NOG VEEL VRAGEN OPEN NA VERGADERMARATHON Conflict militairen en Washington Bemiddeling mogelijk in Enka-conflict? CIOS niet naar Papendal Speculatief begrotings beleid Nederlaag voor Westduitse regering floriade POTTERS, UNIA 10 PtógepiepkJei pikzwarte DAF ontwikkelt 'eine Honderdste Britse militair in Verkoopster in sexshop bijna aangerand aardgasmotor Ulster gedood Herfst-Glorie DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 3 (Van onze redactie economie) Ministerie Kamerdebatje Gesprek Ss Privé-oorlog Vervalsingen Teruggeroepen Eén peloton dagen f** (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Zeven jaar geleden, in de herfst van 1965, had ik een gesprek met de Franse schrijver Jean Larteguy. We zaten in een schemerig Vietnamees restaurant in Da Nang, waar toen de grootste Amerikaanse luchtmachtbasis in Vietnam was gevestigd. Larteguy had juist zijn boek „Les Centurions” voltooid, waarin hij de val van Dien Bien Phoe beschrijft en hoe dat fiasco uiteindelijk leidde tot de opstand van de Franse officieren in Algerije. dè apothéose van de Floriade in 70 ha parken en 12000 M2 kassen: w J y 1 I werkelijke besprekingen kunnen beginnen om de impasse te doorbreken. ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Bonn) de om De overledene is de achttienjarige pra- «hutist Frank Bell. Dat gebeurde met de zogenoemde „body count" (het tellen van gedode LAVELLE LIET de acties nog twee weken doorgaan nadat de dagbladen al over de brief vandesergea nthadden Aangenomen mag worden dat president Heinemann het parlement vrijdag onmid dellijk ontbindt. Voordien zal vrijwel ze ker nog het verkeersverdrag met de DDR worden aangenomen. In ieder geval wordt er nog dit najaar één bus op aardgas voor de lijndienst ingeschakeld. De aandrijving geschiedt voorlopig nog door middel van een aange paste dieselmotor. Proeven bij het ge meentelijk vervoerbedrijf en het gasbe drijf verlopen bijzonder succesvol. Bij Daf Eindhoven deed men gisteren vaag over de experimenten. Er is regelmatig contact met Groningen over de aardgasproeven. (Van onze correspondent) BONN Kort nadat Bondskanselier Brandt het vertrouwen van de Bondsdag had gevraagd, om daarmee de weg naar vervroegde verkiezingen vrij te maken, heeft de oppositie gisteren laten zien wie op het ogenblik de sterkste is in het Westduitse parlement. In een aantal stem mingen over een pakket sociale maatrege len versloeg de CDU-CSU-fractie de rege ringsfracties (SPD en FDP) met 248 tegen 247 stemmen. vm 1 oktober amsterdam MENTHOL nog DEN HAAG Zullen de ministers Boersma en Langman erin slagen de partijen in het Enka-conflict weer om de tafel te brengen? Is de poging tot bemiddeling geslaagd? Komt er een driepartijenoverleg nadat de bezetting van de fabriek in Breda is opgeheven? Vragen, waaromtrent in de afge lopen nacht geen antwoord was te krijgen. Want na besprekingen, die van vijf uur ’s middags tot twee uur duurden weigerden alle partijen „commen taar” te geven. Dit wil nog niet zeggen dat de bemiddeling is mislukt. Het duidt er wel op, dat nog een lange procedure moet worden gevolgd voordat GENERAAL Lavelle heeft gezegd dat zijn superieuren er ook van wisten. Abrams en Moorer ontkennen dat. Ge neraal Abrams staat bovendien op de nominatie om chef-staf leger te wor den en de Senaat moet binnenkort over deze benoeming stemmen (het is niet waarschijnlijk dat de senatoren tegen hem zullen stemmen). Senator Harold Hughes, lid van de senaatscommissie die het onderzoek in stelt naar de privé-oorlog van generaal Lavelle, heeft gezegd: „Er schijnt een uitgebreide samenzwering van stilzwij gen te zijn bij mensen die blijkbaar op de een of andere reden hun ethische oordelen hebben laten varen. Weet de president zelf wel wat er gebeurt met de opdrachten die hij geft?” Vrouwen van ENKA-werknemers de monstreerden gisteren in Den Haag tegen de voorgenomen sluiting van het bedrijf in Breda. De vrouwen boden het Tweede-Kamerlid Wiel- draaijer van de P.v.dA.. een petitie aan tijdens de betoging op het Binnenhof. bericht. In maart werd de generaal teruggeroepen naar Washington, van zijn post ontheven en gedegradeerd. Het is de PvdA in de Tweede Kamer gistermiddag niet gelukt een meerderheid te vinden voor haar verzoek vandaag een speciaal debat te houden over de Enka- kwestie. De socialist Wieldraaijer deed hiertoe een voorstel. Hij zei, dat de zaak niet in beslotenheid van commissies moet worden behandeld, maar in een plenaire vergadering. Hij kreeg steun van PPR- woordvoerder De Gaay Fortman. De com munist Meis vroeg zich echter af of het wel verstandig zou zijn dit debat al in dit stadium te houden. KVP’er Van Zeil uitte bezwaren, mede namens AR en CHU. De APELDOORN Een verkoopster van een Apeldoornse drogisten,i-sexshop, een 32-jarige vrouw, heeft de politie aangifte gedaan dat een klant ge poogd heeft haar aan te randen. Kort na dit debatje kwamen per bus meer dan 100 vrouwen van Enka-werkne- mers uit Breda en werkneemsters uit de bezette fabriek op het Binnenhof aan. Zij wilden met een demonstratie kracht bij zetten aan het verlangen van de fabrieks- bezetters. In de fractiekamer van de PvdA hebben Kamerleden van die partij, van de PPR en D’66, uitvoerig met de dames gesproken. Eerst werd een kleine delegatie ontvangen. Door bemiddeling van fractieleider Den Uyl mochten later 50 Enka-vrouwen het Kamergebouw bin nen om hun grieven te uiten. vijanden), waarbij officieren te velde om een goede indruk te maken het aantal gedode Vietcong-soidaten royaal opvoerden. Wanneer het in de loop der oorlogs jaren aan Washington gerapporteerde totale aantal gesneuvelde vijandelijke manschappen achterhaald zou kunnen worden, dan zal vermoedelijk blijken dat Hanoi volgens die berekening over hoogstens nog één peloton soldaten zou beschikken. Vervalst werden ook de rapporten van de teams die erop uitgestuurd werden om over de vooruitgang van het zogenoemde pacificatieprogramma te berichten, waarbij het girrg om aan tallen Zuidvietnamezen die nu voor goed tot de Amerikaanse opvattingen over democratie waren bekeerd. LARTEGUY dacht toen aan een for mele opstand in de vorm van een soort staatsgreep van Amerikaanse top-offi- cieren, die Washington dan zouden dwingen het oorlogsbeleid te herzien. Larteguy heeft in dat opzicht nog geen gelijk gekregen, maar de onthullingen dat ruim honderd Amerikaanse lucht machtofficieren betrokken zijn geweest bij de moedwillige vervalsing van rap porten over door Washington verboden bombardementen, wijzen op een diep gaand conflict tussen Amerikaanse mi litairen en hun burgerregering in Wash ington. DAT CONFLICT is echter niet van recente datum. Iedere journalist, die ooit in Vietnam is geweest, kan vertel len dat er weinig Amerikaanse officie ren waren die zich niet verbeten uitten over „die burgers”, die hun vertelden hoe de oorlog gevochten moest worden. En dezelfde journalisten kunnen ook vertellen dat het vervalsen van rap porten niets nieuws is. Larteguy zei toen: „Als deze oorlog lang genoeg duurt, zullen de Ameri kaanse officieren, net als de Franse, ook in opstand komen tegen de politici in Washington, die het hun onmogelijk maken om te winnen.” Een Ameri kaanse majoor, die ook aan tafel zat, lachte schamper: „Amerikanen zijn geen Fransen, en af gezien daarvan, de Vietcong en Hanoi hebben niets. Wat kunnen ze tegen ons beginnen?” HAARLEM De Nederlandse Sportfe deratie heeft naast de bezuinigingen van de regering nog een tweede teleurstelling moeten incasseren. Minister Van Veen van onderwijs heeft besloten het CIOS te Overveen te moderniseren. Het voorstel van de NSF om het CIOS irt zijn geheel over te brengen naar het sportcentrum Papendaal werd hiermede van de hand gewezen. De minister zal voor de moder nisering van het CIOS een bedrag van vijf miljoen uittrekken, wat bij lange na niet voldoende zal blijken te zijn om alle accommodaties van het CIOS aan te pas sen. De man, aldus vertelde ze de politie, had eerst een seksblaadje gekocht en haar daarna oaeerbare voorstellen gedaan. Toen de vrouw daar niet op in was gegaan had de klant haar beetgegrepen en getracht haar te overmeesteren. Toen zij zich hevig verzette, vluchtte de man. Gedurende deze periode vond een van de geheime besprekingen plaats die president Nixons adviseur, dr. Hen ry Kissinger, in Parijs voerde met de Noordvietnamese onderhandelaars. Ne gen dagen na een van die eerste door generaal Lavelle opgezette bombarde menten werden de besprekingen door de Noordvietnamezen afgebroken. Ze werden pas weer hervat na het Noord vietnamese offensief in april en na de hervatting van de totale bombarde- mentspolitiek die Washington nu voert. Ook nadat de geheime Kissinger- besprekingen op 25 januari door presi dent Nixon openbaar werden gemaakt, bleef generaal Lavelle zijn privé-oorlog nog enkele maanden voeren. De vraag waar de senaatscommissie zich nu voor geplaatst ziet, is of gene raal Creighton Abrams, die toen de opperbevelhebber in Zuidoost-Azië was, en admiraal Thomas Moorer als voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, van deze privé-acties van generaal Lavelle en van die rapport- vervalsingen op de hoogte waren. Deze categorie van vervalsingen kan eventueel nog gezien worden als de propaganda die in een oorlog door beide zijden wordt gevoerd, hoewel „normale” propaganda ten doel heeft alleen de vijand te misleiden. In dit geval werd ook de regering in Wash ington zelf misleid. Veel ernstiger echter is het met de vervalsingen van de bombardementsrapporten, waar de senaatscommissie voor de strijdkrach ten zich nu mee bezighoudt. De vraag is nu, wat de ministers Lang man en Boersma te berde brengen in de besprekingen met de vaste commissies uit de Tweede Kamer, die voor vanmorgen 10 uur was vastgesteld. bemiddeling moet niet worden doorkruist met een debat, vond hij. Soortgelijke bedenkingen kwamen van WD-spreker Van Aardenne. Bij stemming bleken al leen PvdA, D’66, PSP en CPN vóór het voorstel. Ruim 200 piloten, officieren en ad ministratief personeel waren betrokken bij het opzettelijk vervalsen van de rapporten over deze vluchten, die ver volgens naar het hoofdkwartier en naar Washington werden gestuurd. „Eerlijke” verslagen van deze acties vonden hun weg naar personen in het oppercommando in Zuidoost-Azië, maar wie deze top-officieren zijn ge weest, is ook de senaatscommissie nog niet bekend. Later op de middag gingen de dames naar het ministerie van Economische Za ken. Ook daar toonden zij hun spandoe ken met „Enka-vrouwen solidair met be zetters”, „Het zal je vader maar wezen” en zongen zij (rDe Enka mag niet dicht”. Zij vormden op die manier een „erehaag” voor het lid van de raad van bestuur van Enka, ir. H. F. Wesenhagen, toen die voor een bespreking met de ministers Boersma en Langman arriveerde. De Enka-vrouwen zijn ongeveer een kwartier in de kamer van minister Lang man op bezoek geweest, waar zij ook drs. Boersma aantroffen. De oppositie dankt haar overwinningen aan oud-minister Schiller. Deze is nog altijd lid van de SPD-fractie. Hij had Bondsdagpresident Von Hassel echter schriftelijk gevraagd hem deze week te willen verontschuldigen. Brandt moet nu als leider van een regering, die in de praktijk een minderheidsregering is, de campagne voor de verkiezingen van 19 november beginnen. In de desbetreffende periode van vijf maanden was het officiële parool bij de luchtmacht gestimuleerd door minister van Defensie en het Witte Huis dat luchtacties alleen onderno men mochten worden wanneer Ameri kaanse vliegtuigen werden aangevallen, beschoten of wanneer de vijandelijke radar hen had gelokaliseerd. In het cynische „Pentagon”-) argon werden dat „beschermende tegenaanvallen” (pro tective reaction strikes) genoemd. In de praktijk, ook wanneer men zich technisch aan deze voorschriften hield, werd dan vaak een verkennings- toestel vooruitgestuurd. En wanneer de vijandelijke radar zich daarop dan uiteraard had ingesteld, kwamen de bommenwerpers om de radarinstallatie te vernietigen. De acties van generaal Lavelle gingen echter veel verder. Iedere missie werd nauwkeurig van te voren opgezet en meestal uitgevoerd door zestien straalbommenwerpers. De doelwitten waren niet alleen radarin- stallaties en vliegvelden, maar ook olie-opslagplaatsen, bevoorradingscen- tra, rijdend materieel. Na terugkeer op hun basis in Udorn, in Noord-Thailarrd, werden schrijvers aan het werk gezet om de acties te verdonkeremanen. Het was een van deze schrijvers, een jonge sergeant, die ten slotte een brief schreef aan senator William Fulbright en vertelde wat er aan de hand was. De stemming over de vertrouwensvraag, die vrijdag plaats heeft, zal overigens in elk geval negatief uitvallen voor de bondskanselier. Alleen na zo’n nederlaag heeft hij het recht president Heinemann het uitschrijven van verkiezingen voor te stellen. De regering had haar nederlaag al „veilig gesteld” door tot stemonthouding van de ministers te besluiten. vonden die verhoudingen nog verder scheef te trekken. Vandaar de verhoging van de BTW, naast die der inkomstenbe lasting. Wellicht is de Nederlandse ver houding sociaal rechtvaardiger, maar op de Europese markt zou door verder scheef trekken onze concurrentiepositie er door verslechterd worden. Het meest discutabele punt ten aanzien van de financiële opzet van de begroting lijkt de inflatiecorrectie. De minister kan de teruggave van de „te veel betaalde” belasting echter niet zo maar blokkeren. De mogelijkheid tot inhouding daarvan gaat maar tot 20 procent en die heeft de minister dan ook volledig benut. Zou hij meer willen doen, dan is daarvoor een wijziging van de wet noodzakelijk. Die kan de minister natuurlijk voorstellen en hij zou er waarschijnlijk nog een parle mentaire meerderheid voor krijgen, ook. Veel confessionelen zit die inflatiecorrec tie immers ook niet lekker. Maar het kabinet zou op de valreep nog in elkaar storten, omdat de WD zich in die infla tiecorrectie heeft vastgebeten. Dit „cement” van de regeringscombina- tie kost de fiscus honderden miljoenen. De vraag is of de vakbeweging dat wenst te accepteren. Ze heeft twee redenen om inflatiecorrectie af te wijzen: de fiscus heeft dat geld onder de huidige omstan digheden hard nodig voor gemeenschaps voorzieningen die minstens zo billijk zijn als inflatiecorrectie. Het is een kweste van keuze wat men belangrijker of billij ken vindt. Minder makkelijk ligt het met een ander bezwaar tegen inflatiecorrectie. Het automatisch terug te betalen bedrag is destijds te hoog berekend, zodat bij volledige restitutie de fiscus voor 50 pro cent daarvan nieuwe belastingen moet heffen om aan zijn verplichtingen te vol doen. Een deel van de huidige belasting verhoging geldt dus niet de verbetering van collectieve voorzieningen, maar langs een omweg juist onttrekking daaraan. Men kan zich afvragen waarom minister geen poging gedaan heeft juist van deze ietwat absurde kanten van da inflatiecorrectie af te komen, ook al gaan deze vrijgekomen gelden voor een deel naar groepen die het niet gemakke lijk hebben, zoals de kleinere, zelfstandige ondernemers. Mislukking van het sociaal contract zou een nieuwe (en niet deze) regering dwin gen een totaal nieuwe begroting te maken onder uitzonderlijk slechte omstandighe den. Al speelt zo’n fiasco de oppositiepar tijen bij de stembus in de kaart, als ze zelf zouden gaan regeren (met of zonder confessionelen) zullen ze het ogenblik ha ten waarop dat fiasco een feit werd. Misschien heeft daar de minister wel een beetje op gespeculeerd. bezetting wel eerst opgeheven zien. Bo vendien wil men weliswaar inspraak ge ven, maar bij de uiteindelijke afwerking van het probleem moet het bedrijf eerst economisch gezond gemaakt worden, waarbij ook een sociale paragraaf zal worden opgesteld. EINDHOVEN. Bij Daf Eindhoven is men bezig met een experiment, dat een volkomen nieuwe automotor moet opleve ren. Deze motor is geschikt voor vloeibaar aardgas. De Groninger stadsbussen kun nen in de naaste toekomst met deze motoren worden uitgerust. Volgende maand al verwacht men bij het gemeen telijk gasbedrijf een aantal tanks voor vloeibaar aardgas. Daar is er ook een bij met een inhoud van ongeveer 100 liter, speciaal gemaakt voor een stadsbus. BELFAST. (AFP) Gisteren is sinds het begin van het jaar de honderdste Britse militair in Ulster om het leven gekomen. Hij bezweek aan verwondingen, die hij zondag had opgelopen, toen hij tijdens een patrouille door kogels werd getroffen. HET GAAT HIER om tenminste twintig bombardementsaanvallen op doelwitten in Noord-Vietnam, die ge durende een periode van vijf maanden sinds november 1971, op eigen houtje werden uitgevoerd onder leiding van luitenant-generaal John Lavelle. Minister Nelissen heeft zijn Rijksbegro- ting voor 1973 opgehangen aan een ak koord met het bedrijfsleven, het zoge naamde sociaal contract. Niet zo maar een contract: de minister gaat ervan uit dat de sociale partners zich zullen verenigen ep een „bijna-nullijn”. Dat wil zeggen, dat de inkomens volgend jaar vrijwel alleen mogen meestijgen met het gemiddelde prijsniveau. Gebeurt dat, dan rekent het Centraal Planbureau op een gemiddelde loonsomstijging van 9 procent en een gemiddelde prijsstijging van 5 procent. Nu heeft een der sociale partners, de vakbeweging, eerder al eens gezegd dat zij eventueel wel op de nullijn wilde gaan zitten, maar dn moest het kabinet niet met maatregelen komen die de inkomens positie van de werknemers zouden ver slechteren. Geen verhoging van de BTW (met name niet het lage tarief), geen inflatiecorrectie en geen aantasting van „de kwaliteit van het bestaan”, in de vorm van bijvoorbeeld eigen risico in de ziekenverzorging en vermindering van on derwijsverplichtingen. De minister van financiën, in feite: het hele kabinet, heeft blijkens de Miljoenen nota deze voorwaarden afgewezen. Desal niettemin heeft het in de opstelling van de begroting gerekend op een akkoord met het hele bedrijfsleven. De regering heeft dus heel grote risico’s genomen en het welslagen van haar begrotingsbeleid afhankelijk gesteld van de bereidwillig heid, zeg maar: goedgunstigheid van de vakbeweging. Tot nu toe geeft die er geen blijk van die goedgunstigheid te willen opbrengen. Natuurlijk weet minister Nelissen dat ook. Waarom dan toch deze aanpak vol risico en onzekerheid? Wellicht was de minister gedwongen om te bezuinigen zo als hij dat deed en te rekenen op de loyaliteit van de sociale partners. De kwestie is dat in de loop van de laatste tien jaren de overheidsfinanciën uit de hand zijn gelopen. Bovendien is de huidige Nederlandse regering niet meer helemaal vrij om in de sfeer der belastin gen te doen wat zij wil. De Europese autoriteiten in Brussel geven aanwijzigin- gen voor de gewenste totale stijging per jaar van het begrotingsniveau. Die richt lijnen zijn weliswaar niet bindend, maar men kan ze ook niet straffeloos negeren. Ook over de verhouding tussen directe en indirecte belastingen bestaat een overigens nooit formeel vastgelegde communis opinio. Een deskundigenrapport berekende een aantal jaren geleden, dat de optimale verdeling bij de Zes zou zijn: 45 procent directe belastingen en 55 pro cent indirecte belastingen. In Nederland is de verhouding precies andersom en de minister heeft het kennelijk onjuist ge- Samengevat komt de situatie vanmor gen hier op neer: Van werknemerszijde is men bereid tot een gesprek tussen de drie partijen: be drijfsleiding, bezetters en vakbonden, maar onder voorwaarde dat gepraat wordt over alle problemen van het Akzo- concern, niet alleen de economische maar ook de sociale. De bezetting zal niet opgeheveh worden als voorwaarde tot‘zo’n gesprek. De concernleiding daarentegen wil de a.s. vrijdag t/m 1 oktober in de gehele Amstelhaf een grandioze show opening 13 uur verdere dagen 9.30-22.30 uur kinderspelen wonen-in- het-groen hobbyland volks- en schooltuinen natuurbehoud apothekershof 1850 Dit was het resultaat van een dag vol verwikkelingen, waarin steeds de schrille tegenstelling tussen de standpunten van de raad van bestuur van Akzo en van de vakbonden te zien is geweest. Daarbij diende de Bredase fabrieksbezetting als een soort katalysator. De Akzo-leiding had de regering bemiddeling gevraagd, maar daarbij als voorwaarde gesteld dat de bezetting moet worden beëindigd. Of dit zal gebeuren moet de dag van vandaag leren. Om vijf uur gistermiddag kwam een delegatie van de raad van bestuur van Akzo bij het ministerie van Economische Zaken aan voor een bespreking met de beide ministers. Dit overleg duurde tot acht uur, waarna men lang pauzeerde. Ondertussen bleek dat de bestuurders van de vier samenwerkende bonden uit Breda waren opgetrommeld om naar Den Haag te komen. Deze bestuurders waren juist uit Den Haag in Breda teruggekomen na een be spreking met de vaste commissies van Sociale en Economische Zaken uit de Tweede Kamer. Zij keerden onmiddellijk terug en waren om half elf op het minis terie. Daar werden toen de besprekingen voortgezet. De ministers, soms met enkele hoge ambtenaren, gingen beurtelings van de ene partij naar de andere. Deze verga- dermarathon sleepte zich tot ongeveer twee uur voort. ere-plateaus domein der lelies voedingstulnbouw rosarium de boomkwekerij dahliarama rododendronvallei 12 landen en EEG-steden de-5-werelddelen bijbelse tuin j fleur van 24 gemeenten borders en 1 vaste planten. trein/entree NS-statlon» i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3