Contracten tot en met 30 juni Haarlem, spelers en Boom Ruygrok samen in reclame Kees de Vries: „Als iedereen fit is bij Telstar krijg je moeilijkheden Nederlandse machtsgreep formidabele koers na rrico Wie weet naam voor Oranje-leeuw? Goddet: Ajax fantastische vereniging JL’ Frazier moet geen corso zonder kaas 7 titel verdedigen Comité Topsport wil boycot CRM-ontvangst 29 VRIJDAG M SEPTEMBER 1972 99 Respons Premie Ijskast Bron niet vergeten... Fricoeten rteo. z| 4ïj Experimenten 1 (Van onze sportredactie) ech l MARC SERNÉ ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) be- r. ADVERTENTIE Shall VELSEN Het is inmiddels al weer heel wat weken geleden dat Kees de Vries tijdens een pretentie loos oefenpartijtje op Papendal, waar Telstar verbleef als voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen, een „tik je” tegen zijn knie kreeg. Secretaris-generaal José Sulaiman (Mexi co) verklaarde woensdag: „officieus weten wij dat Frazier bereid is tegen Foreman uit te komen. Men is aan het onderhande len. Komend weekeinde zal voorzitter Ve lazquez beslissen wat de WBC zal doen.” Het gevolg was dat hij enkele onbelang rijke oefenduels buiten de basisopstelling werd gelaten, maar toen bleek dat de blessure bepaald hardnekkiger was dan aanvankelijk werd verondersteld, werd De Vries met een totaal nieuwe situatie ge confronteerd. De Vries: „Dat was de eer ste tegenvaller. Onze dokter verwachtte in eerste instantie dat de blessure een klei nigheid zou zijn. Zo werd het mij ook verteld. Het heeft echter vele weken ge duurd". Realiseert De Vries zich: „Ik weet zon dag tegen NAC echt weer niet of ik meespeel. Het is best mogelijk dat ik zaterdag met het B-elftal tegen Feye- noord moet voetballen. Er zijn namelijk genoeg mensen voor het middenveld be schikbaar. Nog niet eens zozeer voor uit wedstrijden als je er vier kunt opstellen, maar zondag spelen wij voor eigen pu bliek weer met drie middenvelders. Dan is het duidelijk dat Klaas Bijl of ik. wij zijn tenslotte het meest verdedigend ingesteld, eruit moet”. MEXICO STAD. Woensdagavond is de termijn verstreken, welke de World Boxing Council aan wereldkampioen Joe Frazier had gesteld om een datum to noemen voor een titelgevecht tegen zijn landgenoot George Foreman. Frazier, die woensdag het gevecht tussen Clay en Patterson bywoonde heeft nog geen uit sluitsel gegeven. Toch zal de WBC hem zijn titel nog niet onmiddelljjk afnemen. De spelers en Haarlem zullen de netto- opbrengst samen delen. Haarlem de helft en de spelers de helft. Voorzitter Hut merkte gisteravond nadrukkelijk op dat de club daarmee handelde in afwijking van de reglementen van de KNVB (arti kel 32) en bovendien in strijd met de voor het seizoen afgesloten contracten met de spelers. De spelers op hun beurt doen geen afstand van het recht op reclame. Daar mee en dat is interessant ontstaat het Nederlands elftal. De bedoeling is dat het tot nu toe naamloze leeuwtje Oranje pu blicitair zal begeleiden naar München. In die stad zullen in 1974 de wereldkampi oenschappen voetbal worden gehouden, waaraan Nederland hoopt deel te nemen. Zoals gezegd het beestje heeft nog geen naam. Johan Cruyff suggereerde Franchie naar de bondscoach Frantisek Fadrhonc. Maar Boom-Ruygrok, de firma die de reclame verzorgt voor Oranje vindt het onjuist dat de naam van de bondscoach verbonden wordt aan een mascotte. Een naam wordt dus nog gezocht. BESANQON. Ineens was alles verge ten; de onderlinge afgunst, de pijn. In een langdurig gesprek waren coach Joop Mid- delink en zijn zeven renners woensdag avond in Les Rousses tot de slotsom geko men dat men er niet mee door kon gaan elkaar te bestrijden. Er diende nu einde lijk eens als ploeg te worden gereden. Het resultaat was een onthutsende machts greep na een formidabele koers: in Besan- con mocht eerst Ben Koken het erepodium beklimmen als ritwinnaar, daarna werd er weer een groene trui overhandigd aan Cees Priem, die dit tricot bijna niet meer kvfijt kan raken, waarna vervolgens plaats werd gemaakt voor Frits Schür. De smet teloos gele trui, die om zijn lichaam spande, leek te schitteren in het zonlicht. Eén voorbeeld hoe het niet moet willen wij u tenslotte niet onthouden. De Vries: „Afgelopen zondag hebben wij na onze overwinning tegen Groningen een bijzon der vette premie van 500 gulden ontvan gen. Als Telstar in degradatienood ver keert dan verdienen wij ongeveer hetzelf de als wanneer wij in de middenmoot eindigen. Dat is natuurlijk een merkwaar dige zaak”. Toch heeft Telstar gewoon enkele zaken tegen. Bijvoorbeeld de geografische lig ging. De Vries hierover: „Telstar hangt er een beetje tussenin. Er wordt teveel ge sproken over ons in de trant van: Telstar ach ja dat voetbalt ook in de ere-divisie. Als die tendens heerst dan moet je daar wat tegenover stellen. Er moet een goede coördinatie met de pers zijn. Daar ont breekt het nog teveel aan. En dat werkt dan weer door binnen de vereniging. Haarlem ligt ook wat dat betreft veel beter. Als een journalist bij zichzelf denkt: kom ik ga eens een verhaaltje schrijven over Haarlem of Telstar dan wordt het in negen van de tien gevallen een verhaaltje over Haarlem. En dat is in deze omgeving je grootste concurrent”. Voor de goede orde nog even: dit ver haal was niet bedoeld om Telstar omlaag te halen. Dat hebben de resultaten al gedaan. ’s Morgens had Middelink het vrloop van de koers voorspeld. Op een terrasje in Les Rousses vertelde de bondscoach ’s ochtends: „Van Dongen en Koken vlie gen erin vandaag. Ze voelen zich allebei erg sterk en willen eens wat laten zien. Ze moeten met een paar anderen een PAPENDAL. Het comité topsport adviseert de leden van de Nederlandse Olympische ploeg niet te verschijnen op de officiële ontvangst van minister Engels zaterdag in het ministerie van Cultuur, Recratie en Maatschappelijk werk in Rijswijk. Het comité wil met deze demon stratieve afwezigheid protesteren tegen de bezuiniging van drie miljoen ten koste van de sport. Deze week aankomst Dij de Pyramiden van Gizeh. Haal de gratis 3-D foto op het Shell- station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. (Van onze sportredactie) HAARLEM De zilvervloot is nog niet bij Haarlem binnengevaren. De eredivisieclub heeft weliswaar als eerste vereniging in Nederland een con tract gesloten met een specialist op reclamegebied, de drukkerij-uitgeverij Boom-Ruygrok, maar dat wil nog niet zeggen dat weldra het geld bij club en spelers zal binnenstromen. ra i Wat Haarlem, zijn contractspelers en de drukkerij-uitgeverij begonnen zijn door gisteravond de contracten te onderteke nen, is iets geheel nieuws in de Neder landse voetballerij. Nog niemand heeft Toch kan daar natuurlijk niet een slechte start aan worden afgemeten. Er mocht, zeker na allerlei optimistische prognoses, toch wel iets meer verwacht worden, waarbij in feite veel was afge stemd op Telstars newcomer Kees van Kooten. De Vries over deze onbetwiste versterking: „Ik heb verschillende wed strijden goed vanaf de tribune kunnen volgen. Dan bekijk je het toch weer met andere ogen. Ik zag dat Van Kooten sterk mensen bindt. Sterker dan bijvoorbeeld een Monne de Wit. Maar toch geloof ik dat Monne aan het einde van het seizoen er evenveel doelpunten had ingeschopt op die plaats als Kees van Kooten nu doet”. Waarmee hij bedoelt dat de reus Van Kooten in het Telstar-concept niet opti maal benut wordt. De Vries weer: „Je moet niet je hele speltype erop afstem men dat er alleen maar hoge ballen voor de pot worden gegooid en dan maar afwachten of Van Kooten ze erin kopt. Dat gebeurt veel te veel. Daarom zinkt Van Kooten ook een beetje in het niet. Als je ziet dat Van Kooten toch hoe dan ook mensen bindt dan moet je hem assis tentie verlenen. Als hij dan een bal kopt dan moet er een ander staan om het werk eventueel af te kunnen maken. Van Koo ten levert namelijk verschrikkelijk veel nuttig voorbereidend werk af. Daar komt dan nog bij dat hij nu nog teveel onder druk loopt te voetballen. Hij loopt volgens mij nog teveel te spelen met de gedachte in zijn achterhoofd van: ik ben de dure jongen die het nu toch zal moeten waar maken. Ik moet ze erin schoppen. De ere divisie is echter geen tweede divisie, waar hij topscorer was. Van Kooten moet van die gedachte af. Hij hoeft ook helemaal De voorsprong liep pijlsnel op. Na pre cies 100 km draafde het zestal 5 min. en 15 sec. voor het peloton uit. De Brit Edwards was toen nog slechts zes secon den van de gele trui verwijderd. Fedor den Hertog, Cees Priem, Hennie Kuiper en Frits Schür zorgden er daarna voor dat de twee Zwitserse troeven Schmid en Sutter het nog zwaarder te verduren kre gen. Ze demarreerden keer op keer. De voorsprong van de koplopers, van wie Talbourdet door een lekke band moest afvallen, slonk hierdoor wel, maar dit deerde de aanvalslustige Nederlanders Jaap van Praag zei in zijn dankwoord te hopen dat hij volgend jaar weer naar Parijs zou kunnen komen om de beker opnieuw in ontvangst te nemen. Onder donderend applaus van het publiek, waaronder Bayern München-speler en Europees topscorer Gerd Müller, verliet hij vervolgens het podium. in het peloton niet; ze bleven attaqueren. Ten slotte konden de Zwitsers het een voudig niet meer bolwerken. Toen Frits Schür tegen een klein heuveltje weg sprong, glipten ook Den Hertog en Priem uit het peloton, zij werden gevolgd door de Fransman Borreau de enige die wist te profiteren vande Nederlandse aanval Hubschmid (later door pech afgevallen) en Battaglin, een Italiaan. Wat zich hierna afspeelde, was ongeloof lijk. De drie Nederlanders, onder wie kanspaard nummer één Frits Schür, ont ketenden een duivelse jacht naar de fi nish. Het was vooral aan één man te danken dat de sneltreinvaart steeds ge handhaafd bleef: Fedor den Hertog. Hij reed bijna constant op kop. Cees Priem, die door zijn zege in de tijdrace enorm is opgepept, nam dit zware karwei af en toe van hem over. Schür wilde hierbij niét achterblijven, maar Middelink riep hem toe dat hij zich niet tot het uiterste moest inspannen. Er staan immers nog drie zwa re dagen te wachten. Aldus geschiedde. Den Hertog en Priem knapten voornamelijk het zware werk op voor Schür. De Nederlandse ploeg bleek wer een eenheid. Dat kwam ook tot uiting toen Schür 10 km voor het einde een lekke band kreeg. Den Hertog wachtte op hem en trok Schür daarna razendsnel weer naar de groep toe. Bijna twee en een halve minuut raas den de vijf bij geletruidrager Schmid vandaan; de groep voor hen bleef net onbereikbaar. Zodoende konden Van Don gen en Koken met de beide Engelsen Edwards en Dailey (Beon raakte door pech achter) om de dagprijs gaan strijden. Ook hierbij kwam de herstelde teamgeest tot uitdrukking. Koken: „Cees en ik had den afgesproken ieder aan het wiel van een Engelsman te gaan zitten. Ik zou Ed wards, de snelste, in de gaten houden. Cees lette op Dailey. Toen ik merkte dat Edwards niet het initiatief wilde nemen ben ik zelf maar gegaan.” Bij de gisteravond georganiseerde persconferentie waren spelers van Haarlem en trainer Brand aanwezig. Achter de tafel van links naar rechts: Hut, Veldhuizen en Van Heest. De blessure wekte ook de nodige irri tatie op Zo zelfs dat De Vries zijn zo ongelukkig begonnen competitiestart bij Telstar dit seizoen niet enkel en alleen wenst af te wentelen op die blessure maar ronduit toegeeft dat hij op een gegeven ogenblik gewoon gepasseerd werd omdat trainer Rab, met wie hij ook een verschil van mening heeft gehad, niet tevreden over hem was. Een uiterst onbe vredigende gang van zaken voor de mid denvelder. die zich sinds zijn komst van ZVV. nu drie seizoenen terug, altijd heeft gepresenteerd als een uiterst nuttige kracht en dat ook onderstreepte met reeksen van goede wedstrijden. Week in week uit volgde hij dit keer de stroeve start van de Velsenaren vanaf de tribune totdat Rab, vanwege blessures van Jonker en De Wit, afgelopen zondag in de uit wedstrijd tegen Groningen wel een beroep op hem moest doen. Het geeft nog geens zins een enkele garantie op prolongatie van De Vries’ optreden in Telstars eerste elf. er op regionaal niveau bij Haarlem een gelijksoortige situatie als bij de KNVB op nationaal niveau. De sectie betaald voet bal en de spelers van de nationale selectie besloten maandag hun meningsverschil over het recht op reclame-opbrengsten voorlopig in de ijskast te stoppen. Haarlem en zijn spelers doen dat ook. In afwach ting van een definitieve regeling, die on getwijfeld pas over enkele jaren te ver wachten is, heeft men gekozen voor een flexibele oplossing. De Haarlemse uitgeverij-drukkerij, de voetbalclub en de spelers zullen de ko mende maanden samen experimenteren. De afloop (de zilvervloot of een waarde vol, maar desondanks mislukt plan) is nog niet te voorspellen. Daarom hebben de betrokken partijen besloten geen lang lo pende overeenkomst af te sluiten maar op 30 juni bekijken of continuering van de contacten zin heeft. Adjunct-directeur Boom-Ruygrok Hans van Heest: „Er zullen ongetwijfeld een aantal praktische problemen ontstaan, waarvan wij de omvang nu nog niet kunnen overzien. Om die te ondervangen hebben we bij voorbaat al een werkcom- missie geformeerd, die zich met de even tuele moeilijkheden zal bezighouden.” In de commissie hebben zitting: voorzitter Henk Hut van Haarlem, de voetballer Piet van den Berg en Jan Veldhuizen van Boom-Ruygrok. PARIJS Een Ajax-delegatie, staande uit voorzitter Jaap van Praag trainer Stefan Kovacs en aanvoerder Piet Keizer heeft gistermiddag uit handen van Jacques Goddet, directeur-hoofdredacteur van het Franse sportdagblad l’Equipe, de gouden beker in ontvangst mogen nemen, die was uitgeloofd voor het beste Europe se team. Voor de spelers van Ajax waren medailles beschikbaar. Goddet noemde Ajax niet alleen het beste voetbalelftal van Europa maar vertelde ook dat de club op organisatorisch gebied toonaange vend in de wereld is. Goddet lovend: Ajax is één van de meest fantastische vereni gingen die er ooit hebben bestaan.” Toch is juist het feit dat Rab bij wijze van spreken bijna een elftal van midden velders kan formeren een potentiële bron van voortdurende moeilijkheden. De Vries legt uit: „Ik geloof best dat iedere trainer vreselijk ingenomen is met een zo breed mogelijke kern. Maar als de onderlinge kwaliteitsverschillen van de spelers erg gering zijn dan kan dat, paradoxaal ge noeg, erg vervelend uitpakken. Momenteel is het bij Telstar zo. dat als iedereen honderd percent fit is je onderling de grootste moeilijkheden met de spelers krijgt”. ervaring met het maken van reclame voor en met voetbalclubs. Vandaar dat de drukkerij-uitgeverij, zo als bekend gevestigd in Haarlem, gistera vond nog weinig concrete zaken op tafel kon leggen Marketing-coordinator Jan Veldhuizen hield zich duidelijk op de vlakte met zijn verklaring dat Boom- Ruygrok zal trachten de continuïteit van het betaalde voetbal te verzekeren. Eén van de activiteiten van Boom-Ruygrok zal uiteraard zijn het verwerven van inkom sten voor de club, maar dat kan zowel gebeuren in de reclamesector als in de publiciteitssector. niet zo denken, want iedereen is wel van zijn kwaliteiten overtuigd". Trainer Rab heeft zijn veelgepubliceer- de driejarenplan voor Telstar gelanceerd. Maar ook hij stuit op een mentaliteits- muur die moeilijk aan het wankelen kan worden gebracht. In plaats dat Telstar, wat ook Rab voor ogen staat, ieder jaar toch weer iets hoger grijpt, manifesteert zich nog dezelfde mentaliteit als bij zijn komst. Is het elftal in moeilijkheden dan worden de punten gepakt, er loopt ten slotte klasse genoeg rond in het elftal. Lopen de zaken bijzonder naar wens (bij voorbeeld aan het einde van het afgelopen seizoen toen het elftal zijn vijf laatste wedstrijden verloor) dan komt de klad erin. De Vries hierover: „Het is hier toch allemaal iets teveel afgestemd op stabili teit. Als wij hier als achtste eindigen dan zal men niet zeggen: we gaan nu drie ton investeren en proberen om volgend jaar zesde te worden. Dat bewonder ik erg in Joop Brand. Als die zesde wordt dan zegt hij: dat is erg aardig maar ik had toch liever vierde willen grote voorsprong zien op te bouwen, zodat de Zwitsers hard moeten werken. Dan moeten we met Den Hrtog, Schür en Kuiper zien toe te slaan.” En wat gebeurde? De 59 overgebleven renners zaten nog maar amper op het zadel toen Ben Koken de benen nam. Enkele kilometers na het vertrek doemde reeds de Col de La Savine (derde catego rie) op en de Nederlandse kampioen, tweede in het bergklassement, sprintte begering als eerste over de top. In zijn zog volgde Cees van Dongen. worden. Hij ligt voortdurend overhoop met zijn bestuur, maar hij drukt er voor Haarlem toch wel een hoop zaken door”. Tot nu toe benaderde Haarlem de plaatselijke bedrijven op verschillende manieren. De club kende zogenaamde be- drijfsdonateurs. Een bedrijf kocht dan voor een seizoen een aantal plaatsen op de overdekte tribune voor zijn werkne mers. Bovendien zond Haarlem brieven aan bedrijven waarin verzocht werd om een financiële bijdrage voor het zieltogen de betaalde voetbal in de stad. Daarop kwam slechts een bescheiden respons. Het meeste resultaat boekte tot nu toe de adviseur van Haarlem P. C. van Houten door middel van zijn persoonlijke benade ring van directies. Boom-Ruygrok wil een geheel andere kant uit met Haarlem. De drukkerij-uitgeverij wil reclame maken met de voetbalclub en de spelers. Het bedrijfsleven krijgt dus iets (namelijk reclame) en moet daarvoor betalen.. JV z 'is* tb mascotte van Dit is de nieuwe

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 29