Zilveren huishoudschool in IJmuiden gaat een week lang feestvieren Ifel Tijdens de herfstvakantie Directrice Van Rossum: „Onze school is geen straatvoetbal-competitie en sport-instuif Puzzelrit van de Rijmonders en kop van Jut NDEUMOND iver Ook pierement Ingebroken in schedeischeurtje directiekeet ^HOEVEN graan-_ „rest-school” voor uitgesproken domme meisjes” IJmuiden Bromfietsster zag Hersenschudding auto niet aankomen bij bromfietser Beverwijk Heemskerk 5 échte graan-genever en DONDERDAG J1 SEPTEMBER 1972 IJMU1DER COURANT 4 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Creativiteit City-Theater Vossejacht Luxor-Theater Pi' Ontvluchte jongens meldden zich Kennemer-Theater zuiver natuur- produkt Cinema Marquette Mm. was Hoewel op het eerste gezicht een film met in de hoofdrol Louis de Fu- nès en naast hem de acteur-zanger Yves Montand een onmogelijk iets lijkt, komt men toch bedrogen uit als men met dit idee de rolprent „De Bedrieger bedrogen” gaat zien. Het blijkt dat de bekende Franse regis seur Oury, die al eerder „De Eend en de Cadillac”, „Samen uit, samen thuis” en „Wie het laatst lacht” op zijn naam bracht, met de Franse zan ger een ideale partner heeft gevon den voor de super-lolbroek die Louis de Funès nu eenmaal is. Want Yves Montand is in tegendeel met zijn kleine drukke tegenspeler uiterst kalm en charmant en beiden vormen hoe onverwacht ook een ideaal duo voor een kostelijke film, die de „Bedrieger bedrogen” ongetwijfeld geworden is. VELSEN Tijdens de herfst vakantie zal in de week van 16 tot en met 20 oktober aanstaande weer de inmiddels traditioneel geworden straatvoetbalcompetitie worden ge organiseerd. Vorig jaar streden 58 straatelftallen met de meest wonder lijke en humoristische namen onder zeer gunstige weersomstandigheden om de hoogste eer. Hoe de duiven vlogen IJMUIDEN „Er bestaan over onze school hier in de gemeente vreemde opvattingen. Men is maar al te dikwijls geneigd deze school te zien als een soort, „rest-school”, waar meisjes naar toe gaan die uitgespro ken dom zijn, die alleen nog maar deugen voor koken en naaien. Dat de meisjes met het hier ontvangen onderwijs juist alle mogelijke rich tingen op kunnen naar vooral interes sante en creatieve banen, wordt nau welijks opgemerkt”. Spelden zoeken e -viÉfe'- (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) □zfilms ADVERTENTIE hier „De ?anho us;? 4 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Ven een onzer verslaggever») de kant wie Er zal bevoegde leiding aanwezig zijn, terwijl verschillende sporten kunnen wor den beoefend zoals badminton, tafeltennis, volleybal, basketbal. De gymnastiektoe- stellen kunnen eveneens gebruikt worden. De kantine van de sporthal is geopend. Een en ander wordt georganiseerd door de Velser Sport Stichting in samenwer king met de Gemeentelijke Dienst voor Lichamelijke Opvoeding, Sport en Jeugd zaken en Recreatie. IJMUIDEN. Op 2 oktober aanstaande organiseert de automobielverenigirrg „De Rijmonders” opnieuw een puzzelrit, die de naam mee zal krijgen „Oh,die ein de weg”. Vanaf zeven uur ’s avonds is er gelegenheid om in Café Kraak aan het Marktplein in te schrijven. Hier zal pre cies om half acht gestart worden door de eerste twee deelnemers. Er kan gestart worden in de C-klasse voor beginners en voor meer geroutineerden in de A- en B- klasse. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gul den per equipe en voor leden van „Da Rijmonders” 2,50. De route is ongeveer veertig kilometer lang en uitgezet door de heren M. Ponte en G. Kamkes. Er zal gereden worden volgens het N.R.B.-reglement. De deelnemers worden er met nadruk attent op gemaakt dat de geldende ver keersregels moeten worden nageleefd. IJMUIDEN. Aan het politiebureau in IJmuiden-West meldden zich woensdaga vond drie jongens van vijftien jaar, die waren weggelopen uit de opvoedkundige inrichting „Valkenheide” in Maarsbergen. Zij zullen door de politie worden terugge bracht. Don Salluste (Louis de Funés) ver momd op weg naar het Spaanse hof. ih *c», Z ^—-2'J u. In Marquette deze week het oude kas succes en spektakelstuk „Ben Hur” met in de hoofdrol Charles Heston. MMUIDEN."Door onbekende oorzaak kwam woensdag een 58-jarige kraandrij ver, die na zijn dienst per bromfiets op weg naar huis was, in botsing met een personenauto. Hij liep door het ongeval een hersenschudding en een scheurtje in het sdhedéldak op, en is opgenomen in het JSeeweg Ziekenhuis. Het slachtoffer droeg «V ObMtordefij «n Ukeur stoktej loh.t Verhoeve* - Hilversum - Holtod l' N WE DUBBELE GRAAN-GENEVER IS VOLGENS CV! ItCIEI UIT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKTE» ■SCI DOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITEIT l «mi lierszaak de buit moeten ontstaat een broedervete die mogelijke, dikwijls sadistische wordt uitgestreden. leerlingen. Prachtige door de meisjes ver vaardigde schilderijen en wandversierin gen, die op een expositie van beeldende kunst zeker niet zouden misstaan. Leerlingen van huishoudschool ijveren voor een geslaagd jubileum - festijn, tvaarbij alles versierd zal worden. Tekenlerares mevrouw Hele- migh is ze daarbij behulpzaam. Het schoolgebouw van de J. P. Troel- straweg. een riant onderkomen voor de creatieve huishoudschoolleerlingen in Velsen. Vanaf donderdagavond draait vier vuisten van de duivel”. Verder heeft de directie van dit theater voor de mati- neevoorstelling van zondag een Zorro-film op het programma gezet, namelijk „Zor- ro’s onoverwinnelijke kracht”. Ongetwij feld zal de grote belangstelling voor de wekelijkse televisieafleveringen van de serie over deze held wel een rol hebben gespeeld bij de keus van deze prent. Natuurlijk vormen corruptie, intrige, ge weld, liefde en flitsend degenspel de ingre diënten van deze film, waarin de knappe Zorro compleet met zwarte doek ent dun ne snor op zijn schichtig paard van de ene noodsituatie naar de ander vliegt. gangsterfilm „De Bastaard”. Twee misda dige broers worden eikaars vijanden als zij na een geslaagde overval op een juwe- verdelen. Er met alle middelen MMUIDEN. Ongenode gasten hebben ingebroken in een directiekeet van een Amsterdamse firma, op het Hoogoventer- rein. Men is binnengekomen door een binnen- en een buitendeur te forceren met behulp van een breekijzer. Een in de keet aanwezig .schrijfbureau werd even eens geforceerd en daaruit verdween een geldkistje met ongeveer honderdvijftig guiden kleingeld. Mejuffrouw Verwer over de begintijd van de huishoudschool: „We zijn destijds, dat was in 1947, begonnen in het „poppen schooltje,” een noodgebouw in de Casem- brootstraat. De keuken was in de Hout- manstraat en we hadden altijd veel be kijks van kleuters die uit hun schooltje „ontsnapt” waren.” Haar collega, me vrouw Helemigh verduidelijkt dat het ge noemde „poppenschooltje” de kleuter school was. „Het was in die e erste tijd lang niet eenvoudig om de boel goed draaiende te houden,” vertelt mejuffrouw Verwer, „In die jaren was alles nog op de bon. De oorlog was nog niet lang afgelopen en het materiaal dat wij op onze school nodig hadden was vreselijk schaars. Vooral aan textiel hadden we altijd tekort en als we weer iets hadden en de meisjes moesten iets naaien, dan moesten ze eerst spelden zoeken, spelden kopen ging niet, ze waren er gewoon niet. Dat kun je je nu niet meer voorstellen.” Ze vertelt dat er toen in heel Velsen nog geen huishoudschool was en dat ze destijds in het noodgebouw begonnen met tachtig kinderen, verdeeld over vijf loka len. Nu zijn er meer dan tweehonderd leerlingen en van een noodgebouw is al lang geen sprake meer. Het huidige schoolgebouw biedt een riant onderkomen en een kijkje in de lokalen leert dat de tegenwoordige huishoudschool een bijzon der aantrekkelijke vorm van onderwijs moet zijn. Nu is alles wat het nijverheids onderwijs ten dienste moet staan in over vloed aanwezig en dat prikkelt en stimu leert de creativiteit van de leerlingen enorm. In de tekenlokalen prijken schitte rende scheppingen van de huishoudschool- Het vervolg laat nu zien dat haar verdere leven niet minder stormachtig is. De jon ge vrouw is namelijk getrouwd met een perverse antiquair, waardoor ze in haar huwelijk heel wat hoogte- en dieptepun ten beleeft. Verder is vanaf zondagavond het witte doek gereserveerd voor de Italiaanse De directie van dit theater heeft deze keer weer eens een onvervalste western op het programma gezet en wel „John Wane en de Cowboys”, het verhaal over een ranger die met behulp van enkele schooljongens (onder wie Stotterende Bob) een gevaarlijke tocht onderneemt om zijn kudde koeien vierhonderd mijl verder te brengen. John Wayne speelt hier als de ranger Wil Andersen, de rol van de grote leider die voor de knapen ook nog vader is, zij het dan een harde vader. Deze western draait donderdag, vrijdag, zater dag en eveneens zondagmiddag. In de nachtvoorstelling van zaterdag heeft Kennemer Theater „Ik een vrouw (II)”, het vervolg op het eerste deel van een film met dezlfde titel. Daarin werd verhaald over het Zweedse meisje Siv, dat een ao stormachtige jeugd meemaakte. Iedereen op school hoopt dat het een mooi feest zal worden en dat ouders, vrienden, vriendinnen, oud-leerlingen en andere belangstellenden in groten getale zullen komen opzetten. Een handje klein geld bij je steken is dan geen overdaad, want feestvieren kost nu eenmaal geld. Daarom zullen enkele evenementen als toegangsprijs een kwartje vragen, een be drag dat voor niemand meer bezwaarlijk zal zijn. Andere vermakelijkheden, slechts een greep eruit, want het zijn er veel te veel om ze alle te noemen, zijn een paint-in, stof versieren, spelletjes doen er is een lokaal waarin sjoelbakken, een tafelten nistafel en andere leuke dingen staan opgesteld en enkele waarzegsters met glazen bol en koffiedik. Alle lokalen van de school zullen na de feestelijkheden getooid zijn met een fraai schilderij, dat door de leerlingen werd gemaakt. De leerkrachten mogen per lo kaal uitkiezen. Van de postduivenhoudersvereniging De IJ muiden (zaterdagvliegers) namen dit weekend 85 duiven deel aan een wedvlucht vanaf St. Ghislain H. over een afstand van 231 km. Als we daarover praten, komt mejuf frouw van Rossum weer met haar stok paardje: Het rechtzetten van een foutieve gedachtengang rond haar school, waaro ver men soms fluistert dat een opleiding daar de meisjes verder weinig kansen zou bieden. „Ze kunnen na deze opleiding, die bijzonder gevarieerd is, juist alle mogelij ke kanten uit. zoals bijvoorbeeld de Inas- opleiding, waar ze leren voor inrich- tingsassistente. Of ze kunnen door naar het hoger beroepsonderwijs met de moge lijkheid tot een leraressenopleiding. Hier in IJmuiden heerst in bepaalde kringen ook de misvatting dat men de kinderen beter naar een huishoudschool in Haarlem kan sturen. Volstrekte onzin, want de opleidingen zijn overal gelijk en ik heb hier een uitstekend korps leerkrachten. Hier op school treft men hetzelfde leer programma aan als in Haarlem, ik wou maar dat zoiets eens een keertje goed bij de mensen overkwam.” Deze film draait vanaf vrijdag in het City Theater. Irr deze bioscoop wordt donderdagavond in een speciale voorstel ling „Vernietigingscommando’s” vertoond, een film die de kijker verplaatst naar het einde van de Tweede Weredloorlog. De Canadese majoor James Wilson vat het plan op een Franse havenplaats, eert be langrijk Duitse bolwerk aan te vallen. Hij slaagt hier wonderwel in, maar verliest toch zijn leven. Tenslotte in dit theater op zondagmiddag „King Kong ontsnapt”. het Plein 1945. moeten uiterlijk 3 op Voor de jongelui die niet aan het straatvoetbal meedoen, wordt dit jaar een sport-instuif georganiseerd in de sporthal „Zeewijk”, Eenhoornstraat hoek Planeten weg te IJmuiden. Te weten op dinsdag 17 oktober van 9-12 uur voor jongelui van 14 jaar en ouder; dinsdag 17 oktober van 14- 17 uur voor jongelui van 9 tot en met 13 jaar; donderdag 19 oktober van 9-12 uur voor jongelui van 9 tot en met 13 jaar; donderdag 19 oktober van 14-17 uur voor jongelui van 14 jaar en ouder. De toegangsprijs voor deze instuif be draagt slechts een kwartje voor de 9- tot en met 13-jarigen en twee kwartjes voor de ouderen. Vooraf aanmelden is niet nodig. Wel is het noodzakelijk dat gym nastiekschoenen worden meegebracht of dat de sporthalvloer op blote voeten wordt betreden. SANTPOORT. Een 34-jarige vrouw uit Santpoort, die woensdagochtend op haar bromfiets het kruispunt Burgemees ter Weertsplantsoen-Narcissenstraat na derde, zag een personenauto vanuit het Burg. Weertsplantsoen niet aankomen. Zij werd door de auto aangereden en is met een hersenschudding in het Zeewegzieken- huis opgenomen. Het feestprogramma dat de week van 9 tot en met 13 oktober zal gaan vullen de school wacht alleen nog op goedkeu ring van de wethouder ziet er ambiteus uit. Zo is er een vossejacht georganiseerd, waarbij de plaatselijke middenstand zal worden ingeschakeld. Leerkrachten zullen zich dan op een bepaalde manier verstop pen en moeten door hun leerlingen wor den opgespoord. Na de vossejacht, die op maandag 9 oktober zal worden gehouden, is er een broodmaaltijd voor allen die er aan hebben meegedaan. Dinsdag s volgt er een ware uittocht. Dan gaan de ruim tweehonderd „wilde meiden” (zoals een der „jufs” het uitdrukt) in vijf bussen op weg naar „onbekende bestemming.” Ver der in de week wordt het schoolgebouw omgetoverd in een super-speelhol, waarbij een draaiorgel uit Santpoort voor vrolijke deunen zal zorgen en waarbij een ieder bepaalde agressies kan uitleven op een originele „Kop van Jut,” die op het schoolplein zal worden opgesteld. De leer lingen zullen in echte kramen eigenge maakte artikelen verkopen. „Geen prullen, maar mooie dingen,” aldus één der feest- dames. Ook dit jaar mogen de deelnemers niet ouder zijn dan zestien jaar. De inschrijf formulieren zijn op de volgende adressen verkrijgbaar. Santpoort-Noord: P. de Winter, Burge meester Weertsplantsoen 94. Santpoort-Zuid: A. Kwak, Zinneveltlaan 11. Velsen-Noord: J. Th. Kroger, Starrebos- straat 10, C.J. Berrevoets, Geelvinkstraat 72. Driehuis: K. Sneekes, P. C. Hooftlaan 1. IJmuiden: J. Smit, J.P. Coenstraat 57 (alleen tussen 6 en 7 uur). Verder bij de bode van het stadhuis op De inschrijfformulieren oktober aanstaande deze adressen zijn ingeleverd. üiassSSHW De duiven werden om 7.20 uur In vrijheid gesteld. De Vlugt klokte de eerste om 11.17 uur (een half uur los). De laatste prijsdulf 12.24 uur. Door het koude regenachtige weer bereikten de duiven geen hoge snelheid. Gelukkig waren er weinig achterblijvers. De voorlopige uitslag luidt: De Vlugt 14 9. Suurmond 2 14 15 16. v.d. Scheer 3 5 8. Visser 6. Verduin 7 11. Heis 10 12 17. Klinkenberg 13. Kampioenen 1972: Vitesse: 1. v.d. Scheer, 2. Schoone, 3. Verduin. Midfond: 1. Verduin. 2. v.d. Scheer, 3. Klinkenberg. Fond: Schoone, 2. v.d. Scheer, 3. De Jongh. Oud: 1, v.d. Scheer. 2. Schoone, 3, Verduin. Jong: 1. Schoone, 2. De Vlugt, 3. v.d. Scheer. Oud en Jong: 1. v.d. Scheer, 2. Heis. 3. Suurmond. Generaal: 1. v.d. Scheer. 2. Schoone, 3. De Vlugt In deze afwisselende film, die zich voor een groot deel afspeelt op het Spaanse hof in Madrid (dat moet wel heel waat jaart jes geleden zjjn), is Louis de Funès de machtige minister van financiën Don Sal luste, die uiterst corrupt aan wordt gezet. Z ijn bediende Blaze anders dan Yves Montant kan dit zijn - wordt door hem naar het hof gestuurd om daar orde op zaken te stellen. Tot grote schrik van Don Salluste wordt zijn knecht echter zelf ’s lands geldophaler bij uitstek en vermond keert de in balling schap levende Salluste terug. Als beiden tenslotte ontmaskerd en opnieuw verban nen worden, heeft Salluste inmiddels een nog duivelser plan gesmeed, dat tot een nog grotere (lach) explosie zal leiden dan z(jn vroegere intriges. Deze wat sombere woorden komen over de lippen van mejuffrouw H. M. van Rossum en zij is directrice van de open bare huishoudschool aan de Troelstraweg in IJmuiden, officieel de Mw. Dr. J. van de Bergh van Eysinga-Eliasschool. De school bestaat in oktober vijfentwintig jaar en dat geeft leerkrachten en leerlin gen aanleiding genoeg om eens lekker met elkaar te gaan feesten. Een week lang zal dat feest duren en reeds lang tevoren was de speciale feestcommissie de dames Helmigh en Bakker met de directrice in tpuw met de voorbereidingen van een veelomvattend programma. De enige leerkracht die de school vanaf het allereerste begin heeft meegemaakt, is mejuffrouw E. B. Verwer, die al weken lang druk filmend en fotograferend in lokalen en gangen van het schoolgebouw wordt aangetroffen. Als een volleerd beeldverslaggeefster dringt zij door in el ke schoolboek om zo een niet geringe dosis kijkwerk te creeëren. w aii

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5