Onzichtbare regering die geen middel schuwt J 1 U vrij maken „De waarheid zal 12 Ojoekwoe Oostenrijker Goed nieuws Twintig jaar Obote Keurige banen Allan Dulles Vitale rol Band met Pide Igg J T'J uni versi on- documentatiecentrum In zijn beste dagen beschikte en het CIA CIA-agenten opereren over de hele wereld. Jbsessi* van de CIA allee over iedereen weten. pas Erbij Sommige in West-Duitsland gestatio neerde eenheden worden gereedgehou- den voor het geval zich in communisti sche landen opstanden voordoen. Zo stonden ze klaar In 1968, tijdens de crisis in Tsjecho-Slowakije. De CIA verwaarloost evenmin de meer tijdrovende methoden. De psy chologische oorlogvoering wordt ge voerd door middel van een wereldom vattend netwerk van radiostations die propaganda uitzenden, door middel van gesubsidieerde kranten en tijdschriften in vele landen, door betalingen aan politici, publieke figuren, professionele instituten, vakverenigingen, studenten groeperingen, en wetenschappelijk* «n charitatieve fondsen. ONGEVEER terzelfder tijd was het hoofd van de CIApost in Lagos, Char les Edwards, in staat goed nieuws aan Washington te melden na een periode van bezorgdheid. miljoen worden Obote was in het buitenland; hij woonde de Gemenebest-conferentie in Singapore bij. Daar lanceerde hij een felle aanval op de Britse wapenlever- anties aan Zuid-Afrika en hij dreigde dat Oeganda het Gemenebest zou ver laten. Zijn opstelling was, in Amerikaanse ogen, een klap voor de pan-Afrikaanse solidariteit, wat dat ook mag zijn en hield het risico in van communistische invloed in een van de meest kwetsbare delen van Oost-Afrika. In Rhodesië werkten de CIA en de Britse geheime dienst op een zeer be paalde manier samen. De Britse autori teiten waren vrijwel geheel afhanke lijk geworden van de activiteiten van CIA-agenten in Salisbury en het nabu rige Portugese Mozambique. Er zijn instructeurs van de „speciale troepen” van de CIA bij de eenheden van generaal Kaulza de Arriaga, die van van de ter De kosten voor spionagevliegtuigen, schepen, radiostations en andere onderdelen van het enorme spio- nage-apparaat maken het grootste deel uit van de CIA-begroting, die geschat wordt op zeven miljard gulden. bossen en de geheel bomen, wacht- Brittannië, waar de CIA nauw samen werkt met de Britse geheime diensten en het Britse ministerie van Defensie. De ultra-moderne apparatuur in deze stations kan raketlanceringen, inclusief proeven, registreren over een groot ge bied. Verondersteld wordt dat het Brit se station in Oxford Ness in het graaf schap Suffolk, het gehele gebied van de Sovjet-Unie bestrijkt. lale Ontwikkeling. Zijn belangrijkste assistenten, die dezelfde dekmantel ge bruikten, waren kapitein Charles Leroy Randolph, ook voormalig lid van de leger-inlichtingendienst en Edward J Martin, een vroegere FBI-agent, die ervaring had opgedaan bij het opzetten van revoluties in Guatemala. De 35 jaar oude luitenant-kolonel Jakoeboe Gowon kreeg nu de hoogste autoriteit als hoofd van de militaire raad die de regering overnam. oorlog voert tegen de Frelimo-guerril- la’s in Mozambique. De bevrijdingsbe weging Frelimo heeft zijn hoofdkwar tier in Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzania. CIA-agenten zijn erin geslaagd hier te infiltreren en zij hou den de Portugezen op de hoogte van de plannen van de guerrilla’s. Door deze intensieve, meedogenloze en vaak zeer kwalijke activiteiten is de CIA een effectiever afschrikkingsmid- del gebleken tegenover communistische samenzweringen in vele delen van de wereld dan de waterstofbom. Ondanks of misschien vanwege de speciale relatie tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten houden CIA- agenten in het Verenigd Koninkrijk elk aspect van het openbare leven, defensie en de politieke en economi sche activiteiten in het oog. CIA-agen- ten wisselden met hun Britse geheime dienstcollega’s informatie uit over de van spionage verdachte 105 Russische diplomaten, pseudo-diplomaten en han- delsfunctionarissen die eind vorig jaar door de Britse regering werden uitge wezen. Een van zijn belangrijkste assistenten, Richard Helms officiële de huidige CIA-leider ont- gang.” „Geen camera’s.” DE CIA heeft een duurzame en ster ke band met de PIDE, de Portugese geheime politie, waarvan sommige offi cieren speciale trainingen in de Vere nigde Staten volgden. in de Ghanese hoofdstad Accra. De Amerikanen waren van plan, in sa menwerking met een Brits consortium, Ghana’s economie te helpen door de bouw van de Volta-dam, die de hydro- elektrische kracht zou leveren voor de ontwikkeling van aluminiumproduktie. President Nkroemah verkoos echter zijn lot te verbinden aan Moskou en Peking. In 1965 werden harde maatre gelen genomen tegen Britse, Italiaanse en Amerikaanse ondernemingen. Een andere CIA-man was Arthur Bardos, in 1911 in Hongarije geboren. Bardos was tijdens de oorlog verbon den aan de Amerikaanse contra-spio- nage en nadien werkte hij in de Ame rikaanse bezettingszone in West-Duits land. Hij maakte de indruk een vrien delijke Hongaar te zijn, terwijl hij in werkelijkheid verantwoordelijk was voor de radioverbindingen van de CIA- groep in Conakry. IN CONAKRY, de Guinese hoofd stad, had de CIA grote groepen agen ten, gewoonlijk in de gedaante van employés van de Amerikaanse bauxiet- ondernemingen. In de loop van de tijd moesten de meesten van hen vluchten of werden uitgewezen en degenen di* achterbleven tot de invasiepoging, po seerden als onderdanen van neutral* landen. Onder hen bevond zich Philip Heller, geboortig uit Wenen. Deze voormalige vakbondsfunctlonaris was naar de Verenigde Staten geëmigreerd en tijdens de oorlog had hij bij de toenmalige geheime dienst gewerkt. In Guinee ging hij door voor een Oostenrijks zakenman. Hij werkte sa men met Inger Hvoslef, een in Noor wegen geboren CIA-agent, een olie- ingenieur die eerder in Cairo, Libië en Koeweit gestationeerd was geweest en die in Conakry als technisch adviseur optrad. DE AVONTUURLIJKE, soms aan het bizarre grenzende operaties, die de Maar met het ontstaan van vele onafhankelijke Afrikaanse landen, de golf van anti-koloniale emoties en de toenemende infiltratie in Afrika van Russische en Chinese „adviseurs”, nam de Britse invloed af. Washington vulde door middel van de CIA de kloof, met het uitgesproken doel de communisti sche expansie tegen te houden. computers met de Walnut, Intelofax en Minicard nemen in Langley de plaats in van ouder* elek tronische breinen. Walnut is de lieveling van de CIA-ex- Degenen dl* het recht hebben zonder controle van de hoofd ingang gebruik te maken, worden misschien ge-nspireerd door de woorden die in gouden letters op een groot marmeren paneel zijn aangebracht en die de indruk wekken dat het hier om een plaats van religieus be lang gaat: „En gij zult de waarheid weten en de waarheid zal u vrij maken” (Johannes VIII: 32). Nieuw* codenamen DE CIA HEEFT ruim twintig jaar lang geschiedenis gemaakt. Het beper ken van communistische expansie, het bestrijden van communistische agres sie, het opsporen en het onschadelijk maken van communistische samenzwe ringen en spionage vormen de dage lijkse taken van de CIA om de rol van de Verenigde Staten als de politieman van de wereld te schragen. Bij de uitvoering van deze taken heeft de CIA regeringen ten val gebracht of revoluties onderdrukt, staatshoofden benoemd of ze uitgeschakeld, politici en communicatiemedia omgekocht. Als laatste middel worden ontvoeringen en moorden niet geschuwd. Gebeurtenis sen in Latijns Amerika en, recentelijk, in Afrika, die later worden beschreven, bewijzen dit. De crypto-militaire en spionage-acti- viteiten worden gekenmerkt door een eigen luchtmacht van U-2 en EC-12 „spionagevliegtuigen” die opereren van bases die een gordel om de wereld vormen vanaf Engeland, West-Duits land en Noorwegen naar Griekenland, Turkije, Pakistan, Thailand, Indo-Chi- na, Maleisië, Indonesië en Japan. De „speciale troepen” van de CIA, uitge rust met alle soorten van het modern ste wapentuig, zijn in de loop van de jaren in Latijns-Amerika, Afrika en recent nogal openlijk gebruikt in Viet nam, Cambodja en Laos. Een aantal andere agenten werd ge- recruteerd onder Westduitsers. Ver scheidene van hen behoorden tot d* spionage-organisatie van de Westduits* generaal Reinhard Gehlen. Tpen Nkroemah in februari 1966 naar Peking ging waar hij door voor zitter Mao werd begroet als de grote „Afrikaanse bevrijder”, had de CIA de plannen gereed om een eind aan zijn regime te maken. Zijn volk dat hem eens toejuichte als de „Redder”, keerde zich tegen hem in een revolutie zonder bloedvergieten. Het geduldige en vast houdende werk van de CIA-post in Accra werd volledig beloond: de heer schappij van Nkroemah was gebroken en het nieuwe militaire regime werd een bolwerk tegen het communisme. dekte zo’n plek in Langley in de staat Virginia. Het CIA-complex zoals het er nu staat, bestaat uit gebou wen met ten hoogste zeven verdiepingen boven de begane grond, maar met vele verdie pingen ondergronds, die bestand zijn tegen nucleaire bomexpli- sies. De omringende werden intact gelaten gebouwen zijn bijna verborgen tussen de Voor het belangrijkste huis staan deze aanduidingen: „Eigendom van de regering van de Verenigde Staten,” „Alleen zaken,” „Geen toe- De successen van de CIA worden echter af en toe afgewisseld met ver rassende tegenslagen. Zoals bijvoor beeld de mislukte invasie in Guinee in november 1970, die tot een miniatuur- Varkensbaai leidde. Guinee, onder lei ding van Sekou Touré, was een doorn in het oog van de CIA, vooral na de onteigening van de mijnconcessies van Amerikaanse maatschappijen die grote bedragen hadden geïnvesteerd in Gui- nee’s bauxietvoorraden, de grootste in de wereld. Menigten Chinese „adviseurs” rege ren nu klaarblijkelijk het land, terwijl Touré officieren en manschappen van zijn „volksmilitie” trainingen op Cuba en in China laat volgen. Een aantal jaren lang was de CIA betrokken ge weest bij pogingen een einde te maken aan het regime van Touré, in samen werking met de Portugezen, die in hun kolonie Portugees Guinee regelmatig geconfronteerd worden met guerrilla’s uit de buurstaat. In de «ent* jaren van haar bestaan wa* de CIA gehuisvest in enkele oude, vuile regerings gebouwen in E-street in het Foggy Bottom-district in Washington. Met de geweldige uitbreiding van de activiteiten zocht Allan Dulles naar een nieuw hoofdkwartier, waar men geen last zou hebben van toevallige of opzettelijke be langstelling van de kant van jaloers* regeringsdepartemen- ten of nieuwsgierige parlemen tariërs. CIA in vele delen van de wereld heeft uitgevoerd, worden gewoonlijk toege schreven aan één man: Allan Dulles. Ze bereikten een hoogtepunt met de mislukte invasie op Cuba in 1961. Toen Dulles na de debacle in de Varkensbaai de leiding van de CIA overdroeg, had hij zich ongetwijfeld laten kennen als architect van het machtige CIA-ge- bouw en zijn over de gehele wereld verspreide vertakkingen. De politiek van zijn opvolgers is echter niet minder krachtig geweest De activiteiten van de CIA onder de huidige directeur Richard McGarrah Helms lijken minder agressief omdat ze met grotere omzichtigheid en min der publiciteit worden uitgevoerd en omdat ze handig zijn aangepast aan het veranderde klimaat in de internati onale politiek. In het verleden werd de CIA be rucht door het bevorderen van „revo luties” in Latijns-Amerikaanse bana nenrepublieken en het ondersteunen van anti-communistische regimes in Zuidoost-Azië. De activiteiten in Afrika werden handiger gecamoufleerd. Ja renlang vonden ze op beperkte schaal plaats omdat de CIA hertrouwde op de Britse geheime diensten om inlichtin gen te verzamelen over gebieden waar de Britten de meeste ervaring hadden en over lang bestaande bronnen be schikten. De liefhebber van spionagefilms stelt zich agenten van de Amerikaanse Inlichtingendienst (CIA) voor als hun legendarische Britse collega 007: onophoudelijk bezig met zich een weg te schieten uit het gevaar, in de zachte bedden van betoverende blondines, sigarettendozen onderzoekend op verborgen stiletto’a of miniscule flesjes vergif en communistische spi onnen achtervolgend tot op de toppen van de daken. Sommigen van hen doen dit inderdaad. Maar de meeste van de duizenden CIA-agenten voe ren opdrachten van geheel andere aard uit. Zij maken deel uit van de grootste geheime organisatie ter wereld, de Russische KGB niet uitgesloten. Om heel goede redenen is de CIA be schreven als de „onzichtbare regering van de Verenigde Staten” en de leider van de organisatie als de „op twee na machtigste man ter wereld”. Zeker is dat de CIA niet alleen de belangen van de Amerikaanse regering bewaakt, maar evenzeer de interesses van het Amerikaanse militair-in- dustriële complex dient. INVESTERINGEN in nieuwe indus triële en mijnondernemingen en over- volledige economische hulp aan de nieuw verschenen regeringen van „on derontwikkelde” landen, maakten de weg vrij voor een toevloed van honder den CIA-agenten. Sommige combineer den hun spionageopdrachten met keu rige banen als technische, landbouw kundig* *n wetenschappelijke advi seurs. Ghana, Nigeria, Oeganda, Tanzania en Zambia werden beschouwd als „ge voelige gebieden” die gevaar liepen on der communistische invloed te geraken. In het midden van de jaren zestig waren vele CIA-functionarissen actief De CIA opereert over de gehele wereld om ontwikkelingen t* stimule ren of te corrigeren in het belang van de Amerikaanse politiek en economie. Dit geldt in het bijzonder voor het Midden-Oosten. Daar wordt de CIA niet alleen verondersteld de enorme Amerikaanse oliebelangen, die daar worden gerepresenteerd door Aramco, Standard Oil, Mobil, Esso, Texaco en Gulf, veilig te stellen, maar ook een belangrijke bijdrage te leveren aan de beperking van de Russische expansie, politiek zowel als militair. TWEE ANDERE Afrikaanse landen waar de CIA in groten getale opereert, zijn Tanzania en Oeganda, waar de Chinezen in de jaren zestig de show stalen voor de Russen. De afzetting van president Obote in Oeganda, vorig jaar, vertoont veel overeenkomst met de coup die een einde maakte aan de regering van president Nkroemah in Ghana. perts. In zijn geheugen kunnen van mensen, levend of dood, ringsdepartementen, vijftig miljoen afzonderlijke wier overige fysieke kemmer- teiten, wetenschappelijke insti- gegevens worden opgeslagen, ken misschien zijn veranderd tuten, Elke informatie kan in minder door plastische chirurgie, dan vijf seconden worden gele- derdom, vuur of verminking. In de herfst van 1970 organiseerde de CIA de leverantie van twintig B-28 bommenwerpers aan Portugal en enke le officieren van de „speciale troepen” en sabotage-experts werden naar Por tugees Guinee gestuurd om een inva siemacht op te leiden. De CIA en de Portugezen hadden zich echter, evenals in 1961 in Cuba, misrekend wat betreft de steun die de invasie zou krijgen van de bevolking. Hoewel de aanvallers erin slaagden het radiostation enkele uren bezet te houden, evenals enkele openbare gebouwen in de Guines* hoofdstad, moesten ze na zware verlie zen terugtrekken. De invasiepoging eindigde roemloos. IN SAMENWERKING met de Natio nale Veiligheids „Agency” speelt de CIA een vitale rol in het opleiden van experts voor „spionageschepen” van het type van de Pueblo, het Amerikaanse spionageschip dat in 1968 door Noord- Korea werd opgebracht en voor de evaluatie van de informatie die verza meld is door middel van elektronische en fotografische apparatuur in „spiona gesatellieten” in de ruimte. Elektronische „opsporingsstations” zijn gebouwd in een aantal „bevriende” landen, niet in het minst in Groot- Spanningen tussen verschillende stammen hadden in Nigeria een chaos veroorzaakt. De Britse regering die ge probeerd had te bemiddelen moest voorzichtig terugtreden om niet het odium te krijgen een „kolonialistische” politiek te voeren. Washington had niet zo veel scrupules. De CIA stelde een groep militaire experts en politieke ad viseurs samen die geheime contacten legden met Nigeriaanse legeraanvoer ders en politiechefs. Edwards, voormalig luitenant-kolo nel bij de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger, was in Lagos aan gekomen in de gedaante van functio naris van het Bureau voor Internatio- Tijdens het conflict in Biafra speelde de CIA een dubbelzinnige rol door steun te verlenen aan kolonel Ojoe kwoe, de leider van de Biafranen en behulpzaam te zijn bij de organisatie van wapenleveranties aan de Biafranen via Portugese gebieden in Afrika. De olievelden bevonden zich in Biafra en de Amerikaanse maatschappijen had den een geheim akkoord met Ojoekwoe afgesloten voor het geval dat Biafra een onafhankelijke staat zou worden. DE AMERIKANEN hadden natuur lijk goede redenen om de orde in Nigeria hersteld te zien. Behalve BP en Shell controleerden Amerikaanse olie maatschappijen als Gulf, Texaco en Mobil de winning van Nigeria’s ruwe olie tot een totaal van 550.000 vaten per dag. Amerikaanse maatschappijen zoals Tennessee Gas, Sunray en Phil lips hadden honderden miljoenen dol lars geïnvesteerd in raffinaderijen en tal van installaties rond Port Harcourt, het centrum van het Nigeriaanse olie- gebied. Maar de hel van Biafra was er de oorzaak van dat het profijt van de CIA-pogingen pas drie jaar later kwam. grote ondernemingen, evenals van hooggeplaatste pri- vé-informanten, parlementa- verd. riërs, zakenlui en toeristen die Het documentatiecentrum De angstvallig nauwgezette andere landen bezoeken. heeft gegevens over elke man en aandacht voor details is type- vrouw ter wereld die van- be- rend voor de obsessie van de lang is of van belang kan wor- CIA om „alles over iedereen” de CIA over een jaarlijkse be den voor de CIA. Er zijn thans te weten. Elk waardevol en groting van zeven miljard gul- veertig miljoen ponskaarten die vaak waardeloos schijnend den, afkomstig van verschillen- biograflsche gegevens bevatten stukje informatie wordt gesor- de officiële fondsen, geheime bijna evenveel foto’s. Aan- teerd uit de vloed die onophou- fondsen die de Amerikaanse wezig zijn meestal ook de vin- delijk in Langley binnenkomt president ter beschiklkking gerafdrukken en gegevens be- van de CIA-posten en agenten staan en van particuliere bron- treffende het gebit, die be- buitenslands, van diplomatieke nen uit de wereld van de In- schouwd worden als de beste vertegenwoordigingen van de dustrie, het bankwezen en de jnethode voor de identificatie Verenigde Staten, van rege- handel. iet

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13