Herwaardering van houten schoeisel zet door KLOMP IS WEER IN OPMARS Maanreizen wijzigden levenspatroon van ruimtevaarders GEBREK AAN ECHTE WAARDEN OORZAAK ZWERVERSBESTAAN S3 Bevolking nacht asiel voor onbehuisde mannen bestaat voorgrootste deel uit conformisten STRESS SEX ■I ZEELAND LEGION N AIR J| I (Van onze correspondent) (Van onze redactie in Amsterdam) ‘w- w AMSTERDAM „Een van de be langrijkste oorzaken tot het ontstaan van thuisloosheid is het ontbreken van waarden die het leven inhoud en vorm geven. Zoals het gezin, de reli gie, culturele waarden, hobby’s en vriendschap”, vertelt da heer Bink, directeur van het internaat en nacht- asiel voor onbehuisde mannen, aan de Weesperzijde in Amsterdam. „De aangepaste burgers blijven overeind bij de gratie van de waarden die ze hebben meegekregen of hebben ge vonden. Daar houden we ons door dik en dun aan vast en vandaar komt ook het hevige protest als die waarden dreigen te worden aangetast. We zijn bang ons houvast te verliezen”. ROTTERDAM De Nederlandse klompenindustrie roert zich. Na ja renlang stil in een hoekje te hebben gezeten, heeft men zich ontworsteld aan negatieve tendensen. Tien grote klompenfabrikanten ih Nederland hebben de handen ineen geslagen en de eerste schreden gezet op het pad naar export. Bedoeling is om over twee jaar een volwaardige uitvoer van het oer-Nederlandse produkt te hebben verwezenlijkt. Voorzitter van de vereniging van klompenfabrikan ten, de heer A. H. van Zuilekom ly risch: „Na die aanloopperiode schat ik dat tussen de één en twee miiljoen paar klompen de eerste tijd naar het buitenland gaan. En dan zit ik met mijn schatting aan de zeer veilige kant”. HOUSTON (AP). Bij de meesten van de tien maanreizigers heeft zich na hun tocht een ingrijpende wijziging van hun leven voorgedaan. Opmerkelijk is, dat zij een veel dieper besef hebben geld wat van hun (daarvan Astronaut Aldrin, die als tweede man de maan betrad, was kort na zijn buiten aardse reis daarentegen bevangen door een grote depressie, die tot een vergaande besluiteloosheid leidde. Daardoor nam hij ontslag bij de luchtmacht en stelde hij zich onder psychiatrische behandeling. Hij is nu over zijn inzinking heen. Veel van zijn tijd wijdt hij aan een autobiografie, getiteld: „Terug naar de aarde.” De enige maanreiziger, die zijn leven vrijwel op dezelfde voet heeft voortgezet, „Ook al omdat ze erg conformistisch zijn, willen ze graag zo veel mogelijk „Maar misschien trek ik er toch nog wel eens een paar maanden tussenuit. Ik een En )r le e, le •n is ij or et s- er T, sr id is Charles Conrad van de Apollo 12. Hij concentreert zich geheel op toekomstige ruimtevluchten met als hoofdmoot de pendeldiensten met interplanetaire ruim testations. Zijn voorganger Neil Armstrong, die als een held werd gevierd, heeft zich even eens uit het astronautenkorps terugge trokken. Hij doceert thans techniek aan de universiteit van Cincinnati. Grage prater Van Zuilekom: „Als we thans een miljoen paar meer zouden pro duceren, kunnen we die ook afzetten. Zo groot is de vraag op het moment, maar weet u wat er is gebeurd? De techniek is blijven stilstaan. Er moeten nieuwe mo dernere machines komen. De mechanise ring moet worden opgeschroefd. Dan kun Doelmatigheid Inderdaad heeft de klomp sinds een jaar of vijf weer langzaam terrein gewon nen. Hij voert zijn come-back met een steeds grotere afzet in eigen land. De gekregen van de verhoudingen op aarde met betrekking tot de uitgestrektheid van het heelal. „Het heeft mijn geeste lijke horizon zodanig verruimd, dat ik ten volle ben doordrongen van de bete kenis van het universum, waarin onze planeet maar een stofje is”, aldus Alan B. Shepard, commandant van de Apollo 14. De seksualiteit in het internaat is een groot probleem, wat volgens de heer Bink duidelijk te maken heeft met de contact stoornissen die de mannen ook in de rest van hun dagelijks leven vertonen voor de meesten levert het oppervlakkige, eenmali ge contact geen problemen op, maar juist de dipergaande en langduriger contacten, die zo belangrijk zijn voor een evenwich tig bestaan. Er is geen oplossing voor het sex-probleem. In het nachtasiel komt wel eens homofilie voor, ook wel in het inter naat, maar dat neemt geen grote vormen aan. heb wel veel vriendinnen gehad; een hele harem,” glundert O., maar nu heb ik er minder behoefte aan. Ook mijn vrienden uit de Jordaan, waar ik vroeger vaak kwam, bezoek ik zelden meer. Ze zitten- maar de hele avond tv te kijken. Heel, heel wat anders dan vroeger, dat vind ik erg ongezellig en ik heb m’n vertier hier ook wel.” In het internaat waar de heer O. met vel» anderen woont, zijn er vaste tijden van opstaan, ontbijten tussen zeven en acht uur koffie, lunch, thee en de warme avondmaaltijd. Voor de mannen tot 65 jaar, die daartoe in staat zijn, is er een kleine taak, zoveel mogelijk naar de eigen geaardheid. Er bestaat een regelma tig contact met de maatschappelijk werk ster op basis van vrijwilligheid. Een ge sprek met haar, de directeur of een psy chiater is ten alle tijde mogelijk. Door de week dient men voor twaalf uur binnen te zijn, vrijdag en zaterdag voor half twee, zondag voor een uur. De meesten zijn voor die tijd echt wel binnen. Voordat hij zijn vlucht naar de maan maakte, was hij kortaan gebonden, vaak op het bruuske af, waardoor hij weinig werkelijke vrienden had. Nu is hij veel verdraagzamer en innerlijk evenwichtiger geworden. Eenzelfde ervaring deed James B. Irwin van de Apollo 15 op. „Mijn maanreis verwerkte ik als een overweldigende reli gieuze belevenis, waarin ik anderen wil laten delen”, verklaarde deze astronaut. Hij studeert thans voor dominee om van zijn geloof in God, dat door zijn maanreis een diepere inhoud kreeg, te getuigen. Edgar D. Mitchell, die tot de bemanning van de Apollo 14 behoorde, beleefde zijn maanreis als een metafysische gewaar wording, waarin hij visioenen kreeg, die op geestelijke volvoering leken. „Het kwam op mij af als een eenwording met de mensheid, een verbondenheid met de diepste verlangens naar oprechtheid.” Vanuit deze gedachte wil hij de samenle ving verbeteren. '„Ik wil strijden voor de waarheid met een hoofdletter W.”, aldus Mitchell. Bink. „De sociale defecten in zo’n gezin, de pedagogische en affectieve verwaarlo zing, het disharmonieuze huwelijk, de drankzucht en de criminaliteit missen hun uitwerking op de opgroeiende kinderen natuurlijk niet”. Toon van Zuilekom (51 jaar): „We zijn indertijd in de vrijetijdssector gedoken. Dat is een zo grote business met toekomst, daar past de klomp precies in. Ik zeg: mensen, die klomp is de vrijetijdsschoen. Je schiet hem gemakkelijk aan en uit; hij is hygiënisch want hij staat buiten de deur te wachten; hij is van hout en „ademt” wat goed voor de voeten is; hij heeft een goede pasvorm en hii kost een kleinigheid, zeg gemiddeld een tientje. De klomp heeft toekomst. En het is gek. je kunt nou wel zeggen: die Van Zuilekom kan aardig babbelen en zit de zaak lekker klaar te maken, maar het is zo. Vandaar dat de klomp terugkwam”. De heer H. (48) was een schipperskind je. Zijn moeder werd toen hij 15 was opgenomen in een psychiatrische inrich ting, zijn vader overleed toen hij 18 jaar was. Hij werd heen en weer geslingerd tussen verschillende familieleden, die hem eigenlijk geen van allen graag zagen ko men. Daarom ging hij toen hij 23 jaar was in het Franse vreemdelingenlegioen, waar hij elf jaar bleef. Daar heeft hij de borrel congnac graag - lief gekregen. Hij spreekt aardig Frans en zijn Neder lands heeft een licht Duits accent vanwe ge zijn Duitse moeder. „Als ik 15 jaar in het vreemdelingenlegioen zou zijn geble ven, zou ik een pensioen krijgen, maar dat wist ik helaas niet.” „Ik doe mijn werk goed Ik wil niet uitgestoten worden uit de maatschappij en sommigen hier zijn heel slordig. Mijn kast is altijd netjes opgeruimd Maar door die anderen krijg je een naam bij de buren en daarom zou ik wel eens weg willen.” nagemaakt naar een voorbeeld. De crisis tijd in de klompenindustrie miniseerde het aantal klompenmakers van oorspron kelijk 2000 tot 100. „Het passantenverblijf, het nachtasiel, is in principe toegankelijk voor iedereen, al kan het geheel niet worden verstoord ter wille van een die wangedrag vertoont. Er zijn lui bij die wangedrag zonder duidelijk doel, die soms hier slapen, soms in portieken en op banken en die af en toe de provincie ingaan. Ze kunnen hier een paar dagen blijven met hun warme avondmaaltijd en ontbijten en eventueel brood meenemen voor ’s middags. Soms weigeren we iemand waarvan we weten dat hij toch altijd al zijn geld opzuipt en dan pas bij ons aan komt zetten. Maar als het nou heel erg regent, of het is een heel erg oude man, nou ja, dan strijken we weer over ons hart, dan laten we hem een douche nemen en geven we hem een bed.” „Ook komen nier wel mensen die ruzie hebben gehad en thuis kwaad zijn wegge lopen. Die vangen we dan op en we proberen de problemen op te lossen. En ook met de anderen, hoe hopeloos het ook lijkt, proberen we altijd wat tot stand te brengen. Wij kunnen hun de paden wij zen en ze voor hen effenen, maar de mensen moeten zelf lopen. Als ze dat niet kunnen of willen ja je met hetzelfde aantal mensen meer doen. Om een indruk ‘te geven. Nu maken twee man bij mij dertig paar klompen per uur. Wanneer ik twee kopieermachi nes samenvoeg en hun tempo versneld wordt dat 100 per uur. Daar liggen de mogelijkheden voor de klompenindustrie”. Wat betreft het te leveren hout voor deze industrie wordt men allesbehalve aan banden gelegd. Op het ogenblik ver bruikt de klompenindustrie per jaar 50.000 populieren en wilgen per jaar. Voor 90 percent afkomstig uit Nederland. Omdat de aanplant van populieren de laatste tijd iets is toegenomen, is men voorbereid op de nabije toekomst waarin de vraag gro ter wordt. Populieren en wilgen zijn snel groeiende bomen; wanneer het de klom penindustrie goed gaat merken de hout vesters dat en zorgen ze dat de aanplant van de peppels en wilgen evenredig stijgt. V 'A' f Zachtmoedige meneer C. verloor op 38- jarige leeftijd zijn vader. Daarmee is vol gens hem alle ellende begonnen. Hij woonde nog thuis, omdat hij bij de marine was: „Als varende jongen moet je niet trouwen.” Na het overlijden van zijn vader ontstonden er nare financiële ver wikkelingen met zijn getrouwde broers over het betalen van de begrafenis. C. besloot toen voortaan het ouderlijk huis en de rest van zijn familie maar te mijden. Hij ging ook niet meer varen en hield zich in leven met los werk, onder meer in het buitenland. Toen hij alleen aangewezen was op werk in Nederland, omdat het in Duitsland wat minder goed ging, weigerde hij te werken „voor veel te weinig geld”. „Van armoe ben ik toen hier terechtgekomen C. is nu 45 jaar. Hij vindt dat hij een matige drinker is. Hij heeft een relatie met een vrouw, maar hij is niet helemaal zeker van zichzelf, noch van haar. Het is de vraag of er een vaste verbintenis uit zal voortvloeien. „Deze mensen komen vaak uit milieus uit de lagere inkomensgroepen, elitaire uit zonderingen daargelaten," vertelt de heer In het hele land komen we aan drie miljoen paar klompen per jaar, maar we kunnen op dit moment niet nog meer produceren. „Industrie-verkoper” Van Zuilekom: „Ik zie het ook op andere punten zitten Wanneer de fabrikanten van nu zich al leen nog toeleggen op het maken van een gladde geschuurde klomp die naar één centraal punt in Nederland gaat om daai bij een coöperatie van klompenfabrikan ten de laatste arbeidsintensieve handelin gen te ondergaan, winnen we ook veel Lakken, schilderen, per paar aan elkaa: binden, klaar maken voor verzending en transport maakt 50 percent van de hande lingen uit voordat de klomp bij de winke lier is. Het wordt wanneer je he gezamenlijk doet ook mogelijk om die processen te automatiseren.” Vandaar dat Van Zuilekom zijn door de klompencrisis wat angstig geworden colle ga’s jarenlang heeft moeten bewerken voordat ze nu eindelijk definitief exportcombinatie hebben opgericht, dat ook al omdat op het nationale secre tariaat in Delft brieven uit Japan, de Verenigde Staten, Zuid-Afrika, Australië, Canada, Frankrijk en Italië neerdwarrel den met smeekbeden om vele tienduizen den paar klompen. „We hebben het professioneel aange pakt”, roept Van Zuilekom die in extase kan geraken wanneer het onderwerp „De propaganda van de onbuigzame houten schoen” ter sprake komt. „We weten bij voorbeeld dat de prijzen in het buitenland voor de klomp hoger zullen zijn. Dal betekent voor de 10 firma’s die nu mee doen een groter rendement voor hun fa brieken.” Gelukzalig wordt opperklompen- fabrikant Toon ten slotte wanneer hij denkt aan de kwantiteit. „Voor mij staat het als een paal boven water: de vraag uit het buitenland is binnen tien jaar het veelvoudige van die drie miljoen paar die we nu voor Nederland produceren.” „Als die waarden zouden wegvallen zouden heel wat „stabiele” burgers, inclu sief ikzelf, hier terecht kunnen komen. Thuislozen onderkennen die waarden vaak niet, hebben dat niet geleerd, en als dat wel het geval is, kunnen ze die waarden niet realiseren in hun bestaan. Dat maakt ze zo ontzettend kwetsbaar.” „Ik mis een familie niet zo. Ik ben hier dermate ingeburgerd. We zitten echt niet in een kerk hier, maar het is ook geen zootje dronkelappen en zwervers. He eten en de verzorging is goed, ik werk soms een paar uutjes als portier en dat levert dan weer iets extra’s op. Ik lees wat, we puzzelen, we leggen een kaartje en ik ga eens een paar glaasjes bier drinken in het café op de hoek. Ik heb hier ook wel wat vrienden.” mensen merkten dat dit houten produkt nog steeds werd gemaakt en dus te koop was. Niet uit chauvinistische overwegin gen maar vanwege zijn doelmatigheid werd hij gekocht. En hoe! Een bedrijf als Van Vilsteren in Zwolle het grootste in Nederland zet om en nabij de 10.000 paar per week af. Begin vorig jaar kwam hij in het inter naat aan de Weesperzijde. Van september tot juni woonde hij op een boerderij in Zeeland, waar hij een kamer had gehuurd omdat hij genoeg had van het Iven in de stad. Maar Zeeland was hem toch al te stil. „Ik was 16 toen mijn vader overleed,” vertelt de beminnelijke, goed verzorgde en licht gehandicapte heer O. „Daarna heb ik voor mijn moeder gezorgd, totdat ik 48 was. Ik had een ulo-opleiding achter de rug, dus ik heb altijd voldoende kunnen verdienen om voor ons beiden te zorgen, maar aan trouwen ben ik nooit toegeko men.” Folklore „De klomp hoort thuis in de folklore dacht iedereen. Men stelde zich er een boer ook al zo’n besmet woord in blauwe kiel bij voor. Een woord als bijvoorbeeld klompenschool, maakte dat de mensen er altijd bij dachten: het is een armendracht. Zo duikelde de aanmaak van klompen van zo’n zes miljoen paar per jaar in 1946 naar minder dan de helft, acht jaar geleden.” Dat had grote gevolgen. Vele klompen makers hingen hun werktuigen aan de wilgen en schakelden over op andere produkten. Een verlies aan potentiële handwerkers die deze industrie altijd no dig heeft om een goed model te ontwer pen. Het had ook tot gevolg dat er een vérgaande automatisering werd doorge voerd. Er kwam bijvoorbeeld een machine die precies zoals het handgemaakte model een linker- en rechterklomp vervaardigde in één beweging; zoals een sleutel wordt lijken op de doorsnee-burger. Ze schamen zich voor hun verblijf hier en het is bepaald niét het soort mensen dat tegen de maatschappij schopt, integendeel. Alles wat buiten de normen treedt wekt hun wri rel op, bijvoorbeeld de hippies op de Dam.” „Het beeld van de thuislozen is veran derd,” vindt de heer Bink. „Het is niet meer het romantische type dat de burger zich voorstelt, de zwerver die ongebonden g„at en staat waar hij wil. Iemand wordt niet thuisloos door een bewuste keus daarvoor te doen.” „Het kan vaak niet anders lopen. Men sen die al een ongelukkige basis hebben in hun gezin, vroeger, die dan door een vaak vrij korte schooltijd in het onge schoolde werk komen, steeds sneller van baan verwisselen, geen langdurige vriend schappen op kunnen bouwen met mannen of vrouwen. Zo glijdt iemand langzaam in de richting voor hulp voor onbehuisden.” „En dat zijn dan nog de mensen, hier op het internaat, die uiteindelijk toch een besluit weten te nemen. Een ingrijpend besluit eventueel. Nadat ze soms jaren hebben gezworven, in de openlucht slie pen of in een nachtasiel, zoals wij dat ook hebben, af en toe wat los werk verricht ten om aan geld te komen ter aanvulling van hun bijstandsgeld, als ze dat al kre gen, en dat dan zo snel mogelijk weer opzopen.” „Op een gegeven moment hebben alle mannen die nu in ons internaat wonen die heel moeilijke beslissing moeten ne men, het leven zoals ze dat tot dan toe hadden geleid op te geven. Omdat ze zelf inzagen dat het zo van kwaad tot erger zou gaan. Maar ze willen nu dan ook weinig te maken hebben met de mensen die af en toe in het nach tasiel kome n slapen. Ze staan nu immers zelf een stukje dichter bij de nette burgers dan bij die zwervers?” De heer O. is 68 jaar, taxichauffeur in ruste. In 1960 hij werkte toen nog wat in de weekeinds werd het huis waarin hij woonde afgebroken. Hij is toen ergens in de kost gegaan. Omdat hij niet de hele dag op zijn kamer kon blijven zitten, kwam hij veel in koffiehuizen en café’s tot ook dat hem de keel uit ging hangen. „Dat zou ook niet zo goed vallen by de grotendeels conformistische bevolking van onze inrichting,” zegt de heer Bink. „Ze ker niet als het excessieve vormen aan zou gaan nemen. Sommigen van de man nen gebruiken af en toe het overblijft van het bedrag dat bijstands- of AOW-uitkering wordt eerst een deel van hun verbiyt hier betaald) of dat ze verdiend hebben met wat los werk, om naar de hoeren te gaan. Een enkeleing heeft een wat moeilijke, min of meer vaste relatie met een vrien din, maar dat komt niet zo heel veel voor.” „De stress-tolerantie is uitermate gering bij deze mensen, terwijl juist voor hen vaak zoveel stress-situaties ontstaan. In het werk bijvoorbeeld als men wat ouder wordt, heb je nou eenmaal vaak moeilijke situaties, waartegen deze mensen absoluut niet zijn opgewassen. Ze gooien de boel er dan gewoon bij neer.” „En daarvoor bestaat bijzonder weinig begrip. Normale mensen zoals u en ik reageren dan in de geest van „dat doe ik toch oo nie??” Je moet met een zekere wijsgerigheid leren accepteren dat er mensen zijn die zich niet aan onze nor men kunnen conformeran, de marginale groepen. Veel van de thuislozen laten zich drijven, ze zijn een schip zonder roer, ze missen het vermogen om te sturen. Zij hebben een onvermogen om te leven.” Even ter verduidelijking: er wordt hier gesproken over de alledaagse gebruiks- klomp. Niet over de klomp die met het clichématige molentje beschilderd in de souvenirwinkel hangt en aan geen voet past; niet over de klomp die misvormt is tot een scheepje dat dient als basis van een schemerlampje; niet de kleurige klomp die met de punt naar beneden aan de muur hangt en zijn dagen slijt als plantenpot. Nee, wjj praten hier over de klomp waar al generaties lang vaderlan ders mee rondstappen op de bodem van onze drassige natie. Nederland is het enige land ter wereld dat klompen produceert. Het was ook het enige land dat klompen gebruikte. Steeds minder en minder overigens. Zo scheen het lot een jaar of vijf geleden. Luister naar Culemborger A. (Toon) H. van Zui lekom, opgegroeid in de klompenfabriek van zijn vader en nu met twee broers eigenaar van het middelgrote bedrijf dat dank zij toeleveringsbedrijven in Achter hoek en Zeeuws-Vlaanderen per week 2000 paar klompen aflevert. n n n r g

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7