Moeilijk uurtje voor in en buiten het Stadskantoor WETHOUDER KLOMP Bewoners Gildenbuurt leggen problemen eisen op tafel en wethouder Klomp CPN ADVISEERT AFTREDEN VAN Telegram Cetabever naar AKZO Actiecomité vrijdagavond Tnbraak bij bij gemeente Albert Heijn op bezoek A.R.-Beverwijk wil achtste plaats voor Hans de Boer Eerste ongeval na wijziging van voorrang Gebreken in woongebied onder de loep PROTESTMARS VAN BEWONERS „KOUDE-FLATS” EINDIGDE VOOR GESLOTEN TOEGANGSDEUR... I gg In verband met verwarmingsaffaire ODIN laat nieuwe noodkantine aan Hoflaan zien Geslaagde dag 115 zieken voor Bk* 7 6 B I B .1 i DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) Stroom Op slot Eisen,in brief BEVERWIJK Een inderhaast gevormd actiecomité van bewoners van de 320 etagewoningen, waarvan de centrale verwarming is uitgeschakeld wegens herstelwerkzaamheden, gaat vrijdagavond met wethouder A. Klomp en waarschijnlijk enkele deskundigen rond de tafel in de koffie kamer van het Stadskantoor zitten om gezamenlijk de gerezen moeilijk heden te bespreken. In Goede Raad-kerk (Van een onzer verslaggevers) ir7 ha K dfe (Van een onzer verslaggeefster») (Van een onzer verslaggeefsters) een stijl en (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) i In de protestbrief maken de bewoners het gemeentebestuur nogmaals duidelijk, ernstig teleurgesteld te zijn door het ver steken zijn van verwarming in hun wo- wethouder ind van huidige Buiten op het President Kennedyplein sloten de bewoners van de flats wet houder Klomp in. In de eerste, plaats bleken de bewoners teleurgesteld over het niet afwerken van het trapveld aan het einde van de Schulp weg. Het college had op de hearing die enige tijd geleden gehouden is toegezegd het braakliggend terrein daar geschikt te maken als trapveld en er enkele rioolbui zen en dergelijke als speelmateriaal te plaatwm. Tot nat toe ie er een oohtend een gesteld die nader zal gaan onderzoeken hoe de verhouding in het IJmondgebied ligt tussen huisvesting van buitenlandse gezinnen in de Gildenbuurt en andere buurten omdat de buurt een grote toeloop van buitenlandse werknemers meent te constateren. HEEMSKERK. Het eerste verkeers ongeval na de invoering van de gewijzig de voorrangsregeling op het kruispunt Bachstraat-Marquettelaan heeft woens dagmorgen om 11 uur plaats gehad. Een inwoner van Heemskerk verleende met zijn personenauto geen voorrang aan een plaatsgenoot, die met zijn auto over de Bachstraat reed. Beide wagens werden zwaar beschadigd; de bestuurders kwamen met de schrik vrij. de repa- zijn, de hand van ningcn. „Ongeveer 1200 mensen zitten nu in de kou. Zij beschouwen zich als ernstig gedupeerd in hun primaire levensbehoefte, namelijk warmte. Omdat zij zich gedupeerd voelen door bestuur"’k falen van de gemeente hebben zij, zo gaat de brief verder, een aantal eisen geformuleerd, waaraan zo spoedig mogelijk voldaan dient te worden. ODIN heeft de voormalige kleedlokalen in eigen beheer opgeknapt en beschikt nu over een noodkantine, waar de vereniging zelfs vergaderingen kan houden. ODIN wil na verloop van tijd een nieuwe kantine bouwen De Heemskerkse voetbalvereniging beschikt momenteel niet over voldende financiële middelen om de ze taak tot een goed einde te brengen. D» oude kantine aan de Hoogdorperweg wort op de zaterdagen door de ODIN-junioren gebruikt. De junioren namelijk spelen hun wedstrijden voorlopig nog op de oud» velden van ODIN aan de Hoogdorperweg. In de koffiekamer wilde wethouder Klomp van geen wijken weten. Aange vuurd door het raadslid Kaebisch kriti seerde het actiecomité de gang van zaken en vroeg zich in alle gemoedsrust af of de wethouder wel capabel was deze zaak te behartigen. De wethouder gaf toe. dat het college op de hoogte was met de brief van ir. Stoelinga 3tan de bewoners. De af spraak om volgende week maandagavond rond de tafel te gaan zitten werd ver vroegd en vrijdagavond dus komen beide partijen, mogelijk met deskundigen, op nieuw tegenover elkaar te zitten. Na enige discussies is besloten, dat aan de partijraad zal worden bericht, dat de Beverwijkse kiesvereniging in de volgorde van de advieslij st een kleine wijziging wil zien aangebracht. Men wil Hans de Boer van de vijftiende plaats naar de achtste plaats opgeschoven zien. De heer M. W. Schakel, die als achtste op de lijst staat, moet naar de vijftiende plaats. In zijn openingswoord gaf de waarne- mend-voorzitter,- de heer D. Koger, een korte toelichting op de enigszins gewijzig de procedure van kandidaatstelling. Voorts zei de heer Koger te hopen, dat na de verkiezingen eindelijk duidelijkheid zou komen. Hij zag na de verkiezingen geen meerderheid voor welke politieke richting dan ook. Hij meende, dat het wel zou uitdraaien op de zo noodzakelijke samenwerking om op deze manier welis waar vanuit verschillende achtergronden te proberen uit de benarde situatie van het ogenblik te geraken. Uit de verschillende jaarverslagen bleek onder meer, dat het afgelopen jaar weinig aktiviteiten plaats hadden en dat er een voordelig saldo van 200.60 was. Tevens werd nog kort van gedachten gewisseld over de centrale contributiehef- fing en de nota van de contactraad over de samenwerking met de overige twee confessionele partijen. Men vraagt zich af welke spanningen dit met zich mee gaat brengen als goede begeleiding wederzijds achterwege blijft. De plannen van de gemeente ten aan zien van de Breesaperhof dienen volgens de bewoners met het college te worden doorgenomen en bestudeerd te worden door enkele buurtbewoners. Terzijde stel len zij de vraag of het beslist noodzake lijk is in afwachting van bestemmings plannen stukken grond in de Gildenbuurt braak te laten liggen, terwijl er een groot tekort is aan functioneel speelgroen. Op verzoek van de buurtbewoners heeft Centrum Kennemerstaten het secretariaat en de coördinatie op zich genomen. Eventuele adhesiebetuigingen kunnen ook aan dit adres worden geaonden. BEVERWIJK. Slechts een gering aantal leden van de Anti-revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje” heeft woensdagavond in de kerkeraadska- mer van de Middelaarkerk aan het Moens- plein gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid tot inspraak ten aanzien van de volgorde van de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. Waar de bewoners nogal boos over waren, was het feit dat de toegangsdeur van het Stadskantoor op slot werd ge draaid, toen de protestgroep (ongeveer 500 huisvrouwen, kinderen, bejaarden en mannen sterk) op het plein arriveerde. De deur werd door bode Pel angstvallig dicht gehouden. Dit alles was onder andere niet bevorderlijk voor een glad lopende cere monie bij een in die tijd tevens gesloten huwelijk in het Stadskantoor. Bruid, brui degom en bruilofst0asten hadden de grootste moeite om de menigte op het plein te ontwijken! Het als open huis opgezette Stadskantoor was woensdagmid dag even een gesloten huis De gang naar de koffiekamer door actiecomité, pers en raadsleden verliep niet op rolletjes, want toen eenmaal de meat de toegangsdeur van het Stadskan toor was gepasseerd wandelden enkele mede-bewoners van de 320 flats eveneens de hal in .Inderhaast toegesnelde politiea genten en gemeentebodes versperden hen de weg en moesten in sommige gevallen met harde hand optreden om demonstran ten buiten het Stads,-~"i''nr te houden. Een ander probleem dat werd aange sneden is de toekomstige verkeersplanning in en rond de Gildenbuurt. De aanleg van de vierbaansweg zou kunnen betekenen dat het isolement van de buurt wordt versterkt. De vergadering besloot dit ver keersplan nader te onderzoeken op zijn konsekwenties voor het woongebied Gil denbuurt. Eveneens werd een werkgroep samen ren van het stadskantoor af te sluiten, bij aankomst van de demonstratie, en waar om? Op verzoek van de demonstranten heb ben een aantal raadsleden de burgemees ter verzocht om een delegatie van de bewoners te ontvangen, de heer Bruinsma weigerde dit. Wat is de reden van deze weigering? Bent U met mij de mening toegedaan dat Uw handelwijze volkomen in strijd is met Uw eigen uitspraken over inspraak en demokratie? Ik wil U verder meedelen dat vooral na wat wij vandaag gezien en gehoord heb ben, mijn fraktie van mening is dat U geen oog hebt voor de belangen en pro blemen van onze bevolking en niet in staat bent om die problemen tot oplossing te brengen, zodat wij genoodzaakt zijn om de wethouder van Openbare Werken te adviseren zijn mandaat terug te geven”. bulldozer geweest om het veld ruwweg te egaliseren en werden twee losse doelen geplaatst. Het veld bleek echter niet geschikt en werd zeer’ snel door de jeugd niet meer gebruikt na diverse valpartijen door de gaten en de grote keien. Het resultaat is dat het terrein op dit moment weer overwoekerd is met on kruid. De bewoners betreuren dit ten zeerste omdat zij menen dat de entree aan de zijcfè van de Schulpweg, die de laatste tijd bijzonder verbeterd is door sloop van de oude huizen en plaatsing van struikgewas, hiermee niet verfraaid wórdt. Men heeft besloten zich over dit trap veld te wenden tot B. en W. van Velsen. BEVERWIJK. In de nacht van dins dag op woensdag is i ngebroken in het distributiecentrum van Albert Heijn aan de Buitenlanden. Men forceerde een draairaam. Verschillende ruimten werden doorzocht en getracht is stalen bureaus open te breken, hetgeen niet is gelukt. In de kantine maakte men twee stalen kas ten open en uit één daarvannam men een kopje met kleingeld en een geldkistje mee. Het kopje en de kist werden terug gevonden. De inhoud ongeveer negen tig gulden wordt vermist. Ook bij Ce tabever aan de Ringweg aan de ach terzijde van Albert Heijn werd een voordeur uit de gevel gelicht. Ook hier werden verschillende ruimten doorzocht, maar er wordt niets vermist. Een Heemskerkse moeder deed aangifte van diefstal van een transistorradio uit de schoolbank van haar zoontje in de Cuper- tinoschool. BEVERWIJK. De CPN-fraktie advi seert wethouder A. Klomp af te treden in verband met de verwarmingsaffaire, als gevolg waarvan de bewoners van 320 flats voorlopig in de kou blijven zitten, hetgeen tot een protestaktie heeft geleid. Ook tegen de wijze waarop die protestaktie van gemeentewege is opgevangen ontmoet bij de CPN grote bezwaren. De inhoud van de aan het college van B en W. gerichte brief luidt als volgt. „Naar aanleiding van de protestdemon stratie door de bewoners van de 320 woningen in Oosterwijk, wil ik U de volgende vragen stellen. Het is U bekend dat Commissaris Mole naar geweigerd heeft om toestemming te verlenen voor de demonstratie. Om welke reden was dat? Bent U met mij van mening dat het argument, dat de aanvraag 10 dagen van tevoren binnen moet zijn, niet opgaat? (Bij de Drie In één aktie was een uur al voldoende). Wie heeft opdracht gegeven om de deu- VELSEN-NOORD. Woensdag zijn in het centrum Kennemerstaten aan de Schulpweg in Velsen-Noord de bewoners van de Gildenbuurt bijeen geweest om te praten over de problematiek van hun woongebied. Dit is het concrete resultaat van woensdagmiddag gehouden protestmars van bewoners van de flatwoningen naar het Stadskantoor. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, wél in het Stadskantoor aan wezig, gaf te kennen de nro*es*brief van de 1200 bewoners van de flats niet in ontvangst te willen nemen en liet dit over aan wethouder Klomp, die buiten op het President Kennedyplein de brief in handen kreeg, het actiecomité en de bewoners te woord stond en later de verhitte discussie in de koffiekamer voortzette. Daar maakte hij terloops bekend, dat de gemeente overweegt alle door de bewoners gemaakte kosten om warmte in hun woningen te krijgen, te vergoeden. „Maar dit zal geheel afhangen van het moment waarop de installatie weer in werking kan worden gesteld,” zo zei de wethouder, die het in en buiten het Stads kantoor lang niet makkelijk had met de verwoede aanvallen on zijn n»rsoon door het actiecomité en PvdA-fractievoorzitter in de gemeenteraad F. R. W. Kaebisch, die vertelde toevallig voor „zaken” in het Stadskantoor te zijn toen de bewoners de protestbrief aan de wethouder over handigde. De demonstratie kreeg voorts nog de warme belangstelling van de raadsleden Berghuis, Logger en mevrouw De Hen. Wethouder Klomp, die in de woorden strijd op het plein en aan de tafel in de koffiekamer probeerde het hoofd boven het „water” te houden, mompelde, ietwat gebelgd.: ,.Ze vallen nu dit college met deze zaak aan. maar die toestand speelde ook al in het vorige college, waarvan Kaeb'sch deel iv*maakte.” Wethouder A. Klomp verdedigde in de koffiekamer zijn standpunt in de zaak van de c.v.-installaties. Aan de andere zijde van de tafel het actie comité. HEEMSKERK. Voetbalvereniging ODIN gaat vrijdagavond de noodkantine in twee voormalige kleedlokalen b(j de nieuwe velden aan de Hoflaan vrijdaga vond officieel openen. Er komt geen „ope- nings-sleutel” aan te pas, er worden geen speeches afgestoken, maar ODIN houdt gewoon open huis voor iedereen, die het noeste werk van een paar clubleden wil bekijken. Enkele genodigden zijn door ODIN uitgenodigd de noodkantine van half acht tot half negen te bezichtigen, waarna de kantine voor iedereen open staat. BEVERWIJK. De Ondernemingsraad van Cetabever in Beverwijk heeft een telegram verzonden aan de president-di- recteur van de AKZO Coatings n.v. in verband met de situatie bij ENKA Ceta bever maakt deel uit van het AKZO- concern. De inhoud van het telegram luidt: „De Ondernemingsraad van Cetabever verzoekt de heer Van Driel als lid van de Raad van Bestuur van AKZO dringend al die pogingen aan te wenden welke uit hoofde van zijn funktie mogelijk zijn om een spoedige oplossing te bewerkstelligen inzake het overleg tussen Raad van Be stuur AKZO en de vakorganisaties over het structuurplan ENKA.” De Ondernemingsraad van Cetabever kwam woensdagmorgen in speciale verga dering bijeen ter bespreking van de EN- KA-affaire. BEVERWIJK De zevenentwintigste ziekendag voor zieken uit Beverwijk, Vel sen Noord en Wijk aan Zee, welke woens dag in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad aan de Arendsweg Is gehouden, is in alle opzichten geslaagd te noemen. Wellicht wat vermoeid, maar ui terst voldaan zijn de 115 zieken, die dit keer aan deze dag hebben deelgenomen, omstreeks kwart voor vijf door vele be reidwillige automobilisten weer naar hun woningen gebracht. De dag begon om negen uur met een plechtige eucharistieviering met deken G. J. M. Groot als celebrant. Daarna volgde een gezamenlijk ontbijt. Om elf uur volg de een toespraak door rector W. Randag van het revalidatiecentrum Heliomare, waarin deze met voorbeelden bewees, dat ook de lijdende mens zich dienstbaar kan maken voor de maatschappij. Na de koffie légden tien priesters uit de verschillende deelnemende parochies ,de zieken de hand op en werd gebeden voor een spoedig herstel. Deze plechtigheid werd met zang opgeluisterd door een jeugdkoor. Een lichte maaltijd en een rustpauze gingen vooraf aan een ontspanningspro- gramma. dat werd verzorgd door ’’Arties- tenpalet” onder leiding van de heer Victor Conselman en waaraan medewerking werd verleend door het accordeonduo ’’The Twinnies”, Rom Molemaker met ei gen Nederlandse liedjes bij de gitaar, de voordrachtskunstenares Maria Maatman Kamphuis en de zangeres Lenada. Het gebodene werd door de zieken en hun aanwezige familieleden zeer gewaardeerd •n met een dankbaar applaus beloond. De afsluiting van deze geslaagde zieken dag werd verzorgd door het koor van de Margrietschool, dat onder leiding van me- brouw C. Verkooijen-van Ewijk een aan tal leuke en gezellige liedjes zong. Tijdens het zingen van het laatste liedje, een bloemenliedje, boden enkele meisjes uit het koor aan alle zieken een kleurrijk bos je bloemen aan. Huisvrouwen klaagden bij Klomp, buiten op het plein de voren krijgend, hun nood over situatie in de flat. „Die elektrische ka cheltjes vreten stroom. En wie moet dat allemaal betalen. Zeker van die 26 huurderving,” zei een huisvrouw, ziedend van woede. Overigens overwegen de bewoners van- de flats de huur voor de maanden sep tember en oktober niet aan de gemeente te betalen c.q. te laten innnen. 1. Zij eisen warmte en wel zo snel mogelijk; overwogen zou kunnen worden extra personeel bij de renaratiewerkzaam- heden in te schakelen en in ploegen te werken. 2. Zij eisen van de gemeente een volle dige compensatie van alle onkosten voort vloeiend uit het falen van de bestuurders, i.c. de aanschaf van warmtebronnen en de stookkosten. 3. Zij eisen een betere, bevredigende verklaring over de oorzaken van het niet tijdig inschakelen .an de c.v.; het „tot mijn spijt” van de afzender van de brief van ir. Stoelinga vinden zij minstens on beleefd. 4. Zij zouden het erg op prijs stellen en vinden het een zaak van goede manieren wanneer deze brief qua toon gecorrigeerd zou worden. 5. Zij verlangen dat, wanneer ratiewerkzaamheden afgelopen dienst Openbare Werken aan de door het actiecomité samengestelde lijsten de resterende ongemakken in de respectie ve flats zal nalopen en zonodig repareren. De bewoners vertrouwen erop dat de door hen gekozen gemeentelijke bestuur ders hun verantwoordelijkheid t.o.v. de burgers kennen en al het mogelijke zullen doen hen zo snel mogelijk van verwarming te voorzien. In augustus 1971 zei wethouder Klomp ..die mensen zouden niet in de kou zitten.” De bewoners, die dat nu wel zitten, houden zowel hem als het college daaraan, zo besluit de brief die is ondertekend namens de bewoners door R. Bakker, Moezelstraat 34, Jaap de Vries, Moezelstraat 10, R. P. de Beij, Alzettestraat 142 en mevrouw J. van Veen, Sauerstraat 136. i 6

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7