Werknemers: MINISTERS BETREUREN BEZETTING VAN ENKA Perscommentaren op troonrede Waldheim betreurt aanval van Israel Kado! Raad van Bestuur: „Onwettig” Wij gaan door” „Zwarte september”: een mysterie Rechtspositie Dwangarbeid wegens kaping vliegtuig Optreden van politie in München juist Ambtenaren meer verlof vakbonds activiteiten gevangenen wordt beter Wrijving tussen Libanon en Palestijnen dak tnakkebjk! DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 99 Buitenspel „Ordelijke boel” Commissie Bondsdag: J Regenworm Geen vooruitgang I Belegering (Van onze Haagse redactie) een wetsontwerp hoogge- een (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze redactie economie) t Volgens de Britse minister van Buiten- JERUZALEM Zwarte September is een mysterieuze beweging. Leiders zijn niet met name bekend, althans niet met zekerheid, er is geen hoofdkwartier, geen organisatievorm en geen ideologie. De geheim zinnigheid en het spectaculaire karakter van hun acties, dat zijn de be langrijkste factoren voor hun „succes”. Voor het eerst liet Zwarte Sep tember van zich horen in november 1971. De Jordaanse premier Wasfi Teil werd toen in zijn hotel in Cairo vermoord. Vier Palestijnse studen ten die de aanslag hadden gepleegd, werden door de Egyptische autori teiten na een paar weken vrijgelaten. Voorzitter Piet Brussel van de Industrie bond NKV zei ’s avonds laat dat de actie in overleg met de drie bonden is begon nen. De bonden staan er ook achter. Het is duidelijk dat de Israëliërs er belang bij hebben de zaken zo eenvou dig mogelijk voor te stellen. Immers, als een kleine ongrijpbare beweging niets anders blijkt te zijn dan de grote broeder, El Fatah zelf, dan kan je eenvoudig de Palestijnse commando’s aanpakken, en dat is wat er nu ook gebeurt. Het valt niet te ontkennen dat de Arabische landen belang hebben bij het Palestijnse verzet, zeker nu zij militair onmachtig zijn iets tegen Is rael uit te richten. Intussen heeft de Israëlische inlich tingendienst een paar namen laten uit lekken van personen die zij als leiders van de Zwarte September beschouwt. Dat is Salah Kalef, een 38 jaar oude Palestijn die ook bekend staat onder de naam Abu Aijad en de tweede is AU Hassan Salami, de soon van een man die zich in de jaren veertig een reputatie had verworven In Palestina als terrorist in dienst van de groot- Moefti van Jeruzalem, Haj Amln El Hoessein!. Het interessante van de twee Zwarte September-leiders is dat zij beide ko men uit de kring van de voormalige groot-Moefti van Jeruzalem, Hoesseini. Voor de Israëliërs is Hoesseini een be grip. Hij was gedurende de jaren dertig en veertig onder het Britse mandaat de leider van het Palestijnse verzet tegen de zionistische immigratie. Maar hij schuwde de terreur niet, noch tegen de zionisten noch tegen zijn eigen broe- lers om zijn positie te handhaven. In de jaren 1936-1939 liet hij alleen al 3000 Palestijnen vermoorden. Hoesseini staat bekend als buitengewoon reactio nair en corrupt, en het meest berucht is hij wel geworden door zijn samen- Onder leiding van de drie betrokken vakbonden van NVV, WKV en CNV hebben ongeveer 850 werknemers het Bredase bedrijf van ENKA bezet. Op de foto maakt een vakbondsfunctio- naris bekend dat er niet meer gewerkt zal worden tot het AKZO-bestuur na dere gegevens heeft verstrekt. Met Postgiro gratis girokaarten; die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toe! „Waarom doet het parlement geen en kele poging om een dam op te werpen tegen de toenemende morele ontwrich ting”, zo vraagt het Nederlands Dagblad In overleg met het actiecomité zal de actie ook worden beëindigd. Wanneer dat is kon Brussel niet zeggen. Doel van de bezetting is de problemen van de met ontslag bedreigde werknemers duidelijk in de openbaarheid te brengen. „De structuur van de maatschappij moet veranderen”, voegde NKV-Voorman daaraan toe, „niet langer de macht in de handen van enke len”. Bekend is dat de bonden gebelgd Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren zijn leedwezen uitgesproken over de Israëlische vergeldingsaanval op Liba nees gebied. „Wij betreuren elke geweld daad en het verlies van onschuldige men senlevens”, aldus woordvoerder Charles Bray „Ongeacht of het om militaire dan wel om terroristische acties gaat”. Volgens hem kan het grensgebied rustig zijn als er aan de activiteit van de Palestijnse com mando’s een einde komt. De Libanese minister van Buitenlandse Zaken, Khalil Aboe Hamad, heeft gisteren gezegd dat zijn regering niet van plan is militaire acties te ondernemen tegen Pa lestijnse guerrillabewegingen. Berichten in dit weekeinde wezen op een crisis tussen het Libanese leger en de guerrillastrijders. De Palestijnse radio in Damascus had zon dag gezegd dat het Libanese leger op het punt stond guerrillastrijders aan te vallen. BONN (Reuter). De commissie voor Binnenlandse Zaken van de Westduitse bondsdag heeft gisteren verklaard dat de politie in de zaak van de Israëlische gijzelaars van de Olympische Spelen in München op de juiste wijze is opgetreden en dat er juiste beslissingen zijn genomen. Zwarte September verklaarde bij die gelegenheid dat haar voornaamste doel is het vermoorden van koning Hoessein en zijn familie. Ze heet Zwarte Sep tember als herinnering aan de burger oorlog in Jordanië die in september 1970 plaatshad en waarbij koning Hoessein de Palestijnen in Jordanië elimineerde. In de bezette fabriek te Breda was de stemming overigens gisteravond vastbera dener dan ooit. Vooral nadat bekend ge worden was, dat dé raad van bestuur van de Enka gezegd had de bezetting onwettig te achten. Die leden van de directie van het Bredase bedrijf, die nog in de fabriek aanwezig waren, hebben het terrein daar na pas verlaten. DEN HAAG. Het overheidspersoneel krijgt meer verlofmogelijkheden om vak- bondsaktiviteiten te bedrijven. Het gaat hier om een proef die voor één jaar zal worden genomen. Bovendien zal de rijks overheid zoveel mogeljjk zaalruimte ter beschikking stellen om de ambtenaren gelegenheid te bieden om vergaderingen en overleg voor te bereiden. en scholingswerk van overheidspersoneel. De minister zal ook en gemeenten vragen Er volgden aanslagen op de Jordaan se ambassadeurs in Londen en Genève, en op de moeder van koning Hoessein. Dan voor het eerst een serie aanslagen op de zogenoemde „imperialistische be langen”. Op 6 februari ontploften gas opslagplaatsen in Ommen en Ravein- stein in Nederland. In Hamburg werd sabotage gepleegd in een wapenfabriek en een oliepijpleiding. Intussen hadden de acties zich ook tegen Israel gericht. Op 8 mei werd een Sabena-vliegtuig gekaapt naar Tel Aviv. De kaping mislukte uiteindelijk. Op de vraag wat Zwarte September is, landse Zaken, Sir Alec Douglas-Home, schept het vertrek van de Russische advi seurs uit Egypte de mogelijkheid op een nieuw onderzoek naar de kansen voor een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Douglas-Home zei dit gis teren bij een diner in Londen, dat hij aanbood ter ere van het bezoek van zijn Egyptische collega, El Zayyat, aan Enge land. Engeland zal voolopig geen wapens aan Egypte leveren. Volgens Britse regerings kringen hebben Douglas-Home en Zayyat tijdens hun gesprekken gisteren de kwes tie van de wapenaankopen slechts vluch tig behandeld. Verder overleg heeft op diplomatiek vlak plaats. In de Britse regeringskringen wijst men erop dat de Brits-Egyptische betrekkingen eerst een kans moeten krij gen om zich positief te ontwikkelen alvo rens men het over wapenleveringen kan hebben. Na tien uur gisteravond hadden onge veer 1000 van de 1300 werknemers het gehele Enka-Complex in hun macht. Dit aantal werd bereikt nadat de avondploeg was opgekomerr en zich met de dagploeg had verenigd. De bezetters lieten geen niet-werknemers binnen. Zij hielden de poorten hermetisch gesloten, ook voor de pers. De bonden meldden de actie volledig in de hand te hebben. i De mannen, Libanezen, hadden in mei een Boeing 727 van South African Air ways op weg van Salisbury naar Johan nesburg gedwongen naar Malawi te vlie gen. De Haagse Courant constateert dat het „al met al steeds waarschijnlijker wordt, dat er na 29 november toch weer net zo zal worden geregeerd als nu wordt aange- kondigd. Het zal alleen moeilijk blijken voldoende partners te vinden voor het voeren van hetzelfde beleid”. De Zweedse bemiddelaar van de Vere nigde Naties in het Midden-Oosten, Gun nar Jarring, is er ondanks voortdurende pogingen niet in geslaagd met zijn vredes missie enige vooruitgang te maken. Dit staat in een rapport van secretaris-gene- raal Kurt Waldheim aan de Veiligheids raad. DEN HAAG. Mede als gevolg van de kritiek van de laatste jaren op het gevan geniswezen, zal de rechtspositie van de gedetineerden in 1973 worden verbeterd: er wordt een beklagrecht ingevoerd, de disciplinaire straffen gaan op de helling en het briefgeheim van gevangenen wordt sterk uitgebreid. Deze aankondiging doet minister Van Agt van Justitie in de be groting van Justitie voor 1973. De hele avond was het zeer druk voor de toegangspoorten van het fabriekster rein. Familieleden kwamen hun verwan ten die aan de bezetting deelnamen via de spijlen van de hekken bevoorraden. De heer Huismans, één van de samen stellers van. de brochure „Noodsignalen van het bisdom Breda”, die" gèat over de Enka-problematiek, was bij de bezetters. Hij verklaarde dat hij achter de actie stond In de loop van maandag zijn de stret chers met dekens binnengebracht, die het personeel als slaapplaats dienen. ..Mannen en vrouwen apart, natuurlijk, het is hier een ordelijke boel”, aldus een woordvoer der. Een bewakingsploeg staat er borg voor dat er geen onregelmatigheden ge beuren. aan de provincie» de proef met £a extra verloffaciliteiten te nemen. „Het kabinet-Biesheuvel in haar nadagen probeert op alle gebieden de klok terug te zetten met haar bestedingsbeperking: op het gebied van de sociale en de oudedags voorzieningen en op het gebied van cul tuur- en gezondheidszorg. „Meer dan het leed dat de vooruitgang van de medische wetenschap kan wegnemen, telt de Bies- heuvel-club het geld dat hiermee is ge moeid, waarbij het zich als toonbeeld van de degeneratie van het kapitalistische stelsel gedraagt”, aldus De Waarheid. De voorzitter van de commissie, prof. Friedrich Schaefer, zei dat de commissie het niet nodig vindt dat er een parlemen tair onderzoek wordt ingesteld naar de gebeurtenissen in het Olympisch dorp en op het vliegveld Furstenfeldbruck, waar op 5 september 17 mensen het leven lieten. „De politie heeft alles gedaan wat in de gegeven omstandigheden mogelijk was, heeft correcte beslissingen genomen en is op de juiste manier opgetreden”, aldus de commissie. Het Economisch Dagblad noemt de troonrede een „ietwat onwezenlijk stuk dat het midden houdt tussen een opsom ming van wat de regering nog tot stand wil brengen in de korte regeerperiode, die haar nog rest en een opsomming van wat zij gaarne had willen doen”. BLANTYRE rechtshof in BEIROET-DAMASCUS-LONDEN. (UPI Reuter en AFP) Kurt Waldheim, se- cretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren laten weten de Israëlische aanvallen op Libanees gebied van het afgelopen weekeinde te betreuren. Een woordvoerder van de volkerenorganisatie verklaarde dat Waldheim „het geweld en de inbreuk op het bestand betreurt en dat hij dergelijke gewelddaden niet beschouwt als nuttig voor het bereiken van een rechtvaardige en vreedzame oplossing voor de toestand in het Midden-Oosten”. DEN HAAG. In veel dagbladcom- mentaren wordt vandaag kritiek geuit op het feit dat de regering-Biesheuvel met een volledig program is gekomen, terwijl in november verkiezingen voor de deur staan. „Het wordt steeds meer de vraag, aldus het Parool, of het zinvol is het staatshoofd te belasten met het uitspreken van de toverformule, waarmee een kabi net de politieke werkelijkheid tegemoet wil treden”. (Van onze redactie economie) DEN HAAG/BREDA De ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lang- man (Economische Zaken) betreuren de bezetting van de Bredase Enka- fabriek. Deze vestiging van Enka wordt met sluiting bedreigd. „Dit kan geen oplossing zijn, alleen overleg kan helpen”, aldus drs. Boersma. Zijn collega Langman veroordeelde de actie in felle bewoordingen. Hij liet voor al duidelijk uitkomen dat de steun van de vakbonden aan de bezetting hem teleurstelde. werking met Hitler tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ook de Israëliërs hebben het ver moeden dat de Moefti bij de Zwarte September betrokken is al zegt men niet zeker te weten wat precies zijn rol is. De werkwijze van Zwarte Septem ber, zo zeggen zij, komt overeen met de methodes die de Moefti in de jaren 1936-1939 toepaste: klassieke terreur tegen de burgerbevolking. Hoe diep zijn de Arabische regerin gen bij de terreur van de Palestijnen betrokken? In Europa en vooral in Duitsland bevinden zich cellen van Pa lestijnen. Ondergrondse organisaties en geheime diensten plegen zo te werken dat iedere cel een aandeel heeft in het geheel zonder dat men van elkaar weet wat dat aandeel precies is en zonder jat men elkaar kent. De één verzamelt ter plaatse informatie, een tweede zorgt voor paspoorten en onderdak, een der de dekt de aftocht. Dat gebeurt in het land waar de actie moet plaatsvinden, en dan komt, evenals in München, de ploeg van buitenaf, in dit geval uit Beiroet, om de eenmalige actie te ondernemen en weer te verdwijnen. Zo wordt in de Israëlische inlichtingendienst niet ge twijfeld dat Arabische ambassades in het buitenland en Arabische inlichtin gendiensten bij dit hele proces betrok ken zijn, zonder dat men wil onthullen welke rol zij precies vervullen. Ver schaffen zij alleen informatie, wapens en paspoorten ,of doen zij ook mee aan planning en uitvoering? Onbeantwoor de vragen. De fabrieksbezetting, die gisteren door de Raad van Bestuur van Enka Glanzstoff onwettig werd verklaard en kort na het middaguur begon, was al enige tijd voor bereid. De drie industriebonden waren op de hoogte van de voornemens in Breda. Gisteravond werd onthuld dat deze actie oorspronkelijk voor vandaag was .gepland, De leiding besloot echter gisteren al tot actie over te gaan. Omdat zeer veel men sen van de plannen wisten, was men namelijk bang dat die voortijdig zouden uitlekken. Wat men concreet wil bereiken is dat de leiding van het Enka-concern afziet van het sluiten van produktie-eenheden in Nederland, Duitsland en België. En als dat nu wel doorgaat? „Ja, dan moeten we verder zien. Het is zeker niet onze bedoe ling het bedrijf over te nemen. Dit is een kortstondige actie, waarmee we alleen maar naar buiten willen brengen wat er in ons leeft”. hebben de Israëlische autoriteiten een eenvoudig antwoord. „Zwarte Septem ber is een camouflage voor El Fatah. El Fatah maakt gebruik van de orga nisatie Zwarte September. Daardoor hoeft zij officieel geen verantwoorde lijkheid voor de terreurdaden van Zwarte September op zich te nemen en kan politieke complicaties vermijden. In werkelijkheid draagt ze de verant woordelijkheid wel.” Met name het gesprek dat vorige week maandag met de Enka-leiding in Arnhem is gevoerd was voor de bonden zeer onbe vredigend. Zij hebben toen hun standpunt over de reorganisatieplannen nogmaals geuit. Mogelijkheid tot discussie was er niet, de Enka-directie liet duidelijk mer ken dat zij haar plan zal doorvoeren en tot ontslagen zal overgaan zonder eerst over de sociale aspecten met de bonden te willen spreken. De bonden voelden zich toen buitenspel gezet. De ministers Boersma en Langman had den gisteravond met de vertegenwoordi gers van de industriebonden een reeds lang te voren vastgesteld gesprek Na afloop zeiden zij dat de bezetting het overleg zal bemoeilijken. „Het was wel duidelijk dat er grote spanningen heer sten”, zei drs. Boersma. „Maar op een actie als deze had ik niet gerekend”. Mr. Langman zei dat de bezetters over de grenzen der wet dreigen te stappen. Een term als „lokaalvredebreuk” bezigde hij in dit verband. „Het stopzetten der produktie kan niet in overeenstemming zijn met de wensen van de bedrijfsleiding”, merkte hii op. Maar er rijzen toch enkele vragen. Kwam het drama in München Egypte wel zo gelegen? Egypte dat na het vertrek van de Russen bezig was het vacuüm op te vullen met een diploma tiek offensief in West-Europa waarbij Duitse steun voor Egypte van essenti eel belang was. De Tijd vindt de troonrede „mat van toon. De inhoud bevat eigenlijk niet veel meer dan een kundig ingedikte miljoenen nota". zijn over de houding, die de Raad van Bestuur van Enka aanneemt. Deze tegemoetkomingen kondigt minis ter Geertsema van binnenlandse zaken aan in de begroting voor 1973. Jaarlijks zal in het vervolg ook nog een bedrag van 500.000,- beschikbaar worden gesteld als bijdrage in de kosten van het vormings- de centrales van Politie heeft zich gisteren nauwelijks laten zien. Alleen ’s middags werd even bij de hoofdpoort gepatrouilleerd. Op de begroting is ook ruimte gevonden voor uitkeringen aan slachtoffers van ge weldmisdrijven. Zeer binnenkort zal het al eerder aangekondigde wetsontwerp hiertoe worden ingediend. Andere aankondigingen van minister Van Agt (die zichzelf na drukkelijk beperkingen heeft opgelegd, omdat het kabinet maar tot de herfst zit): Er wordt een Benelux-verdrag ter goedkeuring aan het parlement aangebo den, waardoor het mogelijk wordt, dat Nederlanders voor feiten gepleegd in een ander (bij het verdrag aangesloten )land, in eigen land worden berecht. Die regel geldt ook omgekeerd. In voorbereiding is over de adoptie met opheffing van de Centrale Adoptieraad en verkorting van de verzorgingstermijn van pleegouders van twee tot één jaar. Volgens plan wordt verder gegaan met beveiliging van geldkantoren en geldtran sporten. Eind 1973 moeten vooral de klei ne kantoren voorzien z(jn van een deugde lijke beveiliging. zich bezorgd af. „Waarom geen enkele verwijzing naar Gods woord en naar de roeping van overheid en volk op grond van godsgeboden?” De miljoenennota is volgens het Finan cieel Dagblad „een knap en helder stuk en geeft een scherp beeld van onze situa tie. Het beeld is zelfs optimistisch, maar de uitvoerbaarheid van de begroting hangt af van een voorwaarde waarvan de rege ring de vervulling niet in de hand heeft: sociaal contract dat de loonstijging beperkt tot negen percent en de prijsstij- gint tot 5 percent”. „Onze welvaart is groot en onze sociale voorzieningen behoren tot de beste ter wereld”, aldus het Nieuwsblad van het Noorden over de troonrede. „Dat mag niet onjuist zijn, maar wij betalen ons er dan ook blauw voor”. Het Utrechts Nieuwsblad trekt de ver gelijking met een regenworm: „Het beest is dood maar het kronkelt nog wel. Troonrede en miljoenennota zijn staats stukken van een kabinet dat het nieuwe jaar niet meer zal zien, maar de staatsza ken gaan door en al kan er dan niet worden geregeerd er moet tenminste wor den bestuurd”. (UPI). Een Blantyre in Malawi heeft gisteren de 42-jarige Fouad Abu Kamli en de 38-jarige Ajaj Georges Yaghi tot elf jaar dwangarbeid veroordeeld wegens een vliegtuigkaping. De radio van de Palestijnse bevrijdings organisatie heeft het Libanese leger giste ren beschuldigd van belegering van de Arabische commando’s. Volgens de Pales tijnen belemmert het leger hun de door gang naar het zuiden. De radio sprak een verklaring tegen van premier Salam, waarin deze beweerde dat er geen sprake was van een ultimatum aan de Palestij nen. „De heer Salam moet het ultimatum intrekken of ontslag nemen.” De ministeriële raad van de Federatie van Arabische Rpublieken (Egypte, Syrië en Libië) heeft gisteren gewaarschuwd dat een aanval tegen één van de lidstaten zal worden beschouwd als een aanval tegen de hele federatie. „Een dergelijke aanval zal niet onbeantwoord blijven.” De waar schuwing, na een bijeenkomst van de raad in Cairo, schijnt duidelijk te doelen op een mogelijke aanval van Israël op Syrië, waarover in Damascus al enkele dagen geruchten de ronde doen. De raad uit „bezorgdheid over pogingen om een wig te drijven tussen Libanon en de Palestijnse commando’s.” >-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3