Internering in Ulster NIEUWE TERREURDAAD afgeschaft SCHOKT DIE DE WERELD Veel tegenstrijdige berichten over Kampala onrust m Koningin raad Barzel: Twee concepties Brandt en praat met arbeiders- Kant en klare kunsthars vnlpasta lOss Palestina-deskundige van Egyptisch blad kondigt aan: Beroering Midden* Afrika m Politieman in België vermoord Notarisklerk verduisterde 40 mille achtergrond Britse maatregel: Over zelfbestuur Brein-immigratie in Israel Dy namietvond st in Italië 5 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 3 wimamnmw nniniamni Niet overtuigend H ervormingen Referendum w- c Belgische prijs voor Maurice Gilliams DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! om In Wenen is een vijftal bombrieven verzonden brieven. Onder een politie maakte gisteren ADVERTENTIE MorotcXd •Soroti ‘.•-meer o’ Gisteravond gaven (Van onze correspondent) Er zou voor de regering geen vuiltje I» liRWIl ER aangekomen, geadresseerd aan Israëlische geëxplodeerde bom-brief. diplomaten. Op de foto een van de uit Amsterdam TRENTO (Reuter) De Italiaanse po litie heeft gisteren in Trento in een gehei me bergplaats een hoeveelheid dynamiet aangetroffen waarmee deze hele stad van 75.000 inwoners kan worden opgeblazen. Op de Israëlische ambassade in Brussel heeft men opnieuw bombrieven ontvan gen. Gisteren werd bekend dat er woens dag een tweede met explosieven gevulde brief arriveerde nadat er dinsdag ook al een ontvangen was. Ook deze tweede brief werd door experts onschadelijk gemaakt. Beide brieven werden verzonden vanuit Amsterdam. Intussen is de coalitie van SPD en FDP echter het regime gebleven dat zich wil toeleggen op nieuwe verhou dingen die in de samenleving zijn ont staan. Dat geldt voor hervorming van de rechtspraak, van het onderwijs, van het belastingstelsel, van het bodem- recht, enzovoorts. Daarop zullen dan ook de liberalen, als het onmisbare, corrigerende ele ment in de coalitie, hun campagnes richten. Het is genuanceerder dan de SPD, die eenvoudig Brandt naar voren schuift en op de aanplakbiljetten over vrede praat, en de CDU, die Barzel afbeeldt met de woorden „daad, kracht en vertrouwen”. Maar de reclamebu reaus, die de kans hebben gekregen om a raison van enige miljoenen even van wasmiddelen naar politici over te stap pen, hebben dan ook weinig houvast voor iets originelers. De veldwachter werd, badend in zijn bloed, gevonden door een man die scho- tn gehoord had. De laatste woorden van de veldwachter waren: „Rode bromfiets... rode helm.” Een kind in de buurt heeft getuigd dat het op de berm van de dijk waar de moord gepleegd werd, twee mannen met een rode bromfiets gezien heeft. Eén van hen droeg een rode helm. 2 kg ƒ15,30 V AFRIKA L OEGANDA l««':'ZAroeo> 1 kg ƒ8,55 (Van onze redacteur in Bonn) BONN Met hun liefde voor dramatiek en overdrijving valt het de Duitsers niet moeilijk de politieke situatie in Bonn „zeer ernstig” te noe men. Voor het eerst in de, weliswaar korte, geschiedenis van de Bonds republiek moet een bondskanselier het parlement laten ontbinden, om dat zijn regering niet meer op een meerderheid steunde. Of vervroegde verkiezingen een sterkere regering zullen opleveren, is zeer de vraag. De kranten herinneren hun lezers al aan „Weimar”. Het besluit van de Britse regering werd bekend gemaakt door haar bewindvoerder in Noord-Ierland, William Whitelaw, na een kabinetsvergadering waarop de moge lijkheid van opheffing van de internering door premier Edward Heath en zijn mi nisters was besproken. De speciale rechtbanken zullen uitmaken of van terreur verdachte personen al dan niet gedetineerd moeten worden. Wat de oplossing op langere termijn betreft, denkt men aan een commissie van juristen en leken die de regering zou moeten adviseren over nieuwe maatrege len aan de hand waarvan verdachten aangepakt kunnen worden zonder dat men denkt aan internering. BRUSSEL De 52-jarige veldwachter van het Belgische plaatsje Waarloos (tus sen Antwerpen en Mechelen) is vanuit een hinderlaag neergeschoten. Twee uur daarna is hij in het ziekenhuis in Duffel bezweken. De veldwachter, albert Fierens, was 52 jaar oud. De mogelijkheid van onofficiële Israëli sche tegenterreur in het buitenland tekent zich met het voortduren van de Palestijn se moord-per-postcampagne steeds duide lijker af. De Israëlische politie heeft een ooging van de extremistische Joodse De- fensieliga verhinderd, wapens het land uit te smokkelen die bestemd waren voor gebruik tegen Arabische diplomaten en instellingen in Amerika en Europa. Er gaan in Israel hoe langer hoe meer stem men op terreur met terreur te beantwoor den. Een uitbarsting van gewapend geweld in de grensgebieden tussen de Afrikaanse staten Tanzania en Oeganda vormt wel licht de inleiding tot een lokale oorlog met gevaarlijke uitbreidingsmogelijkhe den. Van Tanzaniaanse kant is niet het offi ciële staatsleger maar een groep moeilijk te identificeren gewapende „invallers” in de gevechten betrokken, maar de tegen maatregelen van Oeganda zijn direct te gen Tanzania gericht en het lijkt onver mijdelijk dat ook het leger van dat land in actie zal komen. Staatsleider Nyerere van Tanzania, die asiel verleent aan de vroegere machtheb ber in Oeganda, Obote, heeft een tamelijk kernachtige maar allerminst vleiende me ning over Idi Amin, de tegenwoordige heerser over Oeganda. Volgens hem is Amin een „idioot, in vele opzichten te vergelijken met een dwaas als Hitler”. De coalitie van SPD en FDP heeft veel minder gebracht dan in 1969 werd beloofd, maar in elk geval heeft ze onder Brandt en Scheel nooit ernstig gewankeld en wordt de Westduitse kie zers voor het eerst de eenvoudige keus geboden: onze coalitie of een christen democratische regering. De tegenslagen voor het eerste ver bond tussen SPD en FDP lagen in het weglopen van fractieleden naar de op positie. Die liepen volgens oppositielei der Barzel „hun geweten achterna”. Barzel zou, als bondskanselier, het hervormingswerk grotendeels moeten overnemen na er drie jaar de draak mee te hebben gestoken. Ook in de politiek ten aanzien van het Oostblok kan hij niet sterk van Brandts koers afwijken. Toch is de regering, zoals hij Hij zei tot 1978 nog eens 60.000 afgestu deerde immigranten te verwachten, van wie een vijfde deel zich in de moderne methoden die Israël gebruikt moeten in werken. Na drie jaar is Brandt gedwongen om inderdaad, zoals hij zelf zijn ver trouwensvraag aan het parlement uit legde, het vertrouwen van de bevol king te vragen voor een politiek die nog volop in ontwikkeling is, maar moest worden onderbroken omdat een aantal partijbroeders in het parlement niet de juiste mentaliteit bezat. die heeft voorbereid, anders georiën teerd. In drie jaar is de CDU nauwe lijks veranderd. Ze is afhankelijk ge bleven van de Beierse CSU, dus van Strauss en het zijn alleen de jonge ren die zich daar openlijk over opwin den. Mbaleï -Tol linjc De politie zei niet hoeveel het precies was, maar zei dat behalve dynamiet ook tien kilo springstof was gevonden van de soort die de saboteurs vorige maand ge bruikt hebben om de olietanks in Triëst te laten springen. t Nu bestaat de misère in feite al sinds 1961, toen de grote Adenauer nog regeerde. De laatste 11 jaar heeft geen enkele bondskanselier zijn ambtsperio de van vier jaar ongeschonden over leefd. 30.000 tot vreemd. De man bekentenis KAMPALA-NAIROBI-ATHENE. (Reu ter, AFP en UPI) Passagiers, die giste ren per vliegtuig uit Oeganda in Athene aankwamen, hebben meegedeeld dat in de Oegandese hoofdstad Kampala sinds gister ochtend vroeg wordt geschoten en ge plunderd. Ze vertelden dat Oegandese of ficieren meededen aan de plunderingen en onder bedreiging met geweld juwelen en andere kostbaarheden stalen van Europe anen. Het leger had overal wegversperrin gen opgericht en de passagiers meren deels Grieken die zich in Oeganda hadden gevestigd waren tien keer gecontro leerd op weg naar het vliegveld. BRUSSEL. De 72-jarige Antwerpse letterkundige Maurice Gilliam heeft de om de drie jaar uitgereikte prijs van de Belgische staat gekregen, die de bedoeling heeft de gehele loopbaan van een letter kundige te belonen. Gilliams is een litterator die niet be hoort tot de traditionele Vlaamse sfeer. Zelf heeft hij eens verklaard dat zijn werk een Latijnse inslag heeft. Zijn wrk heeft in ieder geval een sterk autobogra- fisch karaker. Zijn Elias of „Het gevecht met de nachtegalen” blijft van eenzame hoogte in het Vlaamse proza. was te groot, de meerderheid in het parlement slonk. Zelfs onder gunstige omstandigheden zou het moeilijk zijn geweest om van de „sterke mannen”, die Brandt in ’69 aanprees, een goed team te maken. Nu het einde van de rit nadert, zit Brandt met een sterk gehavende ploeg. Gevangen genomen aanhangers van ex- president Obote hadden volgens Amin toegegeven dat zij in opdracht van Nyere re waren opgeleid voor de guerrilla en uitgerust met moderne wapens. Nyerere en Obote hoopten dat de stammen van de Langi en de Acholi (in Noord-Oeganda) in opstand zouden komen tegen de regering na de invasie. Maar deze stammen, aldus Amin, hebben in het Oegandese leger dapper tegen de invallers gevochten. (Na Amins machtsovername in januari 1971 hebben Oegandese vluchtelingen en Britse kranten melding gemaakt van massa moorden tegen deze stammen. Obote be hoort tot de Langi-stam.) koningin Juliana en prins Bernhard een diner voor president Tito en zijn echtgenote. Het diner had plaats in het hypermoderne hotel Jugosla via aan de oevers van de Donau in Belgrado. niinniWltf maar deze expeditie is gestrand in Soedan, waar premier Numeiri tracht de rol van vredestichter te vervullen tussen de in Midden-Afrika gelegen jonge landen. De aandacht wordt op deze manier nog eens gevestigd op Soedan, dat een jaren lange burgeroorlog achter de rug heeft en niets liever wil dan vrede en welvaart in eigen en omringende landen. Soedan had het ongeluk, uit de erfenis van het Britse kolonialisme als een gespleten land te voorschijn te komen. De Engelsen hadden bewust het Arabische deel van Soedan, het noorden, afgescheiden van het voor namelijk door negerstammen bewoonde zuiden, om de slavenhandel de kop in te drukken. Na de onafhankelijkheidsverkla ring brak een burgeroorlog tussen de geheel van elkander vervreemde delen des lands uit, die pas kort geleden eindigde met een overeenkomst. Eind februari werd het vredestractaat gesloten en gete kend, mede door het onvermoeide be- middelingswerk van de Wereldraad van Kerken. De verzetslieden uit het zuiden werden in het noordelijke leger opgeno men, althans voor zover zij dat wensten en verder werden voornemens vastgelegd voor de wederopbouw van het land en de ontwikkeling van het zuiden, dat door de oorlog verre ten achter was gebleven. Een land als Soedan, deels Arabisch, deels negroïde, met twee volkomen ver schillende culturen en religies, vormt ei genlijk een interessant voorbeeld van de mogelijkheden tot verstandhouding tussen verschillend geaarde volksgroepen in Afrika. Vandaar dat president Numeiri probeert ook zijn buren tot vrede aan te sporen. In hoeverre het hem zal gelukken een oorlog tussen Oeganda en Tanzania te voorkomen, moet worden afgewacht maar zijn stem heeft bij andere staatslieden wel enig gezag. Toch lijkt het bijna onmogelijk dat Oeganda tot een enigszins normaal sociaal leven komt onder het vreemdsoortige en beangstigende regime van Idi Amin. Het lijkt al evenmin mogelijk dat deze Amin, als hij op zijn wrede en grillige weg verder gaat, nog lang zal worden geduld. Hij heeft de macht op slinkse wijze veroverd toen president Obote op een bui tenlandse reis was. Wellicht leiden de huidige gebeurtenis de terugkeer van Obote in. De koningin had er bij de vaststelling van het programma op gestaan dat een dergelijk gesprek zou plaatshebben. Na het gesprek reden de Nederlandse gasten naar het fort Petrovaradin aan de Donau, waar de lunch werd gebruikt. Gistermid dag ontvingen koningin en prins de Ne derlandse kolonie in Belgrado. Minister Schmelzer heeft gisteren in Belgrado een onderhoud gehad met presi dent Tito en minister van Buitenlandse Zaken Tepavac. Uitvoerig werd van ge dachten gewisseld over de mogelijkheden voor een Europese veiligheidsconferentie. Ook de verhouding tussen de Sovjet-Unie en China kwam in het gesprek aan de orde. „Nederland en Joegoslavië hopen dat een conflict tussen China kan worden Schmelzer. aan de lucht zijn als de verkiezingen een referendum over de buitenlandse politiek van Willy Brandt, drager van de Nobelprijs voor de vrede, hadden kunnen worden. Onzeker zou dan al leen zijn of Scheels kleine FDP... kon meekomen. Met sympatie alleen worden echter verkiezingen niet gewonnen. Het aftre den van „super-minister” Schiller hoeft op 19 november geen grote invloed meer te hebben op het gedrag van de kiezers. In de eerste plaats heeft Schil ler zelf de afgelopen maanden al het mogelijke gedaan om zijn image te vernietigen. Ten tweede heeft de SPD in Helmut Schmidt een opvolger ge vonden die nog heftiger dan Schiller overbruist van arrogantie en impone rende detailkennis. Afgezien van de politiek ten aanzien van het Oostblok heeft de regering van haar ambitieuze hervormingsplannen weinig kunnen voltooien. Het geld ont brak, de tegenwerking uit de deelstaten Uitgerekend nu dus voor het eerst twee duidelijk verschillende concepties als gelijkwaardige krachten tegenover elkaar staan in de Bondsrepubliek, kunnen geen van beide een overtuigen de indruk maken op de kiezers. Alleen de FDP kan uit die situatie enige inspiratie putten. Tegenover het „CDU- appèl aan de angst” stelt de liberale partij, klein maar fijn en in zo’n modern progressief jasje, een „appèl aan het verstand”. CAIRO Het Egyptische blad El Goemhoeria heeft gisteren een nieuwe aanslag van de Palestijnse verzetsorganisatie „Zwarte Septem ber” aangekondigd die „de wereld zal schokken”. „Op dit moment”, schrijft de Palestina-deskundige van het blad, „beraamt een groep van jonge mannen, die niet meer dan vijf per sonen telt, een nieuwe operatie die de wereld zal schokken”. Elk van de vijf is in het bezit van verscheidene paspoorten en spreekt meer dan één taal. Het zijn geheel verschillende persoonlijkheden die echter gebon den worden door de gemeenschappe lijke wil zich nooit over te geven. Nadere bijzonderheden worden niet gemeld. In het artikel heet het nog dat de „Zwarte September” is voort gekomen uit de grootste Palestijnse verzetsorganisatie El Fatah. De berichten uit Kampala zelf zijn uiterst verward en tegenstrijdig. Het Franse persbureau AFP bericht dat het centrum van de stad op last van het leger is ontruimd en dat Kampala een beleger de stad lijkt. In het centrum zouden nu alleen tot de tanden gewapende militairen rondlopen. Daarentegen meldt de correspondent van Reuter uit Kampala dat de plotselin ge paniek waarschijnlijk ongegrond is ge weest en dat er geen militaire activiteit van enige betekenis wordt waargenomen. Een uur na de panische vlucht van bewo ners uit de stad, die mogelijk veroorzaakt is door geruchten over een op handen zijnde „invasie”, verklaarde een militaire woordvoerder over radio-Oeganda dat er geen enkele reden voor paniek is. Volgens hem was de toestand in het land kalm. Hij waarschuwde de Oegandezen niet naar geruchten te luisteren. Mensen die geruchten verspreiden zullen worden op gepakt. Opperrechter Benedicto Kiwanoeka in Kampala is gisteren geboeid door militaire politie uit het Hooggerechtshof geleid. De regering ontkent dat de opperrechter, een voormalige premier, op haar bevel is aan gehouden. President Idi Amin van Oeganda heeft op een bijeenkomst met Oegandese minis ters en ambassadeurs in Kampala gezegd dat de Tanzaniaanse president Nyerere nog steeds oorlog met Oeganda wil. Vol gens hem worden Tanzaniaanse troepen in vrachtwagens en treinwagons naar de grens met Oeganda vervoerd. Die voertui gen zijn bezit van de Oostafrikaanse Ge meenschap <van Kenia, Tanzania en Oe ganda) aldus Amin, die waarschuwde dat hij „onder geen omstandigheden zou toe staan dat Nyerere het eigendom van de gemeenschap gebruikt voor acties tegen Oeganda”. TEL AVIV (AFP) Sinds de zesdaag se oorlog zijn 30.000 mensen met een universitair diploma of andere afgestu deerden naar Israël geëmigreerd. Dit heeft de directeur-generaal van het Israëlische ministerie voor Immigratie meegedeeld. heeft inmiddels een volledige afgelegd en zal worden voor geleid aan de officier van Justitie Gronin gen. LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft gisteravond bekend gemaakt dat ze afziet van haar politiek van inter nering zonder vorm van proces in Noord- Ierland. Deze politiek is een doorn in het oog van katholieke leiders in Ulster. In plaats van internering zullen speciale rechtbanken worden opgericht om zich met extremisten van het Ierse Republi keinse Leger bezig te houden totdat een oplossing op langere termijn voor het aanpakken van de terreur is gevonden. NOVI SAD. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren, op de tweede dag van hun staatsbezoek aan Joegoslavië, een bezoek van vier uur ge bracht aan de stad Novi Sad, hoofdstad van de provincie Vojvodina. Koningin en prins bezichtigden de draadkabelfabriek „Novkabel”. Na een rondgang door de fabriek volgde een gesprek met negen arbeiders over het „arbeiderszelfbestuur”, een vorm van medezeggenschap waar men in Joegoslavië erg trots op is. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. PORION L/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,55 ƒ15,30 ƒ29,95 Kitgoem ioe!oe_ KjO Masoko/^gEntebbei 7 M) S-IP r ‘p-xT-kin Vorige week is al een lid van de extremistische Joodse Defensieliga, die haar hoofdkwartier in Amerika heeft, ge arresteerd - mogelijk in verband met dezelfde zaak. ZUIDBROEK. De rijkspolitie in het Groningse Zuidbroek heeft gisteren ’n 20- jarige notarisklerk uit deze plaats aange houden op verdenking van verduistering in dienstbetrekking. De man zou in een periode van twee jaar een bedrag v an 40.000 gulden hebben ont- De maatregelen die Amin tegen de Aziatische inwoners van zijn land heeft genomen en de manier waarop hij die maatregelen heeft laten uitvoeren, bevesti gen deze mening van Nyerere aardig. Het is bovendien duidelijk dat hij bezig is de economie van zijn land in snel tempo naar de kelder te helpen. Zijn houding berooft het land van buitenlandse leningen en hulp, ontwricht de economie van de Oegandese samenleving en veroorzaakt ernstige lacu nes in de sociale en medische voorzienin gen van het land. Het zou niet de eerste keer zijn dat een zichzelf overschattende tiran, die zijn waandenkbeelden vrijelijk kan omzetten in realiteit, een naderende chaos probeert te camoufleren door „bui tenlandse bedreigingen” te fantaseren en denkbeeldige vijanden te lijf te gaan. Uit dat oogpunt bezien moet de „inval van gewapende rebellen” vanuit Tanzania niet onvoorwaardelijk voor goede munt wor den aangenomen. Misschien lokt Amin een oorlog met Tanzania uit om zijn binnenlandse flaters met puin te bedek ken. Aangezien Amin een fervente jodenha ter is, die niets liever zou zien dan dat Israel van de aardbodem werd wegge vaagd, krijgt hij steun van regeringen die eveneens een anti-Israel politiek voeren, zoals Libië. Libië heeft al militaire hulp per vliegtuig naar Oeganda gezonden, de Sovjet-Unie en voorkomen”, aldus De Israëlische bekend dat zij in verband met de wapen- smokkelaffaire twee dagen tevoren Ami- chai Paglin had gearresteerd, de voorma lige operatiechef van de ondergrondse an- ti-Britse organisatie Irgoen Zwai Leoemi, die actief was vóór en tijdens de Israëli sche onafhankelijkheidsstrijd van 1948. De Russische kalatsjnikov-geweren, pistolen en handgranaten die op het vliegveld Lod bij Tel Aviv werden onderschept, waren verborgen in een stalen container die afkomstig was van een metaalfabriek waarvan Paglin eigenaar is. Paglin wordt in Israel nog door velen als een verzets held beschouwd en zijn arrestatie heeft in brede kring verontwaardiging gewekt. Een rechter in Tel Aviv gelastte gisteren zijn vrijlating op borgtocht van 15.000 gulden maar stond de politie daarvoor nog een uitstel van 24 uur toe in afwachting van behandeling van een beroep tegen zijn beslissing door een districtsrechtbank.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3