HEMBRUG SAMEN Kasbiljetten van de ABN MET NOBEL Ondanks alle conferenties wordt de Rijn steeds vuiler A 'n berolux keukenblok satin tipped cigarettes Steeds meer al vanaf f327. crematies Ontdek het ook... rook zelf mild VOGUE f298; met zo’n prijs staat u mooi voor t blok... wil ISSIW 3 II s I W1 Kamer stemt aarzelend in met fusie Artillerie naar Limburg Algemene Bank Nederland Deskundigen verschillen van mening over oorzaken van ernstige verontreiniging 1 zacht van smaak. zachtopdelippen, >x\ mild Vogue met het puur satijnen filter bj MS aaB w Vragen over geldgebrek bibliotheken „De Sleutels” verhuist Nieuws voor oplettende spaarders Plan in Utrecht: Schuldbekentenis voor collegegeld Autorijder: Niets gemerkt van dodelijk ongeluk I beerkens keukens idee keukens eringa's keukencentrum ih. en wat voor‘n blokMB dgV L IX W O ÜL.., tl i? I k •t o 13 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 KRITIEK V II TERMIJN 3 b c ft j speciale aanbieding: neff-wasemkap (60 cm) met rvs-klep ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Bazel) ADVERTENTIE ADVERTENTIE VOGUE V a; geheel kompleet met roestvrijstalen blad in 'wafelmotief' A ■X vijf en twintig 1.75 1 L R lade-legplank f**”. '•^ntant ■Kitts 1 u 1 van gis- WANROY. De bestuurder van Kasthoogte:87 cm. Kastdiepte52 cm. Plinthoogte15 cm. f 327.- f 331.- f 359.- doen aan de afkoeling van het water dat zij voor hun kerncentrale nodig hebben. Met deze houding treffen onze ooster buren trouwens ook de regering in Den Haag, die in tegenstelling tot de Bondsre publiek en Zwitserland nog altijd niet heeft bepaald dat bij de bouw van kern reactoren al in het eerste stadium ook koeltorens dienen te worden gebouwd. Volgens de huidige plannen zullen in de komende decennia 28 kernenergiecentrales langs de Rijn verrijzen, die voor koeling alle rivierwater zullen benutten. De Duit sers wensen door wettelijke maatregelen te voorkomen dat de Rijn in de toekomst als een dode warmwaterstroom onder een constante nevel naar de Noordzee vloeit. Nu in Frankrijk die wettelijke voorschrif ten nog niet bestaan, ziet men dat zelfs elektriciteitsmaatschappijen uit de Bonds republiek (RWE) en Zwitserland vrolijk meebetalen aan de Franse Fessenheim- reactor, ook al is het project volgens de regeringen In Bonn en Bern in de huidige vorm onverantwoord. Het behoud van de werkgelegenheid is de reden dat de meeste fracties u-.eniming betuigden met het voorstel. De nieuwe structuur zal tot gevolg hebben dat de vestiging van de A.I. in Ossendrecht, het laboreerbedrijf Pyro NV, wordt gesloten. Bij het staatsbedrijf zullen dit jaar 200 personeelsleden afvloeien. Het totale per soneelsbestand was per 1 augustus jongst leden 1.104 werknemers. burgwal 76 haarlem telefoon (023) 32 07 43 kruisstraat 38 haarlem telefoon (023) 32 13 23 nassaulaan 25 haarlem telefoon (023) 31 04 81 O UTRECHT. Het aantal crematies in Nederland is sinds 1967 verdubbeld, zo blijkt uit het jaarverslag van de Vereni ging voor Facultatieve Crematie. In 1967 werden in v(jf crematoria 8151 van de 99.439 stoffelijke overschotten gecremeerd (8.19 percent van het totaal), vorig jaar in negen crematoria 17.942 van de 110.199 (16.28 percent). Het college voor het dagelijks overleg van de Rijksuniversiteit in Groningen heeft besloten alle studenten, die verkla ren niet in staat te zijn het inschrijvings- en collegegeld in één keer te voldoen, de gelegenheid te bieden een deel van dit geld per schuldbekentenis te betalen. Hebt u wat geld.dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbergen zonder rente verlies? En zonder dat uw administratie daarmee extra wordt belast? Dan kunnen we u misschien helpen. De ABN geeft namelijk Kasbiljetten uit, met een looptijd van 3, 4 of 5 jaar en als vaste einddatum 1 september. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder, wat wil zeggen dat ze niet op naam gesteld zijn en zonder meer aan de balie kunnen worden gekocht. Ze hebben na het verstrijken van de looptijd een waarde van 100 of 1000 gulden, inclusief de verworven rente. Bij aankoop betaalt u dus dit eindbedrag minus die rente. Deze bedraagt 6’/*% voor Kasbiljetten met een looptijd van 3 jaar en &h°/o bij looptijden van 4 en 5 jaar. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over deze nieuwe manier van sparen kan vertellen. DEN HAAG. Aarzelend zal de Tweede Kamer, op de fracties van CPN en PSP na, instemmen met het regeringsvoorstel om de Artillerie-* Inrichtingen - een staatsbedrijf - voor wat de militaire produktie betreft te laten samenwerken met het Duitse bedrijf Dynamit Nobel Aktiengesell- schaft (DNAG), en de civiele produk tie van de A.I. onder te brengen in een nieuwe N.V. Bij de samenwerking van A.I. en DNAG in een nieuwe Nederlandse naamloze vennootschap zal de Nederlandse staat voor 70 per cent deelnemen. Deze N.V. zal mid- denmunitie in Zaandam (Hembrug) vervaardigen. Verwacht moet nu worden dat de mi nisters op zijn best een termijn kunnen vaststellen voor de definitieve regeling vart de zoutopslag. Zelfs dat zal echter moeilijk worden door de houding van de Westduitsers, die er niets voor voelen hun aandeel aan de financiering te leveren als de Fransen op hun beurt niets willen De kritiek concentreert zich op twee onderwerpen. De Fransen bouwen bij het eilandje Fessenheim een kernreactor, maar voelen voorlopig niets voor de bouw van bijbehorende koeltorens om het ge bruikte Rijnwater niet ongekoeld in de rivier te lozen. Zij zijn voorts terugge krabbeld na in mei de indruk te hebben gewekt dat eindelijk een oplossing voor de opslag van het afvalzout uit de kali- rnijnen in de Elzas kon worden bereikt. .<^<1 Hoe moeilijk het zal zijn om het eens te worden over drastische maatregelen ter bescherming van de rivier, die ondanks kapitale investeringen nog altijd vuiler wordt, blijkt dezer dagen tijdens een de monstratieve Rijnreis varr Bazel naar Rot terdam. Het evenement, de „Internationale Rijnbeschermingsweek”, is georganiseerd door -de internationale commissie ter be scherming van de Rijn tegen vervuiling. Deskundigen en politici uit Zwitserland, Frankrijk, de Bondsrepubliek en ons land discussiëren, aan boord van Rijnschepen en in congreszalen, vijf dagen lang over alle facetten van het Rijn-probleem. Uit de discussies blijkt dat ook de nitieve standpunt bepalen ,als zij concre te toezeggingen krijgt. We denken bij voorbeeld aan een overeenkomst tussen Nederland en Duitsland over het geza menlijk verlenen van exportvergunnin gen.” De tegenstanders van het voorstel, de heren Van der Spek (PSP) en Kremer (CPN) hadden principiële bezwaren. De communist zei te menen dat de A.I. uitgeleverd worden aan een sterk militair apparaat. x \V. In 1960 bedroeg het „crematiepercenta ge” nog slechts 3.99 percent. In 1969 werd voor het eerst de 10 percent-grens gepas seerd. In de zes crematoria van de vereniging werden in 1971 ruim 15.000 crematies verricht. Er waren bijna 700.000 bezoe kers. De meeste crematies vonden vorig jaar plaats in Dieren (3281) en Velsen (3200). Nederland telt thans negen crematoria, maar dit aantal zal binnenkort met vijf worden uitgebreid. De nieuwe crematoria komen in Leeuwarden (opening begin 1973), Schagen (mei 1973), Lelystad en Rijswijk beide in december en Meppel (begin 1973). ras De raad besloot verder het verzoek van de universiteit van Leiden te ondersteu nen, de nieuwe regering te verzoeken de wet in te trekken. De grote meerderheid van de raad achtte zich in afwachting van een mogelijke intrekking, evenals het col lege van bestuur, gedwongen de bestaande wet uit te voeren. Het verzoek van de plaatselijke grondraad de Utrechtse Studenten Federatie (USF) de centrale Inschrijving op te schorten werd niet ingewilligd- de auto, die maandagavond doorreed na een aanrijding, waarbij de 11-jarige Willy Keizers dodelijk werd gewond, is gistera vond door de rijkspolitie aangehouden. De man, een inwoner van Wanroy, had naar hij zei van de aanrijding niets ge merkt. Tijdens het debat over het voorstel, gistermiddag, wezen de woordvoerders van PvdA en D ’66, de heren Dankert en Visser, op de noodzaak over voldoende garanties te beschikken wat betreft de export van munitie door de nieuwe nv. „Het kan zijn, dat West-Duitsland soepe ler is dan Nederland bij het verstrekken van exportvergunningen”, aldus de heer Dankert. „De PvdA-fractie zal haar defi- De nv zal mldden-kaliber munitie ver vaardigen in Zaandam (Hembrug) en zwaar kaliber in Liebenau (West-Duits land). Klein kaliber munitie komt niet in het programma voor flö LEIDEN. De Leidse conservenfabriek De Sleutels wordt overgeplaatst naar Limburg. De vakbonden zijn daar woe dend over. De sluiting van Leiden is verstopt in een perscommuniqué, reageer den zij. De bij het overleg met de conservenfa briek betrokken industriële vakbonden, menen dat sprake is van een eenzijdige beslissing door buitenlandse belangheb benden. Deze beslissing is allereerst inge geven door economische motieven. De daaruit voortvloeiende sociale en mense lijke gevolgen worden voor rekening van de Leidse gemeenschap gelaten, aldus hebben de vakbonden desgevraagd ver klaard. De vakbonden signaleren de moeilijke situatie op de Leidse arbeidsmarkt, waar nu reeds 700 tot 1000 mensen als on- plaatsbaar worden beschouwd. In een ver gadering van de samenwerkende vakbon den heeft het personeel de bestuurders opgedragen alle middelen aan te wenden om voorlopige voortzetting van het bedrijf in Leiden mogelijk te maken. Zij hebben geprotesteerd tegen het ontbreken van elke vorm van inspraak in deze „voor hen van levensbelang zijnde beslissing”. De personeelsleden hebben tegen de aange zegde ontslagen inmiddels protest aangete kend. De vakbondsbestuurders van de indus triebond N.V.V., Industriebond N.K.V., de christelijke bedrijfsgroepencentrale Unitas en de unie B.L.H.P. zijn fel verontwaar digd over de gang van zaken. DEN HAAG. Is het waar dat in de meeste bibliotheken onvoldoende middelen ter beschikking zijn om het boekenbezit op het vereiste niveau te brengen, of dit te vernieuwen? Dat vragen de P.v.d.A.- Kamerleden Meijer en Voogd aan staats secretaris Vonhoff (CRM). De Kamerleden vragen voorts aan de staatssecretaris wel ke maatregelen hij heeft genomen om een onderzoek te doen instellen naar de ge volgen van de door hem mogelijk ge maakte contributieverhoging. Wijzen de gegevens van de Openbare Bibliotheek van Amsterdam, waarbij over de eerste acht maanden van dit jaar een teruglopen van het aantal uitleningen valt waar te nemen in vergelijking met die zelfde periode in 1971, op een landelijke ontwikkeling? De heren Meijer en Voogd willen weten of het waar is, dat 387 gemeenten (met 1500 tot 25.000 inwoners met een bevol king van totaal ruim twee miljoen men sen) geen bibliotheekvestigingen aanwezig zijn. Is het zo dat thans voor zeven miljoen gulden uitvoerbare uitbreidings plannen gereed liggen voor spreiding van bibliotheken, mediatheken, etc.? Tenslotte vragen de Kamerleden of de heer Von hoff aan kan geven op welke wijze die Plannen gerealiseerd kunnen worden. Dat zout, bij een lage waterstand van grote invloed op het Nederlandse drink water, kan naar het oordeel van de Fransen worden opgeslagen in de buurt van de mijnen, nu de andere landerr zich bereid hebben verklaard dat mede te financieren. Nederland wil 46 percent van de opslagkosten voor zijn rekening nemen, de Bondsrepubliek en Frankrijk zouden elk 23 percent moeten betalen. Van hun toezegging, die in mei aan de internationale Rijncommissie werd ge daan, kwamen de Fransen al in juli terug. Zij wensten nog een aantal andere moge lijkheden te laten onderzoeken, onder meer de opslag op het eerder genoemde Rijneilandje Fessenheim, een mogelijkheid waarover Fransen en Westduitsers jaren lang hadden gestreden en die een half jaar geleden voorgoed van de baan léék. i deskundigen nog altijd van mening ver schillen over de oorzaken van ernstige vervullingverschijnselen. Terwijl bijvoor beeld de industrie als de grote „leveran cier” van zware metalen (kwik, zink, lood, alle drie een probleem voor de drinkwa tervoorziening) te boek stond, wordt nu van verschillende kanten de verdenking geuit, dat deze vorm van verontreiniging vooral uit de waterleidingen afkomstig zou kunnen zijn. Het materiaal zou in steeds sterkere mate worden aangevreten nu het drinkwater door de aanwezigheid van té veel chloriden steeds „agressiever” wordt. De discussies maken echter bovendien duidelijk dat de Rijnoeverstaten nog altijd zeer verschillend oordelen over de urgen tie van het probleem. De Nederlandse deskundigen ergeren zich merkbaar aan hun Franse collega’s, voor wie de Rijn de grensrivier blijft die per traditie als af- voerwater wordt gebruikt. Het ongeluk gebeurde In Mill op een onverlichte weg bij zware regenval. De automobilist zei door de hoge snelheid waarmee hij reed het kind op de fiets niet gezien te hebben. Hij voelde wel een lichte klap, maar toen hij even later terugreed zag hij niets. Door de aanrijding waren namelijk het kind en de fiets in de berm geslingerd. De politie vond op de plaats van het ongeluk een wieldop en een sierstrip en wist daarna de automobilist op te sporen. Volgens de politie verkeerde hij niet on der invloed van alcohol. Nadat procesver baal tegen hem was opgemaakt is hij in vrijheid gesteld. «c UTRECHT De universiteitsraad de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft termiddag een motie aangenomen, waarin minister Van Veen (Onderwijs en Weten schappen) wordt gevraagd „bij de uitvoe ring van de wet op de collegegelden toe te staan dat de student zich kan laten inschrijven na ondertekening van een schuldbekentenis, op nader te regelen wij ze te voldoen na staking of vltooiïng van de studie”. ‘7/1 inklusief btw - kontant 150 cm. (50/50/50). 170 cm. (60/50/60). 180 cm. (60/60/60). 200 cm. (50/50/50/50). f 397.- 220 cm. (60/50/50/60). f 429.- Indeling: BAZEL. De ministers, die volgende maand in Den Haag met een reeks poli tieke beslissingen het verder vervuilen van de Rijn zullen moeten bestrijden, zijn niet te benijden. Zelfs over de opslag van het beruchte zout der Franse kalimijnen, voor Nederland aanleiding geweest om de ministersconferentie te eisen, zullen de bewindslieden van de Rijnoeverstaten vrijwel zeker geen definitieve beslissing kunnen nemen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13