uitgeperst als een citroen Specialisten beten de tanden stuk op tijd van Cees Priem Jan Janssen bij afscheid „Als professional word je Wereldrecord Mohammed Ali i verslaat Floyd Patterson Puttemans op 5000 meter Eenbank,die erookvoorwintervakanties is Koersen Duindigt Barcelona verloor winnen de zesdaagse Londen voor UEFA-cup Sercu-Gowland 23 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 nnnw«»>aaB«waB«mnnnni«aBanvg iinsintiv iwi BWWWWMwawaBwaa aw (Van onze sportredactie) Teleurstelling (waawaï Jammer Een wintervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel* plan en Fit achter staan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige wintervakantie I NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 1 f een ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) Hoewel de Putse grootmeester nu reeds met weemoed kan spreken over de grandioze jaren die achter hem liggen, is er geen sprake van dat hij nog eens aan een come back zal begin nen. OPORTO Barcelona heeft in Oporto de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-cup tegen FC Porto met 1-3 verloren. De club van Rinus Michels nam in de 34e minuut door Barrios de leiding. In de tweede helft scoorden de Portugezen Flavio (49e min.) en Abel (51e en 67e min.) Er waren 25.000 toeschouwers. jongen als Krekels, die minstens even veel talent heeft als ik, aan het denken worden gezet. Hij zal waarschijnlijk voor het eerst in zijn leven moeten gaan vechten voor zijn bestaan. Dat kan een goede les worden.” achtergrond die veel jonge coureurs van nu missen.” Op den duur kon Janssen sr. het tegenover Jans vier broers niet meer verantwoorden dat hij bepaaldt privileges genoot. Hij werd als jongste zoon voor de keuze gesteld, of net als drie van zijn vier broers bij zijn vadei in het bedrijf, of als beroepsrenner ir de wielersport. Hugens, Van Amsterdam, Van Kreu- nlngen, Maliepaard en Ni.jdam. Daar zag ik huizenhoog tegenop." Het gevecht had twaalf ronden moeten duren. Er was een publiek van een kleine twintigduizend fans. Je wordt uitgeperst tot er niets meer uit komt. Daar was ik natuurlijk allang achter gekomen. Ik had echter gehoopt dat mijn verdiensten In dat laatste jaar met een contractverlenging gehonoreerd zouden worden.” Jan Janssen, vaak afgeschilderd als een egoïst, houdt zich de laatste tijd in toenemende mate bezig met de algeme ne problemen in de wielersport. Hij zegt: ..Juist nu mijn afscheid nadert denk en praat ik daar veel over. Ten slotte heb ik de laatste tien jaar een behoorlijk steentje bijgedragen aan de opbouw van de beroepswielersport in Nederland. Ik had graag gezien dat die N lijn door anderen zou worden doorge trokken. Dat ziet er echter niet naar uit. Het leek er aanvankelijk op dat Joop Zoetemelk daarvoor zou gaan zorgen, maar ook in hem zie ik het niet meer zo. Dat vind ik toch allemaal erg jammer.” Hennie Kuiper („Voor mijn gevoel reed ik goed”) was als derde Nederlander nog snel genoeg om Middelinks formatie het ploegenklassement te bezorgen. De Olym pische kampioen mag dan wat op de achtergrond zijn geraakt, hij acht zich nog allerminst kansloos voor een hoge eindklassering. „Door die valpartij ben ik wat aangeslagen, maar nu ik niet zo veel i meer heb. kan ik nog best kort Het eerste grote hoogtepunt uit de carrière van Jan Janssen. In Sallan- ches staat hij als wereldkampioen op de hoogste trede van het ereplatform. dat nog lang niet opgemaakt,'' aldus Kui per. Ook Cees van Dongen verwacht dat hij de gevolgen van een valpartij nu te boven is. Hq eindigde gisteren tussen de snipverkouden Langen en Koken in de middenmoot, maar voorspelde: „Ik hoop nu op de bergen, omdat het beter gaat. Er komen nog een paar van de eerste catego rie, daar heb ik zin in.” Na zijn terugkeer uit Parijs wordt Jan Janssen, de kersverse Tourwin naar, gehuldigd in het Olympisch Stadion. V.l.n.r.: Dolman, Beugels, Janssen, Den Hartog en ploegleider Ab Geldermans. NEW YORK Het gevecht in Madi son Square Garden in New York tussen ex-wereldkampioenen boksen in het zwaargewicht Mohammed Ali en Floyd Patterson is woensdagavond op het einde van de zevende ronde door de ringarts in het voordeel van eerstgenoemde beslist. Patterson werd door een oogverwonding niet in staat geacht door te boksen. nodig die erin durven vliegen. Die willen werken voor hun geld”. In een gesprek met Jan Janssen komt men onvermijdelijk op het punt: mentaliteit. Nederlands meest succes volle prof kan uren praten over het gemis aan waarlijk sterke karakters in onze nationale beroeps wielerwereld. Hij vervolgt: „De jonge coureurs in ons land worden al als amateur bedor ven. Het komt voor dat een amateur in een criterium aan prijzen en startgeld 1100 wegsleept. Zo’n man denkt er niet over om prof te worden. Het gaat tegenwoordig bij die jongens allemaal te gemakkelijk. Bovendien worden ze als amateur zo intensief „gebruikt,” dat ze bij hun overgang naar de profs al uitgeblust zijn. Er is in Nedeland ta- Onverwacht, maar dan in negatieve zin, was ook hef optreden van Frits Schür, de beste Nederlander in het klassement, en Fedor den Hertog. In de etappekoersen die hij won, heeft Schür steeds in tijdrit ten de concurrenten beslissend verslagen; gisteren heeft hij zijn sterkste wapen niet kunnen uitbuiten. Het liep voor Schür zelfs op een complete mislukking uit. Hij was bijna een minuut langzamer dan Priem, verloor elf seconden op de gele- truidrager Schmid en moest een halve minuut prijsgeven aan Sutter, nummer drie in het klassement. Het kostte Schür lelfs de tweede plaats. eindklassering moet worden geleid? Dit lijkt uitgesloten na wat Den Hertog in de tijdrit presteerde. Ook bij hem verliepen de eerste acht kilometer erg goed, maar ook hij moest naderhand bekennen: „Het ging niet meer op het laatste gedeelte. Ik kreeg last van zere knieën. Op de Puy de Dóme heb ik me namelijk gestoten. Maar ik moet toegeven dat ik niet best rijd. De vorm is er niet. Daarom fiets ik de komen de dagen nog maar gewoon een beetje mee”. Tegen de sobere stemming bij Schür en Den Hertog stak de vreugdevolle Priem erg af. Het meest frappante is dat hij het als sprinter enkele keren net niet heeft kunnen redden, niettemin de groene trui draagt en nu in een tijdrit de beste blijkt. Een keer eerder heeft Priem een race tegen het uurwerk gewonnen, dat was twee jaar geleden in Zweden, toen hij over 40 kilometer iets sneller was dan Fedor den Hertog. Priem: „Ik heb Fedor steeds aangemoedigd. Van tevoren zei ik tegen hem dat hij niet hoefde te schakelen en steeds een verzet van 54 x 13 kon rijden, want zo had ik het ook gedaan. Op de heuveltjes redde Fedor dat niet, hij moest iets lichter rijden en dat heeft hem mentaal misschien geknakt.” Op het einde van genoemde ronde stroomde het bloed uit Pattersons linker oog. monsterklassieker Bordeaux-Parijs zijn naam. WEMBLEY (LONDEN) Tony Gow- land (Engeland) en Pa trie Sercu (België) hebben woensdag de Londense zesdaagse gewonnen. De Nederlanders Klaas Balk en Roy Schuiten wonnen bij de amateurs, alle andere ploegen lagen minstens een ronde achter. PUTTE. Als Jan Janssen zondagavond na zijn laatste cri terium in Frankrijk zijn fiets de monteert, is er definitief een einde gekomen aan een zwerftocht van elf jaar, die hem tot in de onmoge lijkste uithoeken van Europa bracht. Op slag zal er gebroken worden met de „dagelijkse sleur”, die zelfs het leven van een wieler- prof kan gaan beheersen. Maan dagmorgen hoeft hij voor het eerst sinds lange tijd niet meer in de Belgische wielerkalender op te zoeken waar hij die dag aan het vertrek kan komen. Geen lange autoritten, geen koers en geen af mattende terugtocht meer. „Zater dag rij ik in Nederland (Korten- hoef, red.) en zondag in Frankrijk voor het laatst op de weg. Zo had ik me het in het voorjaar al voor genomen en daar komt niets meer tussen. Misschien dat ik deze win ter nog wat op de winterbanen koers. Ik wil nog een keer naar Montreal en als het kan naar de zesdaagse van San Francisco, maar dat doe ik meer omdat ik dan Ame rika eens kan zien. In dat geval zit het erin dat ik in Rotterdam mijn laatste seizoen op de baan sluit”, aldus Jan Janssen, die voor lopig het opschrift „Mon Repos” op zijn riante bungalow in praktijk wil gaan brengen. Jan: „Het was toen een moeilijke beslissing. Bij mijn vader had ik een vrij grote zekerheid. Dat is intussen wel gebleken, want mijn broers hebben er een groot bedrijf van gemaakt. Ter wijl de wielersport voor mij ook hele maal op niets uit kon lopen. Als ama teur was ik geen grote vedette. Ik fietste in die tijd met jongens als Zoals zo vele grote vedetten in de sport is ook Jan Janssen als coureur grotendeels gevormd door invloeden van buiten de wielersport. Hij zegt: „Mijn vader heeft me eigenlijk ge maakt tot de renner die ik ben. Ik heb het vroeger thuis nooit makkelijk ge had. Mijn vader had in Nootdorp een aannemersbedrijf. Daar heb ik na de ambachtsschool vijf jaar in gewerkt. Alles was in die tijd nog niet zo gemechaniseerd als nu. Wij moesten het grondwerk meestal gewoon met de schop doen, ’s Avonds was ik vaak zo moe dat ik in de bus in slaap viel.” Na het werk moest er echter nog getraind worden. Jan had, enthousiast geworden door een wielerkoers op de renbaan van Nootdorp, een racefiets overgenomen van één van zijn leraren op school, ’s Avonds werd er geoefend en later kreeg hij twee middagen per week vrij om aan koersen deel te nemen .Janssen: „Voordat ik in de wie lersport kwam had mijn vader me al geleerd wat afzien was. Wij werden thuis door het werk gehard. Dat is een Janssen: „De laatste dagen hebben veel collega’s me aangeraden nog een jaartje door te gaan. Het zou ook wel kunnen, want ik kom zeker nog bij een merkenteam onder dak. Natuurlijk niet voor de bedragen die ik gewend ben geweest, maar toch altijd nog aantrekkelijk genoeg om voor te fiet sen. Ik pas daar echter voor. Als je wereldkampioen bent geweest, als je de Tour de France eens hebt gewon nen, dan staat het je tegen om je carrière als meerijder in het peloton te beëindigen. Meerijders hebben we hier in Nederland genoeg. Er zijn mannen Al die successen straalden ook af op De Muer. die zich voornamelijk dank zij Janssen opwerkte tot een ploeglei der met aanzien. Daarom viel het de Nederlandwe coureur vorig jaar zo te gen dat De Muer (met wie hij de laatste drie jaar bij Bic had doorge bracht) hem zonder meer liet vallen. Janssen: „Ik had tien jaar in zijn dienst gereden. Daarvan had hij net zo goed de vruchten geplukt. Maar toen ik mijn laatste seizoen samen met De Muer af wilde maken, had hij me opeens niet meer nodig. Er werd zelfs niet meer over een verlenging gepraat, terwijl ik zeker weet dat ik had kunnen blijven als De Muer een goed woordje bij de grote baas gedaan had. Als beroepsrenner ben je net een citroen. BRUSSEL De Belg Emiel Puttemans heeft woensdagavond tijdens atletiekwed strijden in het Heyselstadion in Brussel het wereldrecord op de 5000 meter ge bracht op 13 minuten en 13 seconden. Het oude record stond met 13.16,4 op naam van de Finse Olympische kampioen Lasse Viren. Wat in ruim zes jaar niet is gelukt, is binnen een week zelfs tweemaal tot stand gekomen. Het wereldrecord van de Au straliër Ron Clarke op de 5000 meter (13.16,6 op 8 juli 1966 in Stockholm) is via 13.16,4 (Lasse Viren vorige week donder dag) op een fantastische 13.13,0 beland. De 24-jarige Olympische zilveren medaille winnaar op de 10.000 meter, Emiel Putte mans, bevestigde zijn grote vorm hiermee, want vorige week liep hij ook al een nieuw wereldrecord op de 3000 meter met een tijd van 7.37,6. Luid bejubeld door 13.000 toeschouwers liep Puttemans bijna een halve baan uit op zijn landgenoot Thijs, die tot 13.33,4 kwam. De Brit Dave Bedford stelde met de derde plaats in 13.39,0 danig teleur. Bedford raakte overi gens zijn Europese record op de drie mijl (12.58,2) ook kwijt aan Puttemans, die met 12.47.8 maar meteen nog een wereldrecord liep. De Australiër Ron Clarke had al eens 12.50,4 gelopen. Voorts won de Amerikaan Lee Evans een 400 meter in 46,1 seconden, voor de Fansman Carette, die eentiende seconde meer nodig had. De 800 meter was voor de Amerikaan Wolhuter, die 1.50,3 liet afdrukken. De recente historie van het wereldre cord 5000 meter is: 13.36,8 Gordon Pirie (GB) Bergen 19-6-1956, 13.35,0 Vladimir Koets (Sowjet-Unie) Rome 13-10-1957, 13.34.8 Ron Clarke (Austr) Hobart 16-1— 1965, 13.33,6 Ron Clarke (Austr) Auckland 1-2-1965, 13.25,8 Ron Clarke (Austr) Los Angeles 4-6-1965, 13.24,2 Kipschoge Keino (Kenia) Auckland 30-11-1965. 13.16,6 Ron Clarke (Australië) Stockholm 8-7-1966, 13.16,4 Lasse Viren (Fin) Helsinki 14-9- 1972, 13.13,20 Emiel Pu'ts.man* (Belg) Brussel 20-9-1972. Flandria bracht echter uitkomst voor een aantrekkelijk salaris zou Jan Janssen als mentor van Joop Zoete melk optreden. In de praktijk kwam daar echter niets van terecht. Het twee tal reed nauwelijks samen, ook al om dat Jan Janssen zich de Belgische ploeg ,met name waar het de organisa tie betrof, veel beter had voorgesteld. Het kwam daarover enige malen tot pittige discussies met de leiding, die er uiteindelijk toe bijdroegen dat Jan Janssen zijn zin kreeg en ook niet meehoefde naar de Tour de France. Janssen: „Dat laatste seizoen had ik me heel anders voorgesteld. Ik had willen bewijzen dat ik een goede sfeer kan scheppen tussen de leiding en de coureurs. Daar heb ik weinig kans voor gekregen.” Als iedereen in de komende weken de kans heeft gehad afscheid te nemen van de vedette, gaat hij zich eens rustig bezinnen op de toekomst. Jans sen: „Ondanks alles hou ik veel van de wielersport. Door het fietsen heb ik een maatschappelijke positie op kun nen bouwen, die ik in een ander vak waarschijnlijk nooit bereikt zou heb ben. Ik kan nu met een gerust hart zeggen dat ik geen spijt heb van de stap die ik elf jaar geleden naar de be roepsrenners waagde. Ik ben een rijk man; ik heb een fijn gezin, een mooi huis en verder hoef ik me om mijn financiën niet druk te maken. Ik ben er echter de man niet naar om lang stil te blijven zitten. Ik zou graag een functie in de wielersport willen heb ben, bijvoorbeeld als ploegleider. Maar dan wel met een stel jongens, die ik op mijn manier aan kan pakken. Bij mij is het eerst werken en dan pas verdienen, of anders eruit.” THEO KLEIN LES ROUSSES Hoe verrassend was de afloop van d e tijdrit over de 18 kilometer, die als een onderbreking werd beschouwd van de „rustdag” in de Tour de l’Avenir, in de wintersportplaats Les Rousses. Cees Priem bleek na een lange periode van onzekerheid tot zijn eigen stomme verbazing het heuvelachtige par cours het snelst te hebben afgeraasd, ter wijl het hem er slechts om begonnen was een paar puntjes te pakken voor de groe ne trui. „Een plaatsje bij de eerste vijf, dat lijkt me mooi genoeg,” meldde de Zeeuw toen hij van zijn fiets was gestapt. Maar iedereen die na hem kwam alle specialisten incluis beet zijn tanden stuk op de enige tijd beneden de 25 minuten. lent genoeg, als het maar op de juiste wijze gebracht wordt.” Ijzervreter Janssen, en typische in dividualist, die van begin af aan zijn eigen weg heeft uitgestippeld, voelt zich nauwelijks meer thuis in de pelo tons van tegenwoordig. Het „waarom” toont hij graag aan met enkele voor beelden uit de praktijk „Deze week,” vertelt hij, „reed ik in Maldegem. Nie mand nam het initiatief .totdat ik ten slotte maar wegging en Benjamins met me meekreeg. Na zes ronden werden we weer ingehaald. Maar ik kreeg het applaus van het publiek. Ik zeg tijdens een koers vaak: jongens er moet wat gebeuren. Het publiek komt immers om wat te zien. Maar ze blijven als haringen bij elkaar zitten. Waarom zouden ze? Het geld komt toch wel binnen. In Maldegem ging tegen het einde Merckx weg. In het peloton to taal geen reactie. In de hele wedstrijd was ik de enige die, naast Merckx, het initiatief voor een ontsnapping had genomen.” „Als het spektakel nog steeds moet komen van een man van 32 jaar, dan is er toch wel iets mis. Het is mis schien wel wat hard gezegd, maar ik geloof dat de malaise die veel Neder landse renners na het wegvallen van Goudsmit-Hoff te wachten staat op den duur een gunstige uitwerking zal hebben. Daardoor zal bijvoorbeeld een De jongste telg uit het gezin Janssen waagde de sprong in het duister via een éénjarig contract met Locomotief, wat hem als onafhankelijke f 1500 per jaar opleverde. In dat jaar reed hij nog voor Nederland de Ronde van de Toekomst, die eveneens de volle aan dacht had van Maurice de Muer, de man die van beslissende invloed zou zijn op de carrière van de jonge Ne derlander. De Muer had opdracht van het Franse biermerk Pelforth om een jonge team in elkaar te zetten. Zijn oog viel op de Nederlandse ploeg die in totaal negen etappezeges en het alge meen ploegenklassement «p zijn naam zou schrijven. Jan Janssen bleef uit die equipe uiteindeljk als enige serieuze werknemer van Pelforth over. Janssen: „De Muer was er van begin af aan van overtuigd dat ik eens de Tour zou winnen. Hij is voor mij erg belangrijk geweest. Hij heeft me niet alleen ge holpen bij mijn vorming als prof, maar tevens bij mijn verdere ontwikkeling op zakelijk gebied.” Als een onafscheidelijk duo beleefde De Muer en Janssen glorieuze jaren. met als absolute hoogtepunten het wereldkampioenschap ’64 in het Franse Sallanches en de overwinning in de Ronde van Frankrijk in ’68. In 1967 had Janssen zich al verzekerd van de Super Prestige Pemod de trofee voor de beste renner van het seizoen. Hij verdiende die onderscheiding onder meer door overwinningen in Parijs- Roubaix. Genua-Nice en de Ronde van Spanje. Een jaar eerder schreef hij de op Wassenaar. De uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden koersen zijn: Herfstprijs. 2000 m.: 1. Kemal Hagheweyde, A. Kaffa 2.54.1 1.27.1, 2. Kwik 5, 3. Katja. Totalisa- tor: winnend 5.90 pl 2,50, 4,70, 2.90, koppel 7,80, trio f 229.10. Wiigen-prijs. 2000 m.: 1. Henry Belwin, B. van Klaveren, 2.44,9 1.22,5, 2. Hortence, 3. Hade- wych. Totallsator: winn. 1,70 pl 1,70. 4.20, koppel 8.70. Lindenprijs, 2000 meter: 1. Jade, A. Niemeyer. 2.50,1. 1.25,1, 2. KSrola v. Altena, 3. Jumllla Totallsator winn. 14 20, pl 3,30, 3.-. 1,40. koppel 6.70, trio f 1349,80. Bona Fldeprijs, 1900 m.: 1. Chouttln, D. Weiss, tijd: niet opgenomen, 2. Royal Hunter, 3. Gaily. Totallsator: winn. 2,20, pl 1,80. 2..- koppel 4.-. Platanenprijs, 2140 m.: 1 Ike Buitenzorg. P Koppejan. 3.00, 1.24,1 2. General Scotch. 3, Jeannine D. Totallsator winn. 12,10, pl 2,70, 3,20, 4,60, koppel 26.50, trio 1212.-. Eikenprljs. 200# m.: 1. Gert Jan Pluto, J. Lugles 2.44.0. 1.22.5, 2. Hornblower. 3. Francina. Totallsator: winn. 5.50. pl 1,70, 1.70, 3,90,. koppel 11.30. Beukenprljs, 2140 m.: 1 Jap, L. Ange, 3.04,7 1.26.3, 2. Harley D„ 3. Kees Verkerk. Totalisa- tor: winn. 6,50, pl. 2 10. 2.70, 1,80, koppel 4,30, trio 404,80. Essenprijs, 2000 m.: 1. Iron. C. Laarman. 2.45.9, 1.23, 2. Isard H.. 3. Jollyjumper. Totallsator winn. 2,-, pl 1,20, 2,-, 1,20, koppel 12,80. Flying Blrd-prijs ca. 1800 m.: 1. New Electric A. Treanor, 1.59.1, 2. Dauphine, 3. Farsteps' Totallsator: winn. 7.-, pl 2.70. 1,50, 2.50. koppel 12,30, trio 405,10. Kastanjeprijs, 2000 m.: 1. Karin Buitenzorg, P. Koppejan 2.52.7, 1.26,4 2. Jimmy Scotch. 3. Kwikzilver. Totallsator: winn. 4,40. pl 2, 2.30, 2.-. koppel 10.10. Totallsator omzet: 1282.833.-. Algemeen klassement: 1. Schmid (Zwi) 23.42,39, 2. Sutter (Zwi* 23.43,29, 3. Schur (Ned) 23.43,41, 8. Den Hertog (Ned) 23.46,09., 24. Van Dongen (Ned) 23.51,12, 27. Langen (Ned) 25.53,56. 30. Priem (Ned) 23.55,11, 33. Koken (Ned) 23.59,08. Zal het dan toch nog Den Hertog, na i Schür de beste Nederlander, worden, die pijn met hulp van de anderen naar een hoge eindigen in het klassement. Volgens mij is Uitslag individuele tijdrit: 1. Priem (Ned.) 24.59,9 (gem. 43.264 km p. u.), 2. Duchemin (Fra B) 25.00,3 3. Meunier (Fra A) 25.08,7 6. Den Hertog (Ned) 25.20,9, 18. Kuiper (Ned) 25.46,2, 20. Schür (Ned) 25.50,6 36. Van Dongen (Ned) 26.26,8 37. Koken (Ned) 26.28,4. 5

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23