ANTON ROOSKENS TERUG BIJ GALERIE EIJLDERS Alexander Curly heft het glas DEZE WEEK 1 OP HILV. 3 J Antiekbeurs in Delft geopend Jezus-festival Hertogin van Malfi doordacht bewerkt Island het zonnetje in Soosagenda I Top de pop pop dertien Persoonlijke vertaling van het Cobra-expressionisme TRAVERSE IN MICKERY I de panty met het korte broekje en de lange benen (in de blauw» verpakking) panty short Ji 17 16 DONDERDAG «1 SEPTEMBER 1972 9 T wijfel-plastiekjes i Of het nu is dat de vogeltjes hier ter stede zo monter kwinke leren, Haarlemmers zijn een mu zikaal volkje. Nieuwste Spaame- stadse ster aan het Hollands pop- firmament: Alexander Curly, 26- j arige zanger/gitarist/ componist/ tekstschrijver met niet één krul in zijn lange haar, die aanstaande za terdag met zijn single „1’11 never drink again” no. 2 zal staan op zowel Veronica als Noordzee en deze week de eerste plaats bereik te op Hilversum 3. I saw ZANDVOORT Nu drie jaar ge leden opende John Eijlders hier zijn galerie met een expositie van zijn vriend Anton Rooskens. De vriend is weer terug en wel op dezelfde golf fl lengte: een persoonlijke vertaling van de tot begrip geworden stijl, die als S Cobra te boek staat. Die vertaling is praktisch niet gewijzigd en toch springlevend gebleven, kennelijk de uitdrukkingsvorm, waarvan Roos kens zich steeds natuurlijker en spon taner is gaan bedienen. Om, ten op zichte van drie jaar terug, niet in herhalingen te vervallen zal ik hier onder niet de gehele Cobra-visie van Rooskens onder de loep nemen, maar er wel een paar kanttekeningen bij plaatsen. Schilderdrift - Alexander Curly HEIN STEEHOUWER (Van onze correspondent) van za- zater- ADVERTENTIE Een scène uit „Amalfi”. Jim Capaldi in Nederland uitkomende Zaterdagavond 23 september houdt de Amsterdamse Jezus-beweging een Jezus-festival in de Spuikerk aan het Spui in Amsterdam. „Pop rond Jezus” is het thema waarvoor onder anderen de groepen New Generation, The Car penters Tools en Street People Pageant zullen zorgen. Verder is er mime en toneel. Rectificatie In de recensie over de twee premières van de toneelgroep Thea ter (Bruid aan huis, Don Juan keert terug uit de oorlog) in de krant van woensdag jl. is de ondertekening weggevallen. Het ar tikel was geschreven door Simon Koster. 1. Popcrn - Diverse labels; 2. I’ll never drink again - Alexander Curly; 3. Vaya con dios - The Cats; 4. My reason - Demis Roussos; 5. Someone - Axis; 6. Mouldy old dough - Lt. Pigeon; 7. Summertime, summertime - Hobby Horse; 8. I’m on my way - George Baker Selection; 9. Mandolinen in Nicosia - Zangeres zonder naah; 10. Taboo - The Walkers; 11. Mexico - Les Humphries Singers; 12. Wig- Wam Bam - The Sweet; 13.. Mama Mia - Sandra Andreas. De organisatoren van de interkerke lijke jeugdbewegng Youth for Christ verwachten zo’n 2000 belangstellenden. De toegang tot de Spuikerk is gratis. Youth for Christ, Turfsteeg 2a, terdag: Open avond. I V» in tegenspraak is met zichzelf, maar toch zinvol. Het werk is namelijk een huwelijk tussen een groot aantal strijdige invloe den, die binnen het raam van de lijst meestal toch tot een bijzonder plezierig picturaal avontuur bijeen zijn geveegd met brede toets en waarachtige schilder- drift. Vrijdagavond aanstaande heeft in de grote zaal van het RAI-Congresgebouw n Amsterdam een bijzonder popfesti- valletje plaats, bijzonder omdat alle artiesten die daar optreden verbonden zijn aan het Engels-Amerikaanse label ..Island”, in Nederland vertegenwoor digd door Ariola. Behalve artiesten- plugging moet deze .avond dus ook label-plugging opleveren, zodat ieder een er na afloop van het volgende overtuigd Is: „Island music, the best there is”. Guriy wil duidelijk geen eendags vlieg zijn. Gelijk heeft ie. blijft voorlopig nog even nuchter, al was het alleen maar vanwege de titel van zjjn hit. En nogmaals zegt hij: „Eerst eens kijken wat de volgende single doet”. negar Joe Winwood. Als alls labels een dergelijke promotie-stunt in het kapitale hoofd hebben, kunnen we nog een leuk seizoen beleven. Van mij mogen ze. Dat laatste is dan een van de meest markante trekken, die schilderdrift. Ver moedelijk is die er de oorzaak van, dat het werk van Rooskens de laatste paar jaar een ware zegetocht in dé internatio nale galerie-wereld aflegt. Daar schuilt ook een gevaar in. dat in sommige wer ken wordt bloot gelegd. Soms lijkt het, of Rooskens wat al te vlot en gemakkelijk gaat werken; of hij „het er even op Alexander maakt de indruk het alle maal erg leuk te vinden, maar hij hit te maken heb je een fijn team nodig van pluggers, promotie- en pro- duktiemensen die in je geloven. Alleen redt je het niet. Dat is bij Negram uitstekend gegaan.” Alexander Curly verloofd met - hoe kan het anders een stewar dess is al jaren een niet te stuiten musicmaker. In de zestiger jaren maakte hij in deze streken enige furo re met de groep The Maestro’s. Toen dat afliep ging hij vliegend kelneren, maar hij bleef zingen, spelen en com poneren. „Onbewust heb ik blijbaar toch al tijd op deze kans gewacht.” Succes in Nederland betekent tegenwoordig bijna altijd onmiddellijk ook internationale aktiviteiten. De single is al uit in België en gaat ook naar Duitsland (in het Duits), Skandinavië, Zwitserland en Italië. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag: film; zaterdag: disco. Can-Can, Stoofsteeg, 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Met de voormalige „dronkaard” ge noten we deze week van één van de laatste terrasdagen van deze „zomer” om te vernemen, dat Harm Breemer want zo heet ie nog steeds een beetje verbijsterd is door het plotselin ge succes. „Het lijkt wel of iemand het zo heeft uitgestippeld,” zegt Alexander. „Per 1 oktober loopt mijn contract als hofmeester bij de KLM af. Na die tijd had ik dus wat anders moeten gaan zoeken. Nu wordt dat natuurlijk de muziek. Te gek hè, twee weken voordat je werkeloos raakt een hit hebben.” „1’11 never drink again” werd door Alexander een half jaar geleden ge schreven in Bangkok na een nacht lang stevig doorhijsen in de bar van het KLM-hotel aldaar. Het is zijn derde single bij Negram. De eerste, „Sum mertime Lily”, deed helemaal niets, maar met ,,I didn’t know” (19 op de tipparade) begon er al een beetje teke ning in te komen. Het belangrijkste is nu voor mij dat de volgende single ook goed wordt. Het Mouth MacNeal-effect hè. De mu ziek en tekst voor die single en voor de LP die ik ga maken zijn al klaar Maar we gaan eerst maar eens kijke» hoe lang „1’11 never drink again” het uithoudt. Op het ogenblik ben ik bezig met het bijeenzoeken van een begelei dingsgroep waarmee ik vanaf oktober het land in ga. zoals dat heet.” Heeft dit succes je verrast? „Uiter aard. Je hoopt er altijd op, maar ja, er zijn er zoveel. Om een single tot een merkwaardige spanning, die je op het spoor zet van diepere betekenissen. Het verhaal op zich is nogal drakerig en er KmiwC>*w.- SM» ,'T' spuugt”, zoals ik een andere driftschilder wel eens over zijn eigen werk heb horen zeggen. Er is een begeleidende exposant, een jonge beeldhouwer, Jan Dokter, met klei ne plastieken in allerhand materiaal. Dat is natuurlijk goed, want zonder materiaal kennis komt een beeldhouwer er nooit. Hij komt er evenwel ook nooit, als hij in drie of meer stijlen tegelijkertijd werkt en daaruit kennelijk niet kan kiezen en zich tot een onderworpene aan de opvat tingen van anderen maakt. Als ik weer eens werk van hem zie met een eigen karakter, wordt het pas de moeite waard meer over hem te schrijven. Site De heren hebben de zaken stevig aangepakt. Vrijdagmiddag is er een grote persconferentie, vrijdagavond van seven tot 12 uur het festival, dat begint met de wereldpremièrevan de Prafficfilm die vorig jaar tijdens een Amerikaanse toernee van deze befaam de formatie werd opgenomen. Na de film optredens van Smith, Perkins Smith, Vinegar Joe, Uriah Heep en een aantal „loslopende” Island-artiesten waaronder Jim Capaldi en Chris Wood van Traffic, Mike Harrison en Luther Grosvenor (ex-Spooky Tooth) en Sandy Denny. De meest befaamde groep vrijdaga vond is Uriah Heep. Naast dit „Island rock festival”, waarvoor in Haarlem tegen betaling van slechts vijf gulden kaarten verkrijgbaar zijn bij Hogenbijl op de Oude Groenmarkt en Mie in de Grote Houtstraat (maar dan moet je wel snel zijn), krijgen in de komende weken vele LP’s van Island-artiesten extra aandacht: Traffic, Free, Paul Kossoff (solo, Vinegar Joe, Smith, Per kins Smith, Jim Capaldi (solo), Cat Stevens, Fairport Convention, Jethro Tull, Procol Harum, Uriah Heep, Roxy Music, Emerson, Lake Palmer, Spen cer Davis Group, King Crimson, Colos seum. In de komende maanden komen dan nog nieuwe LP’s uit van Sandy Denny, Amazing Blondel, Jimmy Cliff, Incre dible Stringband, Mott the Hoople, Fairport Convention, Uriah Heep, Vi- zitten dramaturgisch gezien slechte scènes in. Maar de ingehouden en gestileerde r manier van spelen en de preciese vorm van elke scène ondervangen een hoop bezwa ren. De twee beroemdste scenes uit het stuk de gruwelijke marteling van de „hertogin” door de handlangers van haar broers en haar wurgdood worden ui terst koel en beheerst gebracht, een ma nier van spelen die ideaal zou zijn voor Brecht-voorstellingen. Toneelliefhebbers moeten de voorstelling beslist gaan zien. Tot en met 1 oktober. In Mickery is bovendien rond het mid dernachtelijk uur ook een show t e zien van Ken Campbell’s Road Show, die vorig jaar een geweldig succes was met typisch Engelse kroegjool, waarvan de grap was dat de platte lol niet uit domheid maar uit superieure intelligentie vertoond werd. Het werd een persiflage. Dit keer is de kroegjool beperkt, om plaats te maken voor een dilettanterig toneelstukje (Stone henge Kit, the ancient Brit) dat met dik opgelegd dilettantisme wordt gespeeld. Het is erg lachwekkend, maar toch min der leuk dan de kroegshow, die van de ene gag in de andere valt. Wie Ken Campbell’s groep nog niet gezien heeft, moet het niet nalaten. Ze zijn te zien op 21, 22, 23, 28, 29 en 30 september. i. HEYER Crazy Inn, Kokstraat 13, zaterdag: soosavond met disco en artiest. Deining, Ripperdastraat 13a, dag: vocal group „Great Day”. Riverside, Spaarne 91, woensdag soos; vrijdag en zaterdag: disco. Jeugdcafé, Eemstraat 6. vrijdag: soos. Voorn Voorn, Spaarnwouderstraat 81, vrijdag, zaterdag en zondag: Drive-in- show. Er zijn drie opvallende kenmerken in dit werk: de markante lijnvoering; de vormen, die de contouren te buiten gaan en tenslotte het kleurgebruik. Bij de lijnvoering te beginnen, zou men eigenlijk eens een grafoloog bij dit werk moeten halen. De 1 ijnen zijn eigenlijk abstracte schrifttekens. Een grafoloog zou er vermoedelijk veel agressie uit halen, maar dan getemperd door een speels ka rakter. Een sterke vrijheidsdrang zou hij er eveneens aan aflezen, maar ook de behoefte om driftmatige gevoelens in te perken binnen intuïtieve kaders. In ieder geval zou hij rapporteren over een sterk naar buiten gerichte bewegingsdrang en de behoefte om anderen duidelijk te over tuigen. Met de vormen ligt het wat anders. Rooskens’ vormtaal is enerzijds meer be heerst dan zijn „schrift”, eenvoudiger en toch ook met de neiging om grenzen te overschrijden, met sterker behoud echter .van compositaire waarden, dan in de lijn voering het geval is. 1 De kleuren staan in contrast met de beide andere elementen althans goeddeels. Vindt men veel agressie en aplomb iri lijn en vorm, de kleuren zorgen voor een verblijdende en bevrijdende werking. Het »ijn heldere primaire kleuren in een „ko- ninginnedag-palet”. Als het Cobra-expres- sionisme ergens mag worden vergeleken met typische „kunst van kinderen” (en dat is vaak gedaan), dan gaat dat in het - werk van Rooskens vooral op voor het kleurgebruik. Veel van zijn werk ademt een soort blijde verschrikking, een uitdrukking die PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, zaterdag: Lava en Lucifer; zondagmid dag: Spirit of St. Louis. DELFT. In het stedelijk museum „Het Prinsenhof” in Delft wordt van van daag tot 11 oktober de 24ste Oude Kunst en Antiekbeurs gehouden. Het is voor het eerst dat het evenement in de herfst wordt georganiseerd; vorig jaar hield men de Antiekbeurs in de zomer en vooral op warme dagen bleef de belangstelling toen beneden de verwachtingen. Bovendien speelden de vakanties het bezoekersaantal parten. Vorig jaar werd de beurs door bijna 27.000 belangstellenden bezocht. De waarde van de kunststukken wordt door de antiquairs niet prijsgegeven, maar volgens de organisatie hangt en staat er op de beurs voor „vele miljoenen” gul dens. Onder meer worden enkele etsen van Rembrandt te koop aangeboden. „Maar er is ook voldoende voor de man met de niet zo grote beurs”, aldus voorzit ter S. J. Fontein van het beursbestuur. Alle stukken op de beurs dateren voor 1830. In totaal nemen dit jaar 32 antiquairs deel, twee meer dan vorig jaar. De be langstelling voor de beurs uit het buiten land - met name België en Duitsland - neemt volgens de heer Fontein nog steeds toe. De Antiekbeurs is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur, en bovendien dinsdag- en donderda gavond van 19 tot 22 uur. Binnenkort komen we uitvoerig op de Antiekbeurs terug. en misschien van Stevie AMSTERDAM. De Travers» Work shop Company is een van de interessantste toneelgroepen, die regelmatig in het Mi- ckerytheater spelen. Het werk van deze groep spelers en (pop)musici ziet er smaakvol uit, wordt erg goed gespeeld en heeft opvallende diepgang. De leden van de groep geven zelf vorm aan het stuk, daarbij geholpen door de regisseur en soms de schrijver. De Traverse heeft hier belangrijk werk laten zien van de schrij ver Stanley Eveling (Dear Janet Roosen- berg, dear mr. Kooning; Our Sunday Ti mes en In the heart of the Britisch mu seum. Het valt daarom een beetje tegen nu de groep met een bewerking komt van een oud stuk „De hertogin van Malfi” van de Engelsman John Webster, die rond 1600 leefde. De bewerking, in „Amalfi” omge doopt, is knap en de vormgeving wederom vindingrijk, maar soberder dan voorheen. Al hebben sommige aspecten van dit stuk (waarin levenslust en integriteit het aflegt 1 tegen moordlustige perversiteit) ook nu nog iets te vertellen, de bewerking blijft een afgeleide zaak. Het mist het nieuwe en directe van de stukken van Eveling. die onze tijdsverschijnselen, als sex en sensatiezucht, in een modern fiolosofisch licht zette. De vormgeving bij de stukken van Eveling bleef hoe mooi en ingenieus ook, ondergeschikt aan het betoog. Bij deze bewerking van „De hertogin” lijkt het erop of de Traverse een stapje terug doet op het hellend vlak der acteurs ijdel heden. Dat verwacht je niet bij een groep met zo’n voorgeschiedenis. Maar ondanks deze bezwaren valt er bijzonder veel te genieten. Zeker, het is niet onverstandig tevoren het stuk te lezen. Gelukkig heeft Globe het vorig seizoen gespeeld, en wie die niet zo ge daagde voorstelling heeft gezien, komt beslagen ten ijs. Het stuk speelt niet meer aan een moordlustige Italiaans hof uit 1500, maar in de Londense mafia. Modern taalge bruik wisselt af met de originele tekst en dat geeft in de vormgeving van regisseur Max Stafford-Clark en de zijnen een heel HJC, Groot Heiligland 47, dinsdag: concert stichting Cat Jazz Haarlem met de Amerikaanse tenorsaxofonist Dexter Gordon. Aanvang: 9 uur. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: disco. tv b. L ■fc.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17