MICROTHEATER GAAT BEHEERST HET EERSTE LUSTRUM VIEREN UST Nieuw postagentschap in IJmuiden Voorzitter Samenwerking met theater Assumburg in Heemskerk van CAIJ MODIEUZE YOUNG MEN KOSTUUMS v.a. 179.- Auto kantelde voor ARP-Veisen wil Hans de Boer Oecumenisch avondgebed Centrale verwarming... V issering-Scholengemeenschap gaf voorlichtingsavond eindexamenkandidaten havo als vijfde Koffieconcerten en een beetje experiment Vroegtijdig inschrijven voor hoger beroepsonderwijs VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 3 ADVERTENTIE HERENMODE A nalyse Bewustwording Maldoror Assumburg Zakelijkheden H* ADVERTENTIE Lustrum (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE, VERWARMINGS 4 «ssstó Jk visgraat en donegal tweed getailleerd LANGE NIEUWSTRAAT hoek Marktplein IJmuiden - Tel. 12348 (Van een onzer verslaggevers) X .NOORDHOLLANDSE A s VERWARMINGS UNIE èf/WO KONINGSTRAAT 14 - BEVERWIJK TEL. 0 2510 - 2 60 59 IJMOND Nu de periode van’ „rust” voor de theatermensen door optimisten dikwijls als „zomermaanden” omschreven weer achter de rug is, zullen binnenkort ook weer de activitei ten in het Beverwijkse Micro- Theater van start gaan. De Stich ting Micro-Theater, zoals een nij ver groepje hoofd- maar in thea- terverband ook dikwijls hand werkslieden, officieel heet, staat dan aan het begin van de viering van het eerste lustrum. Om precies te zijn: Op 1 maart 1968 gingen de spots in de intieme voormalige raadszaal in Huize Scheybeeck voor de eerste maal aan. VELSEN. Volgens de heer J. Kuur- man, waarnemend directeur van het hoofdpostkantoor in IJmuiden, zijn de wijzigingen in het geldverkeer er de laatste tijd de oorzaak van ge weest dat bij de PTT het beleid ten opzichte van de postagentschappen grondig wordt herzien. Vandaar dat de directie er naar streeft meer van dergelijke vestigingen te openen, teneinde in een bepaalde straal meer loketten binnen het bereik van het publiek te brengen. Er 1 'M (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Veel instituten voor hoger 9 in Dameskapsalon Sa- ft unie IJMOND Onder de kop „CAIJ van start” kondigden wij van de week aan de vergadering op dinsdag 26 september in het Beverwijkse stadskantoor van de le den van het Algemeen Bestuur van het Centraal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond. In dit bericht is verder abusievelijk ge schreven over de verkiezing van de voor zitter. De desbetreffende zin moet luiden: i i Gunnen wij tenslotte nog een blik in het 2e deel van het komend seizoen, waarin de werkelijke viering van het lustrum een feit zal worden. Op 24 maart worden de feestelijkheden geopend met een kindervoorstelling. Daarvoor komt Daarnaast wilde hij waarschuwen voor die instituten welke opleiden voor „eigen” diploma’s. Deze blijken in de praktijk vooral op landelijk niveau niet veel waard te zijn. Zo is voorzichtigheid geboden bij cursussen voor secretaresses, typistes en computerspecialisten. De eindexamenkan didaten moeten volgens hem terdege reke ning houden met de eisen die men vanuit het instituut stelt, bijvoorbeeld op het gebied van de leeftijd (sociale academies, opleiding voor stewardess, receptioniste of een functie bij het v.v.v.). Ook zander afspraak kunt u terecht voor uw haarverzorging. Lange Nieuwstraat 181 Telefoon 1 11 66 Ook de schooldecaan drs. A. W. van der Ham maakte de aanwezigen duidelijk dat het noodzakelijk was vroeg in te schrij ven. Hij zei dat men bij verschillende opleidingen moet rekenen op wachtlijsten van kandidaten die het vorig seizoen niet geplaatst zijn. Dit is ondermeer bij de sociale academies het geval. Minder moei lijkheden zijn in dit verband te verwach ten bij de opleidingen voor bijvoorbeeld onderwijzer(es), verpleger of verpleegster en secretaresse. Als raad gaf hij zijn toehoorders niet te „gokken” op één opleiding of inschrijving. „Als U in mei hoort dat U niet wordt aangenomen, is het meestal te laat om voor een andere opleiding in te schrijven. Veel van de eindexamenkandidaten laten zich daarom ook nu al voor een andere cursus inschrijven”, zo zei hjj. Ondanks de grote hoeveelheid activi teiten, die de ijverige vrijetijdswerkers van het Micro-Theater weer hebben ontplooid, zullen er het komend sei zoen iets minder voorstellingen zijn, dan voorheen. De reden daarvan ligt voor een deel in het feit dat men gekozen heeft voor een samenwerking De „Sissi’s” zullen gesteund door het „Residentie-orkest” de lustrumviering van het Micro-Theater luister komen bijzetten. Sieto Hoving, zijn vrouw Marijke en Rob de Nijs zijn er op de ope ningsvoorstelling in De Schouw. De heren G. Petersen (wethouder van Heemskerk) en drs. M. Roessingh (wethou der van Velsen) hebben zich elk bereid verklaard zowel de functie van voorzitter als die van plaatsvervangend voorzitter te aanvaarden. De bestuurders van het Micro-Thea- ter hebben ook getracht om dit seizoen het ware experiment een kans te ge ven. Het is nauwelijks gelukt. De op voering van de Toneelschuur uit Haar lem kan er onder worden gerekend. De reden van het wat karig aanwezig zijn van het experiment ligt hierin, dat een groep die zich daaraan waagt, zich op lange termijn niet kan vastleggen. Veelal verkeert men in het onzekere of het experiment wil lukken. Ook voor de programmasamenstellers van een theater levert dat moeilijkheden. De meeste andere artiesten prefereren wel een degelijke afspraak en zijn dikwijls vele maanden van tevoren volgeboekt. Dat houdt in dat men dan voor een experimentele groep een datum zou moeten vrijhouden, terwijl men er niet zeker van is, dat de groep werkelijk komt. Risico’s die ook financiële gevol gen hebben. 20 oktober een optreden van de To neelschuur uit Haarlem, die er de een akter „Stoelgang” of „Het land der blinden” komt opvoeren. Beide stukken zijn geschreven door Frans Lommerse, die ze ook heeft geregisseerd. De groep werkt er zodanig mee, dat de presenta tie van het werkstuk aan de accommo datie kan aanpassen. Zo werd Stoel gang verscheidene malen in het eigen theater in de Smedestraat in Haarlem gespeeld, terwijl het stuk in de Ruïne van Brederode een opvoering kreeg, die qua enscenering totaal verschilde. De Toneelschuurmensen zijn sterk maat schappij bewust en Lommerse weet dat bewustzijn in een vaak sterke vorm zichtbaar te maken. Nu nog enkele zakelijkheden. Gezien een tekort in het exploitatiesaldo van het vorig seizoen, heeft het bestuur van het Micro-Theater zich genood zaakt gezien de toegangsprijs iets te verhogen. Voor vaste bezoekers is het voordeliger een couponkaart te kopen. Deze geeft recht op voorbespreken en geeft anders dan vorig jaar twee gulden reductie op een toegangskaartje. Zij die naar voorstellingen in het Micro-Theater willen en beneden het Noordzeekanaal wonen, kunnen hun plaatsen bestellen bij de V.V.V. IJmuiden, op het Marktplein, want voor het eerst dit jaar heeft men ook in Velsen voor een verkooppunt ge zorgd. Met het programma voor de komen de koude maanden is ook het verslag over het seizoen 1971-1972 gereed ge komen. Daarin staan wel enige sombe re klanken omtrent het enigszins te ruggelopen bezoekersaantal vergeleken met voorgaande seizoenen. Er werden in het voorgaande seizoen éénendertig voorstellingen verzorgd en het gemid delde aantal bezoekers lag op zesenvijf tig. De capaciteit van het Microtheater bedraagt bij cabaretvoorstellingen hon derd, bij toneel meestal minder omdat er dan meer toneelruimte beschikbaar moet zijn. ^Een hoogtepunt in het nieuwe seizoen vormt het optreden van Jules Croiset in zijn derde „Zangen van Maldoror”. Aangehouden. In de gemeente Vel sen is gistermorgen een 24-jarige inwoner van IJmuiden aangehouden die geweigerd had een hem opgelegde boet van zes en- dertig gulden te betalen. De man is nu overgebracht naar Haarlem om daar een vervangende hechtenis uit te zitten. Ver der is vannacht terzake van diefstal een jongeman uit Velsen-Noord gearresteerd. Hij had een fiets ontvreemd uit de rij wielstalling bij het station Santpoort- Zuid. De avonden in Heemskerk dragen een ander karakter dan die in Bever wijk. In Beverwijk gaat men na de voorstelling met graagte een drankje gebruiken in de zogenaamde Microyer, in de gewelven van Scheybeeck, in Heemskerk krijgt men tijdens de voor stelling wijn en kaas geserveert, uiter aard ook tegen betaling. Verder is er op het Heemskerkse Assumburg steeds een pauzegebeuren. Op de erste avond- zal er een sneltekenaar zijn, terwijl Aad en Stans Oord er eigengemaakte sieraden zullen verkopen. Tenslotte is er gisteravond besloten een gezamenlijke verkiezngsbijeenkomst te houden in Velsen met de K.V.P. en de C.H.U. Geen spreekuur. De burgemeester van Velsen, de heer W. M. B. Bosman en de wethouder van onderwijs, de heer M. Roessingh zijn verhinderd dinsdag 26 sep tember hun spreekuur te houden. Een terugblik mag aardig lijn, het bestuur van het Micro-Theater wil echter veeleer de blik op de toekomst gericht houden. Men realiseert zich in Huize Scheybeek dat vooral de laatste jaren de ontwikkelingen bij het theater een enorme vlucht genomen hebben. Tal van theaterexperimenten vooral op het gebied van toneel hebben er toe bijgedragen dat er op veel punten een beweging in het theater is ont staan, welke geleid heeft tot een zeke re bewustwording. Het zijn niet in de laatste plaats de kunstenaars die de mens attent maken op haperingen die zijn werken en leven, zijn milieu, be treffen. IJMUIDEN. Op het kruispunt Hefner- straat-Ampèrestraat slipte gisteravond een personenauto over een hoeveelheid zand die op de weg lag. De auto kantelde en kwam ondersteboven tot stilstand. De twee inzittenden kwamen met de schrik vrij. met de sectie cultuur van de Gemeen schapsraad in Heemskerk, die eveneens theateravonden op vrijdag organiseert in slot Assumburg. Voortaan zal er een coördinatie zijn met Beverwijk en men wil elkaar niet meer overlappen. De programma’s van zowel het Micro- Theater en het Assumburg Theater zullen steeds in beide plaatsen bekend worden gemaakt. beroepsonderwijs stellen eindexamenkan didaten van het havo reeds vroeg in het seizoen in de gelegenheid zich op te geven voor een vervolgopleiding bij het hoger beroepsonderwijs. Dit vanwege het grote aanbod van leerlingen. Daarnaast komt het voor dat enkele van dergelijke insti tuten minder snel havo-leerlingen aanne men vanwege een vermeend te laag ni veau. Teneinde niet voor onplezierige ver rassingen gesteld te worden is het voor de jongens en meisjes die hun eindexamen doen van groot belang tijdig een besluit te nemen over een eventueel te volgen stu die na het behalen van het havo-diploma. Dit advies werd gisteravond gegeven door drs. H. van der Kwaak, mentor van de Vissering-Scholengemeenschap. Hij sprak op een voorlichtingsbijeenkomst voor eindexamenkandidaten van het havo en hun ouders. het poppentheater „Merlijn” van Rien en Maaike Baartmans uit Haarlem met een geheel nieuwe produktie, waarin veel gamelanmuziek gebruikt wordt en waarbij ook de kinderen een eigen inbreng kunnen hebben en fijn mogen meedoen. Het grote feest voor de oude ren volgt op 30 maart in De Schouw, waar het cabaret Ivo de Wijs zal optreden met een combinatie van zijn nieuwe programma „De wortels van het kwaad” en nummers uit vorige programma’s. Op dezelfde avond zullen ook optreden de beide zusjes Van der Kleij, „De Sissie’s”, die een internatio naal getint „grootmoederprogramma” brengen. Met de muzikale ondersteu ning van het „Residentie-orkest” vor men zij een uniek gezelschap. Gekleed in jurken uit lang vervlogen tijd tove ren zij een mengeling aan oud-roman- tisch sentiment en satire. Zondags daarop, dus op 1 april ko men Theo Olof en Janine Da Costa voor een koffieconcert naar Schey beeck. En dan zijn er nog plannen voor een feestelijke nacht op 30 maart misschien met Jazz, dat weten ze nog niet precies. Dat is nog niet alles, op 5 mei staat Rob van Reijn op het pro gramma met een „compromis-pro- gramma”, dat het midden houdt tussen toneel, cabaret en pantomime. Verder zal er rekening gehouden worden met de winnaars van het studentencabaret festival „Camaretten” dat in Delft plaatsvindt. Miero-Theaterbezoekers die vanaf de beginperiode trouw naar Scheybeek gekomen zijn, zullen zich ongetwijfeld Jules Croiset herinneren, die daar en kele jaren geleden zijn eerste „Zangen van Maidorodor” speelde. Op huivering wekkend mooie wijze bracht hij een deel van deze zangen, scheppingen van de comte de Lautréamont (pseudoniem van een zekere Isidore Lucien Ducas- se), een door levensangsten gefolterd kunstenaar, die zes „weerzinwekkende” zangen naliet. Jules Croiset, die door het laatste Holland Festival zijn derde „Zangen” speelde, komt daarmee op 10 november in het Micro-Theater. Voor pure theaterliefhebbers een avond om vrij te houden. In Assumburg komen op 27 oktober Elly Niemann en Rikkert Zuiderveld. Op 24 november zal daar het cabaret „Grimlach” uit Utrecht optreden, een groep die is samengesteld uit theologie studenten en in de IJmond zeker geen onbekende is. In de tweede helft van het seizoen volgt een optreden van cabaret „Zonder Filter” uit Amster dam, terwijl men ook reeds contacten gelegd heeft met toneelgroep Sater en toneelgroep Djatz uit Amsterdam. Ook het Micro-Theater heeft zich voorgenomen zich daarop te bezinnen. Men wil dat in het programma tot uitdrukking laten komen en binnen dat theaterprogramma ook ruimte vrijma ken voor het experiment en voor thea tergroepen die zich betrokken voelen bij maatschappij zaken, welke in thea tervorm kritisch kunnen worden be licht. Zo is er in het nieuwe seizoen op hij op het punt stond in de zaak van de heer J. Prince aan de Planetenweg een nieuw postagendaschap te openen. Hij verheugde zich erover dat de eigenaar zo spontaan bereid was geweest een deel van zijn winkel voor de PTT beschikbaar te stellen, zodat de onderhandelingen in een plezierige sfeer konden worden gevoerd. Spreker wenste de heer Prince met zijn agentschap dan ook het meeste succes, om dit tenslotte gaarne voor geopend te ver klaren. Hierna fungeerde de heer Kuurman bij het loket als eerste klant, door zich hier van een serie Rode Kruiszegels te voor zien. Nadat de heer J. Kuurman het nieuwe postagentschap voor geopend had verklaard, begaf hij zich naar het loket voor de eerste aankoop. Een en ander werd donderdagmorgen door de heer Kuurman meegedeeld, toen VELSEN. De vier ARP-kieskringen Santpoort, Velsen-Noord. IJmuiden-West en IJmuiden-Oost zijn gisteravond bijeen gekomen om te vergaderen over de kies lijst. Daarbij is het Tweede Kamerlid H. A. de Boer, Velsens wethouder van finan ciën, van de vijftiende plaats naar da vijfde geschoven. ARP-voorzitter, dr. mr. A. Veerman, is dan ook op de vijftiende plaats terecht gekomen. Er zijn verder stemmen opgegaan om lijstaanvoerder B- Biesheuvel van de eerste plaats te wippen, maar dit voorstel is weggestemd. Aan de Statenvergadering zal verder het standpunt van de vier ARP-kiesvere- nigingen bekend gemaakt worden over de komende verkiezingen. Gisteravond is uit gesproken dat de ARP met een eigen lijst moet uitkomen en moet vertrouwen op de steun van de kiezers. Vóór de verkiezin gen moet volgens het voorstel uit Velsen geen uitspraak gedaan worden of de ARP en de andere confessionelen in zee willen gaan met de WD of met de progressieve partijen. Dat zal pas besloten moeten worden nadat de uitslag van de verkiezin gen bekend is geworden en of er tijdens de formatiebesprekingen op tal van pun ten overeenstemming bereikt kan worden met wie dan ook. Een en ander zal ook aan het hoofdbestuur per brief bekend gemaakt worden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Op initiatief van de menwerkende Kerken (Hervormde kerk, Gereformeerde kerk en Rooms katholieke kerk) in Driehuis en Velsen is besloten een maal per maand een oecumenisch avondgebed te houden. Voor de eerste maal zal dit plaats hebben zaterdagavond om half acht in de Bethelkerk aan de Zeeweg. Beheerst wordt er daarom door de theaterbestuurders aan feestvieren ge dacht. Terecht mogen de harde werkers terugkijken op vier interessante seizoe nen, waarin een scala van theateracti- viteiten de bevolking van Beverwijk en al wie er ook uit de omstreken komen wilde, werd voortgezet. De beteke nis van het Micro-Theater gloort aan twee kanten: die van het publiek en die van de artiesten. Het publiek kan kennis komen nemen van een aantal boeiende producties op toneel-, kleinkunst- of muziekgebied, terwijl artiesten vaak door hun optreden in kleine zalen als het Micro-Theater, waar de sfeer over het algemeen tole ranter is dan in een grote schouwburg, tot verdere ontplooing kunnen komen. Een goed voorbeeld is de cabaretgroep ..Don Quishocking”, die enkele jaren geleden, nog vrijwel onbekend, reeds in Beverwijk optrad. Nu kan deze groep zonder overdrijven bij de top van het cabaret in Nederland aansluiten. Tenslotte verstrekte hij de namen van een aantal publicaties die volgens hem goede voorlichting geven over de moge lijkheden na het eindexamen havo. Zo noemde hij onder meer het blad „Het Hoger Beroepsonderwijs”, verder despeci- ale map van de Vissering-school, het tijd schrift „Informa” (voor werken in het buitenland), „Straks studeren” (een infor matiebulletin betreffende m.o.-studies), vervolgens de overheidspublicatie „Wat kan ik doen met een havo-diploma” en tenslotte de uitgave op dit gebied van de schooldecanen van Kennemerland. Voor persoonlijke adviezen is het moge lijk contact op te nemen met de jeugd- consulent van het gewestelijk arbeidsbu reau „IJmond”, de heer J. W. P. M. Lichthart. Deze had na de pauze zitting in een forum dat op tal van vragen ant woord gaf. Verder kan men inlichtingen inwinnen bij het MAI-bureau in Haarlem over studeren en werken in het buiten land en de afdeling Militaire Zaken op het stadhuis geeft informatie over zaken de militaire dienst betreffende. De kandidaten werd eveneens geadvi seerd gebruik te maken van de speciale psychologische testen die in schoolverband of particulier kunnen worden afgenomen. De openingsvoorstelling in het Mi cro-Theater, een optreden van Sieto Hoving’s cabaret, belooft trouwens een scherpe analyse van de Haagse politie ke competitie. Sieto wordt daarin bij gestaan door zijn vrouw Marijke; Rob de Nijs maakt eveneens deel uit van het programma. Op 7 oktober zijn zij present, ditmaal niet in Scheybeek, doch gezien de verwachte belangstel ling in De Schouw in Velsen-Noord. Óm meteen met het programmage- deelte van dit jaar maar door te gaan: Op 13 otober is er een muziekavond, waarop cellist Anner Bijlsma werken van grand guignolfilms wordt ge spelen. Op 3 november komt cabaret groep „Kabamime” uit Amsterdam naar Beverwijk met een programma dat een samenstelling van mime en cabaret inhoudt. De enige filmavond van dit jaar is op 17 november. Het zal een avond worden waarop een dwaze mengelmoes van grand guignolfilms worden ge draaid. Violist Daniël Otten en pianist Johan Otten komen op zondag 26 no vember het eerste koffieconcert ver zorgen. Het is het eerste van een drietal koffieconcerten, dat het ko mend seizoen in het Micro-Theater zal komen. Tijdens zo’n concert, waarop gratis koffie geschonken wordt, is het gehele gezin welkom, ook de kinderen mogen mee. De tijd is zo gekozen dat U Uw kopje koffie werkelijk op het koffieuurtje geserveert krijgt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5