, die vooral bedoeld zjjn als bezuiniging in de exploitatiesfeer. Verwacht wordt dat met de bouw van een nieuw algemeen rijksarchief in Den Haag in 1974 kan worden begonnen. Plan nen tot nieuwbouw van rijksarchieven in enkele provincies bevinden zich in een ver gevorderd stadium. LANDMACHT: Organisatorische wijzigingen (samenvoeging van staven). De drie huidige territoriale bevelhebbers zullen worden vervangen door één natio naal territoriaal commandant. jVVVVVVWVWUVVWWVIMAAfMWWWVIAfVWMWVVVWlAfVVVWVVk/V LUCHTMACHT: Personeelsbesparing in 1973 voor 500 man, voornamelijk door samenvoeging van commando’s. Op de begroting voor 1973 is een ruimte van 30 miljoen gehouden voor de ver vanging van de Starfighter-straaljager, waarover in 1973 nog een principe-beslis- sing moet worden genomen. I neel in de komende vier jaar, zullen er slechts 24.000 worden aangevuld. De 9000 man minder op een totale sterkte van 90.000 betekend een personeelsinkrimping van tien percent. De Commissie-Van Rjj- ckevorsel wilde het liefst voor 1 januari 1973 al 3000 man minder zien. voor 1973 is minister De Koster weer terecht gekomen op het gebruikelijke ge middelde van de laatste jaren. De verdeling van het uit te geven geld over de krijgsmachtdelen is evenals voor gaande jaren marine landmacht lucht macht als 1 2 1. Bij de subsidiëring van muziekscholen vraagt de minister zich af of het niet juister zou zijn, dat de overheid zich voornamelijk richt op de algemene vor ming en de groepslessen. Voor de overige vormen van kunstzinnige vorming is op de begroting een bescheiden extra bedrag uitgetrokken om bepaalde nicve ontwik kelingen aan te moedigen. Dat ene percent is de eerste aanzet van de door de Commissie-Van Rijckevorsel voorgestelde en door minister De Koster overgenomen bezuiniging van 8 percent in de periode van 1973 tot en met 1975. Minister De Koster kan echter over de bezuinigingsplannen na ’73 maar heel wei nig zeggen, omdat het kabinet-Biesheuvel dan verdwenen is. Andere belangrijke beleidsvoornemens voor het komende jaar bij defensie, af ge zien van de eerdergenoemde personeelsin krimping: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De dalende tendens de levensverwachting bij de geboorte van mannen zet zich voort, het cijfer is nu 70,7 jaar. Voor vrouwen is sprake van een stijging: nu 76,5 jaar. Het groeiende ver schil tussen beide categorieën wordt onder meer toegeschreven aan het naar verhou ding grote aantal mannelijke doden bij verkeersongevallen en aan hogere sterfte door hart- en vaatziekten en kanker. Minister Stuyt noemt de geboortebeper king en het ongewenste kind een van de kritische problemen waarmee de samenle ving kampt. Het streven is erop gericht de voorlichting over anti-conceptiva te be vorderen om die in' alle lagen der bevol king bekendheid te geven. De bewindsman ziet de toepassing van abortus-provocatus als een uiterste noodmaatregel en niet als een alternatief middel tot geboorterege ling. Meer en meer dient de jeugd te worden voorgelicht over een gezonde leef wijze in het kader van ziektepreventie. In de beleidsnota, die als bijlage fun geert bij de memorie van toelichting, wordt getracht aan te geven hoe in de toekomst gewerkt kan worden aan de verbetering van de samenhang tussen alle onderwijsvormen, aan de verhoging van het onderwijsresultaat en aan de efficien cy van het onderwijs. Om de samenvoe- rijksweg 1); Putte-Ossendrecht (4 fcm van rijksweg 19); en in Amsterdam 1,5 km van de ringweg 10, tussen Middenweg en rijksweg 1 in oost. Hiermee is circa 60 miljoen gulden gemoeid. verder de bedoeling laten beginnen met een wetsontwerp tot verlaging van de toelatingsleeftijd voor de kleuterschool. Die ligt nu nog op 4 jaar, maar die zou op 3 jaar en negen maanden moeten worden gesteld. Omdat naar het inzicht van de minister de Nederlandse filmproduktie zich nog steeds niet zelf kan bedruipen, acht hij het noodzakelijk dat de filmkunst extra aandacht krijgt. Deze sector krijgt 439.000 gulden meer dan in 1972. Het totale dienstplichtigen-beleid wordt in de toelichting op de begroting alleen maar aangeduid, maar door de minister worden geen standpunten ingenomen, om dat het hier gaat om lange-termijnbeleid. Zonder overigens zelf een standpunt in te nemen, vermeldt De Koster enkele op merkelijke aanbevelingen van de interde partementale commissie Dienstplichtigen- beleid, die een belangrijke beleidsaandui- ding voor de komende jaren kunnen zijn: Afschaffing van het studie-uitstel voor opleidingen waarmee men begint na het jaar waarin met 17 jaar wordt; Verlaging van de dienstplichtige leef tijd tot 18 jaar: Afschaffing van uitstel wegens kost winnerschap en broederdienst (door die maatregel waarvoor wetswijziging nodig is, zullen er jaarlijks 14.500 man dienst plichtigen „extra” komen). Eigenlijk kan de bewindsman op slechts twee nieuwe punten wijzen: Het hele lager beroepsonderwijs (lts’en, huishoudscholen, leao’s, lagere landbouw scholen en lagere middenstandsscholen) wordt per 1 augustus 1973 vierjarig. De invoering van deze cursusverlenging vindt plaats van het tweede jaar af. Wat betreft de orkesten en de muziek- praktijk zal een zelfde bedrag als voor 1972 beschikbaar worden gesteld, met een mogelijkheid tot een lichte verhoging. Voor de beeldende kunst is dit jaar een nieuw beleidsplan voorgesteld. De aanko pen van beeldende kunst zullen voortaan rechtstreeks gericht worden op het sa menstellen van tentoonstellingen, die via een expositie-apparaat en de provinciale en lokale expositiegelegenheden aan een zo breed mogelijk publiek zullen worden aangeboden. Mede door de bezuinigingen in de ex ploitatiesfeer zal het steeds minder wor dende aandeel in de begroting voor inves teringen van de laatste jaren, tot het verleden behoren. De bloementeelt onder glas steeg jaar lijks met gemiddeld ruim 160 hectare en bereikte in 1971 een omvang van 1876 hectare en zal dit jaar de 2000 hectare overschrijden. Bij de championteelt heeft zich een soortgelijke ontwikkeling voorge daan. De produktie steeg van 16.000 ton in 1967 tot 34.600 ton in 1971. Het econo misch belang van de championteelt wordt versterkt door het feit, dat ten minste 65 percent van de produktie wordt verwerkt door de Nederlandse industrie. Op 1 juli 1972 hadden 2909 tuinders een aanvraag ingediend om in aanmerking te komen voor een subsidie van 3000 voor de overschakeling van zware stookolie op aardgas. 2234 aanvragen werden goedge keurd en omgezet in overeenkomsten, 464 aanvragen zijn nog in behandeling en 211 aanvragen werden of ingetrokken of afge wezen. Het grootste aantal aanvragen is afkomstig uit Zuid-Holland. Er bestaat bij de tuinders verwarring over de omschake ling, vooral door de onstabiele verhouding tussen olie- en gasprijzen. De minister wijst er met klem op, dat reeds om reden van milieuvervuiling omschakeling op aardgas gewenst is. Financiële spanningen in de wereld van Monumentenzorg vormen nog steeds een bron van grote bezorgdheid. De beschik bare middelen, zo vreest de minister, zul len immers grotendeels moeten worden gebruikt voor de overschrijdingen van reeds begonnen gesubsidieerde restaura ties. Ingrijpende herziening van de top structuur van het ministerie van defensie (daarop is ex-staatssecretaris Van Es van defensie afgetreden). j=- x/Begrohng1973?\ a yca.5,4jniljard gld} MARINE: Mijnendienst: Beemsterklasse-schepen worden uiterlijk in 1976 af gevoerd van de sterkte. De helikopters van de Marine Luchtvaart Dienst zullen uit de Nederlandse Antillen naar Nederland worden teruggehaald. De kruiser De Ruyter is vervroegd uit dienst genomen. Er valt even een hiaat, maar dat zal snel worden opgevuld door de bouw van een tweede bevoorradings schip en een geleide wapenfregat. Eind 1973 zal de bouw van de eerste vier Standaard-fregatten worden aanbesteed. Verder is 128 miljoen uitgetrokken voor reeds eerder begonnen werkzaamheden aan wegen in de omgeving van Amster dam, 105 miljoen bij Rotterdam, 34 mil joen bij Den Haag, 54 miljoen bij Utrecht. Hiertoe behoren ook de verbreding van de wegen tussen Schiphol en Burgerveen (waar in 1970 de eerste massale ketting botsing plaatsvond), tussen Gouda en Utrecht, tussen Abcoude en Oudenrijn. Circa 320 miljoen ie gereserveerd voor soortgelijke werkzaamheden in de rest van Nederland. In verband met de belangrijke kosten stijgingen in deze sectoren, is de begroting voor musea, monumenten en archieven respectievelijk met 3,7 miljoen, 2,6 mü- joen en 1,1 miljoen gulden verhoogd. Het Rijksmuseum Vincent van Gogh zal in het komende voorjaar worden geopend. Eveneens in 1973 wordt heropening ver wacht van het gerestaureerde rijksmu seum Meermanno-Westreenianum. DEN HAAG. In 1973 kan een be scheiden begin worden gemaakt met de subsidiëring van een aantal noodzakelijke structurele verbeteringen in de financiële positie van gesubsidieerde instellingen op het terrein van de buurt- en wijkopbouw. Zo zal het subsidiepercentage in de perso neelskosten van de uitvoerende instellin gen worden verhoogd tot 47. Ook is er enige financiële ruimte voor versterking van het werk in oude en nieuwe stedelij ke woonwijken. Aldus de memorie van Toelichting bij de CRM-begroting. Subsidieaanvragen voor aanstelling van functionarissen, die voorlichting geven over renovatieplannen in oude stadswij ken, nemen zodanig toe, dat het noodza kelijk is gebleken het betreffende begro tingsbedrag te verhogen. Er bestaat een grote achterstand voor wat betreft wijkcentra voor meervoudig gebruik. De achterstand in het westen van het land zal niet meer kunnen worden ingelopen. Voor dorpshuizen zullen geen rijksgelden meer beschikbaar worden ge steld. Op het ogenblik wordt gestudeerd op alternatieve mogelijkheden die de plaats moeten innemen van de huidige Beelden- de-Kunstenaarsregeling. Ter ondersteu ning van een beleid, waarin aan de edu catieve functies van de beeldende kunst grote aandacht zal worden geschonken, is in de begroting een extra-bedrag van 400.000 gulden opgevoerd. Voor uitbreiding van experimenten met onderwijs aan de werkende jeugd is 10 miljoen uitgetrokken. Verder is nog eens drie miljoen opgevoerd voor het voorbereiden van programma’s voor de tweede vormingsdag, die in 1974 voor de 15-jarigen en een jaar later voor de 16- jarigen zal worden ingevoerd. De belangrijkste bezuiniging vindt plaats in het hoger beroepsonderwijs (hts’en, academies). Opbrengst 13,6 miljoen gulden. Noch bij het kleuteronderwijs, noch bij het basisonderwijs wordt komend jaar de leerlingenschaal verlaagd, zo blijkt uit de toelichting op de begroting. Het enige wat minister Van Veen in het uitzicht stelt zijn 40 boventallige kleuter leidsters. Deze zullen ingezet kunnen wor den in scholen met ren. Er moet meer orde komen in de be schikbare leermiddelen. Het totale aantal titels van schoolboeken bedraagt thans 20.000 tot 25.000; jaarlijks komen daar ongeveer 3500 tot 4000 nieuwe titels bij. Om op korte termijn tot een beperking te komen zou het onderwijs zelf initiatieven moeten nemen. Onderwijskringen spreken namelijk van een chaos op de boeken markt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het inkomen van de ambtenaren van de buitenlandse dienst zal met 5 percent worden ingekort. Dit is de belangrijkste bezuinigingsmaatre gel die minister Schmelzer van Buiten- I landse Zaken voor zijn departement heeft aangekondigd. De bezuinigingen moeten vooral worden gezocht in de representatiever- I goedingen, die een integrerend onder deel vormen van de valuta-inkomens. In de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van Bui- tenlandse Zaken wordt dan ook ge- I sproken van de noodzaak om „de uit- I gaven te remmen ten aanzien van I representatie en dienstreizen.” UITGAVEN VOOR .DEFENSIE Jonh*begrotmg 1900-197^ (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De tuinbouwproduktie is in 1971 met 11,5 percent gestegen ten opzichte van 1970. Deze stijging heeft zowel betrekking op de sierteelt, waar een toeneming met 184 miljoen werd ge boekt. De voedingstuinbouw boekte een toeneming van 94 miljoen. In het bij zonder de cultures onder glas met name de bloementeelt en de champion teelt hebben, gestimuleerd door goede af zetmogelijkheden, de laatse jaren een goe de ontwikkeling doorgemaakt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Met de aangekondigde opleiding van Mobiele (politie) eenheden op het vliegveld Woensdrecht wil de rege ring in de loop van volgend jaar een begin maken. Voorlopig komt er geen nieuwe subsi dieregeling voor vaste toneelgezelschap pen. Wél Is «en nieuwe, samenvattende benadering van het subsidievraagstuk voor het gehele toneel noodzakelijk, maar de realisering ervan is niet eerder dan in 1974-’75 te verwachten. Ook voor de mime is een herziening van de subsidlegrondslag van groot belang. Dat blijkt uit de toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken. Op Woensdrecht zal, zoals bekend, een oplei dingscentrum worden bevestigd, waar de gemeentepolitie gaat oefenen voor een optreden bij ernstige ordeverstoringen. De training is ook gericht op eventuele acties bij terreurdaden. Nog dit jaar kan een voorontwerp van wet verwacht worden met betrekking tot het in samenhang-brengen van het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs. De bewindsman streeft er ver der naar dat de toegang tot het hbo vanuit het havo helemaal open komt. Minister De Koster wil grote spoed zetten achter de voorbereidingen van de door hem in juli dit jaar al openbaar gemaakte reorganisatie van de defensie- top. Die verandering van verticale naar horizontale structuur heeft onverwacht een actueel tintje gekregen door de felle interne ruzie en het daarop volgende ont slag van staatssecretaris Van Es. minister Engels kunnen verhogen van t 820.000 tot 1 miljoen gulden. Omgerekeyd in percentages wordt voor 1973 ruim 3,7 percent uitgegeven voor defensie. Dat is iets meer dan de minder heid van de Commissie-Van Rijckevorsel (die de defensie-inspanningen kritisch bekeek) bij zijn aanbeveling wilde. Men kwam een half jaar geleden uit op een percentage van 3,945, maar bij nieuwe berekeningen op basis van de laatste cij fers van het nationaal inkomen blijkt dat 3,67 te moeten zijn. Met het percentage (Van onae Haagse redactie) DEN HAAG. De opcenten op de motorrijtuigenbelasting worden met 2.24 per auto verhoogd, zodat in totaal 200 miljoen meer aan extra opbrengst wordt verkregen, aldus minister Udink in de sterk besnoeide begroting van Verkeer en Waterstaat. Op vijf plaatsen kan wor den begonnen met de aanleg van nieuwe autosnelwegen; 640 miljoen is uitgetrok ken voor afbouw of verbetering van be staande wegen. Aan de Instelling van een Algemeen verkeersfonds blijken zoveel fl- nancieel-economische en bestuurlijke pro blemen te zitten, dat de inwerkingtreding van dit fonds niet in 1973 kan worden verwacht De besnoeiing in de uitgaven van Ver keer en Waterstaat oorzaak van het aftreden van minister Drees beschrijft zijn opvolger Udink als „waartoe onderge tekende in betere omstandigheden liever zou zijn overgegaan”. Hij voegt daaraan toe „dat de thans voorhanden zijnde mid delen hem tot een redelijke verzorging van de hem toevertrouwde belangen in alle sectoren van het departement in staat stellen”. Op het gebied van Verkeer en Waterstaat zijn de uitgaven voor 1973 12,7 percent hoger en belopen nu 5,127 mil jard. De uitgaven voor de droge waterstaat wegen, bruggen, tunnels zijn met 163,3 miljoen verlaagd. Voor de aanleg van nieuwe rijkswegen is 700 miljoen uitgetrokken, voor onderhoud en verbete ring 210 miljoen. Voorgesteld wordt de aanleg van rijks weg 73 tussen Nijmegen en Boxmeer (28 km, in ruil voor Ressen-Babberich van weg 15); Borne-Almelo (4 km van rijks weg 35); Bornerforoek-Borne (3 km van- f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17