Schür: „Ik spaar me voor de laatste dagen FEDOR DEN HERTOG VERIJDELDE AANVAL VAN ZWITSER SUTTER Derby wil tweede Kreidlerrijder uit de strijd Zelfs in plensbui nam Angel Nieto snelste in training geen gas terug Tom Okker weer ronde Van Hanegem zonder benen Voorzitter NOC in Interpellatie Hoffman stopt met honkbal Organisatoren bevoordelen Angel Nieto verder ■r 8031S Schaakteam brak Subsidie Vitesse Winst en verlies voor Stöve opnieuw af Koersen Wolvega 11 - ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 99 Alarm Snelst Erg sterk O I De Fransman Michel Roques gaat als etappewinnaar over de streep. Uil Hen van de vele duels tussen Angel Nieto Unite) en Jan de Vries. Nog steeds raakten de Nederlanders in het peloton niet gealarmeerd. Dit gebeur de pas boven op de tweede berg na 87 km), toen het verschil maar liefst 4 min. 15 sec. bleek te zijn geworden. Tegen de door Fedor den Hertog op gang gebrachte sneltrein moest de tegenspartelende Sutter steeds meer terrein prijsgeven. coach echter in de wind. Waarom? Wel, de karavaan reed immers in de richting van Bazel en daar woont Sutter. Zoiets wekt bij een wielrenner nu eenmaal een onweerstaanbare lust op om iets bijzon ders te presteren. zijn sec. De Vries feliciteert Nieto met zijn zege op de Asser TT in 1970. De Ne derlander hoopt dat het morgen an dersom zal zijn. (Van onze sportredactie) SAINT-LOUIS Frits Schür heeft de eerste aanval op zijn gele trui doorstaan. De enige die het hem in de etappe van Besancon naar het aan Bazel grenzende Saint-Louis moeilijk heeft gemaakt was de Zwitser Üli Sutter. De triomfator van de Puy de Dóme-rit buitte zijn klimcapaciteiten kundig uit door aan de voet van de eerste de beste col met de Fransman Roques te ontsnappen uit het peloton. Lange tijd heeft Sutter zelfs in ge dachten het leiderstricot mogen bezitten, zo ver liep hij bij Frits Schür vandaan. Toch moest de moedig strijdende Sutter ten slotte het hoofd bui gen, om precies te zijn zeven kilometer voor het einde. Schür kon toen op gelucht adem halen. Dat Roques zich niet gewonnen wilde geven en tus sen duizenden mensen vlak voor het aanstormende peloton de ritzege greep, kon hem niets schelen. wel een teken van de mentale druk I die op hem rust. Toch zegt De Vries: „Ik voel me niet zenuwachtig”, maar voegt er wel aan toe: „Dat kan nog komen”. optimaal in vorm te brengen. Bovendien heeft de Spanjaard zich niet zoals vorig jaar in Madrid allerlei privileges verwor ven. „De organisatie is hier in Barcelona uitstekend”, geeft Jan de Vries te kennen „Toestanden zoals vorig jaar zullen hier niet voorkomen”. Het kampioenschap zal ook mede bepa lend zijn als Van Veen en Derbi doorgaan met 50 cc-motoren. Stopt een van beiden, dan is de lichtste klasse voorlopig een oninteressant nummer op de Grand Prix. Dat is echter voor Derbi en Kreidler van later zorg zo lang de race nog niet verreden is. Alles wordt er aan gedaan de motoren in perfecte conditie te brengen, omdat de kracht van het materiaal op het circuit bij Barcelona een belangrijke rol speelt. Er zijn enkele vervaarlijke bochten waardoor de acceleratie erg belangrijk is. In ieder geval gaan De Vries en Nieto, die ongewoon jolig door het rennerskwar- tier lopen, met gelijke kansen van start. Er is volop de tijd geweest om na de Grand Prix in Zweden de motoren weer ALBANY. Wimbledonkampioene Bil lie Jean King heeft Betty Stöve de pas afgesneden naar de kwartfinales van het Pacific Coast Classic-toernooi in Albany De Nederlandse verloor met 36 63. In het damesdubbelspel wonnen Betty Stöve en Francoise Durr met 6—4 76 van Rosemary Casals en Vicky Berner DEN HAAG. De voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, de heer C. L. Kerdel, is de hoofdpersoon van het programma „Interpellatie”, dat de NOS- televisie zondag 24 september van 21.55 tot 22.25 uur uitzendt via Nederland 2. Het laatste deel van de rit speelde zich op wat vlakkere wegen af en toen bleek nogmaals dat de Nederlanders niet te houden zijn als het simpelweg op hard fietsen aankomt. Het parcours heeft de Nederlandse renners donderdag en vrijdag in de kaart gespeeld omdat de eindstreep op vele tientallen kilometers van de laat ste berg was getrokken. Zondag zal dat anders zijn. Na de venijnige Ballon d’Al- sace is de finish slechts 28 kilometer verder. Frits Schür zal zich daarom vooral als klimmer moeten waarmaken, wil hij deze Tour de l’Aveniir winnen. En dan is er altijd nog Fedor den Hertog, onbereken baar maar ijzersterk. Uitslag 10e etappe: 1 Roques (Fra-rood) de 170 km in 4.31,36, 2 Exclassan (Fra- blauw) 4.31.49, 3 Coquelin (Fra-west) z.t., 4 Sibille (Fra-blauw) z.t., 5 Schmid (Zwi) z.t., 6 Combes (Fra-blauw) z.t., 7 Priem De hoofdpersonen in de tiende etappe van de Tour de L’Avenir waren echter niet alleen Sutter en Roques. Achter dit tweetal regeerde in het halverwege op hol geslagen peloton Fedor den Hertog. Vaak was hij kilometers lang in de voorste positie van het peloton te vinden. Den Hertog was het, die feitelijk al het ge zwoeg van de aanvallende Sutter nutte loos heeft gemaakt. Schür: „Fedor riep vaak tegen me „kom, overnemen, je draagt die trui niet voor niks”. Maar ik wilde me zoveel mogelijk sparen, want ik krijg het de laatste twee dagen nog zwaar genoeg. Ik heb me trouwens geen zorgen gemaakt dat ik de trui aan Sutter zou verspelen, want Fedor reed formidabel. Hij rijdt het best van ons allemaal, alle andere Neder landers hebben na die rit van donderdag erg moeten afzien. Ik ook”. Cees van Dongen was verrassend de derde snelste man op de nieuwe Jamathi. waar Lodewijckx en Timmer tot nu toe niet mee uit de voeten konden. Voor de eerste plaats telde de „veteraan” uiteraard niet meer mee, daarvoor zijn slechts drie kandidaten: Nieto, De Vries en Kent An dersson. Er hangt deze keer meer van de titel af dan de eer alleen. Bij Feyenoord is men dit soort grap pen inmiddels wel beu, een maand of wat geleden was Coen Moulijn het middelpunt van geruchten, dat hij was overleden. „Nu zal het ook wel weer een grapjas zijn geweest”, aldus Van Leeuwen. Ook Truus van Hanegem, de vrouw van de „Kromme” kon de ge ruchten vrijdagmiddag ontzenuwen: „Ik heb Wim vanmorgen nog naar het stadion gebracht”. SKOPJE. De twee afgebroken partij en, die de Nederlandse schaakploeg tij dens de Olympiade in Skopje nog moest uitspelen, zijn vrijdag opnieuw afgebro ken. Het duel Donner-Gacharna (Colum bia) vergde tot nu toe 108 zetten, de partij Ree-Tringov (Bulgarije) 722 zetten. Men zal nu vandaag opnieuw proberen tot een resultaat te geraken. De uitslagen van andere afgebroken wedstrijden uit de der de ronde van groep zeven zijn: Albanië- Columbia 21/»-l*/«: Porto Rico-Andorra 3- 1; Daardoor nam Albanië voorlopig de leiding over van Nederland De stand na de derde ronde is: 1. Albanië 9 punten, 2. Nederland 8 (en twee afgebroken partijen) 3. Bulgarije 7’/2 (en een afgebroken). 4. Australië en Porto Rico 6V2. Colombia 4’/« (en een afgebroken), 7. Andorra en Irak 2. Volgens Derbi is Kent Andersson te laat als nieuwe man opgegeven, waardoor hij niet zal mogen starten. Nieto heeft daar alle belang bij, want de Zweed doet niet voor De Vries onder en zal hem dus zeer goed van dienst kunnen zijn bij zijn pogingen de titel te prolongeren. Het is immers alleen zaak Angel Nieto van de overwinning af te houden, omdat in alle andere gevallen De Vries wereldkampioen is. ARNHEM B. en W. van Arnhem zijn bereid de eerste divisieclub Vitesse over een periode van drie jaar 450.000 gulden als subsidie in het exploitatietekort 1 te geven. Het bestuur van Vitesse had hierom gevraagd. Voor het lopende sei zoen rekent Vitesse op een exploitatiete kort van 238.000 gulden. BUSSUM. Rob Hoffman de werper van ORWO-HCAW, heeft besloten een streep te zetten achter zijn honkbalcarriè- re. In de Zaterdag te spelen competitie wedstrijd met zijn club tegen Storks, zal de Bussumer voor de laatste maal de werpersheuvel beklimmen. Hoffman, die in zijn 17-jarige carrière, vele triomfen heeft gevierd - hij werd driemaal uitgeroepen tot de beste werper van Europa - acht de tijd gekomen meer tijd te gaan besteden aan zijn maatschap pelijke bestaan en zijn gezin. (Van onze sportredacteur) BARCELONA Een dag voor dej die op hem rust. Toch zegt De Vries: beslissende race in de 50 cc-klasse is Jan de Vries een gesloten man. „Over morgen wil ik liever niet pra ten”, zegt hij. „Ik hoop dat je dat kunt begrijpen”. De (nog steeds) we reldkampioen is wel bereid te vertel len over hoe het tot nu toe op het circuit Montjuich in Barcelona is ge gaan, al bepaalt hij zich ook dan tot korte zinnen. Dat is geen onvriende lijkheid van de kleine motorcoureur, Hij zal in discussie treden met een aantal Nederlanders. Het gesprek zal zich vooral toespitsen op de vraag waarom de Nederlandse Olympische ploeg is doorge gaan met de Olympische Spelen na de dramatische gebeurtenissen, die in München plaatsvonden. BARCELONA. De organisatoren van de Grote Prijs van Barcelona, die zondag op het circuit van de Mont juich wordt gehouden, hebben niets aan het toeval overgelaten. Ze deelden het programma zodanig in, dat landge noot Angel Nieto vijf uur rust krijgt tussen zijn beide races. Hij kan zowel wereldkampioen worden in de 125 als de 50 cc klasse. In de 125 cc klasse behoeft Nieto alleen maar bij de eerste acht te eindigen om zeker te zijn van de titel. De strijd in de 50 cc klasse is daaren tegen nog open. Kampioen wordt de winnaar van het duel tussen Nieto en titelhouder Jan de Vries. De organisa toren beginnen met de 125 cc, werken daarna de races af in de 250, 350 en 500 cc klasse en eindigen met de 50 cc klasse Een official verklaarde: Aan gezien de wereldkampioenen in de 250. 350 en 500 cc al bekend zijn, dachten we er goed aan te doen de twee races, waarin de strijd nog niet is beslist, te splitsen”. WOLVEGA. De uitslagen van de vrijdagavond te Wolvega gehouden draverijen luiden: Jan de Boerprijs: 2200 m: 1. Jannle K (C. Wortel) 3.17.6, 1.29.8, 2. Jicky, 3. Juliana Scott. Win 5.60 pl 2.10 kop 20,50 trio 272,10. Kampioenschap van Friesland 1: 1900 m: (Iste aid.): 1. Hanneke Tabor (J. Verhoeve) 2.53.3, 1.21.8, 2. French Mac, 3. Florentine, win 12,90 pl 3.00 4.60 3.30 kop 76,40. Kampioenschap van Friesland (2e aid.): 1. Herbert Norton (J. Hof) 2.35.8, 1.22.0, 2. Glete- ling S 3. Empereur CH. win 2,70 pl 1.40 1.80 2.90 kop 6.50 trio 98,50. Kampioenschap van Friesland ii: 1900 m: 1. Daimler (W. Strooper) 2.34.7, 1.20.4, 2. Carlos Pluto, 3. Victorlus ii. win 3,20 pl 1.80 3.60 kop 23,80. A.T. van der Veenprljs: 2200 m: 1. Gambler (W. Hauber 3.08.9, 1.25.9, 2. Helianthus, 3. Immer Khan, win 10.00 pl 1.70 1.40 1.30 kop 20.20 trio 111,60. Johannes Sideriusprijs: 2240 m: Hein van Polsbroek (W. Blaauw) 3.21.0, 1.29.7, 2. Holly wood A, 3. Gregorius, win 4.40 pl 1.30 1.10 1.50 kop 5.90. Marten Sideriusprijs: 1940 m: 1. Karin van Hovi (J. Wagenaar jr.) 2.45.7, 1.26.3, 2. Harietha, 3. Intruder, win 1.70 pl 1.50 3.20 1.70 kopp 8.10 trio 123,60. Kampioenschap van Friesland (finale): 1. Han neke Tabor (J. Verhoeve) 3.05.3 1.24.2, 2. Her bert Norton, 3. French Mac. win 8.60 pl 2.40 1.60 4.80 kop 13.40. H. Mensingaprijs: 1900 m: 1. King Supreme (C. Wortel) 2.39.3, 2. Kai ros T, 3. Joke Hollandia Win 5.70 pl 2.00 2.40 4.80 kop 9.60 trio 699,70. M. Rozemaprljs: 2240 m: 1. Kohinoor (P. E. Bron) 3.14.7, 1.27.7, 2. Israel Areta, 3. Helmahei- ra. Win 1.90 pl 1.40 kop 4.60. Totalisatoromzet230.503.- Kent Andersson mocht wel meetrainen. Volgens de voorzitter van de KNMV, de heer Burik, zal alles wel voor elkaar komen. „Derbi heeft formeel een heel klein beetje gelijk, maar de organisatie zal wel nie* toegeven aan dergelijke kin derachtigheid”. In het koude en gure Barcelona zijn al vele Nederlanders neergestreken hoewel Europa-Cuptaferelen achterwege blijven. Toch zal het daar ongetwijfeld een beetje op gaan lijken als Jan de Vries zich opnieuw naar het wereldkampioenschap kan rijden. Jan de Vries, nietig naast begeleider Wim Ruska, voelt zich overigens op het circuit van Montjuich wel thuis. „Het ligt me wel, ik heb er al eens eerder gereden. Gevaarlijk? Och, ik weet het niet” De baan bij Barcelona is niettemin omgeven door vangrails en die worden in de regel door motorcoureurs bijzonder gevreesd. Het weerhield Jan de Vries en Angel Nieto er echter vrijdagavond niet van sneller dan wie ook in de 50-cc-klasse over het asfalt te daveren. Ook toen de regen uit de lucht begon te vallen, namen de heren nauwelijks gas terug. Het resul taat van dat alles: de snelste tijd en de eerste startplaats voor Nieto (2.04,6), ter wijl Jan de Vries er 1,1 sec. langer over deed. De kwetsbaarheid van de 50 cc-ma- chientjes werd overigens tegen het eind van de training nog weer eens bewezen toen Jan de Vries enkele pitsstops moest maken met een overslaande motor. (Ned) z.t. 8 Kuiper (Ned) z.t. 9 Magni (Fra-a) z.t. 10 Corbeau (Fra-a) z.t., 12 Van Dongen (Ned) z.t., 20 Langen (Ned) z.t., 21 Schür (Ned) z.t., 27 Koken (Ned) z.t., 28 Den Hertog (Ned) z.t.. Algemeen klassement: 1 Schür (Ned) 32 uur, 2 minuten 39 seconden, 2 Bourreau (Fra-a) op 30 seconden, 3. Schmid (Zwi) op 1,26, 4 Sutter (Zwi) op 2,16, 5. Den Hertog (Ned) op 2,28, 6 Brentegani (Ita) op 3,18, 7 Duchemin (Fra-b) op 3,43, 8 Edwards (GB) op 3,55, 9 Battaglin (Ita) op 4,28, 10 Martin (Fr-a) op 4,34, 16 Kuiper (Ned) op 6,35, 19 Van Dongen (Ned) op 7,12, 25 Priem (Ned) op 11,30, 26 Langen (Ned) op 12,43, 28 Koken (Ned) op 14,53. Algemeen ploegenklassement: 1. Neder land 97.26.02. 2 Zwitserland 97.36.05, 3 Italië 97.39.08. 4 Frankrijk 97.39.11, 5 Frankrijk-rood 97.45.59. Zodoende' probeerde Sutter zo vlug hij kon uit de greep van de hard fietsende Nederlanders te komen. In de donkere bossen, onder aan de Cote de la Maiche (tweede categorie) zag hij zijn kans schoon, want als klimmer is Sutter niet te overtreffen. Michel Roques sprintte naar zijn achterwiel. De Nederlandse ren ners slaagden hier niet in. Hoewel ze eerder driftige uitvallen van enkele Fran sen (Bourreau en Duchemin) wel konden weerstaan. Dit keer hadden ze zich sim pelweg laten verrassen. Op de top van de verre van gemakke lijk te bestijgen berg kon voor het ge vluchte tweetal al een winst van ander halve minuut worden genoteerd; na 70 km lagen Sutter en Roques 2 min. 45 sec. voor. Sutter reed toen theoretisch in het geel, aangezien in het klassement achterstand op Schür 2 min. 16 bedroeg. ROTTERDAM. In Rotterdam heeft vrijdag hardnekkig het gerucht de ronde gedaan, dat Feyenoord-voet- balier Wim van Hanegem zijn benen had gebroken. Het stadion werd over stelpt met telefoontjes van ongeruste supporters. „Niks van waar”, zei Feye- noord-administrateur Van Leeuwen. „Wim is om 12.00 uur in de bus gestapt naar Zeist, met zijn beide benen”. Met de gemeentelijke subsidie en een zeer voorzichtig te voeren aankoopbeleid van spelers moet het volgens B. en W. mogelijk zijn financieel rond te komen en zodoende het betaalde voetbal voor Arn hem te behouden. LOS ANGELES. —Tom Okker heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het internationale open tennistoernooi van Los Angeles. Hij won in de derde ronde met 6—3 64 van de Amerikaan Jeff Borowiak In de achtste finales werden Ilie Nasta- se, Arthur Ashe en Marty Riessen uitge schakeld door resp. Roscoe Tanner, Bob Carmichael en Tom Gorman. Toch heeft Derbi nog weer getracht de Kreidlerstal een hak te zetten. De tweede motor van Jan de Vries zal namelijk bereden moet worden door Ken Anders son, maar de Spanjaarden hebben het reglement erbij gehaald om dat te voor komen. Barry Sheene zou namelijk aan vankelijk voor Van Veen rijden, maar raakte door een blessure zo lang uit de strijd, dat hij niet meer in aanmerking kwam. Fedor den Hertog wilde nu eigenlijk wel toegeven dat hij zich momenteel weer erg sterk begint te voelen: „Ik had waar schijnlijk wel naar die twee koplopers toe kunnen rijden. Een paar keer heb ik het nog overwogen, maar ik kan Frits Schür, een ploeggenoot, toch zeker niet uit de trui rijden. Alleen hoop ik maar niet dat ik nu een terugslag krijg, want ik heb steeds erg zwaar gereden”. Eigenlijk vond Den Hertog het zelfs een beetje oneerlijk dat veruit het meeste werk op zijn schouders neer kwam. Een paar keer liet hij zich daarom terugzak ken naar de ploegleiderswagen om Joop Middelink te vragen de overige Nederland se renners wat op te jutten. Het hielp weinig, de meesten hadden het te kwaad met zichzelf. Dus kromde Fedor den Hertog nog maar eens een keertje extra zijn rug. Alsof het geen moeite kostte. Het is trouwens opvallend dat verschillende bui tenlandse ploegleiders Fedor den Hertog als de gevaarlijkste concurrent beschou wen van hun renners. Oscar Plattner, de coach van de Zwitsers, drukt voor de start zijn coureurs op het hart toch voor al op Den Hertog te letten. „Voor de rest hoefden ze niets te doen”, verklaarde Plattner in Saint-Louis. „Ook Sutter moest zich rustig houden. Zijn beste kan sen komen zaterdag en zondag als er nog een paar keer zwaar geklommen moet worden”. Sutter sloeg het advies van zijn z WWW*.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11