Coutinho: Pele deed het ‘verstandiger Brazi liaanse van weleer leven in armoede Felle reactie van Nederlandse ploeg FRITS SCHUR KLIMT NAAR DE TWEEDE PLAATS IN KLASSEMENT tegen elkaar Clay en Patterson vechten om wedstrijd tegen Frazier Bijzondere Problemen KNVB-selectie competitie de ijskast voorlopig m puntentelling kunstlicht- „sterren i Na zeven jaar opnieuw a Gowland/Sercu op kop in Londen 8 I H lü DINSDAG 19 SEPTEMBER 19 72 18 ff (Van onze sportredactie) nsBwswisiraii Jeugdig, LE CREUSOT Sneller dan mocht worden verwacht hebben de Nederlandse renners in de Tour de 1’Avenir teruggeslagen. Getergd, om dat ze op de Puy de Dome in de val waren gelopen („We zagen er erg tegen op, maar het viel best mee”), hebben de renners van Joop Midde link gisteren laten zien dat hun rol allerminst is uitgespeeld. Een grim mige aanval van Frits Schür, Jacob Langen en Cees Priem, die met zeven anderen bijna vier minuten op het a peloton inclusief gele-truidrager Sutter uitliepen, bezorgde Schür een fikse sprong in het klassement en Priem de groene-puntentrui, terwijl naast het dagploegenklassement ook de leiding in het algemeen ploegen- klassement werd heroverd op de Zwitsers. RIO DE JANEIRO Roem is ver gankelijk. Zelfs in de voetbalsport. Dit werd deze week nog eens duide lijk geïllustreerd door een Braziliaan se voetbaljournalist, die na een speurtocht van vele weken een ar tikel schreef over voetbalsterren van weleer. Hij stuitte op verbijsterende gegevens. Veel grote sterren die de wereld op grond van hun verrich tingen vele jaren in hun ban hebben gehouden leven nu onder kommer volle omstandigheden. Zij kunnen zich nu niet meer beroemen op privi leges, geld en roem, die hun nog vrij recent ten deel vielen. Dorval eens de rechtsbuiten van één van de be roemdste Braziliaanse voorhoedes, vat het aldus samen: „Zolang je speelt, kun je doen wat je wilt. Maar als het is afgelopen, hebben zelfs de stadionportiers geen achting meer voor je. Als ik geweten had wat mij na mijn vertrek stond te wachten, zou ik voorzichtiger zijn geweest. Nu is het te laat. Ik hoop alleen maar dat ik mijn voetballoopbaan weer kan opnemen. Op 35-jarige leeftijd hoop ik nu op een contract van een Cana dese ploeg”. Cees Priem leidt een kopgroep voor de latere ritwinnaar Yvan Schmid. IBi IE5' (Van onze sportredactie) IB i kopgroep moest ik net zoveel werk doen als de anderen en in de eindsprint moest ik me zelf maar zien te redden. Ik ben ook altijd de pineut”. Wanneer in het seizoen 1973-74 weer een dergelijke competitie wordt georgani seerd, komen in principe de nummers een tot en met zes van de eindstand van de normale competitie 1972-73 voor deelne ming in aanmerking. risicoloze „tactiek” is. Soms is de aanwe zigheid van de coach bij de beste man(- nen) in de koers noodzakelijk. Van Dongen (Ned) 18.44.42 34. 18.45.22; 41. Langen (Ned) 18.47.26. te heroveren, verloor zijn laatste ge vecht in 1968 tegen Jimmy Ellis. Daar na heeft Patterson weer negen partijen gebokst die hij niet alleen allemaal won maar voor een groot gedeelte ook binnen de limiet beslite. In een twin- Floyd Patterson traint alsof hij geen 37, maar 17 levensjaren achter de rug heeft. re- A NEW YORK Op 22 novem ber 1965 verdedigde Cassius Clay in Las Vegas met succes zijn we reldtitel in het zwaargewicht te gen Floyd Patterson. In de twaalf de ronde ging de uitdager destijds knock out. Woensdagavond ont moeten de twee ex-wereldkam- pioenen elkaar weer in de Madison Square Garden in New York. De tweede confrontatie tussen Clay en Patterson trekt in de Verenigde Staten nog meer belangselling dan het eerste gevecht. de hele wereld. Ik had drie auto’s, ver scheidene huizen, geld op de bank en veel andere dingen. Maar ongelukkigerwijze had ik nooit iemand die voor mijn belan gen zorgde. U weet wat ik bedoel. Ik was slechts een beetje geschoold en had ie mand nodig om mij advies te geven. Nu ben ik failliet.” Coutinho is nu 29 en speelt nog, maar ontvangt slechts een 12.000 gulden per jaar als speler van Bangu, een clubje uit een voorstad van Rio. Zijn Dorval en Coutinho boos op Pele, omdat de koning een van de best betaalde atleten ter wereld hen nooit geholpen heeft? „Ik geloof niet dat Pele enige blaam treft. Hij heeft geprobeerd ons te helpen.” zegt Dorval. Courintho wil alleen zeggen dat hij vindt dat Pele het verstandiger heeft aangepakt dan hij. 3 a si E ZEIST. De ijskast van de KNVB Is ruim genoeg. Zeker als het erom gaat problemen met de selectie voor het Ne derlands elftal erin weg te stoppen. Im mers, de voetbalbond en de door Fadr- honc uitverkorenen kwamen geen stap dichter tot elkaar waar het de geschillen betrof, maar tóch kwam men tot overeen stemming over het bedrag, dat met het bereiken van München (WK 1974) maxi maal gegarandeerd kan worden. Sedert 1965 is er voor beide boksers heel wat veranderd. Clay, die zeven jaar geleden met zes tegen een favoriet was, geldt voor woensdag opnieuw als de kanshebber. De bookmakers zijn nu echter heel wat voorzichtiger. De ver houding is dit maal twaalf tegen vijf. Op de lijst van uitdagers van wereld kampioen Joe Frazier, de man die op 8 maart 1971 Cassius Clay zijn eerste nederlaag hij won op punten toebracht, staat Mohammed Ali als eerste geklasseerd. De 37-jarige Patter son, die een indrukwekkende come back maakte en sedert 1968 geen partij meer verloren heeft, geldt als derde uitdager van Frazier. De winnaar van de „Floodlight-cup” ontvangt 35 procent van de door sponsors beschikbaar gestelde bedragen. Nummer twee 20 procent en nummer zes nog 7.5 procent. Het gevecht van woensdagavond is van uitermate groot belang. De win naar kan ervan verzekerd zijn dat hij binnen afzienbare tijd als officiële uit dager van Frazier wordt aangewezen. Nadat hij in het voorjaar van 1971 op punten van Frazier verloor, heeft Cas sius Clay zes partijen gebokst die hij alle won. Behalve zijn boksintellect. snelheid en precisie heeft Clay nog enkele grote voordelen ten opzichte van Patterson. In de eerste plaats zijn leeftijd. Clay is nu dertig jaar, Patter son zevenendertig. Een tweede voordeel is zijn grotere gewicht, het verschil zal zeker bijna tien kilometer bedragen. Ook in lengte (zeven centimeter) en reikwijdte (drieëntwintig centimeter) is Clay superieur aan zijn tegenstander. Cassius Clay heeft nadat hij in 1960 op de Olympische Spelen in Rome kampi oen bij de halfzwaargewichten werd, als professional 38 wedstrijden gebokst, 37 eindigden in een overwinning, waar van 29 door knock out. VOETBAL Noorwegen heeft zondag in Oslo de Interlandwedstrijd tegen Zwe den met 13 verloren. Bij de rust leidden de Zweden met 10. Voor Zweden scoor den Edström (14e en 60ste minuut) en Larsson (87e min.). Het doelpunt voor de Noren werd gemaakt door Fuglset (59ste minuut). Zodoende reikte Cees Priem evenals vrijdag in Saint Yrieix weer niet verder dan de tweede plaats. Hij kwam er wel doör in het bezit van de groene trui, waar op hij zijn zinnen heeft gezet. De Zwitser Iwan Schmid klopte Priem vrij overtui gend, maar deze had zich dan ook de hele wedstrijd afzijdig gehouden van het zware kopwerk ter verdediging van de leiderspo sitie van zijn ploeggenoot Sutter. Omdat de hooggeplaatsten verstek lie ten gaan toen de kopgroep zich na 30 kilometer in de stromende regen formeer de, werd het ook een uitstekende dag voor Frits Schür. Er komt in deze ronde geen vluchtgroep tot stand of Schür is erbij betrokken. Hij is er steeds maar weinig mee opgeschoten (de passieve Den Hertog stond er zelfs beter voor), maar gisteren was het dan eindelijk raak. „Heeft niet een van ons gewonnen?”, vroeg Fedor den Hertog verbaasd, toen hij met het peloton de aankomsitplaats had bereikt, „hoe krijgen ze het voor elkaar”. Een verbitterd tegen zijrr racefiets leunen de Priem: „Ik vind dit een beetje sneu. Ik dacht, dat vooral Langen wel voor mij zou rijden, omdat ik hem tenslotte heb geholpen toen hij door een lekke band achterop raakte. Maar nee hoor, in de zaken van tevoren bespreken omdat het anders geen zin heeft reclame te maken. Ze moeten opgelost worden, vóór er moei lijkheden uit voortkomen”. Boom-Ruygrok is (uiteraard) de door de KNVB aangewezen NV, die de exclusieve reclamerechterr voor het Nederlands elftal heeft verworven. Laat, dat wel. Vertegen woordiger van het reclamebureau Veld huizen: „We moeten wel opschieten. Voor ons komen de slapeloze nachten nu pas. Er is nog geen contact geweest met de reclamekandidafen en over een dikke maand wordt de eerste wedstrijd varr de voorronden (tegen Noorwegen op 1 no vember, - red.) al gespeeld. Vóór die tijd moet er natuurlijk al heel wat geregeld zijn”. Zo noodzakelijk is dat overigens niet. Immers, niet Boom-Ruygrok maar de KNVB heeft het risico van verlies geno men. Het Haarlemse bureau heeft geen enkel bedrag willen of kunnen garande ren, waarna de voetbalbond tóch besloot de basisovereenkomst op maximaal 63.000 gulden af te sluiten. Bovendien eisten (en kregen) de spelers ook nog enkele veranderingen in de basis overeenkomst. Zo levert een verloren interland uit de voorronde van het we reldkampioenschap nu 750 gulden op, ter wijl er eerst niets betaald zou worden. Een vriendschappelijk duel wordt - onge acht de uitslag - gehonoreerd met 1500 gulden. In eerste instantie zouden de spe lers bij winst 2000 en bij een gelijkspel 1000 gulden krijgen, terwijl bij verlies alleen een onkostenvergoeding uitgekeerd zou worden. Toch hebben de Nederlanders verzuimd om een nog grotere slag te slaan. Met drie man in de kopgroep was er immers een unieke gelegenheid de etappezege te grij pen, waarvoor als beste sprinter Cees Priem in aanmerking kwam. Het is er niet van gekomen, omdat het drietal op de laatste kilometers domweg verzuimd heeft voor de hand liggende afspraken te maken. Het zou bijvoorbeeld een kleine moeite zijn geweest voor Priem de sprint aan te trekken. LONDEN. Patrick Sercu en Tony Gowland hebben na de vierde dag da leiding genomen in de zesdaagse van Lon den. De stand is: 1. Gowland/Sercu (GB-Bel) 344 punten. 2. Karstens/Duyndam (Ned) 276 3. Alain van Lancker/Mourioux (Fr) 264 4. Renz/Schulze (Did) 261 op drie ronden: 7. Cees Stam/Gilmore (Ned-Aus) 187 Niet zonder geluk kwamen er toch drie Nederlanders in het voorste gelid in Le Creusot aan, waardoor voor de tweede maal het ploegenklassemeirt werd vero verd. Het was een van de fraaie belonin gen voor de moedige strijdwijze, waarvoor Jacob Langen hij demarreerde na 38 km de basis had gelegd. Schür en priem volgden in tweede instantie. Door hen werd het tempo bepaald, want de overigen (de Zwitsers Schmid en Salm, de Italianen Brentegani en Tonoli, Barreau van de Franse A-ploeg, de Tsjech Von dracek en Beon van de Peugeot-ploeg) lieten het werk volledig aan de Nederlan ders over. De sterk rijdende Groninger vormt nu de grootste bedreiging voor de Zwitserse truien verzamelaars met zijn tweede plaats. Hij is veruit de beste Nederlander (Schür staat slechts 51 seconden achter, Den Hertog volgt met 3 min. 49), maar Middelink piekert er niet over Schür aan te wijzen als kopman. Middelink: „We zijn pas op de helft en er kan nog van alles gebeuren. Ik wil al mijn renners niet op één kans laten gokken. Dat is helemaal niet nodig. Want Schür is zelf altijd attent. Als er wat gebeurt is hij er bij”. Middelink wenst nog steeds geen defini tief strijdplan te ontvouwen, dat is duide lijk, Afwachtend slaat hij steeds van ach ter het peloton de gebeurtenissen van zijn renners gade. Het motto „ieder voor zich” is nog steeds van pas, hetgeen zeker geen tigjarige carrière stond Patterson 63 maal als 'prof in de ring, dertien ge vechten hadden de wereldtitel als in zet. Van de 63 partijen won Patterson er 55, verloor 7 keer en bokste een maal onbeslist. Ondanks zijn zevenendertig jaar is Floyd Patterson een jeugdig en specta culair bokser gebleven vooral door een voortreffelijke lichamelijke conditie. Het enige nadeel van Patterson is zijn kwetsbaarheid, waardoor hij de bij naam kreeg „bokser met de glazen kaak”. Floyd Patterson, de enige bok ster in de geschiedenis van het zwaar gewicht die er in slaagde de wereldtitel De wedstrijden om de „Floodlight-cup” worden aangemerkt als zogenaamde „bin dende wedstrijden”. Dit houdt in, dat geschorste spelers ook niet aan deze licht- wedstrijden mogen deelnemen. Schür: „Dat was normaal natuurlijk, I want wij hadden er alle belang bij. Maar van nu af zal ’t voor mij ook wel moeilijker worden want ze zullen me niet meer zo gemakkelijk laten gaan”. Over zijn kan sen haalde hij zijn schouders op: „Ach, je weet in deze ronde niet hoe het morgen weer gaat”. Uitslag van de zesde etappe: 1. Schmid (Zwi) de 170 km in 4.09.12 (met bon 4.08.52) 2. Priem (Ned) z.t. (4.09.02) 3. Beon (Fra) z.t. (4.09.07) 4. Bourreau (Fra) z.t. 5 Vondracek (Tsj) 6. Tonoli (Ita) z.t. 7. Schür (Ned) z.t. 8. Langen (Ned) z.t. 9. Brentegani (Ita) z.t. 10. Salm (Zwi.) 31 Koken (Ned) 4.13.01, 32. Van Dongen (Ned) z.t., 35. Den Hertog (Ned) z.t., 39. Kuiper (Ned) z.t. Algemeen klassement na de zesde etappe: 1. Schmid (Zwi) 18.36.56 2. Schür (Ned) 18.37.47 3. Sutter (Zwi) 18.38.05 4. Bourreau (Fra) 18.38.06 5. Brentegani (Fra) 18.38.21 6. Hubschmid (Zwi) 18.29.50 7. Duchemin (Fra) 18.39.52 8. Martin (Fra) 18.40.11 9. Vondracek (Tsj) z.t. 10. Aigueparses (Fra) 18.40.26 13. Den Hertog (Ned) 18.40.45 18. Kuiper (Ned) 18.41.58 23. Priem (Ned) 18.43.04 30. z“’ 18.44.42 34. Koken (Ned.) Sprak sectie-betaald-voetbal-bestuurslid Tripels op de persconferentie na de be sprekingen tussen beide partijen in Zeist: „De geschillen zullen we laten rusten tot na Mürrchen. Dan zullen we ons nader beraden over de reclamerechten. Naar buiten zijn we van nu af echter één grote eenheid”. Toch verwacht men alle moeilijkheden niet helemaal te kunnen ontwijken. De instelling van een werkcommissie is im mers niet anders te verklaren. Een werk commissie, waarin spelers (Van Beveren, Cruyff en Schneider), sectie-betaald-voet- bal (Tripels en Hogewoning), FBO (een nog niet nader genoemd federatielid) en (als secondanten van de spelers) Karei Jansen en Cor Coster zitting hebben. Ui teraard is uitgeverij Boom-Ruygrok de partij waarmee gesproken moet worden. Woordvoerder Van Heest: „Het is bij voorbeeld mogelijk dat wij met een be paalde firma een overeenkomst aangaan, terwijl Johan Cruyff door dezelfde partij benaderd wordt. We moeten dat soort Langen kon daar slechts tegen inbren gen: „Ik was echt van plan voor Priem de spurt aan te trekken, maar hij ging aan het wiel van een Zwitser zitten, waardoor het geen zin meer had”. DEN HAAG. Winst in een uitwedstrijd zal in de eerste kunstlichtcompetitie, die dinsdag 19 september van start gaat, ho ger worden gewaardeerd dan een zege op eigen terrein. Voor deze nieuwe reeks voetbalwedstrijden geldt de volgende geling ten aanzien van winstpunten: gewonnen uitwedstrijd, drie punten; B gewonnen thuiswedstrijd of gelijkspel in uitwedstrijd, twee punten; C gelijkspel in thuiswedstrijd, een punt; D verloren wed strijd, nul punten, E een overwinning met drie of meer doelpunten verschil een punt extra; F indien een speler uit het veld wordt gestuurd wordt een winstpunt in mindering gebracht. Dat geschiedt ook als in een wedstrijd twee waarschuwingen aan spelers van dezelfde club zijn gege ven. R De speeldata voor deze competitie, waaraan FC Den Haag, NEC, PSV, Spar ta, FC Twente en FC Utrecht deelnemen, zijn 19 september, 18 oktober, 22 novem ber, 28 maart en 8 mei 1973. Evenals Dorval, maken veel andere vroegere voetbalhelden een moeilijke tijd door: Barbosa, de grote doelverdediger van de Braziliaanse ploeg, welke in 1950 de wereldbeker won, verkoopt nu kaartjes in het Mïtracana-stadion. Zijn salaris is nog geen 300 gulden, daar hij uitsluitend op commissie werkt. De anderen, die nooit geleerd hebben iets anders voor hun brood te doen dan voetbal snelen en die geen geld opzij gelegd hebben voor de tijd daarna, ont vangen nu een ondersteuning van 15 gul den per maand van FUGAP een stich ting voor hulp aan profatleten. Tot hen behoren Nilo, Quarentinha en Dari, die nog geen tien jaar geleden ook in de Braziliaanse wonderploeg hebben gespeeld. Jair Marinho, een lid van het Brazili aanse elftal dat in 1962 de wereldbeker won, moest twee jaar geleden zün voet balloopbaan ongeven na een ernstig au- to-ongeluk. „Ik had wat geld op de bank, maar dat ging allemaal op aan zieken huis- en andere rekeningen. Verder was ik eigenaar van een restaurant, maar mijn compagnon en ik moesten het sluiten aangezien wij beiden failliet werden verklaard,” aldus Marinho. Sommige spelers zeggen dat zij boven dien beschroomd waren een vriend of zelfs de stichting hulp te vragen. Coutin ho die vijf jaar lang met Pele een be roemd duo in Santos en het Braziliaanse elftal vormde, zegt: „Ik kan alleen mijzelf de schuld geven voor de toestand waarin ik nu verkeer. Ik was een beroemdheid in - z

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19